A taki byłem podekscytowany tematem. Myślałem, że będzie instruktarz nacierania korzenia braweranem a tu, wygotuj w solance, przywiąż kamienie! Na poważnie. Naprawdę przydatna wiedza. Można zrobić wielki błąd pchając do zbiornika co popadnie i bez odpowiedniego spreparowania. Korzenie w zbiorniku wyglądają fantastycznie. Ukłony :)
Niby wszystko to wiem a oglądam z wypiekami na twarzy taka to ta nasza akwarystyka. Kiedyś w metalowej beczce gotowałem przez trzy dni. Sąsiadowi powiedziałem że to bigos na dożynki, nie uwierzył. Pozdrawiam👍🖐️
A już myślałem że zobaczę palnik w akcji^^ , nie ma to jak gotować korzeń w garnku na bigos ^^, ostatnio jak moczyłem korzenie w wannie to Zenonka albo ja albo one hehe, miłej niedzieli profesorze sinus alfa delta over!
A ja kiedyś zabrałem z lasu kawałek pnia brzozy.W domu wykonałem kilka większych otworów (miały to być kryjówki dla ryb) sparzyłem wszystko wrzątkiem,włożyłem do akwrium i obciążyłem kamieniami .Minął prawie rok,pień pokrył się ładnie zielonym glonem. Bez żadnego przygotowania a parametry wody nie uległy zmianie i ryby żyją do dzisiaj. Pozdrawiam serdecznie.
Trochę dwuznaczny ten tytuł 😁 oczywiście fajna dawka wiedzy. Prosiłbym kiedyś jeżeli starczy czasu o materiał na temat zbiorników typu low tech na ziemi ogrodowej, i poprostu o ziemi jako podłożu ❤️😉 ułatwiłoby zgłębianie wiedzy, w przyszłym roku chciałbym założyć pierwsze(oparte na biologii) akwarium 👌😀
Drewno zbierane na bałtyckich plażach jest fantastyczne - wypłukane i wstępnie obrobione jest przez wodę morską - sam używam kilku takich kawałów i poza połykaniem wrzątkiem nic z nimi nie robiłem :)
Super odcinek-kolejny, miałem kiedyś korzeń w akwarium, niestety 2 miesiącach go wyciągnąłem, zostałem źle poinformowany co do drzewa i jego przygotowania, mam 140l towarzyskie i 120l (narazie stoi puste)w którym będzie korzeń co do aranżacji jeszcze myślę,napewno będzie wyglądać świetnie. Pozdrawiam i dziękuję za wykład.
Korzenie można pozyskać również z brzegów rzek, potoków, bagien i torfowisk - te ostatnie osobiście uważam za najlepsze, bo w takich miejscach rosną drzewka o niesamowitym systemie korzeniowym, prawie jak namorzyny :), polecam. Nie polecam iglaków ponieważ nawet po preparacji, przypadkowo możemy złamać część korzonka z której dalej będą wyciekały żywice, ogólnie stosowanie iglaków w akwarium to proszenie się o kłopoty.
witam ja posiadam dwa kawalki drzewa z iglaków sa dosyc stare i przez kilka ladnych lat byly w strumieniu wiec sa bardzo dobrze "wyplukane" i czy takie by sie nadawaly do akwarium ?
Witam super tytuł aż się usmiałem,bylem dzisiaj u pana w sklepie bardzo milo bylo poznac i dziekuje za podpowiedzi pozdrawiam i czekam na nastepny film .
