PHOTOVOLTAICS as for FREE - How to install your own power plant for 1000 USD ?? electricity for free

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 22 ноя 2024

Комментарии • 776

  • @markusbach5953
    @markusbach5953 2 года назад +150

    Kamil ,od lat ogladam to o czym mowisz i cale Twoje postrzeganie swiata i jak ominac mode na sukces , majac tez sukces. Gdyby ogladali Cie wszyscy , nie dali by sie nabrac , na ceny i zycie zgdodnie z moda na sukces . Czy jestes swiadom tego ze zajebiscie walczysz z systemem? Jak jestes wielki, czego nie widza ci co tylko mali ktorym chodzi chodzi o budowe domu.Tylko o wskazowki, i nie widza w tym polityki Twojej i rzadu swiatowego. Uwieelbiam ten kanal , nawet jak nie kumasz co robisz

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад +8

      hehe... no dzieki za mile slowo 🙋‍♂️🙋‍♂️🤜🤛

    • @janinakisiel4226
      @janinakisiel4226 2 года назад +8

      Ja też odrazu zobaczyłem że mądry człowiek

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад +1

      w jakim celu chcesz strajkowac ?

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад +12

      no i co Ci da, ze wyjdziesz i podrzesz sie na wiejskiej ? oni i tak robia co moga.... przeciez wchodza nowe tarcze.... bez energetyki jadrowej niestety musimy liczyc sie z corocznymi podwyzkami.... a jak juz sa plany na atom to Polacy nie chca go... i kolo sie zamyka... jak tu dogodzic Polakowi ?

    • @ludomirduda2261
      @ludomirduda2261 2 года назад +4

      @@KamilAndrzejewskiEnergetyka jądrowa jako tanie źródło energii tego jeszcze nie słyszałem. Z wszystkich mi znanych opracowań to najdroższe źródło energii i to bez uwzględniania kosztów demontażu. Natomiast jedynym efektywnym ekonomicznie źródłem energii są inwestycje w podnoszenie efektywności energetycznej zwalczane po cichu przez całą klasę polityczną żyjącą z monopolu energetycznego

  • @PwKBohater
    @PwKBohater Год назад +23

    nadal lepiej niż 95% "firm" montujących panele :)pozdrawiam

    • @patryksadza3578
      @patryksadza3578 Год назад +2

      Myślę że można było to zrobić lepiej na pewno skosy diagonale zwal jak zwał wzmocniły by ta licha konstrukcje. Aluminiowa konstrukcja dedykowana jest na dach nie grunt ale pomysł git tylko wzmocnić i bd stać lata na pewno nie zardzewieje 😂

  • @technik87
    @technik87 2 года назад +94

    Cześć, pomiary napięcia paneli są kompletnie bezsensu jeśli panele są łączone szeregowo. Dla szeregowych połączeń paneli ważny jest ich prąd. Powinieneś zewrzeć wyjścia paneli i miernikiem cęgowym sprawdzić i zanotować ich prąd w czasie najlepszego nasłonecznienia. Po takiej operacji trzeba dobrać panele do 2 stringów w taki sposób aby prąd wszystkich paneli był podobny - po takim dobraniu przez wszystkie panele w danym stringu będzie płyną prąd taki jaki był najsłabszy wynik pojedynczego panelu.
    Oczywiście że możesz taki falownik podłączyć do L2 czy do L3 ale jeśli twój dom używa tylko L1 to sumaryczny uzysk produkcji będzie pomniejszony o straty bilansu międzyfazowego. Najlepszy wyjściem dla ciebie będzie obciążenie fazy L2 jakimiś dużym odbiornikami np. bojlerem, pralką itp.
    Co do konstrukcji to ewidentny brak "zastrzałów" od dołu tylnych słupków do połowy długości ukośnych belek. Ciężar śniegu będzie teraz mocno uginał ukośne belki co może doprowadzić do ich złamania. Brak też jest poprzecznych zastrzałów na początku i końcu konstrukcji - od dołu 2 słupka do góry pierwszego i od dołu przedostatniego do góry ostatniego. sprawia to ze konstrukcja nie jest odporna na wiatr i może położyć się na bok.
    Napięcie poszczególnych paneli (pod zadanym obciążeniem) jest ważne tylko przy równoległym połączeniu paneli - napięcia muszą być podobne aby nie następował przepływ prądów wyrównawczych pomiędzy panelami (dla bezpieczeństwa w połączeniach równoległych stosuje się diody sumujące - 2 plusy przez diody na jeden wspólny plus).

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад +8

      dzieki za cenne rady .. zgadzam sie z nimi ... pozdrawiam !!👍🙋‍♂️

    • @MrCzucz
      @MrCzucz 2 года назад +1

      Od kwietnia jest już prawdziwe bilansowanie nie tylko międzyfazowe ale i godzinowe. Ale faktycznie dobrze jest przełączyć to co się używa więcej w dzień na fazę, gdzie jest produkcja.

    • @ortalionowywiesaw9455
      @ortalionowywiesaw9455 2 года назад +1

      Jak przeprowadzić pomiar natężenia? Powinienem podłączyć do panela jakiś odbiornik, obciążyć go przed pomiarem natężenia?

    • @MrCzucz
      @MrCzucz 2 года назад

      @@ortalionowywiesaw9455 takie pomiary tylko na obciążonych panelach. Inaczej to można sprawdzić z czy po prostu działa.

    • @technik87
      @technik87 2 года назад +1

      @@ortalionowywiesaw9455 Wyjścia MC4 paneli łączymy ze sobą i miernikiem cęgowym mierzymy prąd zwarciowy paneli. Panele PV są odporne na zwarcie i jeden z ich parametrów to właśnie prąd zwarciowy.

