Chłodzenie w wentylacji mechanicznej. Chłodzenie w rekuperacji.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 4 дек 2024

Комментарии • 13

  • @taskhunters5245
    @taskhunters5245 4 года назад +3

    Gratuluję wiedzy. Takiego czlowieka az milo się słucha.
    Dzieki twoim wskazówka jako że myslalem właśnie isc w chłodnicze do mojej obrotowki, po wysłuchaniu jednak nie będę inwestowal w chlodnice i zostawię centrale wentylacyjna obrotowa do robienia swojej roboty a skupię się na jakimś splicie lub multisplicie.
    Dzieki i pozdrawiam.

  • @dariuszmular1051
    @dariuszmular1051 4 года назад

    Wreszcie rzeczowo wytłumaczone dla nie technicznych lemingów. Ja zacząłem liczyć jaki zysk bym miał przy przepływie 250m3 to wyszło mi kilkaset W chłodu czyli lipa, nie ogarnie nawet jednego pomieszczenia. Skończyło się na GWC wodne (wysoki poziom wody gruntownej) tylko dlatego miało to sens zresztą jako system wspomagający. Na ścianach zmontowałem klimę inaczej się nie da.

  • @Yzerman84
    @Yzerman84 3 года назад +2

    Dzień dobry Chłodnica freonowa 3,5kw z rekuperacja 300-350 m3/h metraż domu 120 m2 Czy odczujemy różnice w lecie kilku stopni ? Nie chcemy montować klimatyzacji szukamy alternatywy bo nie lubimy i unikamy tego

    • @oemenergy
      @oemenergy  3 года назад +1

      Dzień dobry. Chłodnica freonowa 3,5kW jest za duża dla rekuperatora o wydajności 300-350 m3/h. Jest Pan w stanie schłodzić powietrze nawiewane do ok. +15stC, poniżej tej wartości w kanałach zacznie wykraplać się woda, co może skutkować wieloma problemami. Przy założeniu wydajności 350 m3/h i temperatury na nawiewie +15stC (obniżenie o ok. 15K, czyli od temperatury zewnętrznej +30stC), wystarczająca jest chłodnica o mocy ok. 1,8kW, więc jednostka chłodnicza 2-2,5kW w zupełności wystarczy. Zatem moc chłodnicza 3,5kW nigdy nie zostanie wykorzystana przy tym przepływie. Rozwiązaniem jest zastosowanie rekuperatora o większej wydajności - wtedy wykorzysta Pan w całości zainstalowaną moc chłodniczą.
      Przy założeniu, że będzie Pan nawiewać 350 m3/h powietrza o temperaturze +15stC do budynku, efekt schłodzenia będzie tak niewielki, że praktycznie nieodczuwalny. Przy chłodzeniu wentylacją zaleca się przewymiarowanie rekuperatora i instalacji tak, aby nie tylko spełnić wymagania higieniczne dot. ilości świeżego powietrza, ale również dostarczyć trochę więcej chłodu do pomieszczeń.

  • @agatanowak123
    @agatanowak123 5 лет назад

    Super

  • @MrRalph2000
    @MrRalph2000 3 года назад

    A jak to jest w nocy kiedy temperatura na zewnątrz spada i do domu wchodzi dużo chłodniejsze powietrze (włączony by-pass)? Rekuperator w piwnicy w chłodnym pomieszczeniu, przewody pod stropem żelbetowym grubo zaizolowanym styropianem od strony dachu, dom parterowy.

