Zapowiadałem materiały o "potopach" rosyjskim i szwedzkim, ale jeszcze chwilę wstrzymam się nad ich produkcją. Przedstawiam Kliszów 1702 przy produkcji którego miałem spore problemy techniczne. Część jedynie spowolniła prace, ale niestety część rzutuje na jakość dźwięku. Nie wiem dlaczego, gdyż podczas obróbki nagranego tekstu wszystko wydawała się w porządku. Dopiero w programie do montowania zauważyłem przestery i nie równą jakość dźwięku. Poprawiłem co mogłem, jednakże zdaję sobie sprawę, że powinno być lepiej. Mam nadzieje, że nie wpłynie to mocno na odbiór materiału. *www.sklep.exgeo.pl** - mapy regionów historycznych z rabatem -15% (kod BITWY)*
@@user93eu nie oglądam Kings and Generals więc niestety nie pomogę. Zapewne rozchodzi się o użyte źródła. U mnie masz na końcu materiału podane z czego korzystałem.
Bardzo ciekawy film. Gratulacje! Nigdy za wiele materiałów o wielkiej wojnie północnej (1700-1720), w wyniku której Rzeczpospolita utraciła suwerenność i swoją pozycję międzynarodową (notabene nie odzyskaną aż do dzisiaj). Jedna uwaga: w 1702 r. nie było już wojska kwarcianego, które zostało zlikwidowane dokładnie pół wieku wcześniej (w 1652 r.) a wchodzące w jego skład oddziały zostały włączone do tzw. wojska komputowego.
Nie zdarzylem tego napisać w dniu wstawienia filmu ale napiszę to teraz. Kiedyś prosiłem Ciebie o Kliszów i dostałem Go. Bardzo Cię za to szanuje że przyjmujesz i realizujesz pomysły widzów. 👍🏻😄
Świetnie, że powstają filmiki o Wielkiej Wojnie Północnej. Ta wojna i panowanie Sasów były kluczowe w naszej historii. Za Poniatowskiego niewiele już można było zrobić, żeby uratować Rzeczpospolitą, za Sasów jeszcze było to możliwe.
musztrę wojsk Augusta jeszcze trochę przed bitwą odwiedził car Piotr Wielki. Jabłonowski pisał" Cały zaś tydzień na pijatykach i mustrach wojska saskiego straciliśmy... CAr jako w szarej bardzo lichej sukni ubrany został potrącony koniem koniuszego Potockiego i za to go biczykiem przeparzył car. A koniuszy go nie poznał szabli dobył i kilku towarzysza z nim. CAr w nogi. Posunęli sie za nim rzeźko Polacy...aż ktos uznał "stójcie to car" Przypadł car zasapany do króla i do mego ojca rzekł "Twoi lachy chotiły mene rozrubaty..."
@@kmicic3996 Posłużyłem się cytatem z książeczki: "Labirynty wojny północnej 1700-1706" - Cytat zapewne pochodził z pamiętnika J. St. Jabłonowskiego "Diariusz prawdziwy... wszystkich rzeczy i dziejów, które w Polsce się działy od śmierci Jana III aż do obrania Augusta II"
Ciekawe. I było kilka razy w historii... podczas 2 Wojny polscy ułani przejeżdżali bardzo niedaleko miejsca w którym stacjonował Hitler odwiedzając front wschodni... i to z bardzo małym zapleczem. Kilkudziesieciu... moze 150 ułanów zrobiłoby sprawę... ale tego nie wiedzieli.
Cóż bitwa pod Kliszowem jest wynikiem działań Augusta II Mocnego który się przeliczył w swoich rachubach podobnie ja car Piotr I . Niestety dla Rzeczpospolitej najgorsze było to ze Karol XII uderzył na nasz kraj i bezlitośnie był łupiony. August II Mocny mimo swoich błędów nadal był królem , Leszczyński dla większości był uzurpatorem wybranym pod szwedzkimi bagnetami. Jeśli jacyś magnaci składali przysięgę Karolowi XII to tylko po to by uniknąć zniszczeń swoich posiadłości i dóbr np. na Wołyniu. Armia Rzeczpospolitej była osłabiona jeszcze pod koniec wojny z Turcją, gdzie mimo zwycięstwa w bitwie pod Podhajcami , nie podjęto pościgu. August II miał problemy z naszą armią ponieważ ona nie była mu podporządkowana. Sama bitwa pod Kliszowem pokazuje upadek staropolskiej sztuki wojennej , brak koordynacji działań z saskim sojusznikiem. Trudno się dziwić że bitwa była przegrana!
@@jaxadoliwa2962 Zle mnie zrozumiałeś, chodziło mi oto że Karol XII bezlitośnie łupił nasz kraj . Osobiście nigdy nie lubiłam III wojny północnej północnej bo Rzeczpospolita nie była w niej graczem, a wyłącznie karczmą zajezdną !!!
@@marlenakranc1279 nie ja żle zrozumiałem tylko ty źle napisałaś)))) ,,Karol uderzył na nasz kraj i bezlitośnie był łupiony". Podmiotem tego zdania jest Karol😁
@@jaxadoliwa2962 Podmiotem zdania jest Karol który co robił łupił nasz kraj bezlitośnie . Nie wspominam o Szwecji, która w pierwszej fazie wojny zapłaci za głupotę swojego władcy!
@@wodekweglowski1554 z pewnością. W Kijach (umieszczone na planie) rycerz Mszczuj ze Skrzynna miał umieścić chyba szkaplerz Wielkiego Mistrza Ulricha von Jungingena, którego pokonał pod Grunwaldem.
w tym wieku Polacy byli zacofanym narodem w cudacznych kontuszach z bezzębną demokracją szlachecką , Fryderyk -królik pruski nazywał Polaków Irokezami europy , czyli Polska była pośmiechowiskiem
Mam wrażenie, że Lubomirski specjalnie źle dowodził, a po sprowokowanej porażce uzyskał pretekst do odwrotu. Odsłonił całą saską flankę wystawiając ja Szwedom na uderzenie.
