Jak dla mnie jest to pomieszczenie techniczne i estetyka jest zachowana na najwyższym poziomie. Czy trzeba to zabudowywać jak tak naprawdę tylko Właściciel =serwisant tam będzie wchodził ?! Zgrzewanie rur pełna profeska. Ja zawsze muszę sobie narysować dokąd włożyć rurkę aby nie było podwinięcia w kolanku itd. Zapewne doświadczenie profesjonalisty. Jak dla mnie robota wykonana perfekcyjnie.
Jest super, i nie ma co marudzic. Plytki sa ok, nikt z tego strzelał nie bedzie, czepianie sie dla samego czepiania. Istotą jest funkcjonalność, nie ma gorszej filozofii niż skupianie się na estetyce a funkcje instalacji sprowadzać do drugorzędnej roli.
Panie Krzysiu. Bardzo Pana szanuję. I dam parę uwag praktycznych - 1. Sprzęgło służy do mieszania obiegu kotłowego ( woda użytkowa w kranach ) i ogrzewczego ( kaloryfery ). 2. Sprzęgło stosuje się do dużych instalacji grzewczych - np spore blokowiska, po 10 pięter, albo w innych specyficznych przypadkach. Dla domu np 130 m.kw, czy nawet niech on będzie 300 m. kw. , to sprzęgło nie spełni swojego zadania. 3. Zasada jest taka : układ otwarty łączy się z innym układem otwartym - np. kominek i kocioł stałopalny na pelet / ekogroszek etc. Układ z niskim ciśnieniem do innego układu z niskim ciśnieniem. Albo w drugą stronę - dwa układy po ciśnieniu wysokim, z przeponą - system zamknięty. Np kocioł gazowy do drugiego źródła - kotła elektrycznego 400V. Jedno i drugie pracują w układach zamkniętych. 4. W takim przypadku, to NIE sprzęgło, a bardziej wymiennik i to na sposób. Po stronie zasilania powinien być zamontowany sporej wielkości odbiornik ( np kaloryfer ), żeby odbierał ewentualny skok temperatury. 5. Zamykanie układu stałopalnego i stosowanie wężownicy schładzającej . . . Ja rozumiem, bo są dwa R Ó Ż N E układy i się ze sobą kłócą. To któryś trzeba zrobić na sposób. 6. Gdzie izolacja na rury ?
To tak z grubsza. Podejrzana to sprawa, z tym sprzęgłem. A za sprzęgłem ( które ma zadanie mieszać ), jest zawór trójdrogowy, który ma co ? Mieszać już zmieszane ??? W jakim celu ?
@@ukaszb6555 Z fanatykami nie ma dyskusji i wiem o tym. Bo z fanem to jeszcze można się wymienić poglądami. I nadal nie widzę KONKRETNEGO argumentu na poparcie tezy " ale bredzisz ". Poza " bo ja tak uważam i już ".
Kotłownia na dzisiejsze czasy. Mam kotły u siebie na : węgiel, gaz, kominek, panel foto. Teraz inwestuję tylko w szyszki,chrust,kartony. Czyli zwykły kopciuch!!!!!!!
Witam . Taka mała uwaga jeśli mogę . Rurka pp jest ok jeśli chodzi przepływ ale na ładownie zasobnika miedź lub coś bardziej wytrzymałego na temperaturę ponieważ podczas ładowania zasobnika temperatura dochodzi do 85 stopni i jeszcze polecam zakładać filtr na powrocie z zasobnika (wyprażanie kamienia kotłowego na wężownicy zasobnika )
@@buli163 nawet jeśli to i tak z gazowni kondesata taka nie pójdzie temperatura chyba że pellet ale też ciężko uzyskać tak wysoką temperaturę nie wiem nie znam się 😜😃
@@michaszymanski8848 chodzi mi o rurki na ładowaniu zasobnika nie o spaliny , szybciej się "starzeją" . A od strony spalin są zabezpieczenia na kotle w razie czego go wyłączy
Krzysztof wszystko cycuś glancuś😊. Ja bym jeszcze założył dodatlowo zawór termostatyczny mieszający na grzejniki, taki z ręczną nastawą. Robi tą samą robotę co ten z siłownikiem na podłogówce tylko że jest tańszy, a z racji że na grzejnikach jest mniejsza bezwładność to szybko zadziałasz. Dlaczego? Bo grzejnik w okresie cieplejszym nie potrzebuje 60 stopni i gdy ma wtedy temperature np. 35/40 to grzeje całą powierzchnią i zawory termostatyczne na grzejnikach działają płynniej żadziej odcinając grzejnik całkowicie. Jest bardziej komfortowo. Powyższe rozwiązanie to przyda Ci się przy piecu na pelet bo gazowy pewno ustawisz sam na mniejszą remperaturę ale jak już to przerabiasz to może warto rozważyć to w przeróbce. Pozdrawiam.