Jak zawsze dobrze się słucha fachowego opowiadania. Gotowanie w roztworze soli to top10 - polecam do każdego drewna którym chcemy udekorować nasz baniak , to działa u mnie w 100% bo nigdy nie miałem jeszcze takiego nalotu na drewnie w Aqua. aha może raz kiedyś w odległej przeszłości ale to jeszcze czasy podstawówki i początek przygody z akwariami - wtedy po prostu wszystko z lasu lądowało w moim zbiorniku bez przygotowania, hehe. Obecnie mam kilka rodzajów drewna i nie wpływa to na parametry wody, nawet gałęzie dębu po odpowiedniej selekcji i przygotowaniu (3 tygodnie czasu) nie barwią wody na herbatę...pozdrawiam
Ja mam korzeń wiśni z ogródka 😁 kilka miesięcy przeleżał, potem się moczył... Potem ściągnięcie kory, gotowanie w solance.. znowu moczenie i do akwarium. Nie wypływał i nie barwił wody.
Dziekuje Panu za film mam parę małych korzeni które gotowałem i fakt jest nalot i nie wiedziałem o co chodzi w akwarium 86litrow ale teraz założyłem 112Litrow a korzeń jest ogromny 2.5kg na całe akwarium nie gotowałem ale na razie jest 2 dzień obciążony kostką brukową dobrze wyczyszczoną. Jestem ciewak ile potrwa by są zatonął jest czas bo rybki chcę wypuścić po 2 tygodniach by biologia się zrobiła Jeszcze raz dzięki za film. Prosty i jasny.
Ja swoje korzenie pozyskane w lesie myję na myjce,później moczę do zatonięcia w zależności od wielkości jest to Odra albo beczka 200 l z deszczówką, obecnie moczą się dwa. Gotowanie niszczy struktórę drewna.Pozdrawiam.
Gotowanie drewna to proces znany w stolarstwie od wieków służy do zmiekczania. Twojej tezie że gotowanie niszczy drewno zaprzeczają zabytkowe 200 letnie fotele bujane czy narty.
A jak by te przykłady cię nie przekonały to w grobowcu Tutenchamona odkryto rydwan. Konstrukcja rydwanu to w większości drewno gięte a jedynym sposobem umozliwiajacym zmianę i utrwalenie ksztaltu jest uprzednie wygotowanie. Obecnie do zmiekczania uzywa się autoklawu w którym temperatura pary dochodzi do 120 stopni.
@@bejeski4 Znam procesy zmiękczania drewna, trochę łyknąłem stolarki . Inaczej zachowuję się drewno użytkowe, a inaczej będące pogotowaniu w akwarium, z którego korzystają np zbrojniki.
Ja tam włożyłem korzeń porzeczki do oczka na rok do oczka tam rybki wyczyściły go po tym czasie trafił do akwarium 300L wszystkie parametry wody ok może ciut pH podnosi ale co2 pomaga
Witaj, dzięki za kolejny ciekawy film. Ja z pytaniem z innej beczki, szukałem podpowiedzi w internecie ale wiesz jak jest... może Ty się wypowiesz? :) Czy do swojego filtra RO mogę dołożyć wkład liniowy demi (purolite mb400) "za membraną osmotyczną"? Filtr posiada dwie wylewki zbiornik oraz wkłady w kolejności : 1-sendymentacyjny "5", 2-Węglowy, 3-Sendymentacyjny "1", 4-membrana osmotyczna, zbiornik, 5-węglowy (za nim wylewka "akwariowa, woda Czajnik ekspres itp" TDS pokazuje 17ppm) 6-mineralizujący, 7-strukturyzator 8-biocera. (za nim wylewka woda do picia dla domowników) Czy po przelocie przez niezainstalowany jeszcze wkład Demi I ponownej mineralizacji można to pić? Nie chce się narazić na skutki niewiedzy :p (cel dołożenia demi jest taki żeby pozbyć się krzemianów z wody których jest zaskakująco duży poziom nawet po osmozie)
Lata 90. Mama: zobacz jaki ładny korzeń ci kupiłam w zoologicznym Ja: dziwne... Wrzucam korzeń do akwarium. Mija tydzień, woda robi się brązowa, ryby zaczynają zdychać. Ja: jadę zabić sprzedawcę w zoologicznym. Mama: bo ja ten korzeń znalazłam w lesie jak szłam z pracy i myślałam że taki się też nada. Ja: 🤦🏻♀️ Ale faktycznie był ładny.
