Jeśli film Ci się podobał i uważasz, że takie treści powinny powstawać dalej, serdecznie zapraszamy Cię do wsparcia naszej działalności: ➡ patronite.pl/naszlakuhistorii ➡ buycoffee.to/naszlakuhistorii ➡ możesz skorzystać z tradycyjnego przelewu bankowego na nr konta 19 1020 1664 0000 3602 0573 2617 Prosimy o wpisanie w tytule przelewu "Darowizna" Dziękujemy!
Według mnie, plany Napoleona były słuszne, ale nigdy samemu nie porywa się z motyka na słońce. Wielki strateg i człowiek. Widać, jak jego brak wpłynął na burżuazję, która chciała znów mieć tylko dla siebie władze i pieniądze i na społeczeństwo, które po jego odejściu zaczęło jedynie biednieć.
Szanuje waszą pracę, lecz nie uniknęliście błędów i niedomówień. 1. Napoleon czekał z rozpoczęciem walki, aż do 11 godziny 18 czerwca gdyż rozmiękła ziemia, nie umożliwiała rozstawienia dział. Błoto było także powodem małej skuteczności doskonałe, francuskiej artylerii. Utrudniało także wykonywanie szybkich manewrów kawalerii, w tym szarży. 2. Do ostatecznego ataku, Napoleon posłał zaledwie 5 batalionów Starej gwardii, które mogły liczyć około 4200 żołnierzy. Zostali oni wsparci piechotą liniową. Zabrakło wsparcia artylerii i kawalerii. Pozostałe 3 baony weteranów stały w rezerwie. 3. Stara gwardia, piechota jak i kawaleria, nie zostały rozbite. Nie jest prawdą, że tylko jeden batalion nie uległ panice. Większość Gwardii w porządku i z grającą orkiestrą wycofała się z bitwy. Osłaniając niedobitki oddziałów liniowych. 4. Nie wspomnieliście o korpusie marszałka Grouchego, który zapędził się pod Wawre i nie wspomógł Napoleona. Brak jego 35 tyś żołnierzy, był jednym z powodów klęski pod Waterloo. 5. Napoleon do samego końca miał poparcie narodu, a zwłaszcza żołnierzy i Paryżan. Mówicie nieprawdę. Abdykacja była spowodowana załamaniem psychicznym cesarza. Marszałek Davout prosił Napoleona by ten rozwiązał parlament i zebrał rozproszone wojska. Francja nadal mogła walczyć. Zabrakło wiary w zwycięstwo. Jako pasjonat tej bitwy uważam tak jak Wiktor Hugo, że "cesarz przegrał pod Waterloo, gdyż tak chciał Bóg". Napoleon miał wszystkie atuty by rozbić Wellingtona i dobić Prusaków. Nie zrobił tego gdyż zarówno on (ponoć był przeziębiony i miał problemy zdrowotne) jak i jego marszałkowie popełnili mnóstwo szkolnych błędów. Większość ataków wykonał Ney, który źle je przygotował. Do pierwszej szarży kawalerii, użył rezerw bez zgody cesarza. Napoleon dosłał mu kolejne szwadrony jazdy, by ratować już ciężką sytuację. Gdyby wielka szarża, została wsparta piechotą i artylerią, w tym Starą gwardią, bitwa byłaby wygrana. Najprościej dla Francuzów, byłoby uderzenie na lewe skrzydło Wellingtona lub rozbicie Prusaków, na oczach Anglików. Błędem było także częściowe wprowadzanie do walki pojedynczych batalionów Młodej i Średniej gwardii. Fatalnie działał francuski sztab, którym dowodził marszałek Soult.
Soult sprawdził by się w dowodzeniu armią a nie jako szef sztabu którym został z powodu nieobecności Berthiera. Również Davout miał przypisaną złą rolę. Lepiej gdyby to on był na flance Napoleona zamiast Grouchego
@@Canadian_V3ngeance W kampanii niemieckiej 1813 roku, Davout nic specjalnego nie pokazał. Był zdolnym marszałkiem, lecz jeszcze lepszym organizatorem. Pozostawienie go w Paryżu miało sens.
@@bachcomp1 Davout nie mógł nic zrobić w 1813 roku bo to sam Napoleon wysłał go do Hamburga z zadaniem ochorny północnego odcinka gdzie niedługo po porażce pod Lipskiem został oblężony.
