Dziękuję za obejrzenie materiału. Jeśli to co robię ma dla Ciebie jakąś wartość będę ogromnie wdzięczny za polubienie, skomentowanie i/lub udostępnienie materiału. 0:44 Podana powierzchnia to powierzchnia zawierająca morza terytorialne (powierzchnia administracyjna wynosi 312 tys. km²) 7:08 przejęzycznie - w środkowej części akwenu a nie południowej!
Jakby tak oczyścić cały YT ze ścierwa, jakie ludzie wrzucają codziennie na całym Świecie, to pozostałoby jakieś 20% tak super wartościowych i pożytecznych filmików, jak ten. Dziękuje i licze na kontynuację. :)
Właśnie dzisiaj oglądałem powtórkę GP Azerbejdżanu Formuły 1 dokładnie na torze w Baku i był piękny widok na Morze Kaspijskie :). Krzysiek nie znikaj i nagrywaj dalej, robisz kawał dobrej roboty, pamiętaj mam do ciebie szacun i do końca życia wraz z bratem będziemy Ci wdzięczni, bo remont łazienki dawno się powiódł :). Pozdrawiam Piotrek
O tym morzu uczyłem się na r. Geografi w technikum, niestety oglądaliśmy tylko 10 min filmik na yt, a posłuchałbym czegoś więcej No i jest twój filmik!
Czy planujesz podobny odcinek o różnicach między zatoką, a morzem śródlądowym? Ten podział wydaje się być bardzo niejasny. Pojawia się sporo pytań. Na przykład dlaczego spora Zatoka Hudsona nie jest traktowana jako morze śródlądowe albo dlaczego niewielkie Morze Marmara już ten status posiada?
Skoro mówisz, że komentarz jest ważny, to napiszę, że właśnie dziś, czyli gdy wrzucałeś ten materiał, w Baku (o którym mówisz w 10:05) odbywała się czwarta runda eliminacji Mistrzostw Świata Formuły 1, czyli GP Azerbejdżanu. :)
Obejrzałem najmniej 2/3 Twoich filmów. Zawsze z podobną pasją tłumaczysz sprawy trudne w sposób prosty. Pozwolę sobie zasugerować pomysł na odcinek, jeśli nie zrobił tego jeszcze nikt przede mną. Chodzi o "Kanał Sueski 2". Pomysł jego budowy z użyciem kilkuset bomb atomowych zamiast koparek mających ukształtować zasadnicze koryto sięga bodajże lat '50 ub. wieku. Obecnie wydaje się że idea ta już bez użycia wspomnianych bomb odżywa. Odżywa, ponieważ nawet pobieżna analiza stratygraficzna począwszy od Eliatu aż do Morza Martwego i dalej Pustyni Judzkiej pokazuje że... kopania to za wyjątkiem pustyni jest relatywnie niewiele, a jedyny realny problem stanowi zabezpieczenie koryta kanału by przypadkiem nie zalało depresji Morza Martwego. Około 40 km gór można przy dzisiejszych technologiach pokonać zarówno przez jak i pod górami/pustynią Judzką. Jeśli znajdziesz chwilę czasu to polecam ten temat uwadze. Jest sporo filmów na YT w temacie, ale większość bardzo silnie obciążonych "politycznym sosem", który niweluje ich wartość. Ps. co do odcinka. Pasjonuję się etymologią. Ze swej w tej materii ciekawości sprawdziłem jak się ma sprawa wymarłego podgatunku tygrysa do nazwisk na obszarze jego występowania. Jułbarys / Юлбарыс [= tygrys o którym mowa] jest jednym z powszechnie znanych imion męskich i nazwisk na całym obszarze wokół Morza. Nie powinno to dziwić, ale dzięki temu zwierzę pomimo że wymarło jako podgatunek, podobnie jak np. słoń na tym samym obszarze trwać będzie tak długo jak długo istnieć będzie ludzkość... 🙂 Pozdrawiam pięknie.
