A dla mnie bardzo dobry odcinek, nie wypowiadam się c odo stylistyki wykonania kotłowni to każdy by zrobił inaczej, ilu instalatorów tyle pomysłów dzięki afriso że robicie takie porady to dużo ułatwia mi w codziennej pracy.
Można użyć bufora z wężownicą, ale nie zawsze jest na to miejsce w kotłowni. W tym filmie pokazujemy alternatywne sposoby połączenia 2 źródeł ciepła: ruclips.net/video/rK86OpmqSUw/видео.html
Kolejny fajny przydatny odcinek, brawo Tomku coraz lepiej ! Oglądamy Ciebie/Was od początku jeszcze od Jakuba z mężem zawsze na telewizorze jest coraz lepiej! Pozdrawiamy !
W tym układzie wyłączenie kotła gazowego poprzez odcięcie zasilania to zbrodnia. W momencie kiedy kocioł będzie wygrzewał zasobnik temperaturą 80 stopni i zadziała przekażnik kominka kocioł się nie schłodzi. Wyłączenie w kotle funkcji CO. powinno być realizowane przez wejście termostatu 24v (funkcja c.w.u. i tak nie zadziała gdy kominek zacznie ładować dolną wężownicę) jak również kocioł może pracować razem z kominkiem (mamy sprzęgło) lecz wtedy powinien mieć czujnik sprzęgła oraz odpowiednie ustawienie pracy pompy kotła.
Wszystko fajnie pięknie. Mam właśnie dokładnie taki zamiar. Jednak nie mam pojęcia, gdzie takiego fachowca znaleść, co by to poprawnie zamontował. I tu spaliło na panewce.
Ja w 2005 roku "łączyłem" zasypowy kocioł węglowy z 2-funkcyjnym kotłem gazowym-to patrzyli się na mnie jak na kosmitę ! Tylko dzięki profesjonalistą od znanych kotłów gazowych pewnie dom istnieje, a domownicy , bo wykonawcy mieli "wizję" likwidacji grawitacyjnego układu otwartego i połączeniu obu kotłów w układ zamknięty oparty na cieńkich rurkach miedziowych! Niestety nie było takich fajnych filmików dla opornych :-)
Ja mam takie pytanie co do tego schematu, chciałbym założyć zamiast pieca na gaz pompę ciepła. Ale jest jeden problem po stronie układu otwartego zostałyby grzejniki. Czy to jakiś problem byłby w grzaniu? Nie mam możliwości przerobienia aż tak instalacji. W momencie grzania samą pompa odcinalbym zaworami piec c.o
Zestaw AHB+AJB+AZB służy do połączenia otwartego źródła ciepła z zamkniętą instalacją grzewczą. Nie ma możliwości dodania do niego fragmentu instalacji otwartej w tym przypadku grzejników (zasilanie grzejników uzależnione od źródła stałopalnego). Istnieje teoretyczna możliwość zamiany kotła gazowego na pompę ciepła, ale należy pamiętać, że w tym zestawie nie bufora ciepła i pompa może mieć nieodpowiedni zład wody czy niezapewniony minimalny przepływ.
Odcinanie kotła stałopalnego c.o. zaworami jest niebezpieczne. Jeśli obecnie masz układ otwarty z kotłem stałopalnym i grzejnikami działający na grawitacji to na Twoim miejscu dałym w szereg z kotłem pompę obiegową + bypass z zaworem zwrotnym oraz wymiennik płytowy. Do drugiego obiegu wymiennika możesz podłączyć pompę ciepła w układzie zamkniętym. Wada: ciepła woda z powrotu grzejników będzie wchodzić na piec c.o. i go trochę podgrzewać, dlatego należy zamykać dopływ powietrza do kotła gdy pompa ciepła pracuje. Jeszcze jedna wada tego rozwiązania: wymiennik płytowy przenosi temperature z jednego obiegu na drugi ale nie idealnie: będziesz miał kilka stopni mniej po stronie odbiorczej. Dlatego pompa ciepła będzie musiała chodzić kilka stopni więcej niż potrzebuje tego dom. Wtedy lepiej brać pompę wysokotemperaturową na R290. Zastanów się czy nie lepiej zamkąć układ grzejniki + pompa ciepła a przez wymiennik podłączyć kocioł stałopalny, tak jak tu sugerują.
✔️Spodobał Ci się odcinek? Chcesz więcej filmów poradnikowych? Nie czekaj - subskrybuj nasz kanał: ruclips.net/user/afrisopl A Wy? Macie doświadczenia w łączeniu dwóch źródeł ciepła? Znacie inne, ciekawe rozwiązania? Podzielcie się z nami w komentarzach!
Zrobicie film o buforze zasilanym prądem? Może być grzałkami lub kotłem elektrycznym, chodzi mi konkretnie o sterowanie procesem rozładowania i ładowaniem w określonych taryfach. Pozdrawiam.
Fakt-Drogo ! Ale z drugiej strony.... w starym domu gdy nie ma kotłowni i nie ma możliwości dobudowania kotłowni....-to warte rozważenia :-) Szkoda że kilkanaście lat temu nie było takich bajerów.
Witam pytanie brzmi. Dwa żrodła ciepla, Kominek w ukladzie otwartym oraz kociol elektryczny. ( Kociol elektryczny ma juz wbudowana cala instalcje cwu.) Czy polaczenie AHB 622 wraz z PrimoBox AJB 110 bedzie odpowiednio dzialalo z ladowaniem bufora z tych dwoch zrodel (raz jedno raz drugie byc moze jest mozliwosc automatycznego przelaczania kociol elektryczny uruchamia sie ladujac bufor do zadanej temp w momecie wygaszonego kominka ) bufor bez wezownicy. pozdrawiam
Dlaczego zawsze proponują Państwo wymienniki ciepła, sprzęgła. Czy nie lepiej jest zastosować bufor z dodatkową wężownicą/wężownicami? Ponadto analizuję schemat nr 10 z Państwa bazy schematów i zastanawiam się, czy rzeczywiście jednostkę zewnętrzną pompy ciepła można podłączyć bezpośrednio do Państwa bufora ABT 160, czy jest wymagana dodatkowa jednostka wewnętrzna.
Oczywiście prawidłowych rozwiązań jest kilka, wspomniane również. Przytoczony schemat dotyczy PC typu monoblok. W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu na zwt@afriso.pl
W tym zestawie nie każdy piec gazowy będzie pracował Panie Tomku bo mają różne pompy ktore są za duże lub za małe i nie są w stanie zrównoważyć pompy poza sprzęgłem co za tym idzie że musimy grzać dużo wieksza temp na kotle gazowym niz jaka chcemy osiagnac na wyjsciu na podlogowke A po drugie kominek firmy defro wymaga założenia zaworu ochorony kotła na 55 tak jest podane w.instrukcji a tam jest na 45 stopni i byl problem z zapachem po zakonczeniu palenia więc trzeba ingerować w układ i nie każdy o tym mowi kupując te zestawy primoboks. Jestem prywatnym użytkownikiem takiego zestawu i jedna wielka kicha jeśli chodzi o prace na gazie piec dziala całą noc i rano dalej nie można zlapac temp. Na wyjsci po AZB na podlogowke...wszystko podpięte tak jak w instrukcji a teraz nie ma komu wyjść z sytuacji obronna ręka.
Witam serdecznie Pytanko mam czy trzeba od razu podpinać dwa źrudła ogrzewania? Bo planuje jako główne źródło piec gazowy a w przyszłości chciał bym jeszcze zrobić kocioł stałopalny .
Jak do tego układu (kominek+ piec) dodać pompę ciepla MonoBlok z glikolem? Podobnie jak kominek - czyli do pompy ciepła doponamy wymiennik + bufor ciepla ?
Proponujemy całkiem inne rozwiązanie. Do połączenia kominka z płaszczem wodnym w układzie otwartym z kotłem gazowym i pompą ciepła w układzie zamkniętym najlepiej sprawdzi się bufor ciepła z wężownicą. Kominek podłączamy do wężownicy, a pozostałe źródła bezpośrednio do bufora.
