Elektronika Konyhanyelven Hetedik rész. (A dióda, és az egyenirányítás.)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 янв 2025

Комментарии • 66

  • @gaborbolla6935
    @gaborbolla6935 3 года назад +2

    Remek sorozat! Jobb mint anno a SULIBAN! Szemléletesebb! Mi 4 évet Szenvedtünk PIHISz-ben! Mi az a PIHISZ? Pataky István Híradásipar Szakközép iskola! Nem,mondom! Megtanították a szakmát, de Te így a technika az videó technika és a Műszerek és remek szaktudásod birtokában! Mesteri iskola anyagot készítettél! GRATULÁLOK! A mai diákok remek kiegészítő anyagot meríthetnek belőle. Nem annyira ,,száraz" mint anno a tankönyvekben! Habár Én Jó magam mindig nagy érdeklődéssel forgattam a szakkönyveket,úgy is mint ifjú rádió amatőr. Tehát jó magamnak érdeklődésemnél fogva NEM VOLT annyira száraz a tankönyv! Igaz volt,hogy rám jött a most nincs kedvem elolvasni tanulni! Na akkor nekem se ment... De melyik diák nincs ezzel így! Volt,hogy a játék,foci,sport kerékpározás ,meg a csajok érdek feszítőbbek voltak a Diódák hőhalálánál! Vagy más érdekes szakmai irodalomnál a tankönyvek lapjairól! ;-)

  • @blacklab7275
    @blacklab7275 3 года назад +6

    Szerintem nagyon jók ezek a típusú videók. Remélem lesznek majd olyan iskolai tanárok akik ezeket fogják használni, mert akkor nem lenne olyan száraz a tananyag.

  • @zoltanmagyar4225
    @zoltanmagyar4225 3 года назад +1

    szuper volt a magyarázat és a bemutatás.köszi.

  • @Antesz8482
    @Antesz8482 3 года назад +2

    Brutális munka lehet emögött az 56 perc mögött, köszönjük István 🙂

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  3 года назад +7

      Másfél nap! (töményen!)
      Csak a lektorálás 2x2 óra (végignézni, hülyeséget, felesleget kivágni), mindez már készre vágâs után. A "forgatás is, előkészületekkel vagy 3 óra...)
      Köszönöm! :)

  • @edelinorbert1760
    @edelinorbert1760 3 года назад +3

    Mester! Örömmel nézem újfent ezen részt is! Várom a következőt IS! :D ( Jó ügyes vagy, szikráztatsz! :D )

  • @krisztian.florian
    @krisztian.florian 3 года назад +2

    Nagyon jó az előadó, szerintem , az én véleményem szerint az eddigi legjobb. A tanárok a bányász béka segge alatt elférnek! Sajnos az én időmben ilyen minőségű oktatás nem létezett!

  • @vacsilla1
    @vacsilla1 2 года назад +4

    Nagyon jó Tanár vagy!

    • @NoIPHU
      @NoIPHU 7 месяцев назад +1

      Ha ilyen tanárom lett volna, villamosmérnök lennék ma én is.. Mert érdekesek. És jól magyaráz.

  • @attilakrisztianszegedi8008
    @attilakrisztianszegedi8008 Год назад +1

    Jól gondolom, hogy 6:12 és 8:39 között fordítva van felrajzolva az egyenirányított áramkör tápjának a jelölése az anódhoz (+) képest? Szerintem 11:13-nál is pont fordítva van.