  • @shogunlechuza6650
    @shogunlechuza6650 2 года назад +38

    Powiem tak. Sam na wiosnę budowałem samodzielnie instalację. Też miała być maksymalnie tanio, ale nie dziadowsko. Brałem pod uwagę panele używane, bo cena wydawała się kusząca. Ale niestety w przeliczeniu na sztukę, a nie na moc. Najlepsza oferta używanych jaką wówczas znalazłem to 280zł za panele 240W. Więc doszedłem do wniosku że się to nijak nie kalkuluje, bo koszt 1W to 1,17zł (przy założeniu że ma 100% sprawności) gdy nowe wychodziły 1,69zł za 1W. Do tego doliczyć niższą sprawność z powodu wieku, przyjmuje się że jest to ok 1% na rok, więc używane 240W, 8 letnie (tyle lat miały wg. sprzedawcy) realnie będą miały ok. 220W, więc opłacalność znów spada. Do tego jak się im człowiek przyjrzał to okazało się że trudno było znaleźć sztukę bez "ślimaczych śladów", niby teoretycznie nie jest to poważny problem i wada wykluczająca użytkowanie paneli, ale... spokojnie, zaraz podsumuję.
    Ostatnia istotna kwestia, paneli które mają 220W (realnie) trzeba relatywnie dużo w porównaniu do tych które mają np 370W, (jak te które zakupiłem) dokładniej ponad 1/3 więcej, o tyle też wzrośnie koszt konstrukcji.
    Sumując wszystkie za i przeciw doszedłem do wniosku że nie stać mnie na używane panele, mocno zużyte, bo 8 lat to 1/3 sugerowanej przez producenta trwałości ale gwarancja to najczęściej 10lat (w teorii), prawie każdy z wadą, ryzyko awarii z wiekiem mocno wzrasta. A cena za 1W (realnej mocy po 8 latach) tylko 25% niższa niż w przypadku nowych. Do tego koszt konstrukcji...
    Przy twojej cenie 140zł za panel o realnej mocy ok 200W, to jest jeszcze cena w miarę uczciwa. Ale patrząc na wyniki twoich pomiarów stwierdzam, tylko przy założeniu że wszystkie będą sprawne i w przypadku gdy któreś w momencie montażu nie trzymają parametrów sprzedawca wymieni, lub zwróci kasę. W innym wypadku gra nie warta świeczki. Bo na dzień dobry oprócz tych 10% mniej z racji wieku odpada ci kolejne 10-15% z racji wadliwych paneli, koszty rosną a wydajność realna jest niższa niż w założeniach.
    Do tego trzeba pamiętać że to inwestycja na lata. Kupując nowe, kupujesz spokój. A używane to już musisz raz na jakiś czas robić kontrolę, może być tak że co roku coś będzie nadawało się na śmietnik. Nie wiem czy tu jest realna oszczędność patrząc na ta instalację z perspektywy np. następnych 10 lat zestawiając z tym co ona wyprodukuje na tych panelach przez ten czas a tym co było by wyprodukowane na nowych.
    Finalnie zbudowałem instalację na 16 nowych panelach 370W, koszt 10tys. Dodatkowo dzięki wyższej mocy całość zmieściła się na dachu i zaoszczędziłem na konstrukcji (to może nie dla każdego plus, mi na dachu odpowiada). Jedynie inwerter 6kW kupiłem używany, roczny, bo był połowę tańszy a na gwarancji jeszcze prawie 9 lat.
    Według mnie oszczędność na panelach, kupując używane ma sens tylko wtedy gdy są 100% sprawne i kosztują poniżej połowy tego co nowe w przeliczeniu na 1w mocy. W przeciwnym wypadku z perspektywy wieloletniego użytkowania nie będzie żadnej oszczędności, a może wyjść nawet drożej. Do tego szybciej pojawią się problemy.
    Lepiej zrobić np. instalację połowę mniejszą, inwerter kupić używany o docelowej mocy i panele uzupełnić gdy będą fundusze. Przy 2 stringach sytuacja jest o tyle prosta że nawet nie muszą w obu być takie same. Można kupić jakiekolwiek najbardziej opłacalne w danym momencie.

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад

      nie mam czasu teraz czytac calego komentarza- pozniej Ci odpisze na reszte, ale samo przeliczanie 1,17 do 1,70 na wat ma sie fajnie, ale przy jednym watem... wszystko trzeba wziasc razy minimum x3500

    • @shogunlechuza6650
      @shogunlechuza6650 2 года назад +9

      @@KamilAndrzejewski Jak znajdziesz czas to polecam przeczytać. Pisałem nie tylko dla ciebie. Pamiętaj, instalacja ma działać nie rok, dwa, tylko 10-20 lat. Oszczędność tysiaka dwóch może być bardzo pozorna. Dokładnie liczyłem i wyszło mi że nie warto.

    • @piter2204
      @piter2204 2 года назад +9

      @@KamilAndrzejewski to jesteś nie fair do kolegi, którego zapytałeś, czy oglądał do końca cały film .

    • @piter2204
      @piter2204 2 года назад +2

      Jedyna uwaga, że nie oszczędzimy raczej pomijając konstrukcję naziemną, ponieważ na dachu też montujemy szyny montażowe alu. Też uważam, że używane panele w perspektywie są nieopłacalne.

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад

      po prostu poczytam dlugie komentarze sobie jutro....

  • @bartekjarocinifyuhon
    @bartekjarocinifyuhon 2 года назад +39

    Witam po przerwie. Bardzo podobało mi się, że w końcu poszła informacja o tym żeby nie kopiować rozwiązań nie mając wiedzy w temacie. Pamiętam, że już dawno pod którymś z Twoich filmów apelowałem o to. "Zostań bohaterem w swoim domu"... mówili...a teraz k. nie mam domu 🙃.

  • @ekologwroclaw
    @ekologwroclaw Год назад +3

    Pospieszyłeś się z tym katem 30 stopni.Optymalny kąt dla Polski to 38 stopni bo centrum lezy na 52 równoleżniku .kat nie jest az tak ważny i najlepiej aby się zawierał w 38-50 stopni to przy większym będzie trochę mniejsza produkcja latem ale większa zimą.Przy okazji łatwiej się będzie sam odśnieżał no i będzie odporniejszy na grad.O zastrzałach ci już pisali to nie błąd bo zawsze możesz dołożyć.Inaczej te spawy puszcza bardzo szybko .Zdziwiłbyś się jakie tam są sily co można wyliczyć, bo producenci podają nacisk w Pascalach a to fachowcy przeliczyli na prędkość wiatru wiec z tego da się policzyć siłę dla tej powierzchni nawet dla dwa razy mniejszego wiatru niż producent podaje jako maksymalny. zresztą im mniej się będzie trzęsło tym panele posłużą dłużej tym bardziej ze są już poruszone . Panele testuje się tak jak ty robiłeś żarówkami , pomiar napięcia jest pobieżny. Dużo więcej informacji uzyskuje się zwierając panel miernikiem czyi mierząc prąd zwarcia który jest podany na tabliczce znamionowej. Taki prąd można utrzymywać długo i badać jak prąd spadnie po nagrzaniu .Jak ci pisali MPPT potrzebuje paneli z tym samym prądem a napięcie go nie interesuje.Skoro masz żarówki to złapiesz punkt na charakterystyce bliski MPT czyli warto pomierzyć napięcie podczas obciążania żarówkami.Może się okazać ze opłaci się zewrzeć jedną diodę na tej sekcji która jest uszkodzona i obniża napięcie. Czyli pod obciążeniem gdy panel ma 3 sekcje wyłapiesz te sekcje które są idealne. Jak da się odciąć ścieżki przy diodach to nawet te uszkodzone sekcje można dodatkowymi kablami połączyć w drugi string łącząc je np po dwa równolegle. No ale aby coś zaplanować trzeba najpierw panele przemierzyć.Szkoda że filmik skończyłeś zanim falownik dał moc bo te 30W przy chmurach to coś mało z 2,5 kWp bo tyle to można mieć zimą.No ale jak będziesz monitorował moc przy okazji robiąc wykres napięcia stringa to zorientujesz się co się dzieje pod wpływem temperatury. W miarę jak rośnie siła słońca, wzrasta prąd (moc) będzie rosła proporcjonalnie.Natomiast napięcie powinno się zmieniać dużo mniej niż moc i osiągać maksimum już kilkadziesiąt minut po wchodzie. Falownik zamontowałeś za blisko paneli.Poczytaj instrukcje jaką odległość żąda producent.Jak instalator zamontuje bez tej odległości to traci się gwarancje.Cień drzewa (chyba słupa) będzie nachodził a nie schodził.Orientacja południowa może nie być najkorzystniejsza skoro drzewo masz na godzinie 11-tej . To raczej cień słupa jest tak tragiczny ze wlezie na panele.W tej sytuacji lepsza mogła być orientacja wschodnia lub płaska ale szereg paneli odsunięty pod plot jak najdalej od słupa.Ten cień ci rozwali produkcje .Po pomiarach jak ci moc spadnie podejmiesz decyzję czy nie pospawać tego ponownie w innym miejscu bo np orienatcja wschodnia czy (płaska z umieszczeniem szeregu pionowo aby odsunąć od słupa) spowoduje spadek produkcji ok 18 % zaś cień może ci zabrać dużo więcej

  • @mariuszchaaj444
    @mariuszchaaj444 2 года назад +14

    Bardzo fajny nagrany materiał, można zaoszczędzić sporo kasy. Szanuję ludzi którzy potrafią zrobić coś sami. Pozdrawiam

  • @mariuszlipan7444
    @mariuszlipan7444 Год назад +1

    Super robota! Ja sam bym się nie podjął, korzystałem z usług profesjonalistów i z czystym sercem mogę polecić tanie kilowaty.