Czy gałęzie bukszpanu się nadają do akwarium? Obrałem kilka fajnych gałęzi z kory i tak się zastanawiam czy nie zaszkodzę nowemu zbiornikowi który mam zamiar zakładać.
Korzeń musi ,, zapłonąć " a raczej chciałem spalić swój zakładam nowe akwa z naprawdę dużym okazem red mor czy coś tam kupiony w porządnym sklepie . Duży , ciężki po umyciu i wydrapaniu znalazł się w akwarium wiedziałem ,że będzie herbata w zbiorniku choć nawet nie tak mocno ale zdziwił mnie zapach delikatnie mówiąc przypominający lisa albo jakieś inne zwierze a i twardy był . Czy coś wiadomo na temat zapachu ? Obserwuje zbiornik narazie bez ryb . Pozdrawiam
Korzeń w moim akwarium od zapłonu cały zzieleniał a właściwie nie od zapłonu tylko od glonów :) No i tutaj nasuwa się pytanie, czy da się taki korzeń przywrócić do stanu używalności? W sensie czy da się pozbyć z niego glony a jeśli tak, to w jaki sposób, aby był to zabieg skuteczny :)
Mój korzeń, pomimo kilkutygodniowego przygotowania pod "wodowanie" w akwarium, nadal, po 4 miesiącach obrasta glonami w formie brązowej gąbki. Czy można ten stan wyeliminować, czy z czasem to może faktycznie samo minąć?
A co zrobić w przypadku, gdy na korzeniu, który jest w akwarium już około rok, pojawiła się plesn i jest jej coraz więcej? Korzeń już się nie nadaje czy może można jakoś go uratować?
Hej mam pytanie i na początku chciałbym zaznaczyć że nie chcę nikogo obrazić ani nic zarzucić. W odcinku o oświetleniu LED mówiłeś , żeby unikać tych taśm za śmieszne pieniądze bo to nic nie da. A ty w octopusie takie właśnie robiłeś ? Czy mógłbyś to jakoś rozwinąć bo troszkę mnie to nurtuje
Na pewno? To nie jest zwykła taśma z rolki. Ale ledy o fajnych parametrach na aluminiowej płytce. Czy jeśli nie byłyby na podkładzie tego kształtu a np. na kwadratowej płytce to już byłyby ok? Podobne rozwiązania znajdziesz np. Retrofitach Aquaela tylko, że w szklanej rurce. Pozdrawiam
@@Podwodneswiaty a ja właśnie na podobnych lub identycznych ledach 5730 zbudowałem w plastikowych rurkach swoje oświetlenie :) dzięki twoim radom wziąłem wszystko pod uwagę. lampa ma barwy 6500 8000 i paski GROW wszystko wygląda ładnie co2 niskociśnieniowo i wycinki łatwych i średnich roślin co miesiąc :) no i dalej nie ma odcinka o ziemi ogrodowej a jakaś zapowiedź kiedyś była ;p bardzo ciepło pozdrawiam.
Musi zapłonąć zanim zamoczysz, no takie nagłówka jeszcze nie widziałem. BRAWO za pomysłowość.
Pozdrawiam serdecznie.😂🤣
😉
A taki byłem podekscytowany tematem. Myślałem, że będzie instruktarz nacierania korzenia braweranem a tu, wygotuj w solance, przywiąż kamienie!
Na poważnie. Naprawdę przydatna wiedza. Można zrobić wielki błąd pchając do zbiornika co popadnie i bez odpowiedniego spreparowania. Korzenie w zbiorniku wyglądają fantastycznie.
