@@IdillaMZ Każda opinia w jakimś stopniu jest subiektywna :D Obiektywny jest wyłącznie Bóg: ] Nie wejście do Mołdawii także miało swoje negatywne konsekwencje : ] Te tereny należało podbić i z tych terenów wraz z węgrami uczynić strefę buforową od Turcji.Lepiej by niszczone było obce pograniczne niż ojczyzny która rozwiając się wolna od wojny przynosiłaby większe przychody i mozliwości militarne : ]
@@adiadmira962 Podbić Mołdawię i zrobić z niej strefę buforową... pięknie napisane lecz nierealne. Gdyby hetman Tarnowski ruszył w pościg za wojskami hospodara to wojna pewna i to z Osmanami co dopiero powaliły wielowiekowe królestwo Węgier. Mając 6 tysięcy wojsk hetman niewiele mógł zrobić a zaangażowanie większej ilości wojsk naraziło by państwo polsko litewskie na atak Moskwy. Sama szlachta pewnie by sprzeciwiała się aangażowaniu w państwa naddunajskie a bez tego król nie wiele mógłby zrobić...
@@lukaszkonsek7940 Taką "wycieczke" długo by zapamiętano co podkreśliłoby plany włączenia Mołdawii w polską strefę wpływów. Ponadto należy pamiętać że nie wszyscy możnowładcy mołdawcy byli antypolscy a taki ruch mógłby ten stan rzeczy zmienić. Elity mołdawskie długo manewrowały między Polską a Turcją co nie raz wykorzystywaliśmy m.in podczas wypraw Żółkiewskiego do państw naddunajskich. Więc taka wycieczka raczej była nieopłacalna w dalszej perspektywie lecz mogła powstrzymać najazdy na Pokucie. Ja na miejscu Tarnowskiego zrobił to co zrobił w OTL czyli po rozbiciu Mołdawian skierował się do Lwowa.
Z Hetmanem Tarnowskim widzimy się raz na czas podczas Mszy św. Jego wspaniały pomnik nagrobny znajduje się w tarnowskiej katedrze, gdzie często zachodzę. Polecam wpisać w grafikę googla, jest kawał sztuki :) Pozdrawiam!
Jan Tarnowski, szkoda że więcej nie było tego typu dowódców, nie walił się w tańcu z wrogami. Zostawiał krwawy ślad i jego się bali najbardziej wrogowie Rzeczpospolitej. Dobry materiał
@@tomaszpo1337 Prawdziwe wojsko doprowadza do usunięcia jakiegokolwiek zagrożenia ze strony przeciwnika w przyszłości. Nigdy nie mieliśmy dowodzenia i strategii, która byłaby nastawiona na zniszczenie przeciwnika i wygranie pokoju na lata. Nigdy nie potrafiliśmy grać w politykę z jasnym i głównym celem.
@@tomaszpo1337 Niestety. Chyba masz rację. Ja bym to wyraził w ten sposób: -Trzeba mieć jasno określony długofalowy cel, który określa się jako strategię polityczną-Czyli wiedzieć co się chce osiągnąć na dłuższą metę. - Aby to osiągnąć, trzeba prowadzić odpowiednią politykę wewnętrzna,(w tym fiskalną) i międzynarodową. Dopiero wtedy ekwipuje się armię i powierza dowodzenie odpowiednim ludziom. A dopiero na końcu się jej używa uderzając punktowo i bezwzględnie. U nas zawsze wszystko przypomina doraźne gaszenie pożaru. Reasumując. Zgadzam się z Wami
@@maciekr1989 Nie, wypada podziękować szlachcie, która nie chciała dawać pieniędzy na wojnę, wliczając hetmanów. Tacy jak Zamoyski czy Chodkiewicz, którzy płacili z własnej kieszeni to bardziej wyjątki. Kler chuja mógł kiedy walki trwały na granicach
no nieźle od dłuższego czasu śledzę kanał, ale tak fantastycznie rozegranej partii jeszcze nie było wspaniała wiktoria, szkoda że w programie szkolnym tego nie było ;)
Skoro Stefan Batory poddany Sułtana został Królem Polski to tak.Faktycznie gdy kasa sułtana się zużyła i Stefan musiał zdobyć Gdańsk wtedy Niemcy zrozumieli że Hanza musi mieć wpływ na Moskwę ale niestety o których tu nie wspomnę było za pózno a o mocarstwie które istniało kilkanaście lat czyli Królestwo Szwecji,Norwegii ,Finlandii oraz Rzeczypospolitej Obojga Narodów za Wazy był problem dla kompani,banków i masonów i wtedy zaistniał Święty Andrzej Bobola.
Akurat w tym przypadku naprawdę nie wiem po co była nam biedna i chwiejna politycznie Mołdawia. Za kilka lat po skończeniu wojny z Habsburgami, sułtan (może nawet rękami samych Mołdawian) przywróciły ten kraj w swoje wpływy
Demokracja to była tylko z nazwy. Prawo do głosu wg najbardziej optymistycznych szacunków miało 10% ludności, chłopi byli wyjęci z pod prawa i zdani na łaskę swoich właścicieli. Liberum veto to też taka nie bardzo demokratyczna instytucja była, taka bardziej anarchistyczna.
@@lukaszkonsek7940 W 16 i w 17 wieku Polska demokracja oczywiście odnosiła się tylko do klasy wyższej. Chłopstwo i mieszczaństwo nie brało udziału w życiu politycznym kraju. Nie mniej jednak tylko dwa kraje na świecie w tamtym okresie miały ustroje demokratyczne. Polska i Anglia. Z tym że w Anglii mimo ograniczonej władzy królewskiej obywatele płacili podatki. U nas podatków w zasadzie się nie płaciło no chyba że zadecydował o tym sejm lecz z tym różnie bywało. Wracając jednak do ustroju politycznego to warto pamiętać że gdy nasi panowie bracia szerzyli w Polsce anarchię nasi przyszli zaborcy umacniali władzę królewską w swoich krajach a czym to się skończyło? Doskonale wiemy. Demokracja jest wygodna dla obywateli ale destrukcyjna dla każdego państwa.