W czasie walk ze Szwedami w Inflantach doszlo do bitwy miedzy husaria a szkocka piechota walczaca po stronie Szwedow . Szkoccy piechurzy uzbrojeni w wielkie topory , dragi i kusze powstrzymali husarie . Szkoci byli najbardziej egzotycznym przeciwnikiem z jakim zetkneli sie nasi zolnierze w XVII w. Nie pamietam autora ani tylulu ksiazki w ktorej to przeczytalem . Ta ksiazka zostala wydano dosc dawno .
Świetne zrealizowane i rzeczowe filmiki. Pomogły mi przygotować się do egzaminu. Mam pytanie odnośnie map - korzystasz z tych ze sklepu sponsora, na jego stronie jest napisane że dotyczą sytuacji w XVI wieku. Po potopie szwedzkim wiele miast i wsi zniszczono. Czy te same mapy w odniesieniu do XVIII wieku są dalej adekwatne?
Mam nadzieje, że egzamin poszedł dobrze! Pracownia kartograficzna tworzy mapy w zależności jaki okres chcę przedstawić i korzysta ze żródeł które są najbardziej zbliżone do danego zagadnienia.
Ech, gdyby Karol XII został królem Polski i połączył potencjał militarny obu państw, a wszystko oparł na zapleczu gospodarczym Polski i handlowym Szwecji, to kto wie, może dziś to my rozdawalibyśmy karty w Europie, a nie Niemcy? No cóż, piękna wizja, ale jak to wizja, jest tylko marzeniem :) Dziękuję za kolejny materiał i profesjonalizm, z jakim został stworzony. Pozdrawiam.
Nie. To nasz narodowy problem- zawsze patrzenie na kogos. Nie trzeba bylo spierdolic holdu pruskiego w 1525 a potem mielismy Rosje na kolanach , niecale 100 lat pozniej ,ale tez to spierdolilismy. Caly 17 wiek to ciag glupoty i politycznych bledow. Poczatek 18 wieku to juz zamiecione. To byla kwestia czasu az nas rozbiora. Na moje juz nie bylo ratunku.
Sasi to nie ci co przy protekcji Rosji byli na anszym tronie... i czy to nie siła sasko-rosyjska osadziła już sasa na tronie siłą "argumentu"? -.- Szwecja+ RON vs Rosja+Saksonia... tak na pewno -.-
Witam, odcinek mi się bardzo podobał, na pewno inspirujący Polaka ale jestem ciekaw czy też ważna bitwa będzie analizowana czyli pod olszynką grochowską 1831?
4:43 Rajtarzy? Do kiedy w armii szwedzkiej istniały formację rajtarskie? Sądziłem, że ich koniec przypadł znacznie szybciej... Ogólnie materiał bardzo ciekawy i interesujący ;)
Nazywali się rajtarami, ale wcale nie oznacza to, że byli przestarzali. Uderzali w zwartym szyku jadąc kłusem "kolano za kolanem" by przejść w galop na krótko przed zderzeniem z przeciwnikiem, walcząc jedynie za pomocą pałaszy. Pistolety i karabinki mogli używać tylko w pościgu za nieprzyjacielem i wynikało to chyba z doświadczeń w walkach z jazdą polsko-litewską jeszcze w czasach Gustawa Adolfa. Husaria w XVIII wieku nie była przestarzała, tylko ludzie którzy ją tworzyli mocno popsuli się.
@@Husarz28 Ludzie, którzy formowali husarię nie popsuli się, tylko zbiednieli. Żeby być husarzem trzeba było być diabelnie bogatym, a skutki wojen XVII wieku skutecznie obniżyły majętność przeciętnego szlachcica. W XVIII wieku po prostu prawie nie było ludzi, których było stać na bycie husarzem
@@paweromaniuk2961 Nie prawda, ludzie którzy zaciągali się do husarii w XVIII wieku nadal byli bogaci i stać ich było na rynsztunek bojowy, konia i sługi. Po Sejmie Niemym z 1717 roku było w całej Rzeczpospolitej 1400 husarzy wojsk państwowych, oczywiście była to liczba na papierze, bo trzeba odliczyć ślepe poczty i wakaty. Załóżmy optymistycznie, że spośród tej liczby połowa ludzi to towarzysze. W całej Rzeczpospolitej znajdzie się 700 szlachciców, których stać na zakup zbroi, koni i innego ekwipunku dla siebie i swojego pocztowego. Jeszcze w 1784 roku widziano husarzy w zbrojach i z kopiami pod zamkiem w Nieświeżu. Było to prywatne wojsko księcia Karola Stanisława Radziwiłła (słynny "Panie kochanku"), więc reformy znoszące husarię z 1776 ich nie dotyczyły. Po zakończeniu wojny polsko-tureckiej z lat 1683-99 husarze nie przeprowadzali żadnych ćwiczeń w trzymaniu szyku czy gonieniu kopią do pierścienia. Ponadto wielu husarzy służyło "sowicie", czyli w zamian za siebie dawali dodatkowego pocztowego, a sami siedzieli w swoich dworach ciesząc się z przywilejów jakie posiadał towarzysz husarski. Nie ma się co dziwić, że ta niezdyscyplinowana i nie wyćwiczona jazda, jaką była husaria w XVIII wieku, miała znikome wartości bojowe.
Mam wrażenie, że Polska w XVIII wieku to jakaś autostrada. Ewidentnie widać ten postępujący rozkład kraju - armii, gospodarki struktur społęcznych, centralnej władzy. Może jakby królem był ktoś kompetentny i na bazie sukcesów militarny przeprowadził reformy to jeszcze. Ale powiedzmy sobie szczerze chyba po tragicznej 2 połowie XVII w. nie było podstaw do odnowienia, za dużą kontrolę nad kluczowymi obszarami była oligarchia. Gdyby to co pojawiło się pod koniec XVIII wieku ruszyło właśnie w 1700, gdy Rosja walczyła ze Szwecją i dopiero tworzyła swoją potęgę, to moze byśmy nie znikneli z map.
