Przygotowanie do zimowli - Apiwarol i Varrojet.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 23 янв 2025

Комментарии • 15

  • @wwiesiek4230
    @wwiesiek4230 3 месяца назад

    Pracuj w rekawiczkach i z maska. Amitraza jest rakotwórcza a nawdychałeś tego troche, nie ocieplaj uli, raczej o tej porze trzeba ochładzać a nie ocieplać , wyjąć do zimowli wkładki , jak spojrzysz z góry ula to abyś widział zrębki ( oczywiscie w ulach higienicznych) . Pozdrawiam.

  • @ostatnisprawiedliwy3998
    @ostatnisprawiedliwy3998 4 года назад +1

    Witam - nie znam się za dobrze ale minimalna temp. stosowania apiearolu to 10 st. celcjusza, druga rzecz to urządzenie pasieki - zupełnie nie rozumiem po co te zrębki ani to ładne i dla pszczół nie wiele pożytku - proponuję to co u mnie - w siać wiosną karłowata koniczyna - oraz mięta. I ostatnia rzecz która mi się spodobała i mam pytanie - ule zakonserwowales opalając drzewo czy jeszcze czymś pokryłeś?

    • @napodziko7712
      @napodziko7712  4 года назад +2

      Nie sprawdzałem temperatury podczas odymiania ale była to raczej ciepła noc.
      Zrębki są położone dlatego bo miejsce w którym postawiliśmy w tym roku ul od lat stało zarośnięte dziką roślinnością. Gdybym to zostawił to po paru miesiącach miałbym problem ze znalezieniem ula wśród ostów i pokrzyw. Ściółka ze zrębków jest więc dlatego, bo nie chciałem być zmuszony do regularnego koszenia wokół ula, a unikam preparatów "chwastobójczych". Zrębki z czasem się rozłożą wzbogacając glebę w próchnicę ale po drodze wytłumią sporo z tego co tam rosło wcześniej. No i wtedy można iść w innymi kierunku. Mnie wygląd takiej ściółki nie razi więc mi to nie przeszkadzało.
      Opaliłem drewno, następnie przejechałem szczotką drucianą a na koniec pokryłem zwykłym olejem spożywczym - Możesz zobaczyć mój pierwszy filmik "pszczelarrski"( ruclips.net/video/uiwgJoSLQTE/видео.html ) Pierwsze minuty są właśnie na ten temat. Podoba mi się estetyka takiego ula, ale szczotkowanie jednak nieco zmniejsza odporność takiej deski w porównaniu z opaloną, więc można zastosować jakąś konkretniejszą impregnację na koniec.
      Następny ul jaki planuję wykończyć w inny sposób - drewno opalę nieco głębiej, do uzyskania zwęglonych pęknięć i zostawię tak nie szczotkując (czyli zastosuję japońskie Shou Sugi Ban). Będę mógł porównać efekt.
      Ja to opalałem lampą lutowniczą, ale to jest jak grabienie liści grzebieniem. Do takiej roboty polecałbym gazowy palnik do zgrzewania papy - idzie nim błyskawicznie.

    • @ostatnisprawiedliwy3998
      @ostatnisprawiedliwy3998 4 года назад

      Rozumiem - ja mam swoje pszczoły od czerwca :) dwa ule z bacfastami. Bardzo jestem ciekaw jak ci przezimują pszczoły bo będę miał porównanie do moich drewnianych wielkopolskich. Pozdrawiam

    • @napodziko7712
      @napodziko7712  4 года назад +1

      @@ostatnisprawiedliwy3998 Super. To pochwalę się na wiosnę i będziemy mogli porównać :)

  • @krzysztofniewiadomski4047
    @krzysztofniewiadomski4047 4 года назад +1

    Nie przesadzaj z termiką w ulu bo matka zacznie intensywniej czerwić i pszczoły zużyją szybko pokarm zimowy!?

    • @napodziko7712
      @napodziko7712  4 года назад +1

      O, dobra uwaga. Problem w tym, że dla mnie jako nowicjusza trudno jest uchwycić punkt optymalny. Ale może jednak zrezygnuję z tej płyty szczególnie, że odkąd zaczęło lać tydzień temu to jakoś nie znalazłem w sobie motywacji żeby to zrobić. Dzięki za uwagę!

  • @fx1414
    @fx1414 4 года назад +2

    Nieocieplaj nic zapewń im dobrą wętylację

  • @tadekbakowski5159
    @tadekbakowski5159 Год назад

    Tabletek niebierze się do ręki

  • @tryhuma
    @tryhuma 4 года назад +2

    nie wdychaj tego swinstwa

    • @napodziko7712
      @napodziko7712  4 года назад

      W tym sezonie już nie będę na pewno. A na przyszły - kolejne udoskonalenie do zrobienia.