  • @siegfriedmoisa3825
    @siegfriedmoisa3825 Год назад +1

    Kamil, dziękuję za informacje. Bardzo mi się przydały. Życzę jeszcze dużo intesujących projektów.

  • @lukaszp1985
    @lukaszp1985 2 года назад +96

    W klapkach i telefonem jako miarką zrobił fotowoltaikę. Mistrz!

    • @swiruxx
      @swiruxx 2 года назад +4

      Nie no miał młotek jeszcze😁

    • @pioterpieciagoras8511
      @pioterpieciagoras8511 2 года назад +5

      I taki człowiek może nosic miano MAJSTRA!

    • @fernandoferro3976
      @fernandoferro3976 2 года назад +4

      Czy to takie ważne w co był ubrany i jakich narzędzi używał przy budowie konstrukcji ? Najważniejsze że wszystko wyszło bardzo dobrze. Wrzuć sam jakiś filmik jak coś tworzysz a wtedy i my ocenimy Twoją pracę ;)

    • @swiruxx
      @swiruxx 2 года назад +9

      @@fernandoferro3976 trochę za bardzo się spiołeś lub nie wyczułeś intencji. Nie było w tym co pisaliśmy szydery czy drwiny raczej właśnie zwrócenie uwagi że żeby coś dobrego zrobić nie trzeba extra drogich narzędzi itp. Także luzu i dystansu więcej 😉

    • @dzacek008
      @dzacek008 Год назад +3

      @@swiruxx dobre, szczere intencje wyczuwa się z natury

  • @marksnow2006
    @marksnow2006 2 года назад +29

    A ty jak zwykle pod wiatr trendom i modom. Wszyscy kupują drogo a ty tanio. Trzymak kciuki za dalsze projekty.

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад +1

      🙋‍♂️👍😅

    • @krzysiekv12
      @krzysiekv12 2 года назад +2

      Jak wszyscy kupują to sprzedawaj

    • @MrOjgyn
      @MrOjgyn 2 года назад

      Ze starych ogniw nie będzie zbytniej pociechy

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад +1

      no wlasnie jest... lacznie 3870kwp, a wczoraj w zenicie 3970 leciala... oby tak wiele lat 🤔

  • @SP3ZBY
    @SP3ZBY Год назад

    No i bardzo dobrze doradzasz. Powiem więcej, nie wszyscy sprzedawcy i instalatorzy przed montażem i sprzedażą dokonują tak istotnej rzeczy, jak oględziny i parametry sieci energetycznej u klienta

  • @wolnapolska4985
    @wolnapolska4985 9 месяцев назад +1

    Super dzięki za tak wspaniałą relację w kwietniu dzięki Tobie będę miał to samo :) Jeszcze raz dzięki za fachowe rady :) i wyjście poza system :)

  • @kawasakipassion
    @kawasakipassion Месяц назад +1

    Bonjour. J'aime beaucoup ce que vous faites et c'est pour cela que je me suis abonné. Est-ce que vous pourriez éviter de bouger la caméra en permanence ? Cela rend la vision fatigante. J'ai l'impression d'être sur un bateau et ça me donne le mal de mer.

  • @RafalWloclawek
    @RafalWloclawek Год назад

    Bardzo robra robota wykonanie lepsze niż u 90procent instalatorów mam tylko jesno sastrzeżenie ... takie puszki elektryczne montuje się w budynku a nie na zewnątrz , a te zewnętrzne można już kupić za 50zł więc warto było by to poprawić bo inni zaczną kopiować a zaraz jakiś geniusz da w miejscu gdzie będzie dostawała wody i zwarcia gwarantowane

  • @mieczysawadamczyk2644
    @mieczysawadamczyk2644 Год назад +1

    Witaj, dobrze jest, spawy okrętowe, dzieci po dzieciach wytrzyma. Pozdrawiam.👍

  • @mariuszpaszkiewicz7491
    @mariuszpaszkiewicz7491 2 года назад +16

    Swoją droga Kamil gdzie byles jak Ciebie nie bylo ja zdążyłem sie wprowadzić do chalupy ktora mozna powiedzieć buduje razem z Toba. Co do filmu przeszedłeś samego siebie genialne, szacunek dla Ciebie! Pozdrawiam i zdecydowanie częściej jak dawniej puszczaj filmy

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад +7

      potrzebowalem wakacji i rehabilitacji... troche przegiolem w ostatnicmm czasie i musialem odpoczac 👍

    • @mariuszpaszkiewicz7491
      @mariuszpaszkiewicz7491 2 года назад +7

      @@KamilAndrzejewski coś w tym jest mnie juz żona rozwodem zagroziła🤣 tak sie zaangażowałem w budowe trzeba dac czasami na luz i odpocząć.

  • @dabodb
    @dabodb Год назад

    Drogie hobby , w naszym klimacie to juz nie oplacalne. Prosument umarł i opłacalność razem z nim, magazyny energii i offgird kosmos ceny, nie wspominając juz ze wszystko drastycznie poszło w górę od paneli po kable czy falowniki. Mam małą instalacje fotowoltaiczną więc temat znany i przerobiony, zanim te graty sie zwrócą to lata a gdzie zysk to kolejne lata , a po takim czasie juz robi sie stary złom... Ale kazdy ma swoją zajawkę wsadzi dużą kase a puzniej mówi ze ma prad za darmo haha Szkoda ze zapomniał ile na to wydał i ile lat by za to płacił rachunki bez kiwania palcem i ciągłego patrzenia w niebo czy bedzie słońce. Pozdrawiam napaleńców i zanim zaczną sie napalać na darmowy prąd niech najpierw wypiją szklanke chłodnej wody😁

    • @gimbueuropa5904
      @gimbueuropa5904 Год назад

      Powiedz to Tomaszowi Żyłce i jemu podobnym.

  • @tomaszjanczewski8438
    @tomaszjanczewski8438 2 года назад +2

    Możesz się wpionc kazda faza w falownik jeśli falownik ma wyjcie do przewodu fazowego ale moc i woltasz falownika dzielimy przez ilość wejsc prądu stałego na falowniku. Ba nawet Agregat prądotwórczy możesz wpiąć w wolne wejście przeznaczone dla paneli. Ale trzeba wtedy prąd z agregatu wyprostować mostkami prostowniczymi.

  • @kryptonimparalela2555
    @kryptonimparalela2555 Год назад

    Data: 11.09 czyżby kolejna katastrofa? No nie, myślę że całkiem ciekawy udany "reportaż" a nawet jeśli ktoś dobrze wykorzysta to i DIY. Lepiej cokolwiek zrobić i mieć satysfakcję, że się spróbowało, niż narzekać i mówić, że słabo, źle, nieprofesjonalnie. Gdybyśmy mieli takie społeczeństwo jak kolega, który nawet czasem dopuści się "babola" to myślę, że żyłoby nam się dużo lepiej. W 2023 roku też zajmę się ciekawymi projektami, mam nadzieję, że zrobię sporo błędów i się z nich dużo nauczę. Pozdrawiam kolegę Kamila.

  • @piotrmod.2224
    @piotrmod.2224 2 года назад +8

    Jeszcze jedno: Czy ty zdajesz sobie sprawe jaki opor dla wiatru generuje plyta powierzchniowa tych paneli przy wiekszym wietrze ? Szukasz nieszczescia i pogrzebu ?

  • @krzysztofwiton2537
    @krzysztofwiton2537 9 месяцев назад

    Jest Git majonez majster ! Powodzenia Kamil w dalszych projektach i ogień na tłoki , DASZ RADE !!!

