Działdowo.. Mieszkam w Elblągu czyli niedaleko tego miasta. Pamiętam jak 3 lata temu pewna samotna matka oznajmiła, że jej dom jest nawiedzony. Dosyć głośna sprawa, trąbił o tym nawet ogólnopolski "Fakt".. były latajce talerze, głosy, stuki, puki.. Był nawet ksiądz odpędzający "złe duchy"... Okazało się, że była to mistyfikacja, a kobieta chciała wyłudzić od gminy mieszkanie socjalne :))) Gra aktorska LEVEL HARD! A swoją drogą fajnie, że tam byłeś. Północne tereny naszego kraju skrywają wiele tajemnic! Pozdrawiam ;)
Ten nawiedzony dom- jak o nim pisano - był pod Działdowem. Nie wiem jak zakończyła się sprawa, ale teraz mi przypomniałeś temat. Tam właśnie niestety księdza- egzorcysty nie było. Był Pastor, który modlił się w tym miejscu. Ciekawa sprawa, z tego co pamiętam było to bardziej skomplikowane niż tylko próba wyłudzenia.
@@MAZURSKIETAJEMNICE Być może informacje, które mi przekazano na ten temat nie były do końca wyjaśnione. Byłoby super, gdybyś ten temat rozwinął w przyszłości :) Ciekawa sprawa. Pomyliem księdza z pastorem przyznaję się.. Ale z drugiej strony czego nie zrobi człowiek do polepszenia swojej sytuacji materialnej, zwłaszcza, gdy samodzielnie wychowuje dzieci i chce dla nich jak najlepiej? Tego nie można oceniać. Każdy (chyba) dla dzieci zrobi wszystko. Pozdrawiam!
Może i tak, choć pamiętam, że to był dom gdzie w styczniu 45 zamrodowano rodzinę właścicieli i całą sytuację kojrzono też z tym samobójstwem itd. Jako, że znam przynajmniej kilka miejsc na Mazurach (mniej medialnych) gdzie działy się/dzieją różne takie "dziwne" rzeczy - dlatego jestem ostrożny w ocenie całej sprawy. Bo aż nie chce mi się wierzyć, że kilka osób usiadło i ustaliło jedną wiarygodną legendę o zdarzeniu, a potem powtarzało ją bez pomyłki do różnych mediów itd. Szczególnie, że byli to zwykli, prości ludzie, a nie np. wyszkoleni aktorzy. Ale jeśli wie Pan coś więcej, zna Pan jakieś szczegóły tej sprawy to poprosiłbym na maila: kawakawecki1@gmail.com Nie chciałbym prać niczyich brudów publicznie ;)
@UCvnJ2XynvS-cXRKYF-SjilQ czlowieku w programie jest mowa o cmentarzu poleglych żołnierzy z pierwszej wojny. co ty mi tu z jakas historia wyjezdzasz i cmentarzach 300 letnich
@Marcin Brodziak ten czlowiek nagrywa program o lakalnej histori a ty wpadasz piszesz o jakis 300 letnich cmentarzach a nawet 1000 letnich a twraz na koniec dokladasz polityke. dzieki ale ta rozmowa nie ma sensu. nie musisz ogladac. nikt cie do niczego nie zmusza
a jesli twierdzisz ze on opowiada bzdury. wez kamere idz w teren nagraj cos i daj znac. poogladamy. bo widze ze jeden i ten sam komentarz dalej kilku osobom. powodzenia zycze
z wyjątkowym zaciekawieniem obejrzałem kolejny odcinek, szczególnie iż dotyczył 1WŚ. Autorowi "Mazurskich Tajemnic" dziękuję za spowodowanie u mnie wyjątkowo żarliwego zainteresowania się historią naszych warmińsko-mazurskich okolic. Pozdrawiam z Olsztyna
Kanał podesłał mi mój tata. Urodzilam się i do studiów mieszkałam w Działdowie. Muszę powiedzieć, że aż mi głupio, że tylu rzeczy o swoich okolicach nie wiem. Jestem pod ogromnym wrażeniem materiału :) Dziękuję! A z Frankensteinami z Księżego Dworu mam pewne wspomnienia z dzieciństwa :)
Pozdrawiam! No, mam wrażenie, że Dolny Śląsk ma spore grono badaczy - opowiadaczy np. Pani Joanna Lamparska czy Łukasz Kazek - zawsze z dużą przyjemnością oglądam, a potem zwiedzam :)
Dobra robota, świetnie przedstawiony, mocny i ciekawy materiał. Przemku, dzięki wielkie za czas i poświęcenie. W moim rodzinnym mieście, stoi sobie dumnie Wieża Bismarka o okrągłym kształcie, a właściciele obiektu udostępnili nawet platformę widokową. Jest także Zwalony Most, więc gorąco zapraszam do Mrągowa!
@Marcin Brodziak Panie Marcinie, proszę zobaczyć choćby nasze odcinki o kurhanach lub cmentarzyskach wczesnośredniowiecznych z poborza. Te cmentarze mają od kilkuset do kilkutysięcy lat. Poza tym, choćby na Wawelu i w innych katedrach znajdzie Pan pochówki z najróżniejszych okresów naszej historii. Pana pytanie sugeruje więc potrzebę uzupełnienia wiedzy na poziomie ogólnym. Nie obrażam Pana, stwierdzam tylko fakt. Natomiast jeśli Pan będzie mnie obrażał sugerowaniem głupoty, to po prostu Pana zablokuję.
@Marcin Brodziak No, nawet nie wiem co mam Panu odpisać... Nie bardzo wiem co miałbym teraz Panu tłumaczyć? Jak rozwijała się nauka? Jak powstała archeologia i jakimi metodami się posługuje? Jak bada się materiały źródłowe? Jak rozwijała się historia Europy i świata... Przyznaję - po tym pytaniu - czuję się bezradny.
@@MAZURSKIETAJEMNICE Drogi Przemku.. nawet nie kłopocz się i nie próbuj odpisywać "Panu" Marcinowi, to oczywiste że dzieli go od Ciebie zbyt głęboka przepaść kulturowa jak i intelektualna, której to nie zasypiesz ot tak w jeden wieczór😉
Bardzo interesujący. Przypomniał mi podróż latem, niestety byłem tylko jeden dzień w Działdowie. Miejsce obok które mi bardzo zainteresował był Iłowo Osada, kiedyś punkt emigracynym za setki tysięce ludzie.
