perfektni video ... pán domu se zdá, že ví co chce. jeho výběr nesdílím. myslel jsem si, že s mým kotlem je to opruz.... a už jsem zase v klidu. tohle bych doma fakt nechtěl. a pak ta spotřeba, uff, to je hodně pytlů.
Ahoj vidlaku, máme doma ten samý kotel, namontovany asi 3 roky nazpět. Topim uhlím, Dřevěnýma briketama,uhelnyma briketama a dřevem, jsem s tím spokojený, topí hezky ale hodně praskají ty šamotove desky, to je prostě prokauč. Tak jsem se naštval, udělal si formu a začal si dělat svoje desky z žárobetonove směsi a nemá to chybu.
@@vidlak001 Rád poradím, jak začne někdy topit tím dřevem a vloží tam šamotove desky tak sám pozná že to dlouho asi nevydrží .. Člověk si musí umět kolikrát v životě poradit :) přeji hodně natočených videí o topných soustavach, v dnešní době je to je to celkem podstatne téma.
Měl jsem toho asi půl pytle od souseda, který opravuje v teplarně velké kotle, určitě to půjde koupit, jen nevím kde..a ne žádné armatury do toho nepřijdou, do, klasického šamotu taky nedávají železa
No to se soudruzi v OPOP snad po po...., to čištění a systém změny režimu je za trest, ale kdo se celé dny nudí a chce si užit trochu prachu v plicích proč ne 😀 díky za video 👍👍
Také ten kotel znám povozuje se sice na uhlí a nečistí se tak často (kromě vynášení popela) ale funguje moc dobře. Tahle úprava na pelety je krásná ukázka jak to vše vypadá v provozu a funguje děkuji.
Průměrná spotřeba bukového dřeva je u mne 6 m3/rok (průměr za 16 let, ve starých krbových kamnech). RD má rozměry 8 x 15 m, s podkrovím. Nízkoenergetický RD jsem stavěl jako pilíř (nevytunelovatelný) penzijního připojištění.
Ahoj Vidláku, provozuji kotel na peletky už 15 let, ovšem rakouský Fröling. Měl bych mnoho poznámek, ale omezím se jen na to, že spotřeba palety pelet na měsíc je děsivá. Máme taky nemalý dům, ale při souběžném topení v krbu je naše spotřeba 4 palety ( 42q ) na rok vč. přípravy TUV. Něco je zde špatně, bude to asi v celkových tepelných ztrátách domu , možná i v účinnosti kotle. Vše co je univerzální, je určitý kompromis. Lépe mít dva zdroje tepla - skutečný kotel na spalování pouze pelet a k tomu survivalový zdroj tepla na kusové dřevo ( výpadek el. energie a pod. ) jako kachlová kamna, krb ideálně s teplovzduchem nebo vložkou atd.
Ahoj Andreji, děkuju za příspěvek. Těch příčin velké spotřeby je víc, jednak je to trojpatrový dům a jednak ta izolace. A jak píšeš univerzálnost je kompromis. Topení zdar!
Koukal jsem na video. Moc pěkné mašinky , jen jsem nenašel cenu. Ale podle toho co to umí, to bude tak 300kKč a více. V porovnání s tím co je zde na trhu, to je Mercedes.
To video zajímavé je, hlavně z praktického hlediska a moc za něj děkuji. Je patrné, že není dobré používat univerzální topidla. V našem případě uhlí - dřevo - pelety. To čištění kotle je šílené. Je pracné a časově náročné. I spotřeba pelet při teplotě kolem nuly je značná, tedy 45,- kg/den. Při cenách až 15 - 18 Kč za kg pelet, a tyto ceny byly až do konce ledna 2023, je to naprosto nezajímavé. Nyní ceny klesají a dá se již koupit kolem 10,- Kč/kg včetně dopravy. Ale i tato cena je příliš vysoká a svědčí o tom, že pelety jsou až několikanásobně předražené. Ten kotel má výkon cca 15 kWh, což není nic moc. Zdá se, že značná část tepla uniká do komína a do prostoru kotelny. Pokud jsem pochopil, tak TUV se připravuje jiným způsobem. Pán říká, že dům je velký, ovšem neznáme jeho tepelnou ztrátu. Jinak reálná výhřevnost pelet je cca 4 kWh /kg. Pokud výrobce tvrdí, že víc, pak klame zákazníky. Takže denní náklady na vytápění při teplotách kolem nuly jsou 45 x 10,- = 450,- Kč. A kotel dodá denně 0,9 x 45 x 4 = 162 kWh energie. Tzn. že 1kWh vyjde cca na 450/162 = 2,8 Kč. Myslím, že je to tak na úrovni tepelného čerpadla (COP cca 3), ale to neběží 24 h denně, max. 20 h ve zlevněném tarifu. Je to jen orientační odhad, pro nějakou představu, ale když nevíme nic o domě a systému vytápění, těžko se to počítá. A samozřejmě, že v ohništi to je žhavení pro podpal pelet.
@@dafcaklasik1575 Nerozumím Vaší poznámce . Jednotka kW, nebo-li 1000 W je jednotka pro výkon, čili J/s a kWh (Ws) je jednotka pro práci nebo nebo energii, lépe (J). Lze to jednoduše odvodit podle základních fyzikálních vztahů. Výhřevnost je pak množství energie při spalování nějaké látky vztažena k určitému množství, obvykle kg, takže třeba J/kg nebo kWh/kg apod. Starší jednotky jsou třeba kcal/kg atd.
Ahoj, šlo by natočit video třeba o Atmosech? Přešli sme na něho z viadrusu a je to jak sednout z trabanta do octavie. Rychlost natopení je sice pomalejší ale kouř z komína není a čištění proti viadrusu paráda. Ale jsou lidi co jim viadrus funguje perfektně a nadávají na atmos. Proti Opopu z videa i když topíme dřevem a bez aku ( v DC32GS) tak to čištění je 2x do roka komín a výměník, popel většinou vždy při zátopu ale je ho tam málo. V komínu je jen trochu jemných sazí a popela
Ahoj, pokud by ses chtěl podělit o zkušenosti s Atmosem a Vidarusem a nejsi extrémně daleko, tak ho můžeme natočit u tebe :-) Pokud bys souhlasil, tak prosím napiš vidlak zavináč centrum tečka cz
Po tomto videu jsem rad, za nase Jotul 305 :D. Sice to taky diky snizenym emisim dela bordel v rourach, ale cisteni je na 10 minut. Nastesti mame tuto moznost a vytopime tim cely barak.
Tento kotel mám a jsem spokojený, topím hnědým uhlím a dřevem, při montáži kotle doporučuji nainstalovat čtyřcestný ventil , vratná voda se díky němu ohřeje a kotel nedehtuje a nekouří toto prodlouží životnost kotle o 10let nejméně... Nejlepší alternativa kotlů na dnešním trhu dá se k němu přikoupit pár věcí a je z něj automat na pelety, doporučuji nastavit spínání čerpadla na 90stupnů čtyřcestný ventil poté ohřívá vratnou vodu a kotel nedehtuje nekouří nerosí se ( nerezne). Ať se vám daří ahoj
Zdravím Vidláku a Šťěpáne. Když jsme kupovali dům tak tam byl přesně tenhle kotel. Přemýšlel jsem taky nad přestavbovou sadou na peletky. Ale nevešla by se mi násypka tak jsem kotel prodal. Pořídil jsem automatický krb na peletky s výměníkem a výkonem 10KW do vody a 1KW do místnosti a musím říct že jsem s ním naprosto spokojený. Jednoduchý systém padání pelet do kalíšku a čištění tak na dvě minutky. Je pravda že dosypávám peletky každý den (zásobník na 25kg) ale tak vždycky když jdu kolem tak mrknu kolik to toho zbaštilo (takový rituál) 🙂 Ale ta výhoda o proti klasickému krbu kdy se nemusí pořád hlídat a přikládat za to stojí. U nás plyn nemáme a dělat se se dřevem se nám nechtělo tak peletky byla jasná volba. Když vezmu že od září do dnes máme průměrnou spotřebu jeden 15kg pytel na den s tím že se zároveň ohřívá i 125l TUV tak je to paráda. Máme teda malý domek 80m². Jinak k tomu hořáku jak říkal Štěpán že to je snímač plamene tak se jedná právě o tu zapalovací patronu. Snímač plamene je na tom hořáku jinde. Jinak hezké video a ať se vám daří. 😉
Ahoj. Nemáte teplotu vody nízkou? Výrobce požaduje teplotu navratové vody min. 65 stupňů, takže by měla výstupní mít minimálně 70 stupňů. Jinak brzy prorezne kotel a zadělává se komín a kotel dehtem. Mám H416EKO-U, tedy 16 kW, a topim v něm uhlím. Na vratnou vodu mám motorický trojcesťák na hlídání teploty vody. Kotel je super, ale mám v plánu své vylepšení. Třeba klapku v zadní komoře otevíratelnou ze spoda, aby se to muselo rozebírat až jednou za 14 dni. Taky automat na vzduch dole na dvířkách. Při dobrém tahu se to dá i přes zavřenou dusivku přetopit, když je to otevřené na doporučenou úroveň. Topím tim do nádrže a už jsem měl vodu 98 stupňů. To je moc. Ale to byl venku vichr.
Ahoj, já třeba mám trojcestný ventil u krbových kamen (na dřevo s výměníkem. Tady kolega říkal, že mu to problémy nedělá. Možná ty suché peletky nemají sklon dehtovat.
