Cześć kolego zrobiłeś bardzo dobry wybór, ludzie nie rozumieją paru kwestii ten rower i w ogóle rowery dartmora nie mają się podobać te rowery mają jeździć do tego są stworzone to nie zabawki do ogląda za 50 czy nawet 70 tysięcy. Surowość tej ramy widoczne spawy i inne szczegóły mogą się nie podobać albo podobać to kwestia indywidualna. Z drugiej strony znam wiele osób które mają rowery za 50 tyś czy więcej i albo wiszą na ścianie albo jadą na nich parę singli i to jeszcze tak by nie porysować i się nie wywalić bo rama z karbonu i strach w oczach i w głowie co to będzie jak przywalę w kamień. Tak tak to jest rower który się sprawdza w terenie i żadnych problemów nie stwarza tylko jeździć i tyle takie moje zdanie powodzenia i pozdrawiam serdecznie 👍
No proszę, co za ciekawy kierunek :) Gratuluję! Wersja Trail IMHO jest zrobiona trochę na siłę (ta sama rama co w Enduro, brak opcji 2x29"), ale ogólnie Rocbird mega udany, zdecydowanie jeden z fajniejszych rowerów w sensownej cenie.
Michał, kiedy wreszcie 1Enduro na YT? :) A na Rocbirda przeszedłem po 5 latach na Giancie Trance 2x27,5", więc nie jest to dla mnie novum, jednak przeskok w kwestii geometrii czy możliwości terenowych jest bardzo zauważalny.
Hej, mam do Ciebie pytanie, mianowicie chciałbym zamontować stopkę do ramy karbonowej. Tylko nie ma takiej. Doradz coś, jeżeli możesz. Serdecznie Cię pozdrawiam 😊
Moim zdaniem w końcu Dartmoor zrobił ładny rower, wizualnie ta rama naprawdę jest fajna, szukałem roweru rok temu i Darta dorzuciłem właśnie ze względów wizualnych. PS. Rower musi sie podobać.
@@sztywnydzony bez przesady - dwóch moich znajomych jeździło, jeden jeździ nadal, oba rowery męczone w terenie wyraźnie powyżej ich przeznaczenia, żaden jakoś nie pękł. Tzn. nie pękła rama, bo np. trzpień mocujący dampera już tak.
@@pawestelmach7337 Jeffsy, to bezpośrednia konkurencja Spectrala, czyli nieco jednak bardziej allmountain, niż typowy trail, jakich jest zatrzęsienie. W sumie rowerów allmountain też jest zatrzęsienie, ale Rift Zone to jednak bardziej klasyczna trailówka.
Zdecydowanie powinieneś wziąć M-kę. Trailówka ma mieć dłuższy reach, bo więcej na niej siedzisz niż na endurówce. Poza tym kiedyś mógłbyś sobie upgadować krzywkę, damper i szaft w widelcu i miałbyś enduro na tej samej ramie. Widać zresztą na pierwszy rzut oka, że ten rower ma zbyt krótką bazę kół dla Ciebie i to razi jeszcze bardziej niż krótki reach. Sztycą nie należało się przejmować, tylko od razu zrobić upgrade do OneUpa i zapewne nie dość, że uzyskałbyś dłuższy skok, to jeszcze wsunąłbyś ją głębiej, bo ma znacząco niższy stack.
W przypadku rozmiaru ramy unikałbym sformułowań "zdecydowanie powinieneś", no chyba, że ktoś na 170 cm wzrostu bierze ramę XL ;) W tego typu rowerze pasuje mi reach 44-46 cm i nie wiem czy wybór większej ramy byłby dobrym pomysłem. Niemniej jeżeli pojawi się opcja pojeżdżenia na M-ce w wersji Trail w terenie, to je porównam i wyciągnę wnioski.
@roweroweporady widzę sens brania mniejszej ramy tylko w jednym przypadku - jeśli kupowałbyś ten rower przede wszystkim do skakania i trików. Do jazdy ścieżkowej, czy enduro nie ma to najmniejszego sensu. To jest ta sama rama co w endurówce - przekładasz wszystkie podkładki pod mostek, przycinasz kierownicą i powinno być dobrze, zwłaszcza, że w Rocbirdach jest ten mostek fabrycznie ultrakrótki.
@@jaad7562 Nie wiem - pytam, bo się nie znam, a chcę kupić. Jednak dirty też po coś istnieją, a ten rower jest 1.5x raza większy i cięższy od dirta, więc zastanawiam się, czy cokolwiek na nim wykręcę.
Aggressor nie dość, że jest w twardej mieszance DC, to jeszcze momentalnie zapycha się błotem, czy śniegiem, więc jest oponą znacznie mniej uniwersalną niż Dissector. Tyle tylko, że Dissector znacznie lepiej spisuje się jako szybka opona na tył, niż opona na przód. Fajną, szybką i w miarę lekką endurową kombinacją jest np. DHF w MaxxGripie z przodu i Dissector w MaxxTerra z tyłu, ale wiele osób paruje też Assegaia z przodu z Dissectorem, jeśli chce nieco szybszej opony, niż typowy DHRII.