@@bohunbohun6679 Gratuluję zdolności dedukcji. Po tym jak zrozumiałeś, że 1 RP to była efektywnie anarchia, powróciłeś do wniosku, że demokracja się nie sprawdza.
@@lukaszkonsek7940 Każda demokracja jest w pewnym sensie rodzajem anarchii. Stare przysłowie mówi: gdy kucharek sześć to nie ma co jeść. Rządy opierające się na tłumie zwaśnionych ludzi których decyzje zatwierdza kolejny tłum zwaśnionych ludzi ( sejm i senat) a wszystko to nakręcane jest przez bandę manipulantów czyli dziennikarzy, którym nie zawsze na rękę jest stabilizacja kraju prowadzi to do chaosu. A czymże jest chaos w polityce jeśli nie anarchią.
@@bohunbohun6679 Tak, monarchia to też jest anarchia, bo najsilniejszy robi co chce, a reszta wokół niego skacze. Takie same głupie uzasadnienie jak twoje
Mała, biedna, do tego płacąca wysoki coroczny haracz sułtanowi Mołdawia wystawiła 17.000 żołnierzy. Duża, bogata, przeżywająca swój złoty wiek Polska wystawiła 5.000 żołnierzy. To prawdziwy cud, że to państwo zniknęło z mapy dopiero pod koniec XVIII wieku.
Bogata była szlachta, a państwo było podzielone w ich wyniku. Zresztą taki hegemon był podgryzany przez inne mocarstwa, którego go otaczały. Rzeczypospolita zamiast poszerzać tereny, to jedynie chciała ich bronic. Obranie doktryny defensywnej było błędne jak na tamte czasy, bo aby przetrwać, należało cały czas podbijać i walczyć.
1:17 nie do końca bezpodstawnie. W 1387 Jagiełło zastawił Piotrowi pierwszemu pokucie i nigdy nie spłacił pożyczki stąd te roszczenia hospodarów do Pokucia
@@aegir8937 ...dlatego dałem łapkę, nie negując przytaczanych faktów... w każdym razie król Władysław nie widział powodu, by upadłą dłużność spłacić, choć gotówki sporo miał, dlaczego więc ja miał bym tę decyzję władcy negować lub sądzić nie znając prawdziwych pobudek i aktów prawnych...? pozdro
...ongiś rościł sobie prawo do Korony Polskiej protestancki król szwedzki, w zamian za co ordynat Zamoyski podarował mu protestanckie Niderlandy... (cóż dodać, cóż ująć?)
Cieszę się że trafilemna te filmy. Jak pomyślę ze prowdzilismy wojny z Moldawia, potrzac na obrcna mapę to jestem zakrecony. Takie to byly czasy wojenka i wojenka Dziś jest podobnie tylko ze wojenka gospodarcza. Ale sa politycy ktorzy twierdzą ze kaptal nie ma narodowości,
Czytam za viki: 16 lutego 1520 w Toruniu omawiał z królem plany podboju zbuntowanych Prus zakonnych. Jan Amor Tarnowski był autorem zwycięskiej strategii militarnej w tej wojnie], choć zastosował ją hetman Mikołaj Firlej]. Osobiście uczestniczył w wojnie polsko-krzyżackiej 1519-1521, m.in. w czasie oblężenia Królewca w 1520 roku.
Polscy dowódcy i żołnierze byli tacy wspaniali. Bardzo dobry przykład jak znacznie mniej ich było, a jak pięknie wygrali bitwę zabijąc i pojmując tyle wroga, a samemu tracą znacznie mnie niestety poległych.
Za Jagiellonów nawet z taką Mołdawią sobie ledwie radziliśmy. Jakież mieliśmy szczęście, że Turcy byli jeszcze daleko i zajęci Węgrami i Austrią, Rosja dopiero zaczynała tworzyć swoją potęgę, podobnie jak Szwecja, a Niemcy ulegli rozbiciu na setki państewek. W przeciwnym razie, upadlibyśmy pod ich rządami.
Zupełnie jak my dzisiaj Oczywiście mamy iluzje wyboru rządzących z tej samej puli od 30lat No i kler jak zwykle ma najwięcej do powiedzenia,a podatków nie płaci.
...cóż, chłop nie płacił podatków (chyba że, gdy się w karczmie opił), zaś pańszczyzna to właśnie podatek pośredni w "naturaliach" (nigdy nie przekraczający 108. dni!), który za chłopa płacił w gotowiźnie pan... ...nie zapominajmy iż; "...w czas nieurodzaju, pan chłopa przy życiu utrzymywać powinien, choćby uszczerbku na mieniu doznał..." ...dziś odpracowywujemy 162. dni robocze "pańszczyzny" oraz (+/-) 20 % od wydawanych pieniędzy, czyli następnych 42. dni roboczych... itd.itp. 😷🤬😡🤨🤔🧐🙄😎 zdrowia i rozsądku wszystkim życzę
Władysław Jagiełło zastawił hospodarowi mołdawskiemu Pokucie. Nigdy go nie spłacono, a wkrótce ponownie zajęto zbrojnie, stąd pretensje Mołdawian do tej krainy
Mam pytanie, czy będziesz częściej opowiadać o bitwach z okresu trochę póżniejszych? Chętnie bym usłyszał, np. o bitwie pod Waterloo, zwłaszcza, że w niej też brali udział Polacy.