Masz zamiar robić ogrzewanie metodą grawitacyjną w nowym domu? Inwestor będzie zadowolony z widocznych rur i ich średnic. Sposobem na braki w zasilaniu jest UPS za ok 2.5tys pozwoli układowi działać przez 2doby.
Wymiennik ciepła to urządzenie, którego główną funkcją jest wymiana ciepła między dwoma płynami. Jest w nim fizyczna przegroda, więc bez pompy za tym wymiennikiem nic nie wymusiłoby ruchu wody do sprzęgła. A to jest konieczne żeby sprzęgło wyrównywało hydraulicznie obiegi.
Does this solution also work when I want to connect a system holzgaz with a buffor on one side and an electrical kotle firma Kospel? Best would be when the Holzgas or buffor is empty, then automaticaly the Piec Kospel takes over?
Nie z zastosowaniem tego rozwiązania ponieważ pojemność sprzęgła w AZB może być za mała dla pompy ciepła. Proponujemy zapoznać się z innym rozwiązaniem: ruclips.net/video/9xnz3nf8mZk/видео.html
To jaki patent będzie na połączenie kotla gazowego kondensacyjnego - co i woda- z kominkiem z płaszczem wodnym na pellet? Oba źródła posiadają pompę elektronikę itp .w moim przypadku ferroli breta 18kW i viceman 35. A dodatkowo przydał by się zbiornik na wodę użytkową..
Najbardziej popularny układ to np. PrimoBox AHB642 oraz zasobnik 2-wężownicowy. Jeżeli oba źródła mają swoje pompy - można to połączyć np. poprzez bufor ABT 160, a c.w.u. realizować w zasobniku 1-wężownicowym ładowanym z kotła gazowego.
Fajnie filmy , ja mam kocioł na pellet 48 kw ogrzewam dwa domy 250 i 200 m3 ,często się zdarza że drugi dom- pensjonat w górach minimalizuje lub zamykam całkowicie jaki bufor jest mi potrzebny ?? a i planuje do instalacji dołączyć kominek .
Przy zaniku energii elektrycznej nastawy zaworów pozostają w pozycjach, w jakich były w momencie zaniku zasilania. Nastawy na automatyce również pozostają zachowane.
Witam. Posiadam piec gazowy jednofunkcyjne. Przymierzam się do zamontowania kominka w układzie zamkniętym. Czy posiadacie w swojej ofercie jakes gotowe zestaw do takiej instalacj
W tym przypadku gdy mamy zarówno kocioł stałopalny, jak i gazowy robimy ładowanie zasobnika ze sprzęgła, ponieważ chcemy, żeby kocioł stałopalny też nam ładował zasobnik c.w.u. Bez tego c.w.u. byłoby grzane tylko przez kocioł gazowy.
@@bartekbiszczanik8469 Właśnie w tym przypadku jest stosowany zasobnik z 2 wężownicami. Pierwsza wężownica jest zasilana z kotła gazowego, a druga ze sprzęgła AZB.
Wygląda na bardzo fajny zestaw i już myślałem, że będzie idealnie pasował do mojej instalacji, którą zamierzam odnowić, ale... co w przypadku gdy instalacja centralnego ogrzewania jest mieszana? na parterze podłogówka, a na piętrze grzejniki? czy zestaw PRIMOBOX AZB 305 załatwi problem?
Fajnie wszystko jest tu zrobione na systamach automatycznych i zapewne drogich jak cholera... Teraz mam pytanie czy nie da się tego zrobić w formie manualnego przełączania takich obiegów??? Mam tu na myśli kocioł gazowy zamontowany w domu służący do Co i Cwu, a drugi piec np. na ekogroszek założony w budynku gospodarczym, który jest obok domu i wpięty tylko w układ CO i ogrzewa garaż i ten właśnie budynek gospodarczy i zrobić wpięcie w układ grzejnikowy domu ... Czy nie wystarczyłoby w momencie rozpalenia pieca przełączyć kocioł gazowy w tryb CWU i zakręcić np zawory zasilania i powrotu CO na nim, a odkręcić zawory założone na instalacji na piecu z ekogroszkiem i puścić to w obieg za pośrednictwem pompy z pieca???
Można, ale nie ma takiej potrzeby. Zestaw stworzono do połączenia 2 źródeł, gdzie jedno pracuje w układzie zamkniętym, a drugie w otwartym. Mając 2 źródła w tym samym systemie takie połączenie można wykonać inaczej.
Witam, a co jeśli podłącze zasobnik cwu przez termostat tc2 który załącza pompe obiegowa ladujaca zasobnik, w zimę okej bo pompa ciepła będzie włączona, a co latem pompa ciepła będzie wyłączona a termostat będzie załączac pompe obiegowa bo wykryje niska temperature i będzie obracal chłodna woda bo pompa ciepla jest poza sezonem wylaczona. Pozdrawiam.
Pompa ciepła, tak jak kocioł gazowy jednofunkcyjny podłączony do zestawu w filmie, zwykle w regulatorze ma dostępną funkcję sterowania temperaturą wody w zasobniku i nie potrzebujemy dodatkowego włącznika pompy ładującej zasobnik. Proszę zauważyć, że termostat TC2 steruje tylko pompą ładującą zasobnik w momencie pracy źródła ciepła w otwartej części instalacji.
@@AFRISOpl no dobra , tylko klienta ktos namówił na pompe z zasilaniem i powrotem , bez możliwości sterowania zasobnikiem . Nie ma 4 podejść jak kociol 1f , centralne ogrzewanie ogarne Waszym pro clickem arm , zaworem 3D i bwc 310 tu wszystko jest ok, lecz jeśli bwc ustawi się w tryb letni to tc2 i tak będzie zalaczal pompe ladujaca zasobnik . Zasobnik latem będzie ogrzewany z grzalki . I nie wiem jak poinformować pompe ładująca zasobnik ze ma się w lato nie zalaczac , mogę wlutowac się lub wpiąć w piny na pompie ciepla ale wtedy straci gwarancje . Praktycznie staram się działać na waszych urządzeniach ze względu na jakość i podejście do nas klientów, dlatego szukam pomocy bo może ja czegoś nie wiem , i można wykorzystać do tego kolejne bwc310 . Pozdrawiam
W takiej sytuacji najlepiej jest zastosować przekaźnik, który w momencie pojawienia się napięcia na grzałce elektrycznej będzie wyłączał pompę obiegową mimo zastosowania termostatu TC2.
Ogółem to rozwiązanie ciekawe, ale… Przykładowo ja mam u siebie kocioł kondensacyjny Junkers ZSB24-5C. Gdybym zastosował go w tym układzie to po odłączeniu zasilania (czyli w tym przypadku po osiągnięciu 50 stopni na kominku), ponowny powrót zasilania elektrycznego (czyli po wygaszeniu kominka) skutkuje w moim kotle 15 minutową procedurą „zalewania syfonu”, której nie da się pominąć (zawsze po utracie zasilania jest taka procedura). W tym czasie kocioł pracuje na mocy minimalnej, co w praktyce oznacza, że praktycznie nie grzeje. Czy Państwo posiadacie rozwiązania, które nie sterowały by kotłem tylko za pośrednictwem odcięcia lub załączenia zasilania?
U siebie włączanie i wyłączanie kotła gazowego zrobiłem następująco: mam kocioł gazowy z pogodówką która jako czujnik temperatury zewnętrznej ma termistor; wystarczy dobrać dodatkowy rezystor i dołączać lub odłączać go od termistora przez przekaźnik; wtedy kocioł gazowy myśli że jest lato i się miękko wyłącza bez odcinania zasilania.