  • @826jack
    @826jack 2 года назад +3

    Proponuję wymienić puszkę od przepięciówki na bardziej szczelna bo ta raczej dobrego IP nie posiada.
    Wejście przewód nigdy z góry. Z boku tak sobie. Najlepiej od dołu. Nawet gdy odrobina wody dostanie się do środka to wyleci. Można też zastosować dławiki kablowe. Przy słabych opadach może woda się nie dostanie. Ale gdy pada i wieje to woda wchodzi do środka nawet przez mikro szczelinę.

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад +1

      zmienie ja 👍🙋‍♂️

    • @iterpretator
      @iterpretator 7 месяцев назад

      @@KamilAndrzejewski co do przepieciowek ;) jeśli to spd klasy t2 to przed piorunami nie chroni, t1+t2 już tak, pozatym warto by było w miejscu wejścia zasilania falownika do domu zamontować również t1+t2 dla strony ac , plus żeby to wszystko faktycznie zadziałało musi być zrobione dobre uziemienie (poniżej 10 Ohm ), a sama instalacja zewnetrzna oraz dom chroniona "odgromem" przed bezpośrednim uderzeniem piorunem. Pozdrawiam 😉

  • @Norek1
    @Norek1 Год назад +2

    Dla mnie jesteś mistrz. Super robota. Pozdrawiam

  • @tysiu8999
    @tysiu8999 2 года назад +3

    Subik leci fajny gościu taki swojski nie wstydzi się za małe pieniądze robi super

  • @pszczelarskanatura8189
    @pszczelarskanatura8189 2 года назад +10

    Tak myślę, że dobrze byłoby poszukać takich paneli ze stanu magazynowego. Choć pewnie ciężko będzie, może jakiemuś instalatorowi gdzieś zalegają. Bardzo mi się podoba Twoja praca. Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę z obniżenia mocy całego stringu jednym wadliwym panelem do jego parametrów.
    Są mikrofalowniki tzw. optymalizery do niwelowania i wyrównywania mocy przy zacienieniu któregoś z modułów. Jednak to powiększyło by koszty instalacji, a nie o to chodziło w twoim materiale. Dzięki i pozdrawiam

    • @sprucespaner
      @sprucespaner 2 года назад +1

      Czyli teraz najlepiej zbierać złom? To już lepiej z Chin sprowadzać. Może zadziała a może nie.

    • @pszczelarskanatura8189
      @pszczelarskanatura8189 2 года назад

      @@sprucespaner Osobiście nie wiem ale u Kamila kilka słabych się trafiło. Mimo wszystko trzymam kciuki za tą instalacje.

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад

      🤦‍♂️

  • @Marek_Lukasik
    @Marek_Lukasik Год назад +1

    Łapkuję bo warto, mam nadzieję że znajdę czas żeby wszystko obejrzeć, bo warto!

  • @henrykw8441
    @henrykw8441 2 года назад +1

    Podobało się bardzo, dobrze podany materiał jednak wybrał bym opcję kupowania niż kupywania, ta druga kojarzy się prozaicznie z kupą. Co ciekawego kupywanie podreśliło się jako niewłaściwe choć słyszałem kiedyś , że obydwie formy są poprawne.

  • @sposobnaremont
    @sposobnaremont 2 года назад +19

    Ekstra sprawa, takich ludzi warto słuchać!

  • @kukloktv2159
    @kukloktv2159 2 года назад +3

    Jakieś to za proste się wydaje 😁 dzięki za mnóstwo wiedzy, na oglądam od momentu kopania fundamentów 😋 pozdrawiam 🇵🇱

  • @andrzejsobczak6987
    @andrzejsobczak6987 2 года назад +7

    No nieźle, oglądam i myślę sobie czekamy na kolejny odcinek "Przydomowy Reaktor Atomowy"

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад +3

      az tak daleko sie nie posune chodz szykuje sie do "domowej gazowni"

    • @martin750627
      @martin750627 2 года назад

      reaktor atomowy- oczywiście wykonany z wiadra po farbie do bielenia strychów z Castoramy i puszek po piwie z Lidla ;-)
      Kamil - pozytywnie, lubię oglądać, choć czasami 100zł wiele zmieniłoby w jakości, a niewiele w kosztorysie.

  • @pawenoss9842
    @pawenoss9842 2 года назад +7

    Świetny film. Dzięki. Brawo Ty!

  • @irlynx8494
    @irlynx8494 2 года назад +7

    Szacun super wykonana praca na wlasne potrzeby idealne rozwiazanie i nie za grube tysiace jakie firmy wyludzaja od zwyklych obywateli pozdrawiam

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад +3

      👍🙋‍♂️

    • @MrCzucz
      @MrCzucz 2 года назад +1

      Nikt nie wyłudza. Nie chcesz? Nie kupuj. Chcesz, a nie potrafisz? Zapłać komuś za robotę. Tak jest od wieków.

    • @irlynx8494
      @irlynx8494 2 года назад

      @@MrCzucz ok nachapiecie się teraz ale spokojnie kilka lat minie i pelet odejdzie w zapomnienie pozdrawiam

    • @MrCzucz
      @MrCzucz 2 года назад +1

      @@irlynx8494 nie kumam kolegi

    • @AncientShinrinYoku
      @AncientShinrinYoku 2 года назад

      @@MrCzucz Od których wieków?

  • @mirekpietrusiak6457
    @mirekpietrusiak6457 2 года назад +2

    Super program szczere i mądre słowa kluczowe brawo jest pan mega zdrówka.

  • @franciscopayero1090
    @franciscopayero1090 2 года назад +1

    Me gusta mucho su página
    Es bien instructiva Gracias
    A ustedes, sigan adelante
    Pues estamos aprendiendo

  • @wintermute9055
    @wintermute9055 2 года назад +1

    Pięknie, sporo można samemu zrobić. Jedyne co bym dodał (nie znam się to się wypowiem) - falownik itp umieściłbym w skrzynce z możliwością uszczelnienia. Nawet jak urządzenia są wodoodporne, to po co ma się w zakamarkach gromadzić brud, nagar, ptasie gówna itp? Ale i tak wypas, dało mi to dużo do myslenia.

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад +2

      nie mozesz zamknac falownika ktory musi byc naturalnie chlodzony w jakiejs skzynce tylko dlatego, ze jakis brud bedzie sie zbieral.... spokojnie... kiedys wszyscy w brudnym pichu wyladujemy... niema co przesadzac....

    • @katmai7777
      @katmai7777 Год назад

      @@KamilAndrzejewskiChodzi też o szczelność tego falownika. Jakoś średnio ufam tym Ich IP. To na deszczu ładnie dostaje. Do tego zimy, mróz różne temperatury działające na obudowę. Bałbym się, że załatwi mi to sprzęt. Wrzuciłbym to w dodatkową plastikową szafkę, z otworami od dołu dla wentylacji.

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  Год назад

      niema sensu.... naprawde... producenci robia wszystko, by falowniki byly szczelne i nie wracaly do nich w ramach gwarancji... a na moj jest az 6 lat !!

  • @piotrkrupa56
    @piotrkrupa56 2 года назад +11

    brawo Kamil ,znów przechodzisz na wyższy poziom :)

  • @dariopiec9552
    @dariopiec9552 2 года назад +1

    Lepszy kąt nachylenia paneli to 40 stopni, lepiej śnieg się zsuwa a uzysk prądu bardzo podobny.