@@nabitewnymszlaku warto też zapoznać się z bitwą po Fuengirollą, z czasów wojen napoleońskich. Po pierwsze, to jeden z nielicznych przypadków, kiedy Polacy stanęli do walki przeciw brytyjczykom, a po drugie to kolejny przykład waleczności, kunsztu wojennego i odrobiny szczęścia, polskiego żołnierza walczącego z dużo liczniejszym i lepiej uzbrojonym przeciwnikiem.
@@qirmizi6085 od dwustu lat wszyscy rozprawiają o mrocznych kartach naszej historii, a ty wyjeżdżasz z takimi bzdurami..... Przyjęcie Żydów Brak reform w czasie RON Polski naród od zawsze miłował pokój i pacyfizm Zbyt radykalna akceptacja innowierców Brak rozwoju miast i przemysłu Lewicowe powstania To tylko kilka z naszych błędów i zbrodni wobec narodu polskiego, wałkowane od stuleci. Błagam przestań chrzanić.
@@Sattivasa zadne bzdury,te nieustajace wojenki na kresach wbily smiertelny gwozdz do trumny RP ,braklo wizji i przewidywania,liczylo sie tylko dzis i teraz.
@@Sattivasa no tak,RP umierala dlugo i mozolnie,Potop to chyba najwieksza kleska w tamtych czasach,wrecz katastrofa,mysle ze mozna ja poruwnac od II wojny swiatowej w skutkach dla RP
@@marmay6874 Potop to klęska, przy której II wojna światowa zdawać się może niemal dziecinną igraszką. Ten XVII wiek to było dość nieciekawe stulecie. My mieliśmy Chmielnickiego, rosyjski i szwedzki najazd, a na zachód od nas wcześniej toczyła się wyjątkowo paskudna wojna zwana trzydziestoletnią. Liczba ludności Czech spadła po tej wojnie do zaledwie 1/4. Tyle tylko, że zdążyliśmy już przenieść się w czasie o sto i więcej lat od bitwy pod Obertynem🤣🤣🤣
@@tigerland831 nie, tego epizodu w filmie w ogóle nie było, a w książce tylko wspomniane, jak się Karolus Litwinom wymknął. Teraz mnie oświeciło, że Prostki leżą opodal Grajewa, na trasie Ełk-Gołdap. Szczerze nie polecam tamtędy jeździć autem, kocie łby zamiast asfaltu i to takie, które chyba pamiętają Potop, nawet przy 50 km/h można zerwać zawieszenie 😒
Małe pytanko do miłośników tego okresu w historii. Gdybym chciał zagrać w jakaś grę (np. strategię) osadzona w realiach XVI lub XVIIw to co możecie polecić oprócz "Kozaków"?? Chętnie bym się przekonał, czy mam jakieś szanse w jednej z tych historycznych bitew?
Może nie o bitwach, ale o zarządzaniu państwem i 'kolorowaniu' mapy to szczerze polecam Europa Universalis IV. Wysoki próg wejścia, ale gdy w końcu się trochę ogarnie to gra się przyjemnie. No i może trochę pasować jeszcze Mount and Blade: Ogniem i mieczem, tam możesz toczyć potyczki.
@@nabitewnymszlaku Dzięki za radę. Skorzystam. Ps. Robisz dobrą robotę. Wszyscy tylko o II wś a to powoli staje się nudne. Uważam że znalazłeś ciekawa niszę w tematyce historycznej. Działaj dalej.
Wcale nie zwykle. A w tym przypadku dlatego, że trzeba było stanąć przeciwko profesjonalnej, dobrze uzbrojonej i wyposażonej armii. Tarnowski też zapewne wolałby mieć liczniejsze wojsko.
Ciekawię wszystko opisane , ale mam pytanie z kąt tę wiedzę czerpiecie? Wiadomo nie od dzisiaj że każdy kraj wyolbrzymia swoje zasługi tak żeby następne pokolenia były dumne ze swoich poprzedników czyli ojców dziadów i tak dalej , ale czy to jest prawda ??
Cześć, kanał tworzę sam, a na końcu materiałów zawsze jest bibliografia z której powstaje dany materiał. Niestety sam nie prowadzę żadnych badań na owe tematy, muszę wiec ufać autorom danych publikacji.
Przecież to jest absurdalne biorąc pod uwagę potencjał militarny kraju, że taka Mołdawia wystawiła armię liczącą ponad 20 tysięcy ludzi podczas gdy cała Korona wysłała tylko 6 tysięcy. Przez całą nasza historię zwycięstwa zawdzięczamy geniuszowi militarnemu dowódców albo heroizmowi żołnierzy, bo prawie zawsze wróg miał przewagę, a później oczywiście klasycznie zaprzepaszczona szansa żeby wykorzystać zwycięstwo politycznie.
Niemal za każdym razem wystawialiśmy 2-3 razy mniejszą armię ale mimo to udało nam się zwyciężać. Potencjał kraju był ogromny i gdyby nie pacyfizm szlachty która nie chciała prowadzić polityki ekspansywnej a także nieudolne decyzję władców to Polska bez problemu stała by się środkowoeuropejskim a może nawet ogólnoeuropejskim mocarstwem. Mało który kraj umiał zwyciężać tak małą armia
Gdyby nie wyśmienici dowódcy to z taką ilością wojska upadlibyśmy już w XVI wieku. Nawet takie wypierdki jak Mołdawia czy ledwo ponad milionowa Szwecja umiała wystawić dużą armię. A Moskwa która miała najgorzej opłacana armię w Europie? Bez problemu wystawiała ponad 100 tysięczną armię
Żal za I Rzeczpospolitą gdzie Polacy byli u siebie i nie robili za pachołków Jankesów i Żydów jak to dzisiaj ma miejsce. Okazuje się że Historię Polski trzeba głęboko zrewidować. Okazuje się że zorganizowanym Państwem jesteśmy jakieś 4 tys lat a podwaliny położył Lech I Wielki w 1968 r p.n.e. Lech to nie było tylko Imię lecz Tytuł i nie każdy to miano dostawał.