@@vidlak001 Ahoj. To je právě otázka. Začne se to projevovat po letech. Ne hned. Ono jde asi hlavně o fakt, že studená voda, podle výrobce, urychluje prorezavění tělesa kotle. Zřejmě asi ze strany spalovacího prostoru, protože to tam kondenzuje a díky nízké teplotě nevysychá. Kdyžtak to kolegovi řekni. Aby za pět let neměl kotel děravý. Byla by to škoda a za pár ušetřených korun to nestojí. Mají to i v záručních podmínkách. Já jim kvůli prodloužené záruce dodával foto zapojení, protože jsem si jej montoval a zapojoval kompletně sám. A odborná firma nejsem, jsem "ajťák". Oni to totiž požadují odbornou firmou a pak registraci u nich přímo v OPOPu. Jinak jim nechci dělat reklamu, ale jejich oddělení na komunikaci s lidmi je příkladné. Jsou ochotní a člověk nemá pocit, že komunikuje s blbci. Když nevědí, kontaktují i klidně vývoj a tak. Jinak jste mne nahlodali s tou přestavbou na pelety. Vypadá to moc dobře. Uvažuji o tom. Každopádně dík moc za video.
Docela mně pobavil řez kotle na obrázku. Když srovnám náš starý kotel eng. 3 třídy tak až na ty šamotky na žebrech žádný zásadní rozdíl. Je hezké vidět že za deset let se vývoj v podstatě nikde neposunul co se vývoje kotle na tuhá paliva týká. Docela by mně zajímala nějaká odborná studie podle které se energetické třídy určují. Zatím mně to připadá že výrobce vezme starý kotel vymění plechy a nechá si udělat certifikát na třídu 4😄 Jinak video skvělé jako vždy 👍
Čau Vidláku, jsem moc rád za náš kotel Atmos, neskutečná úspora paliva během zimy. Dřevěnej popel si schováváme na zahradu, má to soje výhody. Jinak hezký video...
@ Vidlák to řekl ve videu jasně, že odstartoval seriál ohledně krbů, kamen, kotlů a jiných topidel. Dneska se řeší kotel OPOP, příště to může být Viadrus, takže asi tak. Já jsem nic nepsal o vysypání dřevěnýho popela kamsi😀.
Ahoj. Moc díky za video, je to pro mne hodně cenné vidět jak je to jinde. Sám jsem si říkal, jestli topím efektivně nebo ne. Myslím si, že by to topení mělo jít nějak ještě optimalizovat. 45kg pelet na den s tím, že jde do komína 100°C a topím na 55°C to je mazec. Kam se ta energie ztrácí? Jediné co mne napadá je příliš velký objem vzduchu, jinak nevím. Pro srovnání. Můj dům je 250m2 plochy ve dvou patrech dohromady, co se vytápí. Mám Dakon Dor f20, topím uhlí ořech 2 (Ledvice) 50% a moje dřevo 50%. Protože mám samotiz, topím na 90°C vodu, jednak aby samotiz fungovala a jednak aby vratka měla co nejvyšší teplotu. Kdybych topil jen uhlím, tak mám spotřebu 35kg na den v průměru. Doma mám 24°C v přízemí a 26°C v patře. Min topit nejde, už to nehoří dobře, do budoucna by se dalo uvažovat o akumulační nádobě. Zatím jsem si vystačil s nakladama na topení a sezonu cca 20tis, když nepočítám svou práci. Čištění mého kotle je srovnatelné co do náročnosti. Bohužel je to třída 3 a tak se už neprodává ale kotel je to nový, tak snad ještě vydrží. Rád bych zachoval tu samotiz ve a obešel se tak bez čerpadel a elektriky, je to z mého pohledu zlo. Také mne zaujalo kolik částic ten peletkovy kotel asi rozpráší do okolí. To mě dostalo, nechtěl bych být soused po větru. To je tím, že to jsou lehké piliny... Moc zajímavé, mnohokrát díky!
Z mého pohledu ta spotřeba odpovídá provozu kotle, 55°C na kotli je opravdu málo, malá účinnost spalování-proto se tak zanáší evidentně, uvedená třída kotle ani omylem. Taky máme Dakon Dor 32 D určený na dřevo 2. třídy, ale v provozu se dvěma AN 750l, zatápí se co 2-3 dny. Z komína bez zápachu s minimem prachu. I kdyby jsme kotel celou zimu nevymetli, tak v něm je desetina toho, co v kotli tady pána na videu. Vytápěná plocha cca 200m2, dvě patra a podkrovní pokoj. Topíme v průměru na 21°C. Spotřeba dřeva tuhle zimu do 6m3 tvrdého dřeva. Mám odzkoušeno i uhlí (Ledvice O1 a O2), v kotli hoří perfektně. Co mám zhruba spočítané, tak jen při provozu na uhlí by stačilo 25-28 metráků za sezonu. To po loňském i letošním zdražení by vyšlo do 20 000,-Kč i s prací, což je pořád přijatelné. U dřeva i po zdražení je to samozřejmě méně, ale po připočtení práce spojené přípravou otopu to vychází zhruba nastejno.
AHOJ Vidlaku hodne dobry video hodne dobry kotel jen topení peletama je docela drahá záležitost nemyslíš? Ale SUPER video docela dlouhé to je hodně dobrý ale video pecka už se těším na další tvé vidlakove video AHOJ jsi nej nej nej nejlepší ahoj borče 😁😁😁❤❤❤❤❤❤❤👍👍👍👍👍
Spotřeba mi přijde moc vysoká. Pravda pán nemá akumulaci a nevyužije tak plný výkon. Já mám Dakon DOR 5F Pelety a k tomu 750l akumulačku. Kotel se sepne cca 1x za 12 hodin, natopí a pak nedělá nic. Navíc má čištění hořáku stlačeným vzduchem. Takže připojený kompesor a jede se. V praxi tak stačí čištění cca 3-4x za sezónu.
Štepan asi zaspal dobu. Teraz , keď ceny peliet lámu rekordy si zaobstaral kotol na pelety ? Ešte v roku 2021 stala tona nejakých 250€ a pred tým to rokom nejakých 179€ Túto sezónu to bolo až kolo 600€ za tonu .
@@vidlak001 Áno s tým súhlasím , že nikto nevedel čo bude. No na druhej strane si myslím , že zbytočný strach a panika vyhnali ceny alternatívnych palív do astronomických výšok , kvôli obrovskému dopytu.Paradoxne je plyn lacnejší než tie pelety .
Zdravím Vidláka a jeho kamaráda :) Díky za video. Nad tímto kotlem jsem nedávno přemýšlel,ale nyní nevím,nevím. Investice přes 100 tisíc a ještě chodit každý den sypat 3 pytle. (no třeba i jednou za 4 dny při plném zásobníku) pak to čištění,prach. A 90 pytlu za měsíc když je kolem nuly. Když ted pytel vyjde na 150 kč a v budoucnu ještě více díky rozšířeným emisním povolenkám. A kdoví kolik by ten kotel vdechnu pytlu kdyby bylo měsíc -15 C ? Jako nehaním kotel samotný....,ale tak nějak celkově mi to příjde dost peněz (pořízení,topivo) a ještě k tomu ta práce kolem.Každý musí asi zvážit sám a individuélně u své chaloupky.Apropo zaznělo tam kolik mertu vytápí?
Zaznělo 4 kW, takže buďto jde o malou stavbu, nebo velmi dobře zateplenou. Pokud potřebujete vytápění pro částečný pobyt a pro menší objekt, pak možno zauvažovat, zda se nevyplatí vytápění klimatizací s invertorovým motorem. Ono pro rodinný dům je tak nějak jedno o těch topidlech, jestli se uvažuje o peletách za 100 táců, nebo tepelné čerpadlo za 100-200 táců. Ale vychází to na nějakých 7 Kč za kg pelet. To je nějakých 315 Kč za 4 kW * 24 h. To není špatné. V porovnání s tepelným čerpadlem, kde pro vysokou účinnost se dá počítat přibližně jako 4 KW elektřiny * 0,53 (při účinnosti 187 %) * 24 hodin * 5,5 Kč/kWh, to je nějakých 280 Kč. Ale nikdo neví, jak se bude v budoucnu vyvíjet cena pelet a cena elektřiny. Jenže tepelnému čerpadlu klesá účinnost v mínusových teplotách a při těch -15ti už vypíná a běží na přímotop. Proto nejjistější je určitě co nejefektivnější zateplování před jakýmkoli výběrem kotle.
@@LuboParil 4kw neodpovídají spotřebě. 45 kg peletek x 4.5 kwh = 202,5kwh za den. Deleno 24 je 8.5 kwh Ja spotřebuju denně asi 20 kilo peletek. To je cca 3.75 kwh
@@HonzaZalabak Napsal jsem to trochu nesrozumitelně, ale vycházel jsem z toho, co bylo řečeno. Tam, kde násobíte kila těmi kilowatty, by to znamenalo, že jeden kg pelet vyrobí 4.5 kWh. To určitě ne. 45 kg je 1.875 kg za hodinu denního průměru. A pokud by průměrná spotřeba odpovídala výsledným 4kW tepla, pak by to vycházelo na těch 4 kW na 1.875 kg pelet během každé jedné hodiny.
