Jakie korzenie do akwarium ? Skąd wziąć i jak przygotować ?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 13 янв 2022
  • Jakie korzenie nadają się do akwarium ? Czy sosna nadaje się do akwarium ? Takie oraz wiele innych pytań zadajecie mi co jakiś czas, dlatego też zdecydowałem się nagrać ten odcinek. Myślę, że z filmu będziecie w stanie się dowiedzieć wszystkiego czego potrzebujecie.
    Mój olx:
    www.olx.pl/oferty/uzytkownik/...
    Zapraszam na mojeg FB:
    / domoweakwarium
    #akwarium #akwarystyka #tyrril #korzeń #KorzeńDoAkwarium
  • ЖивотныеЖивотные

Комментарии • 64

  • @Michal7891
    @Michal7891 2 года назад +14

    Cześć wszystkim :)
    Sam posiadam własnoręcznie zbierane korzenie w akwarium i kamienie z centrum ogrodniczego (aktualnie serpentynit) i nic w akwarium złego mi się nie dzieje, a poza tym jest to duuuużo tańsze niż ze sklepu, a wybór jest przeogromny . Korzenie zbieram tylko liściastych drzew, mam miejsce gdzie rośnie dużo dębu i buka, takie drzewo najpierw myję ostrą szczotką, następnie multiszlifierką z końcówką z papierem ściernym czyszczę do zdrowego, twardego rdzenia, można wtedy porobić jakieś zagłębienia, rowki itp rzeczy które dodają jeszcze uroku, gotuję w wodzie z dużą ilością soli (nie ma opcji żeby coś przeżyło taką kąpiel), potem gotowanie bez soli, płukanie i moczenie i żadne glony nie pojawiają mi się na drewnie. Wodę sobie badam raz na jakiś czas tak kontrolnie, podmianki na wodę RO z mineralizatorem ok 25% i wszystko jest w jak najlepszym porządku. I większa satysfakcja jest z tego bo materiały samemu się zdobyło i przygotowało :) I dla zdrowia lepiej tak pochodzić po lesie ;) I najważniejsze NIE NISZCZYMY DRZEW !!!
    Pozdrawiam wszystkich akwarystów :)

  • @zeppelin22100
    @zeppelin22100 2 года назад +4

    Polecam korzenie buka pozyskane z drzew w wieku poniżej 20 lat. Mają cienkie długie i poplątane korzenie co świetnie prezentuje się w zbiorniku. Po wykopaniu trzeba go moczyć parę tygodni a potem czyścimy myjką ciśnieniową i gotujemy w osolonej wodzie i są gotowe do użycia w kompozycjach.

  • @siniarsky
    @siniarsky 2 года назад

    Elegancki film, leci łapeczka w górę za bardzo cenne porady :) Pozdrawiam!

  • @shavett2824
    @shavett2824 2 года назад

    Ciekawy materiał:) Pozdrawiam i tradycyjnie łapeczka w górę ;)

  • @balldur
    @balldur 2 года назад

    Dzięki za inspirację. Dobrse że robi się cieplej. Na razie jestem po jednym wypadzie i średnio. Same gałęzie poki co i prochna. Póki co zazdroszczę zmysłu szukania:D

  • @aquaamipolmaciej9888
    @aquaamipolmaciej9888 2 года назад

    Dzięki za filmik , zawsze coś się człowiek dowie - bo całe życie się uczymy.
    Fajne opowiadanie , domyślam się z niego że już sporo badyli do baniaków powkładałeś , zwłaszcza znalezionych , widać doświadczenie :D , gratki i łapka w górę
    Na moim przykładzie podpowiem - każde drewno oddaje coś do wody , mniej lub więcej ale zawsze.

