Są mity, które można i trzeba obalać, ale też są odstępstwa o regół. Zdarza się że coś nie mieści się w kanonach i sprawdza się wbrew wszystkiemu. Ale to tylko wyjątki. Co do podmiany kamieni, to nie wiem, ale w rodzinie był zegarek kieszonkowy Omega z 1900r. Ojciec oddał go do naprawy w latach '80. Zegarek odebrał nienaprawiony ze śladami pilowania wewnątrz koperty. Facet wyciął złocenia. Ojciec był poczciwym człowiekiem i nie dochodził odszkodowania. Machnął ręką. A szkoda. Zegarek już nigdy nie został naprawiony ...
Wójek lubił zegarki i chodzenie do zegarmistrzów. Pewien zegarmistrz coś mu tam źle naprawił. On poszedł z tym na gwarancję raz. Później drugi raz. A za trzecim, zegarmistrz powiedział, "ja pana nie znam, ten zegarek nie był tutaj naprawiany." :-) Taka historia. Niestety nie potrafię powiedzieć czego dotyczyła usterka.
Co do ostatniej wiadomości wyświetlonej na ekranie odnosnie oliwy to tu akurat polemizowałbym. Ostatnio kupiłem zegarek Rakieta Big Zero w idealnej kondycji w stanie fabrycznym w pudełeczku wraz z paszportem tylko oczywiście niesprawny a dlaczego a dlatego że oliwa stała się zwykłym łojem po tylu latach. Pozdrawiam
Małe sprostowanie nie na 10m a 90 ponieważ : „Atmosfera techniczna (at) - pozaukładowa jednostka miary ciśnienia powszechnie używana w technice. Odpowiada: ciśnieniu wywoływanemu jednym kilogramem siły (1 kG) rozkładającym się na jednym centymetrze kwadratowym (1 cm²); naciskowi 10 metrów słupa wody” co oznacza ze teoretycznie zegarek o oznaczeniu 10 ATM możemy zanurzyć na głębokość 90 metrów ( 9 atm z słupa wody plus mniej więcej 1 atm z ciśnienia atmosferycznego panującego na wysokości 0 m. n.p.m. Pozdrawiam
Mam małe pytanie, bo zaniepokoiła mnie jedna rzecz, może błahostka, ale jednak. Jak wymieniał pan baterię, zamiast odkręcić ten taki nazwijmy to "uchwyt" na baterie, zwyczajnie pan go odgiął. Nie wiem co to za metal, ale widać że dość miękki, stąd moje pytanie, czy czasami po kilku takich wymianach zwyczajnie w miejscu zgięcia ten uchwyt nie pęknie, złamie się? Widzę tam malutką śrubkę, mocowanie tego uchwytu na baterie, możliwe że najpierw należało to odkręcić, ale zajęło by więcej czasu i pracy. Pytam z czystej ciekawości, czy takie odginanie jest bezpieczne i na pewno nie uszkodzi tego uchwytu? Podziwiam ludzi, którzy zajmują się takimi precyzyjnymi tematami, zawsze podziwiałem zegarmistrzów i złotników :)
Niewiele mógłbym dodać, choć czeladniczy egzamin zdałem u o.Bartnika. Nie pracowałem w zawodzie - po prostu ojciec miał pokaźną kolekcję zegarów i tak wyszło... Ale kontakt z zegarmistrzami z okolicy był zawsze dobry i te wszystkie mity były często przedmiotem żartów przy spotkaniach. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo uśmiechu i zdrowia.
Z wielkim sentymentem wspominam przelom lat 70tych i 80tych , gdy jako amator uczylem sie z ksiazek O.Bartnika. Posiadam je zresztą do dzisiaj. Piekne i relaksujace zajecie. Pozdrawiam.
@@karolswing2898 Mam komplet z autografami i dedykacjami obydwu autorów. Mój ojciec znał ich prywatnie, dla mnie byli bardziej nauczycielami, mistrzami, szczególnie o.Podwapiński miał naturę gawędziarza. Wiele ciekawych wspomnień... Pozdrawiam serdecznie!
10:57 ad "stan techniczny silnika" - w zegarku nie występują siły, ciśnienie i temperatura porównywalna z tym, co się dzieje w silniku oraz innych układach w samochodzie. Silnik bez właściwego smarowania może umrzeć w ciągu minut pracy. Bez chłodzenia umrze w ciągu minut kilkunastu.
Trzeba jeszcze dodać, że wiele marek zegarków po prostu zwyczajnie kłamie jeśli chodzi o wodoodporność i ich 10 ATM to naprawdę 3 ATM, czyli może można w nich umyć ręce, ale na pewno nie iść pod prysznic. To zwłaszcza bolączka zegarków no-name'owych albo majtkowców (Daniel Wellington, MVMT i inny podobny shit).
@@herrrotkappchen7816 no niestety. Chociaż z drugiej strony jak się komuś coś podoba, to niech nosi, nie moja sprawa. Tyle, że płacą za kompletny shit.
Gdy parę lat temu wchodziłem w świat automatycznych, to przeczytałem gdzieś mądrą sentencję, że "po zegarek [w sensie zakupu , oczywiście] nie idzie się do producenta lodów, ciuchów czy adidasów". Są oczywiście sporadyczne odstępstwa (np. Salv. Ferragamo), ale fakt - w ogromnej masie, to szajs. Mnie się "kabura sama rozpina" - jak to S-Składkowski mawiał - gdy widzę np. zegarkopodobne produkty ciucharskiej marki z Włoch; Diesel.
10:19 Akurat mi zegarmistrz nie chciał przyjąć zegarka mechanicznego do czyszczenia (zegarek 3-letni Seiko 5, automat). Powiedział, że 20 sekund spóźniania się na dobę nie kwalifikuje jeszcze zegarka do otwierania. Dopiero przy okazji wymiany pękniętego szkiełka na nowe (u innego zegarmistrza) udało się wyregulować na ok. 2 sekundy późnienia się na dobę - czyli poziom podobny do tego, jaki zegarek miał zaraz po wyjęciu z pudełka. Jednak to ni zasługa żadnego czyszczenia, czy smarowania - nic takiego w zegarku nie było robione od nowości. Obecnie zegarek ma ponad 4 lata i trzyma te ok. 2 sekundy - oczywiście czasem więcej, czasem mniej w związku z temperaturą, ale też intensywnością ruchów ręki, bo tak już mają automaty.
13:23 co do dobowej odchyłki to można ją regulować zmieniając na noc pozycję zegarka. Seiko 5 na ręku nieco się późni ale zostawiony na noc na płasko dogania i prześciga stracony czas. :)
Mam pytanie: ile takich odgięć wytrzyma ten uchwyt baterii przy kolejnych jej wymianach? Czy tak właśnie to wymyślił producent? Ja bardzo przepraszam ale to wygląda na bardzo nieprofesjonalne rozwiązanie…
z przyjemnością słucham, gdy ktoś uchyla woalki tajemnicy 😉 ze swojego rzemiosła, takie ciekawostki zawsze wiedzę budują... Mam uwagę, co do jednego, dwóch "mitów". Otóż, nie chce mi się wierzyć, że znajdują się właściciele automatów, którzy opowiadają takie brednie o kradzionych kamieniach.. sądzę, że ktoś to zmyślił, serio, z całym szacunkiem. Zanim kupiłem swój pierwszy zegarek automatyczny przygotowywałem się do tego niemal cały rok; czytałem o ETA`ch, Sellitach, oglądałem filmy opisujące działanie mechanizmów, filmy z tourne po salach produkcyjnych wybranych mechanizmów, konsultowałem się z dwoma apologetami sekty wyznawców automatów itp. I nadal sądzę, że właściciele automatów, to ludzie świadomi pewnych "prawideł przyrody" ze świata zegarków mechanicznych. Podobnie z kolejnym mitem, z opowieści klienta o automacie, który miał chodzić dekadę z akuratnością idealną wręcz, używając staropolskiego określenia. Albo ten człowiek nie wiedział, co kupuje, albo ma taka wadę wzroku jak ja i nie spostrzegł, że wnuk mu podkradł fajny automat i na dziesięć lat podstawił podobny z wyglądu zewnętrznego, kwarc... 😆 Aha, i jeszcze jedno. Piękno automatów kryje się właśnie w tym, że są i nie muszą być super dokładne...
Gdy sprzedałem Zenitha po 6 latach bez serwisu nowy właściciel zadzwonił podziękować i powiedział , że suma odchyleń z trzech dni pomiarów wyniosła 11s ale fakt mechanizm nie miał wachnika.
Z uwagą oglądam Pana filmy, śledząc każdy ruch pańskiej ręki. Z góry uprzedzam, że nie chcę się wymądrzać i/lub czepiać, ale moją uwagę przykuł pewien szczegół oglądając wymianę baterii w AVIATOR'e. Moim skromnym zdaniem sposób w jaki dokonał Pan tej wymiany daleki jest od profesjonalnego. Najpierw odpiął Pan klips mocujący baterię, a następnie odgiął go Pan ku górze uwalniając baterię z mechanizmu. Pytanie: ile razy można dokonać w ten sposób wymiany i za którym razem ten klips w końcu pęknie?
Właśnie skończyłem sesję, więc nadrabiam wszystkie Pana filmy od początku kanału. Świetna robota, widać duży progres jeśli chodzi o jakość nagrać, szczególnie dźwięk. Pozdrawiam cieplutko:)
Pytanie z innej beczki, jak Pan widzi przyszlosc zegarmistrzostwa w Polsce? Jak patrzę na wiek zegarmistrzów w moim mieście (Wrocław) i rozmiawiam z nimi, to wychodzi na to że biologia za kilka lat wygra i zostaniemy z kolekcjami automatów, czy zegarów sciennych których nie bedzie miał kto lokalnie serwisować.