Tak, opony są tu na twardszej mieszance dual. Co do doboru bieżnika, to nie jest on zły, jeżeli patrzymy na to, że to wersja ścieżkowa. Assegai + Dissector czy np. DHR to już zdecydowanie nie jest zestaw na turystyczne wycieczki, no chyba, że ktoś ma mocną łydkę, a lubi sobie przy okazji pozjeżdżać :) Ja na pewno będę coś kombinować z oponami i pewnie skończy się na drugim komplecie kół do tego :)
@@roweroweporady ja używam wspomnianej kombinacji DHF-a z Dissectorem z tyłu do wszystkiego, ale Assegai z przodu też nie jest aż tak znowu uciążliwy, żeby się jego oporami toczenia przejmowaćć na wycieczkach. Zdecydowanie jednak uważam, że Aggressor jest słabym wyborem na tył w warunkach innych niż suche i ubite.
Jestem przyzwyczajony do rowerów XC i jak dla mnie ma strasznie dziwną geometrię. W rowerach XC kąt rurki podsiodłowej to okolice 74, Lux trail, na którym teraz jeżdżę ma 76 i wydawało mi się to strasznie dużo, u Ciebie jest 78. Kąt główki 64,5 to bardziej enduro niż trail, dla porównania canyon neuron 66°. Zjeżdżać musi fajnie, ale ciekawe, jak z podjeżdżaniem pod bardziej strome górki w bike parkach, w stylu podjazd w Rychlebach. Fajny rower do zabawy :)
Do XC nie ma co porównywać :) Ale w mojej wersji Trail jest 77 stopni podsiodłówka i 66 stopni główka ramy. 78 i 64,5 stopnia to właśnie w wersji enduro, gdzie dodatkowo jest większy skok 160/160.
Odnośnie tarcz hamulcowych to nie są shimano gdyż na nich do poziomu XT SM-RT8x włącznie hamowanie byłoby żałosne (chińszczyzna). Jeśli tu mocowanie 6 śrub to RT-MT905 jest najtańszą tarczą shimano wykonaną jak należy (prod. JAPAN). Odnośnie cen to jest wiele lepszych opcji w tej cenie. W okolicy 14k można kupić Neurona CF9 rocznik 2024 (pełne XT, koła DT XM1700, węgiel, zawieszenie FOX performance i przede wszystkim łożyska we wszystkich zawiasach i tylne koło.29").
Da się jeszcze kupić tarcze Shimano XT SM-RT86 produkowane w Japonii. I też bardzo dobrze działają. Natomiast co do Canyona to zapomniałeś dodać, że w tej cenie dostępny jest jedynie rozmiar XL. Pomijając to, że Neuron ma skok 140/130 mm, to może być brany pod uwagę jedynie wtedy, gdy komuś pasuje ten rozmiar :)
@@roweroweporady Jeżeli jeszcze gdzieś się da kupić japońskie to świetnie. Ale jestem związany zawodowo z tą marką i wiem, że od dłuższego czasu oficjalna dystrybucja na Europę to chińszczyzna. Co do Neurona to za niedługo również roczniki 2025 będą w podobnych cenach. 14,6k bo była standardowa cena od lata 2024. W każdym razie technicznie z istotnych różnic - w canyonie główny pivot jest podwójnie łożyskowany, są łożyska w linku Horsta (zamiast plastikowych tulejek) i przede wszystkim rama węglowa. Jest też nieudziwniona geometria trailowa - to są kwestie których się nie przeskoczy. Do tego dochodzą koła 2 półki wyższej klasy i ciut droższy osprzęt. A jeśli bierzemy pod uwagę ciężkie klamoty na alu ramie to wybór do 15k jest bardzo szeroki. Naprawdę, żeby zapłacić katalogową cenę za Rocbird'a trzeba być ślepo zapatrzonym fanem marki albo... podkupionym influencerem ;)
A kto kupuje rower w cenie katalogowej :) Rocbird Trail Pro jest już bez problemu do kupienia z rabatem 11%, a że pojawił się w sklepach dopiero niedawno, to pewnie będą zimą jeszcze jakieś zniżki.
@@MJ-qp3nv Chłopie, jakiego Neurona XD Tego Rocbirda możesz wziąć do bikeparku i latać 7m hopy, a Neuronem możesz przelecieć co najwyżej 60cm, żeby się nie połamał. To są zupełnie dwa inne rowery, dawno nie widziałem tak głupiego komentarza. Neuron to jest rower przygotowany dla niemieckich emerytów, a Rocird to maszyna grawitacyjno-zjazdowa w wersji Trail.