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Год назад +3

      Húúú! 18E néző, és én sem ellenőriztem le a "simple battery cell" jelölését! :(
      Valóban a hosszabb "csík" lenne rajzolva a plusz!
      Valószínűleg őket a pozitív megjelölés (+) pont kielégítette.
      Nekem beragadt valahonnan, hogy az elemcella nagyobbik elektródája mindíg a negatív pólus. (mármint élőben a plusz csak egy grafitrúd).
      Köszi, hogy szóltál! :)

    • @attilakrisztianszegedi8008
      @attilakrisztianszegedi8008 Год назад

      ​@@EcoPityu Nem kritikának szántam, hanem fontosak számomra a megértéshez a részletek, illetve hogy minden összhangban legyen és eleinte kicsit megkavarodtam, ezért szerettem volna tisztán látni. Többször is megnézem az egyes előadásaidat és esetenként visszatekerem, akár meg is állítom, hogy átgondoljam és felfogjam az elhangzottakat. Köszönöm a választ, és hatalmas respect az értékes oktató videóidért! Mindig is kifejezetten érdekelt a mikroelektronika, a fizika órák tananyagai viszont semmire nem voltak jók. Már azon is gondolkoztam, hogy beiratkozom levelezőn valamilyen iskolába elektrotechnikai műszerész szakra. Nagyon hálás vagyok a hiánypótló előadásaidért! 🙏🏻🙂

  • @drvadi
    @drvadi 3 года назад +1

    38:00 környékén, mikor a diódák sorba vannak kötve az izzóval, akkor lehetnének az izzó mögött is, vagy az átfolyó 14V ebben az esetben kivégezné az izzót? Ugye mikor számoltál előtte 12V-al akkor hiába volt az izzónál utána a dióda az izzónál is kevesebb feszültség volt (ez 20:00 környéke a videóban). Előre is köszönöm a választ!

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  3 года назад +1

      "Egy soros körön belül az elemek felcserélhetőek" mi így tanultuk.
      Lehet ott is, de onnantól a fogyasztó egyik vége sem lesz se testen, se tápon.

    • @drvadi
      @drvadi 3 года назад

      @@EcoPityu köszönöm a gyors választ! csak érdekességképpen kérdezném, ha nincs közvetlen tápon a fogyasztó egyik vége sem az miért rossz, ill. van-e bármilyen hátulütője? (bár ha mögé tesszük a diódákat és nem elé, akkor a tápon lesz szerintem a fogyasztó közvetlen ágon. Amit te írsz abban az esetben van, ha mondjuk 1 dióda van előtte az összes többi mögötte). Ne haragudj ha baromságot írok, így is többet segítettél megérteni olyan alapokat amiket csak sejtettem vagy halvány fogalmam sem volt róla. Kimondottan örülök ezeknek az igényes videóknak!

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  3 года назад

      @@drvadi csak abban számít a nem testen lét, hogy más egyéb áramkörrel ami p.l. Testelt nem összeköthető.

    • @drvadi
      @drvadi 3 года назад

      @@EcoPityu zseniális! Ismét köszönöm!

  • @jozsefkovacs5009
    @jozsefkovacs5009 4 месяца назад

    Jók azok a kis motorok, lehet őket használni hangszórónak :)

  • @tvamos73
    @tvamos73 3 года назад

    Franko video! Elemista bilizator. Most hallom eloszor, de megjegyzem. ;)

  • @tothista4477
    @tothista4477 3 года назад +1

    Jó kis szikroszkópot mutattál! De a távjelzője ( mérőfüst) nem aktiválódott. 😄

  • @zsoltdeme8610
    @zsoltdeme8610 3 года назад +3

    Ezt nevezem minősègi tartalomgyártásnak.Minden elismerèsem!

  • @bagocsaba1
    @bagocsaba1 Год назад

    26:00-nál említed, hogy az egyutas egyenirányítás nem tesz jót a trafónak.
    A kapcsolóüzemű tápoknál ez nem érvényes? Mert ott sokszor előfordul, hogy csak egyutas egyenirányítás van.
    Nekem van itthon több különböző EPSON (pár évesek), illetve Honeywell nyomtató táp (ez még a nyolcvanas évek végéről maradt meg, de ma is működik), és sok-sok dugasz táp (SIEMENS, NOKIA, LG, telefon, TV, Set-top box tápok vegyesen). Ezek kivétel nélkül mind egyutasok. A dióda után van egy sima puffer elkó, aztán innen suhan kifelé a DC.
    Van amelyik kimenetén még zavarszűrő tekercs sincs, csak simán a puffer kondi.
    Vagy esetleg a ferrit porvasmag trafók nem érzékenyek annyira a felmágnesezésre?