@@LuboParilzkopírováno ze článku: Jakou výhřevnost má jeden kilogram. Pelety bývají lisovány nejčastěji ze smrkových pilin. Nicméně výzkumníci na Vysokém učení technickém v Brně otestovali, jakou výhřevnost mají také bukové a švestkové válečky: smrk: 16,7819 MJ/kg = 4,661 kWh/kg buk: 17,4551 MJ/kg = 4,849 kWh/kg švestka: 17,8934 MJ/kg = 4,970 kWh/kg Pelety biomac uvadeji 16.8 mj/kg coz je 4.68 kwh. Pusste si to video jeste jednou. Podle me tam mluvi ohledne spotřeby v duchu tak, ze jde o pomerne veliky dum. A u čtení výkonu kotle 4kw taky říká, že už jede na hodně málo. Tohle nebude malá ani zateplená stavba
@@HonzaZalabak No ale pořád nechápu, proč vám tolik záleží na zmínce veličiny, která ve výpočtech nehraje roli. Pokud víme, že 4kW výsledného tepla je za asi 1.9 kg pelet, tak nás přeci nezajímá, že nám uteklo 0.5 kW komínem. Já jsem potřebova hlavně udělat referenční výpočet, abych to mohl porovnat s cenou spotřeby té alternativy - tepelným čerpadlem.
Zajímavé téma, děkuji za ukázku. Ať se to někomu líbí, nebo ne, pouze kotle/kamna zajišťují skutečnou tepelnou nezávislost-jistotu. Už nevím, jestli to na začátku zaznělo, ale pokud by odstranil peletkový hořák a šachtu narval naštípaným dřívím, tak dlouho by hořelo? 4h? Štepánovi přeji levné peletky:) a ať je s provozem spokojen.
Ahoj Vidláku, kotel na pelety této značky mám již cca 12 let. Chci se jen zeptat pro porovnání spotřeby pelet, jak velkou plochu domu pán vytápí a zda má dům nějak zateplen? Pro porovnání , já vytápím dvoupodlažní RD cca 200 m2, nezateplený, ale po výměmě oken a stropy v podkroví zatepleny cca 30 cm(typická stavba ze 70 let)a protopím cca 5,5 - 6 tun(letos to vypadá na 5 t) ročně při teplotách okolo 23°C. Tedy včetně ohřevu teplé vody 300 L denně, za léto je to dalších cca 600 kg na ohřev vody.
Ahoj, nevím, jestli to Štěpán ještě upřesní. Ten dům má tři patra, je nezateplený a má velká okna. Ale hlavně nemá celou topnou sezónu za sebou, takže v tuto dobu víme jen že spálí 3 pytle za den.
Ahoj Vidlaku Video pekne pokec okolo kotla tiez , len vidim ze pan tam ma aj plyn ked si zoberies cenu pelet neni to kurenie momentalne drahsie ako kurit plynom ?? Ja kurim aj drevom aj plynom ale aj to drevo je momentalne drahsie ako plyn.
Ďakujem a ale keď som dopozeral videl.som.ze predsa ten samot.tam.mal.ktpry konkrétne vy tak.ten v nutri pri stene hneď z prvej komory .pebo tie hore pod celkom.kde sa otvára na čisté je tak tie vrchné tam ostávajú hej? Len tie vnútorné sa dávajú preč? Lepšie rýchlejšie teda nahrejw pec? ( ale.nevychladne zase rychlejsie??) Lebo mám.taku istú pec a mám to tam všetko tak ci to nedám.prec teda :)
Šamot má smysl i u pelet, slouží jako katalyzátor, kdy prchlaviny z paliva účinněji vyhoří až na šedobílý prach, s tím souvisí i teplota kotle.. Stačí se podívat na konstrukce peletových kotlů u konkurence. Proč myslíte, že pán videu má výměník tak zaneřáděný černými sazemi? Předání tepla do vody bude nízká, leda by to vymetal co druhý den. O účinnosti kotle nemluvě...
Ahoj Teď mě něco napadlo kdiz je ten Komínek ohratej Dala by se na to nahrat namotat měděná trubka ohřálaby se od toho voda a treba by klesli naklady a treba plus 1 kw,,?? 😁😁
Vidláku,dík za video,takový monstrum bych nechtěl ani zadarmo,zlatá ETKA,původní 31 let,vloni v létě výměna za ten samý eko4,naložím násypku a půl dne mám klid,uhlí ,drevo,samotíž,na kotli 70-80,jinak rozdíl mezi eko0 a eko4 jsou 3 šamotky ve spalovací komoře,jinak naprosto stejný,zdar.
Tolik popílku a sazí jsem u svého kotle za týden nikdy nevymetal a to netopím ideálně suchým dřevem. Teorie praví že plamen z hořáku by se neměl potkat se studenou stěnou kotle, ale hodně výrobcům se to nepodaří. Já mám odhořívací slokov 34D a akumulaci 2,5 kubíků a troufnu si říct že mám stejný komfort bydlení.
Tuto zimu topím novým sálavým akumulačním krbem se sníženým výkonem (do nízkoenergetických domů. Původní výkon 12 kW přetápěl, nový jen 4,7 kW). Povrch je nízkoteplotní , ale s velkým povrchem (analogie starých pecí, na kterých se dalo ležet). V jednoduchosti je síla. Nemá vodní výměník, regulaci elektřinou, oběhové čerpadlo, ovládání mobilem ani displej. Celou dřevostavbu vytápí s vlastnostmi podlahového topení. Blekaut mne neohrozí, peletky nerostou v okolním lese, dřevo pro mne ano. Predikuji, že fialoví zakážou topení biomasou, na opak od Jaqeliny za Bursíka i když také neví co to biomasa je.
topím taky peletama a kotel čistím maximálně 2krát za sézónu, tohle je otročina to bych fakt nechtěl.... kotel české AM42 licotherm.... jinak teda musím dodat že letos po 11cti letech topím plynem protože je levnější než pelety.
Jako jo, no co k tomu dodat. p.Štěpán rozhodně ví, o čem mluví. Ale když tam slyším ty cifry 50+50tisíc, je mi z toho zle. Řešit palivo, čištění, obsluhu... Mimochodem jsem nedávno pořídil tepelko 12kw za 238345kč i s montáží -100000kč dotace, tak nejsem zas tak daleko od kotle na pelety a za celý únor celková spotřeba domu 1144kw Kdyby ses chtěl podívat do Frýdlantu na starý dům a nové čerpadlo, napiš, můžeš natočit video o obsluze tepelného čerpadla a porovnat s obsluhou plamene v domě.
Ahoj Tomáši, jsem pro :-) Když tak mi prosím napiš na e-mail vidlak zavináč centrum tečka cz, ty komentáře nestačím sledovat. Samozřejmě nebude to o obsluze, ale o tom TČ :-)
Proti kotli ani výrobci nic nemám, ale celá technologie pelet mi přijde na palici. Těžit dříví z lesa, vozit ho někam, tam z něj vyrábět peletky a vozit je v pytlích zase zpátky... no nevím. Chápu, že se lidem nechce denně přikládat a taky regulace výkonu se dá peletama udělat snáze, ale není lepší dřevo v kotli rovnou spálit a natopit z něj akumulační nádrž velkou tak, aby vydržela na další tři dny?
Pelety se dělají i z obilovin a celkově i z rostlinných zemědělských zbytků, třeba i z vysušeného odpadu z bioplynových stanic. Ony se ty pelety ze stromů zrovna moc nedělají. Obvykle to jsou spíše nějaké křoviny, hlavně ty rychle rostoucí. Musejí mít minimální vlhkost. Přímo ze dřeva menších stromů se dá dělat spíše štěpka, ale ta nemá takovou účinnost právě kvůli té vlhkosti. S tou pak spíše do záhonů. Dřevo se zas musí nechat hodně proschnout. Ale ta akumulační nádrž se dá udělat k čemukoli.
@@LuboParil Pelety se dají vyrábět v podstatě ze všeho co hoří. Viděl jsem i uhelné pelety. Ale do peletových kamen nebo kotlů jsou pelety přesně definované normou a výrobce přímo upozorňuje, že jiné pelety se používat nesmějí.
Účinnost dle spalin není jen o vystupní teplotě ale i o zbytkovém kyslíku. Teda o tom, jak dobře palivo vyhořelo. Je to popsané na webu tzb info článek o stanovování účinnosti kotlů. Někde v článku je graf... Jinak ta spotřeba je veliká. Chtělo by to porovnat zda to v kw odpovídá poměrově ke spotřebě toho plynu. Nás velký zateplený dům sežere do 10 pytlů za 7 dnů. Tj průměrně cca 3.75kw/h. Tady pán by měl při podobné účinnosti systému při současných teplotách cca 3x tolik. Zdá se mi to hodně
Nejsem kominík a proto volám. Zlatý plynový kondenzační kotel. Obsluha pro trestance a ta čistá práce . To už lepší bydlet v jeskyni a topit na ohništi..
Hrůza. To bych rodiče nedokázal naučit takový údržbový úkony. Musí k tomu být někdo znalý na udržování v dobrém stavu. Měl by k tomu být servisák v ceně.
45 kg pelet denně je neskutečně velká spotřeba, vypadá to, že bydllení na venkově je nesrovnatelně energeticky náročnější nežli v novém bytovém domě ve městě. Díky tomu, že mám plynový kotel, můžu testovat a zcela bez topení pod 19°C teplota v zimě neklesne ani při zatažených dnech a teplotách venku kolem nuly.
Je to zhruba 240kc na den při 6kc za tunu. To je 7200 měsíčně. Za to si člověk dokáže koupit 3m³ tvrdého dříví které v normálním domě bude stačit na 2 měsíce topení. Běžná spotřeba je 10-15m³ měkkého dříví takže tvrdého tak 7-12m³. Směšné a brutálně drahé v poměru kolik stojí i kotel. Za 60-80 člověk sežene atmose na dřevo ve výkonu 20kw kam může cpát polena 40cm dlouhá v průměru 20cm.