Bardzo ciekawy kanał i super filmy! :) Mam dwa pytania - z góry dziękuję za odpowiedź! 1. Czy ustawianie godziny w zegarkach mechanicznych z ręcznym naciągiem musi bezwględnie odbywać się "do przodu" - kręcimy koronką niezgodnie z ruchem wskazówek zegara? Pytam, bo są różne opinie w Internecie. Ludzie sugerują możliwość uszkodzenia mechanizmu lub jego szybsze zużywanie się, jeżeli zegarek będzie nastawiany "do tyłu" - kręcimy koronką zgodnie z ruchem wskazówek zegara. 2. Jak nauczyć się naprawy zegarków od postaw?
1. Zaleca się aby ustawiać zegarek zgodnie z kierunkiem pracy wskazówek, dla bezpieczeństwa ponieważ niektóre skomplikowane mechanizmy gdzie stosuje się komplikacje kalendarza mogą zostać uszkodzone w przekładni wskazań podczas niewłaściwego ustawiania. 2. Trzeba mieć dobrego nauczyciela 🙂
Jak najbardziej należy stosować oliwy syntetyczne najwyższej jakości. Mechanizmy ruskich zegarków pomimo swojej surowości wykonania posiadają większe amplitudy balansu niż Szwajcarskie 🙂
Dlaczego ??? przeskoki wskazówki sekundnika nie zgrywają się z indeksami na tarczy??? może nie mam racji ale dla mnie taki zegarek to tanie badziewie :)
@@zegarmistrz2675 Co tu pytać? Trzeba wybierać te firmy, które bardziej dbają o klienta. Z moich obserwacji wynika, że jakoś więcej tanich zegarków, mniej markowych firm, pod tym względem jest lepiej wykonanych. Nic tak nie wkurza, jak w zegarku za kupę kasy, wiodącej firmy, wskazówka sekundnika nie trafia w indeksy.
Dobry odcinek. W koncu dowiedzialem sie ze co 5 lat powinienem serwisowac swoje mechaniczne zegarki. Poczatkiem roku zlapalem mocna faze na automaty i dalem upust swojej fantazji dokupujac kilka sztuk do kolekcji. Orienty, seiko i bulova i od citizena dwa solarne. Z praktycznego podejcia to solarne zegary to jednak najlepszy wybor. Moje pierwsze dwa solary sa od casio gshock i edifice dzialaja oba 11 lat bez najmniejszych problemów
Pytanie, czy za kilka lat będzie gdzie serwisować te automaty. Mam 4 sztuki i się zastanawiam, czy za 5-10 lat w takim Wrocławiu jeszcze będzie komu je oddać do serwisu.
@@OJakub Oczywiście że będzie. Są przecież duże firmy serwisowe, przecież "byznesmeni" muszą gdzieś swoje zegarki za kupę szmalu serwisować. Ceny serwisu zwalają z nóg, ale są dopasowane do tych zegarków. Obawiam się, że zamiast serwisować w takiej firmie, taki w zasadzie budżetowy zegarek, to taniej będzie kupić nowy.
@@NecrosDeus a ile teraz takie firmy za standardowe smarowanie "co 5-letnie" wołają? U zwykłego zegarmistrza we Wrocławiu taka usługa to min. 250 zł na dzisiaj.
@@OJakub Pewnie ze 2x więcej. Tak jak napisałem, serwis będzie, pytanie tylko czy będzie się to opłacać w przypadku tańszych mechanicznych zegarków. Seiko za 800 zł nie zaniesiesz, bo lepiej będzie dołożyć parę złotych i kupić nowy. Z nostalgią wspominam czasy (PRL), kiedy tę ruską tandetę serwisowało się za grosze. W każdym większym, a nawet małym domu handlowym, był zegarmistrz. Czasem można było zostawić zegarek na czyszczenie i odebrać go po zakupach. Za czyszczenie płaciło się naprawdę grosze, co miało znaczenie, bo te zegarki ciągle się zatrzymywały i ciągle trzeba było je czyścić.
aa zasubskrybuje bo cos tam lubie tematyke zegarkowa i fajnie choc przez polubienie wesprzec taki kanal .. aleee bedzie maleee ALE , mala techniczna rada . Prosze sie nie bac i przy kreceniu materialu patrzec w obiektyw a nie w obraz podgladu :) wtedy my jako odbiorcy bedziemy lepiej ten kontakt czuc :) POZDRAWIAM
Ciekawy materiał. Mam pytanie dotyczące zegarka, który prezentuje Pan na nagraniu: chodzi o chronograf Auguste Reymond. W jaki sposób w tym modelu zmienia się fazy księżyca? Pozdrawiam serdecznie
Proszę zerknąć na ten filmik Eterna Soleure Moonphase Chronograph w mojej skromnej produkcji. Koronka wyciągnięta w pierwszym stopniu zmiana daty pokręcając od siebie, do siebie zmiana ustawienia faz księżyca w drugą stronę.🙂
@@zegarmistrz2675 W takim razie niestety zakupiłem Auguste Reymond z uszkodzoną zmianą faz księżyca. Czy da się określić szacowany koszt naprawy takiej usterki?
@@dawidmasionek4315 Niestety nie posiadam daru jasnowidzenia 😦proszę zlecić naprawę w serwisie o dobrej reputacji jak na przykład Swatch Group Warszawa.
Witam od jakiegoś czasu oglądam Pański. Jest Pan niesamowity. Nigdy nie nosiłem zegarka i tydzień temu postanowiłem kupić swój pierwszy Citizen CB5010-81L miałem obawy bo wszyscy zachwalają szwajcarskie, każdy mi mówi że tytan się rysuje jest miękki i nie dostanę później części do bransoletki w razie W . Obserwując Pański Kanał rozwiało moje obawy. Myśli Pan że to dobry wybór?
@@pawel45 ludzie często pier... głupoty z zazdrości. Masz fajny zegarek i nie słuchaj bzdur. Tytan faktycznie jest trochę ryśliwy, na pewno bardziej od ceramiki. Ale jak będziesz uważał by nie nosić dodatkowych bransolet razem z zegarkiem na tym samym nadgarstku, czy nie kładł zegarka do kieszeni czy szuflady z rupieciami, to nic się nie stanie. A w mojej opinii, delikatne ryski, ślady na zegarku, czy nawet te głębsze rysy z biegiem lat świadczą o jego historii, każda jest inna i każda wyjątkowa. Trochę jak karabin na wojnie. Po wyglądzie widać jaki ciężar lat ze sobą nosi. To ma swój urok niewątpliwie. Z czasem gdy zerkasz na zegarek niemalże pamiętasz każdą ryskę i każdą sytuację która odcisnęła się nie tylko na zegarku, ale na sercu gdy powstawała :) Po latach patrzysz na to z uśmiechem jak na film z dzieciństwa. Widzisz rysę, a w umyśle odtwarza ci się chwila z tamtego czasu, nie należy się tego bać!
Z tymi klasami wodoodporności to faktycznie coś nie jasne. Powinno to być zunifikowane. Inaczej będziemy wciąż się gubić jeśli klasa szczelności 10/20 atm. u Casio, Doxy, Rolexa i u Awiatora to inna wartość. Wiem natomiast że to co nie zrobi wrażenia na rodzinie G, to może zabije np. takiego Tissota, więc zakładając T Touch zawsze staram się o tym pamiętać. Pozdrawiam.
Sęk w tym, że tu głównie chodzi właśnie o "robienie wrażenia" tymi klasami :) Producenci chcą zrobić wrażenie na klientach, a klienci na znajomych. 80% Właścicieli zegarków z klasą szczelności wyrażoną w dziesiątkach atmosfer - nie nurkowało z zegarkiem w wodzie ani razu. 99% tych właścicieli nie zeszła pod wodę na więcej niż 4 metry...
@@bartoszb6276Prawda jest taka, że zegarek z parę stówek nie wytrzyma nurkowania, a drogiego nurka za minimum kilkanaście tysięcy nie zabieram na wakacje do Egiptu, bo zbyt łatwo go w takich warunkach zniszczyć albo stracić. Na wakacje i wycieczki mam pancerne g-shocki. Uprzedzając pytanie po co kupiłem w takim razie nurka? Bo mi się podoba i jest fajny jako codzienny czasomierz.
Szwajcarskie zegarki mają swoje opracowane mechanizmy inżynierii zegarmistrzowskiej, jak i też mają najwięcej marek od najdroższych, np. Rolex czy Patek Philippe do najtańszych, np. niektóre modele Certina, Edox, Tissot itd; zegarki z kolei japońskie, np. marka Citizen z systemem Eco-Drive nie wymaga wymiany baterii z racji paneli umieszczonych na tarczy pobierających energię, zarówno ze światła naturalnego, jak i ze światła sztucznego oraz funkcję sygnału radiowego sterowania i synchronizowania czasem - Radio Controlled.
Witam. Mam Seiko Sumo na tarczy jest napisane 200m jak mam się do tego odnieść można w tym zegarku nurkować ? Jeśli tak do jakiej głębokości.Wie może Pan jak to wygląda w marce Seiko. Pozdrawiam.