Stąd też była niechęć części możnych i szlachty do Augusta, gdyż próbował wprowadzać reformy. Tak jak piszesz po 2 połowie XVII w. chyba nie było już dla nas ratunku.
praktycznie każdy król próbował reform a ich niepowodzenie w mniejszym stopniu zależało od nieudolności władców niż oporu materii. Szlachta i magnaci bardziej bali się podatków i dyscypliny prawnej niż państw ościennych.
Wystarczyło poczekać i przeprowadzić szarżę na osłabione jednostki szwedzkie. Lubomirski myślał po polsku (akcja i po sprawie) , August po niemiecku (czekamy na odpowiedni moment).
Nie lubię Augusta drugiego ale moja niechęć do tego monarchy nie może przyćmiewać oceny sytuacji. Magnaci tamtych czasach byli niesamowicie potężni w Polsce. Lubomirski zdradził króla. Opuścił go podczas bitwy...Jakiej idei był lojalny-nie wiem. Nie dopuścił do rozbicia o polskich oddziałów, pozwolił by bitwę przegrano, pozwolił by wzięto Kraków.
Film ciekawy ale pamiętajmy,że Kliszów nie był ostatnią bitwą z udziałem Husarii. .Było jeszcze chociażby starcie pod Chybicami gdzie w czerwcu 1704 roku gdzie polsko-saska armia rozbiła wojska szwedzkie..ta ostatnia bitwa jest stosunkowo mało znana i warto o niej zrobić film bo to jest jeszcze chyba ostatni błysk tej naszej słynnej formacji..
@@nabitewnymszlaku świetną robotę robisz .. fajnie gdybyś kiedyś jakiś taki filmik zrobił o tych mniej znanych starciach choć wiem że to będzie trudniejsze bo mało materiałów będzie..
@@riker74a zarówno wojna trzydziestoletnia, jak i powstania narodowe to tematy które chcę zrobić, ale czuję że wymagają jeszcze większego skupienia, jak i cięższej pracy niż teraz. Dlatego czekam na odpowiedni moment by zabrać się za te serie.
@@cristopiel8052 Mysle, ze trzeba przestac myslec "my" a zaczac myslec "ja". To czlowiek jest podmiotem historii i to czlowiek ja zmienia. Wiec, kazda zamiana zaczyna sie we mnie... a dopiero pozniej w nas jako w spoleczenstwie.
@@Husarz28 Sprawdziłem i znalazłem nieścisłość na polskiej Wikipedii, która obie te bitwy tj. i pod Kliszowem, i pod Kowalewem, nazywa ostatnią bitwą w dziejach husarii.
To żenujące - patrzeć na tę mapę, widzieć taki ogromny kraj, wiedzieć, że żyły w nim miliony mężczyzn, większość ziem lasy porastały, że gdyby ułamek mieszkańców zmobilizować, to i bez łaski Sasów Szwedów by zwykłą partyzancką wojną zlikwidowano kawałek po kawałku... I nic. Tłumy Polaków z palcem w uchu stały i patrzyły biernie, jak im demolują ojczyznę. Mówi się o zniszczeniach w czasach potopu i później, że bieda była... Sorry, ale żeby wziąć kosę i siekierę, nie trzeba bogactwa. Szlachta też nie zbiedniała w rozumieniu militarnym: konia ,szablę i parę pukawek każdy nadal miał. Nie miał tyle forsy co 100 lat wcześniej na chlanie i pławienie się w luksusach. Ale wojować byłoby czym i za co. Po prostu ludzie dali ciała. Elita państwa okazała się bandą tumanów i egoistów. Kilkanaście tysięcy Szwedów hulało bezkarnie po kraju liczącym 7 mln mieszkańców. Przy czym sami tylko Kurpie, gdy przez ich tereny później wróg przechodził, zadali mu straty idące ponoć w 1000 żołnierzy. A przecież te tereny to nikły procent obszaru ówczesnej Rzeczypospolitej. Może czas nakręcić film o tej czarnej epoce. Tak ku przestrodze. Żeby pokazać, do czego prowadzi pozostawianie władzy w rękach tępych egoistów.
Zwolennik króla czy nie to bez znaczenia gdy jest wojna. Czemu te bałwany nie chowały dumy do kieszeni i nie walczyli razem? Lepiej próbować własnych korzyści kosztem spustoszonego kraju. Aż nóż się w kieszeni otwiera. Ale my mamy przerąbaną historię
Wielka szkoda tej bitwy i całej wojny oczywiście. Wojna północna mogła odwrócić losy IRP, tym bardziej wielka szkoda, bo akurat August II jako jeden z niewielu królów elekcyjnych miał łeb na karku. A tak to wojna nas tylko osłabiła i bardzo przybliżyła do Rosji. Kto wie co by było gdybyśmy odzyskali Inflanty? Szwecja już zostałaby całkowicie wyeliminowana, zresztą tak jak została tylko że później i przez Rosję. Może August zdecydowałby się na wojnę z Prusami bądź samą Rosją?
@@Michalson3015 Nie musisz szukać bo nie znajdziesz. Kraków był formalną stolicą kraju aż do upadku w 1795. Z drobnymi przerwami na Poznań z czego co pamiętam.
@@nabitewnymszlaku To filozoficzne pytanie. Trochę się za bardzo czepiam. Faktycznie brzmi to bardzo pretensjonalnie. Bardziej chciałem wywołać efekt zastanowienia się. Z czego co wiem dokumenty stanowiły jasno że Kraków jest stolicą Rzeczpospolitej. Z jednej strony wiadomo że Warszawa była najważniejszym miastem z drugiej to Kraków był stolicą. Głupi więc tak trochę stolicą nazywać Warszawę.
