Září - anglický trávník | ŠENA

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 9 ноя 2024

Комментарии • 12

  • @RobySVK
    @RobySVK Год назад

    Huraaa ideme do toho!

  • @danawhite8937
    @danawhite8937 Год назад

    Dobry den. rad bych se zeptal. Mam na zahrade docela dost mechu, muzete poradit, jaky stroj si na to pujcit pripadne, pouzit nejake hnojivo ? dekuji

    • @tjersak
      @tjersak Год назад +1

      cokoli s obsahem železa. což mají hnojiva jako stop mechu

    • @milujusvujtravnik_sena
      @milujusvujtravnik_sena  Год назад

      Ideální je chelát Fe 8%. www.sena.cz/ochranne-postriky/fe-8-tekute-hnojivo-na-travnik/

  • @lubomirpokorny4141
    @lubomirpokorny4141 Год назад

    Dobrý den pane Šeno, chtěl bych letos poprvé udělat aerifikaci a zapískování, ale dostanu se k ní až o víkendu 30.9. Je to ještě vhodný termín? Děkuji

    • @milujusvujtravnik_sena
      @milujusvujtravnik_sena  Год назад

      Dobrý den pane Pokorný, určitě to je ještě v pohodě. Obzvláště letos, když je velmi teplé září.

  • @petrs.7166
    @petrs.7166 Год назад

    Dobrý den pane Šeno, chtěl jsem se zeptat na správný postup při založení trávníku či jen případný comment mého postupu.
    Poslední 2 roky zakládám komplet zahradu od píky a jelikož je terén v dost velkém svahu a byl jen vždy zarostlý plevelem, neminula mě zednická v podobě několika vyvýšených zídek, abych alespoň trochu snížil svah budoucí zahrady. 1/2 na pěstování plodin a 1/2 volnočasová trávníková plocha cca 70m2 s mírným svahem, ale stále jakštakš rovinou. Pozemek je prostě skřiva na obou osách :-)
    V první objednávce od Vás jsem zakoupil okrasnou luxusní směs společně s hnojivem Pure Sport&Golf(jaro-léto) a Pure Autumn(podzim). Než jsem stihl připravit tuto plochu (tedy kompletně přerýt od plevelu a zbavit kamení, jsem navozil cca 30 tun kvalitní ornice (černozem). To proto, že velká část pozemku je tvořena jílovcem a sem tam nějaká ta hnědozem), jsem u Vás zakoupil v druhé objednávce zeolit a biovin pro prvotní výživu. Zeolit jsem dal několik cm pod finální povrch ornice a nahoru jsem vysypal biovin, který zapracoval hráběma z horní vrstvou ornice tak, aby zeolit nebyl vidět. Celé jsem to přejel zahradním válcem, ten to sice pěkně zarovnal a i udusal před první setbou, ale vysoké teploty zapřičinili to, že pozemek rychle vyschl a jak byl udusaný, měl jsem strach, aby vysoké teploty semena nespálila, protože by mohla mít velký problém takto vyschlou a udusanou zeminu prorůst. Koupil jsem proto cca 250kg substrátu na trávníky, který obsahoval i křemičitý písek, aby při zalévání ráno a hlavně večer v těchto extrémních teplotách, zůstal alespoň povrch trochu vlhký a semena měla šanci přežít a zaklíčit. Po 5 dnech začala semena konečně klíčit na místech, kde vůbec nesvítí slunce (hrany a stín od zídek). Tyto extrémní teploty okolo 35-40°C trvaly cca 2,5 týdne, než konečně i u nás zapršelo (Zlínský kraj je dost suchá oblast), hlavně u nás.
    Po skoro 3 týdnech naopak přišli silné lijáky i k nám, konečně, a i když mi vyplavily část substrátu i s nějakými semeny dolů k baráku po přístupové cestičce nahoru k trávníku, je nyní trávník více a více zelenější i na místech, kde byl jen jíl a jen asi 15cm nové ornice.
    Při čtení mnoha webů ohledně správného postupu trávníku jsem neustále narážel na informace, které mi dost často protiřečily s postupem přečteným dříve a to je prostě problém dnešní doby, když se člověk pustí do naprosto nové věci, nemá jakékoli zkušenosti a informace a tak čte jeden web za druhým a sbírá informace a porovnává fakta, než si udělá základní obrázek o tom, jak by to asi mělo být a udělá si svůj postup a řešení.
    Dnes vím, že jakmile budu dělat i nový trávník před barákem, zainvestuji i do křemičitého písku frakce 0-2mm, které zapracuji s novou ornicí tak, aby více písku bylo pod finálním zpevněným povrchem.
    Nyní by mě zajímalo, jelikož mám trávník na zahradě vyklíčený zhruba ze 2/3 (stále jsou místa, kde to buď neroste nebo jen zřídka) a tráva je velká kolem 5-6cm, jak v mém případě postupovat na zimu. A kdy eventuálně pohnojit. Zatím jsem před setbou použil jen biovin a pod ním v zemi pár cm níže je zeolit.
    Jako poslední otázku bych měl, jestli je dobré mít jen jeden typ semen, tedy v mém případě luxusní okrasná směs nebo bych měl příští rok prosít i nějakým jiným typem semen. Protože když vidím trávník růst, tak tráva je hodně tenká (sotva 1/4 mm), tak by mě zajímalo, jestli tato okrasná odrůda takto tenká zůstane či trochu zesílí, aby vůbec vydržela budoucí zátěž.
    Děkuji mnohokrát za Vaše případné cenné informace. A omlouvám se za takový román :-)
    Petr

    • @milujusvujtravnik_sena
      @milujusvujtravnik_sena  Год назад

      Dobrý den Petře, myslím, že román není úplně ideální formát na komentáře. :-) Jen psaní odpovědí na Vaše dotazy by mi zabralo hodinu. Zakládání trávníků - úspěšné zakládání není snadná věc, která jde vysvětlit v pěti větách. tak se omlouvám, ale rádi Vám posloužíme v rámci individuálního poradenství. Více na: www.sena.cz/kurzy-skoleni-konzultace/

  • @eriktoupal8437
    @eriktoupal8437 Год назад

    Test ELO1 by nebyl? Už ji ani nevidím ve videu :(

    • @milujusvujtravnik_sena
      @milujusvujtravnik_sena  Год назад +2

      Dobrý den pane Toupale, v pátek jsem Vám psal, že je sekačka k vidění i na pobočce v Ostravě, tak se prosím přijďte na ní podívat. Video kalendář není o ELO 1, ale o radách, které budou užitečné širokému publiku, proto střídám rotační sekačky s vřetenovými. Žádný jiný význam to nemá. A pokud máte z ELO 1 obavu, bude možná lepší, když si pořídíte kousek od zavedených značek a je vše vyřešeno. :-)
      Takže kdo chce vidět ELO 1, tak Vás rádi přivítáme na pobočce v Praze a Ostravě.

    • @eriktoupal8437
      @eriktoupal8437 Год назад

      @@milujusvujtravnik_sena až budu mít cestu kolem tak se zastavím ;-) je super že se výroba rozběhla. ;-)

  • @hada211
    @hada211 Год назад +1

    👌👌