W przypadku pływania oraz nurkowania z akwalungiem jak najbardziej. Instrukcja obsługi zawiera tabelę szczelności, warto zerknąć. Pamiętać należy aby przed wejściem do wody zawsze sprawdzić koronkę, czy jest dokręcona do koperty i można delektować się podwodnymi widokami. Pozdrawiam 🙂
Panie Zegarmistrzu. Kupiłem ostatnio zegarek mechaniczny, zamierzam go serwisować u Pana co 5 lat, zgodnie z Pana zaleceniami. Prosze się dobrze odżywiać, trochę sportu też nie zaszkodzi, żeby starczyło Pana na wiele serwisów... 😅
@@KAROLCHECINSKI Troche sie niezgodze. Wiekszosc marek z Ali (Seestern, SeanMartin, Cronos etc etc) uzywa mechanizmow japonskich takich jak Seiko Nh35/6 czy Miyota seri 8 lub 9. Wiekszosc kopert i branzolet jest z nierdzewki 316L. Oczywiscie nie mowie ze to sa w 100% oryginalne produkcje w/w firm tylko tzw homage w wiekszosci. Dodatkowo, najwiekszy producent mechanizmow do zegarkow jest w Chinach - Seagull ktory takze robi zegarki ktore mozna kupic na Ali.
@@Tom_Kowalczuk w zegarkach cenię powtarzalność i precyzję. Może i w tych zegarkach z Ali są niezłe mechanizmy, ale jeśli co któryś złożony jest jak passat w podwołomińskim garażu, to dzięki. Poza tym wrócę do innej mojej opinii. Nie widziałem jeszcze zegarka z Ali, który po prostu by mi się podobał. Przyznaję, nie ślęczałem nad wyszukiwarką i nie zamierzam, ale jeśli komuś się podobają i odpowiada im wszystko, to nic mi do tego.
Pierwszym symptomem będzie opóźnianie lub zatrzymywanie się mechanizmu. To sygnał że trzeba pomyśleć o przeglądzie lub serwisie. Wszystko zależy od konstrukcji zegarka i zastosowanych w nim oliw. Pozdrawiam 🙂
Tak, smary i oleje z czasem wysychaja. Zegarek pracujacy na "sucho" moze pracowac wmiare dokladnie ale w mechanizmie dzieje sie spustoszenie. 3 do 5 lat najpuzniej czyszczenie i smarownie
Odniosę się do tematu wymiany kamieni w mechanizmie. Trochę temat rozpracowany zbyt płytko, spodziewałem się jakiegoś choćby drobnego zestawienia kosztów czy jakiejkolwiek informacji orientacyjnej. Bo to tak jak by powiedzieć że prowadząc auto na wymianę oleju warsztat nie kombinuje z filtrami czy przesączaniem oleju przez szmatę żeby zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych, bo mechanik by się nie trudził z przelewanie, a wiemy że takie praktyki były robione i są pewnie gdzie nie gdzie jeszcze. Edit: inną sprawą jest to, skąd klient wie że powymieniane zostały wszystkie kamienie. I druga rzecz, gdybym miał pewność że taki zabieg został zrobiony, to zegarmistrz który się tego podjął... nie przebierałbym w słowach.
Szanowny Panie ZegarMistrzu! Chciałbym zapytać, co Pan sądzi o zegarku SWISS ALPINE MILITARY SAM7053.1133 ALPINE BY GROVANA Zegarek, można by powiedzieć, że wpadł mi w oko, jednakże nie mogę znaleźć zbyt wiele informacji w sieci o tym zegarku, więc chciałbym się zapytać eksperta. Jest to zegarek kwarcowy, ale jego design, zwłaszcza czcionka cyfr na bezelu mnie dziwnie urzekły. Rzekomo Swiss Made. Warto? Jaki mechanizm?
Witam Pana, nie jestem ekspertem w dziedzinie zegarków lecz skromnym naprawiaczem. Od ekspertów aż się nie można opędzić w necie 🙂 Ważnym jest aby zegarek pochodził z legalnego źródła dystrybucji i posiadał gwarancję. Skoro się Panu podoba to brać proszę jak komornik szafę 🙂
Witam Mistrza. 10 bar to chyba 100 metrow, niz 10? Co do zegarkow mechanicznych. Nawet COSC certyfikat oznacza wahania od minus 3 do plus 4 sekund na dobe? Niecertyfikowane napedy mechaniczne, od minus 8 do plus nawet 28 sekund na dobe. Zasada serwisowania mysle jest taka jesli chodzi ó mechaniczne zegarki ze jak zaczyna zle chodzic, to czas na serwis.
Biorąc pod uwagę podaną zasadę serwisowania należy się liczyć z dodatkowymi kosztami. Takimi jak zatarte podzespoły w przekładni chodu. Koła sprzęgłowe. Oczywiście dotyczy to zegarka mechanicznego. W klasie 10 bar można pływać powierzchniowo w wodzie nie korzystając z przycisków. Proszę sobie wyobrazić jak wyglądała by Pana głowa na głębokości 100 m. Na tej głębokości na każdy centymetr ciała to ucisk 10 kg. Przy ciśnieniu statycznym. W praktyce występuje oczywiście ciśnienie dynamiczne o zwiększonej wartości. Pozdrawiam 🙂
@@zegarmistrz2675 Z pełnym szacunkiem. Coś nie tak z fizyką i matematyką u Pana. Na głębokości 100m ciśnienie hydrostatyczne wynosi 10 atm (bar). Ciśnienie rośnie o 1 bar na każde 10 m słupa wody a to daje 10kg na każdy cm kwadratowy ciała nurka a nie 100 kg Takie ciśnienie jak pan pisze panuje na głębokości 1000m. Poza tym bardzo lubię Pana program. Bardz bym prosił o głośniejsze nagrania nie każdy ma zdrowy i dobry słuch. Zawsze mogę ściszyć a podgłośnić się nie da. Jeszcze raz z szacunkiem pozdrawiam,
@@zegarmistrz2675Nie obaliłem mitu tylko proszę o sprostowanie błędu. Nauki ścisłe to nie mit. Program Pański powinien propagować wiedzę i prostować błędy błędy nawet własne. Jeszcze raz pozdrawiam dalej z szacunkiem dla Pana.
Jeśli można, to ja mam pytanie co bym Pan osobiscie lepiej polecił Powermatic 80 czy 6r35 Czy ktorys z tych mechanizmów jest wyraznie gorszy od drugiego? 6r35 nie grzeszy dokladnoscia to wiem 😢 Chodzi tutaj o divera albo Certina ds action albo seiko sumo.
Zawsze jestem zdania że należy zakupić taki zegarek jaki nam się podoba. Obfitość modeli i funkcji w zegarkach jest klęską urodzaju. Zegarek do nurkowania będzie Pan rozpatrywał w tych kategoriach a)klasa szczelności b) zawór helowy c) widoczność tarczy i funkcji zegarkach w wodzie. Tutaj królują tacy producenci jak Citizen, Casio, Seiko, Sunto, Oris, Tissot. Jest w czym wybierać.🙂
Nie znam sie to sie wypowiem. Mechanizm Seiko moza latwo naprawic wymienic lub wyregulowac. Powermatic 80 wychodzi z fabryki z ustawieniami (beat error etc) ktorych nie mozna zmienic. Dodatkowo 7s35/6r35/NH35 sa bardzo tanimi mechanizmami wiec jak sie popsuje to mozna po prostu wymienic.
Serwisowanie to naturalny proces produktu, tyle że czasami niektórzy z tym przesadzają. Wiele zależy od sposobu użytkowania. Ale ciekawostka, spotkałem człowieka który nosił od lat 80 tych Seiko 5 Automatic, minęło 40 lat zegarek nigdy nie widział serwisu i przez cały ten czas wg właściciela nie sprawiał problemów. Ciekawe jaki był jego stan w środku, jak ze szczelnością ale nie był to nurek - zegarek w tamtym czasie przyjechał z Libii. Tak więc przy okazjonalnym noszeniu czasomierza 5 lat myślę to stanowczo za wcześnie. Okazjonalnym - co tydzień góra dwa tygodnie. Będzie inaczej zużyty niż werk noszony codziennie.
Proszę zerknąć na pozostałe filmiki, kilka z nich pokazuje jaki jest stan techniczny mechanizmu po 5 latach użytkowania zegarka mechanicznego. Dzięki cyfrowemu mikroskopowi dokładnie widać jakie zmiany zachodzą w podzespołach, przekładniach narażonych na pracę ze zwiększonym współczynnikiem tarcia. 🙂
Bateria czyli quartz. Czyli dokładny. Mechaniki może i mają tzw. dusze, ale ta dusza nie zawsze jest punktualna a cóż nam jest tak naprawdę potrzebne jak nie precyzja. Sam mam kilka mechanicznych, ale co dzień tylko quartz.
@@jerzyjerzewski6162 Z kwarców to kupił bym już tylko solarny, bo taki z baterią stanie w całkiem niespodziewanym momencie, jak jeden Swatch, który posiadam.
Ciśnienie 10 atmosfer nie jest ciśnieniem na głębokości 10 metrów. Na głębokości 10 metrów panuje ciśnienie około 2-3 atmosfer. Oznaczenie 10ATM odnosi się do głębokości 95-100 metrów.
Jaki jest maksymalny czas działania zegarka mechanicznego? Czy są zegarki mechaniczne nie konieczne na rękę co mogą działać przez 10 lat lub dłużej np. z dodatkowym zewnętrznym napędem?
To zależy od konstrukcji mechanizmu, są zegarki które jak mawiają właściciele działają długie lata bez serwisu i są punktualne co do sekundy. Jednak z praktyki wynika że można włożyć takie twierdzenia między bajki🙂
To tak jak byś zapytał oceanologa co sądzi o świnkach morskich... To że coś jest z nazwy "zegarkiem" bo ma jego kształt to nie znaczy że jest zegarkiem. Świnka morska też morza raczej nie widziała :) Smartwatche są bardziej telefonami w kształcie zegarków. Z naprawą takiego też udajesz się do serwisu komórkowego, a nie do Zegarmistrza.