Ukłony :)
Niby wszystko to wiem a oglądam z wypiekami na twarzy taka to ta nasza akwarystyka. Kiedyś w metalowej beczce gotowałem przez trzy dni. Sąsiadowi powiedziałem że to bigos na dożynki, nie uwierzył. Pozdrawiam👍🖐️
Na drigi raz proszę powiedzieć sąsiadowi że to czarna polewka 😊
A już myślałem że zobaczę palnik w akcji^^ , nie ma to jak gotować korzeń w garnku na bigos ^^, ostatnio jak moczyłem korzenie w wannie to Zenonka albo ja albo one hehe, miłej niedzieli profesorze sinus alfa delta over!
Mistrzu stare chińskie przysłowie mówi : Dobry korzeń to twardy korzeń 😂
Ja mój korzeń trzy razy przepuściłem przez zmywarkę na programie bardzo brudne gary 😅 bo nie miałem wystarczająco dużego gara żeby go wygotować.
Profesorze. Twoja kreatywność myślowa, wynosi Cię ponad wszechświat. Człowiek jednak uczy się całe życie. !!!
A ja kiedyś zabrałem z lasu kawałek pnia brzozy.W domu wykonałem kilka większych otworów (miały to być kryjówki dla ryb) sparzyłem wszystko wrzątkiem,włożyłem do akwrium i obciążyłem kamieniami .Minął prawie rok,pień pokrył się ładnie zielonym glonem. Bez żadnego przygotowania a parametry wody nie uległy zmianie i ryby żyją do dzisiaj.
Pozdrawiam serdecznie.
Trochę dwuznaczny ten tytuł 😁 oczywiście fajna dawka wiedzy. Prosiłbym kiedyś jeżeli starczy czasu o materiał na temat zbiorników typu low tech na ziemi ogrodowej, i poprostu o ziemi jako podłożu ❤️😉 ułatwiłoby zgłębianie wiedzy, w przyszłym roku chciałbym założyć pierwsze(oparte na biologii) akwarium 👌😀
Korzenie w akwarium to mój ulubiony temat i materiał.
Też lubię 😁
Drewno zbierane na bałtyckich plażach jest fantastyczne - wypłukane i wstępnie obrobione jest przez wodę morską - sam używam kilku takich kawałów i poza połykaniem wrzątkiem nic z nimi nie robiłem :)
To prawda, mogłem o tym wspomnieć. Pozdrawiam
Połykanie, płonące konary... Co tu się odjaniepawla🤣
Za tytuł bezapelacyjnie 10/10 :)
Super odcinek-kolejny, miałem kiedyś korzeń w akwarium, niestety 2 miesiącach go wyciągnąłem, zostałem źle poinformowany co do drzewa i jego przygotowania, mam 140l towarzyskie i 120l (narazie stoi puste)w którym będzie korzeń co do aranżacji jeszcze myślę,napewno będzie wyglądać świetnie. Pozdrawiam i dziękuję za wykład.
Dziękuję i pozdrawiam
Długo czekałem na ten film,dzieki wielkie.
Korzenie można pozyskać również z brzegów rzek, potoków, bagien i torfowisk - te ostatnie osobiście uważam za najlepsze, bo w takich miejscach rosną drzewka o niesamowitym systemie korzeniowym, prawie jak namorzyny :), polecam. Nie polecam iglaków ponieważ nawet po preparacji, przypadkowo możemy złamać część korzonka z której dalej będą wyciekały żywice, ogólnie stosowanie iglaków w akwarium to proszenie się o kłopoty.
Dokładnie tak 😁👍
witam
ja posiadam dwa kawalki drzewa z iglaków sa dosyc stare i przez kilka ladnych lat byly w strumieniu wiec sa bardzo dobrze "wyplukane" i czy takie by sie nadawaly do akwarium ?
Najlepszy kanał akwarystyczny. Dzięki!
Dziękuję i pozdrawiam 😁👍
Witam super tytuł aż się usmiałem,bylem dzisiaj u pana w sklepie bardzo milo bylo poznac i dziekuje za podpowiedzi pozdrawiam i czekam na nastepny film .