WAŻNE! coraz więcej osób montuje fotowoltaikę w swoim domu, gdzie istnieje kocioł gazowy dwufunkcyjny (co i cwu). Może Pan omówić przykład gdzie do instalacji co i cwu ogrzewanej piecem gazowym chciałbym podłączyć bojler elektryczny cwu? chciałbym w ten sposób w okresie letnim nie korzystać z pieca gazowego do podgrzania cwu. W momencie jzimowego uruchomienia co z piecem gazowym, przełączyć podgrzewanie cwu bojlerem na podgrzewanie cwu piecem gazowym dwufunkcyjnym
Wystarczy zasobnik c.w.u. z możliwością wkręcenia grzałki. Zimą kocioł gazowy przez wężownicę w zasobniku podgrzewa ciepłą wodę. Latem to zadanie przejmie grzałka z fotowoltaiką.
To zależy od użytych komponentów i instalatora. Jeśli szuka Pan sprawdzonego specjalisty, pod tym linkiem: afriso.pl/mapa-instalatorow jest lista polecanych przez nas instalatorów.
Rozwiązań na rynku jest wiele - jak najbardziej można rozważać różne opcje. Natomiast zaprezentowane przez nas rozwiązanie jest kompaktowe, estetyczne i proste do zainstalowania.
Nie można zastosować takiego sterowania dla pomp w zestawach hydraulicznych w szafkach. Sygnałem sterującym może sterować siłownik proporcjonalny: afriso.pl/produkt/1499210. Do sterowania obrotami pomp obiegowych wykorzystuje się sygnał PWM.
Dlaczego ten regulator nie jest zintegrowany z tym primoboxem na stałe ? To jakieś przedpotopowe rozwiązanie ten BWC ? Istnieją przecież bardziej ogarnięte regulatory.
Regulator BWC 310 to jedno z możliwych rozwiązań. Jeśli mamy np. kocioł z wbudowanym sterownikiem obsługującym zawór bądź zawory 3-drogowe w funkcji mieszającej, regulator zewnętrzny może nie być potrzebny. Atutem BWC 310 jest właśnie prostota obsługi. Co do rozwiązania ze zintegrowanym regulatorem - dziękujemy za sugestię.
Nie każdy producent źródła ciepła pozwala na pracę w układzie zamkniętym. Wówczas musimy połączyć ze sobą układ zamknięty z otwartym wykorzystując nasz zestaw PrimoBox AHB.
jeżeli chcesz zamknąć obieg w kominku z płaszczem wodnym to polskie prawo zabrania z tego co czytałem, chyba że zasilanie wody masz z sieci a nie "prywatnego źródła"
Teraz chyba już nikt nie potrafi (albo nie chce)zrobić prostej instalacji grawitacyjnej. Każdy instalator chce napchać jak najwięcej szpeju, by windować koszt swojej usługi. Im więcej drogich podzespołów, tym droższa robota. A pewnie i na upustach za towar też coś im skapnie.
Nie do końca. Pompa ciepła do prawidłowej pracy wymaga określonego zładu wody. Wpinając pompę do zestawu PrimoBox AHB-AJB-AZB jest zbyt mało wody w układzie (sprzęgło ma tylko 1,5 l) - co może powodować błędną pracę źródła ciepła.
Filtr na instalacji gazowej jest dobrze zamontowany. Jeśli kierunek przepływu medium mamy w dół to filtr jak najbardziej może być w pionie. Jeśli przepływ będzie do góry to filtr osadnikowy trzeba zamontować w poziomie.
Witam ja to montuje dużo taniej i prościej daje kominek z #.pl na układzie zamkniętym montuje sprzęgło z grupami pompowym i z zaworami 3d którmi steruje kocioł gazowy lub pompa ciepła zasobnik cwu z dwoma wężownicami na zasilaniu z kominka do sprzęgła montuje zawór 3d z czujnikiem w zasobniku piorytet ciepłą woda po zagrzany do żądanej temperatury przełącza się z automatu na sprzęgło a żeby zabezpieczyć powrót do kominka zakładam zawór ATV 45 afriso kierunki przepływu rozdzielam zaworami zwrotnymi oraz daje zawór bezpieczestwa
tylko że tego kominka nie da się doprowadzić do 80 st przy normalnym paleniu, tak że inwestor może się starać, a i tak nie będą mu te wszystkie zawory potrzebne, a tym bardziej wężownica schładzająca. Koniecznie regulator kominka z przepustnicom, niech też sobie gościu szyber domontuje puki nie ma zabudowy zrobionej. Ciekawe czy Pan Norbert kalkulował termodynamiczne całą instalacje, bo coś mi się wydaje ze inwestor nie będzie z kominka zadowolony.
Oglądam Wasze filmy szukając rozwiązania dla siebie, niestety nie znalazłem gotowego rozwiązania, stąd moja prośba o poradę jak wszystko ze sobą połączyć" obecnie kocioł węglowy z podajnikiem w układzie otwartym pracujący na trzy obwody: przez zawór czterodrogowy z siłownikiem na obwód grzejnikowy (stara instalacja o dużej pojemności), przez zawór termostatyczny na podłogówkę i bezpośrednio na CWU, wszystkie obwody mają swoje pompy, chcę dołożyć kocioł gazowy. Oczywiście oprócz kotła węglowego cały układ będzie zamknięty, w związku z tym nasuwają się pytania, czy do połączenia kotła węglowego z resztą układu wykonać za pomocą wymiennika, czy potrzebny jest bufor, czy trzeba obwód podłogówki od grzejnikowego rozdzielić za pomocą sprzęgła ? dziękuję
Jest kilka wariantów tej kotłowni. Proponujemy skonsultować się z instalatorem, który na miejscu, w kotłowni wybierze optymalne rozwiązanie. Listę polecanych przez nas instalatorów znajdzie Pan na stronie www.afriso.pl/mapa-instalatorow.
Witam zrobił byś film na podstawie tego m.ruclips.net/video/7pljus6smWw/видео.html ,,skladak''' tylko bez podłogowej i gdzie zamontowac ta belkę bezpieczestwa
Należałby zrezygnować z łącznika AJB i jego miejsce wstawić bufor oraz zamienić zestaw AZB ze sprzęgłem na zestaw AZB z rozdzielaczem afriso.pl/katalog-online/afriso/zestawy-mieszajace-primobox-azb-dwa-obiegi-grzewcze/produkt/7640500.
Czarna magia jak ten to co robił zginie to inwestor nie będzie miał pojęcia jak prądu nie będzie tydzień jak to uruchomić w zimę przy minus 30stopnia. Ile to wszystko kosztowało może lepiej powiedzieć.
W tym konkretnym przypadku nie wyszło ani tanio ani estetycznie. Z jednej strony montuje się gotowca od Afriso by było ładnie, niekoniecznie najtaniej (bo nie o to chodzi) a z drugiej instalator odwalił taką fuszerkę.
Nie musimy rozdzielać żadnych obiegow dlaczego ludzi w błąd wprowadzacie. Najlepsze rozwiązanie jeśli inwestor chce mieć możliwość grzania cwu z obu źródeł ciepła to stosuje się zasobnik z 2 wezownicami. Kocioł gazowy ma swój zawór 3d do przełączania CO- Cwu, kocioł węglowy lub kominek dokładamy pompę ladującą. Oba kotły wpinamy do osobnych wężownic zachowując odrębne układy zamknięty i otwarty dzięki wymienników płytowemu bądź Jadowi.
Zgodzę się z tym ale tylko przy grzaniu zasobnika. Ponadto nie mamy strat na wymienniku płytowym. Jednak ogrzewanie trzeba już wpiąć przez wymiennik. PS. jeszcze nie widziałem w domowej instalacji wymiennika JAD.
@@pawelvw1992 no mam2 znajomych co tylko jady wystawiają. Napisałem że co przez wymiennik i na automatyce kotła gazowego a źródło stalopalne jako dodatek
Układ, o którym Pan pisze sprawdzi się w sytuacji samego dogrzewania zasobnika c.w.u. z 2 źródeł ciepła. Rozwiązanie, które pokazaliśmy w filmie zapewnia wykorzystanie obydwu źródeł do ogrzania c.o. i c.w.u. - mamy tutaj regulację dwóch różnych obiegów c.o., np. grzejnikowego oraz podłogowego.
