Jak poprawić wydajność klimatyzacji przenośnej (klimatyzatora).

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 13 сен 2024
  • W tym krótkim filmiku prezentuje jak w łatwy i tani sposób poprawić sprawność klimatyzatora przenośnego.

Комментарии • 62

  • @ireneuszpokrywka3970
    @ireneuszpokrywka3970 Год назад +10

    Już kilka lat temu zrobiłem podobnie. Zaizoluj termicznie rurę wylotową gorącego powietrza. Dodatkowo rura zasysanego powietrza powinna być zamocowana na dole a rura z gorącym powietrzem na górze - wtedy osiągniesz jeszcze więcej. Pozdrawiam

  • @ArtiloPLB
    @ArtiloPLB 2 года назад +6

    Sam zrobiłem podobnie doprowadziłem drugą rurę wlotową do skraplacza i wyprowadziłem na zewnątrz, uszczelniłem to i jest nieco lepiej ale wciąż brakuje do ideału z zewnątrz zasysa powietrze do środka ale podciśnienie wciąż w pewnym stopniu występuje. Temperatura zamiast spaść o 2 stopnie spada o ponad 3. Szału nie ma ale dobre i to.
    Po dłuższym użytkowaniu stwierdzam, że w mniejszym pomieszczeniu sobie radzi znacznie lepiej. Po 3 godzinach temperatura z 27 spadła do 22, a na zewnątrz było ponad 30 więc jest różnica.
    Klimatyzator to Ravanson Pm-9500s

  • @MrLomaxHD
    @MrLomaxHD 2 года назад +7

    Dobre rozwiązanie, też tak w tamtym roku zrobiłem. Co do zasysania powietrza z pomieszczenia szczelnego bez przeróbki miałem taki problem że mimo iż było chłodniej brakowało powietrza do oddychania i i tak było duszno. A po takiej przeróbce jest 2 razy lepiej, a gdy owinięta została rura wylotowa wełną mineralną a później - folią by się nie sypała polepszyło się o 4 razy (ta rura bez izolacji działa jak grzejnik w pomieszczeniu które chcesz chłodzić) serio to wiele zmienia. I ważne żeby rura wylotowa była wyżej niż zasysająca, inaczej wyrzucane powietrze ciepłe kieruje się ku górze. Rozpędzone w znacznym stopniu pewnie wpada wprost do rury zasysającej mimo że jest dłuższa. Wiem że otwór wlotowy zrobiłeś u góry więc by tego nie zmieniać polecam choćby przetestować ten fakt w sposób taki żeby rura wlotowa tuż za rękawem posiadała kolanko w dół i kawałek przedłużenia, poza tym wyizoluj czymś rurę wylotową od klimy do rękawa a twój zestaw wejdzie na nowy wydajniejszy i ekonomiczniejszy poziom.
    Polecam i pozdrawiam...

    • @mw7951
      @mw7951  2 года назад +3

      Super komentarz na takie właśnie najbardziej liczyłem 💪💪💪. Na pewno sprawdzę to rozwiązanie ;). Mierzyłem pirometrem temp rury doprowadzającej i była na poziomie tej zewnętrznej także nie myślałem o takim rozwiązaniu jak zamiana rur miejscami ale dobry pomysł do sprawdzenia. Izolowanie rury wylotowej też uważam za świetny pomysł też muszę się zmotywować do takiej modyfikacji. Pozdrawiam;)

    • @jarzebinka31
      @jarzebinka31 Год назад

      Mam pytanie do Pana.
      Czy takie rozwiązanie nie obciąża klimatyzatora ?
      Nie znam się ale taka myśl mi przyszła więc wolę grzecznie zapytać 🙈🙈🙈😉
      Dziękuję.

    • @mw7951
      @mw7951  Год назад +1

      @@jarzebinka31 szczerze to nie ma jak tego zmierzyć empirycznie ale temp na wylocie z chłodnicy nie zmieniła się. Ktoś pewnie może się pokusić o pomiar zużycia energii.

  • @Margrabia72
    @Margrabia72 2 года назад +3

    Sprytne i skuteczne 👍

  • @piotrbubel2891
    @piotrbubel2891 Год назад

    Dziękuję za świetny pomysł :)

  • @gitfunfel9849
    @gitfunfel9849 Месяц назад +2

    taki problem powinien być fabrycznie rozwiązany i do tego rura skraplacza powinna być izolowana termicznie bo co klimatyzator schłodzi to rurą skraplacza nagrzeje. kupiłem taką przenośną klimę bo wydawało mi się że będzie fajnie działać i wszystko będzie dopracowane a teraz żałuję że nie kupiłem normalnego splita.