Świetny film. Dodam jeszcze, że w kampanii moskiewskiej Napoleon wytracił swoich najlepszych ludzi. Pod Waterloo Francuzi bili się dzielnie, ale nie lepiej od koalicyjnych. A wcześniej francuskie i polskie wiarusy po prostu rozbijali pułki moskiewskie, austriackie itd
Mieszkam w Anglii w miejscowości Waterlooville, która powstała właśnie najpierw jako karczma dla powracających żołnierzy angielskich po tym zwycięstwie. Kiedy tu zamieszkałem najpierw myślałem, że to taka nazwa typu Złe mięso jak w Polsce czy Swornegacie, bo Loo po ang oznacza kibelek, Waterloo oznaczałoby Wodny kibelek a ville wioskę, zwłaszcza że obok jest miejscowość Pitersfield (Piotrowe pole) a zaraz dalej Cowplain (Krowie pole), więc serio byłem trochę w śmiechu 🤣, ale tak. Waterlooville to nazwa miasta pochodząca od tej bitwy.
Bardzo fajny materiał i świetne grafiki, lecz pozwoliłem sobie na kilka uwag: 7:04 - Napoleon miał świadomość, że wojska Pruskie wciąż mogą stanowić zagrożenie dlatego wysłał 1/3 wojsk za odchodzącym Blucherem 13:10 - Napoleon bardzo szybko ustalił, że na horyzoncie pojawili się Prusacy. Uznał mimo wszystko, że zanim pojawią się na polu bitwy to zdąży pokonać Wellingtona i obrócić swe siły na nadchodzących Prusaków 13:20 - Emmanuel de Grouchy był już marszałkiem Francji, a nie generałem. 13:45 - Te natarcie prowadził D'erlon, który podczas bitew o Quatre-Bras i Ligny po otrzymywaniu sprzecznych rozkazów maszerował między dwoma polami bitew ostatecznie nie biorąc udziału w żadnej. 15:50 - Atak kawalerii marszałka Neya był również podyktowany "chaosem" jaki był widoczny za liniami Brytyjskimi, który był widoczny od Francuskiej strony zbocza. Ney obserwował uciekające oddziały, wozy w kierunku Brukseli, a ogromny rozgardiasz jaki panował pozwalał mu przypuszczać, że armia Wellingota nie wytrzyma tego natarcia co było błędną oceną. Linie Brytyjskie stały w szyku, a to co widział Ney to ranne bądź, zdemoralizowane jednostki 16:50 - Kontratak sił Niderlandzkich zakończył się swoistym pogromem również przy udziale artylerii, którą podciągnięto do La Haye Sainte. 18:15 - Panika wojsk Francuskich dotyczyła wielu oddziałów jednak jednostki gwardii Cesarskiej oraz np. Polscy Lansjerzy wycofywali się w ogólnowojskowym porządku. 18:33 - Słowa "Gwardia umiera ale się nie poddaje" to piękne słowa jednak zaprzeczane przez innych uczestników bitwy. Według przyjętych faktów (piszę o tym np. Bernard Cromwell) generał Cambronne na wezwanie odpowiedział "Merde" czyli gówno.
Świetnie wytłumaczone, świetne mapki. Ogromny plus za "mapę strategiczną" z początku i wytłumaczenie sytuacji strategicznej. To bardzo ułatwia zrozumienie dlaczego do bitwy doszło.
Jak byś przeszedł się po typowym osiedlu i spytał o nasłyniejszą bitwę to większość odpowiedziała by o "bitwie o karpia w Lidlu". Naród skretyniał nie interesuje się historią a bieżącą konsumpcją.
woda i smieciowe tresci z TV zapelnia caly muzg i juz glowa prawdy nie wpusci ? To nie Napoleon cwaniak Polske wam dal tylko udawal dobrego dla naiwniakow polakow tak jak dzis ussaki = Namowil 110 tys polakow jako frajerow na mieso armatnie napasc na Rosje wykorzystal naiwnymi bajeczkami ? Kto polske urodzil = odrodzil jak kura piskle do zycia postawil ? ze zmazanej z mapy na ktorej Polski nie bylo nawet granic. 27 listopada 1815 = Nikolaj Silcow = i Car Aleksander 1 To z ich rak byla zrobiona zatwierdzona = Konstytucja Polski jedyna najbardziej liberalna w calej Europie..Nareszczie sczesliwi polacy mieli swoja ziemie co bylo najwazniejsze kto nie ma rozumu i nie doznal bezdomnosci i biedy = ten tego nie doceni Bo jesli swej matki co Dala ci zycie nie sznujesz a takze wyzwolicieli kraju ? To na urodzenie i zycie w spokoju nie zaslugujesz . Najgorsze jest gdy dzieci pluja na swoja Matke Rosja= pomijajac jakies niesnacki po obu stronach= Polski I Rosji To Fakt ze zaden inny kraj nie dal dla Polakow slupkow Granicznych Tylko Rosja. Wiadomo ze Rosja jak kazdy inny kraj nie zawsze nie jest idealem ale 30 lipca 1941 Rosja postapila Bardzo dobrze dla Nas uratowala nam zycie jak topielca ratownik = Wszyscy przez pewien okres zycia jestesmy glupcami.ale wazne ze bledy naprawiamy.
