Super pořad, takový bizár, ale slušnej, což v dnešní době cením a podle pověsti kuchař dával na talíř panovníkovi dýku a když mu šmakulada nebyla podle jeho chuti, tak ho milyho kuchaře tou dýkou probodl... aspoň pětkrát
Jarda: No poej se na to Jiří! Ten chlap támhle to je pan popravčí pěkně si to pojebal Jiří, když to řeknu lidově! Jiří: Já? Dal si tam málo sole a moc cukru! A to tys mi řekl, že to mám zalít litrem medu, že se tehdá jinak nežralo! Jarda: Jiří, med a středověk to tam zkrátka patří. O tom to je! Bylo to všechno natůra! Jiří: Jo ale oni se všichni zeblili. Jarda: Poej se Jiří, to se dá předpokládat. Jiří: Navrhuji remízu, podíl nás obou na naší smrti Jaroušku. Tu sapíkovici co jsme králi nesli jako dárek jsme vychlastali oba. Jarda: Jiří poej, já tu remízu zkrátka neberu, usmívat se jako debilové a dát mu jenom prázdnou flašku byl čistě tvůj nápad. A ještě dodat "kdo má rád si tam dá slivovici, kdo nemá, tak si jí tam nedá". Kamaráde poej se, to nebyl ten nejlepší nápad. Jirka: Ne to bylo tím, že to jídlo nebylo dost křupavý. Měli jsme jim raději udělat Havlův Guláš!
Tak logicky to bylo pravděpodobně narození, vzhledem k tomu, že se psal rok 2016, tak to bylo 700 let od roku 1316, což by na jiný datum než narození moc nedávalo smysl. Ale zmínit to každopádně mohli.
Škoda, že tak nějak vůbec nevíme, co vařili ve 14. století. Oh, wait! Že by se žádné dokumenty nedochovali? Je super, že zazní, že o kuchyně té doby se jen domýšlíme a o pár minut se dozvíme, že se to a to na sto procent jedlo. Nebylo by jednodušší tu sluku dusit v medu? Připomíná mi to Bendera z Futuramy: "Máš pravdu v tom medu je i trocha sluky. Jinak velice oblíbenou pochoutkou byla veverka. Ale to jen tak na okraj. Cukr se skutečně na dovře Karla IV. používal, ale jaksi klasický třtinový nebělený nerafinovaný. No zase vedle, ale příště už to bude na poprvé jako Pája. Ale nejvíc pobavil pepř! Ve středověké kuchyni pepř! Historici styďte se! Ještě nás budete učit, že pepř byla ceněná komodita a nejvíc na jeho dovozu zbohatla Východoindická obchodní společnost. Určitě, když u nás měl pepř i prostý lid a bylinky, které rostly na mezi za chalupou, byly to pravé bohatství! Správný postřeh, že ve 14. století nebyly v českých zemích brambory a používali se obilniny. Ale čím by se tak dalo nahradit ta zapráskaná brambora. Zelím? Ne! Hruškou? Ne! Rybízem? Ne! Vodnicí? Ano! Vodnice, neboli tuřín, neboli brukev, neboli řepák! Nope! Znali jen obilí! Hlavně vše dělat na tuku, ideálně kančím nebo medvědím. Placky se v žádném případě nepekly na sucho nad ohněm případně na rozpálených kamenech. Chudák podpopelený chléb. Teď aby se šel klouzat... Vlastně nešel, páč nemá ten tuk. Podání středověké kuchyně těchto dvou patlalů je jednoduché. Chceš tomu říkat středověký? Dej do toho litr medu! Pro ty, které opravdu zajímá středověká kuchyně zkuste navštívit hrad Svojanov. Každý rok několikrát pořádá ukázku i s ochutnávkou. Případně ti z vás, kteří umí aspoň základy anglicky zkuste kanál Townsends. Tam si človíček minimálně něco načetl.
Já třeba ohledně středověké, nejen kuchyně ale i doby sleduji kanál Modern History TV. Jeden z nejlepších kanálů na YTB. Člověk se tam dozví takové věci co ve filmech je jako "klišé" a přitom na tu dobu úplná hloupost. Za kanál Townsends děkuji, podívám se na něj. Ale k té gastronomii. Jednoduše řečeno čím víc koření a "hůře k sehnání" tím víc dražší a noblesní. Na středověk obvyklé ryby - chudina, drůbež (hlavně divoká) - panstvo.