A jak dla mnie łączenie sprzęgła plus zaworu trojdrogowego jest totalna nieznajomością się na hydraulice ....ale to moje zdanie pozdrawiam fanatyków Krzysia
Ciekawa sprawa. Krzysiu mówi o mieszaniu małego obiegu, za pomocą tego zaworu trójdrogowego. Tylko tą funkcję ma tutaj pełnić sprzęgło. A tak naprawdę to powinien być wymiennik. I Krzysiu idzie tutaj na sposób - zamyka układ stałopalny i stosuje wężownicę schładzającą. Kiedy kotły stałopalne, dla bezpieczeństwa, powinny być w układzie otwartym. Dość ciekawe.
Hej Krzysiu robota super, +5do zaj....stości 😁 co do zabudowy rur pp. Radził bym odpuścić temat, zamontuj dobra otulinę i zostaw. W tym momencie jest możliwość demontażu, jeśli to zabudujesz nie masz możliwości szybkiego demontażu i ewentualnego serwisy przy rozdzielaczach, a rzuca się w oczy że dolna szafa ma już ciacno z tymi rurami. Pozdrawiam i czekam na kolejną część 😃
@@Richard_Green_143 Oczywiście jak najbardziej, ale w razie braku prądu ogrzewania też niema, a grawitacyjnie jest niezależne więc sztuką jest zrobić coś żeby to działało i nie zepsuć tego. Oczywiście chodzi mi o budynki budowane dawniej w których grawitacja była standardem
Mam pytanie odnośnie rotametrów. Na ściankach pojawił się rdzawy nalot, nie jest to żelazo. Instalacja napełnioną jest wodą po uzdatnieniu . Serwisant montujący stacje uzdatniania wody mówi że korozji i wypłukiwaniu ulega miedź użyta w instalacji c.o. jest jej niewiele parę kolanek i może trzy metry rurek . Serwisant zaleca pomieszanie wody surowej do układu c.o. co zrobić ?.
Mam pytanie takie niezwiązane z twoją robotą. W styczniu robiłem podobnie, tylko że kocioł i zbiornik wody użytkowej Valianta i wszystkie połączenia gwintowane tuż nad zbiornikiem się pocą. Pakuły trochę wystaje i ona jest mokra. Wróży to coś, czy po prostu zwrócić im na to uwagę przy rocznym przeglądzie?
Pakuła może być mokra tuż po zalaniu, tylko chwile gdy trochę namiętnie powinna się uszczelnić. Jeśli poci się cały czas to została źle nawinięta i zsunela się z gwintu podczas zkrecania, proponował bym przewinąć jeszcze raz i zrobić to porządnie. Pozdrawiam
Zostaw Krzychu trochę miejsca na rurkę od gazu ;) bo ciasno się tam robi. I dwa pytanka na deser: 1) Jaka nasadka do śrubunków? 2) -Jakiej marki rurki PP?- 12:02 "PRAWTECH"
Cześć Czym będziesz sterował zawór 3 drogowy I pompy za sprzęgłem? Może masz jakieś pewne sprawdzone rozwiązania ( nie koniecznie po tysiącu za sterownik) Pozdrawiam kotłownia fajna
Jak określić " trudne czasy " ??? Pytanie w eter i do Pana Krzysia. To chyba takie, gdzie np przez dłuższy czas nie ma prądu na dużym terenie - na przykład w skutek lockdownu energetycznego. Wtedy się okaże, że powyższa kotłownia jest na DOBRE CZASY. Bo zabraknie prądu, to tutaj nic nie będzie działać. Ktoś tu się naśmiewał z instalacji grawitacyjnych. A one są dobre i od lat sprawdzone. Instalacja hydrauliczna i ogrzewcza, co pracuje całkowicie BEZ prądu i niezależnie - TO JEST KOTŁOWNIA na trudne czasy !
