Witam, ja mam agregat prądotwórczy który fabrycznie pracuje na lpg i benzynie. Benzyny nigdy nie widzial w baku a butli z gazem przepalił z 15 w ciągu 1.5 roku. Używałem go podczas budowy, bo nie miałem przyłącza prądu z sieci. A oto wnioski: przy poborze 2kw, agregat na standardowej butli pracowal okolo 13 godzin. Butle z gazem w 2021 roku płaciłem po 35 pln, co było super ceną. Gdy było chłodniej, agregat mial problemy z odpaleniem, musiałem go dłużej męczyć, lub ogrzewac butlę. Aby caly gaz z butli ladnie sie wypalal do końca butle ustawiałem okolo metra od wydechu, zwlaszcza gdy bylo chlodno (10 stopni i mniej). Dodam ze agreagt ma nominalna moc okolo 3.2kw na benzynie a na gazie 3kw. Agregat super sprawdził sie na budowie stąd zostawiam go jako zapasowe źródło prądu dla domu. Agregat jednofazowy:) pozdrawiam
@@nietypowerozwiazania1659 @adamgalinski7141 Ja też mam agregat z fabryczną instalacją gazową, jednofazowy 6 kW, inwerterowy, z komputerem. Niezależnie czy ustawiam tryb eco (niskie obroty i inna optymalizacja silnika) czy pracuje w trybie max. oraz niezależnie od liczby podłączonych urządzeń - jedna butla nie będzie służyć dłużej niż dzień roboczy (nie wyłączając agregatu). Po prostu sam się wyłączy pod wieczór z braku gazu. Mój jest akurat wyciszony fabrycznie i to mocno podnosi komfort. Do tego można by straty ciepła przeznaczyć na coś innego (choćby grzanie wody). Nawet jest opcja łączenia kilku agregatów razem. Pomysł był taki, by służył offgridowo jako backup w zimę, gdy inne źródła prądu nie wystarczą, oraz doraźnie do wymagających urządzeń. Wszystko super, ALE rachunek jest prosty: butla dziennie = 120 zł dziennie = 3600 zł miesięcznie (+ czas potrzebny na wymiany butli, dojazdy itp.). Gdyby gaz nie był z butli, to by się bardziej opłacało. Gdyby to był biogaz własnej produkcji - jeszcze lepiej, albo zamiast benzyny lać etanol rolniczy (tyle, że silnik wg producenta nie będzie tolerował domieszek > 15% etanolu). Oczywiście, można mieć mniejsze agregaty, typu 1 czy 2 kW, ale takie są bezużyteczne, bo równie dobrze można z przetwornicy prąd wytwarzać przy taniej instalacji PV, a specyfika silników spalinowych jest taka, że oszczędności duże nie będą. Ten sam producent, który mam, w specyfikacji słabszych modeli zużycie gazu ma tylko o 1/3 niższe. Może przy maks optymalizacji i małym agregacie uda się mieć jedną butlę na dwa dni, ale nie ma co liczyć na coś więcej - na papierze to tylko teoria. Dlatego zamiast grzać farelkami czy nawet klimatyzacją, podłączoną do agregatu (a na moim da się równocześnie odpalić kilka farelek i klimatyzatorów), wydajniejsze są piece gazowe. Mistrzowskie to już są rozwiązania z przyczep kempingowych, z rozprowadzaniem powietrza. Tam to jedna butla starczy na tydzień grzania 15 m2 do 22 stopni, w zimę. A 4 butle w miesiącu to nadal niemały koszt jak za gaz. Jeśli nie mamy własnego gazu (biogazu lub wodoru) albo paliwa (etanolu czy podobnego) "za darmo" to używanie agregatu nigdy nie będzie tanie i będzie miało bardziej sens doraźny.
PS. mój też benzyny nigdy nie widział, przede wszystkim by nie śmierdziało oraz by silnik był przyzwyczajony tylko do gazu, długofalowo. Dzięki temu, po użyciu wyłączony agregat mogę schować w dowolnym miejscu w domu i nic nie śmierdzi, nawet gdybym go postawił przy samym łóżku. To ogromny plus. Do tego spaliny z takiego agregatu są podobne w zapachu do spalin z piecyków gazowych (bez odprowadzania spalin na zewnątrz), ogromna różnica porównując z benzyną. Czy warto mieć instalację gazową w agregacie? Oczywiście. Jest to wysoki komfort, wręcz luksus, nawet sama wymiana butli to dużo przyjemniejszy proces niż nalewanie paliwa, które ZAWSZE gdzieś się rozleje / odpryśnie / skapnie. Tyle, że taki luksus dodatkowo kosztuje i nie ma co się łudzić, że będzie tańszy w eksploatacji...
Mój agregat 6 kW spala 2,5 litra benzyny na godzinę pracy. Nie testowałem go z watomierzem więc nie wiem ile tak naprawdę miałem poboru ale widzę, że różnica na korzyść gazu jest spora. Gdyby nie to, że jest to tylko awaryjne zasilanie domu na okoliczność jakiejś klęski żywiołowej lub ćwiczeń jakie mogą przeprowadzić na pospólstwie miłościwie nam panujący pewno bym się pokusił o założenie takiego gaźnika. W przeciągu ostatnich trzech lat miałem jedną sytuację kiedy to po potężnej wichurze przez trzy dni ratowałem się agregatem ( popa ciepła i sprzęty domowe). Agregat włączałem dwa razy na dobę po jakieś dwie - trzy godziny. Rozgrzewałem dom, ładowałem wszystkie urządzenia z akumulatorkami, zużycie spore, ale w domu wszystko na prąd więc nie mam innej alternatywy. Koszty jakie poniosłem przy założeniu, że taka sytuacja może się zdarzyć raz na kilka lat są do przyjęcia. Nie chcę nawet myśleć jakbym przeżył te trzy doby (zima) bez agregatu. Mieszkam na wsi wodę jednak mam z miasta, tam awaria była usunięta szybko. Wody nie brakowało, ale myślę nad budową własnej studni. Zawsze przed zimą gromadzę zapas paliwa. Wiosną zużywam zapas wlewając go do auta bo paliwo się starzeje. Kupiłem na wszelki wypadek butlę gazu i małą kuchenkę gazową. Jakiś obiad można upichcić i napić się ciepłej kawy, czy herbaty. Gaz można przechowywać dłużej, nic się z nim nie dzieje. Dzięki za film.
@@Roman-ds8kf Kruzer THT 8000E Stabilizacja napięcia AVR. Wszystkie sprzęty i pompa ciepła z inwenterem Panasonic 3Fazow 9kW t-cap pracują na zasilaniu z agregatu bez problemu. W pierwszym wpisie chyba przesadziłem jeżeli chodzi o zużycie paliwa. Agregat pracował dwa razy dziennie po dwie-trzy godziny, przez trzy dni. Sądzę, że pracował minimum 15 godzin. W zbiorniku 25 litrowym pozostało sporo paliwa, myślę, że jakieś 5 litrów więc średnie zużycie wychodzi około 1.4 litra na godzinę. Agregatu nie opomiarowywałem więc trudno tu precyzyjnie stwierdzić ile zużyłem paliwa na 1 kWh, ale chyba nie jest źle. Mam fotowoltaikę 9,92 kWp magazynu energii nie zakładam, bo jest pioruńsko drogi, a w zimie i tak panele mi go nie naładują. Gdybym miał jeszcze raz podjąć decyzję o awaryjnym zasilaniu z pewnością byłby to agregat.
@@nietypowerozwiazania1659 Chyba nie zrozumiałeś mojego przekazu. Czasami nie ma innego wyjścia. To rozwiązanie awaryjne. Miałem przenieść agregat do domu żeby odzyskać ciepło ze spalonego paliwa? Pewno powiesz KOGENERATOR. Jasne słuszna idea ale nie mam jak go podłączyć. Przy tym Kogenerator sporo kosztuje ( ma sens przy zasilaniu gazem ziemnym, a ja nie mam przyłącza gazowego), a puki co w ciągu pięciu lat zamieszkiwania w nowym domu miałem jedną sytuację kiedy to musiałem wspierać się agregatem. Prąd mam tani bo mam 9,92 kWp instalację fotowoltaiczną na starych zasadach więc dodatkowe komplikacje nie są mi potrzebne. Uważam, że zasilanie agregatu gazem to ciekawa alternatywa, ale korzystna jak ktoś często używa agregatu.
"Nie testowałem na benzynie gdyż przypuszczałem że to będzie jakaś masakra cenowa. " A szkoda, bo test na benzynie to przecież fundament decyzji przejścia na LPG. Niektórzy jadą całą budowę na agregacie, bo się opłaca - taryfa budowlana, to dopiero jest masakra. BTW Cokolwiek człowiek buduje lub gdziekolwiek w inny sposób "wychyla głowę" z własną inicjatywą, to od razu dostaje w ryj, żeby mu się odechciało chcieć... Na początek dostaje ceną energii. A potem (jak jest krnąbrny) kontrolami, mandatami itd.
Testowałem wielokrotnie wcześniej na wielu urządzeniach i zawsze było 1:2 więc szkoda było mi smrodzic benzyna i bez sensu tego w ogóle używać :) wtrysk to jeszcze rozumiem ale gaźnik to coś jakby Fordem T jeździć do biedry po zakupy :)
@@nietypowerozwiazania1659 Kółko wzajemnej adoracji czy masz kilka kont ??? Napisałeś zawsze 1do 2 , nie zgodzę się ! zależne jest od ceny poszczególnego składnika, Każdy silnik na lpg pali więcej niż na benzynie , średnio o 10-20% (mniejsza kaloryczność lpg od benzyny ) @nietypowerozwiazania1659 Płynami są nie tylko ciecze, ale także wszystkie gazy. Płyny dzielimy na dwie grupy: płyny praktycznie nieściśliwe, czyli ciecze i płyny ściśliwe, czyli gazy. Co do spalania 1:1 to napisałem wcześniej cyt: "Różnica w spalaniu lpg do benzyny może być pomijalna tylko przy silniku i instalacji na wtrysku ( zestrojona przez fachowca a tych ze świecą szukać , większość włącza auto kalibracje i liczy $$ .) Tu mówimy tu o gaźnikowcu i instalacji na śrubę ," Ty próbujesz mi tłumaczyć to o czym wspominałem. Nietypowy bądź człowiekiem i nie blokuj innych , Pewnie należysz do tych co nie tolerują myślących inaczej niż ty . twoje musi być na wierzchu ukrywaj dalej co niewygodne nietypowy człeczku! Pozdr....M.
Cokolwiek człowiek by chciał w tym chorym kraju robić to kłody pod nogi A jak działalność to koszty na start ogromne więc nie warto. Wolność mamy pozorną taką dla naiwnych a już od dawna Polak nic nie może i jest pod stałą inwigilacją urzedasów.
