Prvouka 2. ročník, Mechy
HTML-код
- Опубликовано: 9 янв 2025
- Záznam z hodin prvouky je příkladem badatelské výuky. Učitelka v hodinách míří na oborové cíle (hlavním cílem je odhalit velké tajemství mechů), zároveň rozvíjí i další dovednosti svých žáků (vytváření a ověřování hypotéz, orientace v odborném textu a vizualizace jeho obsahu). Využívá k tomu i svůj soubor textů o skřítku Ostružinkovi (propojující naučná témata o přírodě s pohádkovým příběhem na pokračování). Učitelka dbá na to, aby výuka probíhala konstruktivisticky - žáci si nejprve evokují vlastní zkušenosti a znalosti o mechách, vytvářejí hypotézu, poté zjišťují informace z textů, obrázků a přímým pozorováním rostlin. Na závěr svoje nové poznatky reflektují a shrnou pomocí pětilístku. V hodinách mají žáci mnoho prostoru vyjadřovat své názory, sdílet zkušenosti, předávat si informace, hledat různá řešení a argumentovat.
"Pomáháme školám k úspěchu" je nezávislý projekt Nadace THE KELLNER FAMILY FOUNDATION, který je zaměřený na zvyšování kvality výuky ve veřejných základních školách s důrazem na individuální přístup učitelů k žákům.
Projekt probíhá pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
Analýza videa (Mgr. Kateřina Šafránková)
0:12 - 10:04
Žáci nejprve shrnou, co všechno už se v pohádkách o Ostružinkovi dozvěděli. Učitelka čte nahlas další příběh na pokračování a doptává se na detaily, které se týkají rašelinišť.
10:04 - 13:38
Učitelka promítne žákům několik obrázků rašelinišť a společně si povídají o tom, co je to rašeliniště a jaké s nimi mají zkušenosti. Učitelka se také doptává, zda žáci vidí nějakou souvislost mezi fotografiemi a příběhem o Ostružinkovi.
13:45 - 21:30
Žáci pozorují 4 druhy skutečných mechů a porovnávají je s obrázky a fotografiemi. Cílem je zjistit, který ze 4 mechů je rašeliník. To se žákům povede a jsou schopni svoje rozhodnutí zdůvodnit.
21:30 - 24:00
Učitelka oznamuje žákům, co bude jejich úkolem - pomocí pokusu a práce s odborným textem vyzkoumat, jaké je velké tajemství mechů. Žáci se rozdělí do skupin.
24:00
Žáci vzpomínají, jaký mají osobní zážitek s mechy. Evokují tedy, co o mechách vědí a jaké s nimi mají zkušenosti. Své prekoncepty sdílejí ve skupině.
26:40 - 36:10
Žáci pod vedením učitelky zakládají pokus s mechy. Váží hmotnost suchého mechu, pak si zapíší svoje hypotézy, co všechno se s mechem stane, když ho jednu hodinu nechají ve vodě. Skupiny všechny hypotézy sdílejí. Po této části je zahájeno uvědomění si významu informací (2. fáze v třífázovém modelu učení E - U - R).
36:10 - 55:05
Žáci pracují s odborným textem rozděleným do několika částí. Každá dvojice nakreslí ilustrativní obrázek, který reprezentuje hlavní sdělení jejich části textu. Svůj obrázek porovnají s další dvojicí, která měla stejný kousek textu. Obrázky jsou vystaveny v galerii, žáci si vše prohlížejí a snaží se odhadnou, jaká informace se k nim vztahuje. Spolu s učitelkou, která texty přečte nahlas, definitivně určí, které obrázky patří ke které části textu.
55:05 - 1:06:21
Žáci se vracejí k pokusu. Nejdříve se vyjadřují k tomu, zda se potvrdily jejich hypotézy, pak váží mech nacucaný vodou. S pomocí učitelky interpretují výsledky pokusu a dávají je do souvislosti s texty. Díky tomu se jim podaří definovat, jaké je velké tajemství mechu. V této části je zahájena reflexe (3. fáze v třífázovém modelu učení E - U - R).
1:07:48 - do konce
Žáci vytvářejí pětilístek na téma mechy. Jejich úkolem je použít také nové informace, které se o mechách dozvěděli.