pracuje w firmie hydraulicznej z majstrami którzy długo siedzą w fachu i mówią że tylko pakuły natomiast majstry z innej firmy też z długoletnim stażem mówią że tylko nić chyba zależy kto co lubi
A tak poza tym, to wpadnij do GB, twu, teraz UK na symposium hydraulików. Pokaż im ten film, wytłumacz co zrobiłeś i dla czego ;))) Potem odbierz "Nobla" i wróć do Polski... A co Ci szkodzi ;))) Pozdrawiam ;)
Takie pytanie. Jak myślisz, czy na "zimnych" rurach ponad gniazdkami zacznie się coś skraplać i nie daj boże kapać? Niczego nie zabudowuj bo będziesz się tylko w k, jak przyjdzie czas na jakiś serwis albo małą zmianę. ;)
Panie,jest gitara,po chcesz to zabudować, żeby mieć ciężki dostęp do czegokolwiek? Albo żeby to potem znowu pruć przy kolejnej przeróbce w razie czegoś?twoja kotłownia wygląda Luks,chyba nie widziałeś brzydkich kotłowni😉
Co tp za kotłownia na trudne czasy jak pompek na prąd nasrane. Na trudne czasy tylko piec akumulacyjny ewentualnie kominek gdzie wiązke chrustu spalisz i nie zamarzniesz. Prądu nie będzie i i jak to mówi przysłowie dupa zimna🤣
Jak dla mnie jest to pomieszczenie techniczne i estetyka jest zachowana na najwyższym poziomie. Czy trzeba to zabudowywać jak tak naprawdę tylko Właściciel =serwisant tam będzie wchodził ?! Zgrzewanie rur pełna profeska. Ja zawsze muszę sobie narysować dokąd włożyć rurkę aby nie było podwinięcia w kolanku itd. Zapewne doświadczenie profesjonalisty. Jak dla mnie robota wykonana perfekcyjnie.
Jest super, i nie ma co marudzic.
Plytki sa ok, nikt z tego strzelał nie bedzie, czepianie sie dla samego czepiania.
Istotą jest funkcjonalność, nie ma gorszej filozofii niż skupianie się na estetyce a funkcje instalacji sprowadzać do drugorzędnej roli.
Kawałek rury na widoku się przydaje, można w zimie buty suszyć 😉
Dobra robota.
Najgorsze jest to że wszystkiego się nie przewidzi podczas budowy domu i potem zmuszeni jesteśmy mieć takie plątaniny rur 👍😁🍺.
Muszę powiedzieć że ładnie nakładasz pakuły, wielu fachowców powinno się od Ciebie uczyć
Jeszcze szczotki drucianej i brzeszczota zabrakło
Super robota. Pozdrawiam
Super robota, no i oczywiście pozdrowienia z Bristolu
Zapowiada się ciekawie
Również uważam, że estetyka to do osobistego oglądu. A ci, którzy krytykują, to niech się rozejrzą wokół siebie. Mnie się podoba.👍
Jak zawsze świetna robota Krzychu!
Ps.
Piszę sobie tak dla zasięgów, bo po kiego wylać wszystkie "żale" w jednym komentarzu, jak można w kilku ;)
Łapa! ;)
Pozdrawiam!
widze, ze co by nie było za biednie to miedzianka zaciskowa wjechała :D
Pozdrawiam serdecznie
Panie Krzysiu. Bardzo Pana szanuję. I dam parę uwag praktycznych -
1. Sprzęgło służy do mieszania obiegu kotłowego ( woda użytkowa w kranach ) i ogrzewczego ( kaloryfery ).
2. Sprzęgło stosuje się do dużych instalacji grzewczych - np spore blokowiska, po 10 pięter, albo w innych specyficznych przypadkach. Dla domu np 130 m.kw, czy nawet niech on będzie 300 m. kw. , to sprzęgło nie spełni swojego zadania.