    • @mw7951
      @mw7951  Месяц назад

      W tym roku w lutym zainstalowałem splita i jest cud miód orzeszki w domu. Ale jak ktoś szuka wersji budżetowej klimy lub wynajmuje to pomimo wad. Uważam że warto rozważyć zakup używanej przenośnej i dokonać modyfikacji ;)

  • @JanKowalski-hj9gb
    @JanKowalski-hj9gb 2 года назад +1

    super

  • @krab001
    @krab001 Год назад +1

    Ta górna rura powinna być na dole a dolna na górze, odwrotnie kolego. Cieple powierzę idzie do góry wiec morze zasysać ci cieple powietrze wylatujące z dolnej rury. :)

    • @mw7951
      @mw7951  24 дня назад

      To 8 piętro więc ruch powietrza jest zawsze i dość mocno rozprasza ciepło także taki problem nie występuje. Już mi zwracano na to uwagę i sprawdzałem temperaturę rury doprowadzającej z zewnątrz pirometrem. Temperatura nawet o pół stopnia nie była większa więc spokojnie. Lecz z mocno zabudowanych osiedlach warto rozważyć zamianę miejscami rur ;)

  • @HyperVegitoDBZ
    @HyperVegitoDBZ 2 года назад +3

    warto jeszcze wyizolować folia nrc i aluminiową rurę z parownika bo w ciepły dzień ta śmieszna rurka elastyczna sie nagrzeje do nawet 60 stopni.

    • @mw7951
      @mw7951  2 года назад

      Jasne. Taka modyfikacja jest jak najbardziej zalecana ale to już lvl wyżej;)

    • @HyperVegitoDBZ
      @HyperVegitoDBZ 2 года назад

      @@mw7951 Prawda, normalnie to nie jest konieczne ale jak ktoś lubi łapkami coś robić w domu albo chcesz maksymalnej wydajności, to można :D

    • @sIow17
      @sIow17 2 года назад +2

      Ja zaizolowałem tę rurę gąbkami które zostały mi po wygłuszaniu drzwi w samochodzie. Plus gąbka na nagrzewające się elementy obudowy klimatyzatora. Wygląda to źle ale działa skutecznie 😁

  • @marcinklukowski4789
    @marcinklukowski4789 Год назад +1

    Cześć, wlasnie zakupilem podobny klimatyzator i przymiezam sie do usprawnienia, ale nurtuja mnie pytania na które mozesz odpowiedziec .
    1 jezeli to jest takie proste i oczywiste to dlaczego produceci nie stosuja tego w wszystkich klimatyzatorach .
    2 czy taka samowolna przeróbka nie apowoduje awarji urzadzenia. Wiadomo ilosc pobranego powietrza z oddanym jest taka sama , ale czy jest cos co powoduje ze pierwsze moie pytanie jest oczywiste .
    3 temperatura pokojowa wacha sie w granicach 28-22 stopni w zaleznosci od czasu chlodzenia , temperatura zewnetrzna to 30-50 stopni w zaleznosci od pogody i naslonecznienia elewacji , czy wymiennik ciepla da sobie rade z taka temperaturą.
    4 i jaka bedzie różnica w ilości energi potrzebnej do schlodzenia pomieszczenia , czytalem ze jeszcze nie sprawdzałeś ukladu pod względem poboru mocy , ale sam postram sie to sprawdzic.
    Jestem ciekaw twoich odpowiedzi na moje pytania
    Porzdrawiam 🙂

    • @mw7951
      @mw7951  Год назад +1

      Hej dzięki za komentarz;).
      1 podejrzewam że wygrały względu estetyczne. Kiedyś na rynku były wersję z dwoma rurami ale zostały wyparte z rynku. Wybór klientów był decydujący.
      2 unie działa bez problemowo puki co a o awariach po takich modyfikacjach nic nie słyszałem więc nie mogę się wypowiedzieć
      3 myślę że na spokojnie. Mój blok jest ciemnobrązowy a okna z klimą wystawione wschód południe także przy upale temp jest spokojnie powyżej 45 st. W pokoju jest 23 st.
      4 proszę pochwal się wynikami w komentarzu bo ja dalej tego nie sprawdziłem
      Pozdrawiam;)

    • @DrCharlie89
      @DrCharlie89 Месяц назад

      Są wersje 2 a nawet 4 rurowe, ale w droższych klimatyzatorach a nie tanich marketówkach.