Nie jestem Polakiem🐖 (od 30 roku życia) i jestem z tego dumny! 🙌Lepiej późno niż wcale; codzienie gdy otwieram oczy, dziękuję ŻYJĄCEMU WIECZNIE; że nie jestem już katolikiem.👋🏽🦕🤗 #Rozum
cała Polska też się cieszy, żebyż tak wszyscy podobni tobie mieli tę kapkę uczciwości by przestać udawać Polaka i wynieść się z tak znienawidzonego przez siebie kraju
Historia pokazuje że w czasie wojny najlepsze są rządy jednej i zdecydowanej ręki, a nie żadnego sejmu pełnego przekupnych lub zważających tylko na swój interes jegomościów. Dyktatura na czas wojny.
No nareszcie film o panu hetmanie Janie Amorze Tarnowskim, wielkie serducho ode mnie
Ahh uwielbiam ten moment kiedy na pasku pojawia mi się powiadomienie o twoim filmie :)
Dołączam się do komentarza
Zwycięstwo ni zostało wykorzystane-STANDARD : ]
To subiektywna opinia. Wejście do Mołdawii miałoby swoje konsekwencje.
@@IdillaMZ Każda opinia w jakimś stopniu jest subiektywna :D Obiektywny jest wyłącznie Bóg: ] Nie wejście do Mołdawii także miało swoje negatywne konsekwencje : ] Te tereny należało podbić i z tych terenów wraz z węgrami uczynić strefę buforową od Turcji.Lepiej by niszczone było obce pograniczne niż ojczyzny która rozwiając się wolna od wojny przynosiłaby większe przychody i mozliwości militarne : ]
@@adiadmira962 Podbić Mołdawię i zrobić z niej strefę buforową... pięknie napisane lecz nierealne. Gdyby hetman Tarnowski ruszył w pościg za wojskami hospodara to wojna pewna i to z Osmanami co dopiero powaliły wielowiekowe królestwo Węgier. Mając 6 tysięcy wojsk hetman niewiele mógł zrobić a zaangażowanie większej ilości wojsk naraziło by państwo polsko litewskie na atak Moskwy. Sama szlachta pewnie by sprzeciwiała się aangażowaniu w państwa naddunajskie a bez tego król nie wiele mógłby zrobić...
@@elderheart1073 A nie można było zrobić takiej wycieczki jak Brzetysław po Wielkopolsce?
@@lukaszkonsek7940 Taką "wycieczke" długo by zapamiętano co podkreśliłoby plany włączenia Mołdawii w polską strefę wpływów. Ponadto należy pamiętać że nie wszyscy możnowładcy mołdawcy byli antypolscy a taki ruch mógłby ten stan rzeczy zmienić. Elity mołdawskie długo manewrowały między Polską a Turcją co nie raz wykorzystywaliśmy m.in podczas wypraw Żółkiewskiego do państw naddunajskich. Więc taka wycieczka raczej była nieopłacalna w dalszej perspektywie lecz mogła powstrzymać najazdy na Pokucie. Ja na miejscu Tarnowskiego zrobił to co zrobił w OTL czyli po rozbiciu Mołdawian skierował się do Lwowa.
Z Hetmanem Tarnowskim widzimy się raz na czas podczas Mszy św. Jego wspaniały pomnik nagrobny znajduje się w tarnowskiej katedrze, gdzie często zachodzę. Polecam wpisać w grafikę googla, jest kawał sztuki :) Pozdrawiam!
To prawdziwy cud, że po tylu wojnach jego grób jest wciąż cały. Pozdrawiam!
Bardzo solidne przygotowanie programu tak jak zawsze. Dziękujemy.
Później obejrzę materiał, ale już dziękuję za zrobienie jego ;)
Świetny filmik! łapka w górę! Naprawdę super robota!
Dobra robota, jak zwykle!
Jan Tarnowski, szkoda że więcej nie było tego typu dowódców, nie walił się w tańcu z wrogami. Zostawiał krwawy ślad i jego się bali najbardziej wrogowie Rzeczpospolitej. Dobry materiał
Facet miał zmysł taktyczny.
Trzeba przyznać że nie wystarczy mieć bitnych żołnierzy.
Dowodzenie to podstawa.
@@tomaszpo1337 Prawdziwe wojsko doprowadza do usunięcia jakiegokolwiek zagrożenia ze strony przeciwnika w przyszłości. Nigdy nie mieliśmy dowodzenia i strategii, która byłaby nastawiona na zniszczenie przeciwnika i wygranie pokoju na lata. Nigdy nie potrafiliśmy grać w politykę z jasnym i głównym celem.
dokładmie
@@tomaszpo1337
Niestety. Chyba masz rację.
Ja bym to wyraził w ten sposób:
-Trzeba mieć jasno określony długofalowy cel, który określa się jako strategię polityczną-Czyli wiedzieć co się chce osiągnąć na dłuższą metę.
- Aby to osiągnąć, trzeba prowadzić odpowiednią politykę wewnętrzna,(w tym fiskalną) i międzynarodową.
Dopiero wtedy ekwipuje się armię i powierza dowodzenie odpowiednim ludziom. A dopiero na końcu się jej używa uderzając punktowo i bezwzględnie.
U nas zawsze wszystko przypomina doraźne gaszenie pożaru.
Reasumując. Zgadzam się z Wami
@@cavax9532 imperializm w nowożytnej Europie nie pojawił się z dnia na dzień
Lepiej gdy lew prowadzi owce, niż gdy owca prowadzi lwy.
Jak zawsze swietny materiał!Dzięki!
Twoje akcentowanie ,,się" nadaję wyjątkowy klimat twoim materiałom
Bardzo długo mógłbym się rozpisywać na temat twoich filmów ale powiem tylko jedno SUPER !!!!!!!! :)
Dzięki!