3. Zasada jest taka : układ otwarty łączy się z innym układem otwartym - np. kominek i kocioł stałopalny na pelet / ekogroszek etc. Układ z niskim ciśnieniem do innego układu z niskim ciśnieniem. Albo w drugą stronę - dwa układy po ciśnieniu wysokim, z przeponą - system zamknięty. Np kocioł gazowy do drugiego źródła - kotła elektrycznego 400V. Jedno i drugie pracują w układach zamkniętych.
4. W takim przypadku, to NIE sprzęgło, a bardziej wymiennik i to na sposób. Po stronie zasilania powinien być zamontowany sporej wielkości odbiornik ( np kaloryfer ), żeby odbierał ewentualny skok temperatury.
5. Zamykanie układu stałopalnego i stosowanie wężownicy schładzającej . . . Ja rozumiem, bo są dwa R Ó Ż N E układy i się ze sobą kłócą. To któryś trzeba zrobić na sposób.
6. Gdzie izolacja na rury ?
To tak z grubsza. Podejrzana to sprawa, z tym sprzęgłem. A za sprzęgłem ( które ma zadanie mieszać ), jest zawór trójdrogowy, który ma co ? Mieszać już zmieszane ??? W jakim celu ?
ale bredzisz
@@ukaszb6555 Ja, czy Max Pax ? A cokolwiek dla poparcia argumentu " Ale bredzisz " ? Zauważę, że mój komentarz pod tym filmem ma najwięcej polubień.
@@emihydro-elektro Nie masz pojęcia o hydraulice to się nie wypowiadaj
@@ukaszb6555 Z fanatykami nie ma dyskusji i wiem o tym. Bo z fanem to jeszcze można się wymienić poglądami.
I nadal nie widzę KONKRETNEGO argumentu na poparcie tezy " ale bredzisz ". Poza " bo ja tak uważam i już ".
Witam i pozdrawiam 👍
Kotłownia na dzisiejsze czasy. Mam kotły u siebie na : węgiel, gaz, kominek, panel foto. Teraz inwestuję tylko w szyszki,chrust,kartony. Czyli zwykły kopciuch!!!!!!!
I jest spoko ,teraz może przyjść zima 😄
czy mozna to rozwiazanie zastosowac tylko dla podłogówki? Kociol gazowy i weglowy
super
Witam . Taka mała uwaga jeśli mogę . Rurka pp jest ok jeśli chodzi przepływ ale na ładownie zasobnika miedź lub coś bardziej wytrzymałego na temperaturę ponieważ podczas ładowania zasobnika temperatura dochodzi do 85 stopni i jeszcze polecam zakładać filtr na powrocie z zasobnika (wyprażanie kamienia kotłowego na wężownicy zasobnika )
A rura PP jaki ma zakres temperatur?
@@michaszymanski8848 nie pamiętam dokładnie ale chyba 80-85 max chwilowej
@@buli163 nawet jeśli to i tak z gazowni kondesata taka nie pójdzie temperatura chyba że pellet ale też ciężko uzyskać tak wysoką temperaturę nie wiem nie znam się 😜😃
@@michaszymanski8848 chodzi mi o rurki na ładowaniu zasobnika nie o spaliny , szybciej się "starzeją" . A od strony spalin są zabezpieczenia na kotle w razie czego go wyłączy
@@buli163 tak tak mówię o rurkach nie ospalinach bo tam inne temperatury sa
Krzysztof wszystko cycuś glancuś😊. Ja bym jeszcze założył dodatlowo zawór termostatyczny mieszający na grzejniki, taki z ręczną nastawą. Robi tą samą robotę co ten z siłownikiem na podłogówce tylko że jest tańszy, a z racji że na grzejnikach jest mniejsza bezwładność to szybko zadziałasz. Dlaczego? Bo grzejnik w okresie cieplejszym nie potrzebuje 60 stopni i gdy ma wtedy temperature np. 35/40 to grzeje całą powierzchnią i zawory termostatyczne na grzejnikach działają płynniej żadziej odcinając grzejnik całkowicie. Jest bardziej komfortowo. Powyższe rozwiązanie to przyda Ci się przy piecu na pelet bo gazowy pewno ustawisz sam na mniejszą remperaturę ale jak już to przerabiasz to może warto rozważyć to w przeróbce. Pozdrawiam.