  • @zgrywus
    @zgrywus 2 года назад +2

    Kurcze 140zł za sztukę to kozak cena :) Myślę właśnie o instalacji fotowoltaicznej na działeczce zamiast ciągnąć przewód przez 600m :)

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад +2

      hmm... wiesz, fotowoltaiaka nie zapewni ci coaglej energii 🤔 lepiej kup sobie agregat pradotworczy

    • @zgrywus
      @zgrywus 2 года назад

      @@KamilAndrzejewski myślałem o zbudowaniu jakiegoś magazynu Energi i ewentualnie gdyby zimą brakowało Energi to jakiś wiatrak na górce? Generalnie najprościej byłoby puścić przewód energetyczny ziemią ale do pokonania mam aż 4 działki i różnych ludzi :D

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад +2

      wiec najprosciej i najtaniej .. agregat z marketu 👍

    • @ekologwroclaw
      @ekologwroclaw Год назад

      140 zł bo może nawet połowa uszkodzona

  • @pawbin9605
    @pawbin9605 6 месяцев назад +1

    Bardzo fajna robota. Super 😅😅😅😅

  • @losmassacrospl8283
    @losmassacrospl8283 2 года назад +2

    Fajny filmik ;)
    To jest on-grid rozumiem że musisz zgłosić
    Off-grid hybrydowy do ile kw paneli nie trzeba zgłaszać i czy mogą być montowane na dachu garażu max wysokość garażu 2,3m wysoko jest dach najniższy punkt dachu 185cm
    Planuję 8 paneli 420W falownik 5kw
    Trzeba zgłosić gdziekolwiek ? Z tego co słyszałem że nie trzeba ...

  • @sotyson3833
    @sotyson3833 2 года назад +2

    Panel powinien trzymać napięcie nawet w takim słońcu, a spada tylko prąd. Oplot kabla powoduje indukcję. Reszta okej ale jak ktoś chce "skopiować" to polecam szukać paneli na wyższym napięciu 48v mają mniej strat.

  •  2 года назад +3

    Ciekawi mnie ten temat...oglądamy 🙋🙂

  • @albinszewczyk5457
    @albinszewczyk5457 2 года назад +11

    Witam,brawo za kreatywność panie Kamilu pozdrawiam;)

  • @rysiuncio
    @rysiuncio 2 года назад +8

    Tak bardzo tęskniłem. Super

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад +2

      siee ma sie ma 🙋‍♂️🙋‍♂️🙋‍♂️

  • @ruralista3187
    @ruralista3187 2 года назад +1

    Dla tych, którzy nie podpięli instalacji na starych zasadach, nie jest możliwy zwrot w 1,5 roku. Zapłacą ci za 1 kWh kilkadziesiąt groszy a zimą kupić musisz za złotówkę, albo i drożej. W taryfie C ceny mogą dojść do 3 zł/kwh. Gaz dla przedsiębiorców już jest po 1,3 zł/kwh.

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад

      dlatego i ceny fotowoltaiki drastycznie rosna.... bo ludzie znowu sie rzucili na panele

    • @PaweAleksiejuk
      @PaweAleksiejuk 2 года назад +2

      Ja fotowoltaike zainstalowałem tylko do grzania wody i ładowanie akumulatorów do grzania wody w nocy

  • @ledproduktpl
    @ledproduktpl 2 года назад +7

    Ciekawe jak sie zachowa połączenie stal - aluminium oraz przy mega wiatrach czy ruszy tę konstrukcję - bo jest wbita w ziemię na 1m

    • @emceh
      @emceh 2 года назад +2

      Ja bym użył klamerki mocujące wtedy jest przerwa między panelami i nie stawia tak dużego oporu, ale może jest na tyle osłonięte, że słabo wieje. Kamil jest na miejscu to wie :) tak czy siak samodzielna budowa zawsze daje duże oszczędności.

  • @danielp.624
    @danielp.624 2 года назад +7

    Nie tylko ja mam takie pomysły :D Miło, że się też za to bierzesz :D Ja ze względów finansowych na mniejszą skalę podziałałem

  • @tatusiowyteatr
    @tatusiowyteatr 2 года назад +7

    Dobry film, jak zwykle! Łapeczka!

  • @tomaszbasa1113
    @tomaszbasa1113 8 месяцев назад

    Od strony ac czyli sieci energetycznej powinieneś dać zabezpieczenie przepięciowe od strony sieci oraz zabeczenie nadprądowe i różnicówkę przy falowniku

  • @RemoPV
    @RemoPV 2 года назад +10

    Świetny film, naprawdę super ... oglądałem z ogromną ciekawością bo takie filmy jak Twój 2 lata temu zainspirowały mnie do budowy swojej instalacji.
    Zaczęło się od off-grid-u a skończyło na Instalacji Hybrydowej.
    Dodam, że jeśli chodzi o panele to również mam na używkach w i wcale nie żałuję, porównywałem uzyski z instalacją na nowych panelach i wcale nie odstaje osiągami :-) a zamiast 5 czy 6tysi za 5kWp paneli zapłaciłem 2500. Fakt zajmują trochę więcej miejsca ale miało być tanio :-)
    Jeszcze raz gratuluję wykonania, a przedewszystkim, żeczowej recenzji z budowy instalacji.
    Pozdrawiam.

  • @onedronestory9714
    @onedronestory9714 2 года назад +1

    Ok jest rekord taniości ale bedziesz miał z tymi panelami problemy. Padnie kolejny w dobrym stringu i bedzie hamował całość. Trzeba było kupić 10 x 370W zapłaciłbyś za nie 6tyś. I głową spokojna na lata oraz mniejszy stelaż.

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад

      6tys za panele ? za ta kwote kolejne 4kw bym postawil 🤣🤣 wole niech przez 10 lat straci 50% mocy niz nowe ktore tak samo moga pasc 🤷‍♂️

    • @tommyeastwood4393
      @tommyeastwood4393 2 года назад +1

      @@KamilAndrzejewski nowe moga spasc pod warunkiem, ze rzucasz w nie ceglowkami.

  • @michakj4994
    @michakj4994 2 года назад

    Solidność i prostota. Dla mnie laika, brzmi to wiarygodnie.
    Mnie brakuje kalkulacji prowizorycznej - jak będziesz oszczędzał, na miesiąc, czy spadek produkcji prądu, gdy chmury, gdy deszcz, gdy zimno, gdy za gorąco - nie zaburzy zwrotu nakładów, oraz, co istotniejsze, jak instalacja według jej wykonawcy obniży miesięczne rachunki. ( Chodzi o kalkulację Twoją, nie według parametrów technicznych).
    Nie rozumiem dlaczego zostawiłeś " zepsute panele na konstrukcji, robionej na świeżo"?
    Pozdrawiam,
    M.
    Ps. Ciekawa prezentacja

  • @adamglinski3132
    @adamglinski3132 2 года назад +4

    I to się szanuje ! Dziękuję za informację odnośnie konsekwencji i możliwego niebezpieczeństwa spowodowanego naśladowaniem i podłączaniem na własną rękę.
    Co do bezpiecznika to chyba chciałeś powiedzieć B20 a nie C20 :) bo C na pewno nie jest szybszy od B :)

  • @fleaniswerkhardt4647
    @fleaniswerkhardt4647 2 года назад

    That frame is quite good but you could put it on castor wheels revolving around a central post that acts as a pivot point. This would be so that you can align it more closely to the sun's actual east/west path as the seasons change. All the good panels that deliver more than 32 volts - are you connecting them in series? You could make this system even more efficient if you put the panels on hinges then used satellite actuators to raise and lower the angle of the panels in relation top the sun. You could use the 4 low voltage panel;s top constantly;y charge a battery to run the actuators and an Arduino running a program that was changing the angle every 10 minutes or so.

