Przestrojenie radiomagnetofonu Kasprzak.
HTML-код
- Опубликовано: 4 ноя 2024
- Krótki filmik przedstawiający unikatowy radiomagnetofon RM-121 Kasprzak. Proszę zwrócić uwagę,że napisy klawiszy są w wersji Niemieckiej. Nigdzie nie widziałem takiego kasprzaka.
Witam Pana Artura Super Robota ❤❤💯
Dziękuję za miły komentarz. Pozdrawiam.
Dzięki Tobie wykonałeś dla mnie bardzo ciekawą pracę edukacyjną: posiadam wersję stereo tego dyktafonu i do tej pory nie wiedziałem, gdzie została wykonana. Założyłem Stern Radio Berlin, zapytałem tamtejszą agencję zatrudnienia, która zarządza majątkiem dawnego zakładu, nie wiedzieli o urządzeniu. Wiele komponentów pochodzi z produkcji RFT, ale magnetofon kasetowy absolutnie nie jest typowy dla RFT. Urządzenie jest w dużej mierze identyczne z Kasprzakiem z Twojego filmu. Identyczny napęd kasetowy znajduje się pośrodku urządzenia. Po lewej i prawej stronie znajdują się owalne głośniki stereo na wysokości urządzenia. Urządzenie nie ma zasięgu krótkofalowego, zakres VHF to CCIR do 108 MHz. Regulacja głośności jest podzielona na lewą i prawą. Oznakowanie w języku angielskim, zakresy fal w języku niemieckim. Urządzenie zostało kupione pod koniec lat 80. za 60 DM (West) od Quelle w dawnej Republice Federalnej Niemiec. Teraz w końcu wiem, że to urządzenie UNITRA. Urządzenia KASPRZAK są nam zupełnie nieznane. Pozdrowienia z Lipska.
Pozdrowienia z Polski!
Twój radiomagnetofon zapewne nazywa się RMS 451 lub RR 450, były to urządzenia produkowane przez Zakłady Radiowe Kasprzaka w Warszawie w latach 80. Były one licencyjną wersją produkowanych przez firmę Grundig radiomagnetofonów o tych samych symbolach, część z nich z pasmem VHF 88-108MHz została wyeksportowana do Niemiec jako RR 450 właśnie, a w Polsce z zakresem VHF 65-74MHz były dostępne jako RMS 451. Części w nich używane były bardzo różne, przeważnie pierwsze egzemplarze produktów produkowanych na licencji posiadało dużo elementów przysłanych przez licencjodawców, następnie zastępowane sukcesywnie przez elementy produkowane w Polsce, ale również pozyskiwane z NRD, Czechosłowacji czy Związku Radzieckiego. Piszesz, że urządzenia UNITRA nie są wam znane. Otóż możesz się zdziwić, ale UNITRA produkowała bardzo dużo sprzętu na eksport do Republiki Federalnej Niemiec, tylko pod markami eksportowymi (Pathe Marconi, HGS Electronic, Brandt, Thomson, Crown Japan i jeszcze dużo innych), a my na licencjach udzielanych przez firmę Grundig produkowaliśmy bardzo dużo magnetofonów i radiomagnetofonów (TK 140 > ZK 140, RR 220 > RM 221/222, RR 121 > RM 121, C 3200 > RB 3200, C 2500 >MK 2500, C 235 > MK 235/232/232p), które były najbardziej popularne w drugiej połowie lat 70. i przez całe lata 80.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie sprzętów UNITRA serdecznie zapraszam do rozmowy :)
@@unitrakg8530 Urządzenie, które tu mam, to w rzeczywistości model RR 450. Oznaczenie typu jest wydrukowane na drukarce. Na urządzeniu nie ma jednak oznaczenia producenta, w tym "Made in Poland". Urządzenia te były sprzedawane w byłej Republice Federalnej Niemiec (RFN) jako urządzenia bezimienne. Quelle, firma wysyłkowa, sprzedała je za 60 marek niemieckich (Zachód).
W Niemieckiej Republice Demokratycznej (NRD) import Unitry był ograniczony. Bardzo znane były magnetofony UNITRA ZK 120 i ZK 140. Ale niektóre radia zostały również sprowadzone z Polski:
UNITRA Jubilat (1972)
UNITRA Ludwik (1973)
UNITRA Adam (1974)
UNITRA Junior (1975)
UNITRA Amor (1975)
UNITRA Slazak (1976)
UNITRA Amator-Stereo DSS 101 (1978)
Chociaż Polska jest naszym sąsiednim krajem, polskie radia są bardzo rzadkie wśród kolekcjonerów, w tym czasie sprowadzono tylko niewielką ich liczbę. Dlatego byłbym zainteresowany wymianą polskiego sprzętu na sprzęt z NRD. Jeśli jesteś zainteresowany, daj mi znać tutaj.
