Dostredivá a odstredivá sila (DYNAMIKA 5)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 сен 2024

Комментарии • 8

  • @JenicekPernicek3
    @JenicekPernicek3 9 лет назад +6

    obavam se, ze fiktivni silou je v neinercialni vztazne soustave (aute) pouze sila odstrediva..

  • @MrMark447
    @MrMark447 7 лет назад +1

    Keď nad tým uvažujem, je nemožné, aby vektor zmeny rýchlosti smeroval priamo do stredu kružnice resp. aby bol kolmý na vektor rýchlosti v1 alebo v2. Myslím si to preto, pretože vektory v1 a v2 sú zhodné, tým pádom pri skladaní vektorov budú tvoriť s vektorom deltav iba rovnoramenný trojuholník, v ktorom sa nikdy nenachádza pravý uhol. To, čo je kolmé na vektor rýchlosti a smeruje do stredu kruznice, je výlučne zrýchlenie a. Vedel by sa ku môjmu komentu niekto vyjadriť alebo ma opraviť, keď sa mýlim?

  • @alexanderjaray1295
    @alexanderjaray1295 3 года назад

    Na priloženom obraze, vektor rýchlosti (v1) je väčší od vektora (v2), lebo iba vtedy rozdiel tých dvoch vektorov je kómy na dostredivý smer. Niečo také pri rovnomernom pohybe po kružnici nevpadá do úvahy Takým spôsobom sa dostredivé zrýchlenie nedá odvodiť.
    Fiktívne sily, nie sú Newtonové sily, preto že sa vymkýnajú 3NZ (Fa = Fr). Newtonova sila akcie (Fa), nemôže existovať, bez sily reakcie (Fr).
    3, Newtonové pohybové zákony nepoznajú fiktívnu (Ff), nepoznajú neidentifikovateľnú silu, čiže nepoznajú rozprávkovú silu!.
    Preto nemôže existovať ani reálna dostredivá sila akcie (Fa) bez reálnej a dokonca rovnako veľkej odstredivej sily reakcie (Fr). Ak by existovalo reálne dostredivé zrýchlenie, potom by muselo pôsobiť na dráhe: (s = 1/2.a.t.t).smerom do stredu kružnice.
    Dráha telesa pohybujúceho sa rovnomernou rýchlosťou po kružnici má ale nasledovnú rovnicu (s = v.t).
    Počas zrýchlenia, telesá zvyšujú svoju kinetickú energiu (E = F.s), čo sa v prípade dostredivej sily nedeje.
    Učitelia fyziky pri objasňovaní vzniku a pôsobenia dostredivej sily, robia zo seba dobrovoľne korunovaných hlupákov, lebo im nevadí ani to, že pritom ignorujú aj samotné Newtonove pohybové zákony. ktoré nepoznajú fiktívne sily.

  • @annahorniakova2046
    @annahorniakova2046 3 года назад

    Obávam sa, že v prípade zabáčania auta tu ide o niečo iné a ani odstredivá ani dostredivá sila nejestvujú. Je len ťah motora, zmena smeru kolies, (pričom bez diferenciálu by ani to nebolo dosť možné) a trecia sila cesty, ktorá toto zabočenie umožňuje. Napr.pri ľadovom povrchu by zabočenie nebolo možné. Odstredivá sila nejestvuje, je len zotrvačnost, ktorá "núti" cestujúcich a nakoniec aj celé auto zotrvať v pôvodnom smere.

  • @renkaklimanova7491
    @renkaklimanova7491 4 года назад

    Dobrý deň, nemáte náhodou v pláne natočiť nejaké videa ohľadom striedavého prúdu, odporov, elektrostatického pola a pod.? :D Zachránili by ste tým minimálne jednu zúfalú maturantku, ktorá elektrine vôbec nerozumie :(

    • @MarekBalazovic
      @MarekBalazovic  4 года назад

      Mozno v buducnosti ano, skuste ale napr Slavomir Tuleja vimeo a dany pojem, on ma toho spracovaneho celkom dost

    • @renkaklimanova7491
      @renkaklimanova7491 4 года назад

      @@MarekBalazovic Ďakujem veľmi pekne, vyskúšam pozrieť :)

  • @mykolareznik6585
    @mykolareznik6585 7 лет назад

    proc ne zykas pro 3 zakon Njutona F=-F hdy ma=-Ma ne funhuje pro odstredivu silu.Ahoj