Fajną aplikacją było by podpiąć się pod Google Translate. Program działał by w tle i monitorował schowek. Gdy trafimy na nieznane słowo po angielsku na stronie internetowej to kopiujemy je do schowka Ctrl+C a program sam by je przetłumaczył na język polski na głos. Było by to narzędzie bardzo edukacyjne ćwiczące język angielski
Chciałbym, aby w piątek pojawił się projekt, który będzie porównywał/tworzył wykres dla wprowadzonych danych w pliku (np. dane przychodów spółek) lub danych pobranych z internetu, do rozkładu Benforda - naprawdę ciekawa sprawa i temat. Sądzę, że dzięki temu będzie można poznać jak i utrwalić ciekawe funkcje Pythona. Warto się zagłębić - Prawo Benforda :)
Bardzo fajny film dla początkujących, przemyślany pod kątem pokazania wielu możliwości, ja natomiast miałbym takie ciekawostki dodatkowe: 7:00 : day, month, year = map(int, date_of_birth.split('-')) lub: day, month, year = (int(t) for t in date_of_birth.split('-')) i po temacie… 9:49 - import locale; locale.setlocale(locale.LC_ALL, 'pl_PL.utf-8') i kolejny makaron o tłumaczeniu angielski/polski z głowy… ;)
[Projekt] Maszyna z przekąskami - program do obsługi backendu maszyny z przekąskami. Takimi jakie stoją na korytarzach w różnych instytucjach szkoła itp. Dużo można byłoby się nauczyć z programowania obiektowego i jest to ciekawy przykład użycia w praktyce programowania, aplikacja nie powinna wymagać dużego nakładu czasu pracy :)
Mój pomysł na projekt: Kosztorys Kosztorys dowolnego projektu: wyjazdu integracyjnego w firmie, wakacji, remontu kuchni, budowy domu itd. Aplikacja uniwersalna z możliwością dodawania własnych części projektu. W aplikacji byłaby możliwość ustalania budżetu na poszczególne części projektu, porównanie planowanych wydatków ze zrealizowanymi. Rozwinięciem projektu mogłoby być: - ustawianie okresów czasowych, w jakich poszczególne etapy/ cały projekt się zakończą - zapisanie różnych wersji kosztorysu i wybranie najlepszej dla nas opcji - możliwość wprowadzenia kwoty posiadanych środków finansowych, aby można było odznaczyć, na co posiadamy już fundusze, a na co nasz jeszcze nie stać.
Cześć, Na początek wielkie dzięki za rozwijanie tego kanału. Tak jak niedawno powiedziałem Ci po wykładzie w Krakowie podchodząc uścisnąć dłoń, że między innymi dzięki Twoim filmom znalazłem pierwszą pracę w IT w styczniu tego roku. Robisz świetną robotę, która pomaga wielu osobom w rozwoju i walce o swoje marzenia. Dla wielu osób zabrzmi to pewnie trywialnie, ale pomoc w rozwijaniu pasji może pomóc nie tylko zawodowo. Osobiście przez kilka lat walczyłem z nowotworem złośliwym i w trakcie tej walki zacząłem interesować się programowaniem, co na wiele godzin pozwalało mi zapomnieć o problemach. Później dzięki pomocy takich kanałów jak Twój i swojej ciężkiej pracy znalazłem pracę i nadał rozwijam się w tym, co kocham robić. Przepraszam za małą prywatę, ale mam nadzieję, że ta krótka historia komuś pomoże i da motywację. Wracając do tematyki konkursu: [PROJEKT] Może dość prosta sprawa, ale chciałbym zobaczyć implementację generatora i menadżera haseł. Aplikacja powinna generować bezpieczne hasło zgodnie z jakimiś wytycznymi, oraz zapisywać je w pliku, również zabezpieczonym hasłem ( tutaj oczywiście podawanym przez użytkownika ).
Dzięki za podzielenie się tą historią i też mam nadzieję, że będzie ona motywacją dla każdego, kto ją przeczyta! Cieszę się, że programowanie pomagało Ci w trudnych chwilach i jeszcze raz gratuluję pracy w IT! I życzę oczywiście dużo zdrowia i dużo napisanego kodu! :D
Projekt bota giełdowego uźywac takich np biblioteki Darts (lub innej oczywscie to tylko narzędzie) pozwalajacej na przewidywanie na giełdzie. Fajnie gdybysmy podlaczyli nasza aplikcje z dzialajacym API aplikacji ktora sluzy do kupowania na gieldzie. Pieniadze zawsze sa ciekawym tematem a taki projekt moze zachecic duzo młodych osob do rozwijania nie tylko swoich umiejetnosci zwyklego klepania kodu i crudow ale takze statystyki itp dla ciaglego polepszani naszego projektu. Taki projekt ma wiele mozliwosci rozwoju poniewaz. Najlepsze boty korzystaja z wielu rozwiazan jednoczesnie i no na kolejnym live mozemy dodac webscrapping wiadomosci ze swiata pozwalajacy przewidywac spadki.
Projekt - kontrola składu procentowego portfela. Program kontroluje skład portfela reagując na zmiany cen aktywów, wpisanych ręcznie lub po pobraniu cen z serwera. Program powinien podawać moment „rebalansingu” czyli dokupienia lub sprzedania aktywów po aktualizacji (to może być raz na kwartał) aby wyrównać wagi procentowe (oczywiście wagi składu portfela i zakresy dopuszczalnych zmian wcześniej trzeba ustalić). Program powinien pokazywać aktualny skład procentowy, wartość wyrażoną w konkretnej walucie, odchylenia od szablonowych wag w portfelu. Program może inaczej zachowywać się w okresie hossy, bessy i neutralnego stanu rynku. Pozdrawiam i bardzo dziękuję za to co robisz.
fajne jest stworzenie nowego programu/systemu po ktorym wpiszac swoj login i haslo mozemy zalogowac sie do swojego systemu operacyjnego w ktorym po przez komendy/menu mozemy sie swobodnie poruszac po tym systemie. proste do napisania a jakze potrzebne w tych czsach gdzie inwigiluja nas na kazdym kroku. odpalasz program wpisujesz login i haslo i masz menu czy chcesz wejsc w zdjecia swoje czy w kalendarz czy z podstawy tego chcesz odpalic inny plik. wlasny os na aktualnym ktory jest szyfrowany. bezpiecznie i latwo :) POZDRAWIAM. PS super content
Moja propozycja projektu - jeśli klawiatura, to i mały program konsolowy do treningu szybkiego pisania ❤ W skrócie: podpięcie do publicznego API z tekstami i/lub wylosowanie z niego tekstu; timer mierzący pisanie przez nas tego tekstu na czas (countdown lub stoper); zapisywanie wyników do pliku z posortowaniem treści: data, wynik, liczba błędów, nazwa gracza; moduł korektor, który policzy nasze błędy w porównaniu z wylosowanym tekstem. Kategorie tekstów: szeleszczące zdania, angielski, trudna interpukcja, pisanie wstecz, klawisze odległe - można wymyślać bez końca. Mnóstwo pomysłów na rozbudowę - w tym podpięcie do GUI w przyszłości :) Przyjemne, przejrzyste, przypominające różne aspekty Pythona jednocześnie.
Ooo to jest mega pomysł. I faktycznie można rozwijać go na dziesiątki różnych sposobów, w zależności od tego ile czasu chcemy na to poświęcić i na jakim poziomie jesteśmy :)
Mam pomysł na aplikacje rozsyłająca newsletter do swoich subskrybentów.Imię oraz Adres e-mail bramy byłby ze stworzonej bazy danych. Trzeba jeszcze stworzyć wzór wiadomości formatowany w html. Sam wzór wiadomości do subskrybenta można by było personalizować jego imieniem.
Ciekawym pomysłem jest przedstawienie frameworku do stworzenia prostego GUI dla aplikacji np. PyQt5, JavaFX. Na pewno będzie to ciekawe dla widzów, którzy zaczynają programowanie. Doda to nowy wymiar dla osób uczących się, wyjścia poza etap aplikacji terminalowych. Moją propozycją jest przedstawienie podstaw GUI wybranej technologi oraz napisanie gry w węża, jako aplikacja obiektowa z prostym interfejsem GUI. Myślę, że byłaby to dość atrakcyjna lekcja, ponieważ przybliży młodym programistą pojęcie graficznych interfejsów użytkownika oraz pokaże obiektowość w praktyce, a na kanale tego jeszcze nie było :D
Jak się nie ma pewności, która wersja "pip" zostanie uruchomiona to lepiej wywoływać ją tak "python3 -m pip install -U modul". Opcja "-U" to jest skrót od "--upgrade", który pozwoli uaktualnić i ewentualnie zainstalować najnowszą wersję modułu jeżeli nie ma go w systemie. Z używaniem f-string dla poleceń sql bym uważał bo to będzie podatne na ataki "SQL Injection".