Przyczyną powstrzymania szarży husarii było to, że husaria już była nie ta, szlachta była nie ta, ale i dowódca był beznadziejny. To prawda, że Szwedzi zmienili ustawienie wojsk, ale gdyby Lubomirski był mądry to mógł wygrać.
dokładnie, jak to ktoś inny wspominał o bitwie pod Dobryniczami z 1605 roku. Dobrze przygotowana piechota jest w stanie odeprzeć każdą szarżę kawalerii. Zaś husaria mogła dalej pełnić ważną rolę na polach bitew, i dalej przekazywać tradycję militarne Rzeczpospolitej, ale już jako "odchudzona" jazda ciężka, czyli odpowiednik zachodniej kirasjerii.
@@grot7x603 Kirasjerzy mieli cięższe i większe konie jak husarze. Problem z husarią w XVIII wieku polegał m.in. na upadku ducha bojowego jak i braku przeprowadzanych ćwiczeń wojskowych ludzi ją tworzących.
@@Husarz28 jasna sprawa, ale gdyby udało się utrzymać husarię jako w pełni zmilitaryzowaną formację wojskową, jak sam o tym wspomniałeś, to naturalnym krokiem byłoby wejście w buty kirasjerii, jako elitarnej ciężkiej kawalerii. Swoiste utrzymanie ciągłości tradycji wojskowej. Ale to, jak była zarządzana dawna Rzeczpospolita już na starcie dyskwalifikuje jakiekolwiek próby utrzymania, czegokolwiek w tym państwie :-/
@@grot7x603 tylko po co w takim przypadku pozbawiać dobrze działającą formacje kopii na rzecz długich pałaszy? Kirasjerzy byli narażeni na pchnięcie bagnetem, husarz z krótką kopią nie.
@@nabitewnymszlaku twoja wola i nie ma wcale tak dużo - fachowych jest mało są raczej wątki polityczne, trochę o sprzęcie a o bitwach i taktyce to prawie nic nie ma.
Zapowiadałem materiały o "potopach" rosyjskim i szwedzkim, ale jeszcze chwilę wstrzymam się nad ich produkcją. Przedstawiam Kliszów 1702 przy produkcji którego miałem spore problemy techniczne. Część jedynie spowolniła prace, ale niestety część rzutuje na jakość dźwięku. Nie wiem dlaczego, gdyż podczas obróbki nagranego tekstu wszystko wydawała się w porządku. Dopiero w programie do montowania zauważyłem przestery i nie równą jakość dźwięku. Poprawiłem co mogłem, jednakże zdaję sobie sprawę, że powinno być lepiej. Mam nadzieje, że nie wpłynie to mocno na odbiór materiału.
*www.sklep.exgeo.pl** - mapy regionów historycznych z rabatem -15% (kod BITWY)*
najwiekszy wróg polski elity pseudo elity
@@user93eu nie oglądam Kings and Generals więc niestety nie pomogę. Zapewne rozchodzi się o użyte źródła. U mnie masz na końcu materiału podane z czego korzystałem.
Bardzo ciekawy film. Gratulacje! Nigdy za wiele materiałów o wielkiej wojnie północnej (1700-1720), w wyniku której Rzeczpospolita utraciła suwerenność i swoją pozycję międzynarodową (notabene nie odzyskaną aż do dzisiaj).
Jedna uwaga: w 1702 r. nie było już wojska kwarcianego, które zostało zlikwidowane dokładnie pół wieku wcześniej (w 1652 r.) a wchodzące w jego skład oddziały zostały włączone do tzw. wojska komputowego.
Na tą bitwę czekałem rok mimo , że jeszcze nie obejrzałem to i tak sądzę , że było warto
Jak zawsze miło spędzony czas.
Nie zdarzylem tego napisać w dniu wstawienia filmu ale napiszę to teraz. Kiedyś prosiłem Ciebie o Kliszów i dostałem Go. Bardzo Cię za to szanuje że przyjmujesz i realizujesz pomysły widzów. 👍🏻😄
Świetnie, że powstają filmiki o Wielkiej Wojnie Północnej. Ta wojna i panowanie Sasów były kluczowe w naszej historii. Za Poniatowskiego niewiele już można było zrobić, żeby uratować Rzeczpospolitą, za Sasów jeszcze było to możliwe.
Ta ale za sasa bylo jedz pij I popuszczaj pasa
Bardzo doceniam twoja prace i polecam kanał znajomym
musztrę wojsk Augusta jeszcze trochę przed bitwą odwiedził car Piotr Wielki. Jabłonowski pisał" Cały zaś tydzień na pijatykach i mustrach wojska saskiego straciliśmy... CAr jako w szarej bardzo lichej sukni ubrany został potrącony koniem koniuszego Potockiego i za to go biczykiem przeparzył car. A koniuszy go nie poznał szabli dobył i kilku towarzysza z nim. CAr w nogi. Posunęli sie za nim rzeźko Polacy...aż ktos uznał "stójcie to car" Przypadł car zasapany do króla i do mego ojca rzekł "Twoi lachy chotiły mene rozrubaty..."
Jak nazywał się ten pamiętnik, do kogo był adresowany list?
@@kmicic3996 Posłużyłem się cytatem z książeczki: "Labirynty wojny północnej 1700-1706" - Cytat zapewne pochodził z pamiętnika J. St. Jabłonowskiego "Diariusz prawdziwy... wszystkich rzeczy i dziejów, które w Polsce się działy od śmierci Jana III aż do obrania Augusta II"
Ciekawe.
I było kilka razy w historii... podczas 2 Wojny polscy ułani przejeżdżali bardzo niedaleko miejsca w którym stacjonował Hitler odwiedzając front wschodni... i to z bardzo małym zapleczem. Kilkudziesieciu... moze 150 ułanów zrobiłoby sprawę... ale tego nie wiedzieli.