@@Jacek-yu3eo Neuron w ostatniej wersji jest całkiem przyzwoitą trailówką - poprzednie były strasznie drętwe, to fakt. Mimo wszystko jednak sensowne rowery w ofercie Canyona zaczynają się od Spectrala, nawet mimo tego, że jego z kolei w ostatniej wersji popsuli.
Nie rozumiem uzasadnienia kwestii sponsorowania odcinka. Rabat jest w tym przypadku formą sponsoringu więc wszystko się zgadza. Nie wiem czemu ma służyć ta uwaga :) A i z tym korzystaniem przez lata to bym nie przesadzał. Ja do dzisiaj jeżdżę rowerem fitnessowym które polecałeś w 2017 roku. Ty już pewnie nie pamiętasz, że są takie rowery :) Także tego...
Powiem coś więcej - źle. Powiem mniej - też źle. No nie dogodzisz. Poprzednim góralem jeździłem od 2019. Tym samym gravelem jeżdżę od 2017 roku. Pewnie dla niektórych to będzie za długo i też źle. 😒
Według mnie totalnie za mały rozmiar dobraleś... Za bardzo sugerowaleś się wskazaniami producenta. Kiedyś miałem canyona neurona 5 rozmiar M przy 176 cm wzrostu i to po prostu był dramat. Fatalnie się na tym jeździło, pozycja jak na turystycznym :( .Teraz mam L i jest git.
Producent dla mojego wzrostu poleca M-kę :) Ale M-ka w wersji Trail ma za duży reach i po prostu nie jest dla mnie. Natomiast na pewno odradzam jakiekolwiek patrzenie na "odzieżową" rozmiarówkę. Każdy producent inaczej to oznacza i na dany wzrost u jednego dobry będzie rower np. S lub M, a u innego M lub L. Dochodzi też kwestia osobistych preferencji oraz budowy ciała. Wzrost to nie wszystko - jest też kwestia długości nóg czy rąk. Kolejna sprawa - lepiej nie porównywać na sucho rozmiarówek nawet tego samego producenta. Neuron z 2020 roku może (choć nie musi) mieć inną geometrię ram niż Neuron z 2024. W przypadku najnowszego Neurona sam brałbym M-kę (reach 455 mm czyli centa dłuższy niż w S-ce Rocbirda). L-ka ma już reach 480 mm, nie mówię, że się na tym nie da jeździć przy 175/6 cm wzrostu, ale to już trochę ponton. Ale jeżeli taki rozmiar Ci pasuje, to ja mam z tym całkowity luz.
@@marcelpiekarski1403 W Bielsku jest centrum testowe/wypożyczalnia: dirtit.pl/wypozyczalnie-dirtitmore/ Natomiast do samej przymiarki możesz poszukać sklepu w swojej okolicy, jest sporo sprzedawców Dartmoora. Co do rozmiaru to w wersji Enduro - M-ka. W wersji Trail raczej też M-ka. Tu znajdziesz fajny poradnik dobierania rozmiaru ramy roweru enduro/trail patrząc na reach ramy: www.1enduro.pl/rozmiar-ramy-enduro-trail-2021/ Natomiast jak już pisałem wyżej - sporo zależy nie tylko od wzrostu, ale innych wymiarów ciała. Ale jeżeli nie masz wyjątkowo niskiego przekroku (tak jak np. ja 175 wzrostu i przekrok 74 cm) to myślę, że M-ka będzie w sam raz w obu wersjach.
Nie wiem czy baranek będzie tu pasować 😋Ale wedle uznania można zmienić kierę na jakąś z mniejszym gięciem. Ja na próbę podmienię na karbonową (przeznaczoną do górali), bo akurat taka u mnie leży. Ale to czysto testowo, bo może za bardzo zmienić się pozycja za kierownicą.
Mulety się.nie przyjęły, trochę dziwny więc to kierunek. W dodatku bez opcji zmiany koła na 29". Największą wadą IMO jest brak łożysk w linku Horsta - zamiast nich są.plastikowe tulejki :(. Mam awersję do takich rozwiązań bo szybko się zużywają i pracują mniej płynnie.
Hmmm... mullety tak się nie przyjęły, że w swojej ofercie mają je m.in. Santa Cruz, Ibis, Commencal, Intense, Pivot, Spec, Canyon, Trek - mam wymieniać dalej? :) Zobaczymy co przyszłość przyniesie, ale na razie mullety mają się dobrze.
@@roweroweporady Przy czym 9/10 jest robionych na ramie 29" a tu strzał w kolano - rama 27,5. No i po jednym, wysokopółkowym modelu zwykle każdy pokazał i się skończyło.