Obejrzałem z przyjemnością. Szkoda, że na temat epoki napoleońskiej nie ma większej ilości podobnych materiałów. Drobne sprostowanie - Grochy 18 czerwca był już marszałkiem, nie generałem. Ponadto wydaje mi się, że nie jeden, a wszystkie bataliony gwardii cofały się w sposób zorganizowany.
Świetny materiał. Takich kanałow nam trzeba. O wojnach światowych, zwłaszcza tej drugiej powiedziało już chyba wszystko. Epokę napoleońska spowija mrok dziejów. Dziękuję, że go rozjaśniasz😉 będę słuchał w czasie jazdy autem
Super materiał. Muszę jednak sprostować że Wellington to tytuł a nie nazwisko angielskiego dowódcy " DUKE OF WELLINGTON", imię i nazwisko typa to Arthur Wellesley.
Pogadanka bardzo ciekawa, ale o Waterloo napisano i nakręcono już wiele. Brak mi omówienia bitew stoczonych przez Cesarza w kampanii 100 dni jak choćby Ligny i Que Brass, wielu strategów twierdzi, że wówczas naprawdę rozkwitł jego geniusz, gdy niewielkimi siłami zwyciężał potęzniejszych.
Jakiś czas temu, słuchałem audycji, gdzie tematem były archeologiczne zagwostki o braku grobów przy tej ilości poległych. I padły teorie: 1.do bitwy nie doszło, przez rozminięcie, 2. Już wtedy przerabialiśmy ciała na nawozy, 3. Ta jest najciekawsza, broń której użyto to zupełnie inny rodzaj, niż głosi oficjalna narracja(mowa o rozpadzie cząsteczkowy, taka jak w opisach Tartaryjskich). Brakuje też takiego generalnego podsumowania konsekwencji, tej bitwy w aspekcie globalnym, tak urwane.
1) bitwy pod Ligny i QBras toczyły się niemal jednocześnie. Napoleon wg swojego planu rozkazał I Korpusowi generała D'Erlona aby uderzył na prawe skrzydło Prusaków. Przewidywał ich szybki upadek a uderzenie I Korpusu miało być decydujące aby armia pruska przestała w praktyce istnieć. D'erlon niestety wskutek sprzecznych depesze dreptał przez ponad godzinę raz do Quatre Bras raz do Ligny nie dołączając ani do Neya ani Cesarza. Prusacy po klęsce nie wycofali się w kierunku linii komunikacyjnych a decyzją szefa sztabu Bluchera,był to odwrót w kierunku Wellingtona. 2) bitwa została rozpoczętą pozniej na prośbę artylerzysty tymczasowo dowódcy Gwardii Cesarskiej gen Droueta że względu na deszcz. 3) bylo około 8 bądź 9 ataków kawalerii na czworoboki. 15 tysięcy kawalerii było przed bitwa. W szarżach w różnych momentach bralo udział około 9 tysięcy kawalerzystów. Największe były bodajże pierwsza oraz trzecia bądź czwarta. Btalo w nich udział najwięcej bo około 4500 i 4800 żołnierzy ale nie więcej. 4) w celu odzyskania La Haye Sainte atak poprowadził pułkownik Christian von Opteda z królewski legionu niemieckiego był Hanowerczyk a oddziały nke były holenderskie 5) słynne powiedzenie o Gwardii jest legenda. Okrążony batalion pochodził z II pułku 3-ego batalionu Grenadierow. Słowa są przypisywane generalowi Cambronne który dowodził 1 pułkiem strzelców i stał w innym miejscu z 1 batalionem jako rezerwą ataku Gwardii. General sam wyjaśniał że nke powiedział nigdy takich słów. Są one również przypiswyane generałowi Michel ale on zginął w 1 fazie ataku razem z większością sił Średniej Gwardii. Dodać warto również dodać że w ataku na pozycję Wellingtona nie brały udziały oddziały starej Gwardii czyli: 1,2 pułki grenadierow I strzelców Pozdrawiam
Z tym, że był "o włos od wygranej" to nie przesadzałbym. Bitwa była już rozstrzygnięta, gdy pojawiły się wojska pruskie. Rozbicie armii Welingtona nie miałoby już wpływu na wynik tej bitwy, bo Francuzom wykrwawionym i wymęczonym przyszłoby się mierzyć następnie z wypoczętymi Prusakami. Co ciekawe ta bitwa nie miała większego znaczenia, Napoleon przegrał tą wojnę wtedy, kiedy koalicja odmówiła pokoju.