@@MAZURSKIETAJEMNICE Relację z historii emigracji opublikowałem na swoim kanale kilka miesięcy temu (po angielsku), chociaż sfilmowałem to bez wcześniejszego pisania tekstu. Jest to szczególnie interesujące, gdy pamiętamy, że przeszła tu około jedna czwarta wszystkich Żydów, którzy wyemigrowali z Imperium Rosyjskiego. Może mógłbym zrobić kolejny film na ten temat później, ale myślę, że wykonałbyś znacznie lepszą pracę!
@@VanlifewithAlan Dużą rolę i potężny majątek zrobił na tym niejaki Chaim Leib Wożnianski, wiadomej proweniencji. Często posługując się oszustwem, ściągając wysokie opłaty wysyłał tłumy emigrantów do europejskich portów, głównie Bremenhaven. Ci biedacy po dotarciu na wyspę Ellis często byli cofani z powrotem do domu.
Dzieńdobry. To mój kolejny komentarz na Pana kanale. Film ciekawy zawarte w nim treści są ciekawe i smutne ponieważ cmentarze to smutny temat. Na końcu odcinka Malinowo... I kolejny PROFESJONALNY FILM obejrzany i podsumowany, uwielbiam mazurskie tajemnice!!! TYM RAZEM POLECAM DLA PANA SCHRONY W STAŚWINACH, NA PÓŁWYSPIE KULA, W MIŁKACH, LIPIŃSKICH, SIEDLISKACH, UPAŁTACH I KRUKLINIE!!! POZDRAWIAM SERDECZNIE!!! ps Co oni mają z tym krematorium przecież to nie prawda!!! To pomnik nie krematorium!!!
Jako ze jestem z Sarnowa to miejsce bardzo dobrze mi znane. Wieża czesto byla celem wypraw po okolicy. Pare lat temu mialem praktyki w tamtejszych lasach , Pan lesniczy opowiadal mi troche histori o wiezy I generalnie o tamtej okolicy mam na mysli Malinowo lesniczowke I teren dokoła . Z ciekawostek na temat wiezy moge rowniez powiedziec ze jako 10 max 12 latek znalazlem wlasnie tam 10 zł 😁 . W tedy byl to calkiem spory kapitał. Dobry odcinek, I oczywiscie jest mi bardzo milo juz nie pierwszy raz na MT ogladc swoja miejscowosc I okolice. Dobra robota! Pozdrawiam!
To nie ukrywam, że Pan mnie zaciekawił. Znam kamień - grób Frankensteina z okolic Zagrzewa, ale tego o którym Pan mówi nie widziałem. Koło Załusk, na wzgórzu, przy dawnej trasie S7 znajduje się cmentarz rodowy właścicieli majątku w Załuskach, więc może to tam? (Nigdy tam nie byłem, zawsze mówiłem sobie - następnym razem :) Teraz muszę sprawdzić.
" Czy warto?. Nie pytam, czy warto je stawiać i pamiętać! Pytam " czy warto", by był jakikolwiek powód by stawiać kolejne?". Nie pamiętam skąd ten cytat, ale jakoś mi się przypomniał. Dzięki za film i pozdrawiam z Przełęczy Dukielskiej. Podobny symbol orła ostał się nie daleko mojego miejsca zamieszkania. Pamiątka po " Ofensywie Gorlickiej" z 1915r.
@Marcin Brodziak Jest taka teoria że, "wieże bismarka" miały swoją okresloną funkcję. Były to piece do spalania ciał ludzi. Cała oficjalna historia jest tak zakłamana że, zakute łby akademickie nawet nie mają pojecia... Polecam kanał "Dziad Wszewied"
Moje miasto! Fajnie jakby w miejscu pomnika powstała jakaś tablica uświadamiająca co tak naprawdę spotkaliśmy i jaką to ma dla nas wartość historyczną, może ograniczyło by to choć trochę proces dewastacji obiektu jakimiś napisami. Sam fakt zamalowania tego fragmentu Roty łamie mi serce.
Wczoraj podróżowałem szlakami Mazurskich tajemnic (polecam takie... Hmmm... Eksperymenty) i w pewnym momencie bardzo zwątpiłem. W okolicy Leśniewa, Srokowa - google podpowiadało, że jest Wieża Bismarcka. Za chwilę wchodzę na yt - konsternacja. Powyższy filmik jest o wieży w okolicach Działdowa. Przyznaję się, że go jeszcze nien oglądałem w pełni, więc nie wiem, czy jest wspomniane o innych lokalizacjach. Ta wieża, którą wczoraj widziałem była ukryta w gęstym lesie. Teraz pytanko - po co ta wieża? Może tych drzew nie było wcześniej, a wtedy pojawiał się wspaniały widok na nizinę. Ogromny obszar w zasięgu wzroku. Wg dawnych zdjęć - rzeczywiście. Taka ciekawostka - wygląda na to, że na szczycie wieży wyrosło drzewo ;)
Bedac dzieckiem mieszkałem toz przy tej wierzy. A w zasadzie miedzy wierzą a Komornikami. Stal tam kiedyś majatek.W czasach PRL mieszkało tam kilka rodzin. Byłem malutki ale pamietam te okolice bardzo dobrze. Pomnik ręki tez dobrze pamiętam.
Cenna uwaga. Gratuluję czujności. Zafiksowałem się na figurze przed świątynią i gdyby nie Pan, ciągle tkwiłbym w błędzie poznawczym. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!
Często tam bywaliśmy za dzieciaka :) w lesie w Malinowie . Ok 100 metrów dalej jest pozostałość po dawnej strzelnicy - można do dzisiaj wygrzebać z ziemi pogniecione pociski .A na Baranówce jeszcze w latach 90-tych była w stodole karoca z dawnych lat ...
Jeśli mogę zaproponować kolejny ciekawy temat to od dziecka fascynowały mnie opowieści o tunelu pod Zamkiem Biskupów Warmińskich w Jezioranach (podobno ma wiele kilometrów) oraz Święta Góra nieopodal Jezioran, która dość tajemniczo wyróżnia się na tym raczej płaskim terenie.
Jest dużo w dobrym stanie np. w Ostródzie jest ładnie zachowana, choć nieużywana w żadnym celu. Natomiast na Dolnym Śląsku w Górach Sowich, na Wielkiej Sowie wieża służy za super atrakcję turystyczną.
"Bijcie Polaków, ażeby aż o życiu zwątpili. Mam wielką litość dla ich położenia, ale jeżeli chcemy istnieć, to nie pozostaje nam nic innego, jak ich wytępić." Źródło: z listu do siostry, 26 marca 1861; Briefe Bismarcks an Schwester und Schwager 1843-1897, Lipsk 1915, s. 120.