@@AFRISOpl ja pisałem o układzie też z wymienniki em płytowy na CO. Co do regolacji obiegow to zawsze wychodzę z założenia że automatyka kotła gazowego jest nadrzędna, nie po to wydajemy duże pieniądze na kocioł z dobrą automatyka pogodowa aby sprowadzać go do roli wytwórcy ciepła on off za sprawą zewnętrznej automatyki. Dzisiejsze kotły często posiadają zaawansowana automatykę dialogowa, dołożenie zewnętrznej automatyki nie pozwala na wykorzystanie potencjału kotła gazowego i w perspektywie sezonu grzewczego daje realne straty na gazie. Źródło ciepła stalopalne powinno być jedynie dodatkiem w takim układzie. Nie mniej jednak zaproponowany przeze mnie układ jest wielokrotnie tańszy, prostszy i niezawodny
Dużo ponad cenę normalnie skonfigurowanej kotłowni z zasobnikiem plus dwie wężownice - przerost formy nad treścią - fakt wszystko spięte w małe szafki ale za taką cenę ponad 13 tyś!!!!szok.
Nie powinno się tak robić ponieważ większość producentów kotłów gazowych zastrzega pod groźbą utraty gwarancji, że kocioł jest do użytku w układzie zamkniętym. Poza tym kocioł stałopalny jest najczęściej stosowanym źródłem ciepła w przypadku układu otwartego.
Dlaczego instalatorzy tak boją się używać rozwiązań systemowych? Wolą tydzień siedzieć w kotłowni i skręcać po to by wykasować za robotę klijeta. A estetyka wykonania tego 🤣😂
Instalatorzy może się nie boją ale już klienci tak. Choć jeśli policzyć to pewnie koszt robocizny przy skręcaniu instalacji będzie porównywalny z zakupem gotowca. Za rozwiązaniem fabrycznym przemawia jeszcze fakt powierzchni takiego rozwiązania. Na pewno wersja skręcana będzie zajmować więcej miejsca. Jednak plus składaka jest taki: mamy sobotę, godzina 20, mróz -20 itp. pada nam pompa na obiegu grzejnikowy więc jedziemy do Castoramy i kupujemy pompę, wymieniamy i działa. A w takim Afriso Boxie mamy pompę o rozstawie 130mm i króćcach calowych i nie dostaniemy jej nigdzie. Więc trzeba czekać do poniedziałku na pomoc fachowca.
To instalacja grzewcza determinuje zastosowanie sprzęgła hydraulicznego - nie źródło ciepła. W tym przypadku jest pompa kotłowa i pompy na poszczególnych obiegach. Sprzęgło jest niezbędne, żeby uniknąć tzw. walki pomp i zrównoważyć przepływy. Zachęcamy do obejrzenia filmu: ruclips.net/video/DO2kPxbQZZc/видео.html
A dla mnie bardzo dobry odcinek, nie wypowiadam się c odo stylistyki wykonania kotłowni to każdy by zrobił inaczej, ilu instalatorów tyle pomysłów dzięki afriso że robicie takie porady to dużo ułatwia mi w codziennej pracy.
Bardzo nas to cieszy. Dziękujemy!
Film pomocny, jest jeden szczegół. W tym układzie należy zastosować zasobnik cwu z podwójną wężownicą, co eliminuje, zakup pakietu.
Można użyć bufora z wężownicą, ale nie zawsze jest na to miejsce w kotłowni. W tym filmie pokazujemy alternatywne sposoby połączenia 2 źródeł ciepła: ruclips.net/video/rK86OpmqSUw/видео.html
Kolejny fajny przydatny odcinek, brawo Tomku coraz lepiej ! Oglądamy Ciebie/Was od początku jeszcze od Jakuba z mężem zawsze na telewizorze jest coraz lepiej! Pozdrawiamy !
Dziękujemy i również pozdrawiamy :)
wygląda atrakcyjnie i choć koszt może być spory to daje możliwości oszczędzania
W tym układzie wyłączenie kotła gazowego poprzez odcięcie zasilania to zbrodnia. W momencie kiedy kocioł będzie wygrzewał zasobnik temperaturą 80 stopni i zadziała przekażnik kominka kocioł się nie schłodzi. Wyłączenie w kotle funkcji CO. powinno być realizowane przez wejście termostatu 24v (funkcja c.w.u. i tak nie zadziała gdy kominek zacznie ładować dolną wężownicę) jak również kocioł może pracować razem z kominkiem (mamy sprzęgło) lecz wtedy powinien mieć czujnik sprzęgła oraz odpowiednie ustawienie pracy pompy kotła.
Witam. A jak podlaczyc kominek z.kotelem gazowem kondensacyjnym? Chcac zastosowac zestaw AHB i PrimoBox do kotlow kondensacyjnych?
Do takiego ukladu az sie prosi bufor ciepla. Fakt moze kosztowny ale przy kominku z plaszczem mega fajny magazyn energi
Jaki koszt takiego ogrzewania na dom 140m parter
Estetyka wykonania instalacji przy kotle gazowym mogłaby być lepsza.
A po czwarte to w chuj drogo. Co z tego ze estetyczne systemowe rozwiązanie jak koleś zrobił taką gmatwanine
Wszystko fajnie pięknie. Mam właśnie dokładnie taki zamiar. Jednak nie mam pojęcia, gdzie takiego fachowca znaleść, co by to poprawnie zamontował. I tu spaliło na panewce.
Dobry film instruktażowy. Jaki to rodzaj kominka z płaszczem jest tu zamontowany?
Ja w 2012r montowalem kociol z kominkiem z plaszczem wodnym i takich wynalazkow chyba niebylo.Czy to potrzebne?czy tylko strata pieniedzy?
Ja w 2005 roku "łączyłem" zasypowy kocioł węglowy z 2-funkcyjnym kotłem gazowym-to patrzyli się na mnie jak na kosmitę ! Tylko dzięki profesjonalistą od znanych kotłów gazowych pewnie dom istnieje, a domownicy , bo wykonawcy mieli "wizję" likwidacji grawitacyjnego układu otwartego i połączeniu obu kotłów w układ zamknięty oparty na cieńkich rurkach miedziowych! Niestety nie było takich fajnych filmików dla opornych :-)
Ja mam takie pytanie co do tego schematu, chciałbym założyć zamiast pieca na gaz pompę ciepła. Ale jest jeden problem po stronie układu otwartego zostałyby grzejniki. Czy to jakiś problem byłby w grzaniu? Nie mam możliwości przerobienia aż tak instalacji. W momencie grzania samą pompa odcinalbym zaworami piec c.o
Zestaw AHB+AJB+AZB służy do połączenia otwartego źródła ciepła z zamkniętą instalacją grzewczą. Nie ma możliwości dodania do niego fragmentu instalacji otwartej w tym przypadku grzejników (zasilanie grzejników uzależnione od źródła stałopalnego). Istnieje teoretyczna możliwość zamiany kotła gazowego na pompę ciepła, ale należy pamiętać, że w tym zestawie nie bufora ciepła i pompa może mieć nieodpowiedni zład wody czy niezapewniony minimalny przepływ.
Odcinanie kotła stałopalnego c.o. zaworami jest niebezpieczne. Jeśli obecnie masz układ otwarty z kotłem stałopalnym i grzejnikami działający na grawitacji to na Twoim miejscu dałym w szereg z kotłem pompę obiegową + bypass z zaworem zwrotnym oraz wymiennik płytowy. Do drugiego obiegu wymiennika możesz podłączyć pompę ciepła w układzie zamkniętym. Wada: ciepła woda z powrotu grzejników będzie wchodzić na piec c.o. i go trochę podgrzewać, dlatego należy zamykać dopływ powietrza do kotła gdy pompa ciepła pracuje. Jeszcze jedna wada tego rozwiązania: wymiennik płytowy przenosi temperature z jednego obiegu na drugi ale nie idealnie: będziesz miał kilka stopni mniej po stronie odbiorczej. Dlatego pompa ciepła będzie musiała chodzić kilka stopni więcej niż potrzebuje tego dom. Wtedy lepiej brać pompę wysokotemperaturową na R290.