Właśnie skonsumowałem perełkę z 1970 roku Waterloo. Ależ oni tam włożyli ❤️ w ten film. Poczułem się jak na polu bitwy. Refleksja jest jednak zawsze gorzka. Wojna to zabawa dużych chłopców gdzie Ci mali chłopcy zawsze tracą bezcenne życie. I tak jest do dziś (🇺🇦)...😢
Jeśli film Ci się podobał i uważasz, że takie treści powinny powstawać dalej, serdecznie zapraszamy Cię do wsparcia naszej działalności:
➡ patronite.pl/naszlakuhistorii
➡ buycoffee.to/naszlakuhistorii
➡ możesz skorzystać z tradycyjnego przelewu bankowego na nr konta 19 1020 1664 0000 3602 0573 2617 Prosimy o wpisanie w tytule przelewu "Darowizna"
Dziękujemy!
Według mnie, plany Napoleona były słuszne, ale nigdy samemu nie porywa się z motyka na słońce. Wielki strateg i człowiek. Widać, jak jego brak wpłynął na burżuazję, która chciała znów mieć tylko dla siebie władze i pieniądze i na społeczeństwo, które po jego odejściu zaczęło jedynie biednieć.
O BOGOWIE WALKA!
Szanuje waszą pracę, lecz nie uniknęliście błędów i niedomówień.
1. Napoleon czekał z rozpoczęciem walki, aż do 11 godziny 18 czerwca gdyż rozmiękła ziemia, nie umożliwiała rozstawienia dział. Błoto było także powodem małej skuteczności doskonałe, francuskiej artylerii. Utrudniało także wykonywanie szybkich manewrów kawalerii, w tym szarży.
2. Do ostatecznego ataku, Napoleon posłał zaledwie 5 batalionów Starej gwardii, które mogły liczyć około 4200 żołnierzy. Zostali oni wsparci piechotą liniową. Zabrakło wsparcia artylerii i kawalerii. Pozostałe 3 baony weteranów stały w rezerwie.
3. Stara gwardia, piechota jak i kawaleria, nie zostały rozbite. Nie jest prawdą, że tylko jeden batalion nie uległ panice. Większość Gwardii w porządku i z grającą orkiestrą wycofała się z bitwy. Osłaniając niedobitki oddziałów liniowych.
4. Nie wspomnieliście o korpusie marszałka Grouchego, który zapędził się pod Wawre i nie wspomógł Napoleona. Brak jego 35 tyś żołnierzy, był jednym z powodów klęski pod Waterloo.
5. Napoleon do samego końca miał poparcie narodu, a zwłaszcza żołnierzy i Paryżan. Mówicie nieprawdę. Abdykacja była spowodowana załamaniem psychicznym cesarza. Marszałek Davout prosił Napoleona by ten rozwiązał parlament i zebrał rozproszone wojska. Francja nadal mogła walczyć. Zabrakło wiary w zwycięstwo.
Jako pasjonat tej bitwy uważam tak jak Wiktor Hugo, że "cesarz przegrał pod Waterloo, gdyż tak chciał Bóg". Napoleon miał wszystkie atuty by rozbić Wellingtona i dobić Prusaków. Nie zrobił tego gdyż zarówno on (ponoć był przeziębiony i miał problemy zdrowotne) jak i jego marszałkowie popełnili mnóstwo szkolnych błędów. Większość ataków wykonał Ney, który źle je przygotował. Do pierwszej szarży kawalerii, użył rezerw bez zgody cesarza. Napoleon dosłał mu kolejne szwadrony jazdy, by ratować już ciężką sytuację. Gdyby wielka szarża, została wsparta piechotą i artylerią, w tym Starą gwardią, bitwa byłaby wygrana.