Niestety aktualnie Wieża Bisamarka to miejsce schacek oraz imprez młodzieży z działdowa. Tak samo jak tzw. "łapa" czyli (z tego co wiem) pomnik w kształcie dłoni wyciągniętej w niebo, który to upamiętnia jeńców z obozu koncentracyjnego w Działdowie.
Nie dziwię się młodzieży, bo miejsca są klimatyczne. Mam cichą nadzieję, że świadomość historii tych miejsc wpłynie też w jakimś stopniu na zachowanie się ludzi w takich miejscach. Wiem, że to trochę naiwne, ale walczę na tym polu niczym Don Kichot.
Postaramy się w tym roku - mam nadzieję, że zdążymy jeszcze przed remontem, bo wiele znaków na ziemi i niebie wskazuje na to, że to miejsce doczeka się gdonego upamiętnienia. Robiliśmy już podejście do tematu, więc na wszelki wypadek mamy kilka zdjęć dawnych koszar ;)
@@MAZURSKIETAJEMNICE nie nie na pewno były stalowe pamietam na sto procent były bardzo przerdzewiałe krecone na rurze potem to sie zawaliło chodzilismy tam za dzieciaków bo ponoć było przejscie do zamku hi hi tam dalej były takie mury myśmy to nazywali strzelnica,, urodziłem sie w 1973 tam rosły kartofle nic nie było tylko pola teraz to juz dzielnica Malinowo pozdro z Pe29ar
Strzelnica, tzn. pozostałości są do dzisiaj. Czasami, jak widać opracowania również wymagają korekty. O historii z tunelem nic nie słyszłem :) Chociaż w Nidzicy jest stare ujęcie wody za miastem i też jest legenda o tunelu do Zamku :)
W tej Wieży Bismarcka przed Ślężą, na szczycie Wieżycy też były metalowe i mocno zniszczone schody. Pamiętam za małolata, że tylko najodważniejsi dawali radę po tych szczątkowych schodach wejść na gorę Wieży. Dzisiaj jest po remoncie, zabezpieczona i czynna sporadycznie.
W Brodnicy była podobna wieża podobno była to wieża Bismarcka ale została rozebrana i jeden z domów ma wymurowane ogrodzenie z tych kamieni i jak kopaliśmy tam pod gazociąg to wychodziły takie kamienie ociosane i bruk
Mam pytanie. Czy to prawda, że las w Malinowie skrywa pewną legendę? Kilka lat temu pewna grupka nastolatków z Działdowa udała się do lasu w środku nocy samochodem. Usłyszeli oni wówczas płacz dziecka tuż zaraz przy mostku, sprawa została nagłośniona przez lokalną gazetę. O białej damie i płaczu jej nienarodzonego dziecka krąży legenda o której mówił mi dziadek ale chcę wiedzieć czy ktoś jeszcze o tym slyszal.
Być może tajemnicę, że kilku żołnierzy ze spalonej stodoły pochowano w innym miejscu można wyjaśnić tym, że zmarli nie w samej stodole tylko później w szpitalu polowym - dlatego choć ich liczono do ofiar tego pożaru i upamiętniono tablicą, to ich szczątki spoczęły na cmentarzu najbliższym szpitalowi.
Babcia (w czasach komuny) chciała zapisać się do Zbowidu (dla niezorientowanych :związek bojowników o wolność i demokrację).A w Zbowidzie zapytali się :A co pani robiła w czasie wojny?. Nosiłam partyzantom jedzenie do lasu. A co oni na to? Danke Schoen, Ależ babciu ,przecież to byli Niemcy!!! Tak , ale z NRD.
A jaka jest nagroda w tym konkursie? 😉 Oczywiście chodziło o węzeł kolejowy, a tym samym ułatwiało Polsce dostęp do morza. Mam nadzieję, że coś wygrałem?
@@MAZURSKIETAJEMNICE Tak, chodziło o linię kolejową, ALE nie o (jak niektórzy mogą sądzić) Działdowo-Iława-Malbork, a o Działdowo-Lidzbark-Brodnica-Grudziądz
A co do bolszewików w Działdowie (sierpień 1920): "12 sierpnia bolszewicka 12 Dywizja Strzelców wtargnęła na teren ówczesnego województwa pomorskiego, zajmując po krótkiej walce Działdowo, bronione przez oddział polskich strzelców granicznych pod dowództwem płk. Habicha. 13 sierpnia Rosjanie zajęli Lipno i zbliżali się do rzeki Drwęcy; 14 sierpnia wkroczyli do Lidzbarka Welskiego, dotarli do przedmościa włocławskiego oraz podjęli próbę przekroczenia Wisły pod Nieszawą; 15 sierpnia wkroczyli do Rypina i Brodnicy i zaatakowali Włocławek; 16 sierpnia zajęli Lubicz pod Toruniem, a patrole kawalerii zbliżyły się na odległość kilku kilometrów do fortów toruńskich oraz Kowalewa i Wąbrzeźna. Bolszewicy podjęli także zdecydowane natarcie na Włocławek."
tom_fed@ Dziekuje za wpis, sprawy dokladnego zasiegu ofensywy bolszewickiej w ogole a na terenie bylego zaboru pruskiego w szczegole od dawna mnie interesuja. Podobno dzialdowscy Niemcy wywiesili z okazji wejscia Armii Czerwonej cesarskie czarno-czerwono-biale flagi. Pozdrawiam
Wieża Bismarcka to krematorium po resetowe z początku XIX w.🚀 Po tym Cow Id' zie i kolejnym resecie🚀, rozpalą piec jeszcze raz. 676. Potem nastąpi New Order.👿
To bardzo, ale to bardzo interesująca koncepcja. Apokaliptyczna wręcz. Mimo nadchodzącej totalnej zgłady - pozdrawiam serdecznie i z dużą dozą optymizmu, że jeszcze będzie przepięknie :)
@@MAZURSKIETAJEMNICE A może przy okazji wizyta nieopodal Srokowa? Tam na wzgórzu stoi jeszcze wieża Bismarcka i kilka kamiennych obelisków z wyrytymi nań "treściami", ale nie pomnę czy to pomniki z czasów wielkiej wojny czy inne. Poza tym dzięki za kolejne miejsca do eksploracji :) Szczęść Boże!