Moją propozycją jest, Battleship to klasyczna gra, w którą na pewno większość grała kiedyś. Jest to również dość prosta gra, co czyni ją idealnym kandydatem na samouczek. Uniwersalność oraz złożoność gry pozwoli na dowolny wybór języka, a także sposobu wyświetlania planszy.
Dobrym pomysłem byłby menadżer haseł przechowujący hasła w zaszyfrowanym pliku. Albo program do szyfrowania danych z omówieniem algorytmów szyfrujących
Mi chodzi po głowie w sumie prosta rzecz co do pierwszej części,ale trudna dla mnie w zakresie drugiej, jako że jestem programistycznym noobem ;) Apka, która w oparciu o podaną liczbę przejechanych km w konkretnym dniu na rowerze (elektrycznym) pokaże mi ile oszczędzam wybierając rower, ale w oparciu o aktualne ceny paliw pobrane z konkretnego serwisu internetowego. Z uwzględnieniem zadanego średniego spalania auta i ew. cen energii potrzebnej do naładowania baterii o określonej pojemności. Ja wiem, to niby zwykły kalkulator, ale w praktyce przydatny, szczególnie jeśli uda się pobrać dane do aplikacji z zewnątrz, czego jeszcze nie przerabiałem.
Aplikacja webowa stworzona od podstaw, bez użycia jakichkolwiek gotowych do tego bibliotek. Taki projekt uczy nas jak to wszystko działa pod spodem (sockety, http, sql, sesje, routing, itp.) i dodatkowo pozwala docenić jak dużo pracy wykonuje za nas framework. Fajny wstęp do wejścia w świat backend'u.
Może prosta aplikacja backendowa, która będzie komunikować się z bazą i będziemy mogli podstawowe operacje CRUD wykonywac, następnie można jakąś sztuczną inteligencje zaimplementować, np do rozpoznawania pisma ręcznego
Projekt: Mam trzy propozycje o różnej trudności 1. saper 2. warcaby 3.szachy Ciekawi mnie twoje podejście do napisania tych programów więc którykolwiek wybierzesz będę usatysfakcjonowany :D
Ja bym zaproponowała projekt zamiany mowy na kalkulator. Chodzi o takie "Ile to jest 2 minus 3 razy 4?". Problemem tutaj będzie zamiana tekstu na operatory, które będą spełniały swoje funkcje, a także kolejność wykonywania działań. Inna propozycja to taka losująca apka do fiszek - ale z możliwością dodawania swoich słówek, a także generowania nie tylko kluczem, ale też wartością.
projekt backup: program który na wejściu przyjmuje argument w postaci np folderu, którego chcemy zrobić backup do np dropbox (posiada dość fajne api), a później zrobi tar tego pliku żeby to wszystko zajmowało mniej miejsca, a na końcu wyśle jakieś powiadomienie np. mailowe o sukcesie.
Ok mój pomysł na aplikację - wielu z nas tutaj jest dlatego, że uczy się, bądź zaczyna się uczyć programowania. Sam przerabiam temat od kilku miesięcy i napotykam pewną irytującą rzecz. Informacji w internecie jest mnóstwo oraz ilość źródeł z jakich możemy korzystać też jest ogromna. Im dłużej się jakimś tematem zajmujemy tym coraz więcej ciekawostek znajdujemy. Natomiast z czasem już ciężko się w tym wszystkim połapać, czasem sobie przypominamy, że widzieliśmy już narzędzie lub pomysł na to jak rozwiązać jakiś problem, ale już nie pamiętamy gdzie. Ilość zakładek w przeglądarce się piętrzy, ciężko to w jakiś sensowny sposób skatalogować, tym bardziej, że źródła z których korzystamy są przeróżne. Fajna byłaby aplikacja czy to webowa, czy desktopowa, która pozwoliła by w jakiś przystępny sposób to skatalogować. Jakaś prosta lista, może w formie kart, do tego opcja dodawania i sortowania według tagów.
To na pewno bardzo wymagający projekt, ale przy takich człowiek uczy się najwięcej? A kojarzysz Notion: www.notion.so/? Do katalogowania informacji nadaje się idealnie, a możesz jeszcze doinstalować wtyczkę do Chrome'a, która przy pomocy jednego kliknięcia zapisuje do Notion zawartość strony, na której jeteś.
@@JakNauczycSieProgramowania Nie znałem, dzięki :). Chętnie przejrzę. Co do pomysłu na apkę to nie musi to być bardzo rozbudowany projekt w sumie. Coś na zasadzie prostego bloga, gdzie jest opcja dodawania tagów co pozwoli na łatwe sortowanie po kategoriach.
@@craashu A to zobacz jeszcze Inkdrop: www.inkdrop.app/ i Bear: bear.app/ Ja korzystam od długiego już czasu z Bear, ale Inkdrop też jest super, a być może ma nawet więcej możliwości. Jego autor ma fajny kanał na YT: ruclips.net/user/devaslifevideos, który był dla mnie inspiracją w kwestii estetyki kadrów przy tworzeniu tego filmu :)
Fajnie byłoby stworzyć prosty program do obsługi grafiku pracowników. Panel do dodawania pracowników. Pracownicy zgłaszają swoją dyspozycyjność i program losowo generuje grafik z uwzględnieniem parametrów (zmiany, godziny pracy, ilość godzin na danego pracownika, maksymalna ilość godzin pracy na każdego pracownika, itp). Na koniec generowanie grafiku w formie graficznej tabeli i możliwość dodawania komentarzy przez pracowników widocznych dla pozostałych (np. chęć zamienienia się danym dniem/zmianą w pracy z innym pracownikiem).
Pomysł na projekt(w telegraficznym skrócie): Łatwa w obsłudze aplikacja na telefon dla osób starszych. Zawierająca listę pomiarów ciśnienia/cukry. Przypominająca o braniu lekarstw itp. Na wypadek zasłabnięcia zapewniająca możliwość dostępu np. ratownikom medycznym do historii stanu zdrowia, branych leków, chorób. Można ją rozwijać w wielu kierunkach: głosowe wezwanie pomocy, połączenie do apek np. dzieci danej osoby, które mogą sprawdzać czy kochany Staruszek wziął leki i zatwierdził to w apce.
Ja bym zrobił teoretycznie prosty projekt, sprawdzanie szybkości kodu dla różnych wersji python wykonujących np. wyświetlenie miliona kropek dla for, while itd, ale aplikacja będzie mogła równie dobrze być wykorzystywana do testowania dwóch różnych kodów który ładuje się szybciej wiadomo z jakąś ilością powtórzeń i zapisem wyników do jakiegoś pliku aby mieć jakąś średnią.
Projekt: WorkMeter Skoro do wygrania jest zestaw klawiatury z myszką, to może warto sprawdzić, jak wspomniane sprzęty wykorzystujemy. Można byłoby zrobić podsumowanie najważniejszych danych naszej pracy w formie liczbowej lub wykresowej. Propozycje zdarzeń do śledzenia: - liczba kliknięć myszką (z podziałem na przyciski i scrolla), - liczba kliknięć w klawiaturę (z podziałem na przyciski), - czas pracy, - czas bezczynności (liczonej po 10 sekundach braku aktywności), - czas otwarcia poszczególnych okien.
Nawiązując do projektu 3, fajnie byłoby bazując na przykładowym zadaniu, np. wyciągnięcie danych z dwóch lub trzech tabel np. z lokalnej bazy MySQL i wygenerowania ich wartości do pliku Excel'a, lub też graficznego formularza z wyciągniętymi z bazy danymi. PS. Super pomysł z tymi praktycznymi przykładami, akurat Python + bazy danych MySQL najbardziej mnie interesują :)
41:00 Mam problem z łączeniem się do bazy mysql. Mam wrażenie, że nie do końca poprawnie działa biblioteka mysql-connector. U Ciebie podczas wpisywania argumentów user, password, host pojawiają się propozycje do wpisu. U mnie takie coś nie występuje, mimo instalacji tej biblioteki. Nie bardzo wiem jak to rozwiązać. Dodatkowo przy uruchomieniu programu otrzymuję tylko informację: "Process finished with exit code - 1073741819 (0xC0000005)". Z tego co wyczytałem, to jest jakiś błąd dostępu do pamięci. Masz jakieś rady jak to ogarnąć? pozdrawiam update: Miałem zainstalowaną wersję biblioteki 9.1.0. Z ciekawości zainstalowałem wcześniejszą wersję 8.2.0 i zaczęło działać. Może ktoś jeszcze miał z tym kłopot i to może być rozwiązanie.
W architekturze korporacyjnej bardzo popularne stały się MIKROSERWISY. Może udałoby się stworzyć prosty mikroserwis (lub kilka prostych) w Python i po krótce omówić jaki sens niesie ze sobą takie podejście w projektowaniu.