@@mimmm4012akurat jeśli chodzi o kaloryczność to trochę kulą w płot. Różnica przy takim samym zużyciu benzyny i gazu to raptem +- maks 5% a biorąc pod uwagę że mieszankę gazowo-powietrzną jest łatwiej zapalić i spala się w wyższej temperaturze to przy dobrym sterowaniu spalanie jest bardzo zbliżone i na pewno nie jest to 20% różnicy. Chyba nigdy nie jeździłeś autem na LPG 😋 P.S. dzisiaj lpg jest tańsze o więcej niż dwukrotnie względem benzyny.
Stosuję takie rozwiązanie od dwóch lat, podobny agregat z tym że z rozrusznikiem, adapter LPG z Ali , plus instalacja PV z off grid plus akku 1,4 kWh i się spina ale trzeba planować wydatki energetyczne, agregat to rozwiązanie na posuchę słoneczną aby doładować baterię
Kolego tez mam podobnie tylko moj agregat nie laduje po przez inverter baterii bo brak czystej sinosuidy ale rozwiazalem to po przez dwa prostowniki 24 v
Proponuję do takiego zestawu kupować butlę z czystym propanem. Same plusy, ponieważ: skład jest stały więc nie trzeba regulować gaźnika na mieszankę letnią/zimową. Dodatkowo czysty propan odparowuje do -40, zatem tak "cichy" agregat może stać w jakiejś nieogrzewanej komórce na dworze a gaz nadal będzie odparowywał, bez potrzeby marnowania energii na grzanie butli :) Pozdrawiam.
Tylko czysty propan jest drogi ja nabijam butle na stacji tak jak samochod leje 21-22 litry i agregat pracuje lux a co do wypalania do konca to polecam wlozyc butle do cieplej wody pod koniec stanu gazu w niej wypala do konca
@@pawelblaszcvzyk1191 Do niedawna miałem samochód na gaz. Od pandemii/wojny koszt nabijania butli (w mojej okolicy) praktycznie zrównał się z zakupem butli w najtańszym punkcie wymiany butli. Za czysty propan płacę 5 zł więcej, co przy 70 zł za butlę jest już niewielką różnicą. Jak dla mnie wolę zapłacić piątkę więcej i nie musieć zanurzać butli w ciepłej wodzie. Rozumiem , że każdy ma inną sytuację, uwarunkowania itd. Pozdrawiam serdecznie.
@@krzysztofsoja5301 Zgadzam się posiadam przyczepę kempingową, ładowałem gazbank na stacji ale ostatnio okazało się ze nabicie gazu to jakieś 90zł a wymiana butli to 64zł
@@tomaszg2335u mnie nabicie butli na max 27 litrow tyle daje dystrybutor to 78 zl a wymiana butli na tej samej stacji 75 zl tylko ze tam jest 21 litrow a na innych stacjach np jak orlen 105 zl wymiana wiec opyla sie nabic sobie a czysty propan 100 zl wołają za butle
Tak jak wspomniałeś, że przy tym zastosowaniu oprócz prądu, warto wykorzystać ciepło, które jest odpadem, co dodatkowo zwiększa rentowność tego pomysłu ;) Pozdrawiam
Jest ro świetne rozwiązanie . Robiłem to 10 lat temu , zamiast reduktora lpg miałem mały kranik. Jedynym problemem było wypalenie gniazd i zaworów . Dorobiliśmy na zamówienie i po problemie .
@@adorinadorin tak lecz. Szanowna osoba musi wiedzieć iż! Tego typu silniki są produkowane z miekich tanich materiałów . Te same prypadki były w silnikach pojazdów starego typu , Mój Ford Grenada 30 lat temu zabił 6 głowic (układ v) nim domyśliłem się co na lpg jest nie tak. Dziś jest i internet szybki przepływ informacji . I ja się tym dziele. Przerobiłem wiem ,pozdrawiam.
Zamieniamy 10 kWh energii na 2 kWh energii elektrycznej i 8 kWh cieplnej, a jest o połowę taniej niż w taryfie C11. Oczywiście zawdzięczamy temu, że produkując ten prąd nie płacimy opłat za CO2, a LPG jest z Rosji. Obecnie LPG na stacji kosztuje taniej niż przedsiębiorcy płacą za gaz ziemny.
Rząd zamiast w wspierać Polaków, tylko patrz, gdzie dowalić podatkiem i kto jeszcze jest w stanie płacić. Stąd ceny gazu i prądu dla przedsiębiorców, czy taryfa budowlana...
Europa lezy i kwiczy. 670 zeta za ten agregat? A gdzie koszty produkcji, materialow, zarobek m transort? Jest juz dawno po nas. Ile by taki agregat kosztowal robiony w Europie? 5000 minimum.
@@TheDriverforever A co ja mam do tego ? Widzę że nie ogarniasz tematu filmu🤣 Autor filmu robi te wyliczenia dla swojego kolegi co ma działalność i płaci 3,5zł za kwwh. Ja nieznam ani autora ani tego kolegi
Robilem kiedys taki test spalania agregatu f4001ise. Podam wartosci. 600W - 0.6l/h 1500W- 0.9l/h 2500W- 1.5l/h 3000W- 1.9l/h Agregat ma moc nominalna 3200 a max 3500. Sprawdzany byl pod obciazeniem czysto rezystancyjnym
Litrażowałem taki agregat na budowie i wychodzi prawie idealnie 1L benzyny/1kWh. Pamiętajmy tylko o tym, że taki agregat powinien przepracować 4-5h na sucho przed pierwszym obciążeniem.
Raczej nikt tego nie robi - praca na sucho , z tego co piszesz to na benzynie 1kwh kosztuje ok 6,5zl zakładałem że koszt Benz do LPG wyniesie 2:1 i potwierdzasz moje przypuszczenie
Masz rację. Ja kupiłem agregat 3f na budowę 5 lat temu. Głupi byłem, nic nie policzyłem. Od razu podłączyłem 2 betoniarki i 1 fazę upaliłem. Odesłałem na gwarancję, oni zmostkowali fazy na prądnicy i ...
@@nietypowerozwiazania1659 To znaczy nie wiem czy ktoś to robi czy nie ale nowy silnik trzeba dotrzeć i to jest fakt a nie opinia. Te silniki schodzą z taśmy od razu do pudełka dlatego kosztują 1/10ceny hondy. Jak ja kupiłem swój agregat i motopompę to zamiast pierwszego oleju zalałem 0.5litra benzyny ekstrakcyjnej po czym spuściłem. Opiłków było sporo. A co do spalania, to też nie jest taki prosty temat. Agregat przy pracy bez obciążenia spala 0.6-0.8l/h. Przy 1kW pali litr, przy 1,5kW pali poniżej półtora litra a więcej nie sprawdzałem ale domyślam się, że im bardziej obciążony znamionowo, tym mniej w przeliczeniu na kWh
@@nietypowerozwiazania1659 Najmniej to silnik pali pod pełnym obciążeniem. Te silniki są dobrze zwymiarowane - mają nadwyżkę mocy w stosunku do mocy samej prądnicy. Silnik ma 3.7kW i z obciążeniem 2kVA jest najbardziej ekonomiczny. Możesz podać wymiar prądnicy miedzy aluminiowymi obudowami (szerokość rdzenia prądnicy)?
Bardzo ciekawy materiał i jestem pod wrażeniem w jak prosty sposób można te przeróbkę zrobić myślałem że to będzie bardziej skomplikowane a tu proszę :) Pozdrawiam !
@@nietypowerozwiazania1659 Jak przelewam gaz z dużej 11 do butli turystycznych typu 5 i mniejszych to używam filtra fazy ciekłej, a wszystko dlatego iż po zakupie nowej butli 11 i po zatankowaniu jej na stacji paliw (oczywiście z głową z zachowaniem zasad BEZPIECZEŃSTWA tj bezwzględnej potrzebnej rezerwy pojemnościowej) okazalo się że jakieś syfy byly w tym gazie, nie wiem czy pochodziły z fabryki butli czy tak gaz był zanieczyszczony.
@@nietypowerozwiazania1659 Miałby to ogromny sens, ale jesli Chińczycy produkowali by ten silnik w wersji chłodzonej cieczą, wowczas agregat możnaby trzymać na zewnątrz a ciepło transportować do domu, oczywiscie moznaby jeszcze jakiś wymiennik ciepła zastosować po stronie wydechowej aby odzyskiwać cieplo i ze spalin, wowczas mielibyśmy coś w rodzaju pieca grzewczego a przy okazji prąd. A może dałoby się opleść cylinder jakimś rurkami o przekroju tj średnicy zewnętrznej szerokości żeberek tak aby powciskać tam te rurkę pózniej poprowadzićdo wymiennika przy spalinach no i poprowadzić do domu znów do wymiennika przy piecu CO ? Instalację zalać glikolem i może jaka taka sprawnośc układu byłaby ?
@@nietypowerozwiazania1659 Albo w ogóle pogadać z jakimś spawaczem aluminium czy niedałoby na te zeberka wspawać cos w rodzaju płaszcza wodnego tj zespawany z blach aluminiowych kwadrat oraz aby te blachy wspawać w podstwę dolną silnika tj miejsca gdzie odlew cylindra styka się już z obudową skrzyni korbowej silnika, jesliby dobrze to obmysleć to byłoby fantastyccnie, do tego pompka tłocząca i z nów do wymiennika przy spalinach i ciepło tłoczyć do domu do wymiennika przy piecu CO. Pomysl nad tym.
21:45 teraz pomyśl o zgazowanym (najlepiej ziemnym) silniku ze złomowanego samochodu, wodę z chłodzenia silnika wpuszczasz w obieg c.o./c.w.u. a może się okazać, że cena ogrzewania jest niższa a "prund" masz już zupełnie gratis 🙂
20litrów gazu na stacji u mnie = 60zł jak tankuje butle na polaczka biedaczka a wymiana 80zł to 20 zł różnicy.Ja lubię bo mam butle wrzucona w aucie i nie trzeba jej dźwigać wyciągać i wrzucać pełna do passata tylko pistolet podłącze i 2dychy taniej hehe
Z czujnikiem poziomu oleju bym uważał. Sam miałem w robocie agregat, w którym przewód czujnika wchodził w karter, ale czujnika już nie było i przewód wisiał sobie smętnie w skrzyni korbowej 😁Ale miałem też na warsztacie podróbki pod silnik Hondy, bo tym są w większości te agregaty, o bardzo dobrej jakości i działały bezproblemowo. Z podłączaniem tych agregatów do czego innego, jak betoniarka, proste elektronarzędzia, czy oświetlenie na budowie, to bym bardzo uważał. One kategorycznie nie nadają się do zasilania awaryjnego domów i warsztatów, w których są elektroniczne urządzenia. Agregaty, które się do tego nadają są sporo droższe. Tutaj chodzi o to, że w tych agregatach przewód N nie jest i nie może być uziemiony, więc na metalowych obudowach odbiorników może się pojawić napięcie.