@@bartoszb6276 Jednak to zegarek nawet jeśli rozbudowany. To tak jakbyś porównywał elektrownię atomowa i węglowa jedna i druga wskazuje służy do tego samego choć zupełnie w inny sposób. Tak samo jest tutaj. No, ale trzeba wiedzieć o tym do czego służy zegarek:), nawet tak odmienny :)
@@korsarz3461 oczywiście że nie. Zegarek ma tarcze a smatwatch wyświetlacz, zegarek ma mechanizm (kwarcowy lub automatyczny) a smartwatch ma procesor - i wiele innych różnic. Różnic nie ma za to miedzy smartwatchem a telefonem, jedno i drugie ma wyświetlacz, pamięć ram, procesor itp. Smartwatch to mniejszy smartfon z przyczepionym paskiem do noszenia na reke:)
@@zegarmistrz2675 Bardziej chodzi Mi o certyfikat jednosekundowy na miesiąc. Mam takie cacko, ale jeszcze tego nie sprawdziłem. Damski automat z 1976 roku.
@@zegarmistrz2675 Obecnie jestem uziemiony w Anglii, a zegarek mam w Polsce. Nie ukrywam mnie bardzo interesuje ta tematyka. Jak chodziłem do szkoły to dyrektor miał atlantyka i też cos mówił o różnicy 1 sekundowej. Cos jest na rzeczy, a ja po latach chciałbym się co nieco dowiedzieć. Ten certyfikat nie dotyczy tylko jednej marki.
Oris Calibre 400 - interwał serwisowy zalecany przez producenta to 10 lat a dokładność mechanizmu to -3/+5 sekund na dobę czyli lepiej niż zegarki z certyfikatem COSC
@@herrrotkappchen7816 no nie, jeden 3500 CHF, (Prodiver GMT) drugi 7900 CHF (ProPilot X). Zadziwiająco to samo wydarzyło mi się z Navitimerem B01 46. Tylko Seamaster Planet Ocean bez żadnej skuchy. Dodam tylko, że o wszystkie zegarki bardzo dbam.
Przebijam (z tym ze zegarek nie chodzil od przynajmnej 30 lat) zegarkiem z lat 50 zeszlego wieku ktory nigdy nie byl serwisowany. Od malego pamietam ze lezal w szufladzie i dziadek co jakis czas go nakrecal, pozniej juz lezal. Serwis zrobiony dwa lata temu i zegarek chodzi jak nowy.
9:00 Ciśnienie dynamiczne to też jest mit. Można je szacunkowo obliczyć zakładając prędkość ruchu ręki pod wodą i jest tak małe (mniejsze niż 1 ATM), że jest pomijalne. W rzeczywistości zegarki przeciekają wodę nie na skutek mitycznego ciśnienia dynamicznego a wskutek zużytych uszczelek. Trzeba co jakiś czas wymieniać uszczelki na nowe.
@@zegarmistrz2675 Sama wiedza to za mało, wewnętrzną dyscyplinę i umiejętność panowania nad palcami trzeba wypracować. Im wcześniej tym lepiej. :) Ps. Ja akurat uprawiam elektronikę ... 🙂
Są mity, które można i trzeba obalać, ale też są odstępstwa o regół. Zdarza się że coś nie mieści się w kanonach i sprawdza się wbrew wszystkiemu.
Ale to tylko wyjątki.
Co do podmiany kamieni, to nie wiem, ale w rodzinie był zegarek kieszonkowy Omega z 1900r. Ojciec oddał go do naprawy w latach '80. Zegarek odebrał nienaprawiony ze śladami pilowania wewnątrz koperty. Facet wyciął złocenia. Ojciec był poczciwym człowiekiem i nie dochodził odszkodowania. Machnął ręką. A szkoda. Zegarek już nigdy nie został naprawiony ...
Wójek lubił zegarki i chodzenie do zegarmistrzów. Pewien zegarmistrz coś mu tam źle naprawił. On poszedł z tym na gwarancję raz. Później drugi raz. A za trzecim, zegarmistrz powiedział, "ja pana nie znam, ten zegarek nie był tutaj naprawiany." :-) Taka historia. Niestety nie potrafię powiedzieć czego dotyczyła usterka.
Co do ostatniej wiadomości wyświetlonej na ekranie odnosnie oliwy to tu akurat polemizowałbym. Ostatnio kupiłem zegarek Rakieta Big Zero w idealnej kondycji w stanie fabrycznym w pudełeczku wraz z paszportem tylko oczywiście niesprawny a dlaczego a dlatego że oliwa stała się zwykłym łojem po tylu latach. Pozdrawiam
super pozytywny ZegarMistrz ,bardzo ciekawie i na luzie dawkowana wiedza o czasomierzach. Pozdrawiam serdecznie i łapka w górę 👍
Wspaniale się tego słucha Pozdrawiam!!!
Dziękuję z obalanie mitów ,bardzo przydatny materiał.
Małe sprostowanie nie na 10m a 90 ponieważ : „Atmosfera techniczna (at) - pozaukładowa jednostka miary ciśnienia powszechnie używana w technice. Odpowiada: ciśnieniu wywoływanemu jednym kilogramem siły (1 kG) rozkładającym się na jednym centymetrze kwadratowym (1 cm²); naciskowi 10 metrów słupa wody” co oznacza ze teoretycznie zegarek o oznaczeniu 10 ATM możemy zanurzyć na głębokość 90 metrów ( 9 atm z słupa wody plus mniej więcej 1 atm z ciśnienia atmosferycznego panującego na wysokości 0 m. n.p.m.
Pozdrawiam
Mam małe pytanie, bo zaniepokoiła mnie jedna rzecz, może błahostka, ale jednak. Jak wymieniał pan baterię, zamiast odkręcić ten taki nazwijmy to "uchwyt" na baterie, zwyczajnie pan go odgiął. Nie wiem co to za metal, ale widać że dość miękki, stąd moje pytanie, czy czasami po kilku takich wymianach zwyczajnie w miejscu zgięcia ten uchwyt nie pęknie, złamie się? Widzę tam malutką śrubkę, mocowanie tego uchwytu na baterie, możliwe że najpierw należało to odkręcić, ale zajęło by więcej czasu i pracy. Pytam z czystej ciekawości, czy takie odginanie jest bezpieczne i na pewno nie uszkodzi tego uchwytu? Podziwiam ludzi, którzy zajmują się takimi precyzyjnymi tematami, zawsze podziwiałem zegarmistrzów i złotników :)
Bez obaw sprężynka stykowa wytrzyma wielokrotne odginanie, aż do śmierci analogu🙂
Aktor z pana nie tylko mistrz od zegarków.Fajnie pana słuchać oglądać .Jestem fanem zegarków i fanem pana filmów .Pozdrawiam
Pozdrawiam 🙂
Krystian,widziałeś kiedyś zegarmistrza z takim potencjałem aktorskim,kabaretowym.Mistrz jest jedyny w swoim rodzaju.Pozdrawiam i zdrówka życzę
Niewiele mógłbym dodać, choć czeladniczy egzamin zdałem u o.Bartnika.
Nie pracowałem w zawodzie - po prostu ojciec miał pokaźną kolekcję zegarów i tak wyszło...
Ale kontakt z zegarmistrzami z okolicy był zawsze dobry i te wszystkie mity były często przedmiotem żartów przy spotkaniach.
Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo uśmiechu i zdrowia.
Z wielkim sentymentem wspominam przelom lat 70tych i 80tych , gdy jako amator uczylem sie z ksiazek O.Bartnika.
Posiadam je zresztą do dzisiaj. Piekne i relaksujace zajecie.
Pozdrawiam.
@@karolswing2898 Mam komplet z autografami i dedykacjami obydwu autorów.
Mój ojciec znał ich prywatnie, dla mnie byli bardziej nauczycielami, mistrzami, szczególnie o.Podwapiński miał naturę gawędziarza.
Wiele ciekawych wspomnień...
Pozdrawiam serdecznie!
Ciekawy mateial, bardzo przyjemnie sie sluchalo
Pozdrawiam
10:57 ad "stan techniczny silnika" - w zegarku nie występują siły, ciśnienie i temperatura porównywalna z tym, co się dzieje w silniku oraz innych układach w samochodzie.
Silnik bez właściwego smarowania może umrzeć w ciągu minut pracy. Bez chłodzenia umrze w ciągu minut kilkunastu.
Trzeba jeszcze dodać, że wiele marek zegarków po prostu zwyczajnie kłamie jeśli chodzi o wodoodporność i ich 10 ATM to naprawdę 3 ATM, czyli może można w nich umyć ręce, ale na pewno nie iść pod prysznic. To zwłaszcza bolączka zegarków no-name'owych albo majtkowców (Daniel Wellington, MVMT i inny podobny shit).
A czego się spodziewać po taniej chińszczyznie?
@@herrrotkappchen7816 no właśnie niczego. Zamiast udawać, że ma się zajebisty zegarek wolałbym najtańszego cyfrowego Casio.
@@KAROLCHECINSKI ludzie to kupują, bo nie wiedzą, co ma wartość, a teraz panuje moda typu odpustowego: ma się błyszczeć i być kolorowe.
@@herrrotkappchen7816 no niestety. Chociaż z drugiej strony jak się komuś coś podoba, to niech nosi, nie moja sprawa. Tyle, że płacą za kompletny shit.
Gdy parę lat temu wchodziłem w świat automatycznych, to przeczytałem gdzieś mądrą sentencję, że "po zegarek [w sensie zakupu , oczywiście] nie idzie się do producenta lodów, ciuchów czy adidasów". Są oczywiście sporadyczne odstępstwa (np. Salv. Ferragamo), ale fakt - w ogromnej masie, to szajs. Mnie się "kabura sama rozpina" - jak to S-Składkowski mawiał - gdy widzę np. zegarkopodobne produkty ciucharskiej marki z Włoch; Diesel.