  • @BEKONakwa
    @BEKONakwa 2 года назад

    Ciekawy film, chyba się muszę wybrać na spacer do lasu :)

  • @KRSXTOZ
    @KRSXTOZ 2 года назад +1

    Wg mnie dobre drewno to dąb i buk, są najmniej toksyczne i trwałe , nie polecam za to drzew owocowych i iglastych ze względu na żywicę która może się okazać szkodliwa. Oczywiście drewno dobrze wysuszone i odleżane jest bezpieczniejsze niż świeże drewno które uwalnia więcej toksyn. Ja gotuję drewno w roztworze soli około 2h, potem wkładam do pojemnika i zalewam wodą którą codziennie wymieniam na świeżą do czasu aż przestanie barwić wodę - około tygodnia, potem wkładam bezpośrednio do zbiornika. Pozdrawiam. 1:03 super miejscówka

  • @jerzyhuculak9435
    @jerzyhuculak9435 2 года назад +2

    Taki pro tip na duże korzenie zamiast gotować wkładam do zmywarki :) i temp na maxa :) dwu krotnie

  • @sajmon1083
    @sajmon1083 2 года назад

    Witam ja zbieram korzenie na terenie po zrywce drewna zawsze coś ciekawego tam wyorają potem gotowanie w soli potem bez i moczenie dopiero do zbiornika

  • @makschaberski9729
    @makschaberski9729 2 года назад +1

    Hejka jak tam twoja tetra ex 800 plus którą ja zakładałem 4 lata temu jak ją oceniasz .

  • @AleX_aqua
    @AleX_aqua 2 года назад +8

    Cześć. Filmik jak zwykle ok ale z jednym się nie zgadzam. Nie jest prawdą że korzeń czy konar musi być suchy i martwy. Oczywiście że może być świeży, świeżo ścięty. Jak najbardziej nadaje się do akwarium. Taki dębowy albo z jesionu, z buku czy z akacji. Nie dość że nie ma próchnicy to jeszcze wytrzyma dużo dłużej, nie będzie gnić. Poza tym bywa że uwalnia garbniki. To też zaleta. I nie ma co się obawiać że nagle zrobi się akwarium w stylu BW. Wiem o czym mówię. Testowałem to nie raz na własnej skórze i na własnych zbiornikach. Świeże drewno jest ok.
    Pozdrawiam.

    • @HorseOff
      @HorseOff Год назад +1

      Jakie drewno polecasz? Mam korzenie sosny zwyczajnej, które kilka miesięcy leżały, ale domyślam się, że raczej się nie nadają. Mam też ładne powyginane gałęzie bzu czarnego, też z tego co czytałam to się nie nadaje. A świeży korzeń jesionu? Cały dzień szukania i nic konkretnego nie znalazłam :( Jeśli udałoby mi się coś znaleźć to raczej tylko świeże drewno, ale jest tyle wersji jak te drewno przygotowywać i co się nadaje do akwarium, a co nie, że już sama nie wiem.

    • @AleX_aqua
      @AleX_aqua Год назад

      @@HorseOff możesz zobaczyć na moim kanale. Wrzuciłem filmy o drewnie do akwarium. Ale odpowiadając na Twoje pytanie to świeży jesion jest bardzo dobry. Sosna faktycznie niekoniecznie. Ale bez? Dlaczego miałby się nie nadawać? Wprawdzie to krzew ale stosunkowo twardy jeśli chodzi o korzenie. Nie wiem, może czarny bez coś wydziela, nie słyszałem o tym.

    • @HorseOff
      @HorseOff Год назад +1

      @@AleX_aqua kanał znam i oglądam. Muszę nadrobić filmy o drewnie. A poleca Pan potem świeże drewno jakoś suszyć w piekarniku, a potem wyparzyć w soli? Bo już słyszałam tyle wersji, że nie zdziwiłoby mnie jakby ktoś napisał, że trzeba to drewno dodatkowo okadzić kadzidłem i złotem. 🤣 Dziękuję za odpowiedź

    • @AleX_aqua
      @AleX_aqua Год назад +3

      @@HorseOff można zarówno wygotować lub np wyprać w zmywarce oczywiście w samej wodzie bez tabletek i nabłyszczaczy, można trzymać w solance. Wszystko to prawda. Ale można to nie znaczy że trzeba. Oczywiście stosując te metody zmniejszamy ryzyko wystąpienia śluzowca ale on i tak może się pojawić. Poza tym co z korzeniem który nie mieści się do żadnego garnka czy nawet do zmywarki? Nic. Trzeba go umyć szczoteczką, wyszorować i do akwarium. Uważam i mam to poparte własnym doświadczeniem że świeże drewno jeśli jest zdrowe nadaje się do akwarium.