Czytałam ostatnio, że Indie, Chiny i Rosja "budują" przez morze Kaspijskie nowy, jedwabny szlak. Zastanawiam się teraz, skoro przy wybrzeżu Rosji, morze to jest dosyć płytkie, jak będą tam wpływać statki towarowe... Może o tym temacie z perspektywy geografii zrobiłbyś jakiś materiał? Dziękuję za kolejny, ciekawy materiał i pozdrawiam z dalekiej północy Norwegii ❤❤❤ "Szlak rozpoczyna się w Xi'an w środkowych Chinach, a następnie prowadzi przez Kazachstan, Morze Kaspijskie, Azerbejdżan, Gruzję, Morze Czarne, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy do Mannheim w zachodniej części Niemiec. Długość połączenia wynosi około 11,3 tys. km." Polecam artykuł OSW: www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2015-02-10/nowy-jedwabny-szlak-uniwersalne-narzedzie-chinskiej-polityki
Szanowna Katlin Norway : To artykuł z 2015 obecnie korytarz "Pasa i Szlaku" łączy Chiny z Europą Zachodnią i wiedzie przez Rosję, Białoruś i Polskę. Miejscem styku (punktem przeładunkowym, gdzie odbywa się kontrola celno graniczna i zmiana szerokości torów) jest terminal przeładunkowy w Małaszewiczach. Towary przewożone w ekspresach kontenerowych (początkowo jeden pociąg w tygodniu, obecnie kilka dziennie) po przeładunku trafiają do państw Europy Zachodniej. Samo istnienie korytarza transportowego znacznie skróciło czas oczekiwania na przesyłki z Chin z 45 do ok 14 dni, ale z uwagi na dysproporcje pomiędzy np. polskim importem a eksportem (ponad 12 razy) szlak nie jest wykorzystywany w 100%. Pozdrawiam. J.
@@januszpiotrkowski4770 Najlepiej nic nie kupowac z Chin i tym samym nie wspierac agresywnego totalitaryzmu chinskiej pseudokomunistycznej mafii!! Z czego tu sie cieszyc ? - ze ten szlak umozliwia zalewanie Europy tanimi wyrobami o watpliwej jakosci i roznym chlamem jednorazowego uzytku jak np. zabawki?
Nie wiem czy było, ale bardzo mnie interesuje temat Zatoki Hudsona - w polskim internecie nie ma zbyt wiele na ten temat, chętnie dowiedziałbym się czegoś więcej
Dobry film merytorycznie i nie ukrywam, że ciekawy temat a twój kanał oglądam czasem, lubie takie ciekawostki geograficzne, fajnie mówisz dobrze sie ciebie slucha, życzę pomyslnosci w tworzeniu kolejnych materiałów ;) też chce wystartować z kanałem, można wiedzieć jaki masz mikrofon, dobry dzwięk jest, można prosić o model :)
6 milionów lat temu? Oczywiście! To były czasy, kiedy mój dziadek wciąż pił herbatę z dinozaurami i dyskutowaliśmy o najnowszych malowidłach jaskiniowych. Stare dobre czasy!
Pracowałem na tym morzu ponad rok na projekcie kashagan. 80km od brzegu na sypanej wyspie z piachu. Niesamowite przeżycie. Pozdrawiam PS. Tam te foki nazywają Tiulenie.
Na Jeziorze Titicaca,( pogranicze Peru i Boliwii), 3810 mn.p.m. mieszkają Indianie na wyspach pływających zbudowanych z trzciny. Niesamowite wrażenie. Byłem tam w 2017 roku. Zdzisiek R.