Zastanów się czy nie lepiej zamkąć układ grzejniki + pompa ciepła a przez wymiennik podłączyć kocioł stałopalny, tak jak tu sugerują.
✔️Spodobał Ci się odcinek? Chcesz więcej filmów poradnikowych? Nie czekaj - subskrybuj nasz kanał: ruclips.net/user/afrisopl
A Wy? Macie doświadczenia w łączeniu dwóch źródeł ciepła? Znacie inne, ciekawe rozwiązania? Podzielcie się z nami w komentarzach!
Zrobicie film o buforze zasilanym prądem? Może być grzałkami lub kotłem elektrycznym, chodzi mi konkretnie o sterowanie procesem rozładowania i ładowaniem w określonych taryfach. Pozdrawiam.
Dziękujemy za sugestię. Rozważymy taką tematykę.
Fakt-Drogo ! Ale z drugiej strony.... w starym domu gdy nie ma kotłowni i nie ma możliwości dobudowania kotłowni....-to warte rozważenia :-) Szkoda że kilkanaście lat temu nie było takich bajerów.
Witam pytanie brzmi. Dwa żrodła ciepla, Kominek w ukladzie otwartym oraz kociol elektryczny. ( Kociol elektryczny ma juz wbudowana cala instalcje cwu.) Czy polaczenie AHB 622 wraz z PrimoBox AJB 110 bedzie odpowiednio dzialalo z ladowaniem bufora z tych dwoch zrodel (raz jedno raz drugie byc moze jest mozliwosc automatycznego przelaczania kociol elektryczny uruchamia sie ladujac bufor do zadanej temp w momecie wygaszonego kominka ) bufor bez wezownicy. pozdrawiam
Oczywiście, że tak. Można zrealizować tak ten układ jak Pan opisał.
Dlaczego zawsze proponują Państwo wymienniki ciepła, sprzęgła. Czy nie lepiej jest zastosować bufor z dodatkową wężownicą/wężownicami? Ponadto analizuję schemat nr 10 z Państwa bazy schematów i zastanawiam się, czy rzeczywiście jednostkę zewnętrzną pompy ciepła można podłączyć bezpośrednio do Państwa bufora ABT 160, czy jest wymagana dodatkowa jednostka wewnętrzna.
Oczywiście prawidłowych rozwiązań jest kilka, wspomniane również. Przytoczony schemat dotyczy PC typu monoblok. W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu na zwt@afriso.pl
W tym zestawie nie każdy piec gazowy będzie pracował Panie Tomku bo mają różne pompy ktore są za duże lub za małe i nie są w stanie zrównoważyć pompy poza sprzęgłem co za tym idzie że musimy grzać dużo wieksza temp na kotle gazowym niz jaka chcemy osiagnac na wyjsciu na podlogowke A po drugie kominek firmy defro wymaga założenia zaworu ochorony kotła na 55 tak jest podane w.instrukcji a tam jest na 45 stopni i byl problem z zapachem po zakonczeniu palenia więc trzeba ingerować w układ i nie każdy o tym mowi kupując te zestawy primoboks. Jestem prywatnym użytkownikiem takiego zestawu i jedna wielka kicha jeśli chodzi o prace na gazie piec dziala całą noc i rano dalej nie można zlapac temp. Na wyjsci po AZB na podlogowke...wszystko podpięte tak jak w instrukcji a teraz nie ma komu wyjść z sytuacji obronna ręka.
Witam serdecznie
Pytanko mam czy trzeba od razu podpinać dwa źrudła ogrzewania? Bo planuje jako główne źródło piec gazowy a w przyszłości chciał bym jeszcze zrobić kocioł stałopalny .
Nie trzeba od razu mieć 2 źródeł ciepła. AHB pozwala na pracę kotła gazowego niezależnie od obecności drugiego źródła w instalacji.
Jak do tego układu (kominek+ piec) dodać pompę ciepla MonoBlok z glikolem?
Podobnie jak kominek - czyli do pompy ciepła doponamy wymiennik + bufor ciepla ?
Proponujemy całkiem inne rozwiązanie. Do połączenia kominka z płaszczem wodnym w układzie otwartym z kotłem gazowym i pompą ciepła w układzie zamkniętym najlepiej sprawdzi się bufor ciepła z wężownicą. Kominek podłączamy do wężownicy, a pozostałe źródła bezpośrednio do bufora.
Fajnie, tylko w przypadku braku prądu nie mozna nagrzać domu ani gazem ani kominkiem ;)
Masz zamiar robić ogrzewanie metodą grawitacyjną w nowym domu? Inwestor będzie zadowolony z widocznych rur i ich średnic. Sposobem na braki w zasilaniu jest UPS za ok 2.5tys pozwoli układowi działać przez 2doby.
Generator prądu odpalasz i masz prąd i można z akumulatorów też bo pompki biorą 20W.
Witam był bym bardzo wdzięczny jak byś mógł mi wytłumaczyć w jakim celu jest zastosowana pompa na powrocie między wymiennikiem a sprzęgłem
Wymiennik ciepła to urządzenie, którego główną funkcją jest wymiana ciepła między dwoma płynami. Jest w nim fizyczna przegroda, więc bez pompy za tym wymiennikiem nic nie wymusiłoby ruchu wody do sprzęgła. A to jest konieczne żeby sprzęgło wyrównywało hydraulicznie obiegi.
@@AFRISOpl bardzo dziękuję wasz kanal to potężna encyklopedia wiedzy
Miło to czytać. Dzięki!
Does this solution also work when I want to connect a system holzgaz with a buffor on one side and an electrical kotle firma Kospel? Best would be when the Holzgas or buffor is empty, then automaticaly the Piec Kospel takes over?
Yes, this is the way the system works. When the temperature on the holzgas-side drops down below a set threshold, the electrical furnace turns on.
Witam. Mamy tu przykład kominek z płaszczem i kocioł gazowy. Czy schemat kominek z płaszczem i pompa ciepła będzie wyglądał tak samo ?
Nie z zastosowaniem tego rozwiązania ponieważ pojemność sprzęgła w AZB może być za mała dla pompy ciepła. Proponujemy zapoznać się z innym rozwiązaniem: ruclips.net/video/9xnz3nf8mZk/видео.html
To jaki patent będzie na połączenie kotla gazowego kondensacyjnego - co i woda- z kominkiem z płaszczem wodnym na pellet? Oba źródła posiadają pompę elektronikę itp .w moim przypadku ferroli breta 18kW i viceman 35. A dodatkowo przydał by się zbiornik na wodę użytkową..
Najbardziej popularny układ to np. PrimoBox AHB642 oraz zasobnik 2-wężownicowy. Jeżeli oba źródła mają swoje pompy - można to połączyć np. poprzez bufor ABT 160, a c.w.u. realizować w zasobniku 1-wężownicowym ładowanym z kotła gazowego.
Fajnie filmy , ja mam kocioł na pellet 48 kw ogrzewam dwa domy 250 i 200 m3 ,często się zdarza że drugi dom- pensjonat w górach minimalizuje lub zamykam całkowicie jaki bufor jest mi potrzebny ?? a i planuje do instalacji dołączyć kominek .
Przy takich mocach źródła ciepła wielkość bufora trzeba skonsultować z producentem kotła, a w przyszłości też kominka.
Hmm. A jak podłączyć kominek który jest opcją na zimę z boilerem na grzałkę który jest opcją na lato?
Jeżeli mówimy o kominku i kotle elektrycznym to podłączenie może wyglądać analogicznie jak w przedstawionym filmie poradnikowym.
Czy kupię oddzielnie taki sterownik?