Год назад
ten spôsob "výmeníka" je zrejme trend - ám takú chladničku, ktorá chladí nie radiátorom vzadu, ale celou plochou. podobne bojler bez patrony ale s tepelným čerpadlom je ohrievaný "hadom" zvonka medzi nádobou a izoláciou.
To čištění je náročné , já u 10 let starého Kovarvonu tělo je viadrus čistím hořící hořák jen pohrabáčem shodím někdy strusku a výměník taky čistím při zapáleném hořáku a dřevo se dá spalovat najednou s automatickým hořákem , ani pelety jsem nikdy nedával jen uhlí ořech 2 ,jen z uhlí je více popela ale zase násypka déle hoří než pelety .
Ten kotel je skoro to samé, jako DAKON. Ten má třeba při čištění to, jak říká, že se zvedne víko společně se šamotem, a jen se to vyčistí- prakticky to je to samé, ale trochu jednodušší. Jen teda topím uhelnými briketami a když to vyčistím jednou za 2 měsíce, tak mám tak sotva půlku toho, co z toho vytáhl Štěpán ve videu. A to ještě čistím i vstup do komína. Trochu by to vysvětlovalo to, co říká ve videu o tom jeho příbuzném. O takové přestavbě jsem jeden čas vážně uvažoval, chtěl jsem koupit rotační polský hořák, ten se nemusí tak často čistit, zvládá i pelety hořší jakosti, a narvat ho tam. Ale pelety teď jsou úplně cenově mimo, tak jsem to nechal být a holt po staru.
Jestli se to takhle zanese po 14 dnech topení, to potěš....- 5. třída leda z říše snů. Zjevně problém chybějící keramiky, která zásadně zvyšuje účinnost spalování v kombinaci z nízkou teplotou spalin a kotle. Zlatý náš Dakon na dřevo...Takové množství prachu a usazenin bych nevymetl z výměníku ani po celé zimě bez čistění. Na tomhle je krásně vidět, že je rozdíl topit s automatem v tomhle režimu a nebo nechat kotel fičet na plný výkon na 80-90°C, namlátit AN na dva dny a poté znovu zatopit jako u nás.
Letos na Infotermě měly převahu kotle na tuhá paliva, nejvíc zastoupené byly na dřevoplyn. Vystavené kousky byly sofistikované, radost pohledět. Měli by povinně ukázat i ten bor*el.
Tyhle odhořívací kotle mají tu vyšší emisní třídu už na uhlí a přestože to nejsou kamna zplyňovací, tak nějakých 80% spalin za předpokladu dodržení zásad určených výrobcem produkují zplynováním. Tudíž se z nich nesype tolik popela, jako u těch starých prohořívacích kotlů. A nechodí se tak často přikládat. Ty šamotový cihly tam mají být i když se topí dřevem, protože napomáhají právě tomu držení teploty pro zplyňování v nakládací komoře. Jen je nutno dodržovat druh paliva určený výrobcem kotle. Ono se tedy nedá topit jen tak vším. To dřevo může být alternativním palivem vůči tomu uhlí, ale v některých výrobních zadáních může být dáno i dřevo, které prošlo procesem schnutí po 2 sezóny. Když tam není ten šamot nebo když je tam vlhčí než předepsané dříví, tak se v nakládací komoře tvoří výpary, který následným tahem do komína odvádějí teplo, které se nestačí absorbovat v kotli. Kromě toho se pak z komína víc kouří. Ten spodní přívod vzduchu je primárním přívodem jen při roztápění kotle, kdy je ten kotel otevřen pro ten kratší okruh odvodu spalin. Tam jde o to vytvořit žhavý podklad pro plné naložení kotle. Pak se má zavřít krátký okruh i ten spodní přívod vzduchu. Následně se otevře ten přívod vzduchu na boku té nakládací komory, chvilku se vyčká na změnu tahu odvodu spalin, abychom si hned nezačoudili místnost. Pak se otevře horní poklop, kotel se naplní, uzavře se poklop a nastaví se tepelná regulace primárního přívodu vzduchu na řetízku dle potřeby. Na nějakou krátkou dobu se přivře ten boční tah, případně se uzavře úplně. Pak se jen čeká, než ten sloupec paliva dohoří. Tady je problém ten, že když se to dělá takhle manuálně, je třeba pohlídat, jestli se čoudí od komína a případně to regulovat tím sekundárním přívodem vzduchu. Jinak uniká zbytečně teplo do komína a komín se i zanáší. Se dřevem je to sice snazší, ale dřevo obvykle těch 24 hodin po naplnění nevydrží. S uhlím se to dá. Taky je potřeba dávat pozor, když se kontroluje, jestli palivo už odhořelo, protože jen otevřením dvířek se obrátí tah a plyny vytvořené v nakládací komoře vzplanou. To platí pro všechny druhy paliva při manuálním provozu. Je tedy potřeba nejprve zavřít sekundární přívod, regulovaný přívod zrovna tak a pomalinku otevírat ten boční sekundár. Pak chvíli počkat, než odcestují plyny a pak se teprve mohou ta dvířka otevřít. Bez tohohle procesu je to taková rychlejší epilace ochlupení z obličeje.
Hoši moc vám děkuji, vím co nechci.. Takového omrdu okolo.
perfektni video ... pán domu se zdá, že ví co chce. jeho výběr nesdílím.
myslel jsem si, že s mým kotlem je to opruz.... a už jsem zase v klidu. tohle bych doma fakt nechtěl.
a pak ta spotřeba, uff, to je hodně pytlů.
Ahoj, kolega s kotlem přežil období drahého plynu, něco ušetřil, není to pro každého.
Ahoj vidlaku, máme doma ten samý kotel, namontovany asi 3 roky nazpět. Topim uhlím, Dřevěnýma briketama,uhelnyma briketama a dřevem, jsem s tím spokojený, topí hezky ale hodně praskají ty šamotove desky, to je prostě prokauč. Tak jsem se naštval, udělal si formu a začal si dělat svoje desky z žárobetonove směsi a nemá to chybu.
Ahoj, tak to jsi borec :-) Já bych řezal šamotový cihly. Děkujeme za tip, třeba se to Štěpánovi hodí.
@@vidlak001 Rád poradím, jak začne někdy topit tím dřevem a vloží tam šamotove desky tak sám pozná že to dlouho asi nevydrží .. Člověk si musí umět kolikrát v životě poradit :) přeji hodně natočených videí o topných soustavach, v dnešní době je to je to celkem podstatne téma.
To je dobrý námět na další video
Ahoj. Taky mám stejný problém. Ta směs na odlití se dá koupit? Armuješ desky něčím? Díky moc.
Měl jsem toho asi půl pytle od souseda, který opravuje v teplarně velké kotle, určitě to půjde koupit, jen nevím kde..a ne žádné armatury do toho nepřijdou, do, klasického šamotu taky nedávají železa
Videa se Štěpánem vždy sleduji s nadšením protože je naplněno spousty pro mne dosud neprozkoumaných tématech. Díky za video.
Ahoj, ano, on k tomu má spoustu poznámek :-)
Ahoj Vidláku! Moc jsem rád že natáčíš tato videa jsme též kutilský kanál a BAVÍ NÁS TVOJE VIDEA taky natáčím díky za tuhle tvorbu!!
No to se soudruzi v OPOP snad po po...., to čištění a systém změny režimu je za trest, ale kdo se celé dny nudí a chce si užit trochu prachu v plicích proč ne 😀 díky za video 👍👍
:-) Ale jsou i horší, moje krbová kamna s výměníkem musím čistit štětkou jako je na lahve a jsou místa, kam se nedostanu...
Vypadá dost dobře . Velmi mi připomíná můj Dakon DOR F 32 a to je perfektní kotel. Dobrá inspirace do budoucna . Vidláku děkuji za video .
Ahoj Dakony si lidi chválí :-)
Ahoj Vidláku! Moc jsem rád že natáčíš tato videa jsme též kutilský kanál a BAVÍ NÁS TVOJE VIDEA taky natáčím díky za tuhle tvorbu!!
Super kotel Vidláku
Děkuju, pomohli jste mi.
Super :-)
Také ten kotel znám povozuje se sice na uhlí a nečistí se tak často (kromě vynášení popela) ale funguje moc dobře. Tahle úprava na pelety je krásná ukázka jak to vše vypadá v provozu a funguje děkuji.
Ahoj, akorát by dřevěný piliny, co se usazují na stěnách jsou svědkem, že to nefunguje dokonale. Otázka je, jestli to jde líp :-)
@@vidlak001 to bohužel nevím provoz znám jen na uhlí
Průměrná spotřeba bukového dřeva je u mne 6 m3/rok (průměr za 16 let, ve starých krbových kamnech). RD má rozměry 8 x 15 m, s podkrovím. Nízkoenergetický RD jsem stavěl jako pilíř (nevytunelovatelný) penzijního připojištění.
Gratuluju, blahopřeju :-) k NRD.
Ahoj Vidláku, provozuji kotel na peletky už 15 let, ovšem rakouský Fröling. Měl bych mnoho poznámek, ale omezím se jen na to, že spotřeba palety pelet na měsíc je děsivá. Máme taky nemalý dům, ale při souběžném topení v krbu je naše spotřeba 4 palety ( 42q ) na rok vč. přípravy TUV. Něco je zde špatně, bude to asi v celkových tepelných ztrátách domu , možná i v účinnosti kotle. Vše co je univerzální, je určitý kompromis. Lépe mít dva zdroje tepla - skutečný kotel na spalování pouze pelet a k tomu survivalový zdroj tepla na kusové dřevo ( výpadek el. energie a pod. ) jako kachlová kamna, krb ideálně s teplovzduchem nebo vložkou atd.