  • @adventurebonsai9221
    @adventurebonsai9221 2 года назад +1

    Do sieci energetycznej podpinało się fotowoltaikę gdy było to opłacalne. Obecnie stosuję się ją jako alternatywne źródło zasilania z automatyczny przełącznikiem źródeł zasilania AVT AVT5658 B lub podobne. Działa to w ten sposób że gdy ładują się akumulatory fotowoltaiką, korzystasz z sieci zewnętrznej. Z chwilą gdy są naładowane, przełącznik zmienia źródło zasilania wyłączając wejście z sieci zewnętrznej. Niestety wiele osób dało się naciągnąć i nadwyżkę z paneli odsyłają do sieci za co jest dodatkowa opłata prócz rachunku z poboru.

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад +1

      jaka oplata ? nic na rachunku takiego nie mam 🤔

  • @dawid2293
    @dawid2293 2 года назад

    nie możesz podpiąć (do Taurona na 100% z innych elektrowni to nie wiem) 2 instalacji jednofazowych, bo wywala błąd przy składaniu wniosku od kilku miesięcy, a papierowe odrzucają. PS: Wcześniej można było. Jak do Taurona wysyłasz od razu pisz że masz trzy falowniki jednofazowe to Ci przyjmą i na wiosne zamontuj tą trzecią instalacje

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад +1

      hmmm to troche dziwny ten tauron 🤔🤔 zmien sobie operatora ... przeciez mozesz..

  • @zaklinaczkur4580
    @zaklinaczkur4580 2 года назад +3

    No panie Kamilu, dajesz pan radę i z tego chaosu wyszło jak ta lala. Pozdrawiam i więcej uśmiechu życzę. Pozdrawiam i daje subka i 🐾 leci 👍

  • @maggi0319
    @maggi0319 2 года назад +3

    Panie Kamilu super film . Pozdrawiam:)

  • @Grautvornix7
    @Grautvornix7 2 года назад

    Super Video! Das mit den gebrauchten Solarpannels ist mir auch schon eingefallen, leider fand ich niemanden der welche verkauft. Also habe ich angefangen in China neue zu bestellen, wenn ich Geld habe. Zur Zeit habe ich immerhin 700W zur Verfügung. Aber ich mach mich noch einmal auf die Suche nach gebrauchten. Deine Videos sind echt gut. Das mit dem Gas aus Benzin hat mir sehr gefallen und zufällig hatte ich alle benötigten Teile schon zu Hause!

  • @kamil1423
    @kamil1423 2 года назад +6

    Jaką panele osiągają moc? Daj znać ile wskazuje falownik, bo zastanawiam się czy też ich nie kupić.

  • @stanislawstachniak4957
    @stanislawstachniak4957 Год назад

    Kamil potrzebuję więcej informacji o tych panelach

  • @piesewodny9020
    @piesewodny9020 2 года назад +2

    Witam, polecam przesunięcie złączek paneli w miarę możliwości bliżej środka panelu. Oszczelnienie złączki jest słabej jakości i woda zacznie przeciekać do wnętrza. Na nagraniu widać, że łączniki znajdują się pomiędzy krawędziami paneli. Pozdrawiam

  • @cprn.
    @cprn. 2 года назад +2

    Skoro panele na słońcu się rozwarstwiają, tj. zakładam, że temperatura topi spoiwo i ono puszcza, to może da się je "zwarstwić" z powrotem żelazkiem? 😆 tj. temperaturą z dociskiem, spoiwo się roztopi, ale dociśnięte zastygnie tam gdzie ma być...? Jeśli ktoś kiedyś próbował tak naprawić, ciekawi mnie rezultat.

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад +2

      mysle, ze tu bardziej chodzi o mikropekniecia plytek krzemu niz polaczen miedzy nimi

  • @The_Unobtainium
    @The_Unobtainium 2 года назад +3

    29:36 - super film, ale tutaj mocno przesadziłeś. Producenci już wymyślili technologie, np. cienkowarstwową, aby panele, za które zbałamucony przez sprzedawcę Klient zapłacił jak za zboże, a po paru latach użytkowania zaczynają szwankować, czy dochodzi do pożarów. Oczywiście w takim przypadku udowodnić winę producentowi będzie łatwo pod warunkiem, że stać cię na batalię prawniczą z gigantem:) Jeżeli ktoś posiada wiarę w szczere intencje producentów i wiarę w niezniszczalne produkty to polecam szybko przestawić swój światopogląd, póki jeszcze nie będzie bardzo bolało:)

    • @tommyeastwood4393
      @tommyeastwood4393 2 года назад +1

      Tak, wszyscy się myla, tylko Ty masz monopol:)

    • @The_Unobtainium
      @The_Unobtainium 2 года назад +1

      @@tommyeastwood4393 spokojnie, zróbmy tak: poczekajmy dwa, trzy lata i spotkajmy się tutaj. Porównamy wówczas obecną sytuację i przyglądniemy się jeszcze raz starym komentarzom. Ok? :D

  • @dawidstepien72
    @dawidstepien72 2 года назад +4

    Była taka afera w Niemczech z 10cio letnimi panelami, miały wadę fabryczną i folia się rozwarstwiała, możesz mieć to samo. Kupno używanych paneli zawsze obarczone jest ryzykiem, nie wiadomo ile podziałają.

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад

      wiesz .. kupno nowych tez wiele nie zmienia i nigdy nie wiesz ile podzialaja.... ratuje jakas tam gwarancja, ale jak kupisz firmy marki "firma" imto i gwarancja nic nie da.... panele jak uzywany samochod... albo beda problemy, albo polata dlugie lata...

    • @dawidstepien72
      @dawidstepien72 2 года назад

      @@KamilAndrzejewski auto zawsze możesz naprawić, ale panele w sumie też , tylko czy gra warta świeczki. Za tą cenę i tak warto kupić używane jak ma się tyle miejsca, w cenie nowego modułu masz 4 używane.

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад

      dokladnie tak.... kazda zlotowka wydana wiecej zwieksza czas zwrotu...

    • @ekologwroclaw
      @ekologwroclaw Год назад +1

      @@dawidstepien72 Ale ten jeden dobry i daje 430W a z tych 4, 2 padnięte a dwa daja nie wiadomo ile np połowę czyli w sumie 250W .Do tego musisz zrobić konstrukcje 4 razy droższą .Do tego stary padnie ci nie wiadomo kiedy
      Panele to nie radio i się nie naprawia.
      Najgorszy panel w szeregu psuje całą produkcje dobrych paneli
      Panele będą taniec a tu w ogrodzie juz nie ma miejsca bo zajęło to 4 razy więcej niz mogło
      Wiele osób kupowało amorficzne i popłynęło.

  • @ParagonDIY
    @ParagonDIY 2 года назад +3

    Ciekawie wykonane pozdrawiam serdecznie Leszek :)

  • @macmroz
    @macmroz 2 года назад +3

    Półtora tygodnia, nie: 'półtorej tygodnia'. Półtorej może być godziny, minuty sekundy, półtora miesiąca, tysiąca, miliona. Z kronikarskiego obowiązku zaznaczam. Z rzeczy technicznych - na trytytki nie można łączyć, one pod wpływem ultrafioletu się kruszą po latach, temperatura też robi swoje, zwarcie do konstrukcji uziemionej może skończyć się pożarem.
    Ale całościowo bardzo pozytywne działanie.

    • @katmai7777
      @katmai7777 Год назад

      To jak mocować przewody?

    • @macmroz
      @macmroz Год назад

      @@katmai7777 Są specjalne uchwyty, nie pamiętam z czego są zrobione, ABSu? Gdzieś widziałem o tym informacje, chyba na 4energy technologie. Można też poszukać w katalogach osprzętu fotowoltaiki. Zapewniam z praktyki morskiej, że trytytkowy plastik rozpada sie w rękach, zwłaszcza te białe trytytki, te czarne są odrobine trwalsze, a słońce wokół instalcji FV jest zawsze, nawet jak są niby w cieniu, to ultrafiolet odbija się od innych obiektów. Zreszta wystarczy wejść na dach i zobaczyć, jak wyglądają trytytki po paru latach np. na talerzu satelity, który zawsze jest od południa.