@@Matessins Já zase děkuji za tten kanál Modern History ;) určitě kouknu. S tím kořením je to přesný. Ale dle Jiříka byl pepř naprosto běžně k dostání. Což mě opravdu zarazilo. Ale ona i taková ryba byla panské jídlo. Nesmíme zapomínat, že se pohybujeme v 14. století v křesťanské evropě. Ryby byly postní jídla a především u šlechty byly velmi oblíbené. U chudiny byly nejčastějším zdrojem bílkovin naopak luštěniny a maso bylo velmi sváteční. Nicméně konkrétně třeba u Karla IV. máme dochovaný záznam, kdy jedno z jeho oblíbených jídel je právě mnou zmiňovaná veverka kořeněná skořicí a třtinovým cukrem.
Ač se nechci zastávat těch matlalů a jejich historického exkurzu, tak pepř samozřejmě byl v době Karla IV. v Evropě již nějakých 1600 let. Takže asi tak. Byla to drahá, ale reálná komodita.
@@worf79 Ano pepř do Evropy dovezl tuším Alexandr Veliký, ale to nic na jeho ceně nemění. Za truhlici pepře se ještě v 13. století dal koupit celý hrad s polnostmi i se služebnictvem. K této komoditě se tak prostý lid, natož chudina vůbec nedostali. Rozšířen byl u nejbohatších šlechticů. Ale uznávám, napsal jsem to s tím pepřem dosti zmatečně ;) budiž mi omluvou, že se studiem středověké kuchyně zabývám ve volném čase a Pat a Mat moderní české gastronomie mě opravdu rozčílili :D
Nechci obhajovat chlast těch dvou, ale mluvíš pěkně. Snad i tak stejně dobře umíš pracovat - smysluplně. Nejsem si jist, jestli zrovna ty víš, co bylo za Karla. A ta tvá "čeština", jako "obylí" to je trošku extrémní věc.
Takze on vzal to maso, vytahnul ho z trouby, rozkrajel kus na kousky, pak ty kousky vratil na tu pánev a pak to zase vsechno najebal na ten talíř, kde si do tý omáčky co kuchtil Jyrka nalil med? Chapu to dobre?
Historii miluju a ke vší mé skromnosti o ní vím hodně. Ale že se ve středověké kuchyni 14. století v českých zemích používal mák (až konec 18/zač. 19 stol.) a hřebíček (až 16. stol. u nás)? Dejme tomu. Ale že měli na honech dvorní porcovače? Solidní pičovina. :-D Ještěže tento pořad beru jako přehlídku dvou orangutanů a ne seriózně.
Nojo za Karla IV se sladilo rafinovaným cukrem..Vikingove přivezli cukrovou trtinu nebo si na Karlštejně pěstovali řepu a v kuchyni svařili na sirup atd..ale ti dva jsou zábavní, poej se na to Jyrko..🤣🤣😎🤑
Mák je známý tisíce let. Od 18.stoleti se pěstuje taky u nás, ale ve velkém. Nechci být hnidopich, ale ve 14.stoleti není nepravděpodobné, že se u nás pěstoval pouze pro "vrchnost" v omezeném množství nebo se dovážel.
Ty jsi tzv. slečna na zápich. Ale proč ne, kdyby mi bylo tolik co tobě, 15+. No, do toho bych nešel, ty bys mi říkala že jsi ještě panna a pak bych se týden škrábal v rozkroku. PS: Podle nejnovější studie, pánové ročníky 1995+ se dělají dámám do p*či.
@@monte1119 no babicamrd ani sapomrd by ji těžko vomrdal neboť těm dvěma už nestojí ani po dvou litrech sapikovice, jelikož z těch sraček co celý život vaří už mají v píči
Finální prezentace mě vždy dostane.🙄🤣 Na ten talíř nahází půl lesa. Šišky, větve,parohy, půl vinohradu a zbrojnici z hradu.🤪😀😀😀
@Radko2006 A kdyby v masu náhodou nebyly kule ,nebo broky ,tak to s tím posype na konec :D :D
😂😂😂😂😂👍🏻👍🏻
Zkrátka, to k tomu patří :D
Další tzv. smajlíkář. Hromada smajlíků a v hlavě nasr*no.
je to o tom středověku :D
Podle mě si ty prupovídky o historii vymýšlí blahosklonně za pochodu.
Tohle mě napadlo taky. Takové kecy, bože...
Samozřejmě...
