21-23-07-2011 Malbork

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 2 окт 2024
  • „Oblężenie" było drugim z cyklu widowisk w ramach Teatru Historii, realizowanym na zaproszenie dyrekcji Muzeum Zamku w Malborku i we ścisłym współpracy z Muzeum.
    Widowisko „Oblężenie" wg scenariusza i w reżyserii Bogusława Wołoszańskiego odbyło się 21, 22 i 23 lipca od godz. 22:00. To impreza mająca już 11-letnią tradycję. Realizowana dla potrzeb Telewizji Polskiej - TVP Historia przy wykorzystaniu bardzo poważnych środków technicznych.
    Tematem jest dramatyczna historia oblężenie stolicy krzyżackiego państwa przez wojska polsko-litewskie, które podeszły do Malborka 25 lipca (wcześniej dotarły oddziały lekkiej jazdy tatarskie, litewskie i ruskie) wyruszając tuż po bitwie pod Grunwaldem. Kilka dni przed Jagiełłą do Malborka dotarł komtur Heinrich von Plauen, który nie brał udziału w bitwie pod Grunwaldem. Zdołał opanować defetystyczne nastroje i przygotować Malbork do obrony. Wojska polsko-litewskie, które wyruszyły do bitwy w polu, nie przygotowane do długotrwałego oblężenia potężnej twierdzy (największej w Europie) musiały spod Malborka odejść bez sukcesu. Z drugiej strony Państwo zakonne było zbyt potężne, aby zniszczyć je w jednej bitwie. Grunwald i oblężenie Malborka były dopiero początkiem drogi, która doprowadziła kilkadziesiąt lat później do unicestwienia Zakonu.
    W widowisku wzięło udział 6 znanych i lubianych aktorów:
    Karol Strasburger (Król Jagiełło), Juliusz Krzysztof Warunek (von Plauen), Marek Frąckowiak ( Wielki Książę Witold), Marek Siudym (podkanclerzy koronny Mikołaj Trąba), Robert Wrzosek (Brat krzyżacki).
    Przed murami zamku sceny oblężenia odtworzyło 200 rycerzy w średniowiecznych zbrojach i strojach, z wykorzystaniem artylerii (16 armat i kilkadziesiąt hakownic) i machin miotających z epoki, 15 koni, efektów pirotechnicznych.
    Widowisko dla Telewizji Polskiej rejestrowł 7-kamerowy wóz transmisyjny prowadzony przez doświadczonego realizatora Piotra Strusia, zaś nad światłem i stroną artystyczną czuwał operator filmowy Waldemar Szmidt (autor zdjęć w serialu „Tajemnica Twierdzy Szyfrów" oraz „Westerplatte"). Jedna z kamer została ustawiona na 25-metrowym wysięgniku, co pozwoliło na uzyskanie szczególnych efektów wizualnych, zaś na hełmach uczestników zostały zamieszone miniaturowe kamery „Extreme" pozwalające uchwycić dynamikę akcji.

Комментарии •