Kedves Péter! Már nagyon vártam a szabályzókkal foglalkozó részt, mert már 6 évvel ezelőtt is találkoztam ezzel a gyártmánnyal, akkor is csillagászati áron volt, sajnos ez mostanra sem változott. Engedd meg, hogy nem lebecsmérelve a villamos munkádat, tennék egy-két építő jellegű megjegyzést: 1. A műanyag csatornát az elosztóban nem fogatjuk fel fém csavarral, mert a vezetékek szigetelése csak 500/700 V és nem teljesíti az elvárt szigetelési szintet. Helyette lehet kapni műanyag feszítő szegecset, annak a használata javasolt. 2. 230V-os csatlakozó aljzatokból lehet kapni kalapsínre szerelhető változatot. 3. A készülékeket tervjellel kel megjelölni. 4. Huzalozás, ilyen esetben mindig H07V-k típusjelöléssel ellátott vezetékeket alkalmazunk, a H07V-u típus kerülendő. 5. A vezetékek "wagó"-val való toldását a csatornán belül kerülni kell. 6. A vezetékek kötegelését kerülni kell a csatornán belül, mert a belülre kerülő vezeték terhelhetősége nagymértékben csökken a nem megfelelő hűtés miatt. 7. A gyenge és erősáramú huzalozást lehetőleg elkülönítve kell elkészíteni, pl. erősáram bal oldalon, gyenge áram jobb oldalon. 8. Fém szekrény esetében a szekrény fém házát földelni kell, az ajtót, ha nincs rajta villamos készülék, akkor védő egyenpotenciálra kell kötni, ha van rajta villamos készülék, akkor azt is földelni kell. Nem láttam kialakítva a szerelőlap földelését sem. 9. A kábelek bevezetését tömszelencén keresztül illik megoldani, a videóban hiába az IP 55 vagy IP56 védettség, azt ezzel a bevezető lyukkal teljesen pofon vágod. 10. Az elosztóhoz minden esetben kötelező a kapcsolási rajz elkészítése! (a lista nem elég!) 11. A szobai érzékelő véleményem szerint nagyon lelassítja a szabályozást, ha a falba helyezzük. A hőmérséklet szabályozás egyébként is egy lassú folyamat, ezzel csak ráteszel egy lapáttal. 12. A szigetelő szalagot minden zsebedből jó messzire hajítsd el! Villamos kötés szigetelésére alkalmatlan. 13. Az elosztóról az alábbi feliratok hiányoznak: készülékek tervjelei, CE jelölés, berendezés adattáblája és egy főkapcsoló sem ártott volna. 14. Nem láttam kiépítve a védő összekötő hálózatot sem. 15. A munkák végeztével el kell végezni a villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatokat!!!! (Ez nagyon fontos, kötelező!) 16. Átadás során át kell adni az alábbi dokumentumokat: kapcsolási rajz, megfelelősségi nyilatkozat (az elosztó berendezésről, mivel Te vagy a gyártója), villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatokról készült jegyzőkönyvek, használati utasítás (nem elég a kioktatás!), beépített készülékek megfelelősségi nyilatkozatai. Úgy első nekifutásra ennyire tellet. Ha teszett a hozzászólásom, akkor ne lájkold, hanem oszd meg a kollégáiddal! Ui.: Mindezt építő jellegű kritikának szánom, kéretik nem megsértődni, hanem megfogadni!
@@OKOSgephaz Minden tisztelettel ès mint villamos szakember írom, hogy a szekrény betápnak még akkor is sok lenne, ha a hőszivattyú is innen menne. Szerintem a fekete kábel másik oldalán lévő kismegszakító előbb fog lekapcsolni zárlat esetén, kvázi a beépített C25-ös nem látja el a funkcióját, nincs meg a védelmi koordináció. Ez így olyan mintha tűzcsapot tennél egy egyszerű mosdóhoz. Amúgy jòk a videók sok ötletet tudtam belőlük felhasználni.
Nagyszerű videó, szeretem nézni, hogy dolgozol! Azt is mondhatnám te vagy a példaképem, így tovább!
Kedves Péter!