smutne to że na ziemiach odzyskanych nie spotkałem zachowanego cmentarza po niemieckiego ,rozumiem że nienawiść do okupanta itp,tymczasem w Czechach spotkałem kompletne cmentarze,nawet w jednym szeregu byli pochowani polegli żołnierze niemieccy a obok chłopcy z Armii czerwonej
Ja znam przynajmniej dwa dobrze zachowane, oczywiście odrestaurowane już po zakończeniu komuny (tak mniemam) to jest Mławka koło Mławy (tam leżą żołnierze niemieccy, którzy atakowali Polskę w 39) i podobny cmentarz jest w okolicach Ełku. Natomiast sprawa cmentarzy jest dość skomplikowana. Z jednej strony znam wielu księży katolickich, którzy od kilkudziesięciu lat dbają o zabytkowe nekropolie i cmentarzyki, pojawiają się stowarzyszenia, grupy, które też porządkują te miejsca, ale na pewno jest jeszcze wiele do zrobienia. Pojawiają się kwiatki jak w Nowej Wsi Ełckiej, ale to sporadyczne przypadki. Mam nadzieję, że trend dbania o historię tych ziem i opiekę nad tymi miejscami się utrzyma.
najpierw daję lajka i dopiero potem spokojnie oglądam :)
Bardzo dobry zwyczaj👍🏻
Też tak robię, żeby potem nie zapomnieć (jak się wciągnę w ciekawą treść).👍🏻👍🏻👍🏻
ło to nie ja jeden.Super gość,pełen wiedzy i pasję w nim widać. pozdrawiam.
Masz lajka też ode mnie :) Za dobry przykład dla innych :)
Kolejna wciągająca wycieczka, aż chce się słuchać i serce się raduje, że są Ci Wielcy ludzie którzy pielęgnują pamięć
Chylę czoła przed wiedzą i przygotowaniem Autora. Brawo, brawo... Więcej takich programów
Działdowo.. Mieszkam w Elblągu czyli niedaleko tego miasta. Pamiętam jak 3 lata temu pewna samotna matka oznajmiła, że jej dom jest nawiedzony. Dosyć głośna sprawa, trąbił o tym nawet ogólnopolski "Fakt".. były latajce talerze, głosy, stuki, puki.. Był nawet ksiądz odpędzający "złe duchy"... Okazało się, że była to mistyfikacja, a kobieta chciała wyłudzić od gminy mieszkanie socjalne :))) Gra aktorska LEVEL HARD! A swoją drogą fajnie, że tam byłeś. Północne tereny naszego kraju skrywają wiele tajemnic! Pozdrawiam ;)
Ten nawiedzony dom- jak o nim pisano - był pod Działdowem. Nie wiem jak zakończyła się sprawa, ale teraz mi przypomniałeś temat. Tam właśnie niestety księdza- egzorcysty nie było. Był Pastor, który modlił się w tym miejscu. Ciekawa sprawa, z tego co pamiętam było to bardziej skomplikowane niż tylko próba wyłudzenia.
@@MAZURSKIETAJEMNICE Być może informacje, które mi przekazano na ten temat nie były do końca wyjaśnione. Byłoby super, gdybyś ten temat rozwinął w przyszłości :) Ciekawa sprawa. Pomyliem księdza z pastorem przyznaję się.. Ale z drugiej strony czego nie zrobi człowiek do polepszenia swojej sytuacji materialnej, zwłaszcza, gdy samodzielnie wychowuje dzieci i chce dla nich jak najlepiej? Tego nie można oceniać. Każdy (chyba) dla dzieci zrobi wszystko. Pozdrawiam!
@@MAZURSKIETAJEMNICE nie było nic skomplikowanego, chcieli wyłudzić mieszkanie :)
Może i tak, choć pamiętam, że to był dom gdzie w styczniu 45 zamrodowano rodzinę właścicieli i całą sytuację kojrzono też z tym samobójstwem itd. Jako, że znam przynajmniej kilka miejsc na Mazurach (mniej medialnych) gdzie działy się/dzieją różne takie "dziwne" rzeczy - dlatego jestem ostrożny w ocenie całej sprawy. Bo aż nie chce mi się wierzyć, że kilka osób usiadło i ustaliło jedną wiarygodną legendę o zdarzeniu, a potem powtarzało ją bez pomyłki do różnych mediów itd. Szczególnie, że byli to zwykli, prości ludzie, a nie np. wyszkoleni aktorzy. Ale jeśli wie Pan coś więcej, zna Pan jakieś szczegóły tej sprawy to poprosiłbym na maila: kawakawecki1@gmail.com Nie chciałbym prać niczyich brudów publicznie ;)
@@MAZURSKIETAJEMNICE jestem z okolic :) znam tą i praktycznie każdą chistorię opowiadaną przez księdza :)
Twoje programy to juz klasyka.
dziekuje za kolejne odcinki:)
@Marcin Brodziak
a kto tu o cmentarzach pisze??
@UCvnJ2XynvS-cXRKYF-SjilQ
czlowieku w programie jest mowa o cmentarzu poleglych żołnierzy z pierwszej wojny. co ty mi tu z jakas historia wyjezdzasz i cmentarzach 300 letnich
@UCvnJ2XynvS-cXRKYF-SjilQ
chyba pod zlym adresem napisales post
@Marcin Brodziak
ten czlowiek nagrywa program o lakalnej histori a ty wpadasz piszesz o jakis 300 letnich cmentarzach a nawet 1000 letnich a twraz na koniec dokladasz polityke. dzieki ale ta rozmowa nie ma sensu. nie musisz ogladac. nikt cie do niczego nie zmusza
a jesli twierdzisz ze on opowiada bzdury. wez kamere idz w teren nagraj cos i daj znac. poogladamy. bo widze ze jeden i ten sam komentarz dalej kilku osobom. powodzenia zycze
z wyjątkowym zaciekawieniem obejrzałem kolejny odcinek, szczególnie iż dotyczył 1WŚ. Autorowi "Mazurskich Tajemnic" dziękuję za spowodowanie u mnie wyjątkowo żarliwego zainteresowania się historią naszych warmińsko-mazurskich okolic. Pozdrawiam z Olsztyna
Kanał podesłał mi mój tata. Urodzilam się i do studiów mieszkałam w Działdowie. Muszę powiedzieć, że aż mi głupio, że tylu rzeczy o swoich okolicach nie wiem. Jestem pod ogromnym wrażeniem materiału :) Dziękuję! A z Frankensteinami z Księżego Dworu mam pewne wspomnienia z dzieciństwa :)
A jakie wspomnienia? Można również podesłać na maila: kawakawecki1@gmail.com
Wspaniały film panie Przemku.Szkoda,że moje pogranicze Wielkopolski i Dolnego Śląska nie ma tak wspaniałego badacza historii.