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Год назад +1

      Ha tovább nézed a sorozatot, az SMPS részben tán benne van, de spoiler-ezek egy kicsit, az együtemű kapcsolóüzemű tápegységek trafói légrésesek, nem zárt a vasmag , nem tud felmágneseződni, de a gerjesztő-mágnesező áram is csak egyik irányból folyik a tekercsen, és pont az önindukciós feszültségét használják fel az áttranszformáláshoz...

    • @bagocsaba1
      @bagocsaba1 Год назад

      @@EcoPityu Oké, majd megnézem, de azért köszi a spoilert. 🙂
      A légrésről tudtam, de igazán sohasem foglalkoztam mélyebben ezekkel a tápokkal, mert nekem eddig mindig megfelelt a trafós "retro" táp. Eleve azt is tanultuk a suliban, meg ilyeneket is építettem mindig.
      A kapcsolóüzeműeket csak használom, még javítani sem javítottam, de ettől függetlenül azért érdekel, így majd erre is kiképzem magam. 😁

  • @gyulamolnar8971
    @gyulamolnar8971 3 года назад

    Zavaró ez a keveredés a jelölésekben, pl. 18:00 mert ugye a negatív oldalon elektron többlet van, ezért, ha összekötöm a két pólust, a negatív potenciál felől megy az elektronhiányosabb irányba, hogy megszűnjön a potenciálkülönbség. Ezt mondtad, és rajzoltad az elején az elektroncsőnél. Itt meg a pozitív pólus felé megy az áram a negatív felé. Tudom, hogy ez nem a te hibád, azt hiszem valami történeti oka van ennek a jelölésnek, de akkor is összezavaró, és újraírhatnák a fizika könyveket. Bár nem világos számomra a történeti ok sem, mert végül is teljesen mindegy, hogy milyen töltést határoznak meg az elektronnak. Ha pozitívnak határozták volna meg, akkor a pozitív felől menne az áram a negatív fele, és ebben az esetben negatívnak határozták volna meg a protont, és minden rendben lenne. Az a baj, hogy ellentétes jelölésű a töltés, és a potenciál. Hogy az elektron többlet, ami negatívabb töltés, az pozitívabb potenciál. És a negatívabb töltés megy a töltéshiányos irányba, és a nagyobb potenciál (+) megy az alacsonyabb potenciál irányába (-).

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  3 года назад

      Jól látod!
      Félvezetőknél, egyéb áramköröknél nem szembetűnő az "egyezményes" áramirány, viszont az elektroncső fizikájánál előjön a valóság!
      Ezzel mi már sokat nem tehetünk! :)
      "Amikor az elektromos áram törvényszerűségeit felfedezték a tudósok, még nem ismerték az anyag belső szerkezetét. Nem tudták pontosan, hogy mi történik egy vezeték belsejében, amikor áram folyik benne. Az elektromos áram irányát úgy határozták meg, hogy a telep pozitív pólusa felől pozitív töltések áramlanak a negatív pólusa felé. Ma már tudjuk, hogy fémhuzalokban a szabad elektronok áramlanak a telep negatív pólusa felől a pozitív pólus felé (ez a töltésáramlás valódi iránya). Ennek ellenére az elektromos áram irányát az eredetileg megadott módon definiáljuk.
      A megállapodás szerinti áramirány a telep pozitív pólusa felől a negatív pólusa felé mutat."

  • @matthewboymusic
    @matthewboymusic 3 года назад +1

    Zseniális!