Ahoj Andreji, děkuju za příspěvek. Těch příčin velké spotřeby je víc, jednak je to trojpatrový dům a jednak ta izolace. A jak píšeš univerzálnost je kompromis. Topení zdar!
Koukal jsem na video. Moc pěkné mašinky , jen jsem nenašel cenu. Ale podle toho co to umí, to bude tak 300kKč a více. V porovnání s tím co je zde na trhu, to je Mercedes.
To video zajímavé je, hlavně z praktického hlediska a moc za něj děkuji. Je patrné, že není dobré používat univerzální topidla. V našem případě uhlí - dřevo - pelety. To čištění kotle je šílené. Je pracné a časově náročné. I spotřeba pelet při teplotě kolem nuly je značná, tedy 45,- kg/den. Při cenách až 15 - 18 Kč za kg pelet, a tyto ceny byly až do konce ledna 2023, je to naprosto nezajímavé. Nyní ceny klesají a dá se již koupit kolem 10,- Kč/kg včetně dopravy. Ale i tato cena je příliš vysoká a svědčí o tom, že pelety jsou až několikanásobně předražené. Ten kotel má výkon cca 15 kWh, což není nic moc. Zdá se, že značná část tepla uniká do komína a do prostoru kotelny. Pokud jsem pochopil, tak TUV se připravuje jiným způsobem. Pán říká, že dům je velký, ovšem neznáme jeho tepelnou ztrátu. Jinak reálná výhřevnost pelet je cca 4 kWh /kg. Pokud výrobce tvrdí, že víc, pak klame zákazníky. Takže denní náklady na vytápění při teplotách kolem nuly jsou 45 x 10,- = 450,- Kč. A kotel dodá denně 0,9 x 45 x 4 = 162 kWh energie. Tzn. že 1kWh vyjde cca na 450/162 = 2,8 Kč. Myslím, že je to tak na úrovni tepelného čerpadla (COP cca 3), ale to neběží 24 h denně, max. 20 h ve zlevněném tarifu. Je to jen orientační odhad, pro nějakou představu, ale když nevíme nic o domě a systému vytápění, těžko se to počítá. A samozřejmě, že v ohništi to je žhavení pro podpal pelet.
Ahoj, ano, souhlasím. Na druhé straně, dá se v tom dá topit i dřevem/uhlím pro případ, že by nebyl plyn a ni pelety.
kW ne kWh
@@dafcaklasik1575 Nerozumím Vaší poznámce . Jednotka kW, nebo-li 1000 W je jednotka pro výkon, čili J/s a kWh (Ws) je jednotka pro práci nebo nebo energii, lépe (J). Lze to jednoduše odvodit podle základních fyzikálních vztahů. Výhřevnost je pak množství energie při spalování nějaké látky vztažena k určitému množství, obvykle kg, takže třeba J/kg nebo kWh/kg apod. Starší jednotky jsou třeba kcal/kg atd.
Ahoj, šlo by natočit video třeba o Atmosech? Přešli sme na něho z viadrusu a je to jak sednout z trabanta do octavie. Rychlost natopení je sice pomalejší ale kouř z komína není a čištění proti viadrusu paráda. Ale jsou lidi co jim viadrus funguje perfektně a nadávají na atmos.
Proti Opopu z videa i když topíme dřevem a bez aku ( v DC32GS) tak to čištění je 2x do roka komín a výměník, popel většinou vždy při zátopu ale je ho tam málo. V komínu je jen trochu jemných sazí a popela
Ahoj, pokud by ses chtěl podělit o zkušenosti s Atmosem a Vidarusem a nejsi extrémně daleko, tak ho můžeme natočit u tebe :-) Pokud bys souhlasil, tak prosím napiš vidlak zavináč centrum tečka cz
Po tomto videu jsem rad, za nase Jotul 305 :D. Sice to taky diky snizenym emisim dela bordel v rourach, ale cisteni je na 10 minut. Nastesti mame tuto moznost a vytopime tim cely barak.
To vypadá hezky "Nadčasový design s čistými liniemi" :-)
Tento kotel mám a jsem spokojený, topím hnědým uhlím a dřevem, při montáži kotle doporučuji nainstalovat čtyřcestný ventil , vratná voda se díky němu ohřeje a kotel nedehtuje a nekouří toto prodlouží životnost kotle o 10let nejméně... Nejlepší alternativa kotlů na dnešním trhu dá se k němu přikoupit pár věcí a je z něj automat na pelety, doporučuji nastavit spínání čerpadla na 90stupnů čtyřcestný ventil poté ohřívá vratnou vodu a kotel nedehtuje nekouří nerosí se ( nerezne). Ať se vám daří ahoj
Ahoj, děkujeme za zprávu. Přestože je kolega detailista, tak si tam 3/4 cestný ventil nedal. Prý to nedehtuje ani tak.
@@vidlak001 lépe řečeno směšovací ventil , podle toho jak vypadá jeho spalovací komora čisté stěny určitě ho tam má
Zdravím Vidláku a Šťěpáne. Když jsme kupovali dům tak tam byl přesně tenhle kotel. Přemýšlel jsem taky nad přestavbovou sadou na peletky. Ale nevešla by se mi násypka tak jsem kotel prodal. Pořídil jsem automatický krb na peletky s výměníkem a výkonem 10KW do vody a 1KW do místnosti a musím říct že jsem s ním naprosto spokojený. Jednoduchý systém padání pelet do kalíšku a čištění tak na dvě minutky. Je pravda že dosypávám peletky každý den (zásobník na 25kg) ale tak vždycky když jdu kolem tak mrknu kolik to toho zbaštilo (takový rituál) 🙂 Ale ta výhoda o proti klasickému krbu kdy se nemusí pořád hlídat a přikládat za to stojí. U nás plyn nemáme a dělat se se dřevem se nám nechtělo tak peletky byla jasná volba. Když vezmu že od září do dnes máme průměrnou spotřebu jeden 15kg pytel na den s tím že se zároveň ohřívá i 125l TUV tak je to paráda. Máme teda malý domek 80m². Jinak k tomu hořáku jak říkal Štěpán že to je snímač plamene tak se jedná právě o tu zapalovací patronu. Snímač plamene je na tom hořáku jinde. Jinak hezké video a ať se vám daří. 😉
Ahoj, děkuju za zprávu. Hlavní je, že ti to vyhovuje, takže vlastně blahopřeju :-)
Ahoj. Nemáte teplotu vody nízkou? Výrobce požaduje teplotu navratové vody min. 65 stupňů, takže by měla výstupní mít minimálně 70 stupňů. Jinak brzy prorezne kotel a zadělává se komín a kotel dehtem. Mám H416EKO-U, tedy 16 kW, a topim v něm uhlím. Na vratnou vodu mám motorický trojcesťák na hlídání teploty vody. Kotel je super, ale mám v plánu své vylepšení. Třeba klapku v zadní komoře otevíratelnou ze spoda, aby se to muselo rozebírat až jednou za 14 dni. Taky automat na vzduch dole na dvířkách. Při dobrém tahu se to dá i přes zavřenou dusivku přetopit, když je to otevřené na doporučenou úroveň. Topím tim do nádrže a už jsem měl vodu 98 stupňů. To je moc. Ale to byl venku vichr.
Ahoj, já třeba mám trojcestný ventil u krbových kamen (na dřevo s výměníkem.
Tady kolega říkal, že mu to problémy nedělá. Možná ty suché peletky nemají sklon dehtovat.
@@vidlak001 Ahoj. To je právě otázka. Začne se to projevovat po letech. Ne hned. Ono jde asi hlavně o fakt, že studená voda, podle výrobce, urychluje prorezavění tělesa kotle. Zřejmě asi ze strany spalovacího prostoru, protože to tam kondenzuje a díky nízké teplotě nevysychá. Kdyžtak to kolegovi řekni. Aby za pět let neměl kotel děravý. Byla by to škoda a za pár ušetřených korun to nestojí. Mají to i v záručních podmínkách. Já jim kvůli prodloužené záruce dodával foto zapojení, protože jsem si jej montoval a zapojoval kompletně sám. A odborná firma nejsem, jsem "ajťák". Oni to totiž požadují odbornou firmou a pak registraci u nich přímo v OPOPu. Jinak jim nechci dělat reklamu, ale jejich oddělení na komunikaci s lidmi je příkladné. Jsou ochotní a člověk nemá pocit, že komunikuje s blbci. Když nevědí, kontaktují i klidně vývoj a tak. Jinak jste mne nahlodali s tou přestavbou na pelety. Vypadá to moc dobře. Uvažuji o tom. Každopádně dík moc za video.
Ahoj Vidláku. Bylo by dobrý uvádět spotřebu a náklady. Kolik těch pelet protopí za sezonu a jak velký barák zhruba vytápí. Díky
Ahoj, to jo a taky kolik předtím protopil plynu :-)
Docela mně pobavil řez kotle na obrázku. Když srovnám náš starý kotel eng. 3 třídy tak až na ty šamotky na žebrech žádný zásadní rozdíl. Je hezké vidět že za deset let se vývoj v podstatě nikde neposunul co se vývoje kotle na tuhá paliva týká. Docela by mně zajímala nějaká odborná studie podle které se energetické třídy určují. Zatím mně to připadá že výrobce vezme starý kotel vymění plechy a nechá si udělat certifikát na třídu 4😄 Jinak video skvělé jako vždy 👍
Ahoj, souhlasím. Osobně si myslím, že s emisemi se dá dost čarovat. Třeba jen způsobem topení na zkušebně.
Čau Vidláku, jsem moc rád za náš kotel Atmos, neskutečná úspora paliva během zimy. Dřevěnej popel si schováváme na zahradu, má to soje výhody. Jinak hezký video...