Najprościej dla Francuzów, byłoby uderzenie na lewe skrzydło Wellingtona lub rozbicie Prusaków, na oczach Anglików. Błędem było także częściowe wprowadzanie do walki pojedynczych batalionów Młodej i Średniej gwardii. Fatalnie działał francuski sztab, którym dowodził marszałek Soult.
Ahhh gdyby byli tam w powyższych rolach Murat i Berthier 😢
Soult sprawdził by się w dowodzeniu armią a nie jako szef sztabu którym został z powodu nieobecności Berthiera. Również Davout miał przypisaną złą rolę. Lepiej gdyby to on był na flance Napoleona zamiast Grouchego
@@Canadian_V3ngeance W kampanii niemieckiej 1813 roku, Davout nic specjalnego nie pokazał. Był zdolnym marszałkiem, lecz jeszcze lepszym organizatorem. Pozostawienie go w Paryżu miało sens.
@@bachcomp1 Davout nie mógł nic zrobić w 1813 roku bo to sam Napoleon wysłał go do Hamburga z zadaniem ochorny północnego odcinka gdzie niedługo po porażce pod Lipskiem został oblężony.
@@Canadian_V3ngeance W Hamburgu znalazł się już pod koniec kampanii.
RUclips pierwszy raz mi was zaproponował, a macie bardzo fajny kanał, powodzenia! Zostawiam komentarz dla zasięgów ;)
Też nie wiem czemu tu wcześniej nie trafiłem, oglądam podobne kanały anglojęzyczne, a tutaj algorytm przywiódł mnie dopiero teraz.
Też 1 raz widzę ten kanał. I fajny. Pozdro
Mi tak samo a już was polubiłem 💪🏻
Niech żyje Napoleon to mój ulubiony generał
Świetny film. Dodam jeszcze, że w kampanii moskiewskiej Napoleon wytracił swoich najlepszych ludzi. Pod Waterloo Francuzi bili się dzielnie, ale nie lepiej od koalicyjnych. A wcześniej francuskie i polskie wiarusy po prostu rozbijali pułki moskiewskie, austriackie itd
Takich kanałów brakuje na YT! Tak trzymać!
Miło nam!
Trafiłem przypadkiem na ten film. Super zrealizowany, szczegółowy, piękne grafiki. Można się jedynie przyczepić do dźwięku podczas kręcenia w polu.
Mieszkam w Anglii w miejscowości Waterlooville, która powstała właśnie najpierw jako karczma dla powracających żołnierzy angielskich po tym zwycięstwie. Kiedy tu zamieszkałem najpierw myślałem, że to taka nazwa typu Złe mięso jak w Polsce czy Swornegacie, bo Loo po ang oznacza kibelek, Waterloo oznaczałoby Wodny kibelek a ville wioskę, zwłaszcza że obok jest miejscowość Pitersfield (Piotrowe pole) a zaraz dalej Cowplain (Krowie pole), więc serio byłem trochę w śmiechu 🤣, ale tak. Waterlooville to nazwa miasta pochodząca od tej bitwy.
Bardzo fajny materiał i świetne grafiki, lecz pozwoliłem sobie na kilka uwag:
7:04 - Napoleon miał świadomość, że wojska Pruskie wciąż mogą stanowić zagrożenie dlatego wysłał 1/3 wojsk za odchodzącym Blucherem
13:10 - Napoleon bardzo szybko ustalił, że na horyzoncie pojawili się Prusacy. Uznał mimo wszystko, że zanim pojawią się na polu bitwy to zdąży pokonać Wellingtona i obrócić swe siły na nadchodzących Prusaków
13:20 - Emmanuel de Grouchy był już marszałkiem Francji, a nie generałem.
13:45 - Te natarcie prowadził D'erlon, który podczas bitew o Quatre-Bras i Ligny po otrzymywaniu sprzecznych rozkazów maszerował między dwoma polami bitew ostatecznie nie biorąc udziału w żadnej.
15:50 - Atak kawalerii marszałka Neya był również podyktowany "chaosem" jaki był widoczny za liniami Brytyjskimi, który był widoczny od Francuskiej strony zbocza. Ney obserwował uciekające oddziały, wozy w kierunku Brukseli, a ogromny rozgardiasz jaki panował pozwalał mu przypuszczać, że armia Wellingota nie wytrzyma tego natarcia co było błędną oceną. Linie Brytyjskie stały w szyku, a to co widział Ney to ranne bądź, zdemoralizowane jednostki
16:50 - Kontratak sił Niderlandzkich zakończył się swoistym pogromem również przy udziale artylerii, którą podciągnięto do La Haye Sainte.