Ach elektrycy za 5 zł, każdy generator posiada zacisk GND który powinien zostać uziemiony w poprawny sposób, wewnątrz generatora ten zacisk połączony jest z zaciskiem PE i w ten sposób zrealizowana jest ochrona przeciwporażeniowa. Inny temat to agregaty z alicostam ,,orginal China" tam to wszystko można się spodziewać 😂
@@ack4635PE w porządku. Ale tym uziemiasz sobie jedynie obudowę agregatu. A N wisi sobie w"powietrzu". Między N a L masz 230V, ale między N agregatu i PE z instalacji do której został podłączony też będzie różnica potencjałów. Sprawdzone. Nawet w przełącznikach zasilania sieć/agregat masz odłączane N, żeby przypadkiem z agregatu na sieć nie poszło.
W filmie była mowa o offgridzie więc tutaj zerowanie nie ma znaczenia bo i tak agregat będzie pewnie podłączony na wejściu falownika po to żeby ładować aku i ewentualnie zasilać odbiorniki przez falownik.
Ciekawe jak gaz wpłynie na żywotność zaworów i głowicy w agregacie.W samochodach bywa różnie ale to się okaże po czasie.Dobrze by było wykręcić pare razy świece i na podstawie koloru świecy ustalić optymalny skład mieszanki gazu.
Zawory psują się w samochodach gdy silnik już i tak jest trupiasty a ktoś zakłada gaz gdzie licznik był trzy razy skręcony i co najważniejszy zubaża na maca dawkę gazu bo myśli z w ten sposób będzie paliło mniej - nic bardziej mylnego
Ja mam agregat na lpg juz ponat 2 lata a pracuje czesto po kilka godzin jedynie co to czesta wymiana oleju bo filtra brak i dolewki bo troszke lyka oleju a i swiece kontrolowac
A jest szansa na follow-upa z przerobieniem chłodzenia agregatu na ciecz?:) mały kogenerator zawsze na propsie a silnika z matiza nie chce mi się przerabiać bo na moje zużycie to jest bez sensu
Miałem małą firme , tak potrzeba oszczędzać żeby zarobić , ale czasem warto takie coś puszczać w koszty firmy i tyle (przy spółce ), w ogóle to w każdym biznesie potrzeba rozumieć i wliczać to ze dla działania potrzeba wydawać na pewne zeczy dla działania , i gaz tanij ale przykładowo na ile pamietam nie wraca z niego VAT . Niewiem czym zajmuje ale jak by przykładowo potrzebował małe buro takie nieuzależnione od miejsca to najlepiej było by kamper czy bus zrobiony biurem, wtedy w trakcie podjazdu silnik auta ładuje dodatkowe aku z którego masz ledowe oświetlenie , ogrzewanie webasto i z przetwornicy prąd dla komputera czy drukarki, dodatkowo panele na dachu dają możliwość doładowywania, s nawet jak braknie prądu to silnik w busie pali 0,8-1,2 L (w zależności od obciążenia , klima, ładowania aku, webasto i td), paliwo wtedy puszczasz w koszty i tyle, jeszcze wryci z niego wat czyli jeszcze taniej.
Nic z tych rzeczy , stacjonarny zakład fotograficzny - Djecis do dokumentów deukoea e na wspominanej drukarce , tam szału nie ma jeśli chodzi o dochody
@@nietypowerozwiazania1659jak po mnie to warto kupić używane panele słoneczne z kontrolerem mppt i komplekt akumulatorów głębokiego rozładowania, za umowy jak jest gdzie zamocować panele
Teraz tak, najlepszy był by jakiś silnik z szrotu samochodowy, zagazowany i np. Jak ja mam dużą łazienkę + pralnie w osobnym budynku to taki motor by mi ogrzał wodę pod prysznic i pomieszczenie + akumulator z rozbitego bmw i3 jako magazyn energii dla reszty gospodarstwa domowego 😎
Hondę eu30is mam na lpg. Powiem tak w 2020 nie miałem prądu na chałupie więc agregat chodził od rana do wieczora z butli 33kg. Gaz był wtedy po 2zl na orlenie (sam tankowałem) starczało na tydzień za 120zl na benzynie to bym zbankrutowal
Nie ma wiatru i dalej bez prądu, a tutaj wpina agregat w obwód i ładuje baterie. Mistrzostwo to by było gdyby sam produkował własny biogaz i nim zasilał agregat. Wtedy cena produkcja energii wynosiła by jakieś minimalne koszty.
Mały agregat to wielkie straty. Mamy na kopalni agregat DPR 45 z silnikiem 3 cylindrowym Perkinsa i przy średnim obciążeniu 10 kW spala około 2,5 l/motogodzinę oleju napędowego. Wielką zaletą jego jest cicha praca i małe spalanie. Jednak waga 1500 kg musi być brana pod uwagę.
A jak by to zrobić na CNG i podpiąć do sieci gazowej ;) Do tego jak by konstrukcja silnika była nieco inna można wykorzystać ciepło odpadowe z chłodzenia silnika do grzania w sezonie zimowym w sam raz do tego odzysk ciepła z wydechu coś na zasadzie rekuperatora. Są wymienniki kominowe lub podobne jak by dołożyć płaszcz wodny jak znalazł. Do tego jak by pracował a ubogiej mieszance (w granicach rozsądku) były by dobra produkcja ciepła. Jeszcze oglądam może coś dopisze. Dobrze jest od czasu do czasu wylać z butli cięższe frakcje bo one bywają skroplone na dnie strasznie śmierdzą.
To się nazywa COgenerator , silnik od samochodu małej pojemności zapięty do generatora , produkujedz prąd elektryczny i ciepło z płaszcza chłodzącego silnik plus spaliny bo silniki spalinowe mają sprawność mechaniczna w okolicach 30% a to oznacza że cała reszta to ciepło
Przerabialem te agregaty na LPG wielokrotnie, choc nigdy nie sprawdzalem ile to faktycznie spala. Dziekuje. Co do chinskich agregatow to bardzo niebezpieczne sa przepiecia jakie pojawiają sie podczas pracy, przez co kilka urzadzen elektronicznych juz spalilem. Obecnie w moim offgrid na dzialce przerobilem ten agregat zesprzegajac go z alternaotem od 24v od Stara i teraz moge bezpiecznie doladowac akumulatory. Pozdrawiam
@@karolm9752 a wiesz że powinien być? sam nie mam czym tego sprawdzić ale słyszałem z wiarygodnego źródła, że uziemienie agregatu eliminuje tzw. szpilki napięciowe. chyba jednak warto się zabezpieczyć ;)
No ok. Tylko to było urządzenie zasilane z L i N bez PE. W drugim przypadku miałem instalacje której bliżej do IT (odizolowana od ziemi) i strzeliły warystor w faloniku. Tak jak piszesz są szpiki które mogą powodować uszkodzenie elektroniki, dlatego już nie podłączam elektroniki pod te chinskie agregaty - tak jest prościej 😀
Komentarz dla statystyk :) Fajnie by było podpiąć pod wydech sondę AFR bo takie strojenie na ucho i nos może się źle skończyć dla silnika. Zwłaszcza że skład LPG na stacjach różni się w okresie zimowym od tego w okresie letnim. Inna proporcja propan-butan. Gaz do wózków widłowych powinien mieć stabilniejszy skład, ale znowu nie ta cena.
już nie przesadzaj ludzie latami dojeżdżają samochody bez regulacji instalacji i działają, tam nie ma turbo żeby martwić się składem mieszanki. Plus minus i będzie dobrze.
fajne podoba mi się zwłascza w teren aby zasikić np kompresor do nabijania butli nurkowych. a takie projekty tylko że na wodór to też działa czy to śviema/ może na wodór przerobić taki agregat?pozdrawiam.
Wodór to jest dobry do samochodu. I to pod warunkiem że jeździ się dosyć często. Wodór z powodu swoich właściwości posiada ciekawą umiejętność przenikania przez metalowy płaszcz zbiorników oraz po pewnym czasie doprowadza do osłabienia parametrów fizycznych metalu, przez co ten staje się kruchy.
Wodór musiałbyś konsumować "na bieżąco" dlatego że to najmniejszy atom i przenika przez zwykłe materiały -między innymi dlatego auta wodorowe to spore wyzwanie z powodu zbiorników.
W kosiarce by się to nie zmieściło za niska wysokość gaźnika od obudowy ale w glebogryzarce czy jakiejś pompie do wody jak najbardziej. Ale bardzo fajna sprawa z takim parownikiem zespolonym ,ciekawe czy zamarzać nie będzie.
@@nietypowerozwiazania1659 Słusznie zapomniałem o reduktorze ,Ale nie głupi pomysł z tym wymiennikiem z produktu spalania dostał by jeszcze ciepła:-) tylko trzeba by solidnie wyciszyć.
@@nietypowerozwiazania1659 Panie Nietypowy, proszę o poradę (ew. pomysł na filmik): mam na działce tradycyjną studnię z kręgów betonowych i brak zasilania sieciowego w okolicy. Poziom wody ok. 2,5 m poniżej gruntu. Czy taki generator byłby opłacalny do pompowania wody do zbiornika "mauzera" 1000 l? Czy lepiej/taniej próbować coś na panelu fotowoltaicznym i akumulatorze? 🙂 P.S. Woda typowo do podlewania ogrodu - zużycie pewnie 1/2 mauzera na dobę. Różnica wysokości (2,5m do gruntu + 2m do wlewu mauzera umieszczonego na stelażu = 4,5m)
@@TheDriverforever Z LPG ? CO2+H2O chyba że masz trupa co pali olej litrami to tak :) a nawet gdyby to są środki co rozpuszczą , prezentowany wymiennik jest mały ale sa większe płytowe i tylko taki bym zastosował , nawet kupiłem ostatnio spory do COGeneratora :)
Mam taki agregat z fabrycznym gazem i producent zaleca uruchamianie na benzynie i przelaczanie na lpg w trakcie. Jedyny minus to dlugie stabilizownie obrotow na gazie, z 3 minuty zanim chodzi tak jak trzeba, więc nadaje sie tylko do dlugotrwalej pracy. Na szybkie skorzystanie tylko benzyna.
Czyli niestety na działkę się nie nada. Troche szkoda. Ale film pierwsza klasa. Najtańsze paliwo (w sensie za jedna kWh) to chyba nadal węgiel i gaz ziemny. Z drugiej strony, gdyby wykorzystać taki generator do zasilania małej pompy ciepła (np klimatyzacji domowej ustawionej na grzanie) + odzyskiwac ciepło ze spalin, to mogłoby się okazać że jest taniej niż ogrzewanie piecem na gaz ziemny czy węgiel ;-)
Jogi babu brawo Jasiu ! uzywam takiego taniego agregatu jak prądu nie ma a że w górach śnieg lub wjeje to w ciągu roku kilka razy odpalam - raz chodził ponad prawie 7h i zjadł jakies 15l benzyny - zasilał jedną lodówkę i kompa i ze 2 żarówki - oczywiście przez stabilizator bo ten prad szaleje miedzy 210 a 225 V jak zauważyłem
Hex-Gen 3500 ma 3kW mocy nominalnej ciągłej a w teście obciążony był 2/3 mocy max . Gdyby go obciążyć na maksa to owszem zwiększy obroty ale relacje - zużycie gazu do pobranego prądu mogłyby być korzystniejsze ... (?)