@@MJ-qp3nv to jest rama projektowana jako mullet, nie jako 27,5, a do tego właśnie robienie mulleta z ramy pod 2x29 było pomyłką i sens zaczęło mieć dopiero po wprowadzeniu dedykowanych filp-chipów wyrównujących geo.. A mullety przyjeły się jak najbardziej - praktycznie każdy producent ma je w swojej ofercie, a niektóre rowery występują wyłącznie w wersji mullet właśnie. W elektrykach mullet, to teraz w ogóle standard, 2x29" to wyjątki, w enduro, praktycznie każdy producent daje opcję mullet, w rowerach bikeparkowych, to również domyślna konfiguracja, podobnie w DH (w pucharze świata prawie wszystkie rowery to mullety). Mullety nie przyjęły się powszechnie tylko w segmencie trail i co oczywiste XC.
@@roweroweporadyJami taki sam prolem z rowerami i z kobietami. Podoba mi sie wiele, ale nie mozna miec wszstkiego :D Mam MTB, Trekkinga i E-Trekkinga, ale juz 2 rok chodzi za mna Gravel, tylko wiem ze byla by to dla mnie zabawka ktorej nie potrzebuje i nie byl bym z niego zasdowolony.
@@seba0681 Polecam połączenie gravela z fullem trail/downcountry. Full obleci góry, single i zawody mtb, gravel jest super do turystyki, mając 2 komplety kół może też robić za szybki rower szosowy. Ja ostatnio zredukowałem 4 rowery (full enduro, ht xc, cross, szosa race) do gravela + fulla downcountry 120mm.
Tak, sztywniak też ma swoje zalety. Jednak im trudniejszy teren, tym full bardziej pomaga.
2 месяца назад+3
Nie rozumiem skąd te wszystkie pociski ze strony hardtailowców i fullowców. Te rowery mają inne zastosowanie. Full świetnie nada się do jazdy w cięższym terenie, przy wymagających lotach, i dla osób po kontuzjach. Hardtail natomiast nadaje się do wyj... Tak serio: Hardtaile mają jedną zaletę: cenę. Już nie ma co się oszukiwać, że masa ma znaczenie w rowerach trail, lub enduro, jeśli się nie ścigamy na czas.
@@sylwektugi892 HT, oprócz tego, że bardziej męczy i efektywny HTA wystromia się w czasie pracy amora ma jeszcze jedną typową i poważną wadę w ciężkim terenie, czyli słabą trakcję tylnego koła, co jest nie tylko uciążliwe na podjazdach, ale przede wszystkim na stromych, wyboistych ściankach, na których i po których trzeba się jakoś dohamować bez utraty kontroli.
Za własne pieniadze to każdy kupuje,Ty kupiłes za swoje i za cudze :) tylko nie dostałeś do tzw łapy. Bo jeżeli zpapłaciłeś 2 tysiace a Oni 16tyś,to trochę dziwnie móic ze sie kupiło za własne pieniadze
A tu możecie obejrzeć jak Janek Kiliński sprawdza Rocbirda Enduro po roku w wypożyczalni: ruclips.net/video/edqi_dxTc6Y/видео.htmlsi=2iyySmMXCDCw1FKj
Jesteś w stanie polecić jakiś rower mtb dla kobiety do 3000zl ?
Fajny rowerek szacun że kupiłeś analoga i to polskiego
Szanuję elektryki, lubię je testować, ale prywatnie do moich zastosowań nie potrzebuję roweru ze wspomaganiem.
Rocbird w wersji Enduro to chyba najlepszy rower, jaki można w ogóle kupić i nie wydać fortuny. Wersja trail jak widzę też jest fajna
Oby służył jak najdłużej😊
Cześć kolego zrobiłeś bardzo dobry wybór, ludzie nie rozumieją paru kwestii ten rower i w ogóle rowery dartmora nie mają się podobać te rowery mają jeździć do tego są stworzone to nie zabawki do ogląda za 50 czy nawet 70 tysięcy. Surowość tej ramy widoczne spawy i inne szczegóły mogą się nie podobać albo podobać to kwestia indywidualna. Z drugiej strony znam wiele osób które mają rowery za 50 tyś czy więcej i albo wiszą na ścianie albo jadą na nich parę singli i to jeszcze tak by nie porysować i się nie wywalić bo rama z karbonu i strach w oczach i w głowie co to będzie jak przywalę w kamień. Tak tak to jest rower który się sprawdza w terenie i żadnych problemów nie stwarza tylko jeździć i tyle takie moje zdanie powodzenia i pozdrawiam serdecznie 👍
No proszę, co za ciekawy kierunek :) Gratuluję! Wersja Trail IMHO jest zrobiona trochę na siłę (ta sama rama co w Enduro, brak opcji 2x29"), ale ogólnie Rocbird mega udany, zdecydowanie jeden z fajniejszych rowerów w sensownej cenie.
Michał, kiedy wreszcie 1Enduro na YT? :)
A na Rocbirda przeszedłem po 5 latach na Giancie Trance 2x27,5", więc nie jest to dla mnie novum, jednak przeskok w kwestii geometrii czy możliwości terenowych jest bardzo zauważalny.
Świetny zakup. By służył i zawsze dawał radę. Śmigania na nim na100% =P.O.zdro.