Popel je dobré hnojivo,taky nim posypávám poryté záhony
mimo tému - popol sa podľa "farmárska revue stv2" nemá vysýpať priamo, ale pridávať do kompostu.
@ Vidlák to řekl ve videu jasně, že odstartoval seriál ohledně krbů, kamen, kotlů a jiných topidel. Dneska se řeší kotel OPOP, příště to může být Viadrus, takže asi tak. Já jsem nic nepsal o vysypání dřevěnýho popela kamsi😀.
@@pracantneunavny8833 Tak tak, záhon neřekne že nechce popel, ale to už si určujou babča s dědou... Buď do záhonu nebo bioodpadu na zahradě 🙂
Ahoj, trochu lidem s kotlema závidím :-) Jednak si nedělají nepořádek v obýváku a jednak jim to líp topí :-)
Ahoj. Moc díky za video, je to pro mne hodně cenné vidět jak je to jinde. Sám jsem si říkal, jestli topím efektivně nebo ne. Myslím si, že by to topení mělo jít nějak ještě optimalizovat. 45kg pelet na den s tím, že jde do komína 100°C a topím na 55°C to je mazec. Kam se ta energie ztrácí? Jediné co mne napadá je příliš velký objem vzduchu, jinak nevím.
Pro srovnání. Můj dům je 250m2 plochy ve dvou patrech dohromady, co se vytápí. Mám Dakon Dor f20, topím uhlí ořech 2 (Ledvice) 50% a moje dřevo 50%. Protože mám samotiz, topím na 90°C vodu, jednak aby samotiz fungovala a jednak aby vratka měla co nejvyšší teplotu. Kdybych topil jen uhlím, tak mám spotřebu 35kg na den v průměru. Doma mám 24°C v přízemí a 26°C v patře. Min topit nejde, už to nehoří dobře, do budoucna by se dalo uvažovat o akumulační nádobě. Zatím jsem si vystačil s nakladama na topení a sezonu cca 20tis, když nepočítám svou práci. Čištění mého kotle je srovnatelné co do náročnosti. Bohužel je to třída 3 a tak se už neprodává ale kotel je to nový, tak snad ještě vydrží. Rád bych zachoval tu samotiz ve a obešel se tak bez čerpadel a elektriky, je to z mého pohledu zlo.
Také mne zaujalo kolik částic ten peletkovy kotel asi rozpráší do okolí. To mě dostalo, nechtěl bych být soused po větru. To je tím, že to jsou lehké piliny...
Moc zajímavé, mnohokrát díky!
Ahoj, děkuju za přínosný komentář. Ten dům je velký, plochu nevím, má tři patra, tak to by odpovídalo 45 kg pelet / 35 kg uhlí. Ať se ti daří!
Z mého pohledu ta spotřeba odpovídá provozu kotle, 55°C na kotli je opravdu málo, malá účinnost spalování-proto se tak zanáší evidentně, uvedená třída kotle ani omylem. Taky máme Dakon Dor 32 D určený na dřevo 2. třídy, ale v provozu se dvěma AN 750l, zatápí se co 2-3 dny. Z komína bez zápachu s minimem prachu. I kdyby jsme kotel celou zimu nevymetli, tak v něm je desetina toho, co v kotli tady pána na videu. Vytápěná plocha cca 200m2, dvě patra a podkrovní pokoj. Topíme v průměru na 21°C. Spotřeba dřeva tuhle zimu do 6m3 tvrdého dřeva. Mám odzkoušeno i uhlí (Ledvice O1 a O2), v kotli hoří perfektně. Co mám zhruba spočítané, tak jen při provozu na uhlí by stačilo 25-28 metráků za sezonu. To po loňském i letošním zdražení by vyšlo do 20 000,-Kč i s prací, což je pořád přijatelné. U dřeva i po zdražení je to samozřejmě méně, ale po připočtení práce spojené přípravou otopu to vychází zhruba nastejno.
AHOJ Vidlaku hodne dobry video hodne dobry kotel jen topení peletama je docela drahá záležitost nemyslíš? Ale SUPER video docela dlouhé to je hodně dobrý ale video pecka už se těším na další tvé vidlakove video AHOJ jsi nej nej nej nejlepší ahoj borče 😁😁😁❤❤❤❤❤❤❤👍👍👍👍👍
Ahoj Branislave, na druhé straně lepší topit draze než vůbec :-)
Spotřeba mi přijde moc vysoká. Pravda pán nemá akumulaci a nevyužije tak plný výkon. Já mám Dakon DOR 5F Pelety a k tomu 750l akumulačku. Kotel se sepne cca 1x za 12 hodin, natopí a pak nedělá nic. Navíc má čištění hořáku stlačeným vzduchem. Takže připojený kompesor a jede se. V praxi tak stačí čištění cca 3-4x za sezónu.
Ahoj, on má prakticky dva byty na jeden kotel. Jinak blaze tomu, komu to funguje líp :-)
Štepan asi zaspal dobu.
Teraz , keď ceny peliet lámu rekordy si zaobstaral kotol na pelety ?
Ešte v roku 2021 stala tona nejakých 250€ a pred tým to rokom nejakých 179€
Túto sezónu to bolo až kolo 600€ za tonu .
Ahoj, po bitvě je každý generál, on to kupoval v době, když hrozilo, že nebude plyn. A topit dřevem se v tom dá, takže za mě OK.
@@vidlak001 Áno s tým súhlasím , že nikto nevedel čo bude. No na druhej strane si myslím , že zbytočný strach a panika vyhnali ceny alternatívnych palív do astronomických výšok , kvôli obrovskému dopytu.Paradoxne je plyn lacnejší než tie pelety .
Zdravím Vidláka a jeho kamaráda :) Díky za video. Nad tímto kotlem jsem nedávno přemýšlel,ale nyní nevím,nevím. Investice přes 100 tisíc a ještě chodit každý den sypat 3 pytle. (no třeba i jednou za 4 dny při plném zásobníku) pak to čištění,prach. A 90 pytlu za měsíc když je kolem nuly. Když ted pytel vyjde na 150 kč a v budoucnu ještě více díky rozšířeným emisním povolenkám. A kdoví kolik by ten kotel vdechnu pytlu kdyby bylo měsíc -15 C ? Jako nehaním kotel samotný....,ale tak nějak celkově mi to příjde dost peněz (pořízení,topivo) a ještě k tomu ta práce kolem.Každý musí asi zvážit sám a individuélně u své chaloupky.Apropo zaznělo tam kolik mertu vytápí?
Zaznělo 4 kW, takže buďto jde o malou stavbu, nebo velmi dobře zateplenou. Pokud potřebujete vytápění pro částečný pobyt a pro menší objekt, pak možno zauvažovat, zda se nevyplatí vytápění klimatizací s invertorovým motorem.
Ono pro rodinný dům je tak nějak jedno o těch topidlech, jestli se uvažuje o peletách za 100 táců, nebo tepelné čerpadlo za 100-200 táců. Ale vychází to na nějakých 7 Kč za kg pelet. To je nějakých 315 Kč za 4 kW * 24 h. To není špatné. V porovnání s tepelným čerpadlem, kde pro vysokou účinnost se dá počítat přibližně jako 4 KW elektřiny * 0,53 (při účinnosti 187 %) * 24 hodin * 5,5 Kč/kWh, to je nějakých 280 Kč. Ale nikdo neví, jak se bude v budoucnu vyvíjet cena pelet a cena elektřiny. Jenže tepelnému čerpadlu klesá účinnost v mínusových teplotách a při těch -15ti už vypíná a běží na přímotop.
Proto nejjistější je určitě co nejefektivnější zateplování před jakýmkoli výběrem kotle.
@@LuboParil 4kw neodpovídají spotřebě. 45 kg peletek x 4.5 kwh = 202,5kwh za den. Deleno 24 je 8.5 kwh
Ja spotřebuju denně asi 20 kilo peletek. To je cca 3.75 kwh
@@HonzaZalabak Napsal jsem to trochu nesrozumitelně, ale vycházel jsem z toho, co bylo řečeno.
Tam, kde násobíte kila těmi kilowatty, by to znamenalo, že jeden kg pelet vyrobí 4.5 kWh. To určitě ne.
45 kg je 1.875 kg za hodinu denního průměru. A pokud by průměrná spotřeba odpovídala výsledným 4kW tepla, pak by to vycházelo na těch 4 kW na 1.875 kg pelet během každé jedné hodiny.
@@LuboParilzkopírováno ze článku:
Jakou výhřevnost má jeden kilogram.
Pelety bývají lisovány nejčastěji ze smrkových pilin. Nicméně výzkumníci na Vysokém učení technickém v Brně otestovali, jakou výhřevnost mají také bukové a švestkové válečky:
smrk: 16,7819 MJ/kg = 4,661 kWh/kg
buk: 17,4551 MJ/kg = 4,849 kWh/kg
švestka: 17,8934 MJ/kg = 4,970 kWh/kg
Pelety biomac uvadeji 16.8 mj/kg coz je 4.68 kwh.
Pusste si to video jeste jednou. Podle me tam mluvi ohledne spotřeby v duchu tak, ze jde o pomerne veliky dum. A u čtení výkonu kotle 4kw taky říká, že už jede na hodně málo. Tohle nebude malá ani zateplená stavba
@@HonzaZalabak No ale pořád nechápu, proč vám tolik záleží na zmínce veličiny, která ve výpočtech nehraje roli. Pokud víme, že 4kW výsledného tepla je za asi 1.9 kg pelet, tak nás přeci nezajímá, že nám uteklo 0.5 kW komínem. Já jsem potřebova hlavně udělat referenční výpočet, abych to mohl porovnat s cenou spotřeby té alternativy - tepelným čerpadlem.