  • @Thunder_Proto
    @Thunder_Proto 2 года назад +5

    Czekaj ale nie rozumiem jednej rzeczy jak dobrze kumam to miejsce na dole ma zasysać powietrze i potem wylatuje to z tyłu więcej jak wyrzucasz rurkę przez okno to ona teraz nie zasysa ciepłego powietrza ?

    • @mw7951
      @mw7951  2 года назад +1

      Rurę wylotową mam wystawiona o około 30 cm dalej niż wlot. Gorące powietrze rozprasza się dość mocno w tym czasie. Mierzyłem pirometrem temp rury doprowadzającej powietrze i jest taka sama jak powietrza z zewnątrz także nie ma problemu.

    • @Thunder_Proto
      @Thunder_Proto 2 года назад

      @@mw7951 aaa rozumiem

    • @kk-sv4xm
      @kk-sv4xm 2 месяца назад

      @@mw7951 A nie lepiej to rure zamiast na zewnatrz dac z przodu klimy gdzie leci zimne powietrze?

  • @carburator52
    @carburator52 2 месяца назад

    Problem jest taki, że w ten wlot wpada już nieco schłodzone powietrze przez klimatyzator gdyż pobierane tam powietrze pochodzi z nieco już zchłodzonego pomieszczenia w którym pracuje klimatyzator. Gdy zastosujemy twój (skąd inąd) świetny wynalazek to po pierwsze przelot powietrza będzie w jakimś procencie ograniczony a tego nie wybaczy nam nagrzewająca się sprężarka a na dodatek powietrze zasysane z gorącego, upalnego podwórka dużo gorzej będzie chłodzić tą sprężarkę, która szybko może uledz przegrzaniu i uszkodzeniu. Wystarczyło, że na ten wlot tego powietrza nałożyłem w celu filtrowania powietrza od kurzu - dobrze przepuszczajacą powietrze fizelinę a po dosyć krótkim czasie już w pomieszceniu było czuć spaleniznę przegrzewającej się sprężarki. Szybciutko zrezygnowałem z tego patentu. Ale ogólna zasada Twego pomysłu jest genialna. Już parę lat temu zrezygnowałem z takich rękawów przez które wyprowadzasz na zewnątrz ciepłe powietrze a w to miejsce zakładam w ramę okienną zamówioną na wymiar pleksę z otworem - w odpowiednim miejscu na tą rurę a dodatkowo na tą pleksę w celu odbijania promieni słonecznych nakleiłem lustrzaną folię okienną. Jednak i tak pomimo, że z klimatyzatora wieje bardzo zimne powietrze to efekt schładzania właśnie przez to rozwiązanie, które próbujesz uratować - jest mizerny. Jednak jak się nie ma co się lubi - to się lubi co się ma. Pozdrawiam

    • @stabiloboss9813
      @stabiloboss9813 2 месяца назад +1

      Problem w tym, że bez tej dodatkowej rury klimatyzator zatacza koło, chłodzi powietrze w pokoju a potem je wciąga i wypuszcza na zewnątrz przez co zaciąga nowe ciepłe powietrze z nieszczelności i tak w koło, myślę że dodanie odpowiedniego przekroju rury pozwoli na lepsze schłodzenie pomieszczenia no bo klimatyzator nie wyciąga już tego chłodnego powietrza. Fakt, że przepływ wtedy jest mniejszy ale co do temperatury to przecież nawet taki ścienny klimatyzator z "centralą" na zewnątrz też chłodzi się gorącym powietrzem z zewnątrz

    • @carburator52
      @carburator52 2 месяца назад

      @@stabiloboss9813 Masz w 100% rację i ja to wiem, tyle, że ten z centralą zewnętrzną jest do tego przystosowany i pewnie są też klimatyzatory przenośne przystosowane do podłączania takiej dodatkowej rury, lecz nie wszystkie. W moim Columbia VAC wystarczyło, że zastosowałem jako filtr, dobrze przepuszczalną powietrze fizelinę w miejscu tego wlotu i już poczułem zapach swądu przegrzewających się elementów. Zastosowanie takiej rury w niedostosowanym do tego klimatyzatorze może wywołać (choć nie musi bo zależy to od klimatyzatora) podobny efekt.