Proponuję wprowadzić nowe nazewnictwo. W tym szczególnym przypadku zamiast zastanawiać się czy to morze, czy jezioro, proponuję nazywać ten zbiornik Jeziorzem Kaspijskim :D
@@przyjemniaczek8615 to chyba całkiem logiczne, że drapieżnikowi ze szczytu łańcucha pokarmowego najpierw musi się skończyć pożywienie by wyginął. Nawet biorąc pod uwagę obecność człowieka co pokazują inne regiony gdzie duże drapieżne koty żyją pomimo , że człowiek tam jest
@@jakubkamieniarz i napiszesz o człowieku nad nim pewnie? Przecież to napisałem, w innych rejonach występowania tygrysów człowiek również występuje a mimo wszystko tam tygrysy dalej żyją
Jezioro to dla mnie jest akwen słodkowodny a nie słonowodny. Wiem że definicja zezwala ale... Zdecydowanie piękniejszym i przyciągającym moją uwagę wśród jezior jest największe jezioro na świecie oczywiście słodkowodne czyli Jezioro Górne położone w USA i Kandadzie.
Widzisz? Jak byś zamkną kanał to bym teraz nie spedzil nie całego kwadransu na naukę o czymś co mnie w szkole nie interesowalo😂 Przywracasz wiarę w to, że to podejście szkoły było złe a nie moje 😅
Mnie zabrakło mapy z końca zlodowacenia kiedy wody z Niziny Syberyjskiej przelewaly się przez bramę Kaszgarska do Morza Aralskiego potem dalej rzeką do Morza Kaspijskiego i dalej łączyły się z Donem i Morzem Azowskim i Czarnym. Czyli bywało że jeszcze całkiem nie dawno akweny te były połączone. Jest też hipoteza że przelanie się wód z Niziny Syberyjskiej i wzrost poziomu Morz Aralskiego i Kaspijskiego moglo dać początek mitu o potopie który znamy z Gilgamesza i z Biblii
Dziękuję za obejrzenie materiału. Jeśli to co robię ma dla Ciebie jakąś wartość będę ogromnie wdzięczny za polubienie, skomentowanie i/lub udostępnienie materiału.
0:44 Podana powierzchnia to powierzchnia zawierająca morza terytorialne (powierzchnia administracyjna wynosi 312 tys. km²)
7:08 przejęzycznie - w środkowej części akwenu a nie południowej!
Zrobisz program o tym jak palą się gwiazdy i skąd biorą tlen do tak ogromnych procesów?
@@arturpolski4511 Ty tak na serio czy nieudolnie trolujesz?
@@darekradek2072 nie rozumiem ciebie. Zadałem normalne pytanie skąd gwiazdy biorą tlen by się palić?
@@arturpolski4511 gwiazdy się nie palą. Tam zachodzi synteza wodoru w hel.
@@darekradek2072 chce to wiedzieć to pytam
Rozkładasz na łopatki całą geografię, którą miałem w szkole. Nigdy więcej już nawet nie myśl o zamknięciu kanału.
Dla mnie to takie inne spojrzenie i uzupelnienie do szkolnej Geografii.
Ale popieram kanalu nie zamykac!
+1
+1
Twoj kanał to wybitnie dobry kawalek youtuba ❤❤❤
Bardzo interesujący materiał dotyczący Morza Kaspijskiego,na tym doskonałym kanale.😊
Komentarz dla zasięgu ale też jako wyraz uznania - bardzo ciekawy materiał, doskonale opowiedziane zagadnienie 👍
Masz dar. Obejrzałem film o czymś, co mnie kompletnie nie interesuje i tak mnie wciągnął, że żałuję, że nie był dłuższy i bardziej szczegółowy.
Dziękuję za następną dawkę wiedzy👍
Bardzo pouczający film. Dziękuję ‼
Dobrze, że dalej nagrywasz❤ 😊
Taktyczne podziękowanie za miłe oglądanie.🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻
Gdzie byłeś jak chodziłem do szkoły 🙈
Świetna robota, filmy ogląda się znakomicie 👌😎
Bardzo ciekawy film - mnóstwo nowych wiadomości dla mnie. Dzięki Krzysztofie - łapka w górę! 🙂
Jakby tak oczyścić cały YT ze ścierwa, jakie ludzie wrzucają codziennie na całym Świecie, to pozostałoby jakieś 20% tak super wartościowych i pożytecznych filmików, jak ten. Dziękuje i licze na kontynuację. :)
Dobrze Cię widzieć💪👍
Świetny materiał, trzymam kciuki za rozwój kanału
Dzięki za wartościowy materiał. Pozdrawiam ✌️
Och uwielbiam Twoje filmy o takiej właśnie tematyce 😍 całą serię o ziemi oglądam i jeszcze i jeszcze i znowu. Pozdrawiam
Bardzo dziękuję za kolejny ciekawy film 🙂
Świetny material. Proszę, nagrywaj dalej.