10:19 Akurat mi zegarmistrz nie chciał przyjąć zegarka mechanicznego do czyszczenia (zegarek 3-letni Seiko 5, automat). Powiedział, że 20 sekund spóźniania się na dobę nie kwalifikuje jeszcze zegarka do otwierania. Dopiero przy okazji wymiany pękniętego szkiełka na nowe (u innego zegarmistrza) udało się wyregulować na ok. 2 sekundy późnienia się na dobę - czyli poziom podobny do tego, jaki zegarek miał zaraz po wyjęciu z pudełka. Jednak to ni zasługa żadnego czyszczenia, czy smarowania - nic takiego w zegarku nie było robione od nowości.
Obecnie zegarek ma ponad 4 lata i trzyma te ok. 2 sekundy - oczywiście czasem więcej, czasem mniej w związku z temperaturą, ale też intensywnością ruchów ręki, bo tak już mają automaty.
tragedia nie trafia w indexy
13:23 co do dobowej odchyłki to można ją regulować zmieniając na noc pozycję zegarka. Seiko 5 na ręku nieco się późni ale zostawiony na noc na płasko dogania i prześciga stracony czas. :)
Dlaczego wskazówka sekundowa tego Aviatora nie trafia w indeksy sekundowe-minutowe na tarczy? Dużo zegarków tak ma, dlaczego tak sie dzieje?
Brak staranności podczas montażu, zawsze jest winny czynnik ludzki. Jednym to przeszkadza inni z tym żyją i nie jest to dla nich istotne. 🙂
Bardzo fajny program i z poczuciem humoru co mi sie bardzo podaoba ( nastepny mit obalony ze Polacy nie maja poczucia humoru 😀)
Mam pytanie: ile takich odgięć wytrzyma ten uchwyt baterii przy kolejnych jej wymianach? Czy tak właśnie to wymyślił producent? Ja bardzo przepraszam ale to wygląda na bardzo nieprofesjonalne rozwiązanie…
Nie ma za co przepraszać, producent zadbał aby styk wytrzymał niezliczoną ilość odgięć przy wymianie baterii, aż do zgonu analogu 🙂
Jaki mechanizm takie rozwiązanie
bardzo to dobre uspokaja koi nerwy super cykl
Mi się przypomniał Seiko SKX007 budżetowy certyfikaty diver, który miał/ma idioto odporny mechanizm.
z przyjemnością słucham, gdy ktoś uchyla woalki tajemnicy 😉 ze swojego rzemiosła, takie ciekawostki zawsze wiedzę budują...
Mam uwagę, co do jednego, dwóch "mitów". Otóż, nie chce mi się wierzyć, że znajdują się właściciele automatów, którzy opowiadają takie brednie o kradzionych kamieniach.. sądzę, że ktoś to zmyślił, serio, z całym szacunkiem. Zanim kupiłem swój pierwszy zegarek automatyczny przygotowywałem się do tego niemal cały rok; czytałem o ETA`ch, Sellitach, oglądałem filmy opisujące działanie mechanizmów, filmy z tourne po salach produkcyjnych wybranych mechanizmów, konsultowałem się z dwoma apologetami sekty wyznawców automatów itp. I nadal sądzę, że właściciele automatów, to ludzie świadomi pewnych "prawideł przyrody" ze świata zegarków mechanicznych.
Podobnie z kolejnym mitem, z opowieści klienta o automacie, który miał chodzić dekadę z akuratnością idealną wręcz, używając staropolskiego określenia. Albo ten człowiek nie wiedział, co kupuje, albo ma taka wadę wzroku jak ja i nie spostrzegł, że wnuk mu podkradł fajny automat i na dziesięć lat podstawił podobny z wyglądu zewnętrznego, kwarc... 😆
Aha, i jeszcze jedno. Piękno automatów kryje się właśnie w tym, że są i nie muszą być super dokładne...
Też tak myślę, te odchyłki to jest właśnie część duszy zegarka mechanicznego.
Pozdrawiam serdecznie
Gdy sprzedałem Zenitha po 6 latach bez serwisu nowy właściciel zadzwonił podziękować i powiedział , że suma odchyleń z trzech dni pomiarów wyniosła 11s ale fakt mechanizm nie miał wachnika.
A co ma wspólnego wahnik z dokładnością chodu?
Witam wszystkich serdecznie życzę powodzenia w dalszych działaniach Dobrego Dnia życzy Stary Baca Dzięki za to że Jesteście na kanale RUclips
A z czego oczyszcza sie te "ostatnie śrubki" w np 5 letnim Grand Seiko? :-p
Piotr......a ja do ....wostok amphibia......lałem rzepak z biedronki.......i hulał jak .........złoto
Z uwagą oglądam Pana filmy, śledząc każdy ruch pańskiej ręki. Z góry uprzedzam, że nie chcę się wymądrzać i/lub czepiać, ale moją uwagę przykuł pewien szczegół oglądając wymianę baterii w AVIATOR'e. Moim skromnym zdaniem sposób w jaki dokonał Pan tej wymiany daleki jest od profesjonalnego. Najpierw odpiął Pan klips mocujący baterię, a następnie odgiął go Pan ku górze uwalniając baterię z mechanizmu. Pytanie: ile razy można dokonać w ten sposób wymiany i za którym razem ten klips w końcu pęknie?
Nieskończoność, widzę że mój następny materiał będzie o wyginaniu styków 😏
Właśnie skończyłem sesję, więc nadrabiam wszystkie Pana filmy od początku kanału. Świetna robota, widać duży progres jeśli chodzi o jakość nagrać, szczególnie dźwięk.
Pozdrawiam cieplutko:)
Obejrzałem z przyjemnością, sub i łapka.
Pozdrawiam
Dziękuję. Pozdrawiam 🙂
Ciekawe ile lat jeszcze się utrzyma ten zawód na rynku
Mit o kradzionych kamieniach mnie rozwalił 😂
A mnie rozwalił zegarmistrz.
Pytanie z innej beczki, jak Pan widzi przyszlosc zegarmistrzostwa w Polsce? Jak patrzę na wiek zegarmistrzów w moim mieście (Wrocław) i rozmiawiam z nimi, to wychodzi na to że biologia za kilka lat wygra i zostaniemy z kolekcjami automatów, czy zegarów sciennych których nie bedzie miał kto lokalnie serwisować.
Jest to bardzo prawdopodobne, małe zainteresowanie wymagającym zawodem, brak szkół o takim profilu no i w końcu czas... Zrobi swoje 🙄
Albo będą pasjonaci do których można będzie wysłać zegarek
5:09 drugim dodatkowym atutem byłoby trafianie w indeksy ;)
Bardzo ciekawy kanał i super filmy! :)
Mam dwa pytania - z góry dziękuję za odpowiedź!
1. Czy ustawianie godziny w zegarkach mechanicznych z ręcznym naciągiem musi bezwględnie odbywać się "do przodu" - kręcimy koronką niezgodnie z ruchem wskazówek zegara? Pytam, bo są różne opinie w Internecie. Ludzie sugerują możliwość uszkodzenia mechanizmu lub jego szybsze zużywanie się, jeżeli zegarek będzie nastawiany "do tyłu" - kręcimy koronką zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
2. Jak nauczyć się naprawy zegarków od postaw?
1. Zaleca się aby ustawiać zegarek zgodnie z kierunkiem pracy wskazówek, dla bezpieczeństwa ponieważ niektóre skomplikowane mechanizmy gdzie stosuje się komplikacje kalendarza mogą zostać uszkodzone w przekładni wskazań podczas niewłaściwego ustawiania.
2. Trzeba mieć dobrego nauczyciela 🙂
Dziekuje!
Czy do prostych ruskich zegarków również stosuje się najwyższej klasy szwajcarską oliwę ?
Czy nie było by to przesadą ?
Jak najbardziej należy stosować oliwy syntetyczne najwyższej jakości. Mechanizmy ruskich zegarków pomimo swojej surowości wykonania posiadają większe amplitudy balansu niż Szwajcarskie 🙂
Ciekawe jak się produkuje elementy zegarków mechanicznych, te trybiki, kółeczka, zębatki, itd.Jakie maszyny to robią?
Jest wiele filmów w necie o tej tematyce, jeden chyba nawet zamieściłem w zakładce społeczność.
@@zegarmistrz2675 Zerknę, dzięki i pozdrawiam.
Np. tak - ruclips.net/video/v0hR9jagpSM/видео.html
@@wertuqq Dzięki i pozdro.
Dlaczego ??? przeskoki wskazówki sekundnika nie zgrywają się z indeksami na tarczy??? może nie mam racji ale dla mnie taki zegarek to tanie badziewie :)
Należało by zapytać producenta 🙂
@@zegarmistrz2675 Co tu pytać? Trzeba wybierać te firmy, które bardziej dbają o klienta. Z moich obserwacji wynika, że jakoś więcej tanich zegarków, mniej markowych firm, pod tym względem jest lepiej wykonanych. Nic tak nie wkurza, jak w zegarku za kupę kasy, wiodącej firmy, wskazówka sekundnika nie trafia w indeksy.
Dobry odcinek. W koncu dowiedzialem sie ze co 5 lat powinienem serwisowac swoje mechaniczne zegarki. Poczatkiem roku zlapalem mocna faze na automaty i dalem upust swojej fantazji dokupujac kilka sztuk do kolekcji. Orienty, seiko i bulova i od citizena dwa solarne. Z praktycznego podejcia to solarne zegary to jednak najlepszy wybor. Moje pierwsze dwa solary sa od casio gshock i edifice dzialaja oba 11 lat bez najmniejszych problemów
Pytanie, czy za kilka lat będzie gdzie serwisować te automaty. Mam 4 sztuki i się zastanawiam, czy za 5-10 lat w takim Wrocławiu jeszcze będzie komu je oddać do serwisu.