Dobre podsumowanie całej naszej historii - zwycięstwo nie zostało wykorzystane
Bardzo lubię twoje filmy i czekam na więcej 🙂
Nowy film od ulubionego RUclipsra i humor poprawiony 🙂
Już nie mogę się doczekać kolejnych odcinków ;) Może coś o bitwie pod Mątwami? ;)
Świetne jak zawsze.
GENIALNY KANAŁ !!!! i te grafiki ukazujące boje !!! REWELACJA !!!
Zwycięstwo (tu wpisz dowolną nazwę) nie zostało wykorzystane
Historia Polski w pigułce
w większości przypadków wypada podziękować klerowi.
@@maciekr1989
Nie, wypada podziękować szlachcie, która nie chciała dawać pieniędzy na wojnę, wliczając hetmanów. Tacy jak Zamoyski czy Chodkiewicz, którzy płacili z własnej kieszeni to bardziej wyjątki. Kler chuja mógł kiedy walki trwały na granicach
@@maciekr1989 Jak niby kler wpływał na decyzje militarne?
Prawda, ta muzyka na końcu podsumowuje to w sposób perfekcyjny :)
no nieźle
od dłuższego czasu śledzę kanał, ale tak fantastycznie rozegranej partii jeszcze nie było
wspaniała wiktoria, szkoda że w programie szkolnym tego nie było ;)
Świetny materiał jak zawsze
Świetny materiał 😃👌👍
💪💟🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱💟👍
Pozdrawiam z Przepięknego Polskiego Śląska Opolskiego :)
Genialny Hetman :)
Skoro Stefan Batory poddany Sułtana został Królem Polski to tak.Faktycznie gdy kasa sułtana się zużyła i Stefan musiał zdobyć Gdańsk wtedy Niemcy zrozumieli że Hanza musi mieć wpływ na Moskwę ale niestety o których tu nie wspomnę było za pózno a o mocarstwie które istniało kilkanaście lat czyli Królestwo Szwecji,Norwegii ,Finlandii oraz Rzeczypospolitej Obojga Narodów za Wazy był problem dla kompani,banków i masonów i wtedy zaistniał Święty Andrzej Bobola.
Świetna robota :D
Dzięki!
Elegancko :) ehh ile to my mamy niewykorzystanych zwycięstw...ktoś to policzył kiedyś?😅
Jak zawsze idealnie!!
Bardzo ciekawy materiał historyczny
Tak dobre że obejrzałem dwa razy xD
Świetny filmik :) Teraz po cichu liczę na kontynuacje bitew z okresu powstania Chmielnickiego, bądź Parkany 1683 ;)
Dobre jak zawsze :)
Czy my w ogóle kiedyś wykorzystaliśmy jakieś duże zwycięstwo? Kolejna świetna batalia zaprzepaszczona mimo że sułtan walczył wtedy z Habsburgami...
Akurat w tym przypadku naprawdę nie wiem po co była nam biedna i chwiejna politycznie Mołdawia. Za kilka lat po skończeniu wojny z Habsburgami, sułtan (może nawet rękami samych Mołdawian) przywróciły ten kraj w swoje wpływy
świetny materiał
Demokracja. Takie modne dziś słowo. Dla l RP okazała się destrukcyjna.
Demokracja to była tylko z nazwy. Prawo do głosu wg najbardziej optymistycznych szacunków miało 10% ludności, chłopi byli wyjęci z pod prawa i zdani na łaskę swoich właścicieli. Liberum veto to też taka nie bardzo demokratyczna instytucja była, taka bardziej anarchistyczna.
@@lukaszkonsek7940 W 16 i w 17 wieku Polska demokracja oczywiście odnosiła się tylko do klasy wyższej. Chłopstwo i mieszczaństwo nie brało udziału w życiu politycznym kraju. Nie mniej jednak tylko dwa kraje na świecie w tamtym okresie miały ustroje demokratyczne. Polska i Anglia. Z tym że w Anglii mimo ograniczonej władzy królewskiej obywatele płacili podatki. U nas podatków w zasadzie się nie płaciło no chyba że zadecydował o tym sejm lecz z tym różnie bywało. Wracając jednak do ustroju politycznego to warto pamiętać że gdy nasi panowie bracia szerzyli w Polsce anarchię nasi przyszli zaborcy umacniali władzę królewską w swoich krajach a czym to się skończyło? Doskonale wiemy. Demokracja jest wygodna dla obywateli ale destrukcyjna dla każdego państwa.
@@bohunbohun6679 Gratuluję zdolności dedukcji. Po tym jak zrozumiałeś, że 1 RP to była efektywnie anarchia, powróciłeś do wniosku, że demokracja się nie sprawdza.
@@lukaszkonsek7940 Każda demokracja jest w pewnym sensie rodzajem anarchii. Stare przysłowie mówi: gdy kucharek sześć to nie ma co jeść. Rządy opierające się na tłumie zwaśnionych ludzi których decyzje zatwierdza kolejny tłum zwaśnionych ludzi ( sejm i senat) a wszystko to nakręcane jest przez bandę manipulantów czyli dziennikarzy, którym nie zawsze na rękę jest stabilizacja kraju prowadzi to do chaosu. A czymże jest chaos w polityce jeśli nie anarchią.
@@bohunbohun6679 Tak, monarchia to też jest anarchia, bo najsilniejszy robi co chce, a reszta wokół niego skacze. Takie same głupie uzasadnienie jak twoje
Kozak materiał rób więcej!!!
Będziesz nagrywać filmy ze wcześniejszych okresów proponuje np wojny Bolesława Krzywoustego, a poza tym świetny odcinek.
Walki Bolesława Krzywoustego o włączenie pomorza
@@jacekrega7682 Tak ale nie musi być tylko z Pomorzaninami, ponieważ walczył on z każdym sąsiadem.