@@CutreadeArgeszr Bardzo dziękuję ;D
@@kmicic3996 Do usług, Waszmości ;)
Jak zawsze świetnie zrealizowany materiał!
Świetny odcinek
Bardzo ciekawy materiał.
Bardzo ciekawy materiał :)
Świetny materiał jak zwykle.
Gościu super filmy
Cóż bitwa pod Kliszowem jest wynikiem działań Augusta II Mocnego który się przeliczył w swoich rachubach podobnie ja car Piotr I . Niestety dla Rzeczpospolitej najgorsze było to ze Karol XII uderzył na nasz kraj i bezlitośnie był łupiony. August II Mocny mimo swoich błędów nadal był królem , Leszczyński dla większości był uzurpatorem wybranym pod szwedzkimi bagnetami. Jeśli jacyś magnaci składali przysięgę Karolowi XII to tylko po to by uniknąć zniszczeń swoich posiadłości i dóbr np. na Wołyniu. Armia Rzeczpospolitej była osłabiona jeszcze pod koniec wojny z Turcją, gdzie mimo zwycięstwa w bitwie pod Podhajcami , nie podjęto pościgu. August II miał problemy z naszą armią ponieważ ona nie była mu podporządkowana. Sama bitwa pod Kliszowem pokazuje upadek staropolskiej sztuki wojennej , brak koordynacji działań z saskim sojusznikiem. Trudno się dziwić że bitwa była przegrana!
Kto bezlitośnie łupił Karola XII? )))
@@jaxadoliwa2962 Zle mnie zrozumiałeś, chodziło mi oto że Karol XII bezlitośnie łupił nasz kraj . Osobiście nigdy nie lubiłam III wojny północnej północnej bo Rzeczpospolita nie była w niej graczem, a wyłącznie karczmą zajezdną !!!
@@marlenakranc1279 nie ja żle zrozumiałem tylko ty źle napisałaś))))
,,Karol uderzył na nasz kraj i bezlitośnie był łupiony". Podmiotem tego zdania jest Karol😁
@@jaxadoliwa2962 Podmiotem zdania jest Karol który co robił łupił nasz kraj bezlitośnie . Nie wspominam o Szwecji, która w pierwszej fazie wojny zapłaci za głupotę swojego władcy!
@@jaxadoliwa2962 Masz jeszcze jakieś pytania , czy chodziło ci tylko o treść językową !
Super kanał polecam
Bardzo fajny film:)
Dziękuję za "wstawkę "
preludium i fuga es moll Bacha robi świetny nastrój.
pozdrawiam serdecznie
Normalnie szok Bomba Atomowa zatrzymana. Poza tym bardzo ciekawy odcinek
Pierwszy raz widzę tereny, które znam. Niesamowite, że te wsie istniały juz 300 lat temu.
Te wsie istniały już conajmniej 500 lat przed bitwą
@@wodekweglowski1554 z pewnością. W Kijach (umieszczone na planie) rycerz Mszczuj ze Skrzynna miał umieścić chyba szkaplerz Wielkiego Mistrza Ulricha von Jungingena, którego pokonał pod Grunwaldem.
Wiele polskich wsi i grodów istniało już od tysiąca lat.
Apogeum głupoty i anarchii w I Rzeczpospolitej, szkoda że to apogeum trwało z przerwami bez mała 100 lat.
w tym wieku Polacy byli zacofanym narodem w cudacznych kontuszach z bezzębną demokracją szlachecką , Fryderyk -królik pruski nazywał Polaków Irokezami europy , czyli Polska była pośmiechowiskiem
Mam wrażenie, że Lubomirski specjalnie źle dowodził, a po sprowokowanej porażce uzyskał pretekst do odwrotu. Odsłonił całą saską flankę wystawiając ja Szwedom na uderzenie.
Ciekawostką jest też pierwsza porażka Husarii w Bitwie pod Dobryniczami(1605) elitarna jazda została zatrzymana przez okopaną moskiewską piechotę.
Chyba opowiadałem o tym w odcinku o Dymitriadach.
@@nabitewnymszlaku a no tak przypomniało mi się 😐
W czasie walk ze Szwedami w Inflantach doszlo do bitwy miedzy husaria a szkocka piechota walczaca po stronie Szwedow . Szkoccy piechurzy uzbrojeni w wielkie topory , dragi i kusze powstrzymali husarie . Szkoci byli najbardziej egzotycznym przeciwnikiem z jakim zetkneli sie nasi zolnierze w XVII w. Nie pamietam autora ani tylulu ksiazki w ktorej to przeczytalem . Ta ksiazka zostala wydano dosc dawno .
Świetne zrealizowane i rzeczowe filmiki. Pomogły mi przygotować się do egzaminu.
Mam pytanie odnośnie map - korzystasz z tych ze sklepu sponsora, na jego stronie jest napisane że dotyczą sytuacji w XVI wieku. Po potopie szwedzkim wiele miast i wsi zniszczono. Czy te same mapy w odniesieniu do XVIII wieku są dalej adekwatne?
Mam nadzieje, że egzamin poszedł dobrze! Pracownia kartograficzna tworzy mapy w zależności jaki okres chcę przedstawić i korzysta ze żródeł które są najbardziej zbliżone do danego zagadnienia.
świetne
" tylko 22 tysiące " ale tak po za tym uwielbiam twoje filmiki
Ech, gdyby Karol XII został królem Polski i połączył potencjał militarny obu państw, a wszystko oparł na zapleczu gospodarczym Polski i handlowym Szwecji, to kto wie, może dziś to my rozdawalibyśmy karty w Europie, a nie Niemcy? No cóż, piękna wizja, ale jak to wizja, jest tylko marzeniem :)
Dziękuję za kolejny materiał i profesjonalizm, z jakim został stworzony.