@@OJakub Przy Hali Strzegomskiej jest jeszcze zegarmistrz. Świetny fachowiec. Uwielbia to co robi. Pasjonat zawodu.
@@OJakub Oczywiście że będzie. Są przecież duże firmy serwisowe, przecież "byznesmeni" muszą gdzieś swoje zegarki za kupę szmalu serwisować. Ceny serwisu zwalają z nóg, ale są dopasowane do tych zegarków. Obawiam się, że zamiast serwisować w takiej firmie, taki w zasadzie budżetowy zegarek, to taniej będzie kupić nowy.
@@NecrosDeus a ile teraz takie firmy za standardowe smarowanie "co 5-letnie" wołają? U zwykłego zegarmistrza we Wrocławiu taka usługa to min. 250 zł na dzisiaj.
@@OJakub Pewnie ze 2x więcej. Tak jak napisałem, serwis będzie, pytanie tylko czy będzie się to opłacać w przypadku tańszych mechanicznych zegarków. Seiko za 800 zł nie zaniesiesz, bo lepiej będzie dołożyć parę złotych i kupić nowy. Z nostalgią wspominam czasy (PRL), kiedy tę ruską tandetę serwisowało się za grosze. W każdym większym, a nawet małym domu handlowym, był zegarmistrz. Czasem można było zostawić zegarek na czyszczenie i odebrać go po zakupach. Za czyszczenie płaciło się naprawdę grosze, co miało znaczenie, bo te zegarki ciągle się zatrzymywały i ciągle trzeba było je czyścić.
Panie ZargarMistrzu, jak się nazywa ta magiczna piłeczka, którą próbował Pan otworzyć zegarek? Jak można ją znaleźć na ebayu?
W każdej hurtowni nawet za pośrednictwem netu 🙂
A czy można mieć na nadgarstku zegarek kwarcowy i jeździć na rowerze ? czy mechanizm nie wstrząśnie się i coś się nie stanie ?
Oczywiście że można, jednak do jazdy rowerem wyczynowo lub górskim lepiej założyć zegarek typu Casio G-SHOCK niż zegarek wizytowy 🙂
aa zasubskrybuje bo cos tam lubie tematyke zegarkowa i fajnie choc przez polubienie wesprzec taki kanal .. aleee bedzie maleee ALE , mala techniczna rada . Prosze sie nie bac i przy kreceniu materialu patrzec w obiektyw a nie w obraz podgladu :) wtedy my jako odbiorcy bedziemy lepiej ten kontakt czuc :) POZDRAWIAM
Ciekawy materiał. Mam pytanie dotyczące zegarka, który prezentuje Pan na nagraniu: chodzi o chronograf Auguste Reymond. W jaki sposób w tym modelu zmienia się fazy księżyca? Pozdrawiam serdecznie
Proszę zerknąć na ten filmik Eterna Soleure Moonphase Chronograph w mojej skromnej produkcji. Koronka wyciągnięta w pierwszym stopniu zmiana daty pokręcając od siebie, do siebie zmiana ustawienia faz księżyca w drugą stronę.🙂
@@zegarmistrz2675 W takim razie niestety zakupiłem Auguste Reymond z uszkodzoną zmianą faz księżyca. Czy da się określić szacowany koszt naprawy takiej usterki?
@@dawidmasionek4315 Niestety nie posiadam daru jasnowidzenia 😦proszę zlecić naprawę w serwisie o dobrej reputacji jak na przykład Swatch Group Warszawa.
Ile jeszcze wytrzyma styk plusowy po takiej wymianie baterii? Należało odkręcić wkręty. Trochę dłużej, ala tak należało zrobić.
Witam od jakiegoś czasu oglądam Pański. Jest Pan niesamowity. Nigdy nie nosiłem zegarka i tydzień temu postanowiłem kupić swój pierwszy Citizen CB5010-81L miałem obawy bo wszyscy zachwalają szwajcarskie, każdy mi mówi że tytan się rysuje jest miękki i nie dostanę później części do bransoletki w razie W . Obserwując Pański Kanał rozwiało moje obawy. Myśli Pan że to dobry wybór?
Każdy wybór jest dobry jeśli sami go zainicjujemy. Pozdrawiam 🙂
Dziękuje
@@pawel45 ludzie często pier... głupoty z zazdrości. Masz fajny zegarek i nie słuchaj bzdur. Tytan faktycznie jest trochę ryśliwy, na pewno bardziej od ceramiki. Ale jak będziesz uważał by nie nosić dodatkowych bransolet razem z zegarkiem na tym samym nadgarstku, czy nie kładł zegarka do kieszeni czy szuflady z rupieciami, to nic się nie stanie.
A w mojej opinii, delikatne ryski, ślady na zegarku, czy nawet te głębsze rysy z biegiem lat świadczą o jego historii, każda jest inna i każda wyjątkowa.
Trochę jak karabin na wojnie. Po wyglądzie widać jaki ciężar lat ze sobą nosi. To ma swój urok niewątpliwie.
Z czasem gdy zerkasz na zegarek niemalże pamiętasz każdą ryskę i każdą sytuację która odcisnęła się nie tylko na zegarku, ale na sercu gdy powstawała :) Po latach patrzysz na to z uśmiechem jak na film z dzieciństwa. Widzisz rysę, a w umyśle odtwarza ci się chwila z tamtego czasu, nie należy się tego bać!
@@keksiu351super spojrzenie na rysy. Podoba mi się! 👍😊 Wszystko ma swoje plusy i minusy, to tylko kwestia podejścia.
Zawiesiłem się na 5 minut oglądając wymianę baterii w zegarku elektronicznym? Ja pier...
Czy to jest kolejny przemądrzały tani cwaniaczek?
Dziękuje .
Świetny kanał, pozdrawiam
Pozdrawiam 🙂
Z tymi klasami wodoodporności to faktycznie coś nie jasne.
Powinno to być zunifikowane.
Inaczej będziemy wciąż się gubić jeśli klasa szczelności 10/20 atm. u Casio, Doxy, Rolexa i u Awiatora to inna wartość.
Wiem natomiast że to co nie zrobi wrażenia na rodzinie G, to może zabije np. takiego Tissota, więc zakładając T Touch zawsze staram się o tym pamiętać.
Pozdrawiam.
Pozdrawiam 🙂
Sęk w tym, że tu głównie chodzi właśnie o "robienie wrażenia" tymi klasami :) Producenci chcą zrobić wrażenie na klientach, a klienci na znajomych. 80% Właścicieli zegarków z klasą szczelności wyrażoną w dziesiątkach atmosfer - nie nurkowało z zegarkiem w wodzie ani razu. 99% tych właścicieli nie zeszła pod wodę na więcej niż 4 metry...
@@bartoszb6276Prawda jest taka, że zegarek z parę stówek nie wytrzyma nurkowania, a drogiego nurka za minimum kilkanaście tysięcy nie zabieram na wakacje do Egiptu, bo zbyt łatwo go w takich warunkach zniszczyć albo stracić. Na wakacje i wycieczki mam pancerne g-shocki. Uprzedzając pytanie po co kupiłem w takim razie nurka? Bo mi się podoba i jest fajny jako codzienny czasomierz.
@@macioo7111 komentarz apropos "robienia wrażenia"...
I jest jeszcze taka zależność, że im droższy zegarek bez względu na stopień jego złożoności, tym droższy serwis i konserwacja.
A to akurat nie jest mit, i działa to w każdej dziedzinie życia.
Szwajcarskie zegarki mają swoje opracowane mechanizmy inżynierii zegarmistrzowskiej, jak i też mają najwięcej marek od najdroższych, np. Rolex czy Patek Philippe do najtańszych, np. niektóre modele Certina, Edox, Tissot itd; zegarki z kolei japońskie, np. marka Citizen z systemem Eco-Drive nie wymaga wymiany baterii z racji paneli umieszczonych na tarczy pobierających energię, zarówno ze światła naturalnego, jak i ze światła sztucznego oraz funkcję sygnału radiowego sterowania i synchronizowania czasem - Radio Controlled.
Zegarki solarne Maja akumulator który też trzeba wymienić! W Casio protek solar padł po 10 latach więc tragedii nie ma!
Witam.
Mam Seiko Sumo na tarczy jest napisane 200m jak mam się do tego odnieść można w tym zegarku nurkować ? Jeśli tak do jakiej głębokości.Wie może Pan jak to wygląda w marce Seiko.
Pozdrawiam.
W przypadku pływania oraz nurkowania z akwalungiem jak najbardziej. Instrukcja obsługi zawiera tabelę szczelności, warto zerknąć. Pamiętać należy aby przed wejściem do wody zawsze sprawdzić koronkę, czy jest dokręcona do koperty i można delektować się podwodnymi widokami. Pozdrawiam 🙂
Panie Zegarmistrzu. Kupiłem ostatnio zegarek mechaniczny, zamierzam go serwisować u Pana co 5 lat, zgodnie z Pana zaleceniami. Prosze się dobrze odżywiać, trochę sportu też nie zaszkodzi, żeby starczyło Pana na wiele serwisów... 😅
W d.. sobie wsadź te rady
@@KWCMNY wsadzenie tych rad w dupę zastąpi zdrowy tryb życia . Niesamowite!
@@KWCMNY pan jesteś ignorantem zdrowego żywienia i dobrych rad!
@@yakuzsa1I regularnego wypróżniania! Wiele frustracji rodzi się z zaparć ... 😅
Fajnie się ogląda, ale mam pytanie/prośbę - będzie coś może o zegarkach automatycznych z Aliexpress?