Tady nevěřícně čučí i Bába. :)
Super pořad, takový bizár, ale slušnej, což v dnešní době cením a podle pověsti kuchař dával na talíř panovníkovi dýku a když mu šmakulada nebyla podle jeho chuti, tak ho milyho kuchaře tou dýkou probodl... aspoň pětkrát
Jirko, kdybys řek, tak jsem ti medvědí sádlo sehnal! ..asi má kámoše u Berousků.
Jááj, jak zabalil tu sluku do voskovaného papíru a dal smažit na pánev, tak z toho na mě dýchl středověk, až se mi palce u noh vytočily. Mlask.
Jarda: No poej se na to Jiří! Ten chlap támhle to je pan popravčí pěkně si to pojebal Jiří, když to řeknu lidově!
Jiří: Já? Dal si tam málo sole a moc cukru! A to tys mi řekl, že to mám zalít litrem medu, že se tehdá jinak nežralo!
Jarda: Jiří, med a středověk to tam zkrátka patří. O tom to je! Bylo to všechno natůra!
Jiří: Jo ale oni se všichni zeblili.
Jarda: Poej se Jiří, to se dá předpokládat.
Jiří: Navrhuji remízu, podíl nás obou na naší smrti Jaroušku. Tu sapíkovici co jsme králi nesli jako dárek jsme vychlastali oba.
Jarda: Jiří poej, já tu remízu zkrátka neberu, usmívat se jako debilové a dát mu jenom prázdnou flašku byl čistě tvůj nápad. A ještě dodat "kdo má rád si tam dá slivovici, kdo nemá, tak si jí tam nedá". Kamaráde poej se, to nebyl ten nejlepší nápad.
Jirka: Ne to bylo tím, že to jídlo nebylo dost křupavý. Měli jsme jim raději udělat Havlův Guláš!
8:15 jyrka de srát
😂😂😂😂😂😂😂😅😅😅
6:03 med do různejch dododoovšeho tak byli dddd....
Tvl ta koruna tam byla brutálně přiznaná 😂😂😂
"Tahavo něco" 19:18 generator nahodnych slov opet restartovan a spusten.
Všimla som si že keď pan Sapík solil aj cukroval tu panenku tak oboje bral z toho istého taniera, teraz nwm či to osolil len alebo len ocukroval :D
pravda. Vy pracujete na polícii?
@@bububu12345 prečo?
Každopádně to nebylo k jídlu tak či onak 😂 Ale máte dobrej postřeh
Saponátor: "...říkali jsme bažant byl střelenej KUŠEM!..." 😃
Nejsem si jistej jestli to tenkrát cukrovali a jestli jo byl to vzácný cukru z třtiny...
Spíše se používal med
22:27😂😂😂
😂😂😂😂😅
Jo a ve středověku byla zvláštní pochoutka koňský vejce..ať je smutno, jen když je veselo..😂😂😂😎😎
😂😂😂😭jak pejsek s kočičkou vařili dort
Hotovy LUXUS za doby Karla lV 👑👍👏👏👏👏👏👏👏👏👏 Dekuji panu Sapikovi a panu Babicovi za Hotove a Hlavne Zdrave Vydatne " Umelecke Dila " 😋❤❤👍
a ty si myslis že tenkrát jedly zdravě ??
První vyučovací hodinu máme dějepis! Dneska supluje JIrka a Jarda. 🤦
25:40 to je skor pre sliepocky jedlo
Ta Jirkova kaše 22:00 je fakt výživná..hnus...je toto možné?😂
Karel IV měl prý rád grilovací koření 😂😂😂😂
Na dochuceni dal pan Samopal pouze 2kg hroznu a šavli ze zbrojnice? Mlaskam a nohama tleskam
K čemu a pro koho je tohlle.
Já už sluku lesní neměl ani si nepamatuji
Kančí sádlo mají u nás řeznictví taky jen semo tamo.
No ve středověku cukr tak o tom pochybuji
Ale jo, už existoval, akorát se nevyráběl tady. Takže ho pravděpodobně dováželi.
@@provokater1982 No to těžko ve středověku určitě neee
@@provokater1982 ve středověku se sladidlo medem
@@provokater1982 presne tak. Ľudia by si mali zistiť fakty a potom písať komentáre. 👍
@@angrywolfcz4259 ve středověku už ale zde cukr extrahovaný z cukrové třtiny existoval.
Máme výročí 700 let od Karla IV. Od čeho? Narození, úmrtí, korunovace?
Tak logicky to bylo pravděpodobně narození, vzhledem k tomu, že se psal rok 2016, tak to bylo 700 let od roku 1316, což by na jiný datum než narození moc nedávalo smysl. Ale zmínit to každopádně mohli.