Tworzyliśmy kiedyś prosty REST-owy webservice we Flasku: ruclips.net/video/9sG0xjGwIMM/видео.html ale temat jest tak obszerny, że z całą pewnością warto będzie do niego wrócić i to jeszcze nie raz : )
„Jak nauczyć się programowania?” Trzeba robić przeróżne zadania. Wymyślać, kodować i kompilować, rwać włosy z głowy i „debagować” Kamil ułatwia zadanie przez „lajwa” na którym temat obszernie wyjaśnia. Chciałabym zatem zobaczyć wtedy Jak programujesz jakieś proste giery. Zadanie może nie zbyt ambitne, ale niech za to będzie graficzne. Gra platformowa to moje wyzwanie! Czy się podejmiesz go Drogi Panie?
A ja bardzo chętnie zobaczyłbym przetwarzanie danych z pythonem :) Idealnie by było gdybyśmy wykorzystali bibliotekę Open3D do wczytania, wyświetlenia i jakeś podstawowej analizy danych, jak np. Próba automatycznego wykrycia płaszczyzny. (sam planuje zrobić taki projekt w niedługiej przyszłości) W razie potrzeby mogę pomóc ze zorganizowaniem chmury punktów :) Poza tym świetnie by było zobaczyć jak porządkować kod w kilku plikach (wyrzucanie funkcji do własnej biblioteki), żeby móc porządkować większy projekt i może kilka słów o tworzeniu wirtualnego środowiska? ;)
Aplikacja, która bedzie edytować obrazy w folderze poprzez np: 1. Zmianę nazwy 2. Zmianę kolorowego zdjecia na czarnobiałe 3. Zmianę jasności 4. Zmiana określonego koloru na inny Itd. (Tutaj jest mnóstwo funkcji do wyboru) Najlepiej jakby funkcje były wywoływane z przycisków, a cala aplikacja była przygotowana w sposób graficzny
Proponuję aplikację symulującą proste transakcje bankowe. Przykładowo aplikacja, która pozwala stworzyć konto bankowe, wpłacać i wypłacać środki za pomocą requestów HTTP. Założyłbym dla uproszczenia sam backend ze względu na ograniczony czas. Oparłbym ją o REST API i relacyjną bazę danych. Taka aplikacja pozwoli na zapoznanie się z takimi koncepcjami jak: - model MVC - REST API - CRUD - jako endpointy RESTowe - relacyjne bazy danych i SQL - ORM - czyli czym jest mapowanie obiektowo-relacyjne - ACID - czyli jak bazy pozwalają nam zachować spójność danych Oczywiście czas jest ograniczony, a o koncepcjach tych pisze się grube książki, aczkolwiek jest to dobry przykład żeby zasygnalizować istnienie tych pojęć i ich istotności w IT.
Hej. Co myślisz o grze multiplayer od 2 do 4 graczy? Gracz który zostanie wylosowany przez system będzie miał 45 sekund aby narysować rzecz lub czynność a inni będą mogli zgadywać na czacie. W przypadku podania błędnej odpowiedzi czat nie będzie się zatrzymywał a osoba która nie trafiła, dostanie chwilowa blokadę na czat (3-5sek), a w przypadku poprawnej, poprawna zostanie zaznaczona na zielono. Po trafieniu w poprawna odpowiedź system ponownie losuje osobę, lecz nie może zostać wylosowana ta sama. Osoba która pierwsza zgadnie 5 razy otrzymuje punkty które w przyszłych grach może wykorzystać do odblokowania maksymalnie 1 litery. Bardzo ciekawy projekt który z chęcią chciałbym zobaczyć na live. Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję że wam się spodoba😃
Aplikacja ułatwiająca prace komisji tego konkursu :) tzn. po wybraniu kilku waszym zdaniem najciekawszych projektów, które oznaczycie odpowiednim id, aplikacja da wam możliwość oceny zgłoszonych projektów pod względem kilku kryteriów, min. zapisanych w regulaminie tj. pomysłowości, kreatywności, oryginalności i może innych, które uznacie za słuszne. Można również określić wagę danego kryterium tak aby przy równej ilości punktów aplikacja wskazywała projekt, który w ważniejszym kryterium został lepiej oceniony. Może nie jest to nic odkrywczego i ciężkiego do zrobienia ale dla początkujących może być czymś ciekawym :)
Myślę, że fajnym projektem będzie stworzenie prostej gry "Kamień, papier, nożyce", gdzie komputer będzie naszym przeciwnikiem, oraz aplikacja typu To-do z małym dodatkiem w postaci przypomnień w danej godzinie. Pozdrawiam.
Nie wiem czemu ta biblioteka do mysql u mnie z xampem sobie nie radziła, ale używam zazwyczaj pymysql i tez ja polecam gdyby ktos miał z tą w filmie problemy.
Inflacja - ostatnio modne słowo:) Program obliczający spadek wartości pieniądza w zadanym okresie w oparciu o realne wskaźniki inflacji w danych danych latach. Na przykład w 2010 roku schowałem do skarpety 5 000 zł, ale te pieniądze są warte dzisiaj w porównaniu z 2010 r.
Jeżeli masz 105 stron to masz aktualną wersję, a kolejna aktualizacja będzie po wakacjach. Odezwij się do mnie na maila podając dane, na które kupowałeś Roadmapę, to zobaczymy na jakiego maila ją kupowałeś :)
Cześć! Na piątkowym live chętnie zobaczyłbym jak tworzysz program do sprawdzania prędkości pisania, aby dodatkowo przetestować klawiaturkę, czy oby na pewno mino komfortowej pracy pisze się na niej tak samo szybko B)
Projekt: Mój pomysł na projekt to aplikacja webowa do organizacji imprez / spotkań. Zbliżający się do 30 roku życia zauważam jak ciężko jest zorganizować spotkanie ze znajomymi, od zwykłego wejścia na miasto po imprezę okolicznościową. Moim pomysłem jest stworzenie aplikacji Django lub Flask do organizacji takich spotkań. Każdy użytkownik może generować spotkanie, widok spotkania to lista gości, cel spotkania / imprezy, data itp. Można dodać zdjęcie, które byłoby tyłem widoku. Osoby, które otrzymają link mogą odznaczać, że przybędą na liście lub proponować inne daty / godziny. Do tego możliwość dodawania komentarzy plus tworzenie customowych list typu "co przynieść na grilla" lub "lista prezentów"
Od dłuższego czasu myśle o aplikacji która będzie zauważać duże ruchy na giełdzie związane przykładowo z krótkim czasem oraz wzrostem procentowym w ciągu dnia (czy to akcje spółek, waluty, indeksy) oraz połączone z tym wydarzenia na świecie, przykładowo przemówienie fed przez co niektóre waluty mają momentalnie duże skoki, połączenie tego w alerty przez co jesteśmy w stanie zauważać jakie informacje geopolityczne w jaki sposób wpływają na wahania cen. ;)
Z innej beczki Przerobiłem wcześniejszy film "Python - podstawy w 2h" w 6 godzin i raczej wszystko zrozumiałem i generalnie mi się to spodobało. Mam 30 lat i nie miałem nigdy wcześniej styczności z programowaniem. Czy będą ze mnie ludzie? Czy jest w ogóle sens myśleć o zmianie branży w takim wieku i z takim "potencjałem"? Czy może większość ludzi łapie te zagadnienia w dużo krótszym czasie? Pozdrawiam i dzięki za świetną robotę
Oczywiście, że jest sens :) Co do łapania wiedzy, to nie ma tutaj żadnej reguły i nie ma sensu się porównywać - ktoś zrozumie jedną rzecz w godzinę, ktoś inny będzie siedział nad tym samym problemem cały dzień, ale nie oznacza to wcale, że ta pierwsza osoba jest na pewno lepsza a ta druga na pewno gorsza. Rózni ludzie mają różne predyspozycje, różne są też problemy do rozwiązania, także bardzo ciężko jest generalizować i wyciągać w ten sposób daleko idące wnioski. Najważniejsze jest jedno - spodobało Ci się programowanie? Czułeś satysfakcję? Mówisz, że tak i to się liczy. Droga do zostania programistą oczywiście nie jest łatwa i nie trwa kilku tygodni, ale zdecydowanie warto spróbować, bo najgorsze co się może wydarzyć to to, że spędzisz fajnie czas i nauczysz się fajnych rzeczy :D Zobacz jeszcze ten film ode mnie: ruclips.net/video/UFB3pwDVvGk/видео.html. W nim znajdziesz dużo odpowiedzi na pytania, które pewnie masz jeszcze w głowie :) W razie kolejnych - pisz komentarz i pytaj!
coś z biblioteką Pygame - dużo można w niej zdziałać i myślę, że możliwość stworzenia jakiejś ciekawej gry (np czegoś w stylu space invaders) zachęci ludzi do chęci nauczenia się jej
PyGame'a sam chętnie się nauczę, bo nie miałem jeszcze okazji w nim pisać :) Swoją drogą od jakiegoś czasu Pygame dostępny jest na repl.it: replit.com/, więc jak ktoś chce przerobić jakiś tutorial, nie musi nawet instalować Pygame'a lokalnie :)
Program "Imiona". Na podstawie ogólnodostępnej bazy imion polskich (dane.gov.pl) zabawa w wyszukiwanie imion. Sprawdzenie jak popularne jest Twoje (podane) imię. Które imię jest najkrótsze, które najdłuższe, szukanie imienia zaczynającego się lub kończącego się na daną literę . Baza wczytywana np. z csv (ćwiczenie z obsługi plików csv w python) . Baza wczytywana np. do DataFrame (moduł pandas). Pokazanie jak wyszukać dane gdy imię będzie wpisywane różnej wielkości literami np. AgniESZkA (normalizacja danych).
