Это видео недоступно.
Сожалеем об этом.

Warstwa Domeny - Cztery Warstwy #2

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 14 авг 2024
  • Domena steruje procesem biznesowym. Zawiera wszystkie warunki i reguły biznesowe które muszą być spełnione by wykonać jakąś operację. Pominięcie tej warstwy albo zlanie jej z resztą aplikacji powoduje, że kod zaczyna być trudny do zrozumienia i modyfikacji. Opowiem Ci czym jest warstwa Domeny, jak ją znaleźć, wyodrębnić i umiejscowić w kodzie aplikacji.
    Kod źródłowy znajdziesz na: github.com/ada...
    00:00 Wstęp
    01:07 Zacznijmy od (złego) kodu
    03:04 Odpowiedzialność warstwy Domeny
    03:29 Tylko logika biznesowa
    07:31 Bez dostępu do Infrastruktury?
    09:18 Umiejscowienie w kodzie aplikacji
    09:44 Połączenie z innymi warstwami
    10:17 Lecimy do (dobrego) kodu
    17:51 Dlaczego wyszło tyle klas po refaktoringu?
    19:55 Zakończenie

Комментарии • 9

  • @lenkowski-net
    @lenkowski-net Месяц назад +1

    Keep up the good job!

  • @Anotender
    @Anotender Месяц назад

    Fajny materiał 👍 Mam wrażenie, że jest tutaj jednak pewna nieścisłość. Controller odbierający żądania http powinien wg mnie być w warstwie infrastruktury i nie wywoływać akcji bezpośrednio na obiektach domenowych tylko delegować akcje do serwisu aplikacyjnego (use case) znajdującego się w warstwie aplikacji. W serwisie aplikacyjnym właśnie powinien być kod odpowiedzialny za sklejenie procesu czyli pobranie obiektow z bazy, wykonanie na nich akcji, zapisanie do bazy itp. To powoduje, że jeśli obok żądań http będziemy tworzyć zamówienie w reakcji na np. event z kolejki lub inny endpoint to nie będziemy powtarzać tych samych akcji w każdym z tych miejsc.
    W każdym razie - samo przedstawienie idei odwrócenia zależności i czystej domeny - super 👍

    • @adambanaszkiewicz
      @adambanaszkiewicz  Месяц назад +1

      Mass rację, tak to powinno wyglądać :) Będę o tym opowiadał w kolejnych częściach dotyczących właśnie warstw Aplikacji i UserInterface/Presentation. Skupiam się po kolei na każdej z warstw, żeby film był kompletny ale nie zbyt obszerny.

    • @Anotender
      @Anotender Месяц назад

      @@adambanaszkiewicz ok 👍 w takim razie wybiegłem trochę wprzód 😄
      Powodzenia w tworzeniu kanału! 👍

  • @et2931
    @et2931 29 дней назад

    Jestem w zespole SRE ale mam ogólnie interesuje mnie wszystko i tak trafiłem na Twój kontent. Podrzuciłem naszym developerom - nawet nie przyznali że nic z tego nie rozumieją tylko zlali. Jak ten development ma się rozwijać?

    • @adambanaszkiewicz
      @adambanaszkiewicz  29 дней назад

      Miałem styczność z czymś takim i ciężko to niestety przeskoczyć. Każdy z nas jest inny - jedni chcą się rozwijać i uczyć, innych zadowala to co mają. Jeśli chcesz to napisz do mnie na LinkedIn, podrzucę Ci trochę info jak można spróbować rozruszać zastygłe tryby w firmie :) Pamiętaj, że to tylko sugestie, i nie w każdej sytuacji mogą zadziałać, to zależy od człowieka z którym masz styczność :)

    • @DanielŚmigiela
      @DanielŚmigiela 9 дней назад +1

      kurde, ja siedze w aplikacji 13sto letniej, napisanej w zend 1 oraz laminas :D i mimo to, że to tak potężne legacy to w każdym module nowy kod wyciągamy jak tylko się da do warstw właśnie :) aplikacja, domena, infra - jedynie kontrolery trzymamy w starym miejscu :) Podział kontextów jest ubogi, bo bazujemy na modułach wydzielonych przez rzeczowniki (czyli moduł = tabelka w bazie :) ) a nie wydzielonych na zachowaniach. No ale tak czy siak, bez bounded contextów nowy kod i ląduje z pdziałem na warstwy, które są pisane w 100% w oderwaniu od frameworka, czyste php :) Da się, tylko trzeba chiceć :)

    • @adambanaszkiewicz
      @adambanaszkiewicz  9 дней назад +1

      @@DanielŚmigiela Jak są ludzie którzy chcą coś zmienić to jest więcej niż pół sukcesu :)