Fajnie by było dodać coś więcej o endemitach w morzu Kaspijskim. Pozdrawiam!
Dziękuje za bardzo ciekawy odcinek, za trud który wniosłeś w przygotowanie tego odcinka- brawa.
Właśnie dzisiaj oglądałem powtórkę GP Azerbejdżanu Formuły 1 dokładnie na torze w Baku i był piękny widok na Morze Kaspijskie :). Krzysiek nie znikaj i nagrywaj dalej, robisz kawał dobrej roboty, pamiętaj mam do ciebie szacun i do końca życia wraz z bratem będziemy Ci wdzięczni, bo remont łazienki dawno się powiódł :). Pozdrawiam Piotrek
O tym morzu uczyłem się na r. Geografi w technikum, niestety oglądaliśmy tylko 10 min filmik na yt, a posłuchałbym czegoś więcej No i jest twój filmik!
Bardzo proszę, abyś zrealizował film o Jeziorze Tanganika! :) Będzie się działo. Zdrowia. :D
Ciekawy odcinek 🙂 Mój chłopak jest kolejnym nowym widzem, teraz oglądamy razem.
Trzymam kciuki za rozwój Twojego kanału ✊
A to bardzo ciekawe... tzn mamy drugie Morze Martwe przy Morzu-Jeziorze Kaspijskim. Dziękuje za interesujący filmik 😊
Świetny odcinek! Chcemy więcej takich odcinków. 🙂
Dziękuję za napisy 👏
Bardzo ciekawe to było 😊
Ma ogromną wartość. Jesteś jedyną osobą na Polskim YT która nagrywa filmy o takiej tematyce. Rób to.
Nie prawda. Sprawdz kanal Świat wciąga.
Jak zawsze materiał pierwsza liga.
Świetny materiał jak zawsze.
Bardzo przyjemnie słuchało się podczas pracy.
Rób to co robisz i tak jak robisz
Nie waż się przestawać ❤❤
Krzysiu, ja Twoje filmiki mogę oglądać niejeden raz. Twój kanał osobiście stawiam za wzór polskiego RUclips'a.
Świetna robota, oby tak dalej.
Bardzo ciekawy materiał !!!😉👍
Świetny film👍 Dzięki za przekazaną wiedzę 🙂 Bardzo interesujący film👌
Świetny materiał. Oglądałem z zaciekawieniem
Niby człowiek coś tam wiedział ale jednak niewiele.
Dzięki za materiał 👍
Czy planujesz podobny odcinek o różnicach między zatoką, a morzem śródlądowym? Ten podział wydaje się być bardzo niejasny. Pojawia się sporo pytań. Na przykład dlaczego spora Zatoka Hudsona nie jest traktowana jako morze śródlądowe albo dlaczego niewielkie Morze Marmara już ten status posiada?
Skoro mówisz, że komentarz jest ważny, to napiszę, że właśnie dziś, czyli gdy wrzucałeś ten materiał, w Baku (o którym mówisz w 10:05) odbywała się czwarta runda eliminacji Mistrzostw Świata Formuły 1, czyli GP Azerbejdżanu. :)
Miłego dnia życzę wszystkim :)
Dzień dobry Państwu koleżeństwu i witam serdecznie twórcę 👍🖐️😎
A może film o wyspie Hateg na oceanie Tetydy? Ciekawy temat, czytałem ostatnio.