Obstawiam jeden z dwóch scenariuszy: 1) Nie zainstalowałeś biblioteki requests przy użyciu pip install requests. 2) Masz w systemie więcej niż jeden interpreter Pythona i zainstalowałeś requests w jednym z nich, a program uruchamiasz z użyciem innego interpretera (dla którego requests nie został zainstalowany). Najlepiej opisz problem na Discordzie: www.jaknauczycsieprogramowania.pl/discord i tam ogarniemy, co jest nie tak.
Witaj myślę że odpowiednim zagadnieniem w kolejności mógł byś zrobić projekt w którym omówisz Klasy(class) w pytanie jak importować swoje klasy z innego pliku itd. Pozdrawiam Miłego czytania komentarzy ;-)
Kierowniku nagra pan film na temat - aplikacje do wizualnego tworzenia stron internetowych a pisanie kodu co można tworząc stronę internetową za pomocą pisanego kodu a czego nie można za pomocą aplikacji do wizualnego tworzenia stron? Czyli co lepsze i dlaczego?
Myślę, że fajnym projektem dla początkujących w Pythonie byłby albo klasyczny "Wisielec" - czyli gra słowna, w której zgadujemy hasło podając po kolei litery, które uważamy, że znajdują się w haśle - albo "kod Cezara", czyli klasyczne zadanie z szyfrowaniem wiadomości. Oba projekty są nieskomplikowane, dość szybkie do napisania i łatwe do zrozumienia, z drugiej strony - trzeba zastosować trochę 'programistycznego' myślenia i użyć kilku podstawowych, fundamentalnych funkcjonalności Pythona. Pozdrawiam.
Wisielca robiliśmy tutaj: ruclips.net/video/EFaPsPwPJAY/видео.html Jeżeli chodzi o kod Cezara, to może za jakiś czas zrobimy odcinek o podstawach kryptografii? :) To bardzo fajny temat :)
@@JakNauczycSieProgramowania dzięki za odpowiedź! kanał śledzę gdzieś od pół roku, dlatego Wisielec umknął mej uwadze. robisz dobrą robotę, za którą dziękuję i mega doceniam. also, Twoja roadmapa bardzo pomogła mi w uporządkowaniu drogi do stania się programistą ;)
W pierwszym projekcie nie prościej z listy skorzystać z polskimi nazwami dni tygodnia, tak zeby jako argument podać liczbę którą wypluwa funkcja weekday() ? Ale pewnie chodziło o to, żeby troszkę gmatwając, pokazać coś nowego i rozwojowego.. hmmm
(Projekt) Moim zdaniem stworzenie sztucznej inteligencji, która "oceniałaby" wstępnie CV aplikujących do branży IT może być ciekawym pomysłem oraz dobrym (nawet dla like'ów) zapoznianiem się z tematem AI. Opisując po krótce działanie programu: Aplikacja w pierwszej kolejności stwierdzałaby, czy do CV dołączone zostały a. zdjęcie, b. certyfikaty, c. inne pliki pokrewne i oceniałaby ich "moc" w skali -1 do 1 (np. za certyfikat uczelniany będzie to wartość 0.2, gdzie przy ukończonych studiach informatycznych będzie to 0.5 (to tylko przykładowe rozwiązanie). Na drugim etapie program wykrywałby frazy ujęte w CV (przykładowo: jeśli znajdzie w tekście "angielski: poziom średniozaawansowany", "angielski: B2", "język angielski na poziomie B2" etc. to przyznaje realtywnie punkty względem podanych informacji. Jeżeli dane są nieprzyjazne dla pracodawcy: np. program wykryje frazę "jestem leniwy" "jestem niekompetentny" to daje ujemne punkty w skali. Chociaż akurat tą kwestię trzebaby było trochę rozbudować, bo przy napisaniu "nie pracuję dobrze w zespole" program wyłapie zarówno frazę z nie oraz bez niego, więc będzie musiał przyznać i negatywny i pozytywny punkt, ale mam nadzieję, że jako doświadczony programista jakoś uporasz się z takim problemem :D Głównym celem tego programu byłaby pomoc w odsiewaniu tysięcy bezwartościowych CV, które tylko wydłużają i utrudniają pracę HR'owcom. Dodatkowo możnaby dodać fajną opcję z automatycznym wysyłaniem maila do "odrzuconego" kandydata, żeby nie robić nikomu bezsensownej nadzieji.
Kółko i krzyżyk to dobry projekt, na pewno chcę kiedyś nagrać odcinek, w którym napiszemy wersję, w której będziemy mogli grać przeciwko komputerowi. Robiłem coś takiego na studiach z użyciem algorytmu MinMax: en.wikipedia.org/wiki/Minimax. Potem jeszcze szachy napisaliśmy :)
{"message":"Route GET:/api/:male/0.18792985609599866.svg not found","error":"Not Found","statusCode":404} Czy ktoś jest w stanie wyjasnic z czego wynika ten błąd? program identyczny jak na filmiku, wszystkie funkcje dobrze zaimportowane:(
Fajną aplikacją było by podpiąć się pod Google Translate. Program działał by w tle i monitorował schowek. Gdy trafimy na nieznane słowo po angielsku na stronie internetowej to kopiujemy je do schowka Ctrl+C a program sam by je przetłumaczył na język polski na głos. Było by to narzędzie bardzo edukacyjne ćwiczące język angielski
Chciałbym, aby w piątek pojawił się projekt, który będzie porównywał/tworzył wykres dla wprowadzonych danych w pliku (np. dane przychodów spółek) lub danych pobranych z internetu, do rozkładu Benforda - naprawdę ciekawa sprawa i temat. Sądzę, że dzięki temu będzie można poznać jak i utrwalić ciekawe funkcje Pythona. Warto się zagłębić - Prawo Benforda :)
Bardzo fajny film dla początkujących, przemyślany pod kątem pokazania wielu możliwości, ja natomiast miałbym takie ciekawostki dodatkowe:
7:00 :
day, month, year = map(int, date_of_birth.split('-'))
lub:
day, month, year = (int(t) for t in date_of_birth.split('-'))
i po temacie…
9:49 - import locale; locale.setlocale(locale.LC_ALL, 'pl_PL.utf-8') i kolejny makaron o tłumaczeniu angielski/polski z głowy… ;)
[Projekt] Maszyna z przekąskami - program do obsługi backendu maszyny z przekąskami. Takimi jakie stoją na korytarzach w różnych instytucjach szkoła itp. Dużo można byłoby się nauczyć z programowania obiektowego i jest to ciekawy przykład użycia w praktyce programowania, aplikacja nie powinna wymagać dużego nakładu czasu pracy :)
Mój pomysł na projekt: Kosztorys
Kosztorys dowolnego projektu: wyjazdu integracyjnego w firmie, wakacji, remontu kuchni, budowy domu itd.
Aplikacja uniwersalna z możliwością dodawania własnych części projektu.
W aplikacji byłaby możliwość ustalania budżetu na poszczególne części projektu, porównanie planowanych wydatków ze zrealizowanymi.
Rozwinięciem projektu mogłoby być:
- ustawianie okresów czasowych, w jakich poszczególne etapy/ cały projekt się zakończą
- zapisanie różnych wersji kosztorysu i wybranie najlepszej dla nas opcji
- możliwość wprowadzenia kwoty posiadanych środków finansowych, aby można było odznaczyć, na co posiadamy już fundusze, a na co nasz jeszcze nie stać.