Már nagyon vártam a szabályzókkal foglalkozó részt, mert már 6 évvel ezelőtt is találkoztam ezzel a gyártmánnyal, akkor is csillagászati áron volt, sajnos ez mostanra sem változott. Engedd meg, hogy nem lebecsmérelve a villamos munkádat, tennék egy-két építő jellegű megjegyzést:
1. A műanyag csatornát az elosztóban nem fogatjuk fel fém csavarral, mert a vezetékek szigetelése csak 500/700 V és nem teljesíti az elvárt szigetelési szintet. Helyette lehet kapni műanyag feszítő szegecset, annak a használata javasolt.
2. 230V-os csatlakozó aljzatokból lehet kapni kalapsínre szerelhető változatot.
3. A készülékeket tervjellel kel megjelölni.
4. Huzalozás, ilyen esetben mindig H07V-k típusjelöléssel ellátott vezetékeket alkalmazunk, a H07V-u típus kerülendő.
5. A vezetékek "wagó"-val való toldását a csatornán belül kerülni kell.
6. A vezetékek kötegelését kerülni kell a csatornán belül, mert a belülre kerülő vezeték terhelhetősége nagymértékben csökken a nem megfelelő hűtés miatt.
7. A gyenge és erősáramú huzalozást lehetőleg elkülönítve kell elkészíteni, pl. erősáram bal oldalon, gyenge áram jobb oldalon.
8. Fém szekrény esetében a szekrény fém házát földelni kell, az ajtót, ha nincs rajta villamos készülék, akkor védő egyenpotenciálra kell kötni, ha van rajta villamos készülék, akkor azt is földelni kell. Nem láttam kialakítva a szerelőlap földelését sem.
9. A kábelek bevezetését tömszelencén keresztül illik megoldani, a videóban hiába az IP 55 vagy IP56 védettség, azt ezzel a bevezető lyukkal teljesen pofon vágod.
10. Az elosztóhoz minden esetben kötelező a kapcsolási rajz elkészítése! (a lista nem elég!)
11. A szobai érzékelő véleményem szerint nagyon lelassítja a szabályozást, ha a falba helyezzük. A hőmérséklet szabályozás egyébként is egy lassú folyamat, ezzel csak ráteszel egy lapáttal.
12. A szigetelő szalagot minden zsebedből jó messzire hajítsd el! Villamos kötés szigetelésére alkalmatlan.
13. Az elosztóról az alábbi feliratok hiányoznak: készülékek tervjelei, CE jelölés, berendezés adattáblája és egy főkapcsoló sem ártott volna.
14. Nem láttam kiépítve a védő összekötő hálózatot sem.
15. A munkák végeztével el kell végezni a villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatokat!!!! (Ez nagyon fontos, kötelező!)
16. Átadás során át kell adni az alábbi dokumentumokat: kapcsolási rajz, megfelelősségi nyilatkozat (az elosztó berendezésről, mivel Te vagy a gyártója), villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatokról készült jegyzőkönyvek, használati utasítás (nem elég a kioktatás!), beépített készülékek megfelelősségi nyilatkozatai.
Úgy első nekifutásra ennyire tellet.
Ha teszett a hozzászólásom, akkor ne lájkold, hanem oszd meg a kollégáiddal!
Ui.: Mindezt építő jellegű kritikának szánom, kéretik nem megsértődni, hanem megfogadni!
Van a multimeter probejara rahuzhato krokodilcsipesz en azt szoktam hasznalni a keresesnel.
A PLC-k tápjának kell a 3 db C25-ös kismegszakító? 😅
@@Zoldi87 Nem
@@OKOSgephaz Minden tisztelettel ès mint villamos szakember írom, hogy a szekrény betápnak még akkor is sok lenne, ha a hőszivattyú is innen menne. Szerintem a fekete kábel másik oldalán lévő kismegszakító előbb fog lekapcsolni zárlat esetén, kvázi a beépített C25-ös nem látja el a funkcióját, nincs meg a védelmi koordináció.
Ez így olyan mintha tűzcsapot tennél egy egyszerű mosdóhoz.
Amúgy jòk a videók sok ötletet tudtam belőlük felhasználni.
14:31 „az ügyfelet kioktatjuk” 😀
XBS kismegszakító :D tényleg van költséghatékonyság! esetleg áramvégőkapcsoló? EHP rol nem is beszélek
Armin van Buuren?😅