18:15 - Panika wojsk Francuskich dotyczyła wielu oddziałów jednak jednostki gwardii Cesarskiej oraz np. Polscy Lansjerzy wycofywali się w ogólnowojskowym porządku.
18:33 - Słowa "Gwardia umiera ale się nie poddaje" to piękne słowa jednak zaprzeczane przez innych uczestników bitwy. Według przyjętych faktów (piszę o tym np. Bernard Cromwell) generał Cambronne na wezwanie odpowiedział "Merde" czyli gówno.
Napoleon był i zawsze będzie dla mnie bohaterem,to był geniusz.
Naprawdę świetne są Wasze analizy. Mam nadzieję, że nadal będziecie działać. Czekam na więcej!
Fajnie posłuchać o bitwach 👌
Komentarz dla zasięgu za zajebistą robotę
Dziwię się że dopiero teraz ten kanał pojawił mi się w proponowanych, sam materiał jest świetnie zrealizowany
Wspaniała lekcja historii ❤
Świetnie wytłumaczone, świetne mapki. Ogromny plus za "mapę strategiczną" z początku i wytłumaczenie sytuacji strategicznej. To bardzo ułatwia zrozumienie dlaczego do bitwy doszło.
Jak byś przeszedł się po typowym osiedlu i spytał o nasłyniejszą bitwę to większość odpowiedziała by o "bitwie o karpia w Lidlu". Naród skretyniał nie interesuje się historią a bieżącą konsumpcją.
woda i smieciowe tresci z TV zapelnia caly muzg i juz glowa prawdy nie wpusci ? To nie Napoleon cwaniak Polske wam dal tylko udawal dobrego dla naiwniakow polakow tak jak dzis ussaki = Namowil 110 tys polakow jako frajerow na mieso armatnie napasc na Rosje wykorzystal naiwnymi bajeczkami ? Kto polske urodzil = odrodzil jak kura piskle do zycia postawil ? ze zmazanej z mapy na ktorej Polski nie bylo nawet granic. 27 listopada 1815 = Nikolaj Silcow = i Car Aleksander 1 To z ich rak byla zrobiona zatwierdzona = Konstytucja Polski jedyna najbardziej liberalna w calej Europie..Nareszczie sczesliwi polacy mieli swoja ziemie co bylo najwazniejsze kto nie ma rozumu i nie doznal bezdomnosci i biedy = ten tego nie doceni Bo jesli swej matki co Dala ci zycie nie sznujesz a takze wyzwolicieli kraju ? To na urodzenie i zycie w spokoju nie zaslugujesz . Najgorsze jest gdy dzieci pluja na swoja Matke Rosja= pomijajac jakies niesnacki po obu stronach= Polski I Rosji To Fakt ze zaden inny kraj nie dal dla Polakow slupkow Granicznych Tylko Rosja. Wiadomo ze Rosja jak kazdy inny kraj nie zawsze nie jest idealem ale 30 lipca 1941 Rosja postapila Bardzo dobrze dla Nas uratowala nam zycie jak topielca ratownik = Wszyscy przez pewien okres zycia jestesmy glupcami.ale wazne ze bledy naprawiamy.
Obejrzałem z przyjemnością. Szkoda, że na temat epoki napoleońskiej nie ma większej ilości podobnych materiałów. Drobne sprostowanie - Grochy 18 czerwca był już marszałkiem, nie generałem. Ponadto wydaje mi się, że nie jeden, a wszystkie bataliony gwardii cofały się w sposób zorganizowany.
Oczywiście że są, tylko nie po Polsku
I te błędy powinny dać do myślenia oglądającym,ze coś nie tak. Bawcie się dalej dla subow 😅😅
@@AmarFox6 Podlinkujesz cos ciekawego?
@@syntaxerrorpl5264 epic history
Proponuje Epic History każda bitwa opowiedziana i pokazana graficznie w najmniejszych szczegółach
Bardzo przyjemnie się słucha.
Świetny materiał. Takich kanałow nam trzeba. O wojnach światowych, zwłaszcza tej drugiej powiedziało już chyba wszystko. Epokę napoleońska spowija mrok dziejów. Dziękuję, że go rozjaśniasz😉 będę słuchał w czasie jazdy autem
Jestem zadowolony. Dobre wideo.
Dziękuję za ten material❤
Super ciekawie opowiedziane. Bardzo miły głos prowadzącego. To bardzo wciągające
Szukałem takiego kanału jak ten więc bardzo się cieszę że tu trafiłem 🙂 Dobra robota Panowie 😉
Historia zawsze na propsie.