Cześć,
Na początek wielkie dzięki za rozwijanie tego kanału. Tak jak niedawno powiedziałem Ci po wykładzie w Krakowie podchodząc uścisnąć dłoń, że między innymi dzięki Twoim filmom znalazłem pierwszą pracę w IT w styczniu tego roku. Robisz świetną robotę, która pomaga wielu osobom w rozwoju i walce o swoje marzenia. Dla wielu osób zabrzmi to pewnie trywialnie, ale pomoc w rozwijaniu pasji może pomóc nie tylko zawodowo. Osobiście przez kilka lat walczyłem z nowotworem złośliwym i w trakcie tej walki zacząłem interesować się programowaniem, co na wiele godzin pozwalało mi zapomnieć o problemach. Później dzięki pomocy takich kanałów jak Twój i swojej ciężkiej pracy znalazłem pracę i nadał rozwijam się w tym, co kocham robić.
Przepraszam za małą prywatę, ale mam nadzieję, że ta krótka historia komuś pomoże i da motywację. Wracając do tematyki konkursu:
[PROJEKT]
Może dość prosta sprawa, ale chciałbym zobaczyć implementację generatora i menadżera haseł. Aplikacja powinna generować bezpieczne hasło zgodnie z jakimiś wytycznymi, oraz zapisywać je w pliku, również zabezpieczonym hasłem ( tutaj oczywiście podawanym przez użytkownika ).
Dzięki za podzielenie się tą historią i też mam nadzieję, że będzie ona motywacją dla każdego, kto ją przeczyta! Cieszę się, że programowanie pomagało Ci w trudnych chwilach i jeszcze raz gratuluję pracy w IT! I życzę oczywiście dużo zdrowia i dużo napisanego kodu! :D
Projekt bota giełdowego uźywac takich np biblioteki Darts (lub innej oczywscie to tylko narzędzie) pozwalajacej na przewidywanie na giełdzie. Fajnie gdybysmy podlaczyli nasza aplikcje z dzialajacym API aplikacji ktora sluzy do kupowania na gieldzie. Pieniadze zawsze sa ciekawym tematem a taki projekt moze zachecic duzo młodych osob do rozwijania nie tylko swoich umiejetnosci zwyklego klepania kodu i crudow ale takze statystyki itp dla ciaglego polepszani naszego projektu. Taki projekt ma wiele mozliwosci rozwoju poniewaz. Najlepsze boty korzystaja z wielu rozwiazan jednoczesnie i no na kolejnym live mozemy dodac webscrapping wiadomosci ze swiata pozwalajacy przewidywac spadki.
Projekt - kontrola składu procentowego portfela. Program kontroluje skład portfela reagując na zmiany cen aktywów, wpisanych ręcznie lub po pobraniu cen z serwera. Program powinien podawać moment „rebalansingu” czyli dokupienia lub sprzedania aktywów po aktualizacji (to może być raz na kwartał) aby wyrównać wagi procentowe (oczywiście wagi składu portfela i zakresy dopuszczalnych zmian wcześniej trzeba ustalić). Program powinien pokazywać aktualny skład procentowy, wartość wyrażoną w konkretnej walucie, odchylenia od szablonowych wag w portfelu. Program może inaczej zachowywać się w okresie hossy, bessy i neutralnego stanu rynku. Pozdrawiam i bardzo dziękuję za to co robisz.
fajne jest stworzenie nowego programu/systemu po ktorym wpiszac swoj login i haslo mozemy zalogowac sie do swojego systemu operacyjnego w ktorym po przez komendy/menu mozemy sie swobodnie poruszac po tym systemie. proste do napisania a jakze potrzebne w tych czsach gdzie inwigiluja nas na kazdym kroku. odpalasz program wpisujesz login i haslo i masz menu czy chcesz wejsc w zdjecia swoje czy w kalendarz czy z podstawy tego chcesz odpalic inny plik. wlasny os na aktualnym ktory jest szyfrowany. bezpiecznie i latwo :) POZDRAWIAM. PS super content
Moja propozycja projektu - jeśli klawiatura, to i mały program konsolowy do treningu szybkiego pisania ❤ W skrócie: podpięcie do publicznego API z tekstami i/lub wylosowanie z niego tekstu; timer mierzący pisanie przez nas tego tekstu na czas (countdown lub stoper); zapisywanie wyników do pliku z posortowaniem treści: data, wynik, liczba błędów, nazwa gracza; moduł korektor, który policzy nasze błędy w porównaniu z wylosowanym tekstem. Kategorie tekstów: szeleszczące zdania, angielski, trudna interpukcja, pisanie wstecz, klawisze odległe - można wymyślać bez końca. Mnóstwo pomysłów na rozbudowę - w tym podpięcie do GUI w przyszłości :) Przyjemne, przejrzyste, przypominające różne aspekty Pythona jednocześnie.
Ooo to jest mega pomysł. I faktycznie można rozwijać go na dziesiątki różnych sposobów, w zależności od tego ile czasu chcemy na to poświęcić i na jakim poziomie jesteśmy :)
Jeszcze raz gratuluję wygranej! Odezwij się do mnie na maila kamil.brzezinski@gmail.com
Mam pomysł na aplikacje rozsyłająca newsletter do swoich subskrybentów.Imię oraz Adres e-mail bramy byłby ze stworzonej bazy danych. Trzeba jeszcze stworzyć wzór wiadomości formatowany w html. Sam wzór wiadomości do subskrybenta można by było personalizować jego imieniem.
Ciekawym pomysłem jest przedstawienie frameworku do stworzenia prostego GUI dla aplikacji np. PyQt5, JavaFX. Na pewno będzie to ciekawe dla widzów, którzy zaczynają programowanie. Doda to nowy wymiar dla osób uczących się, wyjścia poza etap aplikacji terminalowych.
Moją propozycją jest przedstawienie podstaw GUI wybranej technologi oraz napisanie gry w węża, jako aplikacja obiektowa z prostym interfejsem GUI.
Myślę, że byłaby to dość atrakcyjna lekcja, ponieważ przybliży młodym programistą pojęcie graficznych interfejsów użytkownika oraz pokaże obiektowość w praktyce, a na kanale tego jeszcze nie było :D
Jak się nie ma pewności, która wersja "pip" zostanie uruchomiona to lepiej wywoływać ją tak "python3 -m pip install -U modul". Opcja "-U" to jest skrót od "--upgrade", który pozwoli uaktualnić i ewentualnie zainstalować najnowszą wersję modułu jeżeli nie ma go w systemie.
Z używaniem f-string dla poleceń sql bym uważał bo to będzie podatne na ataki "SQL Injection".
Moją propozycją jest, Battleship to klasyczna gra, w którą na pewno większość grała kiedyś. Jest to również dość prosta gra, co czyni ją idealnym kandydatem na samouczek.
Uniwersalność oraz złożoność gry pozwoli na dowolny wybór języka, a także sposobu wyświetlania planszy.
Dobrym pomysłem byłby menadżer haseł przechowujący hasła w zaszyfrowanym pliku. Albo program do szyfrowania danych z omówieniem algorytmów szyfrujących
Algorytmy szyfrujące to bardzo ciekawy temat, myślę, że pojawi się w przyszłości na kanale :)
Mi chodzi po głowie w sumie prosta rzecz co do pierwszej części,ale trudna dla mnie w zakresie drugiej, jako że jestem programistycznym noobem ;)
Apka, która w oparciu o podaną liczbę przejechanych km w konkretnym dniu na rowerze (elektrycznym) pokaże mi ile oszczędzam wybierając rower, ale w oparciu o aktualne ceny paliw pobrane z konkretnego serwisu internetowego. Z uwzględnieniem zadanego średniego spalania auta i ew. cen energii potrzebnej do naładowania baterii o określonej pojemności. Ja wiem, to niby zwykły kalkulator, ale w praktyce przydatny, szczególnie jeśli uda się pobrać dane do aplikacji z zewnątrz, czego jeszcze nie przerabiałem.
Projekt w którym omówimy podstawy sztucznej inteligencji, zaimplementujemy prostą sieć neuronową od podstaw, bez bibliotek do np. rozpoznawania twarzy
Aplikacja webowa stworzona od podstaw, bez użycia jakichkolwiek gotowych do tego bibliotek. Taki projekt uczy nas jak to wszystko działa pod spodem (sockety, http, sql, sesje, routing, itp.) i dodatkowo pozwala docenić jak dużo pracy wykonuje za nas framework. Fajny wstęp do wejścia w świat backend'u.
To bardzo ciekawy temat, jeżeli programujesz w Javie polecam ten artykuł: dev.to/piczmar_0/framework-less-rest-api-in-java-1jbl
Może prosta aplikacja backendowa, która będzie komunikować się z bazą i będziemy mogli podstawowe operacje CRUD wykonywac, następnie można jakąś sztuczną inteligencje zaimplementować, np do rozpoznawania pisma ręcznego
Projekt: Mam trzy propozycje o różnej trudności 1. saper 2. warcaby 3.szachy Ciekawi mnie twoje podejście do napisania tych programów więc którykolwiek wybierzesz będę usatysfakcjonowany :D
Ja bym zaproponowała projekt zamiany mowy na kalkulator. Chodzi o takie "Ile to jest 2 minus 3 razy 4?". Problemem tutaj będzie zamiana tekstu na operatory, które będą spełniały swoje funkcje, a także kolejność wykonywania działań.