    • @mw7951
      @mw7951  24 дня назад

      W takim przypadku należy rozważyć zastosowanie rury zasysającej z zewnątrz powietrze o większym przekroju. Ja mam zastosowane rury 1 do 1 i od 4 lat nie mam żadnych problemów. Lecz nie dam gwarancji jak sprawdzi się to w innych modelach taj jak piszesz. Dobrze to napisałeś gdyż wcześniej nie pomyślałem o tym. Dzięki!!!

    • @carburator52
      @carburator52 23 дня назад

      @@stabiloboss9813 Wszystko to prawda lecz myślę, że te zewnętrzne mają z tego powodu nieco inne rozwiązania. Zresztą sam widzisz jakie one mają zainstalowane, potężne wentylatory. W przenośnym klimatyzatorze jednak najlepiej zrezygnować z rękawa a zastąpić go wkładaną w ramę okienną pleksę z wyciętym odpowiednim otworem na rurę wylotu gorącego powietrza. Dobrze jest dobrać taki klimatyzator w kótrym na samym wylocie zimnego powietrza (w najchłodniejszym jego miejscu) jego temperatura jest ok 5-10st.C. W moim Columbia VAC jest w okolicach 15st.C. jednak mam mały pokoik i to w zupełności wystarczy. W tym roku 2024 do 21.08.2024 klimatyzator włączałem ze 4 razy gdyż w Białymstoku tegoroczne lato jest raczej zimne. Ostatni tydzień był taki nieco bardziej gorący a zaraz już nadciąga wrzesień.

  • @KakaowyWlamywacz
    @KakaowyWlamywacz 2 года назад +2

    Siema, posiadam klimatyzator Klimatyzator przenośny HF09CES Honeywell i gdzie według ciebie zamontować ta druga rurę? Na górnej kratce czy na dolnej

    • @mw7951
      @mw7951  2 года назад +2

      Zdecydowanie ja celował bym w dolną. Górna ma filtr który według producenta ma oczyszczać powietrze które jest schładzane. Pozdrawiam

  • @Rafii78-P
    @Rafii78-P 2 месяца назад +2

    nie rozumiem ...czyli co? dolna Rura ma zasysać dodatkowe ciepło z zewnątrz ?aby dogrzać wymiennik powietrza? Bo na to wygląda że zasysa z powrotem ciepło z rury wydechowej.

    • @szymon2243
      @szymon2243 Месяц назад +1

      Chodzi o to, aby poprawić sprawność układu i aby to działało podobnie jak klimatyzacja typu split. Ale rozumiem, że chodzi ci o to, że rury są zbyt blisko siebie.

    • @mw7951
      @mw7951  24 дня назад +1

      Dzięki zasysaniu z zewnątrz nawet ciepłego powietrza nie generujemy podciśnienia w pomieszczeniu

  • @yuhuvty
    @yuhuvty Год назад

    Czy byłbyś w stanie powiedzieć gdzie umieścić tę druga rurę w klimatyzatorze przenośnym Climative Duo AC29S? Wydaje mi sie że u góry, ale wole sie upewnić. Nie znam się na klimatyzatorach zbytnio, ale film i sposoby na zwiększenie efektywności z komentarzy przekonały mnie :D

    • @mw7951
      @mw7951  Год назад +1

      Konstrukcyjnie wygląda bardzo podobnie. Obstawiam dolna kratkę do instalacji tego rozwiązania.

  • @barbabellakennel
    @barbabellakennel Месяц назад

    Pytanie mam klimetyzayor eberg qube ma dedykowana taka przystawke. Ja potrzebuję usprawnuc urzadzenie ale do ogrzewania. Czy to ma szanse zadzialać? W tym modelu zamienia rury miejscami do ogrzewania. Czy podobny patent należałoby zamonowac na gornej kratce?

    • @mw7951
      @mw7951  24 дня назад

      Zasadniczo takie rozwiązanie ma szansę zadziałać.