Pozdrawiam 😁👍
Jak zawsze dobrze się słucha fachowego opowiadania. Gotowanie w roztworze soli to top10 - polecam do każdego drewna którym chcemy udekorować nasz baniak , to działa u mnie w 100% bo nigdy nie miałem jeszcze takiego nalotu na drewnie w Aqua. aha może raz kiedyś w odległej przeszłości ale to jeszcze czasy podstawówki i początek przygody z akwariami - wtedy po prostu wszystko z lasu lądowało w moim zbiorniku bez przygotowania, hehe. Obecnie mam kilka rodzajów drewna i nie wpływa to na parametry wody, nawet gałęzie dębu po odpowiedniej selekcji i przygotowaniu (3 tygodnie czasu) nie barwią wody na herbatę...pozdrawiam
Tytuł to mistrzostwo świata 😁
Ja mam korzeń wiśni z ogródka 😁 kilka miesięcy przeleżał, potem się moczył... Potem ściągnięcie kory, gotowanie w solance.. znowu moczenie i do akwarium. Nie wypływał i nie barwił wody.
👍Łapeczka w górę super odcinek a tytuł trafiony w punkt😄Pozdrowionka🙂
Bardzo proszę o test mineralizatorów wody RO. Super film o korzeniach. Pozdrawiam serdecznie.👍
Dziękuję za kolejny świetny odcinek.
Najlepiej wygotowac i solanka oczywiscie nie moze byc z drzewa iglastego jesli zalezy nam na naszych rybach pozdrawiam
Jak zawsze genialny! pozdrawiam
Dziekuje Panu za film mam parę małych korzeni które gotowałem i fakt jest nalot i nie wiedziałem o co chodzi w akwarium 86litrow ale teraz założyłem 112Litrow a korzeń jest ogromny 2.5kg na całe akwarium nie gotowałem ale na razie jest 2 dzień obciążony kostką brukową dobrze wyczyszczoną.
Jestem ciewak ile potrwa by są zatonął jest czas bo rybki chcę wypuścić po 2 tygodniach by biologia się zrobiła
Jeszcze raz dzięki za film.
Prosty i jasny.
No tytul odcinka rozwalil mnie na lopatki 😁😆😅🤣🤣🤣🤣
No i wszystko jasne .
Najlepsze korzenie są na plaży po sztormie. Niewiele pracy wymagają i już toną.
Prawda 😁👍
Kolejny świetny odcinek 👍🏻 Pozdrawiam
Fajny film pozdrawiam 😎😎👍👍👍👍👍👍👍
Fajny filmik. Miłej niedzieli . Łapka leci w górę
Dziękuję bardzo i pozdrawiam 😁👍
Niesamowity tytuł :)
No na starość jeszcze świntuszenie w głowie, podziwiam wigoru. Ciekawy materiał, mój korzeń często płonie ale na stałe go postanowiłem zamoczyć🤣🤣🤣😉
Jakie świntuszenie 😁 Głodnemu chleb na myśli 😂
@@Podwodneswiaty No głodny jestem, już pizza jedzie😉🤣🤣
Jak nie zapłonie to nie zamoczysz... 😉
Ja swoje korzenie pozyskane w lesie myję na myjce,później moczę do zatonięcia w zależności od wielkości jest to Odra albo beczka 200 l z deszczówką, obecnie moczą się dwa. Gotowanie niszczy struktórę drewna.Pozdrawiam.
Gotowanie drewna to proces znany w stolarstwie od wieków służy do zmiekczania. Twojej tezie że gotowanie niszczy drewno zaprzeczają zabytkowe 200 letnie fotele bujane czy narty.
A jak by te przykłady cię nie przekonały to w grobowcu Tutenchamona odkryto rydwan. Konstrukcja rydwanu to w większości drewno gięte a jedynym sposobem umozliwiajacym zmianę i utrwalenie ksztaltu jest uprzednie wygotowanie. Obecnie do zmiekczania uzywa się autoklawu w którym temperatura pary dochodzi do 120 stopni.