Inna propozycja to taka losująca apka do fiszek - ale z możliwością dodawania swoich słówek, a także generowania nie tylko kluczem, ale też wartością.
projekt backup: program który na wejściu przyjmuje argument w postaci np folderu, którego chcemy zrobić backup do np dropbox (posiada dość fajne api), a później zrobi tar tego pliku żeby to wszystko zajmowało mniej miejsca, a na końcu wyśle jakieś powiadomienie np. mailowe o sukcesie.
Ooo a backupy warto robić! :)
Ok mój pomysł na aplikację - wielu z nas tutaj jest dlatego, że uczy się, bądź zaczyna się uczyć programowania. Sam przerabiam temat od kilku miesięcy i napotykam pewną irytującą rzecz. Informacji w internecie jest mnóstwo oraz ilość źródeł z jakich możemy korzystać też jest ogromna. Im dłużej się jakimś tematem zajmujemy tym coraz więcej ciekawostek znajdujemy. Natomiast z czasem już ciężko się w tym wszystkim połapać, czasem sobie przypominamy, że widzieliśmy już narzędzie lub pomysł na to jak rozwiązać jakiś problem, ale już nie pamiętamy gdzie. Ilość zakładek w przeglądarce się piętrzy, ciężko to w jakiś sensowny sposób skatalogować, tym bardziej, że źródła z których korzystamy są przeróżne. Fajna byłaby aplikacja czy to webowa, czy desktopowa, która pozwoliła by w jakiś przystępny sposób to skatalogować. Jakaś prosta lista, może w formie kart, do tego opcja dodawania i sortowania według tagów.
To na pewno bardzo wymagający projekt, ale przy takich człowiek uczy się najwięcej? A kojarzysz Notion: www.notion.so/? Do katalogowania informacji nadaje się idealnie, a możesz jeszcze doinstalować wtyczkę do Chrome'a, która przy pomocy jednego kliknięcia zapisuje do Notion zawartość strony, na której jeteś.
@@JakNauczycSieProgramowania Nie znałem, dzięki :). Chętnie przejrzę. Co do pomysłu na apkę to nie musi to być bardzo rozbudowany projekt w sumie. Coś na zasadzie prostego bloga, gdzie jest opcja dodawania tagów co pozwoli na łatwe sortowanie po kategoriach.
@@craashu A to zobacz jeszcze Inkdrop: www.inkdrop.app/ i Bear: bear.app/
Ja korzystam od długiego już czasu z Bear, ale Inkdrop też jest super, a być może ma nawet więcej możliwości. Jego autor ma fajny kanał na YT: ruclips.net/user/devaslifevideos, który był dla mnie inspiracją w kwestii estetyki kadrów przy tworzeniu tego filmu :)
Fajnie byłoby stworzyć prosty program do obsługi grafiku pracowników. Panel do dodawania pracowników. Pracownicy zgłaszają swoją dyspozycyjność i program losowo generuje grafik z uwzględnieniem parametrów (zmiany, godziny pracy, ilość godzin na danego pracownika, maksymalna ilość godzin pracy na każdego pracownika, itp). Na koniec generowanie grafiku w formie graficznej tabeli i możliwość dodawania komentarzy przez pracowników widocznych dla pozostałych (np. chęć zamienienia się danym dniem/zmianą w pracy z innym pracownikiem).
Pomysł na projekt(w telegraficznym skrócie): Łatwa w obsłudze aplikacja na telefon dla osób starszych. Zawierająca listę pomiarów ciśnienia/cukry. Przypominająca o braniu lekarstw itp. Na wypadek zasłabnięcia zapewniająca możliwość dostępu np. ratownikom medycznym do historii stanu zdrowia, branych leków, chorób. Można ją rozwijać w wielu kierunkach: głosowe wezwanie pomocy, połączenie do apek np. dzieci danej osoby, które mogą sprawdzać czy kochany Staruszek wziął leki i zatwierdził to w apce.
Ja bym zrobił teoretycznie prosty projekt, sprawdzanie szybkości kodu dla różnych wersji python wykonujących np. wyświetlenie miliona kropek dla for, while itd, ale aplikacja będzie mogła równie dobrze być wykorzystywana do testowania dwóch różnych kodów który ładuje się szybciej wiadomo z jakąś ilością powtórzeń i zapisem wyników do jakiegoś pliku aby mieć jakąś średnią.
Projekt:
WorkMeter
Skoro do wygrania jest zestaw klawiatury z myszką, to może warto sprawdzić, jak wspomniane sprzęty wykorzystujemy. Można byłoby zrobić podsumowanie najważniejszych danych naszej pracy w formie liczbowej lub wykresowej.
Propozycje zdarzeń do śledzenia:
- liczba kliknięć myszką (z podziałem na przyciski i scrolla),
- liczba kliknięć w klawiaturę (z podziałem na przyciski),
- czas pracy,
- czas bezczynności (liczonej po 10 sekundach braku aktywności),
- czas otwarcia poszczególnych okien.
Nawiązując do projektu 3, fajnie byłoby bazując na przykładowym zadaniu, np. wyciągnięcie danych z dwóch lub trzech tabel np. z lokalnej bazy MySQL i wygenerowania ich wartości do pliku Excel'a, lub też graficznego formularza z wyciągniętymi z bazy danymi. PS. Super pomysł z tymi praktycznymi przykładami, akurat Python + bazy danych MySQL najbardziej mnie interesują :)
41:00 Mam problem z łączeniem się do bazy mysql. Mam wrażenie, że nie do końca poprawnie działa biblioteka mysql-connector. U Ciebie podczas wpisywania argumentów user, password, host pojawiają się propozycje do wpisu. U mnie takie coś nie występuje, mimo instalacji tej biblioteki. Nie bardzo wiem jak to rozwiązać. Dodatkowo przy uruchomieniu programu otrzymuję tylko informację: "Process finished with exit code - 1073741819 (0xC0000005)". Z tego co wyczytałem, to jest jakiś błąd dostępu do pamięci. Masz jakieś rady jak to ogarnąć?
pozdrawiam
update:
Miałem zainstalowaną wersję biblioteki 9.1.0. Z ciekawości zainstalowałem wcześniejszą wersję 8.2.0 i zaczęło działać.
Może ktoś jeszcze miał z tym kłopot i to może być rozwiązanie.
W architekturze korporacyjnej bardzo popularne stały się MIKROSERWISY. Może udałoby się stworzyć prosty mikroserwis (lub kilka prostych) w Python i po krótce omówić jaki sens niesie ze sobą takie podejście w projektowaniu.
Tworzyliśmy kiedyś prosty REST-owy webservice we Flasku: ruclips.net/video/9sG0xjGwIMM/видео.html ale temat jest tak obszerny, że z całą pewnością warto będzie do niego wrócić i to jeszcze nie raz : )
„Jak nauczyć się programowania?”
Trzeba robić przeróżne zadania.
Wymyślać, kodować i kompilować,
rwać włosy z głowy i „debagować”
Kamil ułatwia zadanie przez „lajwa”
na którym temat obszernie wyjaśnia.
Chciałabym zatem zobaczyć wtedy
Jak programujesz jakieś proste giery.
Zadanie może nie zbyt ambitne,
ale niech za to będzie graficzne.
Gra platformowa to moje wyzwanie!
Czy się podejmiesz go Drogi Panie?
A ja bardzo chętnie zobaczyłbym przetwarzanie danych z pythonem :)
Idealnie by było gdybyśmy wykorzystali bibliotekę Open3D do wczytania, wyświetlenia i jakeś podstawowej analizy danych, jak np. Próba automatycznego wykrycia płaszczyzny. (sam planuje zrobić taki projekt w niedługiej przyszłości)
W razie potrzeby mogę pomóc ze zorganizowaniem chmury punktów :)
Poza tym świetnie by było zobaczyć jak porządkować kod w kilku plikach (wyrzucanie funkcji do własnej biblioteki), żeby móc porządkować większy projekt i może kilka słów o tworzeniu wirtualnego środowiska? ;)
Aplikacja, która bedzie edytować obrazy w folderze poprzez np:
1. Zmianę nazwy
2. Zmianę kolorowego zdjecia na czarnobiałe
3. Zmianę jasności
4. Zmiana określonego koloru na inny
Itd. (Tutaj jest mnóstwo funkcji do wyboru)
Najlepiej jakby funkcje były wywoływane z przycisków, a cala aplikacja była przygotowana w sposób graficzny
Proponuję aplikację symulującą proste transakcje bankowe. Przykładowo aplikacja, która pozwala stworzyć konto bankowe, wpłacać i wypłacać środki za pomocą requestów HTTP. Założyłbym dla uproszczenia sam backend ze względu na ograniczony czas. Oparłbym ją o REST API i relacyjną bazę danych. Taka aplikacja pozwoli na zapoznanie się z takimi koncepcjami jak:
- model MVC
- REST API
- CRUD - jako endpointy RESTowe
- relacyjne bazy danych i SQL
- ORM - czyli czym jest mapowanie obiektowo-relacyjne
- ACID - czyli jak bazy pozwalają nam zachować spójność danych
Oczywiście czas jest ograniczony, a o koncepcjach tych pisze się grube książki, aczkolwiek jest to dobry przykład żeby zasygnalizować istnienie tych pojęć i ich istotności w IT.