Kde chodíš na tak skvělé lidi?
Zajímavé téma, děkuji za ukázku.
Ať se to někomu líbí, nebo ne, pouze kotle/kamna zajišťují skutečnou tepelnou nezávislost-jistotu.
Už nevím, jestli to na začátku zaznělo, ale pokud by odstranil peletkový hořák a šachtu narval naštípaným dřívím, tak dlouho by hořelo? 4h?
Štepánovi přeji levné peletky:) a ať je s provozem spokojen.
Ano, 1 kg dřeva, to jsou cca 4kWh relativně jistého tepla :-)
Ahoj Vidláku, kotel na pelety této značky mám již cca 12 let. Chci se jen zeptat pro porovnání spotřeby pelet, jak velkou plochu domu pán vytápí a zda má dům nějak zateplen? Pro porovnání , já vytápím dvoupodlažní RD cca 200 m2, nezateplený, ale po výměmě oken a stropy v podkroví zatepleny cca 30 cm(typická stavba ze 70 let)a protopím cca 5,5 - 6 tun(letos to vypadá na 5 t) ročně při teplotách okolo 23°C. Tedy včetně ohřevu teplé vody 300 L denně, za léto je to dalších cca 600 kg na ohřev vody.
Ahoj, nevím, jestli to Štěpán ještě upřesní. Ten dům má tři patra, je nezateplený a má velká okna. Ale hlavně nemá celou topnou sezónu za sebou, takže v tuto dobu víme jen že spálí 3 pytle za den.
Pěkné video. A kolik tam spálí těch pelet? Tuna/měsíc?
Ahoj, on to tam říká 3x15 kilo za den.
@@vidlak001 ajo, díky,asi jsem neslyšel
@@vidlak001 to je celkem dost. Otázka je jaké má zateplení atd.
Ahoj Vidlaku
Video pekne pokec okolo kotla tiez , len vidim ze pan tam ma aj plyn ked si zoberies cenu pelet neni to kurenie momentalne drahsie ako kurit plynom ?? Ja kurim aj drevom aj plynom ale aj to drevo je momentalne drahsie ako plyn.
Ahoj, v tuto chvíli jsou pelety o něco málo levnější, ale on se rozhodoval v době, kdy hrozilo, že plyn nebude vůbec.
Jak máte zajištěno topení při výpadku napájecí sítě? Pokud jsem tomu porozuměl, tak by se mohlo topit uhlím.
Ahoj, dokonce tam má bypas čerpadla mohla by fungovat samotíž. Jinak záložní zdroj.
Tedy jak Vás poslouchám... kam se poděje prach a seze po provedení čištění tlakovým vzduchem???
Zřejmě do komína, do ovzduší a nejlíp k sousedovi, který zrovna větrá
Ahoj, doufám, že část spadne do popelníku :-)
Pri kureni oeletami tam nieje nutne samot aky ma vyznam ze to tam nieje?
Ahoj, teplo se předá přímo do výměníku.
Ďakujem a ale keď som dopozeral videl.som.ze predsa ten samot.tam.mal.ktpry konkrétne vy tak.ten v nutri pri stene hneď z prvej komory .pebo tie hore pod celkom.kde sa otvára na čisté je tak tie vrchné tam ostávajú hej? Len tie vnútorné sa dávajú preč? Lepšie rýchlejšie teda nahrejw pec? ( ale.nevychladne zase rychlejsie??) Lebo mám.taku istú pec a mám to tam všetko tak ci to nedám.prec teda :)
Šamot má smysl i u pelet, slouží jako katalyzátor, kdy prchlaviny z paliva účinněji vyhoří až na šedobílý prach, s tím souvisí i teplota kotle.. Stačí se podívat na konstrukce peletových kotlů u konkurence. Proč myslíte, že pán videu má výměník tak zaneřáděný černými sazemi? Předání tepla do vody bude nízká, leda by to vymetal co druhý den. O účinnosti kotle nemluvě...
Prosím o link na tu technickou památku zmiňovanou na začátku;)
ruclips.net/video/_ziz0A91NNY/видео.html
Ahoj, tady to je
ruclips.net/video/_ziz0A91NNY/видео.html
Tak jsi to našel :-)
@@vidlak001 Děkuji Ti Vidláčku:D
Ahoj Teď mě něco napadlo kdiz je ten Komínek ohratej Dala by se na to nahrat namotat měděná trubka ohřálaby se od toho voda a treba by klesli naklady a treba plus 1 kw,,?? 😁😁
Ahoj, to by šlo, ale zase není dobré ochlazovat ten komín moc :-)
Vidláku,dík za video,takový monstrum bych nechtěl ani zadarmo,zlatá ETKA,původní 31 let,vloni v létě výměna za ten samý eko4,naložím násypku a půl dne mám klid,uhlí ,drevo,samotíž,na kotli 70-80,jinak rozdíl mezi eko0 a eko4 jsou 3 šamotky ve spalovací komoře,jinak naprosto stejný,zdar.
Ahoj, tak ty 3 šamotky, to je vtipná úprava :-) Děkuju za zprávu, to se může hodit.
Tolik popílku a sazí jsem u svého kotle za týden nikdy nevymetal a to netopím ideálně suchým dřevem. Teorie praví že plamen z hořáku by se neměl potkat se studenou stěnou kotle, ale hodně výrobcům se to nepodaří. Já mám odhořívací slokov 34D a akumulaci 2,5 kubíků a troufnu si říct že mám stejný komfort bydlení.
Ahoj, plamen z hořáku by se neměl potkat se studenou stěnou kotle, to je zajímavá myšlenka. Možná je to i klíč ke správné konstrukci kotle :-)
Kotelník je znalec a fanda, ví o čem mluví. Systém topení si vybral, podle svých preferencí. Je v klidu s možnosti topení jinými pevnými palivy.
Tuto zimu topím novým sálavým akumulačním krbem se sníženým výkonem (do nízkoenergetických domů. Původní výkon 12 kW přetápěl, nový jen 4,7 kW). Povrch je nízkoteplotní , ale s velkým povrchem (analogie starých pecí, na kterých se dalo ležet). V jednoduchosti je síla. Nemá vodní výměník, regulaci elektřinou, oběhové čerpadlo, ovládání mobilem ani displej. Celou dřevostavbu vytápí s vlastnostmi podlahového topení. Blekaut mne neohrozí, peletky nerostou v okolním lese, dřevo pro mne ano. Predikuji, že fialoví zakážou topení biomasou, na opak od Jaqeliny za Bursíka i když také neví co to biomasa je.
Ahoj, hezký to máš :-)
Já mám viadrus a3c a spokojenost.
Nic proti pánovi nemám ale mmm ale mmm mi připomnělo jednoho šaška teda klauna abych byl přesný. 😂
topím taky peletama a kotel čistím maximálně 2krát za sézónu, tohle je otročina to bych fakt nechtěl.... kotel české AM42 licotherm.... jinak teda musím dodat že letos po 11cti letech topím plynem protože je levnější než pelety.
Ahoj, tak to blahopřeju k téměř bezobslužnému kotli :-)
Jako jo, no co k tomu dodat. p.Štěpán rozhodně ví, o čem mluví.
Ale když tam slyším ty cifry 50+50tisíc, je mi z toho zle. Řešit palivo, čištění, obsluhu...
Mimochodem jsem nedávno pořídil tepelko 12kw za 238345kč i s montáží -100000kč dotace, tak nejsem zas tak daleko od kotle na pelety a za celý únor celková spotřeba domu 1144kw
Kdyby ses chtěl podívat do Frýdlantu na starý dům a nové čerpadlo, napiš, můžeš natočit video o obsluze tepelného čerpadla a porovnat s obsluhou plamene v domě.
Ahoj Tomáši, jsem pro :-) Když tak mi prosím napiš na e-mail vidlak zavináč centrum tečka cz, ty komentáře nestačím sledovat. Samozřejmě nebude to o obsluze, ale o tom TČ :-)
Ahoj vidláku hezké video :-) Vlastním opop h420eko d kdyby jsi měl zájem můžeš si ho přijet natočit 🙂
Ahoj, děkuju, ten už jsem dlouho neviděl :-) Ať ti dobře pracuje!
@@vidlak001 je jiný než eko u. Eko d je dřevo zplyňovací. S akumulační nádrží v vlastní automazaci založenou na raspberry pí a několik Arduin.
Proti kotli ani výrobci nic nemám, ale celá technologie pelet mi přijde na palici. Těžit dříví z lesa, vozit ho někam, tam z něj vyrábět peletky a vozit je v pytlích zase zpátky... no nevím. Chápu, že se lidem nechce denně přikládat a taky regulace výkonu se dá peletama udělat snáze, ale není lepší dřevo v kotli rovnou spálit a natopit z něj akumulační nádrž velkou tak, aby vydržela na další tři dny?
Tak peleta by se neměla vyrábět z kusového dřeva, ale z odpadu, dřevěného - pilin, nebo z jiné biomasy - odpad ze zemědělských plodin atd.
Lepsi lepsi. Ono ta akumulacna nadrz ma tiez nejake straty, hlavne ked ju nahrejete tak ze ma vydrzat 3 dni.
Pelety se dělají i z obilovin a celkově i z rostlinných zemědělských zbytků, třeba i z vysušeného odpadu z bioplynových stanic. Ony se ty pelety ze stromů zrovna moc nedělají. Obvykle to jsou spíše nějaké křoviny, hlavně ty rychle rostoucí. Musejí mít minimální vlhkost. Přímo ze dřeva menších stromů se dá dělat spíše štěpka, ale ta nemá takovou účinnost právě kvůli té vlhkosti. S tou pak spíše do záhonů. Dřevo se zas musí nechat hodně proschnout.