    • @oemenergy
      @oemenergy  3 года назад +1

      Centrale wentylacyjne ENERVENT ZEHNDER nie posiadają klasycznego obejścia, tzw. by-passu. To obrotowy wymiennik ciepła z pełną modulacją obrotów działa w pewnych warunkach jak by-pass. Użytkownik ustawia na panelu sterowania niską temperaturę nawiewu i w nocy, gdy na zewnątrz jest chłodno, powietrze zewnętrzne jest nawiewane do pomieszczeń bez odzysku ciepła (wymiennik nie obraca się). Dodatkowo warto tu wspomnieć o zaawansowanym sterowaniu central ENERVENT ZEHNDER, rozbudowanym o nocne chłodzenie latem, które daje możliwość dokładnego zaprogramowania temperatury granicznej w pomieszczeniu, przy której ma się rozpocząć chłodzenie nocne, a także temperaturę graniczną w pomieszczeniu przy której chłodzenie nocne ma się zakończyć. Takie ustawienia pozwalają schłodzić nocą dom, bez ryzyka obudzenia się rano z bólem gardła czy dyskomfortem związanym ze zbyt niską temperaturą w sypialni. Automatyka rekuperatorów ENERVENT ZEHNDER wykorzystując free-cooling może nawiewać np. 15°C gdy na zewnątrz jest tylko 11°C - w tym przypadku wymiennik odzyska część ciepła (modulacja obrotów), aby nawiewać powietrze o zadanej przez użytkownika temperaturze. Opcję chłodzenia nocnego można dostosować do swoich potrzeb - zdecydować w jakie dni, w jakich godzinach i przy jakiej temperaturze startu i zatrzymania ma przebiegać ten proces oraz dodatkowo jaką minimalną temperaturę chcemy nawiewać do pomieszczenia. Nie trzeba się również martwić, że taki proces wychłodzi nam budynek zimą, kiedy celowo dogrzewamy obiekt, ponieważ automatyka ENERVENT ZEHNDER jest inteligentna i potrafi rozpoznać porę roku na podstawie obserwacji średniej temperatury zewnętrznej przez ostatnie dni.
      Zalecamy lokalizowanie centrali wentylacyjnej w pomieszczeniu o dodatniej w ciągu całego roku temperaturze (ok. +5°C). Ważnym aspektem jest także zaizolowanie samych kanałów wentylacyjnych przechodzących przez pomieszczenia o znacznie różnej temperaturze od temperatury panującej w reszcie budynku (czyli przez nieogrzewane garaże, piwnice czy poddasza nieużytkowe), w celu zapobiegania utraty ciepła i chłodu z transportowanego powietrza, czy wykraplania się wody w kanałach.

  • @SsEeBbEeXx
    @SsEeBbEeXx 2 года назад

    Kurde naszła mnie taka myśl...nie chłodzenie a grzanie - przykładowo kocioł gazowy ze sprzęgłorozdzielaczem ( u mnie 3 grupy pompowe) i zastosowanie na powrocie ze sprzęgła do kotła gazowego dodatkowego układu (chłodnicy) która byłaby w miejscu grzałki elektrycznej w centrali... nie dość, że podgrzewa wstępnie powietrze dla centrali to dodatkowo chłodzi wodę w układzie C.O. przez co do kotła gazowego trafia chłodniejsza woda z powrotu więc jest jeszcze większa efektywność kotła...hmm

  • @hubertstepien2685
    @hubertstepien2685 4 года назад

    Pytanie do autora filmu oraz do eksperta.
    Posiadam pompe ciepla ( 2x po ok 100 odwierty). Pompa firmy IVT oraz rekuperacja firmy VENTOS (chyba). Prosze mi powiedziec jak najszybciej zrobic aby w domu bylo chlodniej - dzisiaj mielismy 32*C. Ile tym mozna maksymalnie zejsc z temperatura. Jezeli mozna to bardzo prosze tez o wiadomosc priv

    • @themkpi
      @themkpi 4 года назад

      załóż Klimę

    • @BartoszBielecki
      @BartoszBielecki 3 года назад

      Standardowo wrzuca się temperaturę ok 16-18 stopni, ale jak zerkniesz sobie na pl.wikipedia.org/wiki/Temperatura_punktu_rosy#/media/Plik:Dewpoint-RH.svg to zobaczysz, że w przypadku 32 stopni (w domu?!) możesz zapodać ok. 27 stopni, zakładając wilgotność 70%. Chociaż pewnie możesz zejść do mniej niż 27 bo w pomieszczeniu będzie wyższa temperatura na nawiewie. No i też miej świadomość, że szybko czymś takim to nie schłodzisz. Cała idea jest taka, że od razu jak zobaczysz, że temperatura robi się nieprzyjemna powinieneś zacząć delikatnie chłodzić. I nawet jeśli temperatura zewnętrzna wygrywa (tj. temperatura pokoju się podnosi) to i tak spowalniasz proces podnoszenia temperatury i raczej nie powinieneś nigdy dojść do >30 stopni w pomieszczeniu.

    • @siergiejg.1214
      @siergiejg.1214 3 года назад

      Tez tak miałem. Tylko i wyłącznie klima ci coś schłodzi. Rekuperacja w upały się do niczego nie nadaje

  • @rafalmagiera6136
    @rafalmagiera6136 4 года назад +3

    Gwc dużo da