Obejrzałem najmniej 2/3 Twoich filmów. Zawsze z podobną pasją tłumaczysz sprawy trudne w sposób prosty.
Pozwolę sobie zasugerować pomysł na odcinek, jeśli nie zrobił tego jeszcze nikt przede mną.
Chodzi o "Kanał Sueski 2".
Pomysł jego budowy z użyciem kilkuset bomb atomowych zamiast koparek mających ukształtować zasadnicze koryto sięga bodajże lat '50 ub. wieku. Obecnie wydaje się że idea ta już bez użycia wspomnianych bomb odżywa. Odżywa, ponieważ nawet pobieżna analiza stratygraficzna począwszy od Eliatu aż do Morza Martwego i dalej Pustyni Judzkiej pokazuje że... kopania to za wyjątkiem pustyni jest relatywnie niewiele, a jedyny realny problem stanowi zabezpieczenie koryta kanału by przypadkiem nie zalało depresji Morza Martwego. Około 40 km gór można przy dzisiejszych technologiach pokonać zarówno przez jak i pod górami/pustynią Judzką. Jeśli znajdziesz chwilę czasu to polecam ten temat uwadze. Jest sporo filmów na YT w temacie, ale większość bardzo silnie obciążonych "politycznym sosem", który niweluje ich wartość.
Ps. co do odcinka. Pasjonuję się etymologią. Ze swej w tej materii ciekawości sprawdziłem jak się ma sprawa wymarłego podgatunku tygrysa do nazwisk na obszarze jego występowania. Jułbarys / Юлбарыс [= tygrys o którym mowa] jest jednym z powszechnie znanych imion męskich i nazwisk na całym obszarze wokół Morza. Nie powinno to dziwić, ale dzięki temu zwierzę pomimo że wymarło jako podgatunek, podobnie jak np. słoń na tym samym obszarze trwać będzie tak długo jak długo istnieć będzie ludzkość... 🙂 Pozdrawiam pięknie.
Super odcinek!
Warto byłoby wspomnieć jeszcze o eksploatacji ropy naftowej na Morzu Kaspijskim i Neft Daslari. Polecam sobie doczytać jako ciekawostkę ;)
PS. Ciekawostką jest też fakt, że nie widać tafli wody tego akwenu na Google Maps, także tego miasta również nie zobaczymy na mapie satelitarnej.
Komentarz. Fajny film i ciekawy. Może seria o jeziorach?
Czytałam ostatnio, że Indie, Chiny i Rosja "budują" przez morze Kaspijskie nowy, jedwabny szlak. Zastanawiam się teraz, skoro przy wybrzeżu Rosji, morze to jest dosyć płytkie, jak będą tam wpływać statki towarowe... Może o tym temacie z perspektywy geografii zrobiłbyś jakiś materiał? Dziękuję za kolejny, ciekawy materiał i pozdrawiam z dalekiej północy Norwegii ❤❤❤
"Szlak rozpoczyna się w Xi'an w środkowych Chinach, a następnie prowadzi przez Kazachstan, Morze Kaspijskie, Azerbejdżan, Gruzję, Morze Czarne, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy do Mannheim w zachodniej części Niemiec. Długość połączenia wynosi około 11,3 tys. km."
Polecam artykuł OSW: www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2015-02-10/nowy-jedwabny-szlak-uniwersalne-narzedzie-chinskiej-polityki
BARKOWCE PRZY OGROMNEJ NOSNOSCI I MALEJ WYPORNOSCI MAJA NIEWIELKIE ZANURZENIE.
