Copernicus Festival dzień 1: Deus ex machina

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 19 окт 2024
  • Zapraszamy na transmisję z popołudniowych wydarzeń głównych pierwszego dnia Copernicus Festival 2024: Maszyna. Podczas transmisji można zadawać pytania na czacie - będziemy mogli przekazywać je naszym gościom.
    Co nas czeka?
    17.30-18.30 KONFRONTACJE: Czy jesteśmy racjonalni? Wojciech Załuski, Radosław Zyzik, Prowadzenie: Jędrzej Grodniewicz
    Dlaczego tak łatwo wpadamy w pułapki myślenia? Czy zdrowy rozsądek może pokonać chłopski rozum? Jak ustrzegać się błędów poznawczych? Czy w nauce i społeczeństwie jest jeszcze miejsce dla Homo oeconomicus? Czy badacze ludzkiej racjonalności sami są racjonalni? O problemach, jakie mamy z logicznym myśleniem, szacowaniem prawdopodobieństwa oraz uzasadnianiem swoich decyzji, porozmawiają filozof i ekonomista behawioralny. Partnerem pasma Konfrontacje jest Narodowe Centrum Nauki.
    19.00-20.00 WYKŁAD: Piotr Durka, Interfejsy mózg-komputer i poszukiwanie elektrycznych śladów świadomości
    Techniki łączenia mózgu z elektroniką nie są wyłącznie fantazjami twórców science fiction. Interfejsy mózg-komputer już zmieniają życie - pacjentów z zaburzeniami świadomości, osób po ciężkich urazach mózgu, sparaliżowanych. Prof. Piotr Durka rozwija i wykorzystuje te technologie w badaniach. Podczas wykładu wyjaśni, jak działają i na co obecnie pozwalają.
    20.15-21.00 ROZMOWA: Wszyscy jesteśmy cyborgami, Piotr Durka, Wojciech Brzeziński
    Po wykładzie porozmawiamy o tym, co rozwój interfejsów mózg-komputer, połączony z dalszymi postępami w pracach nad sztuczną inteligencją, może zmienić w naszym życiu i społeczeństwie.
    ***
    Partnerami Copernicus Festival 2024: Maszyna są Małopolska Organizacja Turystyczna i Miasto Kraków.
    Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II.
    Partnerem pasma Konfrontacje jest Narodowe Centrum Nauki w Krakowie.
    Zapraszamy także na wystawę „Miasto. Technoczułość - opowieść o rozwoju myśli inżynieryjnej i techniki od pierwszych koncepcji starożytnych miast, aż po wizje urbanistyki pozaziemskiej - mit.krakow.pl
    Wesprzyj kanał Copernicus:
    / @copernicuscenter
    patronite.pl/c...

Комментарии • 12

  • @kacper7516
    @kacper7516 5 месяцев назад +2

    Dziękuję

  • @TheNylon13
    @TheNylon13 5 месяцев назад +2

    Świetni rozmówcy, bardzo ciekawa rozmowa... tyle że pan Wojciech chyba niewiele wie o matce Teresie, choć parę razy się na nią powoływał (warto byłoby zasadność tego przykładu zrewidować).

  • @edwardlewandowski2512
    @edwardlewandowski2512 5 месяцев назад +1

    Wszystkim pomyślności w Pokojowej rzeczywistości ❤🤚 pozdrawia tajemnica ludzkiej egzystencji 🌌👀 na deser dobra kawa od Copernicus/Astrofaza 🍀

  • @srogamina
    @srogamina 4 месяца назад +1

    Ad części 1. Każdy człowiek ma własne kryteria, priorytety etc, które w wewnętrznym przekonaniu mogą być postrzegane za racjonalne. Z drugiej strony czym innym jest pojedyncza decyzja, a czym innych ich zespół, ciąg itp. Do tego dochodzą jeszcze zmienne niezależne, środowisko, okoliczności. Wydaje mi się, że opozycja prezentowanych stanowisk jest pozorna, ponieważ każda bada zaledwie pewien fragment zagadnienia, poprzez przyjęte definicje, warunki brzegowe, itd. Chłodny dziadek pod koniec pierwszej części jest chłodny.

  • @Maciek_C
    @Maciek_C 5 месяцев назад +5

    1:30:27 druga część transmisji
    2:50:04 trzecia część

  • @nowymail
    @nowymail 5 месяцев назад +6

    Matka teresa (rozmyślnie małą literą) racjonalna? To była zła, wyrachowana kobieta. Całe zebrane pieniądze zabierała dla siebie.

    • @miragatka6263
      @miragatka6263 4 месяца назад

      Dla siebie brała mniej, za to do Watykanu posyłała całe walizki pieniędzy, za co JP2 zrobił ja święta 🫤

  • @rachelabee128
    @rachelabee128 3 месяца назад

    Trzygodzina dyskusja? Uff pan (3)mowi dosyć szybko, na przyspieszeniu brzmi jak wiewiórka z kreskówki; ))

  • @szmatczasu4010
    @szmatczasu4010 5 месяцев назад +1

    no to dokładnie w ten sam sposób zwierzęta też są racjonalne.

  • @fizyk_
    @fizyk_ 5 месяцев назад +1

    Dość nieracjonalne te spekulacje o racjonalności, bowiem są oparte o niepewne przesłanki tego co nazywamy racjonalnością.

  • @paweldraws7800
    @paweldraws7800 4 месяца назад

    Przykład z emeryturą i odkładaniem pieniędzy i konsumpcją, zakłada pewną niezmienność i że wyłącznie jest się konsumentem na niskim poziomie - czyli papu i np. środki higieniczne etc., podczas gdy jeśli ktoś kupuje pewne narzędzia np. programy komputerowe, albo narzędzia elektroniczne lub inwestuje w rozwój umiejętności, nie będzie roił sobie co by mógł robić za kilkadziesiąt lat, jeśli dożyje i pożyje na tyle długo i będzie sprawny na tyle, żeby używać hipotetycznych narzędzi futurystycznych, o których nie wie. Też z tą ekonomią czasu jest dość liniowo to podane, bo jeśli ktoś nie myśli iteracyjnie, tylko afektywnie i korzysta wyłącznie z heurystyki dostępności, to raczej nawet jeśli ramowo łudząco racjonalne są wybory, to dotyczą tylko wyborów trywialnych, nie bardziej złożonych, które wymagają analizy właściwości produktów i porównania z innymi dostępnymi na rynku. Też rozumowanie predykcyjne w przewidywaniu tego, jak zmieni się sytuacja na świecie za 20-30 lat jest dość zawodne, więc te modele błędów poznawczych lub analiza wyborów zależą od subiektywnej oceny i analizy i umownych ram czasowych, nie od wszechświata.

  • @marekchudy8893
    @marekchudy8893 5 месяцев назад

    Dziękuję