  • @wax83
    @wax83 3 года назад +1

    Szuper a videó! (Vártam a kísérlet résznél, hogy egy kondit is bekötsz símítani az szép lett volna a szkópon..)

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  3 года назад

      Majd a kondisban elhangzik, a tápegységes részben kitárgyalásra, bemérésre, bemutatásra kerül!

  • @ocsikenicolae5714
    @ocsikenicolae5714 3 года назад

    Szia! Nagyon jók ezek a részek! Tutsz-e csinálni videót a tl494-ről elmagyarazásal, mert csináltam egy 12v-rol 50v CT tápegységet úgy 1000w-ra méretezve de nem tarcsa a feszültséget kis terhelésnél, van visszacsatolás de úgy is nagy feszültség esik a kimeneten Etd59 trafoval s két két irf2204 s a primerek 16mm2, 30khz ketyeg, mi lehet a probléma?

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  3 года назад

      Tervezem kapcsolóüzemű tápos rész leforgatását, 494,3525,2153 IC-kkel, majd a Mosfetek után...
      Visszacsatolt ellenüteműre van egy két kapcsolás, de amelyik nem a kitöltést szabályozza, hanem tiltja a tápot, az nem is lesz stabil.
      Gyere a Face csoportba, ott rakhatsz fel fényképet, kapcsrajzot.

  • @janoshaasz5219
    @janoshaasz5219 3 года назад

    Szia.
    A 611-ben tanultad a szakmát, Békéscsabán?
    ( Régen Alfredo Lima volt a neve, 1995 tájékától pedig Trefort Ágoston néven fut...)

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  3 года назад +2

      1993-tól oda jártam, igen én még a 611-es számú villamosipari szakközépiskola és ipari szakmunkásképző intézetben kezdtem és a Trefort Ágoston Villamos és fémipari szakképző iskolában fejeztem be, ugyanott! :)

    • @janoshaasz5219
      @janoshaasz5219 3 года назад

      @@EcoPityu Ezek szerint 1-el jártam alattad (én 94-ben kezdtem).
      Gondolom, akkor Kis Imre tanár úr téged is tanított...
      Csíptem, nagy koponya volt. :-)

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  3 года назад +1

      @@janoshaasz5219 igen, ő volt a szakma csúcsa! Jól tudott tanítani!

  • @norbertlazar3625
    @norbertlazar3625 2 года назад

    Ha az egyenirányítás hatásfokát nézzük akkor egy graetz híd vagy egy középmegcsapolásos kétutas egyeniranyitas a hatékonyabb ha van nekem 2x12v om 1000VA mellett ?

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  2 года назад

      A középmegcsapolásos (szimmetrikusan tekert) feszültsége csak 1-1 diódán megy keresztül, míg a graetz hídban 2-2. Ha a diódákon eső feszültség mérvadó, (p.l. nagyáramú használat, 2x-es disszipáció), akkor egyértelmű, hogy a graetz hátránnyal indul! :)

    • @norbertlazar3625
      @norbertlazar3625 2 года назад

      @@EcoPityu Most tesztelem terheléssel Graetz el és középmegcsapolásos egyeniranyitassal is, első ránézésre a trafo hangja búgóbb a középmegcsapolásosnál.

  • @retrobudapest
    @retrobudapest 3 года назад

    A ledes égőnél ha áramgenerátor van benne és ha kiszeded a sorbol azt ami kiégett és így javítod akkor az áramgenerátor miatt nagyobb áram fog esni a maradék ledeken vagy nem? Az egyik videós azt állítja hogy nem és így biztonságosan javítható. De más is állítja hogy így hamarabb kiég a többi jó led mert több áramot enged rá az áramgenerátor kapcsolás.

