„Organy historyczne - zabytek i żywy instrument..." | wykład online

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 13 мар 2024
  • Jakie tajemnice kryją się w sercu historycznych organów, uznawanych za syntezę sztuk i dziedzictwo przeszłości? Zapraszamy na wykład online z cyklu „Spotkania z konserwacją”, pt. „Organy historyczne - zabytek i żywy instrument. Problematyka ochrony konserwatorskiej”, podczas którego zaprezentujemy organy nie tylko jako cenne zabytki, ale również żywe instrumenty muzyczne.
    Organy, określane jako synteza sztuk lub suma różnych rzemiosł, to najbardziej złożony instrument muzyczny, szczycący się ponad dwutysiącletnią tradycją. Wśród muzycznych narzędzi reprezentują one największą różnorodność odmian i rozmiarów, a także podsiadają niezwykle rozbudowaną problematykę dotyczącą zagadnień historycznych. Dokonania warsztatów budujących organy można odnaleźć nie tylko w krajach Europy Zachodniej - w regionach takich jak Włochy, Niderlandy, Francja czy Półwysep Iberyjski opisano szczegółowo tradycje organowe, a niemiecka kultura organowa została nawet ostatnio wpisana na listę UNESCO. Na ziemiach polskich zasób organów historycznych szacowany jest na około 10 000 instrumentów. Nasze rodzime dziedzictwo organowe wciąż oczekuje na pełne naukowe opracowanie oraz na promowanie w przestrzeni muzycznej Europy.
    Podczas wykładu online „Organy historyczne - zabytek i żywy instrument. Problematyka ochrony konserwatorskiej” przedstawiono podstawowe elementy konstrukcji organów piszczałkowych oraz omówimy szereg wartości zawartych w historycznych instrumentach. Opowiedziano także o obecnym stanie badań nad zasobem polskich organów, o elementach najbardziej zagrożonych przez współczesność, a także o wspomaganiu eksperckim prac organmistrzowskich (od programu do odbioru). Odniesiono się również do problematyki trwałości prac organmistrzowskich, która uzależniona jest, jak w każdym żywym mechanizmie, od bieżącej opieki i regularnych prac serwisowych.
    Prowadzący:
    - dr hab. Małgorzata Anna Trzaskalik-Wyrwa - organistka, pedagog, organolog, konserwator-zabytkoznawca.
    - dr hab. Krzysztof Urbaniak - absolwent uczelni muzycznych w Warszawie (studia magisterskie) i Stuttgarcie (KA oraz Konzertexamen) w klasach organów i klawesynu Józefa Serafina, Leszka Kędrackiego, Ludgera Lohmanna i Jörga Halubka.
    - dr Marek Fronc - organista, pedagog, instrumentoznawca. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
  • РазвлеченияРазвлечения

Комментарии •