Uważam że taki generator to 2,5kw max , zapisałem opalarka jeszcze z ciekawości to strasznie wibrował ale wycisnął 3,5kw ale jak piszesz spalanie było by okrutne jak w twoim samochodzie gdy gaz wciśniesz w podłogę i tak będziesz jechał cały czas
Włśnie że nie, bo o to chodzi że pod dużym obciażeniem (pradnica) to silnik spalinowy jest najekonomiczniejszy. To tak jak w samochodzie, jak najszybciej przechodzisz na wyższe biegi żeby na każdy kilometr przejechany silnik miał jak najmniej obrotów... czyli pracował pod jak najwiekszym obciażeniem ... a nie że ma lekko na niższych biegach ale więcej cykli robi, czyli wiecej paliwa spala w danym przedziale czasowym...
@@blazejnycz1 zastanawiałem się również nad takim porównaniem i sądzę , że owszem tak ale generator nie posiada skrzyni biegów - zwiększa obroty i tyle :)
@pawekiszczyszyn2558 No tak, ale zwieksza na tyle zeby utrzymać proporcjonalny moment obrotowy do dużo wiekszego obciażenia powodowanego przez prądnicę. Jak chodzi na biegu jałowym to silnik spala paliwo a w sumie nic nie produkuje.... wiec koszt 1kwh jest nieskończenie wielki.... on ma mieć maksymalne zaprojektowane obciążenie prądnicy jeśli chcemy z takiego generatorka mieć jak najmniejszy koszt 1 kwh.... bo wtedy cały zestaw silnik-prądnica działa najbardziej optymalnie.
Dla zakładu energetycznego to raczej oni powiedzą że nie legalne :) Ja dzisiaj też kupiłem agregat tylko starszy typ zipper 6,5 konia i myślę że dłużej pochodzi niż ten nawet jak u mnie wymienię pierścienie na cylindrze, z tego co wiem to ma miedziane uzwojenie a tu amelinium jest :) i norma euro 5 co do emisji spalin to jak będzie go pan katować to nie długo puści biały dym, i możliwe że lepsze rozwiązanie jak palą w piecu jak zostanie wybrany nowy papież 🤣
Ściemniasz. Każdy chinol to kopia hondy GX160 a dokładniej to GX200 o oznaczeniu 170F. Tam pojemności były 196cm3 albo 212cm3 - nie stosuje się już typowych gx160 - przynajmniej nie są popularne. Chiny tłuką to na potęgę i to działą niezależnie od marki. Aluminiowe uzwojenia były w pewnych seriach agregatów ale szybko rynek zweryfikował i obecnie nie kupi się z aluminium (chyba że gdzieś na olx bez gwarancji). Jedyne różnice w agregatach to moc prądnicy a prościej mówiąc to szerokość rdzenia - pod blaszką. Z tego co pamiętam to 2kW ma tak 120mm. A te 2kW to dotyczy grzejników - żeby było bezpiecznie to trzeba pilnować prądu i agregat 2kW ma 10A co w przypadku innych odbiorników niż rezystancyjne daje około 30% mniejszą moc.
Tak jak olej spozywczy nigdy w sklepie nie bedzie tanszy od ON (pomijając jednostkowe promocje) tak samo stosunek cenu gazu do ceny kilowatogodziny nigdy nie będzie koszystny. Państwo tak steruje cenami żeby to nie było opłacalne.
Witam. Wedlug mnie wynik zalezny jest od obciązenia agregatu. Jesli wykozystamy jego maksymalną moc to koszt wytwozenia 1kw bedzie mniejszy niz jak podlaczymy np 1kw odbiornik. Roznica wynika z tego ze opory silnika i jego pracy sa zawsze . Wiec jesli chodzi silnik godzine i wyprodukuje 3.5 kw to spali proporcjonalnie mniej paliwa na 1kw niz taki sam silnik ktory bedzie chodzil kilka godzin pod malym obciazeniem i produkowal np 500w na godzine pracy . Pozdrawiam
Na pewno będzie jakaś różnica ale porównaj to do pracy samochodu - kiedy auto jest ekonomiczne ? Moim zdaniem jak poruszamy się w zakresie średniego obciążenia a nie max
@@nietypowerozwiazania1659 Dokładnie tak. Chodziło mi bardziej o takie skrajności jak by pobierać np. 200-500w wtedy to staje się dużo mniej ekonomiczne . Tak jak jazda samochodem tylko na pierwszym biegu. Pozdrawiam i liczę na więcej testów.
@@nietypowerozwiazania1659 Mam pytanie powiązane z tym tematem: podczas jazdy samochodem alternator ładuje akumulator, czy jeśli podepnę do gniazda zapalniczki dodatkowy powerbank (albo drugi akumulator), to zużycie paliwa wzrośnie? Zasad fizyki nie oszukasz, energia musi się skądś brać. Jest możliwość, że przy "zwykłym" użytkowaniu nadmiar energii z alternatora jest "marnowany"... Jak to jest w praktyce?
@@nietypowerozwiazania1659 uważam ze trochę głupi przykład co do samochodu ponieważ jadać samochodem masz opory powietrza im szybciej tum są większe. A i inny przykład- żeby pociąć 3m sześcienne drewna na opla do kominka piła spalinową to więcej paliwa spalisz używając 100% mocy ze silnika czy jedynie 25%? Ale odcinek super , ciekawe jak by taki gaźnik sprawdził się w kosiarce samojednej (traktorku) kosze dużą działkę i idzie mi na jedno koszenie około 8-11 l benzyny tylko nie wiem czy nie musiał by być większy ten gaźnik do 15 konnego silnika
Super ! Bardzo interesują mnie te filmy , a ten szczególne ponieważ posiadam agregat prądotwórczy Geko . Jest to stary dobry , ale paliwożerny sprzęt , używany awaryjnie w czasie zaniku w sieci . Jeżeli nie jest to owiane tajemnicą , to gdzie można taki gażnik z reduktorem LPG kupić i jaka jest jego cena ( w przybliżeniu ) Pozdrawiam
Przy silniku większej pojemności i sterowanym komputerem pewnie dało mi się zejść z kosztem 1kwh przy mocy około 10kw. Te agregaty z założenia służą do awaryjnego zasilania. Mozna jeszcze pobawić się metanem.
To prawda, prawdziwy mocny większy agregat z wtryskami i sterowaniem elektronicznym powinien dać o wiele większą ekonomię ale znowu jak ktoś nie ma wielkiej firmy będzie nieefektywne aby chodził taki na niskich obrotach
Jeśli pobór prądu w "drukarce" nie jest duży rozważyłbym zakupy kilku akumulatorów i przetwornicy. Akumulatory można ładować z alternatora samochodowego. Koszty paliwa wciągać w koszty firmy. Uruchamiać silnik na 1h w samochodzie a prad zgromadzony w akumulatorkach wykorzystywać przez 8h. Myślę że jakby ktoś chciał używać taki agregat do drukarki 150W przez 8h to koszty utrzymania pracy agregatu przekroczą koszty wytworzenia prądu do drukarki.
@@nietypowerozwiazania1659 po co te nerwy? Na drodze publicznej faktycznie czas ten jest ograniczony do 1 min. Ale na terenie prywatnym nie ma ograniczeń. Podejrzewam że jak ktoś ma działalność w garażu to na własnej posesji. Myślę że dla sąsiadów będzie też bardziej odpowiedni pracujący samochód przez 1 h niż ten "generator hałasu" przez 8h. Ale oczywiście decyzja należy do właściciela tego urządzenia.
Czy można pod taki generator podpiąć UPS z czystym sinusem na wyjściu? Widać w odcinku, że ten agregat ma aproksymowany na wyjściu. Mam kilka przyzwoitych UPSow i dość drogą lodówkę.
Jakie aproksymiwane ? Aproksymiwane to schody a ta jest obła choć lekko wygięta ale bez przesady :) laboratorium wzorcowe czy jak ?:) wszystko na tym śmiga z indukcja włącznie a ona wybredna bardzo :) gorzej jak żona kolegi :)
Witam, u mnie 1kWh z firmy tauron kosztuje 2,2zł i już od jesieni zastanawiam się nad ogrzewaniem domu agregatem ponieważ latem energię pozyskuję ze słońca.
Przypuszczam, że wydajność i koszty są uzależnione od poboru mocy i wyższy tym wydajność wzrasta, tak więc do całego układu dodał bym jakiś nieduży magazyn energii w postaci UPSa na przykład.
ja do tego celu wykorzystuję przetwornicę zamontowaną na stałe w samochodzie auto na biegu jałowym spala ok 1l gazu na godzinę zalety są takie że mam do dyspozycji duży zbiornik i auto pracuje bardzo cicho w porównaniu do generatora wadą jest nagrzewanie przetwornicy przy pełnej mocy i obawa o pożar.
@@nietypowerozwiazania1659 zależy od pojemności silnika ale 1,5 spala około 1,8 na wolnych a bez problemu kręci drugim alternatorem ;) mamy tak w aucie technicznym w firmie - drugi alter zasila 2 aku na pace a do nich podpięty jest inwerter
Kolego, widzę wrzuciłeś link do alledrogo z gaźnikami. Podpowiedz, który konkretnie podpasował ci do tego agregatu. Bo jest ich tu kilka. Mam identyczny agregat. Dzieki.
Trzeba dokonać analizy jakie uradzenia są zainstalowane, o przewadze poboru mocy biernej czy czynnej. Dodatkowo jakie ma wgrane oprogramowanie licznik z naliczaniem mocy biernej? Najważniejsza rzecz umowa i taryfa.
Punkt foto , drukarka kolorowa do zdjęć format papieru a4 max . Ile tam naciągnię prądu do laptopa drukarki i lampy błyskowej ? Wiesz co ? Szkoda czasu na analizę skoro kilka paneli plus pakiet Aku plus przetwornica i agregat zima rozwiązuje ten problem i cały system amortyzuje się w rok. Pokaż gdzie jakąkolwiek instalacja PV tak szybko się zwróci jak nie w mikrodzislalnosci na off gridzie. 500 zł co miesiąc w kieszeni
@@nietypowerozwiazania1659 to dosyci podobny zakład tylko z drukiem, Xero itp usługami plus pompom ciepła płać góra 350 złoty miesięcznie w sezonie grzewczym
jak mieszkasz w niektórych lokalizacjach to można się uzbrajać w małe wiatraki - jest tego masa ale realnie jeden taki wiatrak za 100 dolarów daje 120Watów
@@Zwariowny to jest właśnie to, nawet jak wieje to ja bym kupił najpierw jeden i z nim mocno eksperymentował i po roku testów stwierdził czy kupić ich więcej
Mogłbys podac link gdzie kupiles ten gazinik z regulacją na śrubke ? Ka mamz ttm pokretłem pomaraniczowym brak regulacji na butli gazu raz wychodzi 15kwh a nastepnym razem 26kwh porażka
Z regulacją gaźnika to może być tak że faktycznie zużycie gazu spadnie, ale silnik będzie pracował na ubogiej mieszance co mocno skróci jego żywotność.