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  3 года назад

      Szia!
      A kérdés jó! A tapasztalatom is azt mutatja, hogy hamarabb ki fog a többi is "égni".
      Áramgenerátoroznak mindenhol, én amikből kiszedtem az elektronikát, azokban egyszerű egyenirányított 230V-ot láttam egy kis Fetes stepdown converterrel.
      Ha ezekben (p.l. az ic-sek) nincs belső árammérés, akkor síma pwm-el beállítják a mefelelő fényerőt, és kész!(mérōsöntöt nem láttam egyben sem)
      Ezt bemérni lehetne csak!

    • @retrobudapest
      @retrobudapest 3 года назад

      @@EcoPityu Akkor végtére nem egyértelmű mert laikusnak nem lehet megállapítani hogy áramgenerátor van e benne... köszi.

  • @SpeakON022
    @SpeakON022 3 года назад +3

    Villamosági óra anyaga volt nállunk.👊

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  3 года назад +1

      A videó tartalma, vagy a videóm?

    • @SpeakON022
      @SpeakON022 3 года назад +2

      @@EcoPityu A videód

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  3 года назад +2

      @@SpeakON022 remélem pozitív megítélésnek örvendett!
      Akkor már volt értelme leforgatni!

  • @jeremiaskotchinski2073
    @jeremiaskotchinski2073 2 года назад

    Szia,
    A diódák párhuzamos kapcsolásának van értelme? Növeli a rajta átküldhető áramerősséget?

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  2 года назад +1

      31perc20mp-nél az alábbi videóban:
      ruclips.net/video/73ZgMoDTAxM/видео.html

    • @jeremiaskotchinski2073
      @jeremiaskotchinski2073 2 года назад

      Köszönöm szépen!

  • @hanyeczadam12
    @hanyeczadam12 4 месяца назад

    Mi a különbség a mosfet és a schottky dióda között?

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  4 месяца назад +1

      Nézd végig a sorozatot, és megleled a választ.

    • @hanyeczadam12
      @hanyeczadam12 4 месяца назад

      @@EcoPityu oké

  • @csabakertesz3
    @csabakertesz3 3 года назад

    A cenzripetális a körmozgás középpontja felé mutató erő, az ellentéte, a kifelé mutató a centrifugális erő

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  3 года назад +2

      Egyszer valahol pont a centripetális-centrifugális erőkről volt szó, akkor ott azt mondták, hogy a centripetális pont a kifele ható, ez nekem megragadt (bár én is a "centrifuga mint ruhakicsavaró eszköz" kapcsán a entrifugálist tartottam kifele hatónak...)
      Döntsék el a fizikusok... (olvasatom szerint: "De mint minden tehetetlenségi erő esetében, a centrifugális erőnél sem lehet rámutatni egyetlen tárgyra sem, hogy "ő fejti ki a centrifugális erőt"; emiatt a centrifugális erő egy nem valódi erő.")
      Nem vagyok fizikus, nem is megyek bele vitába, de valóban a centripetális tartja körpályán, hogy ne repüljön ki!

    • @csabakertesz3
      @csabakertesz3 3 года назад +1

      @@EcoPityu igen a centripetális tart a centrifugálissal egyensúlyt. Egy centrifuga esetében a forgódob fala

  • @daninovak8414
    @daninovak8414 3 года назад +1

    Kar hogy nem O volt a tanar

  • @1hertelendy
    @1hertelendy 3 года назад +3

    Ebből baj lessz. Mai világban ilyet mondani hogy fiú-fiút, lány-lányt nem vonz! :)

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  3 года назад +12

      A csatorna leírásában benne van, hogy a csatorna sokszínű, de nem szivárvány! :)

  •  2 года назад

    El van nyújtva mint a rétes tészta..

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  2 года назад +6

      Nézd 2x-es sebességgel, akkor rövidebb.
      Több szakiskolában tananyag része lett, szerintem ott ráérnek végignézni.

    • @NoIPHU
      @NoIPHU 7 месяцев назад

      Nagyon helyes. Így legalább jól érthető, nem az a csiribú-csiribá, és kész.. 5 percben letudva.