Uz me sere Jarda.,jak soli...vzdycky treba kilo masa a on to tam sype jak na chleba..,to musi byt hnus bez chuti..
Škoda, že tak nějak vůbec nevíme, co vařili ve 14. století. Oh, wait! Že by se žádné dokumenty nedochovali? Je super, že zazní, že o kuchyně té doby se jen domýšlíme a o pár minut se dozvíme, že se to a to na sto procent jedlo.
Nebylo by jednodušší tu sluku dusit v medu? Připomíná mi to Bendera z Futuramy: "Máš pravdu v tom medu je i trocha sluky. Jinak velice oblíbenou pochoutkou byla veverka. Ale to jen tak na okraj.
Cukr se skutečně na dovře Karla IV. používal, ale jaksi klasický třtinový nebělený nerafinovaný. No zase vedle, ale příště už to bude na poprvé jako Pája.
Ale nejvíc pobavil pepř! Ve středověké kuchyni pepř! Historici styďte se! Ještě nás budete učit, že pepř byla ceněná komodita a nejvíc na jeho dovozu zbohatla Východoindická obchodní společnost. Určitě, když u nás měl pepř i prostý lid a bylinky, které rostly na mezi za chalupou, byly to pravé bohatství!
Správný postřeh, že ve 14. století nebyly v českých zemích brambory a používali se obilniny. Ale čím by se tak dalo nahradit ta zapráskaná brambora. Zelím? Ne! Hruškou? Ne! Rybízem? Ne! Vodnicí? Ano! Vodnice, neboli tuřín, neboli brukev, neboli řepák! Nope! Znali jen obilí!
Hlavně vše dělat na tuku, ideálně kančím nebo medvědím. Placky se v žádném případě nepekly na sucho nad ohněm případně na rozpálených kamenech. Chudák podpopelený chléb. Teď aby se šel klouzat... Vlastně nešel, páč nemá ten tuk.
Podání středověké kuchyně těchto dvou patlalů je jednoduché. Chceš tomu říkat středověký? Dej do toho litr medu!
Pro ty, které opravdu zajímá středověká kuchyně zkuste navštívit hrad Svojanov. Každý rok několikrát pořádá ukázku i s ochutnávkou. Případně ti z vás, kteří umí aspoň základy anglicky zkuste kanál Townsends. Tam si človíček minimálně něco načetl.
Já třeba ohledně středověké, nejen kuchyně ale i doby sleduji kanál Modern History TV. Jeden z nejlepších kanálů na YTB. Člověk se tam dozví takové věci co ve filmech je jako "klišé" a přitom na tu dobu úplná hloupost. Za kanál Townsends děkuji, podívám se na něj.
Ale k té gastronomii. Jednoduše řečeno čím víc koření a "hůře k sehnání" tím víc dražší a noblesní.
Na středověk obvyklé ryby - chudina, drůbež (hlavně divoká) - panstvo.
@@Matessins Já zase děkuji za tten kanál Modern History ;) určitě kouknu.
S tím kořením je to přesný. Ale dle Jiříka byl pepř naprosto běžně k dostání. Což mě opravdu zarazilo. Ale ona i taková ryba byla panské jídlo. Nesmíme zapomínat, že se pohybujeme v 14. století v křesťanské evropě. Ryby byly postní jídla a především u šlechty byly velmi oblíbené. U chudiny byly nejčastějším zdrojem bílkovin naopak luštěniny a maso bylo velmi sváteční. Nicméně konkrétně třeba u Karla IV. máme dochovaný záznam, kdy jedno z jeho oblíbených jídel je právě mnou zmiňovaná veverka kořeněná skořicí a třtinovým cukrem.
Ač se nechci zastávat těch matlalů a jejich historického exkurzu, tak pepř samozřejmě byl v době Karla IV. v Evropě již nějakých 1600 let. Takže asi tak. Byla to drahá, ale reálná komodita.
@@worf79 Ano pepř do Evropy dovezl tuším Alexandr Veliký, ale to nic na jeho ceně nemění. Za truhlici pepře se ještě v 13. století dal koupit celý hrad s polnostmi i se služebnictvem. K této komoditě se tak prostý lid, natož chudina vůbec nedostali. Rozšířen byl u nejbohatších šlechticů.