Sterownika do AHB nie można kupić oddzielnie, natomiast BWC 310 można.
Co w sytuacjach przerwy dostawy energii elektrycznej ?
Przy zaniku energii elektrycznej nastawy zaworów pozostają w pozycjach, w jakich były w momencie zaniku zasilania. Nastawy na automatyce również pozostają zachowane.
Witam.
Posiadam piec gazowy jednofunkcyjne. Przymierzam się do zamontowania kominka w układzie zamkniętym. Czy posiadacie w swojej ofercie jakes gotowe zestaw do takiej instalacj
Nie posiadamy gotowego rozwiązania. Można taką instalację wykonać zgodnie ze schematem 2: ruclips.net/video/rK86OpmqSUw/видео.html
Polaczenie gazowe z kotlem na elastyczny wężyk czy to zgodne z obowiązującymi przepisami?
Nie ma przeciwwskazań prawnych żeby podłączać kotły gazowe dedykowanym do tego przewodem elastycznym.
Czy w tym przypadku jest koniecznie zastosowanie sprzęgła?
Sprzęgło jest wbudowane w dolny moduł AZB afriso.pl/katalog-online/afriso/zestawy-mieszajace-primobox-azb-dwa-obiegi-grzewcze/produkt/7620500
Po co robić ładowanie zasobnika ze sprzęgła skoro kocioł gazowy ma ładowanie zasobnika ?
W tym przypadku gdy mamy zarówno kocioł stałopalny, jak i gazowy robimy ładowanie zasobnika ze sprzęgła, ponieważ chcemy, żeby kocioł stałopalny też nam ładował zasobnik c.w.u. Bez tego c.w.u. byłoby grzane tylko przez kocioł gazowy.
@@AFRISOpl Okey,a nie taniej by wyszło kupić zasobnik z dwoma wężownicami?
@@bartekbiszczanik8469 Właśnie w tym przypadku jest stosowany zasobnik z 2 wężownicami. Pierwsza wężownica jest zasilana z kotła gazowego, a druga ze sprzęgła AZB.
Wygląda na bardzo fajny zestaw i już myślałem, że będzie idealnie pasował do mojej instalacji, którą zamierzam odnowić, ale... co w przypadku gdy instalacja centralnego ogrzewania jest mieszana? na parterze podłogówka, a na piętrze grzejniki? czy zestaw PRIMOBOX AZB 305 załatwi problem?
Jeśli grzejniki mają być grzane wysokim parametrem, to AZB 305 się sprawdzi.
A co uruchomi pompę prze ATV i prYbjakiej temp?
Pompa za zaworem ATV zostanie uruchomiona przez automatykę wbudowaną w PrimoBox AHB. Zakres nastawy temperatur wynosi od 25 do 99°C, fabrycznie 30°C.
Fajnie wszystko jest tu zrobione na systamach automatycznych i zapewne drogich jak cholera... Teraz mam pytanie czy nie da się tego zrobić w formie manualnego przełączania takich obiegów??? Mam tu na myśli kocioł gazowy zamontowany w domu służący do Co i Cwu, a drugi piec np. na ekogroszek założony w budynku gospodarczym, który jest obok domu i wpięty tylko w układ CO i ogrzewa garaż i ten właśnie budynek gospodarczy i zrobić wpięcie w układ grzejnikowy domu ... Czy nie wystarczyłoby w momencie rozpalenia pieca przełączyć kocioł gazowy w tryb CWU i zakręcić np zawory zasilania i powrotu CO na nim, a odkręcić zawory założone na instalacji na piecu z ekogroszkiem i puścić to w obieg za pośrednictwem pompy z pieca???
Można. Ale z reguły klienci wymagają w pełni automatycznych instalacji.
Czy jest możliwość podłączenie do kotła z podajnikiem ten cały zestaw? zamiast kominka.
Jeśli kocioł z podajnikiem pracują w układzie otwartym, to jak najbardziej można wykorzystać PrimoBox AHB.
@@AFRISOpl mam układ zamknięty wraz z zabezpieczeniem to można montować?
Można, ale nie ma takiej potrzeby. Zestaw stworzono do połączenia 2 źródeł, gdzie jedno pracuje w układzie zamkniętym, a drugie w otwartym. Mając 2 źródła w tym samym systemie takie połączenie można wykonać inaczej.
Witam, a co jeśli podłącze zasobnik cwu przez termostat tc2 który załącza pompe obiegowa ladujaca zasobnik, w zimę okej bo pompa ciepła będzie włączona, a co latem pompa ciepła będzie wyłączona a termostat będzie załączac pompe obiegowa bo wykryje niska temperature i będzie obracal chłodna woda bo pompa ciepla jest poza sezonem wylaczona. Pozdrawiam.
?
Pompa ciepła, tak jak kocioł gazowy jednofunkcyjny podłączony do zestawu w filmie, zwykle w regulatorze ma dostępną funkcję sterowania temperaturą wody w zasobniku i nie potrzebujemy dodatkowego włącznika pompy ładującej zasobnik. Proszę zauważyć, że termostat TC2 steruje tylko pompą ładującą zasobnik w momencie pracy źródła ciepła w otwartej części instalacji.
@@AFRISOpl no dobra , tylko klienta ktos namówił na pompe z zasilaniem i powrotem , bez możliwości sterowania zasobnikiem . Nie ma 4 podejść jak kociol 1f , centralne ogrzewanie ogarne Waszym pro clickem arm , zaworem 3D i bwc 310 tu wszystko jest ok, lecz jeśli bwc ustawi się w tryb letni to tc2 i tak będzie zalaczal pompe ladujaca zasobnik . Zasobnik latem będzie ogrzewany z grzalki . I nie wiem jak poinformować pompe ładująca zasobnik ze ma się w lato nie zalaczac , mogę wlutowac się lub wpiąć w piny na pompie ciepla ale wtedy straci gwarancje . Praktycznie staram się działać na waszych urządzeniach ze względu na jakość i podejście do nas klientów, dlatego szukam pomocy bo może ja czegoś nie wiem , i można wykorzystać do tego kolejne bwc310 . Pozdrawiam
W takiej sytuacji najlepiej jest zastosować przekaźnik, który w momencie pojawienia się napięcia na grzałce elektrycznej będzie wyłączał pompę obiegową mimo zastosowania termostatu TC2.
@@AFRISOpl I o to chodzilo , rozwiązanie tanie i skuteczne. Pozdrawiam Panowie .
Drogie, skomplikowane i marnujące wodę. Za parę stów można na zwykły kominek założyć turbodym, w którym istnieje regulacja mocy oddawanej do wody.
Z innej beczki. Jakiego producenta zasobników CWU polecacie? Potrzebuję ok 300-400l
Kospel ;)
Z zasady nie polecamy urządzeń konkretnych producentów, ale wierzymy, że komentujący Panu pomogą.
Ogółem to rozwiązanie ciekawe, ale…
Przykładowo ja mam u siebie kocioł kondensacyjny Junkers ZSB24-5C. Gdybym zastosował go w tym układzie to po odłączeniu zasilania (czyli w tym przypadku po osiągnięciu 50 stopni na kominku), ponowny powrót zasilania elektrycznego (czyli po wygaszeniu kominka) skutkuje w moim kotle 15 minutową procedurą „zalewania syfonu”, której nie da się pominąć (zawsze po utracie zasilania jest taka procedura). W tym czasie kocioł pracuje na mocy minimalnej, co w praktyce oznacza, że praktycznie nie grzeje. Czy Państwo posiadacie rozwiązania, które nie sterowały by kotłem tylko za pośrednictwem odcięcia lub załączenia zasilania?
Niestety nie posiadamy innych rozwiązań w naszej ofercie.
Ja też nie mogę całkiem wyłączyć pieca bo wtedy nie będę miał ciepłej wody jak to ogarnąć?