Pozdrawiam.
Nie. To nasz narodowy problem- zawsze patrzenie na kogos. Nie trzeba bylo spierdolic holdu pruskiego w 1525 a potem mielismy Rosje na kolanach , niecale 100 lat pozniej ,ale tez to spierdolilismy. Caly 17 wiek to ciag glupoty i politycznych bledow. Poczatek 18 wieku to juz zamiecione. To byla kwestia czasu az nas rozbiora. Na moje juz nie bylo ratunku.
W Polsce już nie było potencjału militarnego.
Pytanie tylko - jak dlugo by to trwalo? Do smierci Karola XII?
Sasi to nie ci co przy protekcji Rosji byli na anszym tronie... i czy to nie siła sasko-rosyjska osadziła już sasa na tronie siłą "argumentu"? -.- Szwecja+ RON vs Rosja+Saksonia... tak na pewno -.-
@@bohunbohun6679 tym bardziej gospodarczego, a poza tym ustój Rzeczpospolitej pogrążyłby najwybitniejszego władcę
Witam, odcinek mi się bardzo podobał, na pewno inspirujący Polaka ale jestem ciekaw czy też ważna bitwa będzie analizowana czyli pod olszynką grochowską 1831?
Będą materiały o powstaniach narodowych, ale kiedy to trudno stwierdzić
Od dawien dawna sobie dołki pod nogi kopiemy. Przykro się patrzy na naszą historię :(
Zwłaszcza 17 i 18 wiek
Zamiast "trzymać sztame" kolokwialnie mówiąc, Szwecja, Polska .. skutecznie pokonaloby Rosję, przynajmniej osłabiła potencjalnego wroga
Wam na pewno
4:43 Rajtarzy? Do kiedy w armii szwedzkiej istniały formację rajtarskie? Sądziłem, że ich koniec przypadł znacznie szybciej...
Ogólnie materiał bardzo ciekawy i interesujący ;)
To tak samo jak z husarią, trochę przestarzałe ale jeszcze wtedy w użyciu
Nazywali się rajtarami, ale wcale nie oznacza to, że byli przestarzali. Uderzali w zwartym szyku jadąc kłusem "kolano za kolanem" by przejść w galop na krótko przed zderzeniem z przeciwnikiem, walcząc jedynie za pomocą pałaszy. Pistolety i karabinki mogli używać tylko w pościgu za nieprzyjacielem i wynikało to chyba z doświadczeń w walkach z jazdą polsko-litewską jeszcze w czasach Gustawa Adolfa. Husaria w XVIII wieku nie była przestarzała, tylko ludzie którzy ją tworzyli mocno popsuli się.
@@Husarz28 Ludzie, którzy formowali husarię nie popsuli się, tylko zbiednieli. Żeby być husarzem trzeba było być diabelnie bogatym, a skutki wojen XVII wieku skutecznie obniżyły majętność przeciętnego szlachcica. W XVIII wieku po prostu prawie nie było ludzi, których było stać na bycie husarzem
@@paweromaniuk2961 Nie prawda, ludzie którzy zaciągali się do husarii w XVIII wieku nadal byli bogaci i stać ich było na rynsztunek bojowy, konia i sługi. Po Sejmie Niemym z 1717 roku było w całej Rzeczpospolitej 1400 husarzy wojsk państwowych, oczywiście była to liczba na papierze, bo trzeba odliczyć ślepe poczty i wakaty. Załóżmy optymistycznie, że spośród tej liczby połowa ludzi to towarzysze. W całej Rzeczpospolitej znajdzie się 700 szlachciców, których stać na zakup zbroi, koni i innego ekwipunku dla siebie i swojego pocztowego. Jeszcze w 1784 roku widziano husarzy w zbrojach i z kopiami pod zamkiem w Nieświeżu. Było to prywatne wojsko księcia Karola Stanisława Radziwiłła (słynny "Panie kochanku"), więc reformy znoszące husarię z 1776 ich nie dotyczyły. Po zakończeniu wojny polsko-tureckiej z lat 1683-99 husarze nie przeprowadzali żadnych ćwiczeń w trzymaniu szyku czy gonieniu kopią do pierścienia. Ponadto wielu husarzy służyło "sowicie", czyli w zamian za siebie dawali dodatkowego pocztowego, a sami siedzieli w swoich dworach ciesząc się z przywilejów jakie posiadał towarzysz husarski. Nie ma się co dziwić, że ta niezdyscyplinowana i nie wyćwiczona jazda, jaką była husaria w XVIII wieku, miała znikome wartości bojowe.
Dodam też, że rajtarzy byli używani nawet w XIX wieku.
Mam wrażenie, że Polska w XVIII wieku to jakaś autostrada. Ewidentnie widać ten postępujący rozkład kraju - armii, gospodarki struktur społęcznych, centralnej władzy. Może jakby królem był ktoś kompetentny i na bazie sukcesów militarny przeprowadził reformy to jeszcze. Ale powiedzmy sobie szczerze chyba po tragicznej 2 połowie XVII w. nie było podstaw do odnowienia, za dużą kontrolę nad kluczowymi obszarami była oligarchia. Gdyby to co pojawiło się pod koniec XVIII wieku ruszyło właśnie w 1700, gdy Rosja walczyła ze Szwecją i dopiero tworzyła swoją potęgę, to moze byśmy nie znikneli z map.
Stąd też była niechęć części możnych i szlachty do Augusta, gdyż próbował wprowadzać reformy. Tak jak piszesz po 2 połowie XVII w. chyba nie było już dla nas ratunku.
praktycznie każdy król próbował reform a ich niepowodzenie w mniejszym stopniu zależało od nieudolności władców niż oporu materii. Szlachta i magnaci bardziej bali się podatków i dyscypliny prawnej niż państw ościennych.
Polska to po prostu terytorium przemarszu.