Hej. Co myślisz o grze multiplayer od 2 do 4 graczy? Gracz który zostanie wylosowany przez system będzie miał 45 sekund aby narysować rzecz lub czynność a inni będą mogli zgadywać na czacie. W przypadku podania błędnej odpowiedzi czat nie będzie się zatrzymywał a osoba która nie trafiła, dostanie chwilowa blokadę na czat (3-5sek), a w przypadku poprawnej, poprawna zostanie zaznaczona na zielono. Po trafieniu w poprawna odpowiedź system ponownie losuje osobę, lecz nie może zostać wylosowana ta sama. Osoba która pierwsza zgadnie 5 razy otrzymuje punkty które w przyszłych grach może wykorzystać do odblokowania maksymalnie 1 litery. Bardzo ciekawy projekt który z chęcią chciałbym zobaczyć na live. Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję że wam się spodoba😃
chwała Tobie
Może jakiś projekt z użyciem biblioteki Speech Recognition? Można by np. wzbogacić To-Do-List o opcję sterowania głosem.
Aplikacja ułatwiająca prace komisji tego konkursu :) tzn. po wybraniu kilku waszym zdaniem najciekawszych projektów, które oznaczycie odpowiednim id, aplikacja da wam możliwość
oceny zgłoszonych projektów pod względem kilku kryteriów, min. zapisanych w regulaminie tj. pomysłowości, kreatywności, oryginalności i może innych, które uznacie za słuszne. Można również określić wagę danego kryterium tak aby przy równej ilości punktów aplikacja wskazywała projekt, który w ważniejszym kryterium został lepiej oceniony. Może nie jest to nic odkrywczego i ciężkiego do zrobienia ale dla początkujących może być czymś ciekawym :)
Super!
Projekt: Ładnie i z testami napisany quizy z użyciem obiektów i jakimś interfejsem graficznym - KIVY, może być też Django.
Do tematu interfejsów graficznych na pewno będziemy jeszcze wracać, więc może uda się wtedy napisać quiz :)
dzk za fajny poradnik
Myślę, że fajnym projektem będzie stworzenie prostej gry "Kamień, papier, nożyce", gdzie komputer będzie naszym przeciwnikiem, oraz aplikacja typu To-do z małym dodatkiem w postaci przypomnień w danej godzinie. Pozdrawiam.
Proponuję projekt obsługujący serwer firmowy (nas) z autozapisem danych i możliwością podpięcia do niego zsynchronizowanej chmury zewnętrznej.
Nie wiem czemu ta biblioteka do mysql u mnie z xampem sobie nie radziła, ale używam zazwyczaj pymysql i tez ja polecam gdyby ktos miał z tą w filmie problemy.
Inflacja - ostatnio modne słowo:) Program obliczający spadek wartości pieniądza w zadanym okresie w oparciu o realne wskaźniki inflacji w danych danych latach. Na przykład w 2010 roku schowałem do skarpety 5 000 zł, ale te pieniądze są warte dzisiaj w porównaniu z 2010 r.
Cześć, jak sprawdzić na jakim emailu mialem twoja ksiazke? Bo nie wiem czy jest zaktualizowana, mam 105 stron
Jeżeli masz 105 stron to masz aktualną wersję, a kolejna aktualizacja będzie po wakacjach. Odezwij się do mnie na maila podając dane, na które kupowałeś Roadmapę, to zobaczymy na jakiego maila ją kupowałeś :)
Cześć! Na piątkowym live chętnie zobaczyłbym jak tworzysz program do sprawdzania prędkości pisania, aby dodatkowo przetestować klawiaturkę, czy oby na pewno mino komfortowej pracy pisze się na niej tak samo szybko B)
Czy aby na pewno możemy skorzystać z biblioteki pillow do zmiany rozmiaru pliku svg?
Masz rację, Pillow to nie jest właściwy wybór do plików SVG.
Proponowany szybki projekt - papier, kamień i nożyce (można użyć dicta)
Projekt w którym odgadujemy losową liczbę z przedziału 0-100. Po każdej próbie otrzymujemy informacje czy liczba jest za duża lub za mała
Projekt: graficzne generowanie fraktala, np. zbioru Mandelbrota
Projekt:
Mój pomysł na projekt to aplikacja webowa do organizacji imprez / spotkań.
Zbliżający się do 30 roku życia zauważam jak ciężko jest zorganizować spotkanie ze znajomymi, od zwykłego wejścia na miasto po imprezę okolicznościową. Moim pomysłem jest stworzenie aplikacji Django lub Flask do organizacji takich spotkań. Każdy użytkownik może generować spotkanie, widok spotkania to lista gości, cel spotkania / imprezy, data itp. Można dodać zdjęcie, które byłoby tyłem widoku. Osoby, które otrzymają link mogą odznaczać, że przybędą na liście lub proponować inne daty / godziny. Do tego możliwość dodawania komentarzy plus tworzenie customowych list typu "co przynieść na grilla" lub "lista prezentów"
Od dłuższego czasu myśle o aplikacji która będzie zauważać duże ruchy na giełdzie związane przykładowo z krótkim czasem oraz wzrostem procentowym w ciągu dnia (czy to akcje spółek, waluty, indeksy) oraz połączone z tym wydarzenia na świecie, przykładowo przemówienie fed przez co niektóre waluty mają momentalnie duże skoki, połączenie tego w alerty przez co jesteśmy w stanie zauważać jakie informacje geopolityczne w jaki sposób wpływają na wahania cen. ;)
Czy jest planowany w nie dalekiej przyszłości taki odcinek tylko z Java?
Myślę, że po wakacjach się pojawi :)
@@JakNauczycSieProgramowania masz tutaj na myśli pełen kurs JAVA czy coś jeszcze innego?
@@pawenowak2766 Na razie odcinek z projektami, pełen kurs Javy pojawi się pod koniec roku.
Z innej beczki
Przerobiłem wcześniejszy film "Python - podstawy w 2h" w 6 godzin i raczej wszystko zrozumiałem i generalnie mi się to spodobało.
Mam 30 lat i nie miałem nigdy wcześniej styczności z programowaniem.
Czy będą ze mnie ludzie? Czy jest w ogóle sens myśleć o zmianie branży w takim wieku i z takim "potencjałem"? Czy może większość ludzi łapie te zagadnienia w dużo krótszym czasie?
Pozdrawiam i dzięki za świetną robotę
Oczywiście, że jest sens :) Co do łapania wiedzy, to nie ma tutaj żadnej reguły i nie ma sensu się porównywać - ktoś zrozumie jedną rzecz w godzinę, ktoś inny będzie siedział nad tym samym problemem cały dzień, ale nie oznacza to wcale, że ta pierwsza osoba jest na pewno lepsza a ta druga na pewno gorsza. Rózni ludzie mają różne predyspozycje, różne są też problemy do rozwiązania, także bardzo ciężko jest generalizować i wyciągać w ten sposób daleko idące wnioski. Najważniejsze jest jedno - spodobało Ci się programowanie? Czułeś satysfakcję? Mówisz, że tak i to się liczy.
Droga do zostania programistą oczywiście nie jest łatwa i nie trwa kilku tygodni, ale zdecydowanie warto spróbować, bo najgorsze co się może wydarzyć to to, że spędzisz fajnie czas i nauczysz się fajnych rzeczy :D Zobacz jeszcze ten film ode mnie: ruclips.net/video/UFB3pwDVvGk/видео.html. W nim znajdziesz dużo odpowiedzi na pytania, które pewnie masz jeszcze w głowie :) W razie kolejnych - pisz komentarz i pytaj!
@@JakNauczycSieProgramowania Dzięki za odpowiedź. Nie pozostaje nic innego jak cisnąć dzisiaj powyższe zadanka
Konkurs: Aplikacja przetwarzająca dane, które otrzyma w czasie komunikacji z serwerem.
coś z biblioteką Pygame - dużo można w niej zdziałać i myślę, że możliwość stworzenia jakiejś ciekawej gry (np czegoś w stylu space invaders) zachęci ludzi do chęci nauczenia się jej
PyGame'a sam chętnie się nauczę, bo nie miałem jeszcze okazji w nim pisać :) Swoją drogą od jakiegoś czasu Pygame dostępny jest na repl.it: replit.com/, więc jak ktoś chce przerobić jakiś tutorial, nie musi nawet instalować Pygame'a lokalnie :)
Ja chciałbym zobaczyć projekt związany z danymi. Może jakieś podstawy ML ?