Więc tak. Sprawdź rachunek za " prąd ", a możesz się ostro . . . . zdziwić. Opłata : " stała ", " zmienna ", " abonamentowa ", " przesyłowa ", a nie wiem czy w działalności jeszcze nie doliczają za liczbę faz ! I okaże się, że " prąd " kosztuje 40 % rachunku za prąd, pozostałe 60 % to opłaty. Czyli za " prąd " płacisz " pięć dych ", a za " opłaty " 60 złotych ! " uwłaszczenie " : " majątku uspołecznionego " kosztuje !!! ;) Pozdrawiam P. S. Przydałby się też namiar na ten " gaźnik gazowy ". Tak dla innych zainteresowanych tematem aby nie musieli " rzeźbić " bo wiadomo jak jest z gazem ! P. S. II Ludzie są szybcy . . . . . generator jak to gaz . . . . wyparował ! ;) Jeszcze raz Pozdrawiam
@@nietypowerozwiazania1659 ale dobra czołówka nie zaszkodzi do roboty, ja akurat ma ledlenser, stary model ale nie zawodny szeroki kont świecenia i regulator jasności. Jeszcze mogę potwierdzić że ta ładowarkę do baterii co kiedyś poleciłeś (LiitoKala) sprawdza się generalnie. Pozdrawiam
może równocześnie dałoby się tego jakoś użyć do podgrzewania czegoś 😂 niestety w cenach energii zdecydowana większość to podatki, składki, opłaty, vaty akcyzy i inne sztuczne zawyżajki cen dlatego jakkolwiek by się nie obrócić to d^pa zawsze z tyłu - *taki jest odgórnie narzucony plan*
ten gaźnik to jakiś specjalny jest - gdzie go można nabyć ?) przy okazji to ja bym jednak robił odwrotną przeróbkę - z jakiegoś złomowanego pojazdu wziąc silnik z instalacją LPG i można testować kogenerację
Nie znam się to je to pierwszy raz ale zrobię to lepiej niż Arek który ma dużą wiedzę 😉 Jeżeli agregat ma służyć tylko jako ładowanie off-grid to wystarczy właśnie zwykły zawór bo obciążenie samo ustabilizuje obroty
No właśnie nie - zrób i zobaczysz co będzie się działo podczas rozruchu i zeaz ile spalisz LPG na kWh z takim sposobem - nie ma jak tego wyregulować - membrana sterująca zaworem regulowana jest podciśnieniem to jakbyś cały czas musiał przekręcać zawór bo co chwilę miał byś za ubogo albo za bogato , to rozwiązanie godne jest szkoły podstawowej i lekcji fizyki że węglowodory lotne mogą zasilać silnik spalinowy ale absolutnie nic więcej i dowie się tylko ten kto tak zrobi
Arek ma wiedzę tylko na niektóre tematy. Przez to że stał się bardzo popularny to zaczęło mu się wydawać, że może wypowiadać się w każdej dziedzinie jako specjalista. Z resztą poczytaj u niego komentarze jak go inni punktują. Oczywiście też go lubię oglądać.
przepraszam - może COŚ wtrącę: - miałem kiedyś samogód i dałem zainstaslizować GAZ PLG. Silnik samochodu był chłodzony wodą /płynem/. Instalacja gazu LPG miała „rozprężacz” gazu - do „rozprężacza” dołącony był przewodami gumowymi obieg płynu chłodzącego silnik - i „rozprężacz” rozpoczynał działanie: - tj. puszczał gaz do silnika, dopiero, gdy został podgrzany przez płym chodzący do pewnej (ok. / kilkadziesiąt stopni”C.”.!) termperarury. - i dopiero w tym momencie silnik staje się „napedzany gazewm LPG” - a do tego momentu działa na „zwykłe paliwo: benzyna/lub ol. napęd.”! ( pisałem jeszcze przd oglądnięciem całego filmu - sorry)
@@jerzykania3569 reduktor LPG samochodowy by działał prawidłowo potrzebuje temperatury - taka konstrukcja, małej wydajności reduktory nie wymagają podgrzewania a dla silnika zimnego czy ciepłego nie ma różnicy na czym zapali LPG czy Pb
Gaźnik gazowy - różne opcje :
allegro.pl/kategoria/czesci-do-elektronarzedzi-gazniki-314533?string=lpg
Który jest do tego konkretnego agregatu?
@@erepeo8475 Każdy który jest opisany jako GX160 GX200
Witam, ja mam agregat prądotwórczy który fabrycznie pracuje na lpg i benzynie. Benzyny nigdy nie widzial w baku a butli z gazem przepalił z 15 w ciągu 1.5 roku. Używałem go podczas budowy, bo nie miałem przyłącza prądu z sieci. A oto wnioski: przy poborze 2kw, agregat na standardowej butli pracowal okolo 13 godzin. Butle z gazem w 2021 roku płaciłem po 35 pln, co było super ceną. Gdy było chłodniej, agregat mial problemy z odpaleniem, musiałem go dłużej męczyć, lub ogrzewac butlę. Aby caly gaz z butli ladnie sie wypalal do końca butle ustawiałem okolo metra od wydechu, zwlaszcza gdy bylo chlodno (10 stopni i mniej). Dodam ze agreagt ma nominalna moc okolo 3.2kw na benzynie a na gazie 3kw. Agregat super sprawdził sie na budowie stąd zostawiam go jako zapasowe źródło prądu dla domu. Agregat jednofazowy:) pozdrawiam
19 l LPG tyle jest w butli na wymianę powinno starczyć na ok 26 kWh czyli dokładnie 13 h przy obciążeniu 2kw
@@nietypowerozwiazania1659 @adamgalinski7141 Ja też mam agregat z fabryczną instalacją gazową, jednofazowy 6 kW, inwerterowy, z komputerem. Niezależnie czy ustawiam tryb eco (niskie obroty i inna optymalizacja silnika) czy pracuje w trybie max. oraz niezależnie od liczby podłączonych urządzeń - jedna butla nie będzie służyć dłużej niż dzień roboczy (nie wyłączając agregatu). Po prostu sam się wyłączy pod wieczór z braku gazu.
Mój jest akurat wyciszony fabrycznie i to mocno podnosi komfort. Do tego można by straty ciepła przeznaczyć na coś innego (choćby grzanie wody). Nawet jest opcja łączenia kilku agregatów razem. Pomysł był taki, by służył offgridowo jako backup w zimę, gdy inne źródła prądu nie wystarczą, oraz doraźnie do wymagających urządzeń. Wszystko super, ALE rachunek jest prosty: butla dziennie = 120 zł dziennie = 3600 zł miesięcznie (+ czas potrzebny na wymiany butli, dojazdy itp.). Gdyby gaz nie był z butli, to by się bardziej opłacało. Gdyby to był biogaz własnej produkcji - jeszcze lepiej, albo zamiast benzyny lać etanol rolniczy (tyle, że silnik wg producenta nie będzie tolerował domieszek > 15% etanolu).
Oczywiście, można mieć mniejsze agregaty, typu 1 czy 2 kW, ale takie są bezużyteczne, bo równie dobrze można z przetwornicy prąd wytwarzać przy taniej instalacji PV, a specyfika silników spalinowych jest taka, że oszczędności duże nie będą. Ten sam producent, który mam, w specyfikacji słabszych modeli zużycie gazu ma tylko o 1/3 niższe. Może przy maks optymalizacji i małym agregacie uda się mieć jedną butlę na dwa dni, ale nie ma co liczyć na coś więcej - na papierze to tylko teoria.
Dlatego zamiast grzać farelkami czy nawet klimatyzacją, podłączoną do agregatu (a na moim da się równocześnie odpalić kilka farelek i klimatyzatorów), wydajniejsze są piece gazowe. Mistrzowskie to już są rozwiązania z przyczep kempingowych, z rozprowadzaniem powietrza. Tam to jedna butla starczy na tydzień grzania 15 m2 do 22 stopni, w zimę. A 4 butle w miesiącu to nadal niemały koszt jak za gaz.
Jeśli nie mamy własnego gazu (biogazu lub wodoru) albo paliwa (etanolu czy podobnego) "za darmo" to używanie agregatu nigdy nie będzie tanie i będzie miało bardziej sens doraźny.
PS. mój też benzyny nigdy nie widział, przede wszystkim by nie śmierdziało oraz by silnik był przyzwyczajony tylko do gazu, długofalowo. Dzięki temu, po użyciu wyłączony agregat mogę schować w dowolnym miejscu w domu i nic nie śmierdzi, nawet gdybym go postawił przy samym łóżku. To ogromny plus. Do tego spaliny z takiego agregatu są podobne w zapachu do spalin z piecyków gazowych (bez odprowadzania spalin na zewnątrz), ogromna różnica porównując z benzyną.
Czy warto mieć instalację gazową w agregacie? Oczywiście. Jest to wysoki komfort, wręcz luksus, nawet sama wymiana butli to dużo przyjemniejszy proces niż nalewanie paliwa, które ZAWSZE gdzieś się rozleje / odpryśnie / skapnie. Tyle, że taki luksus dodatkowo kosztuje i nie ma co się łudzić, że będzie tańszy w eksploatacji...
Uwielbiam takie materiały. Rób więcej i miłej niedzieli ;)
heh no ja po 15 minutach wylalem smalec z silnika , chinska motopompa sluzy juz 10 lat,na podtlenku cebuli oczywiscie jak i kosiarka :D
łoezu jaki merytoryczny odcinek, bez dyni złomu ani kota, nie o takie Nietypowe Rozwiązania lajkowałem..
Dokładnie. Bez kota to nie robota.
@@browarforall bez kota to jest kotastrofa ;)
Mój agregat 6 kW spala 2,5 litra benzyny na godzinę pracy. Nie testowałem go z watomierzem więc nie wiem ile tak naprawdę miałem poboru ale widzę, że różnica na korzyść gazu jest spora. Gdyby nie to, że jest to tylko awaryjne zasilanie domu na okoliczność jakiejś klęski żywiołowej lub ćwiczeń jakie mogą przeprowadzić na pospólstwie miłościwie nam panujący pewno bym się pokusił o założenie takiego gaźnika. W przeciągu ostatnich trzech lat miałem jedną sytuację kiedy to po potężnej wichurze przez trzy dni ratowałem się agregatem ( popa ciepła i sprzęty domowe). Agregat włączałem dwa razy na dobę po jakieś dwie - trzy godziny. Rozgrzewałem dom, ładowałem wszystkie urządzenia z akumulatorkami, zużycie spore, ale w domu wszystko na prąd więc nie mam innej alternatywy. Koszty jakie poniosłem przy założeniu, że taka sytuacja może się zdarzyć raz na kilka lat są do przyjęcia. Nie chcę nawet myśleć jakbym przeżył te trzy doby (zima) bez agregatu. Mieszkam na wsi wodę jednak mam z miasta, tam awaria była usunięta szybko. Wody nie brakowało, ale myślę nad budową własnej studni. Zawsze przed zimą gromadzę zapas paliwa. Wiosną zużywam zapas wlewając go do auta bo paliwo się starzeje. Kupiłem na wszelki wypadek butlę gazu i małą kuchenkę gazową. Jakiś obiad można upichcić i napić się ciepłej kawy, czy herbaty. Gaz można przechowywać dłużej, nic się z nim nie dzieje. Dzięki za film.
witam, a możesz się pochwalić jakiej marki masz agregat ? i czy jest on inwertorowy? oraz czy nie było problemu z pracą pompy ciepła na agregacie ?