¯\_(ツ)_/¯
A co powiesz na serię "wojna secesyjna"?. Bardzo ciekawa/popularna wojna.
18 wiek w historii polski to wielka porażka 😔
*Polski
Następne może cud nad Wisłą ? Chciałbym zobaczyć to w twoim wykonaniu
Trochę już bardziej 'współczesny' temat. Lepiej czuje się w XV-XVIII w., ale niczego nie wykluczam.
Trochę dziwnie się to oglada kiedy patrząc przez okno widze miejsce bitwy
Wystarczyło poczekać i przeprowadzić szarżę na osłabione jednostki szwedzkie. Lubomirski myślał po polsku (akcja i po sprawie) , August po niemiecku (czekamy na odpowiedni moment).
Nie lubię Augusta drugiego ale moja niechęć do tego monarchy nie może przyćmiewać oceny sytuacji. Magnaci tamtych czasach byli niesamowicie potężni w Polsce. Lubomirski zdradził króla. Opuścił go podczas bitwy...Jakiej idei był lojalny-nie wiem.
Nie dopuścił do rozbicia o polskich oddziałów, pozwolił by bitwę przegrano, pozwolił by wzięto Kraków.
Film ciekawy ale pamiętajmy,że Kliszów nie był ostatnią bitwą z udziałem Husarii. .Było jeszcze chociażby starcie pod Chybicami gdzie w czerwcu 1704 roku gdzie polsko-saska armia rozbiła wojska szwedzkie..ta ostatnia bitwa jest stosunkowo mało znana i warto o niej zrobić film bo to jest jeszcze chyba ostatni błysk tej naszej słynnej formacji..
Tak, dlatego powiedziałem że jedna z ostatnich, nie ostatnia
@@nabitewnymszlaku świetną robotę robisz .. fajnie gdybyś kiedyś jakiś taki filmik zrobił o tych mniej znanych starciach choć wiem że to będzie trudniejsze bo mało materiałów będzie..
@@riker74a W tym problem. Chociaż na kanale zahaczam mało popularne tematy, mimo że nie cieszą się zainteresowaniem.
@@nabitewnymszlaku a jaka szansa kompleksowego opracowania o Wojnie Trzydziestoletniej? Byłby świetny materiał...
@@riker74a zarówno wojna trzydziestoletnia, jak i powstania narodowe to tematy które chcę zrobić, ale czuję że wymagają jeszcze większego skupienia, jak i cięższej pracy niż teraz. Dlatego czekam na odpowiedni moment by zabrać się za te serie.
Czasami to żałuje , że oglądam te filmiki. Zasłużyliśmy sobie na wszystko, co nas spotkało w tamtym stuleciu niestety :(
Filmik oczywiście elegancko zrealizowany.
Historia est Magistra Vitae - Historia nauczycielką życia. Wezmy tę lekcję i postarajmy się zrobic lepiej.
Podobne działania mamy teraz... pod naciskiem obcych wpychani jesteśmy do wojny
@@jackswiatek5221 jak widać po zaistniałej sytuacji wcale, a wcale nie odrobiliśmy tej lekcji
@@cristopiel8052 Mysle, ze trzeba przestac myslec "my" a zaczac myslec "ja". To czlowiek jest podmiotem historii i to czlowiek ja zmienia. Wiec, kazda zamiana zaczyna sie we mnie... a dopiero pozniej w nas jako w spoleczenstwie.
Ostatnie starcie skrzydlatych husarzy. Czy w Hrabinie Cosel Józefa Ignacego Kraszewskiego nie ma aby wzmianki o tej bitwie? 🤔
Nie ostatnie, bitwa pod Kowalewem 1716 roku jest uznawana za ostatnią szarżę husarii.
@@Husarz28 Sprawdziłem i znalazłem nieścisłość na polskiej Wikipedii, która obie te bitwy tj. i pod Kliszowem, i pod Kowalewem, nazywa ostatnią bitwą w dziejach husarii.
👌
W trakcie Wielkiej Wojny Północnej używano powszechnie czworoboków piechoty? Ktoś się orientuje?
Z jakich źródeł czerpiesz informacje ?
Na końcu zawsze jest bibliografia, tam zamieszczam wszystkie źródła.
To żenujące - patrzeć na tę mapę, widzieć taki ogromny kraj, wiedzieć, że żyły w nim miliony mężczyzn, większość ziem lasy porastały, że gdyby ułamek mieszkańców zmobilizować, to i bez łaski Sasów Szwedów by zwykłą partyzancką wojną zlikwidowano kawałek po kawałku... I nic. Tłumy Polaków z palcem w uchu stały i patrzyły biernie, jak im demolują ojczyznę.
Mówi się o zniszczeniach w czasach potopu i później, że bieda była... Sorry, ale żeby wziąć kosę i siekierę, nie trzeba bogactwa. Szlachta też nie zbiedniała w rozumieniu militarnym: konia ,szablę i parę pukawek każdy nadal miał. Nie miał tyle forsy co 100 lat wcześniej na chlanie i pławienie się w luksusach. Ale wojować byłoby czym i za co.
Po prostu ludzie dali ciała. Elita państwa okazała się bandą tumanów i egoistów. Kilkanaście tysięcy Szwedów hulało bezkarnie po kraju liczącym 7 mln mieszkańców. Przy czym sami tylko Kurpie, gdy przez ich tereny później wróg przechodził, zadali mu straty idące ponoć w 1000 żołnierzy. A przecież te tereny to nikły procent obszaru ówczesnej Rzeczypospolitej.
Może czas nakręcić film o tej czarnej epoce. Tak ku przestrodze. Żeby pokazać, do czego prowadzi pozostawianie władzy w rękach tępych egoistów.
Mieszkam obok kliszowa...
Powstrzymana szarza husarii, czy paniczna ucieczka?