Super ze yt pokazał mi wasz kanał. ❤
Wartościowy materiał, daję suba!
Piękny, szczegółowy opis. EXTRA
Super materiał.
Muszę jednak sprostować że Wellington to tytuł a nie nazwisko angielskiego dowódcy " DUKE OF WELLINGTON",
imię i nazwisko typa to Arthur Wellesley.
Pogadanka bardzo ciekawa, ale o Waterloo napisano i nakręcono już wiele. Brak mi omówienia bitew stoczonych przez Cesarza w kampanii 100 dni jak choćby Ligny i Que Brass, wielu strategów twierdzi, że wówczas naprawdę rozkwitł jego geniusz, gdy niewielkimi siłami zwyciężał potęzniejszych.
Świetny przekaz.
Nota bene gdyby nie pomoc Prus to Napoleon Bonaparte świętowałby zwycięstwo....
Wiecej takich odcinkow. Chetnie bym obejrzal cos nt I i II wojny swiatowej w takim stylu.
Bardzo przyjemnie się słucha zostanę z tym kanałem na dłużej 😊😃💪
Bardzo dobry materiał, podobają mi się te wizualizacje na mapie pomieszane z ujęciami w terenie
Super robota. Bardzo mi się podoba ten odcinek.
Jakiś czas temu, słuchałem audycji, gdzie tematem były archeologiczne zagwostki o braku grobów przy tej ilości poległych.
I padły teorie:
1.do bitwy nie doszło, przez rozminięcie,
2. Już wtedy przerabialiśmy ciała na nawozy,
3. Ta jest najciekawsza, broń której użyto to zupełnie inny rodzaj, niż głosi oficjalna narracja(mowa o rozpadzie cząsteczkowy, taka jak w opisach Tartaryjskich).
Brakuje też takiego generalnego podsumowania konsekwencji, tej bitwy w aspekcie globalnym, tak urwane.
Świetny kanał , już się zapisałem i polecam wszystkim.
Trafiłem przypadkiem ale zostaje. Daje suba :)
sobotni poranek wstałem i znalazłem ten cudowny kanał ! odrazu sub
Świetny materiał, dużo pracy na pewno w niego włożyliście brawo!😊😉
Super opowiedziane... dzięki!
Świetny beletryzowany opis bitwy można odnaleźć w "Nędznikach" Hugo którzy sami w sobie są arcydziełem
Algorytm was podrzucił i chwała mu za to robicie dobrą robotę
Kocham wasze analizy bitw błagam o więcej !!
Czy moglibyście nagrać np. cykl Polskie Termopile o kilku bitwach Polaków, które są określane tym mianem (np. bitwa pod Zadwórzem).
Róbcie więcej filmów z czasów napoleona
Super analizy i opisy bitew. Czekam na kolejne odcinki.
Ciekawie prowadzisz ten kanał. Przypominasz mi Wołoszańskiego. Myślę, że osiągniesz w Polsce ogromny sukces 🤔😄👍🏻
Wzajemne rzezie wystarczy nazwać bitwami...i.....sumienie jest spokojniejsze.
Błędem Napoleona było pozostawienie marszałka Davouta w Paryżu, on również powinien brać czynny udział w tej bitwie.
19:09 Żołnierzy tych Napoleon nie użyczył podczas bitwy pod Borodino? -- do pełnego pobicia Moskali Kutozowa?...
Uwielbiam te Wasze symulacje bitew z narratorem
Szukałem właśnie takiego filmu, dziękuję!
Świetny materiał, dopiero dziś dowiedziałem się o waszym istnieniu.
Podzielam zdanie innych komentujących lux kanał dobrze opowiedziana tak trzymać pozdro
Super film
takich kanałych jest za mało tak trzymać
Ekstra. Pierwszy x tutaj i jestem zachwycony.
Ciekawy temat i realizacja. Zostaję dłużej na kanale ;)
1) bitwy pod Ligny i QBras toczyły się niemal jednocześnie. Napoleon wg swojego planu rozkazał I Korpusowi generała D'Erlona aby uderzył na prawe skrzydło Prusaków. Przewidywał ich szybki upadek a uderzenie I Korpusu miało być decydujące aby armia pruska przestała w praktyce istnieć. D'erlon niestety wskutek sprzecznych depesze dreptał przez ponad godzinę raz do Quatre Bras raz do Ligny nie dołączając ani do Neya ani Cesarza. Prusacy po klęsce nie wycofali się w kierunku linii komunikacyjnych a decyzją szefa sztabu Bluchera,był to odwrót w kierunku Wellingtona.