SIema, czym dokładnie nagrywasz i jak to montujesz?
Hej, mam do Ciebie pytanie, mianowicie chciałbym zamontować stopkę do ramy karbonowej.
Tylko nie ma takiej.
Doradz coś, jeżeli możesz.
Serdecznie Cię pozdrawiam 😊
Da się na tym rowerze zrobić 360 czy raczej średnio? Szukam jakiegoś wygodnego fulla, ale z zapędami na dirty raz na jakiś czas
Moim zdaniem w końcu Dartmoor zrobił ładny rower, wizualnie ta rama naprawdę jest fajna, szukałem roweru rok temu i Darta dorzuciłem właśnie ze względów wizualnych.
PS. Rower musi sie podobać.
Idzie nowe 👍🏻 fajny sprzęt 👌🏻
Czy rozważałeś zakup Marina Rift Zone zanim kupiłeś Dartmoora ?
Rift zone to mega słaba konstrukcja, pęka na potęgę
@@sztywnydzony to został mi YT JEFFSY
@@sztywnydzony bez przesady - dwóch moich znajomych jeździło, jeden jeździ nadal, oba rowery męczone w terenie wyraźnie powyżej ich przeznaczenia, żaden jakoś nie pękł. Tzn. nie pękła rama, bo np. trzpień mocujący dampera już tak.
@@pawestelmach7337 Jeffsy, to bezpośrednia konkurencja Spectrala, czyli nieco jednak bardziej allmountain, niż typowy trail, jakich jest zatrzęsienie. W sumie rowerów allmountain też jest zatrzęsienie, ale Rift Zone to jednak bardziej klasyczna trailówka.
Zdecydowanie powinieneś wziąć M-kę. Trailówka ma mieć dłuższy reach, bo więcej na niej siedzisz niż na endurówce. Poza tym kiedyś mógłbyś sobie upgadować krzywkę, damper i szaft w widelcu i miałbyś enduro na tej samej ramie. Widać zresztą na pierwszy rzut oka, że ten rower ma zbyt krótką bazę kół dla Ciebie i to razi jeszcze bardziej niż krótki reach. Sztycą nie należało się przejmować, tylko od razu zrobić upgrade do OneUpa i zapewne nie dość, że uzyskałbyś dłuższy skok, to jeszcze wsunąłbyś ją głębiej, bo ma znacząco niższy stack.
W przypadku rozmiaru ramy unikałbym sformułowań "zdecydowanie powinieneś", no chyba, że ktoś na 170 cm wzrostu bierze ramę XL ;)
W tego typu rowerze pasuje mi reach 44-46 cm i nie wiem czy wybór większej ramy byłby dobrym pomysłem. Niemniej jeżeli pojawi się opcja pojeżdżenia na M-ce w wersji Trail w terenie, to je porównam i wyciągnę wnioski.
@roweroweporady widzę sens brania mniejszej ramy tylko w jednym przypadku - jeśli kupowałbyś ten rower przede wszystkim do skakania i trików. Do jazdy ścieżkowej, czy enduro nie ma to najmniejszego sensu. To jest ta sama rama co w endurówce - przekładasz wszystkie podkładki pod mostek, przycinasz kierownicą i powinno być dobrze, zwłaszcza, że w Rocbirdach jest ten mostek fabrycznie ultrakrótki.
@@jaad7562 a ten rower się nadaje do trików?
@@marcelpiekarski1403 a dlaczego miałby się nie nadawać? Mullety z krótkim tyłem są stworzone do zabawy.
@@jaad7562 Nie wiem - pytam, bo się nie znam, a chcę kupić. Jednak dirty też po coś istnieją, a ten rower jest 1.5x raza większy i cięższy od dirta, więc zastanawiam się, czy cokolwiek na nim wykręcę.
Aggressor nie dość, że jest w twardej mieszance DC, to jeszcze momentalnie zapycha się błotem, czy śniegiem, więc jest oponą znacznie mniej uniwersalną niż Dissector. Tyle tylko, że Dissector znacznie lepiej spisuje się jako szybka opona na tył, niż opona na przód. Fajną, szybką i w miarę lekką endurową kombinacją jest np. DHF w MaxxGripie z przodu i Dissector w MaxxTerra z tyłu, ale wiele osób paruje też Assegaia z przodu z Dissectorem, jeśli chce nieco szybszej opony, niż typowy DHRII.
Tak, opony są tu na twardszej mieszance dual. Co do doboru bieżnika, to nie jest on zły, jeżeli patrzymy na to, że to wersja ścieżkowa. Assegai + Dissector czy np. DHR to już zdecydowanie nie jest zestaw na turystyczne wycieczki, no chyba, że ktoś ma mocną łydkę, a lubi sobie przy okazji pozjeżdżać :)
Ja na pewno będę coś kombinować z oponami i pewnie skończy się na drugim komplecie kół do tego :)
@@roweroweporady ja używam wspomnianej kombinacji DHF-a z Dissectorem z tyłu do wszystkiego, ale Assegai z przodu też nie jest aż tak znowu uciążliwy, żeby się jego oporami toczenia przejmowaćć na wycieczkach. Zdecydowanie jednak uważam, że Aggressor jest słabym wyborem na tył w warunkach innych niż suche i ubite.