Raczej nie trafiają do mnie na warsztat takie zegarki🙂
A co tu mówić? Szrot. Chyba, że się trafi wyjątkowy egzemplarz. Lepiej zagrać w totka. Większe szanse i wygrać coś można.
@@KAROLCHECINSKI
A na jakiej podstawie tak twierdzisz? Kupiłeś coś takiego powyżej 50 złotych?
@@KAROLCHECINSKI
Troche sie niezgodze.
Wiekszosc marek z Ali (Seestern, SeanMartin, Cronos etc etc) uzywa mechanizmow japonskich takich jak Seiko Nh35/6 czy Miyota seri 8 lub 9. Wiekszosc kopert i branzolet jest z nierdzewki 316L.
Oczywiscie nie mowie ze to sa w 100% oryginalne produkcje w/w firm tylko tzw homage w wiekszosci.
Dodatkowo, najwiekszy producent mechanizmow do zegarkow jest w Chinach - Seagull ktory takze robi zegarki ktore mozna kupic na Ali.
@@Tom_Kowalczuk w zegarkach cenię powtarzalność i precyzję. Może i w tych zegarkach z Ali są niezłe mechanizmy, ale jeśli co któryś złożony jest jak passat w podwołomińskim garażu, to dzięki. Poza tym wrócę do innej mojej opinii. Nie widziałem jeszcze zegarka z Ali, który po prostu by mi się podobał. Przyznaję, nie ślęczałem nad wyszukiwarką i nie zamierzam, ale jeśli komuś się podobają i odpowiada im wszystko, to nic mi do tego.
Witam mam 3 zegarki seiko sumo,seiko samurai i bulova oceanographer devil diver..jaki koszt takiego serwisu tych 3 zegarkow..
Proszę zerknąć na strony autoryzowanych serwisów 🙂Pozdrawiam
Jakiego mikrofonu uzywasz?
Rode 🙂
Witam super kanał sub leci pozdrawiam.
Takie pytanie ,czy zegarki mechaniczne leżące w szufladzie też wymagają serwisu mechanizmu co "5 lat".Pozdrawiam serdecznie!Świetny kanał 😊
Pierwszym symptomem będzie opóźnianie lub zatrzymywanie się mechanizmu. To sygnał że trzeba pomyśleć o przeglądzie lub serwisie. Wszystko zależy od konstrukcji zegarka i zastosowanych w nim oliw. Pozdrawiam 🙂
Tak, smary i oleje z czasem wysychaja. Zegarek pracujacy na "sucho" moze pracowac wmiare dokladnie ale w mechanizmie dzieje sie spustoszenie. 3 do 5 lat najpuzniej czyszczenie i smarownie
Odniosę się do tematu wymiany kamieni w mechanizmie. Trochę temat rozpracowany zbyt płytko, spodziewałem się jakiegoś choćby drobnego zestawienia kosztów czy jakiejkolwiek informacji orientacyjnej.
Bo to tak jak by powiedzieć że prowadząc auto na wymianę oleju warsztat nie kombinuje z filtrami czy przesączaniem oleju przez szmatę żeby zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych, bo mechanik by się nie trudził z przelewanie, a wiemy że takie praktyki były robione i są pewnie gdzie nie gdzie jeszcze.
Edit: inną sprawą jest to, skąd klient wie że powymieniane zostały wszystkie kamienie. I druga rzecz, gdybym miał pewność że taki zabieg został zrobiony, to zegarmistrz który się tego podjął... nie przebierałbym w słowach.
Dzień dobry. Którą markę wybrać Festina czy Orient. Pozdrawiam
Tę która Panu się podoba. Pozdrawiam 🙂
Po raz pierwszy na kanale Pozdrawiam serdecznie
Szanowny Panie ZegarMistrzu! Chciałbym zapytać, co Pan sądzi o zegarku SWISS ALPINE MILITARY SAM7053.1133 ALPINE BY GROVANA Zegarek, można by powiedzieć, że wpadł mi w oko, jednakże nie mogę znaleźć zbyt wiele informacji w sieci o tym zegarku, więc chciałbym się zapytać eksperta. Jest to zegarek kwarcowy, ale jego design, zwłaszcza czcionka cyfr na bezelu mnie dziwnie urzekły. Rzekomo Swiss Made. Warto? Jaki mechanizm?
Witam Pana, nie jestem ekspertem w dziedzinie zegarków lecz skromnym naprawiaczem. Od ekspertów aż się nie można opędzić w necie 🙂 Ważnym jest aby zegarek pochodził z legalnego źródła dystrybucji i posiadał gwarancję. Skoro się Panu podoba to brać proszę jak komornik szafę 🙂
Witam Mistrza.
10 bar to chyba 100 metrow, niz 10?
Co do zegarkow mechanicznych.
Nawet COSC certyfikat oznacza wahania od minus 3 do plus 4 sekund na dobe?
Niecertyfikowane napedy mechaniczne, od minus 8 do plus nawet 28 sekund na dobe.
Zasada serwisowania mysle jest taka jesli chodzi ó mechaniczne zegarki ze jak zaczyna zle chodzic, to czas na serwis.
Biorąc pod uwagę podaną zasadę serwisowania należy się liczyć z dodatkowymi kosztami. Takimi jak zatarte podzespoły w przekładni chodu. Koła sprzęgłowe. Oczywiście dotyczy to zegarka mechanicznego. W klasie 10 bar można pływać powierzchniowo w wodzie nie korzystając z przycisków. Proszę sobie wyobrazić jak wyglądała by Pana głowa na głębokości 100 m. Na tej głębokości na każdy centymetr ciała to ucisk 10 kg. Przy ciśnieniu statycznym. W praktyce występuje oczywiście ciśnienie dynamiczne o zwiększonej wartości. Pozdrawiam 🙂
Dziekuje
@@zegarmistrz2675 Z pełnym szacunkiem. Coś nie tak z fizyką i matematyką u Pana. Na głębokości 100m ciśnienie hydrostatyczne wynosi 10 atm (bar). Ciśnienie rośnie o 1 bar na każde 10 m słupa wody a to daje 10kg na każdy cm kwadratowy ciała nurka a nie 100 kg Takie ciśnienie jak pan pisze panuje na głębokości 1000m. Poza tym bardzo lubię Pana program. Bardz bym prosił o głośniejsze nagrania nie każdy ma zdrowy i dobry słuch. Zawsze mogę ściszyć a podgłośnić się nie da. Jeszcze raz z szacunkiem pozdrawiam,
@@krzysztofzych2556 Czyli obalił Pan kolejny mit 🙂
@@zegarmistrz2675Nie obaliłem mitu tylko proszę o sprostowanie błędu. Nauki ścisłe to nie mit. Program Pański powinien propagować wiedzę i prostować błędy błędy nawet własne. Jeszcze raz pozdrawiam dalej z szacunkiem dla Pana.
Ten Aviator jest w cenie Certiny DS automatic 100 metrów.Gdzie tu logika kupować taki bubel jak bezkamieniowy Aviator kwarc?
Jest wiele konstrukcji gdzie w analogu nie stosuje się kamieni łożyskowych. Od Bubli po rzekome Marki 🙂
jak się z panem skontaktować mam do przeglądu zegarek orient chodzi mi o wysyłkę do pana
10 metrów wody to 1 atmosfera(~1 bar) . 10 barów, to prawie 100 m słupa wody! Panie zegarmistrz. Czy nie? -))
Witam pana ma pan suba
czy poleci Pan kwarca czy automat do noszenia co 2-3 dzien ? Mysle o Omega
Nic nie polecam, kupuj sobie Pan co Panu się podoba 😏
3:07 Ile razy można wymieniać baterię tą techniką?
Niezliczoną ilość razy😏
Jeśli można, to ja mam pytanie co bym Pan osobiscie lepiej polecił Powermatic 80 czy 6r35 Czy ktorys z tych mechanizmów jest wyraznie gorszy od drugiego?
6r35 nie grzeszy dokladnoscia to wiem 😢
Chodzi tutaj o divera albo Certina ds action albo seiko sumo.
Zawsze jestem zdania że należy zakupić taki zegarek jaki nam się podoba. Obfitość modeli i funkcji w zegarkach jest klęską urodzaju. Zegarek do nurkowania będzie Pan rozpatrywał w tych kategoriach a)klasa szczelności b) zawór helowy c) widoczność tarczy i funkcji zegarkach w wodzie. Tutaj królują tacy producenci jak Citizen, Casio, Seiko, Sunto, Oris, Tissot. Jest w czym wybierać.🙂
Nie znam sie to sie wypowiem. Mechanizm Seiko moza latwo naprawic wymienic lub wyregulowac. Powermatic 80 wychodzi z fabryki z ustawieniami (beat error etc) ktorych nie mozna zmienic.
Dodatkowo 7s35/6r35/NH35 sa bardzo tanimi mechanizmami wiec jak sie popsuje to mozna po prostu wymienic.
Jedyne czym bym tutaj sie martwił to gwint na tubusie jezeli jest wadliwy albo sie zjedzie, bo wtedy chyba trzeba całą kopertę wymienic..🤔
@@michal16144
Nie trzeba, mozna wymienic tube z gwintem, jest wkrecona lub wcisnieta w kopere.
Super,leci sub
Na głębokości 10m ciśnienie wynosi ok. 2atm (w wodzie słodkiej), czyli rośnie o 1atm. w stosunku do powierzchni morza.