@@August_Aurelian To prawda pozdrawiam
Mała, biedna, do tego płacąca wysoki coroczny haracz sułtanowi Mołdawia wystawiła 17.000 żołnierzy. Duża, bogata, przeżywająca swój złoty wiek Polska wystawiła 5.000 żołnierzy. To prawdziwy cud, że to państwo zniknęło z mapy dopiero pod koniec XVIII wieku.
Bogata była szlachta, a państwo było podzielone w ich wyniku. Zresztą taki hegemon był podgryzany przez inne mocarstwa, którego go otaczały. Rzeczypospolita zamiast poszerzać tereny, to jedynie chciała ich bronic. Obranie doktryny defensywnej było błędne jak na tamte czasy, bo aby przetrwać, należało cały czas podbijać i walczyć.
Polska wystawiła profesjonalne wojsko zaciężne, dobrze uzbrojone i wyposażone. Hospodar wystawił zbieraninę poddanych.
Dobrze obejrzeć po ostatnim meczyku :)
Super robota!
1:17 nie do końca bezpodstawnie. W 1387 Jagiełło zastawił Piotrowi pierwszemu pokucie i nigdy nie spłacił pożyczki stąd te roszczenia hospodarów do Pokucia
...fakt!
(choć to sprawa sądowa, gdyż dług/wierzycielstwo nie przechodzi na uzurpatora, lecz na prawowitego władcę-spatkobiercę)
@@kemodalerd4243 może i tak ale dało to mimo wszystko pretekst władca Mołdawii do rajdów na pokucie
@@aegir8937 ...dlatego dałem łapkę, nie negując przytaczanych faktów...
w każdym razie król Władysław nie widział powodu, by upadłą dłużność spłacić, choć gotówki sporo miał, dlaczego więc ja miał bym tę decyzję władcy negować lub sądzić nie znając prawdziwych pobudek i aktów prawnych...?
pozdro
...ongiś rościł sobie prawo do Korony Polskiej protestancki król szwedzki, w zamian za co ordynat Zamoyski podarował mu protestanckie Niderlandy...
(cóż dodać, cóż ująć?)
Twardy był ten Tarnowski. W czasie oblegania moskiewskiego miasta kazał zgładzić wszystkich jej obrońców (1400) za stawianie oporu
Nie mogę się doczekać Orszy!
Zajebisty odcinek
Dzięki
O jak szybciutko ❤
będzie kiedyś odcinek o Bajdzie ? ale ten film super
Cieszę się że trafilemna te filmy. Jak pomyślę ze prowdzilismy wojny z Moldawia, potrzac na obrcna mapę to jestem zakrecony. Takie to byly czasy wojenka i wojenka Dziś jest podobnie tylko ze wojenka gospodarcza. Ale sa politycy ktorzy twierdzą ze kaptal nie ma narodowości,
Czytam za viki: 16 lutego 1520 w Toruniu omawiał z królem plany podboju zbuntowanych Prus zakonnych. Jan Amor Tarnowski był autorem zwycięskiej strategii militarnej w tej wojnie], choć zastosował ją hetman Mikołaj Firlej]. Osobiście uczestniczył w wojnie polsko-krzyżackiej 1519-1521, m.in. w czasie oblężenia Królewca w 1520 roku.
Bordzo mine to dziwi ,ze hetman Tarnowski jest zapomniany i brakuje ulic nazwanych Jego imieniem .
Nagrasz film o lądowaniu w Normandii
Mały błąd na początku Skania była wtedy w Danii nie w Szwecji. Wiem że mały nic nie znaczący błąd ale myślę że warto podkreślić ;)
Zgadza się, mój błąd. Dzięki za info
Polscy dowódcy i żołnierze byli tacy wspaniali. Bardzo dobry przykład jak znacznie mniej ich było, a jak pięknie wygrali bitwę zabijąc i pojmując tyle wroga, a samemu tracą znacznie mnie niestety poległych.
Miło słyszeć o swym przodku
Za Jagiellonów nawet z taką Mołdawią sobie ledwie radziliśmy. Jakież mieliśmy szczęście, że Turcy byli jeszcze daleko i zajęci Węgrami i Austrią, Rosja dopiero zaczynała tworzyć swoją potęgę, podobnie jak Szwecja, a Niemcy ulegli rozbiciu na setki państewek. W przeciwnym razie, upadlibyśmy pod ich rządami.
Za Jagiellonów Turcy nie potrafili sobie poradzić ze Skanderbegiem.
Chłop obywatelem nie był, ale podatki płacić musiał :)
Był poddanym.
Zupełnie jak my dzisiaj
Oczywiście mamy iluzje wyboru rządzących z tej samej puli od 30lat
No i kler jak zwykle ma najwięcej do powiedzenia,a podatków nie płaci.
@@daro7993 Co masz na myśli ? Mówisz takimi ogolnikami jak lewica.
@@daro7993 ruclips.net/video/UKC4KY7jcQU/видео.html
...cóż, chłop nie płacił podatków (chyba że, gdy się w karczmie opił), zaś pańszczyzna to właśnie podatek pośredni w "naturaliach" (nigdy nie przekraczający 108. dni!), który za chłopa płacił w gotowiźnie pan...
...nie zapominajmy iż;
"...w czas nieurodzaju, pan chłopa przy życiu utrzymywać powinien, choćby uszczerbku na mieniu doznał..."
...dziś odpracowywujemy 162. dni robocze "pańszczyzny" oraz (+/-) 20 % od wydawanych pieniędzy, czyli następnych 42. dni roboczych...
itd.itp.
😷🤬😡🤨🤔🧐🙄😎
zdrowia i rozsądku wszystkim życzę
Władysław Jagiełło zastawił hospodarowi mołdawskiemu Pokucie. Nigdy go nie spłacono, a wkrótce ponownie zajęto zbrojnie, stąd pretensje Mołdawian do tej krainy
Mam pytanie, czy będziesz częściej opowiadać o bitwach z okresu trochę póżniejszych? Chętnie bym usłyszał, np. o bitwie pod Waterloo, zwłaszcza, że w niej też brali udział Polacy.