Pozdrawiam! No, mam wrażenie, że Dolny Śląsk ma spore grono badaczy - opowiadaczy np. Pani Joanna Lamparska czy Łukasz Kazek - zawsze z dużą przyjemnością oglądam, a potem zwiedzam :)
Czekałem na coś nowego ....s,acun dziękuję....jutro obejrzę....bo dzisiaj w piątki niemam czasu.....pozdrawiam ,..wy Mazurowie
Kocham Was ....Mazury
No chopie...super historia. Fajnie sie oglada.
Kolejny rewelacyjny i profesjonalny materiał. Brawo 🙏
Dziękuje i pozdrawiam!
Dobra robota, świetnie przedstawiony, mocny i ciekawy materiał. Przemku, dzięki wielkie za czas i poświęcenie.
W moim rodzinnym mieście, stoi sobie dumnie Wieża Bismarka o okrągłym kształcie, a właściciele obiektu udostępnili nawet platformę widokową. Jest także Zwalony Most, więc gorąco zapraszam do Mrągowa!
Pod wieżą w Mrągowie byłem, ale jeszcze wrócę :)
@Marcin Brodziak to chyba nie do mnie to pytanie?
@Marcin Brodziak Panie Marcinie, proszę zobaczyć choćby nasze odcinki o kurhanach lub cmentarzyskach wczesnośredniowiecznych z poborza. Te cmentarze mają od kilkuset do kilkutysięcy lat. Poza tym, choćby na Wawelu i w innych katedrach znajdzie Pan pochówki z najróżniejszych okresów naszej historii. Pana pytanie sugeruje więc potrzebę uzupełnienia wiedzy na poziomie ogólnym. Nie obrażam Pana, stwierdzam tylko fakt. Natomiast jeśli Pan będzie mnie obrażał sugerowaniem głupoty, to po prostu Pana zablokuję.
@Marcin Brodziak No, nawet nie wiem co mam Panu odpisać... Nie bardzo wiem co miałbym teraz Panu tłumaczyć? Jak rozwijała się nauka? Jak powstała archeologia i jakimi metodami się posługuje? Jak bada się materiały źródłowe? Jak rozwijała się historia Europy i świata... Przyznaję - po tym pytaniu - czuję się bezradny.
@@MAZURSKIETAJEMNICE Drogi Przemku.. nawet nie kłopocz się i nie próbuj odpisywać "Panu" Marcinowi, to oczywiste że dzieli go od Ciebie zbyt głęboka przepaść kulturowa jak i intelektualna, której to nie zasypiesz ot tak w jeden wieczór😉
Bardzo interesujący. Przypomniał mi podróż latem, niestety byłem tylko jeden dzień w Działdowie. Miejsce obok które mi bardzo zainteresował był Iłowo Osada, kiedyś punkt emigracynym za setki tysięce ludzie.
Iłowo ma bardzo dobrze opracowaną monografię i czytam sobie w tzw. międzyczasie, ale kiedy zrobimy odcinek - tego nie powiem :)
@@MAZURSKIETAJEMNICE Jeśli chodzi o Iłowo, przypominam się.
@@MAZURSKIETAJEMNICE Relację z historii emigracji opublikowałem na swoim kanale kilka miesięcy temu (po angielsku), chociaż sfilmowałem to bez wcześniejszego pisania tekstu. Jest to szczególnie interesujące, gdy pamiętamy, że przeszła tu około jedna czwarta wszystkich Żydów, którzy wyemigrowali z Imperium Rosyjskiego. Może mógłbym zrobić kolejny film na ten temat później, ale myślę, że wykonałbyś znacznie lepszą pracę!
@@VanlifewithAlan Dużą rolę i potężny majątek zrobił na tym niejaki Chaim Leib Wożnianski, wiadomej proweniencji. Często posługując się oszustwem, ściągając wysokie opłaty wysyłał tłumy emigrantów do europejskich portów, głównie Bremenhaven. Ci biedacy po dotarciu na wyspę Ellis często byli cofani z powrotem do domu.
Mógłbym dostać jakieś materały albo linki na maila? kawakawecki1@gmail.com
Danke sehr informativ und immer vor ORT !! Wohl an
Dzieńdobry. To mój kolejny komentarz na Pana kanale. Film ciekawy zawarte w nim treści są ciekawe i smutne ponieważ cmentarze to smutny temat. Na końcu odcinka Malinowo... I kolejny PROFESJONALNY FILM obejrzany i podsumowany, uwielbiam mazurskie tajemnice!!! TYM RAZEM POLECAM DLA PANA SCHRONY W STAŚWINACH, NA PÓŁWYSPIE KULA, W MIŁKACH, LIPIŃSKICH, SIEDLISKACH, UPAŁTACH I KRUKLINIE!!! POZDRAWIAM SERDECZNIE!!!
ps Co oni mają z tym krematorium przecież to nie prawda!!! To pomnik nie krematorium!!!
Thank you
świetny odcinek
Jako ze jestem z Sarnowa to miejsce bardzo dobrze mi znane. Wieża czesto byla celem wypraw po okolicy. Pare lat temu mialem praktyki w tamtejszych lasach , Pan lesniczy opowiadal mi troche histori o wiezy I generalnie o tamtej okolicy mam na mysli Malinowo lesniczowke I teren dokoła . Z ciekawostek na temat wiezy moge rowniez powiedziec ze jako 10 max 12 latek znalazlem wlasnie tam 10 zł 😁 . W tedy byl to calkiem spory kapitał. Dobry odcinek, I oczywiscie jest mi bardzo milo juz nie pierwszy raz na MT ogladc swoja miejscowosc I okolice. Dobra robota! Pozdrawiam!
Dzięki, no i ta dycha! 😉
Ta muzyka jest niesamowita, pozdrawiam.
Właśnie wczoraj myślałem kiedy będzie nowy odcinek.A tu bęc 😁🇵🇱
Excellent,ogladam pana z Ameryki, muzyka jest bardzo dobrze dobrana do tematyki.Opowiesci bardzo ciekawe.Pozdrawiam.
Super są te filmy.Nie dosyć że można dowiedzieć się czegoś ciekawego o danym regionie,to jeszcze można poznać historię danego miejsca.👌
Uwielbiam tę tematykę z czasów I Wojny Światowej 🤩👍🏻
Wielkie dzięki !!! Pozdro !! ze Zgorzelca !
Gratuluję, jak zawsze :) Pozdrowienia ze Śląska :)
👍Super odcinek pozdrawiam z olsztyna
Pomiędzy Szkotowem a Zaluskami !! Tuż przy trasie na Nidzice , po prawej stronie bywałem tam w latach osiemdziesiątych !! pozdrawiam !!!