    • @HorseOff
      @HorseOff Год назад +1

      @@AleX_aqua o właśnie! Prostota często jest najlepsza. Mam nadzieję że jutro uda się coś znaleźć. Właśnie oglądam Pana filmiki i zostaję na Pana kanale na dłużej. 😁 Ps. Korzeń w Pana zbiorniku robi wrażenie. Szkoda, że ta woda tak parowała i nie mógł wystawać ponad taflę. Ja u siebie właśnie planuję tak zrobić i dodatkowo obsadzić go czymś na zewnątrz. Na razie jakoś mocno woda nie paruje, ale dopiero kilka dni bez pokrywy.

  • @tomgw4734
    @tomgw4734 2 года назад +2

    ja gotuje w beczce 200l na działce nad ogniskiem ;)

  • @MaciejMaszk-kh5so
    @MaciejMaszk-kh5so 4 месяца назад

    Jeszcze raz ja. Po czym poznać że korzeń jest martwy? Mam korzeń z sosny drzewa były ścinane 5 miesięcy temu korzeń wziąłem półtora miesiąca temu i od tego czasu leży w suszarni czy będzie coś tego ??

  • @radek983
    @radek983 2 года назад +2

    Fajnie ze nie dałeś za wygraną. Co do korzeni czasem trzeba pare miesięcy wymoczyć żeby się nadawał do akwa. Ale czasami warto. Pozdro.

  • @dariuszmynarczyk5838
    @dariuszmynarczyk5838 2 года назад

    Ja raczej wrzatkiem nie polewam,tylko gotuje ok.godziny,gdyz korzen w srodku jest pelen bakterii.Jesli jest b.duzy,tne i gotuje poszczegolne elementy,ktore potem znow lacze.Drzewa iglaste nie nadaja sie ze wzgl.na zywice.Sol do gotowania polecam.Dziala dezynfekcyjnie.Po gotowaniu,nalezy kilkakrotnie korzen wymoczyc,zmieniajac wode przez kilka dni./Polecam tego sie trzymac./Pozdrawiam prowadzacego kanal.

  • @tomaszgebka2413
    @tomaszgebka2413 2 года назад

    Witaj...mam problem z dużą przewodność wody. ..czasem nawet 360 na kondoktometrze. ...po wymianie wody mam kolo 300 niżej nie mogę zbic. ...czy jest to wina podloza? Mam taki grys akwarystyczny ....sam nue wiem co dać żeby było dobrze i zachować gh kolo 8 teraz mam 9 lub nawet 10 pzdr

    • @DomoweAkwarium
      @DomoweAkwarium  2 года назад

      Wez 2 Pojemniki do jednego wrzuc dużo grysu do drugiego wcale. Zbadaj wodę orze nalaniem do pojemników i po kilku dniach, będziesz wiedzieć czy tu może być powód.

  • @ukaszrybak7310
    @ukaszrybak7310 2 года назад +1

    Czy są jakieś odmiany które można kupić w sieci i dłużej się nim pocieszyć? Nie wyobrażam sobie zakładać akwarium i po kilku miesiącach robić restart 😏 może są też jakieś obojętne dla wody, których krasnorosty nie lubią 😁?

    • @DomoweAkwarium
      @DomoweAkwarium  2 года назад +1

      Jak dobrze wybierzesz (twardy korzen) to bedzies go mieć lata i nic z nim takiego się nie stanie. Glony tez opanujesz jak będziesz tylko pamiętać abybdbac o akwa.