Lepiej się czuję w XVI-XVII w., chociaż odcinek o wojnie francusko-pruskiej dobrze się przyjął, więc niczego nie wykluczam
@@nabitewnymszlaku rozumiem, każdy robi to co lubi. Dzięki za odpowiedź ;)
A jak bym wolał z wcześniejszych, trudno wszystkim dogodzić :D
@@August_Aureliankażdy lubi co innego
@@nabitewnymszlaku warto też zapoznać się z bitwą po Fuengirollą, z czasów wojen napoleońskich. Po pierwsze, to jeden z nielicznych przypadków, kiedy Polacy stanęli do walki przeciw brytyjczykom, a po drugie to kolejny przykład waleczności, kunsztu wojennego i odrobiny szczęścia, polskiego żołnierza walczącego z dużo liczniejszym i lepiej uzbrojonym przeciwnikiem.
Można liczyć na filmy o podbojach Gajusza Juliusza Cezara?
1000 wyrżniętych jeńców, znaczy nie byliśmy tacy święci jak większość uważa.
Nikt tak nie uważa. Po czym to wnosisz ? Poza tym ogarnij się trochę bo praktyka zabijania jeńców była ówcześnie powszechna.
@@pawmal1988 często Polacy w dyskusji wnoszą argument że polska była nieskazitelna , udając że nic na sumieniu Polska nigdy nie miała.
@@qirmizi6085 niby kiedy i gdzie są takie argumenty ? Chyba tylko w Twojej głowie ..
@@pawmal1988 podczas dyskusji o historii , jak nie słyszałeś nigdy takich stwierdzeń to żyjesz w jakiejś bańce w której masz tylko jeden krąg poglądów
@@qirmizi6085 od dwustu lat wszyscy rozprawiają o mrocznych kartach naszej historii, a ty wyjeżdżasz z takimi bzdurami.....
Przyjęcie Żydów
Brak reform w czasie RON
Polski naród od zawsze miłował pokój i pacyfizm
Zbyt radykalna akceptacja innowierców
Brak rozwoju miast i przemysłu
Lewicowe powstania
To tylko kilka z naszych błędów i zbrodni wobec narodu polskiego, wałkowane od stuleci. Błagam przestań chrzanić.
Kiedy bitwa pod Warną ?
w 1444
Jak większość naszych największych zwycięstw tak i to nie zostało należycie wykorzystane z powodu chciwości i słabości polskiej szlachty
Bzdury.
@@Sattivasa zadne bzdury,te nieustajace wojenki na kresach wbily smiertelny gwozdz do trumny RP ,braklo wizji i przewidywania,liczylo sie tylko dzis i teraz.
@@marmay6874
Wiesz, wtedy wszyscy toczyli jakieś "wojenki" na kresach i nie tylko na kresach.
@@Sattivasa no tak,RP umierala dlugo i mozolnie,Potop to chyba najwieksza kleska w tamtych czasach,wrecz katastrofa,mysle ze mozna ja poruwnac od II wojny swiatowej w skutkach dla RP
@@marmay6874
Potop to klęska, przy której II wojna światowa zdawać się może niemal dziecinną igraszką.
Ten XVII wiek to było dość nieciekawe stulecie. My mieliśmy Chmielnickiego, rosyjski i szwedzki najazd, a na zachód od nas wcześniej toczyła się wyjątkowo paskudna wojna zwana trzydziestoletnią. Liczba ludności Czech spadła po tej wojnie do zaledwie 1/4.
Tyle tylko, że zdążyliśmy już przenieść się w czasie o sto i więcej lat od bitwy pod Obertynem🤣🤣🤣
Hetman Tarnowski był wybitnym dowódcą.
Będzie bitwa pod Oliwą ?
I to właśnie nazywamy Polską fantazją!!!
Nie rozumiem co z nią się stało!!!.
Dziśejsi politycy i wijakowi a uwczesśni sami powiedzcie
Cześć. Pozdrawiam
Cześć
@@nabitewnymszlaku : )
Zróbcie o porażce pod kliszowem, tylko dobgłębnie.
zawsze jak wróg nazabijał,narabował dopiero wtedy panowie raczyli opłacić wojsko.
i jak taki kraj miałby mieć prawo do istnienia..
Była już ostatnia bitwa z filmu Potop, nie wiem gdzie to było ?
Prostki, dzisiaj bodaj Warmińsko-mazurskie. Nie było jeszcze.
@@ortsac1255 A nie w widłach Wisły i Sanu ?
@@tigerland831 nie, tego epizodu w filmie w ogóle nie było, a w książce tylko wspomniane, jak się Karolus Litwinom wymknął. Teraz mnie oświeciło, że Prostki leżą opodal Grajewa, na trasie Ełk-Gołdap. Szczerze nie polecam tamtędy jeździć autem, kocie łby zamiast asfaltu i to takie, które chyba pamiętają Potop, nawet przy 50 km/h można zerwać zawieszenie 😒
Małe pytanko do miłośników tego okresu w historii.
Gdybym chciał zagrać w jakaś grę (np. strategię) osadzona w realiach XVI lub XVIIw to co możecie polecić oprócz "Kozaków"??
Chętnie bym się przekonał, czy mam jakieś szanse w jednej z tych historycznych bitew?
Może nie o bitwach, ale o zarządzaniu państwem i 'kolorowaniu' mapy to szczerze polecam Europa Universalis IV. Wysoki próg wejścia, ale gdy w końcu się trochę ogarnie to gra się przyjemnie.
No i może trochę pasować jeszcze Mount and Blade: Ogniem i mieczem, tam możesz toczyć potyczki.
@@nabitewnymszlaku
Dzięki za radę. Skorzystam.