Szanowna Katlin Norway : To artykuł z 2015 obecnie korytarz "Pasa i Szlaku" łączy Chiny z Europą Zachodnią i wiedzie przez Rosję, Białoruś i Polskę. Miejscem styku (punktem przeładunkowym, gdzie odbywa się kontrola celno graniczna i zmiana szerokości torów) jest terminal przeładunkowy w Małaszewiczach. Towary przewożone w ekspresach kontenerowych (początkowo jeden pociąg w tygodniu, obecnie kilka dziennie) po przeładunku trafiają do państw Europy Zachodniej. Samo istnienie korytarza transportowego znacznie skróciło czas oczekiwania na przesyłki z Chin z 45 do ok 14 dni, ale z uwagi na dysproporcje pomiędzy np. polskim importem a eksportem (ponad 12 razy) szlak nie jest wykorzystywany w 100%. Pozdrawiam. J.
@@januszpiotrkowski4770 Najlepiej nic nie kupowac z Chin i tym samym nie wspierac agresywnego totalitaryzmu chinskiej pseudokomunistycznej mafii!! Z czego tu sie cieszyc ? - ze ten szlak umozliwia zalewanie Europy tanimi wyrobami o watpliwej jakosci i roznym chlamem jednorazowego uzytku jak np. zabawki?
Super odcinek. Jak wszystkie zresztą. Pozdrawiam
Nie wiem czy było, ale bardzo mnie interesuje temat Zatoki Hudsona - w polskim internecie nie ma zbyt wiele na ten temat, chętnie dowiedziałbym się czegoś więcej
Siemka, Bardzo interesujący materiał. Dzięki za pracę! 😉👍
Nie miałem pojęcia, że to tak ciekawy temat. Świetny film
Fantastyczie merytoryczny materiał, jak dla mnie, dla laika.
Dzięki ;)
Super odcinek.
Jesteś najlepszy.
Patrząc z góry to morze/jezioro przypomina Zatokę Perską. Też pustynia i gdzieniegdzie lazurowa woda.
4:00 nizina turańska - dobre.
Bardzo ciekawe - wlasnie zasuskrybowalem ha ha. Oby wiecej takich odcinkow.
Pozdrawiam serdecznie.
Dzięki 👍
10:05 Dzisiaj, kiedy to piszę, miał miejsce wyścig Formuły 1 o Grand Prix Azerbejdżanu w... Baku😉
Dobry film merytorycznie i nie ukrywam, że ciekawy temat a twój kanał oglądam czasem, lubie takie ciekawostki geograficzne, fajnie mówisz dobrze sie ciebie slucha, życzę pomyslnosci w tworzeniu kolejnych materiałów ;) też chce wystartować z kanałem, można wiedzieć jaki masz mikrofon, dobry dzwięk jest, można prosić o model :)
bardzo fajny materiał
Super👍
Super.
Bardzo ciekawy akwen, zwłaszcza w en podział na 3 strefy.
Dziękuję
Jak zwykle ciekawie bez lania wody, dzięki.
Jezioro Aralskie chętnie bym zobaczył w Twoim sprawozdaniu 😊
Stary materiał ale jest: ruclips.net/video/QuXRnp1w0xA/видео.html&t
@@NaukowoTV dzięki obejrzę z miłą chęcią 😁
Dzień dobry szanowne państwo kochani moi
Ty jesteś konfident!
@@kotkawmuszce4433 i Ty pajedziesz na trójkę za chwilę
Bardzo fajny materiał! Zawsze mi się marzyła wycieczka wokół tego Morza, ciekawi mnie flora i fauna delty Wołgi, dasz jakieś namiary?
Proponuję jako temat jezioro Bałchasz
6 milionów lat temu? Oczywiście! To były czasy, kiedy mój dziadek wciąż pił herbatę z dinozaurami i dyskutowaliśmy o najnowszych malowidłach jaskiniowych. Stare dobre czasy!
Komentarz taktyczny przed oglądaniem, dla poprawienia zasięgów ;)
Na geografii było u mnie wielokrotnie mówione że morze kaspijskie i martwe to jeziora
Zawsze ciekawiło mnie to (morze)
Mnie również
jeziorze
Fajne
Super
Super film !!
A będzie też coś o jeziorze czad?