@@bejeski4 Znam procesy zmiękczania drewna, trochę łyknąłem stolarki . Inaczej zachowuję się drewno użytkowe, a inaczej będące pogotowaniu w akwarium, z którego korzystają np zbrojniki.
Wszystko ok i fajnie ale ceny w sklepach odstraszają jeszcze trochę i złoto będzie tańsze.
Transport z Azji zrobił się koszmarnie drogi, jak tak dalej będzie to nikt już tego nie będzie sprowadzał
Super się ogląda dopiero teraz zakumalem ze to właśnie ten sklep. Pozdrawiam i do zobaczenia na zakupach.
na Trytytke :)))
Grubo 😁
Hmm ten recznik lacznimowy nie gnije? Czy trzeba go dokladnie calkowicoe zalac cyanopanem by byl "wodoodporny"? Pozdrawiam dzieki za film!
Ja tam włożyłem korzeń porzeczki do oczka na rok do oczka tam rybki wyczyściły go po tym czasie trafił do akwarium 300L wszystkie parametry wody ok może ciut pH podnosi ale co2 pomaga
Witam wytłumaczy Pan ci faje połączenie sody oczyszczonej z kaustyczną? Jestem właśnie przed przygotowaniem korzenia... proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
Witaj, dzięki za kolejny ciekawy film. Ja z pytaniem z innej beczki, szukałem podpowiedzi w internecie ale wiesz jak jest... może Ty się wypowiesz? :) Czy do swojego filtra RO mogę dołożyć wkład liniowy demi (purolite mb400) "za membraną osmotyczną"? Filtr posiada dwie wylewki zbiornik oraz wkłady w kolejności : 1-sendymentacyjny "5", 2-Węglowy, 3-Sendymentacyjny "1", 4-membrana osmotyczna, zbiornik, 5-węglowy (za nim wylewka "akwariowa, woda Czajnik ekspres itp" TDS pokazuje 17ppm) 6-mineralizujący, 7-strukturyzator 8-biocera. (za nim wylewka woda do picia dla domowników) Czy po przelocie przez niezainstalowany jeszcze wkład Demi I ponownej mineralizacji można to pić? Nie chce się narazić na skutki niewiedzy :p (cel dołożenia demi jest taki żeby pozbyć się krzemianów z wody których jest zaskakująco duży poziom nawet po osmozie)
Lata 90.
Mama: zobacz jaki ładny korzeń ci kupiłam w zoologicznym
Ja: dziwne...
Wrzucam korzeń do akwarium. Mija tydzień, woda robi się brązowa, ryby zaczynają zdychać.
Ja: jadę zabić sprzedawcę w zoologicznym.
Mama: bo ja ten korzeń znalazłam w lesie jak szłam z pracy i myślałam że taki się też nada.
Ja: 🤦🏻♀️
Ale faktycznie był ładny.
Sprzedawca przeżył, czy odleciał na zawał? 😂
@@Podwodneswiaty przeżył, mama się przyznała zanim zaczęłam go dusić 🤣
Czy gałęzie bukszpanu się nadają do akwarium? Obrałem kilka fajnych gałęzi z kory i tak się zastanawiam czy nie zaszkodzę nowemu zbiornikowi który mam zamiar zakładać.
Tytuł mega 😂😂😂😂
😉
Czy nadaje się drewno twardych drzew owocowych, np. czereśni czy wiśni? Ich korzenie potrafią mieć fascynujące i piękne kształty.
Nie widzę problemu 👍
wiem jak działa ług jest bardzo wredny i ciężko się goją rany po tym. bo stosujemy to w oksydowaniu stali.
Może być kawałek jabłoni albo orzecha włoskiego?