@@Roman-ds8kf Kruzer THT 8000E Stabilizacja napięcia AVR. Wszystkie sprzęty i pompa ciepła z inwenterem Panasonic 3Fazow 9kW t-cap pracują na zasilaniu z agregatu bez problemu. W pierwszym wpisie chyba przesadziłem jeżeli chodzi o zużycie paliwa. Agregat pracował dwa razy dziennie po dwie-trzy godziny, przez trzy dni. Sądzę, że pracował minimum 15 godzin. W zbiorniku 25 litrowym pozostało sporo paliwa, myślę, że jakieś 5 litrów więc średnie zużycie wychodzi około 1.4 litra na godzinę. Agregatu nie opomiarowywałem więc trudno tu precyzyjnie stwierdzić ile zużyłem paliwa na 1 kWh, ale chyba nie jest źle. Mam fotowoltaikę 9,92 kWp magazynu energii nie zakładam, bo jest pioruńsko drogi, a w zimie i tak panele mi go nie naładują. Gdybym miał jeszcze raz podjąć decyzję o awaryjnym zasilaniu z pewnością byłby to agregat.
@@Roman-ds8kf Pompa ciepła na generator ? Generator wywali więcej ciepła niż COP pompy wyprodukuje :)
@@nietypowerozwiazania1659 Chyba nie zrozumiałeś mojego przekazu. Czasami nie ma innego wyjścia. To rozwiązanie awaryjne. Miałem przenieść agregat do domu żeby odzyskać ciepło ze spalonego paliwa? Pewno powiesz KOGENERATOR. Jasne słuszna idea ale nie mam jak go podłączyć. Przy tym Kogenerator sporo kosztuje ( ma sens przy zasilaniu gazem ziemnym, a ja nie mam przyłącza gazowego), a puki co w ciągu pięciu lat zamieszkiwania w nowym domu miałem jedną sytuację kiedy to musiałem wspierać się agregatem. Prąd mam tani bo mam 9,92 kWp instalację fotowoltaiczną na starych zasadach więc dodatkowe komplikacje nie są mi potrzebne. Uważam, że zasilanie agregatu gazem to ciekawa alternatywa, ale korzystna jak ktoś często używa agregatu.
"Nie testowałem na benzynie gdyż przypuszczałem że to będzie jakaś masakra cenowa. " A szkoda, bo test na benzynie to przecież fundament decyzji przejścia na LPG. Niektórzy jadą całą budowę na agregacie, bo się opłaca - taryfa budowlana, to dopiero jest masakra. BTW Cokolwiek człowiek buduje lub gdziekolwiek w inny sposób "wychyla głowę" z własną inicjatywą, to od razu dostaje w ryj, żeby mu się odechciało chcieć... Na początek dostaje ceną energii. A potem (jak jest krnąbrny) kontrolami, mandatami itd.
Testowałem wielokrotnie wcześniej na wielu urządzeniach i zawsze było 1:2 więc szkoda było mi smrodzic benzyna i bez sensu tego w ogóle używać :) wtrysk to jeszcze rozumiem ale gaźnik to coś jakby Fordem T jeździć do biedry po zakupy :)
@@nietypowerozwiazania1659
Kółko wzajemnej adoracji czy masz kilka kont ???
Napisałeś zawsze 1do 2 ,
nie zgodzę się ! zależne jest od ceny poszczególnego składnika,
Każdy silnik na lpg pali więcej niż na benzynie , średnio o 10-20% (mniejsza kaloryczność lpg od benzyny )
@nietypowerozwiazania1659 Płynami są nie tylko ciecze, ale także wszystkie gazy.
Płyny dzielimy na dwie grupy: płyny praktycznie nieściśliwe, czyli ciecze i płyny ściśliwe, czyli gazy.
Co do spalania 1:1 to napisałem wcześniej cyt:
"Różnica w spalaniu lpg do benzyny może być pomijalna tylko przy silniku i instalacji na wtrysku
( zestrojona przez fachowca a tych ze świecą szukać , większość włącza auto kalibracje i liczy $$ .)
Tu mówimy tu o gaźnikowcu i instalacji na śrubę ,"
Ty próbujesz mi tłumaczyć to o czym wspominałem.
Nietypowy bądź człowiekiem i nie blokuj innych ,
Pewnie należysz do tych co nie tolerują myślących inaczej niż ty .
twoje musi być na wierzchu
ukrywaj dalej co niewygodne nietypowy człeczku!
Pozdr....M.
Cokolwiek człowiek by chciał w tym chorym kraju robić to kłody pod nogi A jak działalność to koszty na start ogromne więc nie warto. Wolność mamy pozorną taką dla naiwnych a już od dawna Polak nic nie może i jest pod stałą inwigilacją urzedasów.
A zwolennicy pisiorów twierdzą inaczej🤣🤣🤣🤣
@@mimmm4012akurat jeśli chodzi o kaloryczność to trochę kulą w płot. Różnica przy takim samym zużyciu benzyny i gazu to raptem +- maks 5% a biorąc pod uwagę że mieszankę gazowo-powietrzną jest łatwiej zapalić i spala się w wyższej temperaturze to przy dobrym sterowaniu spalanie jest bardzo zbliżone i na pewno nie jest to 20% różnicy. Chyba nigdy nie jeździłeś autem na LPG 😋 P.S. dzisiaj lpg jest tańsze o więcej niż dwukrotnie względem benzyny.
Stosuję takie rozwiązanie od dwóch lat, podobny agregat z tym że z rozrusznikiem, adapter LPG z Ali , plus instalacja PV z off grid plus akku 1,4 kWh i się spina ale trzeba planować wydatki energetyczne, agregat to rozwiązanie na posuchę słoneczną aby doładować baterię
Kolego tez mam podobnie tylko moj agregat nie laduje po przez inverter baterii bo brak czystej sinosuidy ale rozwiazalem to po przez dwa prostowniki 24 v
Aku 1.4kwh wystarczy? Rozumiem że w domu na prąd są tylko odbiorniki małej mocy ?
Proponuję do takiego zestawu kupować butlę z czystym propanem. Same plusy, ponieważ: skład jest stały więc nie trzeba regulować gaźnika na mieszankę letnią/zimową. Dodatkowo czysty propan odparowuje do -40, zatem tak "cichy" agregat może stać w jakiejś nieogrzewanej komórce na dworze a gaz nadal będzie odparowywał, bez potrzeby marnowania energii na grzanie butli :)
Pozdrawiam.
Tylko czysty propan jest drogi ja nabijam butle na stacji tak jak samochod leje 21-22 litry i agregat pracuje lux a co do wypalania do konca to polecam wlozyc butle do cieplej wody pod koniec stanu gazu w niej wypala do konca
@@pawelblaszcvzyk1191 Do niedawna miałem samochód na gaz. Od pandemii/wojny koszt nabijania butli (w mojej okolicy) praktycznie zrównał się z zakupem butli w najtańszym punkcie wymiany butli. Za czysty propan płacę 5 zł więcej, co przy 70 zł za butlę jest już niewielką różnicą. Jak dla mnie wolę zapłacić piątkę więcej i nie musieć zanurzać butli w ciepłej wodzie. Rozumiem , że każdy ma inną sytuację, uwarunkowania itd. Pozdrawiam serdecznie.
@@krzysztofsoja5301 Zgadzam się posiadam przyczepę kempingową, ładowałem gazbank na stacji ale ostatnio okazało się ze nabicie gazu to jakieś 90zł a wymiana butli to 64zł
@@tomaszg2335u mnie nabicie butli na max 27 litrow tyle daje dystrybutor to 78 zl a wymiana butli na tej samej stacji 75 zl tylko ze tam jest 21 litrow a na innych stacjach np jak orlen 105 zl wymiana wiec opyla sie nabic sobie a czysty propan 100 zl wołają za butle
Nie wiem czy nabijanie samemu butli jest legalne XD Zakaz pieców gazowych, obowiązek montowania fotowoltaiki. W Brukseli podano daty XD Agregatów gazowych też zabronią ? XD
Tak jak wspomniałeś, że przy tym zastosowaniu oprócz prądu, warto wykorzystać ciepło, które jest odpadem, co dodatkowo zwiększa rentowność tego pomysłu ;)
Pozdrawiam
Jest ro świetne rozwiązanie . Robiłem to 10 lat temu , zamiast reduktora lpg miałem mały kranik. Jedynym problemem było wypalenie gniazd i zaworów . Dorobiliśmy na zamówienie i po problemie .
Bo spalanie benzyny 400stopnu, a gazu 700
@@adorinadorin tak lecz. Szanowna osoba musi wiedzieć iż! Tego typu silniki są produkowane z miekich tanich materiałów . Te same prypadki były w silnikach pojazdów starego typu , Mój Ford Grenada 30 lat temu zabił 6 głowic (układ v) nim domyśliłem się co na lpg jest nie tak. Dziś jest i internet szybki przepływ informacji . I ja się tym dziele. Przerobiłem wiem ,pozdrawiam.
Silnik swoje musi spalić i spali albo paliwo albo zawory. Wybór należy do użytkownika
cześć kolego dorobiłeś gniazda zaworów lepsze i problem z wypalaniem juz nie występuje ?
@@krzysztofwrzodek3418 w oryginalnym silniku Hondy tak .
Też chciałem tak zrobić właśnie byłem ciekawy i no i mam twórcę który to zrobił dzięki🎉🎉🎉
Zamieniamy 10 kWh energii na 2 kWh energii elektrycznej i 8 kWh cieplnej, a jest o połowę taniej niż w taryfie C11. Oczywiście zawdzięczamy temu, że produkując ten prąd nie płacimy opłat za CO2, a LPG jest z Rosji. Obecnie LPG na stacji kosztuje taniej niż przedsiębiorcy płacą za gaz ziemny.
Rząd zamiast w wspierać Polaków, tylko patrz, gdzie dowalić podatkiem i kto jeszcze jest w stanie płacić. Stąd ceny gazu i prądu dla przedsiębiorców, czy taryfa budowlana...