  • @PaweZurek-cd3jg
    @PaweZurek-cd3jg 2 месяца назад

    Mam pytanie, skoro po takiej przeróbce klimatyzator zasysa powietrze z dworu to co gdybym wystawil go na taras i od miejsca w którym wyrzuca zimne powietrze poprowadzil przez kołnierz do domu rure z zimnym powietrzem, cos na zasadzie przenosnych klimatyzatirów zewnętrznych

    • @lukakali5910
      @lukakali5910 2 месяца назад +1

      Dokładnie tak

    • @mw7951
      @mw7951  24 дня назад +1

      Jeżeli masz taką możliwość to jak najbardziej

  • @user-mz6ub5rp9u
    @user-mz6ub5rp9u Год назад

    Ta druga rura jest podpięta do filtra..?

    • @mw7951
      @mw7951  Год назад +1

      Jeżeli w Pana modelu występuje filtr to tak. Choć wątpię aby tam był druga rura jest podłączona pod zasysanie powietrza na skraplacz.

  • @adamgrzybowski3766
    @adamgrzybowski3766 Год назад

    A powietrze nie ucieka przez ten kołnież ? Ja bym walnał do wentylacji rurę wylotową w bloku !

    • @mw7951
      @mw7951  Год назад +1

      Przy instalacji gazowej to słaby pomysł. W ten sposób stworzy Pan zagrożenie dla siebie i sąsiadów gdyż przewody wentylacyjne w dużej mierze przypadków są połączone.

    • @adamgrzybowski3766
      @adamgrzybowski3766 Год назад

      @@mw7951 U mnie w bloku nie ma junkersów

    • @mw7951
      @mw7951  Год назад

      @@adamgrzybowski3766 ale kuchenka jest na gaz? Jak tak to to nie zmienia sytuacji z odprowadzaniem spalin.

    • @adamgrzybowski3766
      @adamgrzybowski3766 Год назад

      @@mw7951 ale ja w kuchni mam inny szyb wentylacyjny ! mam trzy szyby ! jeden bym zapchał powiedzmy w kiblu hahaha :D

  • @kamilhaladaa
    @kamilhaladaa 2 года назад

    Zrobilem podobnie i dalej ciągnie powietrze z kratek wentylacyjnych :(

    • @mw7951
      @mw7951  2 года назад

      Musisz sprawdzić pozostałe nieszczelności w domu lub szparę z tyłu okna na którym jest instalacja. Poza tym czy wieje z kratek jak urządzenie jest wyłączone i wszystkie okna zamknięte?

  • @Wieslaw1973
    @Wieslaw1973 2 года назад +1

    2:48 wydajność klimatyzatora sie nie poprawiła. Co najwyżej spadła. Poprawiła sie efektywność.

    • @mw7951
      @mw7951  2 года назад

      Jasne dzięki za poprawkę słowną;) pozdrawiam

    • @mw7951
      @mw7951  2 года назад

      @@listonoszpat233 są koło siebie w pionie lecz poziomo wylot jest wystawiony o około 30 cm dalej niż wlot powietrza w tym czasie dochodzi do znacznego rozproszenia temperatury. Sprawdzone empirycznie pirometrem.

    • @Turel4k
      @Turel4k 2 года назад +1

      A to nie to samo?

  • @Aktoto1
    @Aktoto1 2 месяца назад

    Przewód odprowadzający ciepłe powietrze wymienić na izolowany.

    • @szymon2243
      @szymon2243 Месяц назад

      Ja rurę owijam koszulkami z bawełny. Wiem, że wydaje się to być niebezpieczne i głupie, ale tam nie ma temperatur większych niż 70 stopni. Poza tym suszarka do ubrań też grzeje dosyć mocno i używa tego samego czynnika chłodniczego co klima przenośna (r290).

    • @mw7951
      @mw7951  24 дня назад

      Ja zaizilowalem przewód wełną mineralną i zabezpieczyłem folią do pakowania. Ale dedykowany przewód izolowany to najlepsze rozwiazanie

  • @patrykq8965
    @patrykq8965 5 месяцев назад +1

    Oni fabrycznie powini to robić

    • @mw7951
      @mw7951  3 месяца назад

      Były takie wersje w poprzednich latach ale mała świadomość klientów powodowała że wybierali te z jedną rurą i przestali produkować.

    • @garbusek4
      @garbusek4 2 месяца назад

      Robią ale są to raczej droższe modele.

    • @patrykq8965
      @patrykq8965 24 дня назад

      @@mw7951 Jak ze wszystkim tępe ludzie