  • @annsgonera4583
    @annsgonera4583 Год назад

    Aaa kamienie z pola można wykorzystać?

  • @arteknt2656
    @arteknt2656 2 года назад

    cze mam pytanko zalozylem akwarium i kupilem na poczatek 4 rybki 3 samice i jednego sama platki i niestety dwie mi zdechly czy moze to byc wina filtra zbyt duzy nurt wody byl

    • @DomoweAkwarium
      @DomoweAkwarium  2 года назад +1

      Witam mając informacje które podałeś nie da się odpowiedzieć dlaczego ryby padły. Ale jeszcze mi nie zdechła żadna płatka z powodu zbyt dużego nurtu wody. Chyba że zrobiłeś im pralkę ze nawet podłoże było ciągle podrywane (w co wątpię).

  • @Simon_Says.
    @Simon_Says. 2 года назад +3

    Ludzie po co kupowac. Ja wybralem sie na topole przy każdej drodze. Galezie lezaly na ziemi. Znalazlem galezie o srednicy 5 cm i wysokie 38 cm docialem, okorowalem zalalem 2 razy wrzatkiem i wlozylem do akwa na pion aranżujac las (12 szt., 2 rzedy, Akwa 160 l, wysokości 40 cm). Mialem przez rok w akwa i wszystko zylo bez problemu. Takze nie ma co przeplacac tylko ruszyc dupsko i zebrac za darmo.

  • @MaciejMaszk-kh5so
    @MaciejMaszk-kh5so 4 месяца назад

    Witam jeszcze raz takie pytanie które nie daje mi spokoju to jak rozpoznać czy korzeń jest martwy . Mój ogólnie suszy się dobre 2 miesiące. ???czekam z niecierpliwością na odpowiedź. Pozdrawiam

    • @MaciejMaszk-kh5so
      @MaciejMaszk-kh5so 4 месяца назад

      Proszę o odpowiedź

    • @DomoweAkwarium
      @DomoweAkwarium  4 месяца назад

      Jak widzę że nie ma już drzewa a pień który pozostal juz sie rozpada to wiem że korzen tez będzie martwy ;)

  • @jerzyhuculak9435
    @jerzyhuculak9435 2 года назад +3

    Bardzo lubię twoje filmy, ale ten jest delikatnie mówiąc słaby za mało informacji, pozdrawiam. ... Brakujące informacje to:
    - wpływ garbników na wodę
    - użycie soli do preparowania
    - korzeń z korą czy bez
    - nie określiłeś jaki jest najlepszy gatunek drzewa
    - aranżację tzn skręcanie-klejenie korzeni
    - gatunki sklepowych korzeni
    Generalnie temat szeroki jak rzeka pewnie sam o czymś zapomniałem, korzenie to temat na kilka odcinków

    • @DomoweAkwarium
      @DomoweAkwarium  2 года назад +1

      A jakich informacji brakuje ?

    • @DomoweAkwarium
      @DomoweAkwarium  2 года назад

      Dokladnie jak sam napisałeś. Temat szeroki na kilka odcinków ten dotyczył tego co jest w tytule, skąd biorę korzenie i jak je szykuję do włożenia do akwarium. Soli nie używam głównie z tego powodu o którym wspomniałem w filmie (brak garnka/naczynia aby to zrobic). Jakie gatunki najlepiej ? Najlepiej te z najtwardszych drzew np. dąb. Skręcanie i sklejanie korzeni mysle ze zrobię osobno.

  • @MaciejMaszk-kh5so
    @MaciejMaszk-kh5so 5 месяцев назад

    Mam pytanko czy korzeń olchy/lipy nadaje się do akwa?

    • @DomoweAkwarium
      @DomoweAkwarium  5 месяцев назад

      Jak.jest już martwy od dawna to pewnie.