0:40 zbroja Nilfgaardu
Zwolennik króla czy nie to bez znaczenia gdy jest wojna. Czemu te bałwany nie chowały dumy do kieszeni i nie walczyli razem? Lepiej próbować własnych korzyści kosztem spustoszonego kraju. Aż nóż się w kieszeni otwiera. Ale my mamy przerąbaną historię
Król rozpoczął wojnę bez zgody Sejmu...
Troche gorzej niz pod kluszynem i kircholmem.
Modernizacja karabinow
Wyparla husarie
Wielka szkoda tej bitwy i całej wojny oczywiście. Wojna północna mogła odwrócić losy IRP, tym bardziej wielka szkoda, bo akurat August II jako jeden z niewielu królów elekcyjnych miał łeb na karku. A tak to wojna nas tylko osłabiła i bardzo przybliżyła do Rosji. Kto wie co by było gdybyśmy odzyskali Inflanty? Szwecja już zostałaby całkowicie wyeliminowana, zresztą tak jak została tylko że później i przez Rosję. Może August zdecydowałby się na wojnę z Prusami bądź samą Rosją?
Tak się właśnie kończą rządy demokracji
Czemu w filmie nazywasz Warszawę stolicą?
Bo Warszawa była stolicą, przeniesiona przez Zygmunta Wazę.
@@Michalson3015 A jakim dokumentem?
@@Michalson3015 Nie musisz szukać bo nie znajdziesz. Kraków był formalną stolicą kraju aż do upadku w 1795. Z drobnymi przerwami na Poznań z czego co pamiętam.
A czy formalne dokumenty uznające Warszawę za stolicę nie były z czasów PRL? To znaczy że tylko od tego czasu możemy określac ją jako stolicę?
@@nabitewnymszlaku To filozoficzne pytanie. Trochę się za bardzo czepiam. Faktycznie brzmi to bardzo pretensjonalnie. Bardziej chciałem wywołać efekt zastanowienia się. Z czego co wiem dokumenty stanowiły jasno że Kraków jest stolicą Rzeczpospolitej. Z jednej strony wiadomo że Warszawa była najważniejszym miastem z drugiej to Kraków był stolicą. Głupi więc tak trochę stolicą nazywać Warszawę.
Przyczyną powstrzymania szarży husarii było to, że husaria już była nie ta, szlachta była nie ta, ale i dowódca był beznadziejny. To prawda, że Szwedzi zmienili ustawienie wojsk, ale gdyby Lubomirski był mądry to mógł wygrać.
Czy my jesteśmy wyjątkiem w Europie, że będąc mocni, sami sprawiliśmy by zostać słabymi?
Ehhh, Ah Ten Lubomirski
Przecież to nie była Nasza wojna , ale na terytorium Polski i na koszt Polski w imię Obcycych( jak teraz) interesów.sic.!.
Kurestwo level ultimate
Moim zdaniem bitwa pod Kliszowem jest przykładem nie właściwego użycia potencjału husarii.
Albo końca pewnej epoki
dokładnie, jak to ktoś inny wspominał o bitwie pod Dobryniczami z 1605 roku. Dobrze przygotowana piechota jest w stanie odeprzeć każdą szarżę kawalerii.
Zaś husaria mogła dalej pełnić ważną rolę na polach bitew, i dalej przekazywać tradycję militarne Rzeczpospolitej, ale już jako "odchudzona" jazda ciężka, czyli odpowiednik zachodniej kirasjerii.
@@grot7x603 Kirasjerzy mieli cięższe i większe konie jak husarze. Problem z husarią w XVIII wieku polegał m.in. na upadku ducha bojowego jak i braku przeprowadzanych ćwiczeń wojskowych ludzi ją tworzących.
@@Husarz28 jasna sprawa, ale gdyby udało się utrzymać husarię jako w pełni zmilitaryzowaną formację wojskową, jak sam o tym wspomniałeś, to naturalnym krokiem byłoby wejście w buty kirasjerii, jako elitarnej ciężkiej kawalerii. Swoiste utrzymanie ciągłości tradycji wojskowej. Ale to, jak była zarządzana dawna Rzeczpospolita już na starcie dyskwalifikuje jakiekolwiek próby utrzymania, czegokolwiek w tym państwie :-/
@@grot7x603 tylko po co w takim przypadku pozbawiać dobrze działającą formacje kopii na rzecz długich pałaszy? Kirasjerzy byli narażeni na pchnięcie bagnetem, husarz z krótką kopią nie.
Wojna polsko-polska.
Obejzyj to i zoba z jakim krajem byla Polska i jest teraz
wszystko super tylko błędnie nazywasz Karola XII Szwedem ponieważ był Niemcem
Wszystko przez tą szlachtę, a idź pan w
No to plama na honorze Lubomirskich , może był z po
Szwedzi w Warszawie.
:))
:)
Tykocin moje miasto
Polska dułem
Mmm, wojny północne 😁
Czyli nie klęska husarii jak mówi legenda, ale wycofanie z pola walki.
raczej dezercja
Moje okolice
To był koniec potęgi Polski
Koniec potęgi RON nadszedł wraz z strasznym rokiem 1648...
Średniowiecze w Rzeczpospolitej trwa do dzisiaj........ 🤔
Sredniowiecze bylo postepowe i to bardzo.
Po Angielsku prosze, po Angielsku 🙏 🙄 🤦♂️
fajny odcinek ale mi głowę zaprząta wojna na Ukrainie - pomyśl nad odcinku o sprawach aktualnych to może być ciekawe
O wojnie na Ukrainie masz tyle kanałów i materiałów, że ciężko to zliczyć. Ja zostanę przy czasach minionych.
@@nabitewnymszlaku twoja wola i nie ma wcale tak dużo - fachowych jest mało są raczej wątki polityczne, trochę o sprzęcie a o bitwach i taktyce to prawie nic nie ma.
też nagrywam ciekawe filmiki
Super odcinek