2) bitwa została rozpoczętą pozniej na prośbę artylerzysty tymczasowo dowódcy Gwardii Cesarskiej gen Droueta że względu na deszcz.
3) bylo około 8 bądź 9 ataków kawalerii na czworoboki. 15 tysięcy kawalerii było przed bitwa. W szarżach w różnych momentach bralo udział około 9 tysięcy kawalerzystów. Największe były bodajże pierwsza oraz trzecia bądź czwarta. Btalo w nich udział najwięcej bo około 4500 i 4800 żołnierzy ale nie więcej.
4) w celu odzyskania La Haye Sainte atak poprowadził pułkownik Christian von Opteda z królewski legionu niemieckiego był Hanowerczyk a oddziały nke były holenderskie
5) słynne powiedzenie o Gwardii jest legenda. Okrążony batalion pochodził z II pułku 3-ego batalionu Grenadierow. Słowa są przypisywane generalowi Cambronne który dowodził 1 pułkiem strzelców i stał w innym miejscu z 1 batalionem jako rezerwą ataku Gwardii. General sam wyjaśniał że nke powiedział nigdy takich słów. Są one również przypiswyane generałowi Michel ale on zginął w 1 fazie ataku razem z większością sił Średniej Gwardii. Dodać warto również dodać że w ataku na pozycję Wellingtona nie brały udziały oddziały starej Gwardii czyli: 1,2 pułki grenadierow I strzelców
Pozdrawiam
18:29 - ten cytat to chyba jednak legenda, w rzeczywistości na wezwanie do kapitulacji dowódca miał odpowiedzieć pewnym wulgaryzmem :)
Gówno - "merde"
Bardzo fajny filmik, i kanał.
Powodzenia w rozwoju ;)
Świetny kanał, dziękuję YouTubowi za wyświetlenie na głównej. Leci sub😁
Bardzo dobry materiał !
Świetny filmik, publikujcie częściej!
Dziękuje
Realnie, dobra robota!
Dobra robota sub leci
Komentarz dla zasięgów, fajny film :)
Świetny materiał
super program
Jakie to zabawne że takie szczegóły decydują o totalnej klęsce lub totalnej viktorii
Szkoda, że nie przedstawiliście udziału Polaków w tej bitwie, a jest to naprawdę ciekawy wątek.
Byli i 💩💩 w gacie 😊
świetny materiał
Dzięki 🙂
Dobra robota 🖐️☝️
Dobra robota pozdrawiam
Hmm... A o Grunwaldzie Pan nie wspomniał ?? To dziwne, bo to najsłynniejsza i największa bitwa średniowiecza !!
👍 Super kanał
Solidny materiał
Dobra robota!
Dzięki!
Super materiał. Dzieki
Dobry materiał!
Dobra robota.
fajnie by było dodać na sam koniec tabele statystyk liczby żołnierzy poległych/rannych dla wszystkich stron. Pozatym super materiał. Pozdrawiam
Dawajcie bitwę pod Pułtuskiem w 1806 😊
Dobra robota! Czekam na więcej :D
bardzo dobry materiał , dzięki
Dobra robota
Świetne!
Zajebisty kanał i zwracanie uwagi na szczegóły 😍
Super opracowanie
Dobra analiza 👌
Z tym, że był "o włos od wygranej" to nie przesadzałbym. Bitwa była już rozstrzygnięta, gdy pojawiły się wojska pruskie. Rozbicie armii Welingtona nie miałoby już wpływu na wynik tej bitwy, bo Francuzom wykrwawionym i wymęczonym przyszłoby się mierzyć następnie z wypoczętymi Prusakami.
Co ciekawe ta bitwa nie miała większego znaczenia, Napoleon przegrał tą wojnę wtedy, kiedy koalicja odmówiła pokoju.
Właśnie skonsumowałem perełkę z 1970 roku Waterloo. Ależ oni tam włożyli ❤️ w ten film. Poczułem się jak na polu bitwy. Refleksja jest jednak zawsze gorzka. Wojna to zabawa dużych chłopców gdzie Ci mali chłopcy zawsze tracą bezcenne życie. I tak jest do dziś (🇺🇦)...😢
fajne, lubię to ;)
Bardzo fajne opracowanie
Świetny film. Trzymam kciuki za rozwój kanału!
Zajebisty odcinek 👍