Witam wszystkich. Pozdrawiam Autora Miłej majowki ludziska
Kurde, ten kanał spokojnie można dać do szkół, np zamiast religii. Dzieci przynajmniej nauczyły by się jak wygląda i wyglądał świat.
Pracowałem na tym morzu ponad rok na projekcie kashagan. 80km od brzegu na sypanej wyspie z piachu.
Niesamowite przeżycie. Pozdrawiam
PS. Tam te foki nazywają Tiulenie.
Dziękuję za arcy ciekawy odcinek. Zapraszam na jakieś super ciasto do mnie. Należy Ci się 😊
Skoro do Garabogazkol już jest przesmyk i zapora, to w zasadzie co za problem go pogłębić? Odległość wydaje się relatwynie niewielka...
Może warto zrobić film o Jeziorze Titikaka oraz o wielkich jeziorach w Ameryce Pn. 🤔🙂
Na Jeziorze Titicaca,( pogranicze Peru i Boliwii), 3810 mn.p.m. mieszkają Indianie na wyspach pływających zbudowanych z trzciny. Niesamowite wrażenie. Byłem tam w 2017 roku. Zdzisiek R.
@@sydneypl2848👏👏🙋
Proponuję wprowadzić nowe nazewnictwo. W tym szczególnym przypadku zamiast zastanawiać się czy to morze, czy jezioro, proponuję nazywać ten zbiornik Jeziorzem Kaspijskim :D
Jesteś ok !
film ktory mnie kompletnie nie interesuje, ostatecznie obejrzalem do konca. brawo
to jezioro garabogazkol, ma powierzchnie taką samą jak województwo Łódzkie
Zaskoczyła mnie informacja o Tygrysie Kaspijskim. Zawsze miałem wrażenie, że takie drapieżniki są ostatnie w kolejce do wymarcia
Niby dlaczego
@@przyjemniaczek8615 to chyba całkiem logiczne, że drapieżnikowi ze szczytu łańcucha pokarmowego najpierw musi się skończyć pożywienie by wyginął. Nawet biorąc pod uwagę obecność człowieka co pokazują inne regiony gdzie duże drapieżne koty żyją pomimo , że człowiek tam jest
@@DystopiQ problem w tym, że to nie tygrys był na szczycie tego łańcucha.
@@jakubkamieniarz i napiszesz o człowieku nad nim pewnie? Przecież to napisałem, w innych rejonach występowania tygrysów człowiek również występuje a mimo wszystko tam tygrysy dalej żyją
@@DystopiQ ledwo ledwo, za 50 lat też ich może nie być
👍👍👍
Super material!
Ale odkrycie! Równie dobrze Australia to największa wyspa na świecie
Jezioro to dla mnie jest akwen słodkowodny a nie słonowodny. Wiem że definicja zezwala ale... Zdecydowanie piękniejszym i przyciągającym moją uwagę wśród jezior jest największe jezioro na świecie oczywiście słodkowodne czyli Jezioro Górne położone w USA i Kandadzie.
Komentarz dla zasięgów.
Widzisz? Jak byś zamkną kanał to bym teraz nie spedzil nie całego kwadransu na naukę o czymś co mnie w szkole nie interesowalo😂
Przywracasz wiarę w to, że to podejście szkoły było złe a nie moje 😅
Ciekawe jakie dinozaury tam pływały 😂
Proszę o Jezioro Aralskie z najnowszym staniem badań i obserwacji.
Mnie zabrakło mapy z końca zlodowacenia kiedy wody z Niziny Syberyjskiej przelewaly się przez bramę Kaszgarska do Morza Aralskiego potem dalej rzeką do Morza Kaspijskiego i dalej łączyły się z Donem i Morzem Azowskim i Czarnym. Czyli bywało że jeszcze całkiem nie dawno akweny te były połączone. Jest też hipoteza że przelanie się wód z Niziny Syberyjskiej i wzrost poziomu Morz Aralskiego i Kaspijskiego moglo dać początek mitu o potopie który znamy z Gilgamesza i z Biblii