Ale ta akumulační nádrž se dá udělat k čemukoli.
@@LuboParil Pelety se dají vyrábět v podstatě ze všeho co hoří. Viděl jsem i uhelné pelety. Ale do peletových kamen nebo kotlů jsou pelety přesně definované normou a výrobce přímo upozorňuje, že jiné pelety se používat nesmějí.
Ahoj krtku, jako využití odpadu to beru, jen si uvědomuju, že peleta bude vždy dražší než dřevo. Jen ta obsluha je pohodlnější než u dřeva.
ten štos igelitovejch pytlů od pelet obsahuje spoustu kalorií protáhl bych to přes ten kotel z ekonomických důvodů 😂😉
Ahoj, pytle si odnesla kameramanka, tedy ne všechny :-)
@@vidlak001 tak tak vše se na něco hodí 😉
Účinnost dle spalin není jen o vystupní teplotě ale i o zbytkovém kyslíku. Teda o tom, jak dobře palivo vyhořelo. Je to popsané na webu tzb info článek o stanovování účinnosti kotlů. Někde v článku je graf...
Jinak ta spotřeba je veliká. Chtělo by to porovnat zda to v kw odpovídá poměrově ke spotřebě toho plynu.
Nás velký zateplený dům sežere do 10 pytlů za 7 dnů. Tj průměrně cca 3.75kw/h. Tady pán by měl při podobné účinnosti systému při současných teplotách cca 3x tolik. Zdá se mi to hodně
Ahoj, myslím, že jsem to viděl, něco jako Jak si určit účinnost kamen.
Město kde se nesmí topit uhlím... Hrůza
Sviť tam, kde se dívám!
Nejsem kominík a proto volám. Zlatý plynový kondenzační kotel. Obsluha pro trestance a ta čistá práce . To už lepší bydlet v jeskyni a topit na ohništi..
Hrůza. To bych rodiče nedokázal naučit takový údržbový úkony. Musí k tomu být někdo znalý na udržování v dobrém stavu. Měl by k tomu být servisák v ceně.
Ahoj, to je životní styl, mít kotel :-)
Pytel za 150kč......to je drahé topení ..... tak, ze 13000kč za měsíc
45 kg pelet denně je neskutečně velká spotřeba, vypadá to, že bydllení na venkově je nesrovnatelně energeticky náročnější nežli v novém bytovém domě ve městě. Díky tomu, že mám plynový kotel, můžu testovat a zcela bez topení pod 19°C teplota v zimě neklesne ani při zatažených dnech a teplotách venku kolem nuly.
sousedi z tebe mají radost :) zrejmě ti pekně topí okolo tebe včetně nad i pod tebou ne?
@@martinmcz všechny stěny mají pocitově stejnou teplotu
@@pavelblaha5243 a bydlis nekde uprostred bytovky ne?
Ahoj, taky záleží na zateplení...
Je to zhruba 240kc na den při 6kc za tunu. To je 7200 měsíčně. Za to si člověk dokáže koupit 3m³ tvrdého dříví které v normálním domě bude stačit na 2 měsíce topení. Běžná spotřeba je 10-15m³ měkkého dříví takže tvrdého tak 7-12m³. Směšné a brutálně drahé v poměru kolik stojí i kotel. Za 60-80 člověk sežene atmose na dřevo ve výkonu 20kw kam může cpát polena 40cm dlouhá v průměru 20cm.
ten spôsob "výmeníka" je zrejme trend - ám takú chladničku, ktorá chladí nie radiátorom vzadu, ale celou plochou. podobne bojler bez patrony ale s tepelným čerpadlom je ohrievaný "hadom" zvonka medzi nádobou a izoláciou.
Ahoj, čím je to tvarově jednodušší, tím se to líp čistí, což se u kamen/kotle hodí.
To čištění je náročné , já u 10 let starého Kovarvonu tělo je viadrus čistím hořící hořák jen pohrabáčem shodím někdy strusku a výměník taky čistím při zapáleném hořáku a dřevo se dá spalovat najednou s automatickým hořákem , ani pelety jsem nikdy nedával jen uhlí ořech 2 ,jen z uhlí je více popela ale zase násypka déle hoří než pelety .
Proč to dělat složitě :-)
Ten kotel je skoro to samé, jako DAKON. Ten má třeba při čištění to, jak říká, že se zvedne víko společně se šamotem, a jen se to vyčistí- prakticky to je to samé, ale trochu jednodušší. Jen teda topím uhelnými briketami a když to vyčistím jednou za 2 měsíce, tak mám tak sotva půlku toho, co z toho vytáhl Štěpán ve videu. A to ještě čistím i vstup do komína. Trochu by to vysvětlovalo to, co říká ve videu o tom jeho příbuzném.
O takové přestavbě jsem jeden čas vážně uvažoval, chtěl jsem koupit rotační polský hořák, ten se nemusí tak často čistit, zvládá i pelety hořší jakosti, a narvat ho tam. Ale pelety teď jsou úplně cenově mimo, tak jsem to nechal být a holt po staru.
Zajímavý kotel má Roman Ďurina, má kotel vzor Klemsa, to se nedalo nikde koupit, to sis musel vyrobit
Ahoj, jak tě znám, tak to máš praktické a funkční :-)
Dva měsíce, to jde.
A samozřejmě hořák na levné pelety by se hodil :-))
Topení zdar!
@@ahoyi530 Na Romana se koukám kvůli pumpám a větrníkům, nevěděl jsem, že dělá i do kamen ;-).
Jestli se to takhle zanese po 14 dnech topení, to potěš....- 5. třída leda z říše snů. Zjevně problém chybějící keramiky, která zásadně zvyšuje účinnost spalování v kombinaci z nízkou teplotou spalin a kotle. Zlatý náš Dakon na dřevo...Takové množství prachu a usazenin bych nevymetl z výměníku ani po celé zimě bez čistění. Na tomhle je krásně vidět, že je rozdíl topit s automatem v tomhle režimu a nebo nechat kotel fičet na plný výkon na 80-90°C, namlátit AN na dva dny a poté znovu zatopit jako u nás.
Letos na Infotermě měly převahu kotle na tuhá paliva, nejvíc zastoupené byly na dřevoplyn. Vystavené kousky byly sofistikované, radost pohledět. Měli by povinně ukázat i ten bor*el.
:-)
Tyhle odhořívací kotle mají tu vyšší emisní třídu už na uhlí a přestože to nejsou kamna zplyňovací, tak nějakých 80% spalin za předpokladu dodržení zásad určených výrobcem produkují zplynováním. Tudíž se z nich nesype tolik popela, jako u těch starých prohořívacích kotlů. A nechodí se tak často přikládat.
Ty šamotový cihly tam mají být i když se topí dřevem, protože napomáhají právě tomu držení teploty pro zplyňování v nakládací komoře. Jen je nutno dodržovat druh paliva určený výrobcem kotle. Ono se tedy nedá topit jen tak vším. To dřevo může být alternativním palivem vůči tomu uhlí, ale v některých výrobních zadáních může být dáno i dřevo, které prošlo procesem schnutí po 2 sezóny. Když tam není ten šamot nebo když je tam vlhčí než předepsané dříví, tak se v nakládací komoře tvoří výpary, který následným tahem do komína odvádějí teplo, které se nestačí absorbovat v kotli. Kromě toho se pak z komína víc kouří.
Ten spodní přívod vzduchu je primárním přívodem jen při roztápění kotle, kdy je ten kotel otevřen pro ten kratší okruh odvodu spalin. Tam jde o to vytvořit žhavý podklad pro plné naložení kotle. Pak se má zavřít krátký okruh i ten spodní přívod vzduchu. Následně se otevře ten přívod vzduchu na boku té nakládací komory, chvilku se vyčká na změnu tahu odvodu spalin, abychom si hned nezačoudili místnost. Pak se otevře horní poklop, kotel se naplní, uzavře se poklop a nastaví se tepelná regulace primárního přívodu vzduchu na řetízku dle potřeby. Na nějakou krátkou dobu se přivře ten boční tah, případně se uzavře úplně. Pak se jen čeká, než ten sloupec paliva dohoří. Tady je problém ten, že když se to dělá takhle manuálně, je třeba pohlídat, jestli se čoudí od komína a případně to regulovat tím sekundárním přívodem vzduchu. Jinak uniká zbytečně teplo do komína a komín se i zanáší.
Se dřevem je to sice snazší, ale dřevo obvykle těch 24 hodin po naplnění nevydrží. S uhlím se to dá.
Taky je potřeba dávat pozor, když se kontroluje, jestli palivo už odhořelo, protože jen otevřením dvířek se obrátí tah a plyny vytvořené v nakládací komoře vzplanou. To platí pro všechny druhy paliva při manuálním provozu. Je tedy potřeba nejprve zavřít sekundární přívod, regulovaný přívod zrovna tak a pomalinku otevírat ten boční sekundár. Pak chvíli počkat, než odcestují plyny a pak se teprve mohou ta dvířka otevřít. Bez tohohle procesu je to taková rychlejší epilace ochlupení z obličeje.
Ahoj Lubo, děkuju za hezký popis obsluhy kotle :-) Je to trochu věda, ale má to logiku.
a tech plastovych pytlu co po sezone zustanou ekologicka parada 🤣
Kotolna Fredyho Kruegera
opop je dobrej
kotel multibio je lepší