Ale uznávám, napsal jsem to s tím pepřem dosti zmatečně ;) budiž mi omluvou, že se studiem středověké kuchyně zabývám ve volném čase a Pat a Mat moderní české gastronomie mě opravdu rozčílili :D
Nechci obhajovat chlast těch dvou, ale mluvíš pěkně. Snad i tak stejně dobře umíš pracovat - smysluplně. Nejsem si jist, jestli zrovna ty víš, co bylo za Karla. A ta tvá "čeština", jako "obylí" to je trošku extrémní věc.
Godfrua z Montmirai a Jacquouille v kuchyni
😅😅
To je bizar :D
Hezký🥰
Takze on vzal to maso, vytahnul ho z trouby, rozkrajel kus na kousky, pak ty kousky vratil na tu pánev a pak to zase vsechno najebal na ten talíř, kde si do tý omáčky co kuchtil Jyrka nalil med? Chapu to dobre?
Chápeš to správně. Patláma matláma....😂
Historii miluju a ke vší mé skromnosti o ní vím hodně. Ale že se ve středověké kuchyni 14. století v českých zemích používal mák (až konec 18/zač. 19 stol.) a hřebíček (až 16. stol. u nás)? Dejme tomu. Ale že měli na honech dvorní porcovače? Solidní pičovina. :-D Ještěže tento pořad beru jako přehlídku dvou orangutanů a ne seriózně.
Nojo za Karla IV se sladilo rafinovaným cukrem..Vikingove přivezli cukrovou trtinu nebo si na Karlštejně pěstovali řepu a v kuchyni svařili na sirup atd..ale ti dva jsou zábavní, poej se na to Jyrko..🤣🤣😎🤑
Mák je známý tisíce let. Od 18.stoleti se pěstuje taky u nás, ale ve velkém. Nechci být hnidopich, ale ve 14.stoleti není nepravděpodobné, že se u nás pěstoval pouze pro "vrchnost" v omezeném množství nebo se dovážel.
supper
To hej, Indom k tomu aby boli vyspelou civilizáciou chýba len rohlík :D:D
Nevládneš v tu ránu 😆
Tyvole proč do všeho sere cukr 😢
zdá se to jenom mě, nebo ten Sapík rve úplně do všeho vždycky cukr a osolí to jen špetkou. Vždyť to musí být úplně neosolené, zato hezky sladké
taky u toho umírám :D ještě jak tady řekne: je to zvláštní ale prý tam dávali cukr...
cukor je jeho kral a smotana korunny princ
@@georgelabeta6821 poctivá třiatřicítka poei se na to Jiří
A toho medu co nalil na toho ptáka 🤢
A nejlepsi ten zaver 🤣🤣 9:47
jarda ma peknou SA diku:D
ten Sapík má dost, vyžranej že skoro nemůže mluvit....
to je prdel jak se to vetsinou boji ochutnavat ale bohuzel proad se chvali to je nuda:D
Největšiprdelje, že to myslí vážne 🤣🤣🤣
25:52 :-D :-D :-D
Se chtěl pozvracet že? Hned po střihu, Jyrko podej mi kýbl co jsme to vyvedli...
Dekuji P.Sapikovi že u znáva romske jidlo🖒.
Fuj, je to hnusný, ale můžeš si to udelat doma. 😂😂
Výborný akorát se Babica dělá skromným člověkem.u takového jídla se hází kosti do krbu😅
Cukr ? Když tak tak med.
no tak to je raketa....ani bych to nechtěl chutnat...
Vypada to supr chlapci. Je 11 večer a musím do ledničky
A pak se vysrat z podoby
Lol
dobrá šlichtička 25:40
šlichta pro šlechtu :-D
Ty jsi tzv. slečna na zápich. Ale proč ne, kdyby mi bylo tolik co tobě, 15+. No, do toho bych nešel, ty bys mi říkala že jsi ještě panna a pak bych se týden škrábal v rozkroku. PS: Podle nejnovější studie, pánové ročníky 1995+ se dělají dámám do p*či.
@@monte1119 no babicamrd ani sapomrd by ji těžko vomrdal neboť těm dvěma už nestojí ani po dvou litrech sapikovice, jelikož z těch sraček co celý život vaří už mají v píči
a pak se po hrachovy kaši posr... 😄😃
No jen ziram tu restauraci se asi no tohle ne
Pojej se na to Irko
neskutecna parodie na vareni
Z vás dvou by se poblil i Láďa Hruška.... Vy dva byste mohli být členy Císusalkuch..... Bo takové sračky nikdo nikdy nikde jinde nevymyslel
@Radko2006 nemusí ale jsou
🤮🤮🤮
Njn profesionální gastronomie ti asi nic neříká