  • @patrykmakowski2449
    @patrykmakowski2449 2 года назад +5

    Dobra, a teraz podaj nam temat na czasie - jak ogrzać dom bez węgla :)
    Sam mam kocioł zasypowy "bezklasowy". Myślę o zrobieniu prostego podajnika z beczki jako zbiornika, zamiast drzwiczek do kotła wyspawać zsyp z blachy i podajnik taśmowy tak, aby palić zrębką tartarczną, która jest w rewelacyjnie niskiej cenie, ale.. podajniki ślimakowe tego nie ogarną, a ręcznie to schodzenie co godzinę do piwnicy. Wiem, że ty byś idealne rozwiązanie dla mnie znalazł, ale pewnie nie masz na czym tego zrobić, albo za co.. Zależy mi aby ogrzewanie było tanie, a sama instalacja też oczywiście tania. Niestety długi, zarobki nie pozwalają na "pompe ciepła, fotowoltaike i szmery bajery"

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад +7

      wiesz, ja myslalem o calkiem czym innym.... przewiercic kociol - wstawic rurki i palic w kotle gazem.... biogazem 🧐... zrobienie zasobnika gnilnego do produkcji biogazu jest banalnie proste ... maly reduktor i piec hula.... z tym, ze faktycznie narazie brak kasy i przede wszystkim czasu.... w przyszlym roku tematem sie zajme

    • @marekmarkiewicz8559
      @marekmarkiewicz8559 2 года назад

      To będzie bardzo ciekawy temat i myślę,że sporo osób chętnie zobaczy jak będziesz robił biogazownie Sam też myślę właśnie o biogazownie.

    • @quercusogrody-wycinkadrzew9204
      @quercusogrody-wycinkadrzew9204 10 месяцев назад

      ​@@KamilAndrzejewskia kiedy dokładnie? Bo rok właśnie mija?

  • @mrohny76
    @mrohny76 2 месяца назад

    świetna robota 👍👍

  • @johnconrad5487
    @johnconrad5487 Год назад

    Excellent video. Excellent work. Thanks.

  • @polskirolnik2118
    @polskirolnik2118 2 года назад +1

    🤣Szczególnie jak słońce zacznie zachodzić albo w pochmurny dzień wtedy to jest pełna moc tego ustrojstwa.

  • @tiemanowo
    @tiemanowo 8 месяцев назад

    38:04 Co autor miał na myśli mówiąc ze "kabel jest zakończony bezpiecznikiem C20 (szybszym)", przecież charakterystyka C to jest właśnie "najwolniejsza" pomiedzy innymi najczęściej stosowanymi czyli A i B.

  • @peterextas
    @peterextas 2 года назад +1

    Powiedzialbym nie wiedzac nic o pradzie ze jest ok, ale znajac sie to masa bledow elektrycznych, zaczynajac ze na falownik bedzie sie lalo a skrzynka zacznie wilgotniec i zrobi sie gdzies przepiecie z czasem. Ogolnie ujdzie

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад +1

      niech sie na niego leje i wiadrami ... po to sa w klasie IP65 by wilgoc nie byla im straszna... w skrzynce sa otwory od dolu wiec woda ma gdzie uciec ...

  • @daruszmanczyk6306
    @daruszmanczyk6306 11 месяцев назад

    Musisz zgłośić rozbudowę instalacji o ile dołożysz to tylko w Tauronie

  • @andrzejbrzozowski8534
    @andrzejbrzozowski8534 2 года назад +3

    Jak na 10 lat chociaz wystarczy to bedzie dobra inwestycja a podejrzewam ze zachod zaczyna pozbywac sie rowniez paneli dlatego ze nie mozna tych paneli poddać rycyklingowi a ze przy okazji zarobią to dla nich dobry interes a biedniejsze kraje będą z tym miały kiedyś problem bo nie bedzie mozna co z tym zrobic no chyba z jakies płoty ludzie zaczną z nich budowac czy cos innego ale oczywiscie Kamil bardzo dobrze zrobiłes ze zamiast 50 tys wydałes 5 proste rozwiazania sa najlepsze a jak jeszce są prawie za darmo to sie cieszyć))

  • @michabolo1481
    @michabolo1481 2 года назад +3

    Dzięki ,pozdrawiam córkę również 😀

  • @dako3482
    @dako3482 2 года назад +4

    Kurde nie bujaj (pierwsze 3 minuty) na drugi raz tak kamerą, bo mam wrażenie, że wychyliłem 0.5 litra!
    Ale oglądam dalej 😁👍

  • @jurekarent3953
    @jurekarent3953 2 года назад +4

    Super robota gratuluję, nie wiedziałem że można zbudować on grida z używanych paneli i falownika, chyba że coś się zmieniło przy zgłaszaniu instalacji?. Pozdrawiam

    • @shogunlechuza6650
      @shogunlechuza6650 2 года назад +2

      Wszystko musi mieć certyfikat do zgłoszenia. Jeżeli kupujesz coś używanego to pobierasz certyfikat ze strony producenta, drukujesz i załączasz do wniosku. W praktyce Jak sam robisz instalację to generalnie falownik musi być certyfikowany, bo w związku z nim i jego parametrami mogą być problemy w razie czego. Natomiast panele... powiedzmy że etykietka z nich może np. się odkleić.😉 Powinny mieć zbliżone parametry do tych z certyfikatu i nic się nie wydarzy. 😂
      Nikt tego nie kontroluje tak na prawdę, to ty odpowiadasz za zgodność z tym co deklarujesz. Były swego czasu panele bez etykiet na OLX, wg. sprzedawcy 280W. Ale cena nie warta nawet gdyby realnie tyle miały. Ale opcja montażu ich jak najbardziej była.

    • @jurekarent3953
      @jurekarent3953 2 года назад

      @@shogunlechuza6650 dzięki za odpowiedź, właśnie o takie informacje mi chodziło, sam powiększałem instalację w zeszłym roku na nowych podzespołach, kiedyś nie można było montować używanych falowników tak mi się wydaje, rozumiem że teraz można wykorzystać falownik z drugiej ręki oczywiście jeśli jest dostępny certyfikat i jest na liście falowników dopuszczonych?

    • @shogunlechuza6650
      @shogunlechuza6650 2 года назад

      @@jurekarent3953 W tauronie nawet teraz nie potrzeba certyfikatu załączać jeżeli jest na liście. Certyfikat potrzebny jak by go jeszcze nie było. Nie słyszałem żeby był zakaz montażu używanych inwerterów. Przecież to jest dla ZE nie istotne, ważny jest certyfikat. Jedynie w przypadku dofinansowania takowy nie wchodził w grę. Ale nie powiem na 100% bo od niedawna się sprawą interesuję.
      Ja mam Saj Suntrio 6K używany i nikt o nic nie pytał, nawet gdyby był nowy to oni informacji o tym nie mają.

    • @jurekarent3953
      @jurekarent3953 2 года назад +1

      @@shogunlechuza6650 dziękuję za wyczerpująca odpowiedź, idę kibicować, pozdrawiam

  • @Babajagunia
    @Babajagunia 9 месяцев назад

    Pełna profeska 👍

  • @wuyaszek7181
    @wuyaszek7181 Год назад +1

    Szacun 👍💪

  • @krzysiekniewazne9258
    @krzysiekniewazne9258 2 года назад +1

    Ciekawy film i dobry pomysł na obniżenie rachunków. Mam dwa pytania 1. Czy rozważał Pan może chłodzenie paneli. Woda ze studni puszczona przez wężyk przymocowany (przyklejony) od spodu może znacznie obniżyć temperaturę. 2. Czy zrobienie regulacji paneli (zmiana kąta) ma sens? W okresie jesiennym, zimowym czy letnim, taka regulacja umożliwi przesunięcie zestawu w bardziej optymalne położenie.