To nie ukrywam, że Pan mnie zaciekawił. Znam kamień - grób Frankensteina z okolic Zagrzewa, ale tego o którym Pan mówi nie widziałem. Koło Załusk, na wzgórzu, przy dawnej trasie S7 znajduje się cmentarz rodowy właścicieli majątku w Załuskach, więc może to tam? (Nigdy tam nie byłem, zawsze mówiłem sobie - następnym razem :) Teraz muszę sprawdzić.
@@MAZURSKIETAJEMNICEtak to właśnie tam !!!
BARDZO DOBRA praca 🌹
świetny materiał. tak trzymać!!! :-)
Już mnie to raduje, choć chyba obejrzę w sobotę.
Jak zwykle bardzo interesujący odcinek. Pozdrawiam z lubelszczyzny.
" Czy warto?. Nie pytam, czy warto je stawiać i pamiętać! Pytam " czy warto", by był jakikolwiek powód by stawiać kolejne?". Nie pamiętam skąd ten cytat, ale jakoś mi się przypomniał. Dzięki za film i pozdrawiam z Przełęczy Dukielskiej. Podobny symbol orła ostał się nie daleko mojego miejsca zamieszkania. Pamiątka po " Ofensywie Gorlickiej" z 1915r.
@Marcin Brodziak Jest taka teoria że, "wieże bismarka" miały swoją okresloną funkcję. Były to piece do spalania ciał ludzi. Cała oficjalna historia jest tak zakłamana że, zakute łby akademickie nawet nie mają pojecia... Polecam kanał "Dziad Wszewied"
W twoich rejonach ziemia ma najprawdopodobniej najwięcej hemoglobiny w Europie...😕
Super nie mogłem doczekać się kolejnego odcinka 😁👍🏻💥
Kocham ten kanał ....jest najlepszy..,.pozdro z Sąmborowie.,.
Genialna robota
Kolejny odcinek o historii moich stron. Dziekuje i czekam na nastepne
Super odcinek.
Znakomity materiał :) Na wiosnę wybieram się w te rejony, chętnie poszukam tych miejsc.
Witam. Bardzo ciekawy odcinek. 👍
Jak zawsze super odcinek! Pozdrawiam
Super odcinek. Łapsko w górę i pozdrawiam :-) 👍👍👍
👍 Pozdrawiamy 👍 ciekawy materiał leci oczywiście łapka i do kolejnego filmu Brawo
Jak zwykle materiał i prowadzący klasa! Pozdrawiam z Warszawy
Mieszkałem w Księżym Dworze , ciekawe okolice i historia !!
Super👍👍👍👍👍
I nasz piękny je bitny zamek 🤣 to chyba znak rozpoznawczy ujostwa jego odnowienia 🤣 żeby nie to , to zabytki są piękne i historyczne. Pozdrawiam
WYRUSZAJCIE SAMI W TEREN JA TAK ROBIE NAKRECA MNIE CHLOP POZYTYWNIE,💪💪💪
Witam. Ciekawy był dzisiejszy odcinek. Pozdrawiam serdecznie
Dziękuję i do następnej premiery ;)
O a juz myslalam, ze to bedzie o tej ze Srokowa ;), a tu Działdowo :) czekam na odcinek ;)
Moje miasto! Fajnie jakby w miejscu pomnika powstała jakaś tablica uświadamiająca co tak naprawdę spotkaliśmy i jaką to ma dla nas wartość historyczną, może ograniczyło by to choć trochę proces dewastacji obiektu jakimiś napisami. Sam fakt zamalowania tego fragmentu Roty łamie mi serce.
Dosyć dobrze uwiecznił na zdjęciach Ostródę, Iławę i Olsztyn, ale do Działdowa jeszcze nie dotarłem.
👍👍👍👍Super. Dzięki.
Witam. Czekam na odcinek. Miłego dnia🙂🙂
Wczoraj podróżowałem szlakami Mazurskich tajemnic (polecam takie... Hmmm... Eksperymenty) i w pewnym momencie bardzo zwątpiłem. W okolicy Leśniewa, Srokowa - google podpowiadało, że jest Wieża Bismarcka. Za chwilę wchodzę na yt - konsternacja. Powyższy filmik jest o wieży w okolicach Działdowa. Przyznaję się, że go jeszcze nien oglądałem w pełni, więc nie wiem, czy jest wspomniane o innych lokalizacjach.
Ta wieża, którą wczoraj widziałem była ukryta w gęstym lesie. Teraz pytanko - po co ta wieża? Może tych drzew nie było wcześniej, a wtedy pojawiał się wspaniały widok na nizinę. Ogromny obszar w zasięgu wzroku. Wg dawnych zdjęć - rzeczywiście.
Taka ciekawostka - wygląda na to, że na szczycie wieży wyrosło drzewo ;)
będzie mega
Bedac dzieckiem mieszkałem toz przy tej wierzy. A w zasadzie miedzy wierzą a Komornikami. Stal tam kiedyś majatek.W czasach PRL mieszkało tam kilka rodzin. Byłem malutki ale pamietam te okolice bardzo dobrze. Pomnik ręki tez dobrze pamiętam.
Ja zasypiam z twoich opowieści bardzo ciekawie to opowiadasz. Masz wiedze
Pamiętam jak kuzyn wchodził na ta wieże około 11 lat temu :)
8:46 - na panoramie widać kościów pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego
Kościół Katarzyny znajduje się po drugiej stronie miasta
Cenna uwaga. Gratuluję czujności. Zafiksowałem się na figurze przed świątynią i gdyby nie Pan, ciągle tkwiłbym w błędzie poznawczym. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!
Działdowo 👍
WITAMY
Taka wieża jest też w Okonku w zachodniopomorskim.
Kiedy będą nowe odcinki?
Dzisiaj o 21
Często tam bywaliśmy za dzieciaka :) w lesie w Malinowie . Ok 100 metrów dalej jest pozostałość po dawnej strzelnicy - można do dzisiaj wygrzebać z ziemi pogniecione pociski .A na Baranówce jeszcze w latach 90-tych była w stodole karoca z dawnych lat ...
Tak, Malinowo też pobudza moją pamięć. Dziękuję
Jeśli mogę zaproponować kolejny ciekawy temat to od dziecka fascynowały mnie opowieści o tunelu pod Zamkiem Biskupów Warmińskich w Jezioranach (podobno ma wiele kilometrów) oraz Święta Góra nieopodal Jezioran, która dość tajemniczo wyróżnia się na tym raczej płaskim terenie.
Dobry temat. Wpisuje na liste. Pozdrawiam serdecznie.