U siebie włączanie i wyłączanie kotła gazowego zrobiłem następująco: mam kocioł gazowy z pogodówką która jako czujnik temperatury zewnętrznej ma termistor; wystarczy dobrać dodatkowy rezystor i dołączać lub odłączać go od termistora przez przekaźnik; wtedy kocioł gazowy myśli że jest lato i się miękko wyłącza bez odcinania zasilania.
WAŻNE! coraz więcej osób montuje fotowoltaikę w swoim domu, gdzie istnieje kocioł gazowy dwufunkcyjny (co i cwu). Może Pan omówić przykład gdzie do instalacji co i cwu ogrzewanej piecem gazowym chciałbym podłączyć bojler elektryczny cwu? chciałbym w ten sposób w okresie letnim nie korzystać z pieca gazowego do podgrzania cwu. W momencie jzimowego uruchomienia co z piecem gazowym, przełączyć podgrzewanie cwu bojlerem na podgrzewanie cwu piecem gazowym dwufunkcyjnym
Wystarczy zasobnik c.w.u. z możliwością wkręcenia grzałki. Zimą kocioł gazowy przez wężownicę w zasobniku podgrzewa ciepłą wodę. Latem to zadanie przejmie grzałka z fotowoltaiką.
Jaki kosz takiej instalacij razem z kosztami kominka i pieca gazowego
To zależy od użytych komponentów i instalatora. Jeśli szuka Pan sprawdzonego specjalisty, pod tym linkiem: afriso.pl/mapa-instalatorow jest lista polecanych przez nas instalatorów.
szukałem takiego kanalu, dzięki
Dzięki :)
Fajnie, ale ja akurat dałbym tutaj bufor z wężownicą i zintegrowanym zasobnikiem cwu z wężownicą. No ale tego chyba afriso nie produkuje?
Rozwiązań na rynku jest wiele - jak najbardziej można rozważać różne opcje. Natomiast zaprezentowane przez nas rozwiązanie jest kompaktowe, estetyczne i proste do zainstalowania.
Wszystko fajnie rok dwa później któryś zawór zacznie szwankować lub coś nie zadziała i dopiero będzie lipa... Najprostsze rozwiązania najlepsze...
Witam, czy obrotami pomp w waszych zestawach można sterować sygnałem zewnętrznym (0-10V lub 4-20mA) ?
Nie można zastosować takiego sterowania dla pomp w zestawach hydraulicznych w szafkach. Sygnałem sterującym może sterować siłownik proporcjonalny: afriso.pl/produkt/1499210. Do sterowania obrotami pomp obiegowych wykorzystuje się sygnał PWM.
Dlaczego ten regulator nie jest zintegrowany z tym primoboxem na stałe ? To jakieś przedpotopowe rozwiązanie ten BWC ? Istnieją przecież bardziej ogarnięte regulatory.
Regulator BWC 310 to jedno z możliwych rozwiązań. Jeśli mamy np. kocioł z wbudowanym sterownikiem obsługującym zawór bądź zawory 3-drogowe w funkcji mieszającej, regulator zewnętrzny może nie być potrzebny. Atutem BWC 310 jest właśnie prostota obsługi. Co do rozwiązania ze zintegrowanym regulatorem - dziękujemy za sugestię.
fainy pomysł coś co by pasowało dla mnie ,jak mogę kupić taki zestaw?
Może Pan go kupić w hurtowniach, których lista znajduje się pod poniższym adresem afriso.pl/obsluga-i-pomoc/gdzie-kupic
A po jakiego generować koszty "zamknij" naczynie wzbiorcze - bardzo się mylę!?
Nie każdy producent źródła ciepła pozwala na pracę w układzie zamkniętym. Wówczas musimy połączyć ze sobą układ zamknięty z otwartym wykorzystując nasz zestaw PrimoBox AHB.
jeżeli chcesz zamknąć obieg w kominku z płaszczem wodnym to polskie prawo zabrania z tego co czytałem, chyba że zasilanie wody masz z sieci a nie "prywatnego źródła"
Czy ktos ma numer do wykonawcy bo mam pare pytan a montuje to tez u siebie ?
Teraz chyba już nikt nie potrafi (albo nie chce)zrobić prostej instalacji grawitacyjnej.
Każdy instalator chce napchać jak najwięcej szpeju, by windować koszt swojej usługi.
Im więcej drogich podzespołów, tym droższa robota. A pewnie i na upustach za towar też coś im skapnie.
To prawda. Ja mam starą instalacje grawitacyjną i mam spokój. Piec na drewno. Myślę na gaz dołożyć.
Zamiast kotła gazowego idzie tam wrzucić pompę ciepła?
Nie do końca. Pompa ciepła do prawidłowej pracy wymaga określonego zładu wody. Wpinając pompę do zestawu PrimoBox AHB-AJB-AZB jest zbyt mało wody w układzie (sprzęgło ma tylko 1,5 l) - co może powodować błędną pracę źródła ciepła.
Jaka moc wymiennika i ile metrów ma dom
Wymiennik w AHB - 35 kW.
Dom - 140 m2.
Ochrona powrotu w układzie otwartym kominka ? jak będzie miał 0,5 bary to obiegówka nie będzie chodziła
Czy zimna woda nie rosadzi kotła chłodząc go
A który to kocioł chłodzący?
Przecież woda która chłodzi kominek przepływa przez wężownicę i nie miesza się z wodą kotłową (tj. kominkową).
@@pawelvw1992 no i sądząc po wyglądzie to kominek #. pl a te ich wężowniceledwo co chlodzą
Ja założyłem już takoch dużo i wszystko działa bardzo dobrze chlodz tyko trzeba dobrze podlonczyc
@@adrianbudny1954 MNUSTO :D hahaha
Czy robią państwo projekty.Jestem zainteresowany.
Niestety nie wykonujemy projektów.
Super tylko jedna uwaga czy filtr na podlaczeniu gazowym nie powinien byc w poziomie?
Filtr na instalacji gazowej jest dobrze zamontowany. Jeśli kierunek przepływu medium mamy w dół to filtr jak najbardziej może być w pionie. Jeśli przepływ będzie do góry to filtr osadnikowy trzeba zamontować w poziomie.
Filtr jest poprawnie zamontowany - zgodnie z przepływem medium. Osadnik jest ku dołowi.
Witam ja to montuje dużo taniej i prościej daje kominek z #.pl na układzie zamkniętym montuje sprzęgło z grupami pompowym i z zaworami 3d którmi steruje kocioł gazowy lub pompa ciepła zasobnik cwu z dwoma wężownicami na zasilaniu z kominka do sprzęgła montuje zawór 3d z czujnikiem w zasobniku piorytet ciepłą woda po zagrzany do żądanej temperatury przełącza się z automatu na sprzęgło a żeby zabezpieczyć powrót do kominka zakładam zawór ATV 45 afriso kierunki przepływu rozdzielam zaworami zwrotnymi oraz daje zawór bezpieczestwa
Kierunki przepływu zawory zwrotne i jest tanio estetycznie a klijet nie martwi się o nic wszystko widzi w sterowniku kotła
@@adrianbudny1954 witam szukam instalatora do remontu kotłowni z kąd pan jest
daj jakiś namiar na schemat :)
tylko że tego kominka nie da się doprowadzić do 80 st przy normalnym paleniu, tak że inwestor może się starać, a i tak nie będą mu te wszystkie zawory potrzebne, a tym bardziej wężownica schładzająca. Koniecznie regulator kominka z przepustnicom, niech też sobie gościu szyber domontuje puki nie ma zabudowy zrobionej. Ciekawe czy Pan Norbert kalkulował termodynamiczne całą instalacje, bo coś mi się wydaje ze inwestor nie będzie z kominka zadowolony.