Dlatego słusznym rozwiązaniem jest COgeberatir ale do ceny dodaj jeszcze zero a to miało być na szybko :)
Umiesz liczyć licz na siebie - zawsze jest jakieś sprytne rozwiązanie
Europa lezy i kwiczy. 670 zeta za ten agregat? A gdzie koszty produkcji, materialow, zarobek m transort? Jest juz dawno po nas. Ile by taki agregat kosztowal robiony w Europie? 5000 minimum.
Ok... Gdy nie ma prądu to luksus jego posiadania jest warty tych 2 złociszy! 🙂
Tymbardziej że normalnie płaci 3,5zł za KWh
@@krzysztof18199 To zmień operatora bo cię dyma.
@@TheDriverforever A co ja mam do tego ? Widzę że nie ogarniasz tematu filmu🤣
Autor filmu robi te wyliczenia dla swojego kolegi co ma działalność i płaci 3,5zł za kwwh.
Ja nieznam ani autora ani tego kolegi
Robilem kiedys taki test spalania agregatu f4001ise. Podam wartosci.
600W - 0.6l/h
1500W- 0.9l/h
2500W- 1.5l/h
3000W- 1.9l/h
Agregat ma moc nominalna 3200 a max 3500. Sprawdzany byl pod obciazeniem czysto rezystancyjnym
Litrażowałem taki agregat na budowie i wychodzi prawie idealnie 1L benzyny/1kWh. Pamiętajmy tylko o tym, że taki agregat powinien przepracować 4-5h na sucho przed pierwszym obciążeniem.
Raczej nikt tego nie robi - praca na sucho , z tego co piszesz to na benzynie 1kwh kosztuje ok 6,5zl zakładałem że koszt Benz do LPG wyniesie 2:1 i potwierdzasz moje przypuszczenie
Masz rację. Ja kupiłem agregat 3f na budowę 5 lat temu. Głupi byłem, nic nie policzyłem. Od razu podłączyłem 2 betoniarki i 1 fazę upaliłem. Odesłałem na gwarancję, oni zmostkowali fazy na prądnicy i ...
@@nietypowerozwiazania1659 To znaczy nie wiem czy ktoś to robi czy nie ale nowy silnik trzeba dotrzeć i to jest fakt a nie opinia. Te silniki schodzą z taśmy od razu do pudełka dlatego kosztują 1/10ceny hondy. Jak ja kupiłem swój agregat i motopompę to zamiast pierwszego oleju zalałem 0.5litra benzyny ekstrakcyjnej po czym spuściłem. Opiłków było sporo.
A co do spalania, to też nie jest taki prosty temat. Agregat przy pracy bez obciążenia spala 0.6-0.8l/h. Przy 1kW pali litr, przy 1,5kW pali poniżej półtora litra a więcej nie sprawdzałem ale domyślam się, że im bardziej obciążony znamionowo, tym mniej w przeliczeniu na kWh
@@pawepawe5274 najmniej raczej w optymalnym zakresie ok 50% mocy tak podejrzewam
@@nietypowerozwiazania1659 Najmniej to silnik pali pod pełnym obciążeniem. Te silniki są dobrze zwymiarowane - mają nadwyżkę mocy w stosunku do mocy samej prądnicy. Silnik ma 3.7kW i z obciążeniem 2kVA jest najbardziej ekonomiczny. Możesz podać wymiar prądnicy miedzy aluminiowymi obudowami (szerokość rdzenia prądnicy)?
Bardzo ciekawy materiał i jestem pod wrażeniem w jak prosty sposób można te przeróbkę zrobić myślałem że to będzie bardziej skomplikowane a tu proszę :)
Pozdrawiam !
To poprostu wszystko pasowało, żebyś gaźnik nie pasował fizycznie i nalasztowaniami wtedy mogą być tyle schodów ze może odechcieć😂
@@bartekostrowski5096 to po polsku jest ? Bo nic nie rozumiem co napisałeś 🤣
Pomysł bardzo ciekawy. Jedynie co bym poprawił w tym projekcie to dołożenie filtra gazu. Pozdro
Przy pobieraniu fazy lotnej z butli to nie na sensu , w samochodzie konieczność bo syf niesie faza ciekła
@@nietypowerozwiazania1659 Jak przelewam gaz z dużej 11 do butli turystycznych typu 5 i mniejszych to używam filtra fazy ciekłej, a wszystko dlatego iż po zakupie nowej butli 11 i po zatankowaniu jej na stacji paliw (oczywiście z głową z zachowaniem zasad BEZPIECZEŃSTWA tj bezwzględnej potrzebnej rezerwy pojemnościowej) okazalo się że jakieś syfy byly w tym gazie, nie wiem czy pochodziły z fabryki butli czy tak gaz był zanieczyszczony.
@@nietypowerozwiazania1659 Miałby to ogromny sens, ale jesli Chińczycy produkowali by ten silnik w wersji chłodzonej cieczą, wowczas agregat możnaby trzymać na zewnątrz a ciepło transportować do domu, oczywiscie moznaby jeszcze jakiś wymiennik ciepła zastosować po stronie wydechowej aby odzyskiwać cieplo i ze spalin, wowczas mielibyśmy coś w rodzaju pieca grzewczego a przy okazji prąd.
A może dałoby się opleść cylinder jakimś rurkami o przekroju tj średnicy zewnętrznej szerokości żeberek tak aby powciskać tam te rurkę pózniej poprowadzićdo wymiennika przy spalinach no i poprowadzić do domu znów do wymiennika przy piecu CO ? Instalację zalać glikolem i może jaka taka sprawnośc układu byłaby ?
@@nietypowerozwiazania1659 Albo w ogóle pogadać z jakimś spawaczem aluminium czy niedałoby na te zeberka wspawać cos w rodzaju płaszcza wodnego tj zespawany z blach aluminiowych kwadrat oraz aby te blachy wspawać w podstwę dolną silnika tj miejsca gdzie odlew cylindra styka się już z obudową skrzyni korbowej silnika, jesliby dobrze to obmysleć to byłoby fantastyccnie, do tego pompka tłocząca i z nów do wymiennika przy spalinach i ciepło tłoczyć do domu do wymiennika przy piecu CO. Pomysl nad tym.
@@JanJan-fs8mw cały agregat do baniaka z olejem trafo tylko sanie i wydech wyprowadzić względnie uszczelnić lub wyprowadzić odpowietrzenia silnika
21:45 teraz pomyśl o zgazowanym (najlepiej ziemnym) silniku ze złomowanego samochodu, wodę z chłodzenia silnika wpuszczasz w obieg c.o./c.w.u. a może się okazać, że cena ogrzewania jest niższa a "prund" masz już zupełnie gratis 🙂
Oczywiście że tak ale gaz można pozyskać że śmieci sucha piroliza
@@nietypowerozwiazania1659 No tak. Tylko skąd na tę pirolizę wziunć pinionc? Bo że pijawka zaraz po akcyzę przyjdzie, to akurat jest pewne 🙂
A myślałem ktoś jak by to działało na biogaz
@@MinSziHo to zależy w jakiej skali bo w dużej to jasne ale na jeden agregat ? Bez przesady
@@TomaszSkrzypczak-u4g tak samo jak na metan z bąków tylko jak chcesz to medium pozyskać w wystarczających ilościach ?
Musze sobie ogarnać taki łacznik do tankowania butli...
5dyszek lekko w kielni na kazdej wymianie ❤
w 11 kg butli powinno być 27 litrów gazu więc chyba się mylisz
@@off-gridfotowoltaikamichalb porównaj cenę wymiany butli z tankowaniem na stacji
Gaz ok 0,5 kg litr waży . Więc 22 litry średnio na butlę 11
20litrów gazu na stacji u mnie = 60zł jak tankuje butle na polaczka biedaczka a wymiana 80zł to 20 zł różnicy.Ja lubię bo mam butle wrzucona w aucie i nie trzeba jej dźwigać wyciągać i wrzucać pełna do passata tylko pistolet podłącze i 2dychy taniej hehe
11kg x średnio 1.8 =19.8 litrów gazu
Ciekawe rozwiązanie. Przypomina mi się temat kogeneratora małej mocy.
Nie wiedziałem o istnieniu takiego sprzęciora.
Znasz się na rzeczy 👍
Pozdrowienia z Lublina zasyłam 🤜🤛
Producenci i dostawcy energii nienawidzą Cię coraz bardziej 🤣🤣🤣💪
Mają większe zmartwienia :)
Z czujnikiem poziomu oleju bym uważał. Sam miałem w robocie agregat, w którym przewód czujnika wchodził w karter, ale czujnika już nie było i przewód wisiał sobie smętnie w skrzyni korbowej 😁Ale miałem też na warsztacie podróbki pod silnik Hondy, bo tym są w większości te agregaty, o bardzo dobrej jakości i działały bezproblemowo.
Z podłączaniem tych agregatów do czego innego, jak betoniarka, proste elektronarzędzia, czy oświetlenie na budowie, to bym bardzo uważał. One kategorycznie nie nadają się do zasilania awaryjnego domów i warsztatów, w których są elektroniczne urządzenia. Agregaty, które się do tego nadają są sporo droższe. Tutaj chodzi o to, że w tych agregatach przewód N nie jest i nie może być uziemiony, więc na metalowych obudowach odbiorników może się pojawić napięcie.
Nie ma takiego generatora ktorego przewod N bylby uziemiony. Uziemienie to kwestia instalatora.
Ach elektrycy za 5 zł, każdy generator posiada zacisk GND który powinien zostać uziemiony w poprawny sposób, wewnątrz generatora ten zacisk połączony jest z zaciskiem PE i w ten sposób zrealizowana jest ochrona przeciwporażeniowa. Inny temat to agregaty z alicostam ,,orginal China" tam to wszystko można się spodziewać 😂
@@ack4635PE w porządku. Ale tym uziemiasz sobie jedynie obudowę agregatu. A N wisi sobie w"powietrzu". Między N a L masz 230V, ale między N agregatu i PE z instalacji do której został podłączony też będzie różnica potencjałów. Sprawdzone. Nawet w przełącznikach zasilania sieć/agregat masz odłączane N, żeby przypadkiem z agregatu na sieć nie poszło.
@@ack4635 ty sam jesteś gnD
W filmie była mowa o offgridzie więc tutaj zerowanie nie ma znaczenia bo i tak agregat będzie pewnie podłączony na wejściu falownika po to żeby ładować aku i ewentualnie zasilać odbiorniki przez falownik.
Dzień dobry państwu koleżeństwu 😎 tradycyjnie już pozdrawiam serdecznie twórcę 😀👍
Super ze jesteś 👍
Witam i pozdrawiam z Olkusza 🙋♂️
Częściej proszę. Pozdrawiam.
Ciekawe jak gaz wpłynie na żywotność zaworów i głowicy w agregacie.W samochodach bywa różnie ale to się okaże po czasie.Dobrze by było wykręcić pare razy świece i na podstawie koloru świecy ustalić optymalny skład mieszanki gazu.