A jak dla mnie łączenie sprzęgła plus zaworu trojdrogowego jest totalna nieznajomością się na hydraulice ....ale to moje zdanie pozdrawiam fanatyków Krzysia
Ciekawa sprawa. Krzysiu mówi o mieszaniu małego obiegu, za pomocą tego zaworu trójdrogowego. Tylko tą funkcję ma tutaj pełnić sprzęgło. A tak naprawdę to powinien być wymiennik. I Krzysiu idzie tutaj na sposób - zamyka układ stałopalny i stosuje wężownicę schładzającą. Kiedy kotły stałopalne, dla bezpieczeństwa, powinny być w układzie otwartym. Dość ciekawe.
@@emihydro-elektro Ktoś tu wyżej napisał o zaworach na klapie. Tylko co z tego, jak zwrotne na stałopalnym lubią się przyblokować.
Sporo tu jest uwag, oj sporo. I to sprzęgło, podwójne mieszanie i podwójne wysadzenie domu 130 m kw w powietrze - z tym wężownikiem mieszającym.
ruclips.net/video/5tcE1po6Oto/видео.html tutaj ciekawie
Sprzęgło eliminuje ,,walkę" wydajności pomp obiegowych. Przecież są też takie gotowe rozwiązania firmy Afriso.
Hej Krzysiu robota super, +5do zaj....stości 😁 co do zabudowy rur pp. Radził bym odpuścić temat, zamontuj dobra otulinę i zostaw. W tym momencie jest możliwość demontażu, jeśli to zabudujesz nie masz możliwości szybkiego demontażu i ewentualnego serwisy przy rozdzielaczach, a rzuca się w oczy że dolna szafa ma już ciacno z tymi rurami. Pozdrawiam i czekam na kolejną część 😃
Co to za model sprzęgła na dwa źródła ciepła?
Zrób filmik jak byś taką przeróbkę miał zrobić w kotłowni z piecem gazowym i piecem na paliwo stałe ale z instalacją grawitacyjną
Grawitacja? Pompa obiegowa to po pierwsze. Koszt znikomy, efektywność instalacji wzrasta.
@@Richard_Green_143 Oczywiście jak najbardziej, ale w razie braku prądu ogrzewania też niema, a grawitacyjnie jest niezależne więc sztuką jest zrobić coś żeby to działało i nie zepsuć tego. Oczywiście chodzi mi o budynki budowane dawniej w których grawitacja była standardem
Mam pytanie odnośnie rotametrów.
Na ściankach pojawił się rdzawy nalot, nie jest to żelazo. Instalacja napełnioną jest wodą po uzdatnieniu . Serwisant montujący stacje uzdatniania wody mówi że korozji i wypłukiwaniu ulega miedź użyta w instalacji c.o. jest jej niewiele parę kolanek i może trzy metry rurek . Serwisant zaleca pomieszanie wody surowej do układu c.o. co zrobić ?.
stosuje się wodę demineralizowaną a nie zmiękczoną.
Przed zmiękczeniem
Mam pytanie takie niezwiązane z twoją robotą. W styczniu robiłem podobnie, tylko że kocioł i zbiornik wody użytkowej Valianta i wszystkie połączenia gwintowane tuż nad zbiornikiem się pocą. Pakuły trochę wystaje i ona jest mokra. Wróży to coś, czy po prostu zwrócić im na to uwagę przy rocznym przeglądzie?
Pakuła może być mokra tuż po zalaniu, tylko chwile gdy trochę namiętnie powinna się uszczelnić. Jeśli poci się cały czas to została źle nawinięta i zsunela się z gwintu podczas zkrecania, proponował bym przewinąć jeszcze raz i zrobić to porządnie. Pozdrawiam
Cześć, kiedy kontynuacja tego odcinka?
Zostaw Krzychu trochę miejsca na rurkę od gazu ;) bo ciasno się tam robi. I dwa pytanka na deser:
1) Jaka nasadka do śrubunków?
2) -Jakiej marki rurki PP?- 12:02 "PRAWTECH"
do srubunków klucz stopniowy
A gdzie masz odpływ skroplin?
Czy zasilanie sprzęgła można zrobić rurami PP?
siemanko 👍👍👍
Dlaczego nie zamontowałeś separatora zanieczyszczeń na powrocie do kotła?