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад +3

      chlodzenie Paneli ? w jakim celu ??? 🤔 .. odnosnie regulacji... fajnie, by bylo... kiedys myslalem o zrobieniu systemu "sledzenia slonca" ale kolega ktory jest inzynierem podpowiedzial mi, ze silniki, motoreduktory, optyka pobierze wiecej pradu noz zyskamy gdy panele beda caly czas w strone slonca

    • @andrzejkolos9641
      @andrzejkolos9641 2 года назад +2

      @@KamilAndrzejewski w zupełności wystarczy ręczne sterowanie nawet tylko 4 razy w roku :)

    • @krzysiekniewazne9258
      @krzysiekniewazne9258 2 года назад +1

      @@KamilAndrzejewski 1.Chłodzenie paneli zwiększa ich sprawność i żywotność laminatu. Nawet są takie zestawy, tylko drogie. 2 Sterowanie nie ma sensu, ale ręczne dopasowanie raz na kwartał. raczej o to mi chodziło.

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад +1

      myslalem kiedys nad rozwiazaniem czujnika sledzenia slonca.... ale to bez sensu lepiej dolozyc 2 panele i olac to ... 🤔😉

    • @andrzejkolos9641
      @andrzejkolos9641 2 года назад +1

      @@KamilAndrzejewski 2 panele to za mało:) średnio uzysk z trackera to ok. 30% :) Wiadomo, ręczna regulacja odpowiednio mniej.

  • @malgorzataschneider5947
    @malgorzataschneider5947 2 года назад +1

    Super robota.szloda że się na tym nie znam. Ale bardzo fajnie się oglądało.

  • @majsterON
    @majsterON 2 года назад +5

    Świetna robota , mega pomysłowość.

  • @Marek.1981
    @Marek.1981 8 месяцев назад +1

    Jak panel obcina volty to na bank przepalona dioda koszt 5 złotych i lutownica.

  • @malykm07
    @malykm07 2 года назад +3

    Witam gdzie można kupić taką konstrukcję to jest profil?

  • @sawekzielnik7239
    @sawekzielnik7239 2 года назад +2

    Kolego jeśli chcesz sprawdzać panele to tylko watomierz z regulacją obciążenia, też mam te panele jak kupowałem to co 3ci był w miare sprawny reszta szrot, generalnie produkują na max 180w tak jak mówisz, miałem brać więcej ale jak przeliczyłem sobie wszystko to kupiłem nowe i lepiej na nich wyjdę, jesteś pewien że ten falo ma aktualne normy ?, jak bym jednak zalał słupy bo jak coś przyjdzie grubszego to instalacja może pofrunąć i jeśli zrobi komuś krzywdę to możesz mieć problemy.

  • @dawidstawiarsko2950
    @dawidstawiarsko2950 2 года назад +2

    Nooo i cacy. U Ciebie to tak łatwo i szybko się robi... A ja się pier... ze wszystkim całymi dniami 🤔🤔🤔.
    Pozdrawiam i powodzenia.

  • @tomekr.7042
    @tomekr.7042 2 года назад

    Cześć. Opiszesz może w jaki sposób szukać dobrych ofert w internecie. Ja jak się rozglądałem to nic ciekawego nie znalazłem. I co ważne w jakiej cenie za szt. panelu warto zapłacić. Wiadome jest że te sprzedawane są przeznaczone na recykling a nie na ponowny montaż co nie oznacza że są bezwartościowe ale mimo to mocno straciły na wydajności.

  • @jacekwiecek1343
    @jacekwiecek1343 8 месяцев назад +1

    jakie uzyski z instalacji? wysyłasz wszystko do sieci? czyli on grid klasyczny?

  • @jacek83bmw92
    @jacek83bmw92 2 года назад +2

    Bardzo fajny ciekawy filmik pozdrawiam serdecznie...

  •  2 года назад +2

    Świetny film! Tylko, pls, niech Pan tak nie buja kamerką bo mi się niedobrze robiło jak na karuzeli. A cała reszta super.

  • @bolojang477
    @bolojang477 2 года назад +2

    Film dobry. Jedno ale..18 paneli po 215 wat to 3.8kw A na jedną fazę możesz zgłosić 3.6kw maksymalnie jak dobrze pamiętam

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад +2

      3.62 dokladnie... jednak te panele nigdy nie osiagna juz 215w.. najwyzej co mozna policzyc to 200w

    • @krzysztofpochron1552
      @krzysztofpochron1552 2 года назад +1

      @@KamilAndrzejewski nie byłbym taki pewny bo ja mam dziesięcioletnie panele i w bardzo dobrych warunkach produkują 102% mocy

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад

      aa no to gratuluje, lecz w filmie omawiam co i jak bedzie ze drugim stringiem robione... dodatkowo mimo 3,62kw na faze jak sie kilka razy przekroczy ta wartosc to nic sie nie stanie, bo fazy sa zabezpieczone do chyba 5kw na faze... z tym, ze przepisy ograniczaja do 3,62

  • @PRL-hi6hf
    @PRL-hi6hf 2 года назад +2

    Super!

  • @grzegorzmroz8904
    @grzegorzmroz8904 2 года назад +3

    Dobra robota!

  • @paradoxx1010
    @paradoxx1010 11 месяцев назад +1

    A jak jest z dokumentami żeby to zgłosić do dostawcy? Jaki koszt i jak to załatwić. Myślałem nad off gridem ale większość moich urządzeń jest 3 fazowych.

  • @rstkmc
    @rstkmc 2 года назад +1

    Ciekawy film na temat

  • @RK-wd1id
    @RK-wd1id 2 года назад +2

    👍, ale ale, co z wiatrem ?, nie wyrwie całej konstrukcji ?

  • @krzysztof_wu
    @krzysztof_wu 2 года назад +4

    Czy wrzuci Pan filmik jak cała konstrukcja ląduje u sąsiada przy mocniejszym wietrze?

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад

      niestety nie dozyjesz tego dnia gdy taka sytuacja zaistnieje 🤷‍♂️

    • @krzysztof_wu
      @krzysztof_wu 2 года назад +4

      @@KamilAndrzejewski to sie okaze. mimo przejscia na ty bez postawienia flaszki zycze Panu powodzenia z wiatrem. Widzialem ciezsze i solidniejsze rzeczy wylatujace w powietrze przy mocniejszym wietrze i polecam klientom montaz z naszych czasow czyli z jakims fundamentem lub przynajmniej obciazeniem konstrukcji, no ale coz niektorzy ludzie musza sie nauczyc z autopsji...

    • @KamilAndrzejewski
      @KamilAndrzejewski  2 года назад +2

      wiesz... czasy krolestwa i szlachty sie skonczyly, by mowic sobie per Pan per Pani... dzis wszyscy obywatele sa rowni i zwracam sie na Ty jako do rownego obywatela... To juz nie moj problem ja to odbierasz... odnosnie konstrukcji- zrozumialem, ze zajmujesz sie tym na codzien i dobrze, ze montujesz solidne rozwiazania.... nie bedziesz musial brac za nie odpowiedzialnosci w przyszkolsci.... moja konstrukcja jest tak gleboko zakotwiona i zabetonowana, ze jedyne co jej moze zagrozic to ciezki snieg ktory bede musial na biezaco sciagac....

  • @morycbucholtz2006
    @morycbucholtz2006 2 года назад +2

    Jak instalcja się wypierdoli od pierwszego większego wiatru to dasz materiał? 😁😁