Oglądam Wasze filmy szukając rozwiązania dla siebie, niestety nie znalazłem gotowego rozwiązania, stąd moja prośba o poradę jak wszystko ze sobą połączyć" obecnie kocioł węglowy z podajnikiem w układzie otwartym pracujący na trzy obwody: przez zawór czterodrogowy z siłownikiem na obwód grzejnikowy (stara instalacja o dużej pojemności), przez zawór termostatyczny na podłogówkę i bezpośrednio na CWU, wszystkie obwody mają swoje pompy, chcę dołożyć kocioł gazowy. Oczywiście oprócz kotła węglowego cały układ będzie zamknięty, w związku z tym nasuwają się pytania, czy do połączenia kotła węglowego z resztą układu wykonać za pomocą wymiennika, czy potrzebny jest bufor, czy trzeba obwód podłogówki od grzejnikowego rozdzielić za pomocą sprzęgła ? dziękuję
Jest kilka wariantów tej kotłowni. Proponujemy skonsultować się z instalatorem, który na miejscu, w kotłowni wybierze optymalne rozwiązanie. Listę polecanych przez nas instalatorów znajdzie Pan na stronie www.afriso.pl/mapa-instalatorow.
kotłownia do poprawy!
Witam zrobił byś film na podstawie tego m.ruclips.net/video/7pljus6smWw/видео.html ,,skladak''' tylko bez podłogowej i gdzie zamontowac ta belkę bezpieczestwa
Dziękujemy za propozycję tematu na kolejny film. Weźmiemy go pod uwagę w naszych planach :)
@@AFRISOpl bez podłogówki A nie bez podłogowej 😊😉
jak do tego dodać jeszcze bufor 😅
Należałby zrezygnować z łącznika AJB i jego miejsce wstawić bufor oraz zamienić zestaw AZB ze sprzęgłem na zestaw AZB z rozdzielaczem afriso.pl/katalog-online/afriso/zestawy-mieszajace-primobox-azb-dwa-obiegi-grzewcze/produkt/7640500.
Czarna magia jak ten to co robił zginie to inwestor nie będzie miał pojęcia jak prądu nie będzie tydzień jak to uruchomić w zimę przy minus 30stopnia. Ile to wszystko kosztowało może lepiej powiedzieć.
Tydzień bez prądu, to raczej w tej chwili mało prawdopodobne.
Miało być estetycznie a jest to paskudnie zrobione na tym PEXie wiszą makarony :)
No zajebis... Jak do analfabety. Brawo 👏Takiego kanału szukałem. 😊
W tym konkretnym przypadku nie wyszło ani tanio ani estetycznie. Z jednej strony montuje się gotowca od Afriso by było ładnie, niekoniecznie najtaniej (bo nie o to chodzi) a z drugiej instalator odwalił taką fuszerkę.
Nie musimy rozdzielać żadnych obiegow dlaczego ludzi w błąd wprowadzacie. Najlepsze rozwiązanie jeśli inwestor chce mieć możliwość grzania cwu z obu źródeł ciepła to stosuje się zasobnik z 2 wezownicami. Kocioł gazowy ma swój zawór 3d do przełączania CO- Cwu, kocioł węglowy lub kominek dokładamy pompę ladującą. Oba kotły wpinamy do osobnych wężownic zachowując odrębne układy zamknięty i otwarty dzięki wymienników płytowemu bądź Jadowi.
Zgodzę się z tym ale tylko przy grzaniu zasobnika. Ponadto nie mamy strat na wymienniku płytowym. Jednak ogrzewanie trzeba już wpiąć przez wymiennik. PS. jeszcze nie widziałem w domowej instalacji wymiennika JAD.
@@pawelvw1992 no mam2 znajomych co tylko jady wystawiają. Napisałem że co przez wymiennik i na automatyce kotła gazowego a źródło stalopalne jako dodatek
Układ, o którym Pan pisze sprawdzi się w sytuacji samego dogrzewania zasobnika c.w.u. z 2 źródeł ciepła. Rozwiązanie, które pokazaliśmy w filmie zapewnia wykorzystanie obydwu źródeł do ogrzania c.o. i c.w.u. - mamy tutaj regulację dwóch różnych obiegów c.o., np. grzejnikowego oraz podłogowego.
@@AFRISOpl ja pisałem o układzie też z wymienniki em płytowy na CO. Co do regolacji obiegow to zawsze wychodzę z założenia że automatyka kotła gazowego jest nadrzędna, nie po to wydajemy duże pieniądze na kocioł z dobrą automatyka pogodowa aby sprowadzać go do roli wytwórcy ciepła on off za sprawą zewnętrznej automatyki. Dzisiejsze kotły często posiadają zaawansowana automatykę dialogowa, dołożenie zewnętrznej automatyki nie pozwala na wykorzystanie potencjału kotła gazowego i w perspektywie sezonu grzewczego daje realne straty na gazie. Źródło ciepła stalopalne powinno być jedynie dodatkiem w takim układzie. Nie mniej jednak zaproponowany przeze mnie układ jest wielokrotnie tańszy, prostszy i niezawodny
@@wawmen13 dasz jakiś namiar na taki układ/ schemat ?
Co wy promujecie połączenie ocynku i miedzi !!!
Badawczo zapytam o wartość tej szafki ?
Dużo ponad cenę normalnie skonfigurowanej kotłowni z zasobnikiem plus dwie wężownice - przerost formy nad treścią - fakt wszystko spięte w małe szafki ale za taką cenę ponad 13 tyś!!!!szok.
😊👌👏🤗
a nie prościej kupić kocioł kondensacyjny do otwartego układu ogrzewania
Nie powinno się tak robić ponieważ większość producentów kotłów gazowych zastrzega pod groźbą utraty gwarancji, że kocioł jest do użytku w układzie zamkniętym. Poza tym kocioł stałopalny jest najczęściej stosowanym źródłem ciepła w przypadku układu otwartego.
@@AFRISOpl większość to nie znaczy wszyscy ja mówię o kotle kondensacyjnym przewidzianym do pracy w układzie otwartym
Hehe najlepsze jest zrzucanie gorącej wody do kanalizacji. Do tego momentu wytrwałem z tą głupotą :) 🎉
Dlaczego instalatorzy tak boją się używać rozwiązań systemowych? Wolą tydzień siedzieć w kotłowni i skręcać po to by wykasować za robotę klijeta. A estetyka wykonania tego 🤣😂
Instalatorzy może się nie boją ale już klienci tak. Choć jeśli policzyć to pewnie koszt robocizny przy skręcaniu instalacji będzie porównywalny z zakupem gotowca. Za rozwiązaniem fabrycznym przemawia jeszcze fakt powierzchni takiego rozwiązania. Na pewno wersja skręcana będzie zajmować więcej miejsca. Jednak plus składaka jest taki: mamy sobotę, godzina 20, mróz -20 itp. pada nam pompa na obiegu grzejnikowy więc jedziemy do Castoramy i kupujemy pompę, wymieniamy i działa. A w takim Afriso Boxie mamy pompę o rozstawie 130mm i króćcach calowych i nie dostaniemy jej nigdzie. Więc trzeba czekać do poniedziałku na pomoc fachowca.
Czysta reklama 😫🤳
ja ide w 4 źródła.
Estetyka? Tylko te szafki wyglądają estetycznie, reszta to dramat!
Nie da sie tych filmikow sluchac.Sa za cicho nagrane.
Nie równa głośność :(
Dziękujemy za spostrzeżenie, jakość naszych filmów jest dla nas najważniejsza.
Po co tak machasz tymi rękoma i nogami. Ja pierdziele, oglądać się nie da.
Dla jasności , kto ma jeszcze wątpliwości
ruclips.net/video/DmZK6xhER9I/видео.html
subskrybuj jest czarne
Co za bzdury opowiada ten pan sprzęgło do pieca kondensacyjnego się nie stosuje
To instalacja grzewcza determinuje zastosowanie sprzęgła hydraulicznego - nie źródło ciepła. W tym przypadku jest pompa kotłowa i pompy na poszczególnych obiegach. Sprzęgło jest niezbędne, żeby uniknąć tzw. walki pomp i zrównoważyć przepływy. Zachęcamy do obejrzenia filmu: ruclips.net/video/DO2kPxbQZZc/видео.html