Zamontował
Witam, a te zawory zwrotne to nie lepiej dać klapkowe że względu niskie opory. Pozdrawiam
Wiem ale takie miałem nie chciałem już w dodatkowe koszty się pchać :)
@@remont4you Wlasnie mnie Krzychu mijales swoim oplem na wlokniarzy w Łodzi, skrecales w mickiewivza a ja prosto, pozdrowionka 👍
Witaj czy działasz na Śląsku?
Siemaneczko 👍
Cześć Czym będziesz sterował zawór 3 drogowy I pompy za sprzęgłem? Może masz jakieś pewne sprawdzone rozwiązania ( nie koniecznie po tysiącu za sterownik) Pozdrawiam kotłownia fajna
Jak określić " trudne czasy " ??? Pytanie w eter i do Pana Krzysia. To chyba takie, gdzie np przez dłuższy czas nie ma prądu na dużym terenie - na przykład w skutek lockdownu energetycznego. Wtedy się okaże, że powyższa kotłownia jest na DOBRE CZASY. Bo zabraknie prądu, to tutaj nic nie będzie działać.
Ktoś tu się naśmiewał z instalacji grawitacyjnych. A one są dobre i od lat sprawdzone. Instalacja hydrauliczna i ogrzewcza, co pracuje całkowicie BEZ prądu i niezależnie - TO JEST KOTŁOWNIA na trudne czasy !
Kiedy jakis lajw? Najlepiej piatek lub sobota.chociaz godzine 💪
👊
👍
Podziwiam cię jak sam sobie radzisz z tą zgrzewarka do rur PP
Zawsze robisz na pakuły? Testowałeś może nić uszczelniającą? Mega super wygodna do pracy i super uszczelnia :)
pracuje w firmie hydraulicznej z majstrami którzy długo siedzą w fachu i mówią że tylko pakuły
natomiast majstry z innej firmy też z długoletnim stażem mówią że tylko nić
chyba zależy kto co lubi
Pakuły mają swoje zastosowanie do jednego, a nić Loctite do drugiego.
Co ci daje zawur zwrotny przed sprzęgłem powinien być za żeby Ci nie podciagalo wody że sprzęgła błąd i przy grzejnikach nie jest konieczny
Przecież ma też zawór zwrotny za sprzęgłem na obiegu od podłogówki.
będziesz mógł palić owsem ? 1,5 t owsa ma kaloryczność 1t węgla...
A tak poza tym, to wpadnij do GB, twu, teraz UK na symposium hydraulików. Pokaż im ten film, wytłumacz co zrobiłeś i dla czego ;))) Potem odbierz "Nobla" i wróć do Polski... A co Ci szkodzi ;)))
Pozdrawiam ;)
Takie pytanie. Jak myślisz, czy na "zimnych" rurach ponad gniazdkami zacznie się coś skraplać i nie daj boże kapać?
Niczego nie zabudowuj bo będziesz się tylko w k, jak przyjdzie czas na jakiś serwis albo małą zmianę.
;)
Panie Majster, a jak rodzina wytrzymuje tyle czasu bez ciepłej wody? 🤪 Chyba że prundem grzejesz 🤣
Wszystko elegancko, ale szkoda że bez filtra magnetycznego na powrocie z instalacji pod kotłem gazowym
teraz wzioł sie za hydraulike
serio czepiali się kafli..? Ludzie...
Co to z nutka w tle?
Fajna jest ☺️
Panie,jest gitara,po chcesz to zabudować, żeby mieć ciężki dostęp do czegokolwiek? Albo żeby to potem znowu pruć przy kolejnej przeróbce w razie czegoś?twoja kotłownia wygląda Luks,chyba nie widziałeś brzydkich kotłowni😉
Szewc bez butów chodzi ....
Co ty Krzychu pierdolisz ,,kotlownia na ciezkie czasy,, tu masz kotłownie ...
Spali nawet condony.....ruclips.net/video/JE1oilqZXYM/видео.html
Taki kocioł jest NAJLEPSZY i sprawdzi się w KAŻDYCH trudnych czasach :D
Co tp za kotłownia na trudne czasy jak pompek na prąd nasrane. Na trudne czasy tylko piec akumulacyjny ewentualnie kominek gdzie wiązke chrustu spalisz i nie zamarzniesz. Prądu nie będzie i i jak to mówi przysłowie dupa zimna🤣