@@radiopirat3409 Czy mógłbyś określić jakiego typu urządzenia by cię interesowały? Stacjonarne odbiorniki radiowe, odbiorniki przenośne, magnetofony, radiomagnetofony, gramofony? Jeżeli miałbym coś ciekawego z określonych przez Ciebie urządzeń dam ci znać.
@@unitrakg8530 Generalnie interesują mnie radia wszelkiego typu, o ile ze względu na gabaryty można je wysłać w paczce. Im starszy, tym lepszy. Wtedy musielibyśmy głosować. Przede wszystkim miałbym do zaoferowania radioodtwarzacze firmy RFT, ale także innych firm, magnetofony kasetowe, amplitunery stereo i kompaktowe zestawy stereo, gramofony, mini odtwarzacze kasetowe oraz akcesoria typu pudła głośnikowe, słuchawki itp. Tylko daj znać czy jesteś zainteresowany czymś z RFT Czy mam tu dużo lub mogę to dostać. Poza importem z NRD z Polski niewiele wiem o urządzeniach Unitry i dlatego chciałbym poznać polskie urządzenia.
Miałam dokładnie taki. Podobno to była wersja eksportowa. Ulubione pudełeczko do spędzania wieczorów :)
Przestroiłem rm 121 wg filmiku. Wszystko gra!
"Po dokładnym dostrojeniu głowicy UKF-u trymerem i cewką" - to dyskwalifikuje Twój instruktaż, tak naprawdę to nie powiedziałeś co robisz i dlaczego
+Lechoslowianin
Oj nie przesadzaj. Takie rzeczy to już osoba podejmująca się przestrajania powinna wiedzieć, a jak nie wie to niech się nie bierze - szkoda życia... Wystarczy mieć tylko minimum pojęcia jak jest zbudowana głowica UKF, przeanalizować kilka schematów np. Śnieżki, Śnieżnika i innych odbiorników. Potem wystarczy tylko rzucic okiem na schemat i od razu się w oczy rzuca co zmienić i czym pokręcić. Resztę to już robi wyczucie, intuicja i doświadczenie.
Ten czerwony dostałem do naprawy od szwagra. Więc był u mnie tylko jeden dzień.
Masz schemat podłączenia do dziwnego gniazda DIN w urządzeniu? Gniazda te są nieznane we wschodnich Niemczech. Jeśli używam zwykłego pięciopinowego kabla diodowego, to tylko odtwarzanie z części kasetowej działa przez osobny wzmacniacz, ale nie z części radiowej. Nagrywanie przez to gniazdo również nie działa ze zwykłym kablem pięciopinowym.
Posiadam schemat magnetofonu Kasprzak Stereo Rms451 i mono RM 121. Podaj adres email, to ci prześlę.
Da sie jakoś naprawić ten potencjometr? Mam tez kasprzaka rm 121 i jest podobna sytuacja
Tylko wymiana na nowy. Nie jest dostępny w sklepach, więc trzeba szukać jakiś inny magnetofon taki na części i z niego wydłubać potencjometr.
Ja mam żółtego, takiego znajdź? Czerwonych było wiele więcej.
Obudowy byly do kupienia
Gdzie można kupić taki potencjometr?
Kupić się chyba nie da. Jedynie szukać na portalach aukcjowych. Ja miałem jeszcze ze starych zapasów.
@@arturex3 czy tylko w modelach kasprzaka rm 121 występowały te potencjometry czy w jakimś inny sprzęcie były identyczne ? bo ciężko mi zdobyć a chciałem uruchomić mojego białego rm 121
@@krajanUNITRA. Jak sobie przypominam, to te kasprzaki miały takie potencjometry. Teraz ciężko je kupić. Trzeba szukać gdzieś na giełdach, w internecie, a w najgorszym przypadku, to kupić taki magnetofon bardzo rozwalony za małą cenę i wtedy mamy zdobyczny potencjometr. Trzeba cierpliwie szukać. Powodzenia.
nieprawidłowo jest umieszczona Skala częstotliwości powinno być 66.5 73
Jest dobrze. Kasprzak ma tak samo. Zresztą zobacz sobie GRUNDIG RR 120 (oryginał, Kasprzak produkował na licencji) - skala też jest w tą stronę.
Co do samego przestrojenia - u mnie wyjęcie obu kondensatorów dało pełen zakres, z tym ciekawym ale że skalę mam (idąc od lewej do prawej, na oko) 101mhz - 88mhz a następnie 108-101mhz.
@ Za to jego starsi bracia, czyli RM 221/222 miały 2 rodzaje skal - skalę tak jak w RM 121 lub jak oryginalny RR 220
A czy to nie jest RM 121 a nie RM 221?
Faktycznie, mój błąd. Jest to RM 121, już poprawiłem, dziękuję.
arturex3 ja właśnie przestroiłem RM121
radiomagnetofon działa