Bardzo ciekawy temat. Dziękuję. Tych wież było więcej. Wiemy, ile ich zostało?pozdrawiam serdecznie!🌞
W latach 1869-1934 powstało około 250. tego typu pomników. Na dzisiejszych terenach Polski było ich około 40, z czego do dziś przetrwało 17.
@@abc-ng8vt
Ahoj Achimmku. Serdeczności!🌞
@@MAZURSKIETAJEMNICE
Dziękuję! Ciekawe, czy wszystkie są ruinami?
Mam nadzieję, że,,ostaly,, w lepszym stanie. Pozdrawiam serdecznie!🌞
Jest dużo w dobrym stanie np. w Ostródzie jest ładnie zachowana, choć nieużywana w żadnym celu. Natomiast na Dolnym Śląsku w Górach Sowich, na Wielkiej Sowie wieża służy za super atrakcję turystyczną.
@@MAZURSKIETAJEMNICE
Dziękuję! Nie miałam tej wiedzy. Serdeczności!👍🌞
"Bijcie Polaków, ażeby aż o życiu zwątpili. Mam wielką litość dla ich położenia, ale jeżeli chcemy istnieć, to nie pozostaje nam nic innego, jak ich wytępić."
Źródło: z listu do siostry, 26 marca 1861; Briefe Bismarcks an Schwester und Schwager 1843-1897, Lipsk 1915, s. 120.
Niestety aktualnie Wieża Bisamarka to miejsce schacek oraz imprez młodzieży z działdowa. Tak samo jak tzw. "łapa" czyli (z tego co wiem) pomnik w kształcie dłoni wyciągniętej w niebo, który to upamiętnia jeńców z obozu koncentracyjnego w Działdowie.
Nie dziwię się młodzieży, bo miejsca są klimatyczne. Mam cichą nadzieję, że świadomość historii tych miejsc wpłynie też w jakimś stopniu na zachowanie się ludzi w takich miejscach. Wiem, że to trochę naiwne, ale walczę na tym polu niczym Don Kichot.
Można liczyć na odcinek o działdowskim obozie przejściowym ? Puki się nie zawalił i nie postawili jakiegoś bloku ?
Postaramy się w tym roku - mam nadzieję, że zdążymy jeszcze przed remontem, bo wiele znaków na ziemi i niebie wskazuje na to, że to miejsce doczeka się gdonego upamiętnienia. Robiliśmy już podejście do tematu, więc na wszelki wypadek mamy kilka zdjęć dawnych koszar ;)
pamiętam jak tam jeszcze były schody stalowe ale nie dało sie tam wejść 35 lat temu
Ciekawe, w opracowaniu znalazłem, że były drewniane, ale ten fragment nie wszedł do odcinka (może na szczęście ;)
@@MAZURSKIETAJEMNICE nie nie na pewno były stalowe pamietam na sto procent były bardzo przerdzewiałe krecone na rurze potem to sie zawaliło chodzilismy tam za dzieciaków bo ponoć było przejscie do zamku hi hi tam dalej były takie mury myśmy to nazywali strzelnica,, urodziłem sie w 1973 tam rosły kartofle nic nie było tylko pola teraz to juz dzielnica Malinowo pozdro z Pe29ar
Strzelnica, tzn. pozostałości są do dzisiaj. Czasami, jak widać opracowania również wymagają korekty. O historii z tunelem nic nie słyszłem :) Chociaż w Nidzicy jest stare ujęcie wody za miastem i też jest legenda o tunelu do Zamku :)
W tej Wieży Bismarcka przed Ślężą, na szczycie Wieżycy też były metalowe i mocno zniszczone schody. Pamiętam za małolata, że tylko najodważniejsi dawali radę po tych szczątkowych schodach wejść na gorę Wieży.
Dzisiaj jest po remoncie, zabezpieczona i czynna sporadycznie.
@@ram15004x4td Masz rację - były stalowe - jestem 3 lata młodszy , ale dobrze pamiętam :)
Ja bym bardzo chciał zobaczyć opowieść o tym majątku i tym kolo Korgaltowa .Tam już nie ma nic,kiedyś było kilka rodzin które tam mieszkały.
W Szczecinku w Zachodniopomorskim stoji Wierza Bismarck w idealnym stanie :)
Jedna z takich wież stoi w Elblągu... :)
dziś właśnie tam byłam
W Brodnicy była podobna wieża podobno była to wieża Bismarcka ale została rozebrana i jeden z domów ma wymurowane ogrodzenie z tych kamieni i jak kopaliśmy tam pod gazociąg to wychodziły takie kamienie ociosane i bruk
Zacierają historie 😉
👏👏👏😊
Na pagórku w Zaluskach znajduje się kamień naturalny z nazwiskiem Frankenstein !
Ma Pan na myśli Załuski, czy Zagrzewo?
Tam się urodziłam 😁😆
W wieży? 😉
@@MAZURSKIETAJEMNICE 🤣
🤔🤔... Zapytam mamy 🤭
@@MAZURSKIETAJEMNICE hahah :)
Kolejna jest w Szczecinie, ale to też miejsce spotkań "młodzieży" i region kibiców... Ale za dnia można zobaczyć.
👍👍👍
Wieża podobna stoi w Ratzheburg Okonek przy drodze nr 11 z Piły do Szczecinka
Mam pytanie. Czy to prawda, że las w Malinowie skrywa pewną legendę? Kilka lat temu pewna grupka nastolatków z Działdowa udała się do lasu w środku nocy samochodem. Usłyszeli oni wówczas płacz dziecka tuż zaraz przy mostku, sprawa została nagłośniona przez lokalną gazetę. O białej damie i płaczu jej nienarodzonego dziecka krąży legenda o której mówił mi dziadek ale chcę wiedzieć czy ktoś jeszcze o tym slyszal.
Ciekawe.
Co to za drzewa bez liści w tle?
Być może tajemnicę, że kilku żołnierzy ze spalonej stodoły pochowano w innym miejscu można wyjaśnić tym, że zmarli nie w samej stodole tylko później w szpitalu polowym - dlatego choć ich liczono do ofiar tego pożaru i upamiętniono tablicą, to ich szczątki spoczęły na cmentarzu najbliższym szpitalowi.
Ma Pan kiedyś w planach film z Pieniężna zrobić?
Tak. Jest taki plan, ale nie powiem kiedy to nastąpi. Raczej nie w 2021.
Co tam ciekawego działo się w Pieniężne?
👍
🥉🥉🥉Witam, fajny filmik kolego👌leci łapka👍Pozdrawiam i zapraszam do siebie🤚
Na tej wieży trzymałem cenniejsze graty kiedy biwakowałem tam już z górą 30 lat wstecz
Byłem ostatnio. I tragedia. W przeciągu 5ostatnich lat wieża dziękczynna został strasznie zdewastowana 😥😥😥😥
Wieże dziekczynne?? Były to piece do spalania ciał ludzi.. Film u Dziada Wszewieda tytuł "Nic to" polecam inny punkt widzenia..