Dobry wybór fajna fura 👌
Widzę że jeżdżone jest po łagiewnikach i wzniesieniach łódzkich :) a ta kałuża na 8:20 to chyba Leonardów / Józefów.
Zgadza się :) Przebitki robiłem w górach, ale samo "gadanie" w PKWŁ.
nie za dużo tych podkładek pod mostkiem ?
Taka jest fabryczna koncepcja, natomiast na pewno będę z tym eksperymentować.
Rower fajny, niech ci sluzy.
Dlaczego te rurki są takie cienkie. Wygląda jakby się złożyć na pierwszym dropie.
Aż tak cienkie nie są :) Zobacz w 17:30 jak na Rocbirdzie jeździ Natalia i Piotrek. Nic się nie składa ;)
jeden z bardziej pancernych rowerów
Szok. Nie spodziewałam się ciebie na darcie
Jestem przyzwyczajony do rowerów XC i jak dla mnie ma strasznie dziwną geometrię. W rowerach XC kąt rurki podsiodłowej to okolice 74, Lux trail, na którym teraz jeżdżę ma 76 i wydawało mi się to strasznie dużo, u Ciebie jest 78. Kąt główki 64,5 to bardziej enduro niż trail, dla porównania canyon neuron 66°.
Zjeżdżać musi fajnie, ale ciekawe, jak z podjeżdżaniem pod bardziej strome górki w bike parkach, w stylu podjazd w Rychlebach.
Fajny rower do zabawy :)
Do XC nie ma co porównywać :) Ale w mojej wersji Trail jest 77 stopni podsiodłówka i 66 stopni główka ramy.
78 i 64,5 stopnia to właśnie w wersji enduro, gdzie dodatkowo jest większy skok 160/160.
@@roweroweporady to już mi bardziej pasuje. w geometrygeeks dostępna jedynie rozmiarówka wersji enduro.
Odnośnie tarcz hamulcowych to nie są shimano gdyż na nich do poziomu XT SM-RT8x włącznie hamowanie byłoby żałosne (chińszczyzna). Jeśli tu mocowanie 6 śrub to RT-MT905 jest najtańszą tarczą shimano wykonaną jak należy (prod. JAPAN). Odnośnie cen to jest wiele lepszych opcji w tej cenie. W okolicy 14k można kupić Neurona CF9 rocznik 2024 (pełne XT, koła DT XM1700, węgiel, zawieszenie FOX performance i przede wszystkim łożyska we wszystkich zawiasach i tylne koło.29").
Da się jeszcze kupić tarcze Shimano XT SM-RT86 produkowane w Japonii. I też bardzo dobrze działają.
Natomiast co do Canyona to zapomniałeś dodać, że w tej cenie dostępny jest jedynie rozmiar XL. Pomijając to, że Neuron ma skok 140/130 mm, to może być brany pod uwagę jedynie wtedy, gdy komuś pasuje ten rozmiar :)
@@roweroweporady Jeżeli jeszcze gdzieś się da kupić japońskie to świetnie. Ale jestem związany zawodowo z tą marką i wiem, że od dłuższego czasu oficjalna dystrybucja na Europę to chińszczyzna.
Co do Neurona to za niedługo również roczniki 2025 będą w podobnych cenach. 14,6k bo była standardowa cena od lata 2024. W każdym razie technicznie z istotnych różnic - w canyonie główny pivot jest podwójnie łożyskowany, są łożyska w linku Horsta (zamiast plastikowych tulejek) i przede wszystkim rama węglowa. Jest też nieudziwniona geometria trailowa - to są kwestie których się nie przeskoczy. Do tego dochodzą koła 2 półki wyższej klasy i ciut droższy osprzęt. A jeśli bierzemy pod uwagę ciężkie klamoty na alu ramie to wybór do 15k jest bardzo szeroki. Naprawdę, żeby zapłacić katalogową cenę za Rocbird'a trzeba być ślepo zapatrzonym fanem marki albo... podkupionym influencerem ;)
A kto kupuje rower w cenie katalogowej :) Rocbird Trail Pro jest już bez problemu do kupienia z rabatem 11%, a że pojawił się w sklepach dopiero niedawno, to pewnie będą zimą jeszcze jakieś zniżki.
@@MJ-qp3nv Chłopie, jakiego Neurona XD Tego Rocbirda możesz wziąć do bikeparku i latać 7m hopy, a Neuronem możesz przelecieć co najwyżej 60cm, żeby się nie połamał. To są zupełnie dwa inne rowery, dawno nie widziałem tak głupiego komentarza. Neuron to jest rower przygotowany dla niemieckich emerytów, a Rocird to maszyna grawitacyjno-zjazdowa w wersji Trail.