Planuję podstawy ML w przyszłości, ale sam muszę najpierw ten temat poznać :)
Program "Imiona". Na podstawie ogólnodostępnej bazy imion polskich (dane.gov.pl) zabawa w wyszukiwanie imion. Sprawdzenie jak popularne jest Twoje (podane) imię. Które imię jest najkrótsze, które najdłuższe, szukanie imienia zaczynającego się lub kończącego się na daną literę . Baza wczytywana np. z csv (ćwiczenie z obsługi plików csv w python) . Baza wczytywana np. do DataFrame (moduł pandas). Pokazanie jak wyszukać dane gdy imię będzie wpisywane różnej wielkości literami np. AgniESZkA (normalizacja danych).
ModuleNotFoundError: No module named 'requests'
I żaden z googlowych sposobów nie działa...
Obstawiam jeden z dwóch scenariuszy:
1) Nie zainstalowałeś biblioteki requests przy użyciu pip install requests.
2) Masz w systemie więcej niż jeden interpreter Pythona i zainstalowałeś requests w jednym z nich, a program uruchamiasz z użyciem innego interpretera (dla którego requests nie został zainstalowany).
Najlepiej opisz problem na Discordzie: www.jaknauczycsieprogramowania.pl/discord i tam ogarniemy, co jest nie tak.
@@JakNauczycSieProgramowania Dzięki, problem ogarnięty. Były w systemie dwa interpretery. Wszystko już działa.
Witaj myślę że odpowiednim zagadnieniem w kolejności mógł byś zrobić projekt w którym omówisz Klasy(class) w pytanie jak importować swoje klasy z innego pliku itd.
Pozdrawiam Miłego czytania komentarzy ;-)
Jest tego typu materiał w planach:)
Kierowniku nagra pan film na temat - aplikacje do wizualnego tworzenia stron internetowych a pisanie kodu co można tworząc stronę internetową za pomocą pisanego kodu a czego nie można za pomocą aplikacji do wizualnego tworzenia stron? Czyli co lepsze i dlaczego?
Na obecną chwilę nie mam takich tematów w planie.
@@JakNauczycSieProgramowania Ok,w ciekawy sposób opowiadasz o programowaniu 😀👍
Projekt: Stworzenie symulacji układu słonecznego wykorzystując moduły astroquery , astropy i matplotlib.
dzięki za film, będzie co robić w weekend
Myślę, że fajnym projektem dla początkujących w Pythonie byłby albo klasyczny "Wisielec" - czyli gra słowna, w której zgadujemy hasło podając po kolei litery, które uważamy, że znajdują się w haśle - albo "kod Cezara", czyli klasyczne zadanie z szyfrowaniem wiadomości. Oba projekty są nieskomplikowane, dość szybkie do napisania i łatwe do zrozumienia, z drugiej strony - trzeba zastosować trochę 'programistycznego' myślenia i użyć kilku podstawowych, fundamentalnych funkcjonalności Pythona. Pozdrawiam.
Wisielca robiliśmy tutaj: ruclips.net/video/EFaPsPwPJAY/видео.html
Jeżeli chodzi o kod Cezara, to może za jakiś czas zrobimy odcinek o podstawach kryptografii? :) To bardzo fajny temat :)
@@JakNauczycSieProgramowania dzięki za odpowiedź! kanał śledzę gdzieś od pół roku, dlatego Wisielec umknął mej uwadze. robisz dobrą robotę, za którą dziękuję i mega doceniam. also, Twoja roadmapa bardzo pomogła mi w uporządkowaniu drogi do stania się programistą ;)
@@ahrian69 Mega się cieszę! A pracujesz już jako programista?
W pierwszym projekcie nie prościej z listy skorzystać z polskimi nazwami dni tygodnia, tak zeby jako argument podać liczbę którą wypluwa funkcja weekday() ?
Ale pewnie chodziło o to, żeby troszkę gmatwając, pokazać coś nowego i rozwojowego.. hmmm
A może jakiś nietrudny program z zakresu ML, jak np. e-mailowy wykrywacz spamu
Nie zajmowałem się dotąd tematem ML, ale planuję nadrobić go w przyszłości :)
Projekt: Stworzyć aplikację do rozpoznawania różnych obiektów na zdjęciu
Jaka to jest wersja Pythona?
3.10
Może gierka z zagadkami, coś w stylu notprona
Prosty program/gierka w Pythonie (np tic tac toe lub pong) wraz z AI które będzie tą grę obsługiwać:)
Podstawy AI na pewno w przyszłości pojawią się na kanale :)
Jeśli było by to wykonalne stworzyć prostą grę tekstową "kevin sam w domu". :)
Ooo gry tekstowej jeszcze nie pisaliśmy, to bardzo fajny pomysł, który można rozwijać na różne sposoby w zależności od tego, ile już umiemy :)
Super pomysł. Kiedy była taka gierka gdzie wybory gracza były zapisywane w bazie i kolejny gracz zmagał się z wyborami poprzedniego gracza.
(Projekt) Moim zdaniem stworzenie sztucznej inteligencji, która "oceniałaby" wstępnie CV aplikujących do branży IT może być ciekawym pomysłem oraz dobrym (nawet dla like'ów) zapoznianiem się z tematem AI.
Opisując po krótce działanie programu:
Aplikacja w pierwszej kolejności stwierdzałaby, czy do CV dołączone zostały a. zdjęcie, b. certyfikaty, c. inne pliki pokrewne i oceniałaby ich "moc" w skali -1 do 1 (np. za certyfikat uczelniany będzie to wartość 0.2, gdzie przy ukończonych studiach informatycznych będzie to 0.5 (to tylko przykładowe rozwiązanie).
Na drugim etapie program wykrywałby frazy ujęte w CV (przykładowo: jeśli znajdzie w tekście "angielski: poziom średniozaawansowany", "angielski: B2", "język angielski na poziomie B2" etc. to przyznaje realtywnie punkty względem podanych informacji.
Jeżeli dane są nieprzyjazne dla pracodawcy: np. program wykryje frazę "jestem leniwy" "jestem niekompetentny" to daje ujemne punkty w skali. Chociaż akurat tą kwestię trzebaby było trochę rozbudować, bo przy napisaniu "nie pracuję dobrze w zespole" program wyłapie zarówno frazę z nie oraz bez niego, więc będzie musiał przyznać i negatywny i pozytywny punkt, ale mam nadzieję, że jako doświadczony programista jakoś uporasz się z takim problemem :D
Głównym celem tego programu byłaby pomoc w odsiewaniu tysięcy bezwartościowych CV, które tylko wydłużają i utrudniają pracę HR'owcom. Dodatkowo możnaby dodać fajną opcję z automatycznym wysyłaniem maila do "odrzuconego" kandydata, żeby nie robić nikomu bezsensownej nadzieji.
Chętnie zobaczyłbym 3 projekty w pythonie z wykorzystaniem OOP
Trzeba będzie niedługo nagrać jakiś odcinek o OOP w Pythonie :)
projekt: interaktywna strona internetowa z uźyciem py-scriptu
Ciekawa biblioteka, przyjrzę się jej bliżej :) Dzięki za wzięcie udziału w konkursie!
PROJEKT - KÓŁKO I KRZYŻYK
Kółko i krzyżyk to dobry projekt, na pewno chcę kiedyś nagrać odcinek, w którym napiszemy wersję, w której będziemy mogli grać przeciwko komputerowi. Robiłem coś takiego na studiach z użyciem algorytmu MinMax: en.wikipedia.org/wiki/Minimax. Potem jeszcze szachy napisaliśmy :)
Aplikacja do monitorowania aktualnych cen paliw w okolicy
Program poszukujący rozwiązania polskojęzycznego Wordle
Kalkulator do obliczenia kredytu hipotecznego uwzględniający referencyjną stopę procentową NBP, WIBOR z 3M i 6M oraz raty stałe i malejące.
niestety wibor nie zależy bezpośrednio od referencyjnej stopy
Do tego przyda się jeszcze jakiś generator wspierających na duchu cytatów wysyłanych SMS-em w dniu, kiedy bank informuje o nowej wysokości raty :D
{"message":"Route GET:/api/:male/0.18792985609599866.svg not found","error":"Not Found","statusCode":404} Czy ktoś jest w stanie wyjasnic z czego wynika ten błąd? program identyczny jak na filmiku, wszystkie funkcje dobrze zaimportowane:(
Wrzuć kod swojego programu, często w takich sytuacjach są jednak jakieś różnice :)