Ps. Robisz dobrą robotę. Wszyscy tylko o II wś a to powoli staje się nudne.
Uważam że znalazłeś ciekawa niszę w tematyce historycznej. Działaj dalej.
Medieval II Total War zahacza o XVI wiek. Polska w tej grze ma najlepszą jazdę.
Czemu wrog zwykle byl o wile licznieszy od Polaków?
Bo na prawdziwych wojowników trzeba słać liczniejsze wojska, jeśli nie ma się tak dobrych, jak w dawnej Rzeczypospolitej :)
Wcale nie zwykle. A w tym przypadku dlatego, że trzeba było stanąć przeciwko profesjonalnej, dobrze uzbrojonej i wyposażonej armii. Tarnowski też zapewne wolałby mieć liczniejsze wojsko.
Ciekawię wszystko opisane , ale mam pytanie z kąt tę wiedzę czerpiecie? Wiadomo nie od dzisiaj że każdy kraj wyolbrzymia swoje zasługi tak żeby następne pokolenia były dumne ze swoich poprzedników czyli ojców dziadów i tak dalej , ale czy to jest prawda ??
Cześć, kanał tworzę sam, a na końcu materiałów zawsze jest bibliografia z której powstaje dany materiał. Niestety sam nie prowadzę żadnych badań na owe tematy, muszę wiec ufać autorom danych publikacji.
Przecież to jest absurdalne biorąc pod uwagę potencjał militarny kraju, że taka Mołdawia wystawiła armię liczącą ponad 20 tysięcy ludzi podczas gdy cała Korona wysłała tylko 6 tysięcy. Przez całą nasza historię zwycięstwa zawdzięczamy geniuszowi militarnemu dowódców albo heroizmowi żołnierzy, bo prawie zawsze wróg miał przewagę, a później oczywiście klasycznie zaprzepaszczona szansa żeby wykorzystać zwycięstwo politycznie.
Niemal za każdym razem wystawialiśmy 2-3 razy mniejszą armię ale mimo to udało nam się zwyciężać. Potencjał kraju był ogromny i gdyby nie pacyfizm szlachty która nie chciała prowadzić polityki ekspansywnej a także nieudolne decyzję władców to Polska bez problemu stała by się środkowoeuropejskim a może nawet ogólnoeuropejskim mocarstwem. Mało który kraj umiał zwyciężać tak małą armia
Gdyby nie wyśmienici dowódcy to z taką ilością wojska upadlibyśmy już w XVI wieku. Nawet takie wypierdki jak Mołdawia czy ledwo ponad milionowa Szwecja umiała wystawić dużą armię. A Moskwa która miała najgorzej opłacana armię w Europie? Bez problemu wystawiała ponad 100 tysięczną armię
Warto też mieć na uwadze fakt, że nie ilość ale jakość i doświadczenie żołnierzy miało ogromne znaczenie w bitwach.
Będzie kontynuacja wojny francusko-pruskiej?
Prawdopodobnie, ale raczej nie prędko
To potem warto będzie wspomnieć o komunie paryskiej, ponieważ to zjawisko z tą właśnie wojną jest mocno związane.
Żal za I Rzeczpospolitą gdzie Polacy byli u siebie i nie robili za pachołków Jankesów i Żydów jak to dzisiaj ma miejsce. Okazuje się że Historię Polski trzeba głęboko zrewidować. Okazuje się że zorganizowanym Państwem jesteśmy jakieś 4 tys lat a podwaliny położył Lech I Wielki w 1968 r p.n.e. Lech to nie było tylko Imię lecz Tytuł i nie każdy to miano dostawał.
jakim prawe oni chcieli te pokucie..
Takim, jak wszyscy od początku świata: bo tak!
7:45 toż to zbrodnia wojenna!
22 sierpnia 1531
Matka Boża z Guadalupe (Meksyk, 1531) - Patronka nienarodzonych
ruclips.net/video/8RbqzC5-5MM/видео.html
Wtedy na 1 zabitego Polaka przypadało 10 zabitych wrogów.
Nie jestem Polakiem🐖 (od 30 roku życia) i jestem z tego dumny! 🙌Lepiej późno niż wcale; codzienie gdy otwieram oczy, dziękuję ŻYJĄCEMU WIECZNIE; że nie jestem już katolikiem.👋🏽🦕🤗 #Rozum
cała Polska też się cieszy, żebyż tak wszyscy podobni tobie mieli tę kapkę uczciwości by przestać udawać Polaka i wynieść się z tak znienawidzonego przez siebie kraju
@@magdaty1815 Tak, ale gdzie?🤔
Dlaczego w historii Rzeczpospolitej żadne zwycięstwa nie zostały wykorzystane !? Czy to pech,czy raczej warcholstwo i genetyczna głupota tego narodu !
naczytałeś się marksistowskich podręczników z czasów Bieruta...
BE J takie słowa to szownizm #Polishlivesmatters
Эпоха султана Сулеймана золотой век
Historia pokazuje że w czasie wojny najlepsze są rządy jednej i zdecydowanej ręki, a nie żadnego sejmu pełnego przekupnych lub zważających tylko na swój interes jegomościów. Dyktatura na czas wojny.
Jedna z wielu naszych bez sensownych zwycięstw. Wprost wpychalismy Mołdawie w ręce imperium osmanskiego.
Ten kierunek z animacji to z Ukrainy a nie z Siedmiogrodu.
?
Mógł ten petryło czy jak mu tam było zastosować działo na fekalja to wybrałby bitwe,a nawet całą wojnę
Sie zemścili w 2023 2:3 w Knyszynie:(
...!
Malo znane wysmienite polskie zwyciestwo
SABAT
To już tysiącletnia tradycja, że kler wymiguje się od podatków.
The disgusted ball equally twist because mallet pharmacodynamically command a a mean overcoat. unruly, alcoholic february