  • @annsgonera4583
    @annsgonera4583 Год назад

    A co z insektami. W jednym przyniosłam muchy a w innym mrowki. Wyganiać je czy jak?

    • @DomoweAkwarium
      @DomoweAkwarium  Год назад +1

      Pewnie najlepiej oczyścić przed użyciem.

  • @izadajda5082
    @izadajda5082 2 года назад +2

    Witaj Tyrril 🙋,,,, Korzenie mój mąż pozyskał wykopując dęby ,,samosiejki ,,,,, z działki , które zostały ,,,, wysuszone , namoczone i wygotowane w soli ,, zapraszam na filmik z gotowania 🙋🙋. Jak również zapraszam do obejrzenia moich filmików ,,,, Pozdrawiamy z Krakowa 🇵🇱 ...

    • @wiktorszychulski3359
      @wiktorszychulski3359 2 года назад

      Iza ...mogła byś podać link do tego filmu z gotowaniem?

    • @izadajda5082
      @izadajda5082 2 года назад

      @@wiktorszychulski3359 ,, witaj Wiktor 🙆... jest to 33 mój filmik ,,,nie mogę ogarnąć linku !¡!

    • @wiktorszychulski3359
      @wiktorszychulski3359 2 года назад

      Ok ✌️ Iza nic nie szkodzi:) znajdę..

  • @ace2253
    @ace2253 2 года назад

    Te glony co wyciągałeś z akwarium to krasnale? Jakiś wyglądają na inne

  • @damiangrodecki6190
    @damiangrodecki6190 2 года назад

    a czy korzeń z akacji się nadaje i czy barwi wodę

  • @czescgwiazdeczko2169
    @czescgwiazdeczko2169 Год назад

    Mam pytanie co ile dni podmienia Pan wodę w takich akwariach jak za plecami i obok?

    • @DomoweAkwarium
      @DomoweAkwarium  Год назад

      Raz w tygodniu 20% ruclips.net/video/TI6N1wNYZkI/видео.html

    • @czescgwiazdeczko2169
      @czescgwiazdeczko2169 Год назад

      @@DomoweAkwariumDziękuje za odpowiedź, a azotany na jakim poziomie ? Bo ja mam tak żeby nie przekroczyło 30. Tylko ja nie podmieniałem raz nawet pol roku tylko robiłem dolewki. W sumie pewnie przez to popadały mi żyworódki, ale brzanka i załobniczki się trzymają

    • @DomoweAkwarium
      @DomoweAkwarium  Год назад

      @@czescgwiazdeczko2169 według mnie za dużo. Staraj się trzymać pomiędzy 10-20, no i pamiętaj o proporcjach z fosforem.

    • @czescgwiazdeczko2169
      @czescgwiazdeczko2169 Год назад

      @@DomoweAkwarium Ok, czyli fosfor też testami? 1do 10 będzie ok? To jak prowadzić tzw low tech?Z tego co wiem, tam się nie dolewa żadnych nawozów w celu poprawy proporcji.

    • @DomoweAkwarium
      @DomoweAkwarium  Год назад

      Fosforu ma być 10 razy mniej niż azotu.

  • @pawefirek6279
    @pawefirek6279 2 года назад

    Witam a może być orzech

    • @jakubmalicki6357
      @jakubmalicki6357 Год назад

      Orzech włoski? Ja bym dobrze sprawdził. To drzewo ma taką cechę, że pod nim niewiele rośnie, więc może zawierać jakieś związki niekorzystne dla innych organizmów. Liści orzecha nie daje się na kompostownik. Ja bym nie dawał.

    • @anonim5515
      @anonim5515 7 месяцев назад

      Ale wysuszony i mrożony zawiera garbniki i dobrze się sprawdza w akwarium przynajmniej moim 😊

  • @enigma9538
    @enigma9538 2 года назад

    Korzeń nie jest delikatny tylko spróchniały a to jest niebezpieczne w baniaku.