Bzdura kosmito😁
To ruina, sama się rozpada, chyba nie jest zabytkiem.
Babcia (w czasach komuny) chciała zapisać się do Zbowidu (dla niezorientowanych :związek bojowników o wolność i demokrację).A w Zbowidzie zapytali się :A co pani robiła w czasie wojny?.
Nosiłam partyzantom jedzenie do lasu.
A co oni na to?
Danke Schoen,
Ależ babciu ,przecież to byli Niemcy!!!
Tak , ale z NRD.
😉
😁
A na koniec mała zagadka: - dlaczego w Wersalu przyznano Polsce Działdowo?
A jaka jest nagroda w tym konkursie? 😉 Oczywiście chodziło o węzeł kolejowy, a tym samym ułatwiało Polsce dostęp do morza. Mam nadzieję, że coś wygrałem?
@@MAZURSKIETAJEMNICE Tak, chodziło o linię kolejową, ALE nie o (jak niektórzy mogą sądzić) Działdowo-Iława-Malbork, a o Działdowo-Lidzbark-Brodnica-Grudziądz
A co do bolszewików w Działdowie (sierpień 1920): "12 sierpnia bolszewicka 12 Dywizja Strzelców wtargnęła na teren ówczesnego województwa pomorskiego, zajmując po krótkiej walce Działdowo, bronione przez oddział polskich strzelców granicznych pod dowództwem płk. Habicha. 13 sierpnia Rosjanie zajęli Lipno i zbliżali się do rzeki Drwęcy; 14 sierpnia wkroczyli do Lidzbarka Welskiego, dotarli do przedmościa włocławskiego oraz podjęli próbę przekroczenia Wisły pod Nieszawą; 15 sierpnia wkroczyli do Rypina i Brodnicy i zaatakowali Włocławek; 16 sierpnia zajęli Lubicz pod Toruniem, a patrole kawalerii zbliżyły się na odległość kilku kilometrów do fortów toruńskich oraz Kowalewa i Wąbrzeźna. Bolszewicy podjęli także zdecydowane natarcie na Włocławek."
Na tym cmentarzu przy ul. Grunwaldzkiej są pochowani również polscy żołnierze, którzy walczyli z Bolszewikami.
tom_fed@ Dziekuje za wpis, sprawy dokladnego zasiegu ofensywy bolszewickiej w ogole a na terenie bylego zaboru pruskiego w szczegole od dawna mnie interesuja. Podobno dzialdowscy Niemcy wywiesili z okazji wejscia Armii Czerwonej cesarskie czarno-czerwono-biale flagi.
Pozdrawiam
Miasteczko Ryn? Zamek i "Schodki"? Pewnie jeszcze wiecej tematow!!! Nakrec cos o tym.
Wszystko przed nami.😉
@@MAZURSKIETAJEMNICE Dzieki!!!
Nie wspomniano o miejskiej legendzie, która mówi, że z piwnicy wieży było wejście do tunelu prowadzącego do zamku w Działdowie.
Niestety nie znalazłem tej legendy w żadnych opracowaniach :) Poprawię się przy następnej okazji :)
To ludzie sobie powymyślali tunele żeby było ciekawiej
@@dzikikot7216 tak, dlatego piszę, że to taka miejska legenda 👍
Wieża Bismarcka to krematorium po resetowe z początku XIX w.🚀 Po tym Cow Id' zie i kolejnym resecie🚀, rozpalą piec jeszcze raz. 676. Potem nastąpi New Order.👿
To bardzo, ale to bardzo interesująca koncepcja. Apokaliptyczna wręcz. Mimo nadchodzącej totalnej zgłady - pozdrawiam serdecznie i z dużą dozą optymizmu, że jeszcze będzie przepięknie :)
Ciekawe jest to, że takie wieże budowano już długo przed Bismarck'iem. Prawdziwa historia to stek kłamst i manipulacji. Sprawdzcie sami.?!
Czy dokładnie krematorium, nie wydaje mi się -chociaż faktycznie jest coś z tymi Wieżami Bismarcka.
Bartosz Woźniak gratuluję rozumowania, z jakiego psychiatryka uciekłeś? 🤔 😅
Może coś o Mauzoleum Lehndorffów koło Sztynortu? 😉
Mam nawet scenariusz przygotowany. Jak robiliśmy trasę o Niemieckich Kwaterach Dowodzenia - zabrakło kilku godzin, aby tam dotrzeć.
@@MAZURSKIETAJEMNICE A może przy okazji wizyta nieopodal Srokowa? Tam na wzgórzu stoi jeszcze wieża Bismarcka i kilka kamiennych obelisków z wyrytymi nań "treściami", ale nie pomnę czy to pomniki z czasów wielkiej wojny czy inne. Poza tym dzięki za kolejne miejsca do eksploracji :) Szczęść Boże!
Juz się śnieg roztopił?
Śnieg roztapia się wwtedy kiedy chcemy :) Oczywiście materiał był realizowany rok lub dwa lata temu.
W Działdowie poznałem moją żonę
smutne to że na ziemiach odzyskanych nie spotkałem zachowanego cmentarza po niemieckiego ,rozumiem że nienawiść do okupanta itp,tymczasem w Czechach spotkałem kompletne cmentarze,nawet w jednym szeregu byli pochowani polegli żołnierze niemieccy a obok chłopcy z Armii czerwonej
Ja znam przynajmniej dwa dobrze zachowane, oczywiście odrestaurowane już po zakończeniu komuny (tak mniemam) to jest Mławka koło Mławy (tam leżą żołnierze niemieccy, którzy atakowali Polskę w 39) i podobny cmentarz jest w okolicach Ełku. Natomiast sprawa cmentarzy jest dość skomplikowana. Z jednej strony znam wielu księży katolickich, którzy od kilkudziesięciu lat dbają o zabytkowe nekropolie i cmentarzyki, pojawiają się stowarzyszenia, grupy, które też porządkują te miejsca, ale na pewno jest jeszcze wiele do zrobienia. Pojawiają się kwiatki jak w Nowej Wsi Ełckiej, ale to sporadyczne przypadki. Mam nadzieję, że trend dbania o historię tych ziem i opiekę nad tymi miejscami się utrzyma.
Niedługo prześcigniesz Wołoszańskiego😆
Z pałacu w Ogrodziencu nawet ruiny nie pozostały....