@@Jacek-yu3eo Neuron w ostatniej wersji jest całkiem przyzwoitą trailówką - poprzednie były strasznie drętwe, to fakt. Mimo wszystko jednak sensowne rowery w ofercie Canyona zaczynają się od Spectrala, nawet mimo tego, że jego z kolei w ostatniej wersji popsuli.
Nie rozumiem uzasadnienia kwestii sponsorowania odcinka. Rabat jest w tym przypadku formą sponsoringu więc wszystko się zgadza. Nie wiem czemu ma służyć ta uwaga :) A i z tym korzystaniem przez lata to bym nie przesadzał. Ja do dzisiaj jeżdżę rowerem fitnessowym które polecałeś w 2017 roku. Ty już pewnie nie pamiętasz, że są takie rowery :) Także tego...
Powiem coś więcej - źle. Powiem mniej - też źle. No nie dogodzisz.
Poprzednim góralem jeździłem od 2019. Tym samym gravelem jeżdżę od 2017 roku. Pewnie dla niektórych to będzie za długo i też źle. 😒
Drogie te rowery. Niby fajne ale na rower nie bede przeznaczał 10 tysięcy
Porządnie wyposażone fulle tyle kosztują. Ale w ofercie Dartmoora są też tańsze modele - Bluebird czy Blackbird jest do kupienia już za ok. 6000 zł.
Według mnie totalnie za mały rozmiar dobraleś... Za bardzo sugerowaleś się wskazaniami producenta. Kiedyś miałem canyona neurona 5 rozmiar M przy 176 cm wzrostu i to po prostu był dramat. Fatalnie się na tym jeździło, pozycja jak na turystycznym :( .Teraz mam L i jest git.
Producent dla mojego wzrostu poleca M-kę :) Ale M-ka w wersji Trail ma za duży reach i po prostu nie jest dla mnie.
Natomiast na pewno odradzam jakiekolwiek patrzenie na "odzieżową" rozmiarówkę. Każdy producent inaczej to oznacza i na dany wzrost u jednego dobry będzie rower np. S lub M, a u innego M lub L.
Dochodzi też kwestia osobistych preferencji oraz budowy ciała. Wzrost to nie wszystko - jest też kwestia długości nóg czy rąk.
Kolejna sprawa - lepiej nie porównywać na sucho rozmiarówek nawet tego samego producenta. Neuron z 2020 roku może (choć nie musi) mieć inną geometrię ram niż Neuron z 2024.
W przypadku najnowszego Neurona sam brałbym M-kę (reach 455 mm czyli centa dłuższy niż w S-ce Rocbirda). L-ka ma już reach 480 mm, nie mówię, że się na tym nie da jeździć przy 175/6 cm wzrostu, ale to już trochę ponton. Ale jeżeli taki rozmiar Ci pasuje, to ja mam z tym całkowity luz.
@@roweroweporady Jaki polecisz rozmiar tego Rocbirda na 177cm? Można się gdzieś przymierzyć?
@@marcelpiekarski1403 W Bielsku jest centrum testowe/wypożyczalnia: dirtit.pl/wypozyczalnie-dirtitmore/
Natomiast do samej przymiarki możesz poszukać sklepu w swojej okolicy, jest sporo sprzedawców Dartmoora.
Co do rozmiaru to w wersji Enduro - M-ka. W wersji Trail raczej też M-ka. Tu znajdziesz fajny poradnik dobierania rozmiaru ramy roweru enduro/trail patrząc na reach ramy: www.1enduro.pl/rozmiar-ramy-enduro-trail-2021/
Natomiast jak już pisałem wyżej - sporo zależy nie tylko od wzrostu, ale innych wymiarów ciała. Ale jeżeli nie masz wyjątkowo niskiego przekroku (tak jak np. ja 175 wzrostu i przekrok 74 cm) to myślę, że M-ka będzie w sam raz w obu wersjach.
Nie podoba mi się kierownica poza tym wszystko jest ok
Nie wiem czy baranek będzie tu pasować 😋Ale wedle uznania można zmienić kierę na jakąś z mniejszym gięciem. Ja na próbę podmienię na karbonową (przeznaczoną do górali), bo akurat taka u mnie leży. Ale to czysto testowo, bo może za bardzo zmienić się pozycja za kierownicą.
Mulety się.nie przyjęły, trochę dziwny więc to kierunek. W dodatku bez opcji zmiany koła na 29". Największą wadą IMO jest brak łożysk w linku Horsta - zamiast nich są.plastikowe tulejki :(. Mam awersję do takich rozwiązań bo szybko się zużywają i pracują mniej płynnie.
Hmmm... mullety tak się nie przyjęły, że w swojej ofercie mają je m.in. Santa Cruz, Ibis, Commencal, Intense, Pivot, Spec, Canyon, Trek - mam wymieniać dalej? :)
Zobaczymy co przyszłość przyniesie, ale na razie mullety mają się dobrze.