Korzeń musi ,, zapłonąć " a raczej chciałem spalić swój zakładam nowe akwa z naprawdę dużym okazem red mor czy coś tam
kupiony w porządnym sklepie . Duży , ciężki po umyciu i wydrapaniu znalazł się w akwarium wiedziałem ,że będzie herbata w zbiorniku choć nawet nie tak mocno ale zdziwił mnie zapach delikatnie mówiąc przypominający lisa albo jakieś inne zwierze a i twardy był . Czy coś wiadomo na temat zapachu ?
Obserwuje zbiornik narazie bez ryb . Pozdrawiam
Albo ogólnie, czy mogą być drzewa owocowe, czereśnia, śliwa, grusza...?
Danke👍
Korzeń w moim akwarium od zapłonu cały zzieleniał a właściwie nie od zapłonu tylko od glonów :) No i tutaj nasuwa się pytanie, czy da się taki korzeń przywrócić do stanu używalności? W sensie czy da się pozbyć z niego glony a jeśli tak, to w jaki sposób, aby był to zabieg skuteczny :)
Czasami pomagają ślimaki helmety lub rogate. Ale jeśli można go wyciągnąć i chwilkę pogotować i wyszczotkować...
@@Podwodneswiaty Na szczęście można, dziękuję bardzo za podpowiedź :)
Czy jest może możliwość nagrania filmu o chłodzeniu w akwarium?
ruclips.net/video/xmMnI_D02Ms/видео.html
Mój korzeń, pomimo kilkutygodniowego przygotowania pod "wodowanie" w akwarium, nadal, po 4 miesiącach obrasta glonami w formie brązowej gąbki. Czy można ten stan wyeliminować, czy z czasem to może faktycznie samo minąć?
Czy można ługować korzenie które były wyrwane z ziemi i są nie wysuszone
Czy korzen może zacząć gnic w akwarium? Jeśli tak to czym to się objawia?
A co zrobić w przypadku, gdy na korzeniu, który jest w akwarium już około rok, pojawiła się plesn i jest jej coraz więcej? Korzeń już się nie nadaje czy może można jakoś go uratować?
A czy kora z dębu korkowego tez sie nadaje do akwarium
Nadaje się. Jest bardzo trwała, ale wyporność ma niesamowitą 😁
👍
😊
Ta miniaturka... :D
Hej mam pytanie i na początku chciałbym zaznaczyć że nie chcę nikogo obrazić ani nic zarzucić. W odcinku o oświetleniu LED mówiłeś , żeby unikać tych taśm za śmieszne pieniądze bo to nic nie da. A ty w octopusie takie właśnie robiłeś ? Czy mógłbyś to jakoś rozwinąć bo troszkę mnie to nurtuje
Na pewno? To nie jest zwykła taśma z rolki. Ale ledy o fajnych parametrach na aluminiowej płytce. Czy jeśli nie byłyby na podkładzie tego kształtu a np. na kwadratowej płytce to już byłyby ok? Podobne rozwiązania znajdziesz np. Retrofitach Aquaela tylko, że w szklanej rurce. Pozdrawiam
@@Podwodneswiaty dzięki. Wolałem się dopytać co i jak. Wiesz , zwykła ciekawość
@@Podwodneswiaty a ja właśnie na podobnych lub identycznych ledach 5730 zbudowałem w plastikowych rurkach swoje oświetlenie :) dzięki twoim radom wziąłem wszystko pod uwagę. lampa ma barwy 6500 8000 i paski GROW wszystko wygląda ładnie co2 niskociśnieniowo i wycinki łatwych i średnich roślin co miesiąc :)
no i dalej nie ma odcinka o ziemi ogrodowej a jakaś zapowiedź kiedyś była ;p
bardzo ciepło pozdrawiam.
A ja mam korzeń który jest bardzo długo moczony i ciągle barwi wodę na brązowo. Jest na to jakaś rada?
Jest. Wymienić korzeń 😉
…