Serwisowanie to naturalny proces produktu, tyle że czasami niektórzy z tym przesadzają. Wiele zależy od sposobu użytkowania. Ale ciekawostka, spotkałem człowieka który nosił od lat 80 tych Seiko 5 Automatic, minęło 40 lat zegarek nigdy nie widział serwisu i przez cały ten czas wg właściciela nie sprawiał problemów. Ciekawe jaki był jego stan w środku, jak ze szczelnością ale nie był to nurek - zegarek w tamtym czasie przyjechał z Libii. Tak więc przy okazjonalnym noszeniu czasomierza 5 lat myślę to stanowczo za wcześnie. Okazjonalnym - co tydzień góra dwa tygodnie. Będzie inaczej zużyty niż werk noszony codziennie.
Proszę zerknąć na pozostałe filmiki, kilka z nich pokazuje jaki jest stan techniczny mechanizmu po 5 latach użytkowania zegarka mechanicznego. Dzięki cyfrowemu mikroskopowi dokładnie widać jakie zmiany zachodzą w podzespołach, przekładniach narażonych na pracę ze zwiększonym współczynnikiem tarcia. 🙂
Panie kochany,tym gadaniem milszym to do dobranocki by się Pan nadawał
Czyli zaprzepaściłem karierę ☹️
Bateria czyli całość kupa.
Bateria czyli quartz.
Czyli dokładny.
Mechaniki może i mają tzw. dusze, ale ta dusza nie zawsze jest punktualna a cóż nam jest tak naprawdę potrzebne jak nie precyzja.
Sam mam kilka mechanicznych, ale co dzień tylko quartz.
@@jerzyjerzewski6162 Z kwarców to kupił bym już tylko solarny, bo taki z baterią stanie w całkiem niespodziewanym momencie, jak jeden Swatch, który posiadam.
ja obecnie preferuję porządne kwarce, bo może leżeć bez ruchu i rzadziej się psują
Najlepszymi specjalistami od zegarków są politycy np Sławomir N
fajny ten Aviator, taki w typie Breitlinga
Bardzo dobry odcinek. A ten mechanizm w Aviatorze to Miyota czy coś ze stajni Seiko? Zdołałem tylko przeczytać napis Japan. Pozdrawiam!
Raczej ISA Pozdrawiam 🙂
@@zegarmistrz2675 Dziękuję.
@@zegarmistrz2675A jednak Seiko Epson, teraz wyguglowałem.
Seiko Time Instrument.
Ciśnienie 10 atmosfer nie jest ciśnieniem na głębokości 10 metrów. Na głębokości 10 metrów panuje ciśnienie około 2-3 atmosfer. Oznaczenie 10ATM odnosi się do głębokości 95-100 metrów.
Tylko kto twierdzi że ciśnienie 10 atmosfer jest ciśnieniem na głębokości 10 metrów?🙂
Jaki jest maksymalny czas działania zegarka mechanicznego? Czy są zegarki mechaniczne nie konieczne na rękę co mogą działać przez 10 lat lub dłużej np. z dodatkowym zewnętrznym napędem?
To zależy od konstrukcji mechanizmu, są zegarki które jak mawiają właściciele działają długie lata bez serwisu i są punktualne co do sekundy. Jednak z praktyki wynika że można włożyć takie twierdzenia między bajki🙂
Tylko wskazówka sekundowa do ustawienia bo nie wbija w indeksy równo.
Super!
Pięknie nie trafia sekundnik w indeksy.
10 atmosfer to ciśnienie na 100 metrach głębokości
A co pan sądzi o zegarkach firmy Garmin solarnych?
Nie wyrażam żadnej opinii, to nie moja bajka, zegarmistrz raczej nie ma czego szukać w tym produkcie.
To tak jak byś zapytał oceanologa co sądzi o świnkach morskich... To że coś jest z nazwy "zegarkiem" bo ma jego kształt to nie znaczy że jest zegarkiem. Świnka morska też morza raczej nie widziała :) Smartwatche są bardziej telefonami w kształcie zegarków. Z naprawą takiego też udajesz się do serwisu komórkowego, a nie do Zegarmistrza.
@@bartoszb6276 Jednak to zegarek nawet jeśli rozbudowany. To tak jakbyś porównywał elektrownię atomowa i węglowa jedna i druga wskazuje służy do tego samego choć zupełnie w inny sposób. Tak samo jest tutaj. No, ale trzeba wiedzieć o tym do czego służy zegarek:), nawet tak odmienny :)
@@zegarmistrz2675 Rozumiem, dziękuje.
@@korsarz3461 oczywiście że nie. Zegarek ma tarcze a smatwatch wyświetlacz, zegarek ma mechanizm (kwarcowy lub automatyczny) a smartwatch ma procesor - i wiele innych różnic. Różnic nie ma za to miedzy smartwatchem a telefonem, jedno i drugie ma wyświetlacz, pamięć ram, procesor itp. Smartwatch to mniejszy smartfon z przyczepionym paskiem do noszenia na reke:)
Dobre, ciekawe.
A co z zegarkami co maja odchyłkę 1 s na miesiąc. czyli omega.
To raczej pytanie do Autoryzowanego Serwisu Omega w Warszawie 🙂
@@zegarmistrz2675 Bardziej chodzi Mi o certyfikat jednosekundowy na miesiąc. Mam takie cacko, ale jeszcze tego nie sprawdziłem. Damski automat z 1976 roku.
@@zbigniewgutowski8556 Proszę zatem sprawdzić i nie być zaskoczonym jeśli odchyłka dobowa dość znacząco będzie odbiegać od certyfikatu 🙂
@@zegarmistrz2675 Obecnie jestem uziemiony w Anglii, a zegarek mam w Polsce. Nie ukrywam mnie bardzo interesuje ta tematyka. Jak chodziłem do szkoły to dyrektor miał atlantyka i też cos mówił o różnicy 1 sekundowej. Cos jest na rzeczy, a ja po latach chciałbym się co nieco dowiedzieć. Ten certyfikat nie dotyczy tylko jednej marki.
@@zegarmistrz2675 A moze jakiś zakład o to ze się mylisz?
przyda się taki film w sieci...🙂
Chyba nie powinno się wkładać baterii metalową pęsetą.
Można, ale umiejętnie 🙂
Oris Calibre 400 - interwał serwisowy zalecany przez producenta to 10 lat a dokładność mechanizmu to -3/+5 sekund na dobę czyli lepiej niż zegarki z certyfikatem COSC
Teoria dość często mija się z praktyką. 🙂
Mam dwa ORISy, oba były w serwisie przed upływem roku niestety.
@@KAROLCHECINSKI Kurczę, a nie są to delikatnie mówiąc tanie zegarki.
@@herrrotkappchen7816 no nie, jeden 3500 CHF, (Prodiver GMT) drugi 7900 CHF (ProPilot X). Zadziwiająco to samo wydarzyło mi się z Navitimerem B01 46. Tylko Seamaster Planet Ocean bez żadnej skuchy. Dodam tylko, że o wszystkie zegarki bardzo dbam.
PS naprawa ProDivera trwała 7 tygodni. ProPilot X w serwisie od 8 tygodni i nadal ani widu ani słychu. Navitimer gotowy był w 4 tygodnie.
Pozdrowienia mistrzu.
Mam zegarek, który pracował przed więcej niż 10 lat bez serwisu (to możliwe). Ale odchyłkę dobową pominę milczeniem🤦
odchyłkę dobową uczcijmy minutą ciszy liczoną według podłego zegarka kwarcowego
Chętnie poznałabym ta wartość z ciekawości
Przebijam (z tym ze zegarek nie chodzil od przynajmnej 30 lat) zegarkiem z lat 50 zeszlego wieku ktory nigdy nie byl serwisowany. Od malego pamietam ze lezal w szufladzie i dziadek co jakis czas go nakrecal, pozniej juz lezal.
Serwis zrobiony dwa lata temu i zegarek chodzi jak nowy.
@@fgty8429 około - 260s/dobę . Trochę po czasie , dawno tu nie byłem. 😉
👍
Jakoś mi nie leżą, te zegarki na baterie, moim zdaniem nie mają duszy, jak te stare, nakręcane.
9:00 Ciśnienie dynamiczne to też jest mit.
Można je szacunkowo obliczyć zakładając prędkość ruchu ręki pod wodą i jest tak małe (mniejsze niż 1 ATM), że jest pomijalne.
W rzeczywistości zegarki przeciekają wodę nie na skutek mitycznego ciśnienia dynamicznego a wskutek zużytych uszczelek. Trzeba co jakiś czas wymieniać uszczelki na nowe.
Szkoda że nie zafundowałem sobie za młodu, praktyki u zegarmistrza przynajmniej parę miesięcy ... :)
Internet jest obecnie bogaty w wiedzę, należy tylko umiejętnie szukać. Powodzenia 🙂
@@zegarmistrz2675 Sama wiedza to za mało, wewnętrzną dyscyplinę i umiejętność panowania nad palcami trzeba wypracować. Im wcześniej tym lepiej. :)
Ps. Ja akurat uprawiam elektronikę ... 🙂
żeby mienić baterię trzeba odginać element klipsa? Kilka razy wymiana i to pęknie przecież, jaki producent wymyśla taki idiotyzm, czy się mylę?
Jest Pan w błędzie, materiał z którego jest zrobiony styk jest bardzo plastyczny 🙂
@@zegarmistrz2675 ok dziekuję.
Zegarek mechaniczny ktory jest uzywany powiedzmy 3razy w roku i lezy na codzien w pudelku, nie rotomacie tez wymaga serwisu po 5 latach?
A jak Pan myśli? 🙂
Oczywiscie , ze wymaga , to tak , jak twoj samochod stably w garazu z wlaczonym teoretycznie silnikiem , przez caly rok , nie wymaga zmiany oleju ??
Ciśnienie 10 barów, panuje na głębokości 100 metrów, a nie 10 metrów.
Pan już tłumaczył że ciśnienie zegarkowe to coś innego.
Fizyka nie ma zastosowania do zegarków.