@@roweroweporady Przy czym 9/10 jest robionych na ramie 29" a tu strzał w kolano - rama 27,5. No i po jednym, wysokopółkowym modelu zwykle każdy pokazał i się skończyło.
@@MJ-qp3nv to jest rama projektowana jako mullet, nie jako 27,5, a do tego właśnie robienie mulleta z ramy pod 2x29 było pomyłką i sens zaczęło mieć dopiero po wprowadzeniu dedykowanych filp-chipów wyrównujących geo.. A mullety przyjeły się jak najbardziej - praktycznie każdy producent ma je w swojej ofercie, a niektóre rowery występują wyłącznie w wersji mullet właśnie. W elektrykach mullet, to teraz w ogóle standard, 2x29" to wyjątki, w enduro, praktycznie każdy producent daje opcję mullet, w rowerach bikeparkowych, to również domyślna konfiguracja, podobnie w DH (w pucharze świata prawie wszystkie rowery to mullety). Mullety nie przyjęły się powszechnie tylko w segmencie trail i co oczywiste XC.
Paaaaaanie, w dzisiejszych czasach to sie na Gravelach smiga.
Większość kilometrów robię na gravelu (czasem z szosowymi oponami, czasem z gravelowymi), ale w górach to jednak full czasem się przydaje ;)
@@roweroweporadyJami taki sam prolem z rowerami i z kobietami. Podoba mi sie wiele, ale nie mozna miec wszstkiego :D Mam MTB, Trekkinga i E-Trekkinga, ale juz 2 rok chodzi za mna Gravel, tylko wiem ze byla by to dla mnie zabawka ktorej nie potrzebuje i nie byl bym z niego zasdowolony.
@@seba0681gravelowcy boją się naszych hopek, choć w Srebrnej widziałem gościa na gravelu latającego na hopach. Było widać jego dobry skill...
@@seba0681 Polecam połączenie gravela z fullem trail/downcountry. Full obleci góry, single i zawody mtb, gravel jest super do turystyki, mając 2 komplety kół może też robić za szybki rower szosowy. Ja ostatnio zredukowałem 4 rowery (full enduro, ht xc, cross, szosa race) do gravela + fulla downcountry 120mm.
@@podrozenalapach jakie downcountry kupiłeś?
Nie podoba się dla mnie.
Jeśli ktoś z Podlasia mówi "ukradłem dla ciebie rower", to znaczy, że będziesz miał dwa, czy że nie masz już żadnego?
Dobrym sztywniakiem MTB też poradzisz sobie w górach itp. wiec po co wydawać tyle kasy na coś takiego?:)
Tak, sztywniak też ma swoje zalety. Jednak im trudniejszy teren, tym full bardziej pomaga.
Nie rozumiem skąd te wszystkie pociski ze strony hardtailowców i fullowców. Te rowery mają inne zastosowanie. Full świetnie nada się do jazdy w cięższym terenie, przy wymagających lotach, i dla osób po kontuzjach.
Hardtail natomiast nadaje się do wyj...
Tak serio: Hardtaile mają jedną zaletę: cenę. Już nie ma co się oszukiwać, że masa ma znaczenie w rowerach trail, lub enduro, jeśli się nie ścigamy na czas.
Cena roweru i cena serwisu. Mam fulla i mam sztywniaka, oba w użyciu, choć w góry zabieram fulla.
@@sylwektugi892 HT, oprócz tego, że bardziej męczy i efektywny HTA wystromia się w czasie pracy amora ma jeszcze jedną typową i poważną wadę w ciężkim terenie, czyli słabą trakcję tylnego koła, co jest nie tylko uciążliwe na podjazdach, ale przede wszystkim na stromych, wyboistych ściankach, na których i po których trzeba się jakoś dohamować bez utraty kontroli.
Za własne pieniadze to każdy kupuje,Ty kupiłes za swoje i za cudze :) tylko nie dostałeś do tzw łapy.
Bo jeżeli zpapłaciłeś 2 tysiace a Oni 16tyś,to trochę dziwnie móic ze sie kupiło za własne pieniadze
Rocbird Trail Pro w sklepach kosztuje po rabacie 12.800 zł, więc Twoja matematyka trochę się nie spina :)
@@roweroweporady ja strzelam przykładem,że za Swoje to nie kupiłeś,bo ja bym nie kupił za te pieniądze co Ty,więc nie kupiłeś tylko za swoje
@@roweroweporady a ile ten rower kosztuje mnie nie ineresuje
@@roweroweporady pozdro,bez urazy
Jak dostajesz rabat w autosalonie to też nie kupujesz za swoje.
Cena odpycha👎🏻...
Patrząc pod kątem wyposażenia to jest dobrze. Natomiast Dart ma w swojej ofercie także tańsze fulle.