Zawory psują się w samochodach gdy silnik już i tak jest trupiasty a ktoś zakłada gaz gdzie licznik był trzy razy skręcony i co najważniejszy zubaża na maca dawkę gazu bo myśli z w ten sposób będzie paliło mniej - nic bardziej mylnego
@@nietypowerozwiazania1659 Dokładnie. Mam już 80 tysięcy km na pełnym bucie i nic się nie zapowiada. Gaz regulowany z sondą AFR :)
Ja mam agregat na lpg juz ponat 2 lata a pracuje czesto po kilka godzin jedynie co to czesta wymiana oleju bo filtra brak i dolewki bo troszke lyka oleju a i swiece kontrolowac
@@pawelblaszcvzyk1191do czego tego agregatu używasz?
@@matid8453zasilanie na działce bo brak zasilania
A jest szansa na follow-upa z przerobieniem chłodzenia agregatu na ciecz?:) mały kogenerator zawsze na propsie a silnika z matiza nie chce mi się przerabiać bo na moje zużycie to jest bez sensu
Super odcinek...wiecej takich użytecznych testów Szefie...
Miałem małą firme , tak potrzeba oszczędzać żeby zarobić , ale czasem warto takie coś puszczać w koszty firmy i tyle (przy spółce ), w ogóle to w każdym biznesie potrzeba rozumieć i wliczać to ze dla działania potrzeba wydawać na pewne zeczy dla działania , i gaz tanij ale przykładowo na ile pamietam nie wraca z niego VAT . Niewiem czym zajmuje ale jak by przykładowo potrzebował małe buro takie nieuzależnione od miejsca to najlepiej było by kamper czy bus zrobiony biurem, wtedy w trakcie podjazdu silnik auta ładuje dodatkowe aku z którego masz ledowe oświetlenie , ogrzewanie webasto i z przetwornicy prąd dla komputera czy drukarki, dodatkowo panele na dachu dają możliwość doładowywania, s nawet jak braknie prądu to silnik w busie pali 0,8-1,2 L (w zależności od obciążenia , klima, ładowania aku, webasto i td), paliwo wtedy puszczasz w koszty i tyle, jeszcze wryci z niego wat czyli jeszcze taniej.
Nic z tych rzeczy , stacjonarny zakład fotograficzny - Djecis do dokumentów deukoea e na wspominanej drukarce , tam szału nie ma jeśli chodzi o dochody
@@nietypowerozwiazania1659jak po mnie to warto kupić używane panele słoneczne z kontrolerem mppt i komplekt akumulatorów głębokiego rozładowania, za umowy jak jest gdzie zamocować panele
Teraz tak, najlepszy był by jakiś silnik z szrotu samochodowy, zagazowany i np. Jak ja mam dużą łazienkę + pralnie w osobnym budynku to taki motor by mi ogrzał wodę pod prysznic i pomieszczenie + akumulator z rozbitego bmw i3 jako magazyn energii dla reszty gospodarstwa domowego 😎
Fajny program, więcej takich ciekawostek ,pozdrawiam z Chynowa :)
Ale heca .Węglowodanów! Też jestem sympatykiem. Braci Rodzeń. Zdrówka życzę.
Hondę eu30is mam na lpg. Powiem tak w 2020 nie miałem prądu na chałupie więc agregat chodził od rana do wieczora z butli 33kg. Gaz był wtedy po 2zl na orlenie (sam tankowałem) starczało na tydzień za 120zl na benzynie to bym zbankrutowal
Super materiał super konkret wyprodukowania 1kwh. Dziękuję
Od 70 do 160 zł zależy od wykonania
fajny pomysł , a może kolega pomyśli nad turbiną wiatrową hand made .
Nie ma wiatru i dalej bez prądu, a tutaj wpina agregat w obwód i ładuje baterie. Mistrzostwo to by było gdyby sam produkował własny biogaz i nim zasilał agregat. Wtedy cena produkcja energii wynosiła by jakieś minimalne koszty.
Mały agregat to wielkie straty.
Mamy na kopalni agregat DPR 45 z silnikiem 3 cylindrowym Perkinsa i przy średnim obciążeniu 10 kW spala około 2,5 l/motogodzinę oleju napędowego.
Wielką zaletą jego jest cicha praca i małe spalanie.
Jednak waga 1500 kg musi być brana pod uwagę.
Jakie wielkie straty jeśli wychodzi 2zl a za chwilę w sieci będzie o wiele więcej :)
@@nietypowerozwiazania1659 no to czeka nas prawdziwy offgrid:)
Super filmik, Coś takiego na generatorze 1fazowym ale z ATS em byłoby idealnie. Poszukam
A jak by to zrobić na CNG i podpiąć do sieci gazowej ;) Do tego jak by konstrukcja silnika była nieco inna można wykorzystać ciepło odpadowe z chłodzenia silnika do grzania w sezonie zimowym w sam raz do tego odzysk ciepła z wydechu coś na zasadzie rekuperatora. Są wymienniki kominowe lub podobne jak by dołożyć płaszcz wodny jak znalazł. Do tego jak by pracował a ubogiej mieszance (w granicach rozsądku) były by dobra produkcja ciepła. Jeszcze oglądam może coś dopisze. Dobrze jest od czasu do czasu wylać z butli cięższe frakcje bo one bywają skroplone na dnie strasznie śmierdzą.
To się nazywa COgenerator , silnik od samochodu małej pojemności zapięty do generatora , produkujedz prąd elektryczny i ciepło z płaszcza chłodzącego silnik plus spaliny bo silniki spalinowe mają sprawność mechaniczna w okolicach 30% a to oznacza że cała reszta to ciepło
@@nietypowerozwiazania1659Troche więcej niż 30%, ale mniej niż 50%.
Przerabialem te agregaty na LPG wielokrotnie, choc nigdy nie sprawdzalem ile to faktycznie spala. Dziekuje.
Co do chinskich agregatow to bardzo niebezpieczne sa przepiecia jakie pojawiają sie podczas pracy, przez co kilka urzadzen elektronicznych juz spalilem. Obecnie w moim offgrid na dzialce przerobilem ten agregat zesprzegajac go z alternaotem od 24v od Stara i teraz moge bezpiecznie doladowac akumulatory.
Pozdrawiam
miałeś uziemiony agregat?
Niestety nie.
@@karolm9752 a wiesz że powinien być?
sam nie mam czym tego sprawdzić ale słyszałem z wiarygodnego źródła, że uziemienie agregatu eliminuje tzw. szpilki napięciowe. chyba jednak warto się zabezpieczyć ;)
No ok. Tylko to było urządzenie zasilane z L i N bez PE. W drugim przypadku miałem instalacje której bliżej do IT (odizolowana od ziemi) i strzeliły warystor w faloniku.
Tak jak piszesz są szpiki które mogą powodować uszkodzenie elektroniki, dlatego już nie podłączam elektroniki pod te chinskie agregaty - tak jest prościej 😀
@@karolm9752 uziemić agregat to też nic skomplikowanego. ale co kto lubi ;)
Dziękujemy!
Komentarz dla statystyk :) Fajnie by było podpiąć pod wydech sondę AFR bo takie strojenie na ucho i nos może się źle skończyć dla silnika. Zwłaszcza że skład LPG na stacjach różni się w okresie zimowym od tego w okresie letnim. Inna proporcja propan-butan. Gaz do wózków widłowych powinien mieć stabilniejszy skład, ale znowu nie ta cena.
Litości to agregat za 670 zł a nie 67 tys jak się zepsuje to na reklamacje i nara
już nie przesadzaj ludzie latami dojeżdżają samochody bez regulacji instalacji i działają, tam nie ma turbo żeby martwić się składem mieszanki. Plus minus i będzie dobrze.
Ja ma wydechu dołożyłem szerokopasmową sondę i ustawilem afr na 15:1 ale rosło gdy lpg sie kończył.
Top odcinek 😊
Witam. Jak zawsze ciekawie. Pozdrawiam.
Bardzo ciekawy materiał, widać fach w ręku.
fajne podoba mi się zwłascza w teren aby zasikić np kompresor do nabijania butli nurkowych. a takie projekty tylko że na wodór to też działa czy to śviema/ może na wodór przerobić taki agregat?pozdrawiam.
Nie mam doświadczenia z wodorem ale kojarzy mni się z eksplozją
Tuż to zaiste o to wybuchanie całe, ot co sie przeca rozchodzi...@@nietypowerozwiazania1659
Wodór to jest dobry do samochodu. I to pod warunkiem że jeździ się dosyć często. Wodór z powodu swoich właściwości posiada ciekawą umiejętność przenikania przez metalowy płaszcz zbiorników oraz po pewnym czasie doprowadza do osłabienia parametrów fizycznych metalu, przez co ten staje się kruchy.
Wodór musiałbyś konsumować "na bieżąco" dlatego że to najmniejszy atom i przenika przez zwykłe materiały -między innymi dlatego auta wodorowe to spore wyzwanie z powodu zbiorników.
W kosiarce by się to nie zmieściło za niska wysokość gaźnika od obudowy ale w glebogryzarce czy jakiejś pompie do wody jak najbardziej. Ale bardzo fajna sprawa z takim parownikiem zespolonym ,ciekawe czy zamarzać nie będzie.
Nie będzie bo najpierw reduktor w butli , zamraża się tam gdzie faza ciekła zamieniana jest w gazową
@@nietypowerozwiazania1659 Słusznie zapomniałem o reduktorze ,Ale nie głupi pomysł z tym wymiennikiem z produktu spalania dostał by jeszcze ciepła:-) tylko trzeba by solidnie wyciszyć.
@@nietypowerozwiazania1659 Panie Nietypowy, proszę o poradę (ew. pomysł na filmik): mam na działce tradycyjną studnię z kręgów betonowych i brak zasilania sieciowego w okolicy. Poziom wody ok. 2,5 m poniżej gruntu. Czy taki generator byłby opłacalny do pompowania wody do zbiornika "mauzera" 1000 l? Czy lepiej/taniej próbować coś na panelu fotowoltaicznym i akumulatorze? 🙂
P.S. Woda typowo do podlewania ogrodu - zużycie pewnie 1/2 mauzera na dobę. Różnica wysokości (2,5m do gruntu + 2m do wlewu mauzera umieszczonego na stelażu = 4,5m)
Film na który czekałem 😊 A gdyby tak dodać jeszcze odzysk ciepła?
Mówię o tym na filmie , pokazałem dwa przykładowe wymienniki ciepła spaliny/woda
z czego jeden to płytowy woda/ woda z combi pieca 😂... ot takie tam nieścisłości.
@@TheDriverforever to że woda woda nie znaczy że nie może być z niego spaliny-woda
@@nietypowerozwiazania1659 maprawdę? to czekam na nagar.
@@TheDriverforever Z LPG ? CO2+H2O chyba że masz trupa co pali olej litrami to tak :) a nawet gdyby to są środki co rozpuszczą , prezentowany wymiennik jest mały ale sa większe płytowe i tylko taki bym zastosował , nawet kupiłem ostatnio spory do COGeneratora :)
Super materiał :) Dzięki!
Mam taki agregat z fabrycznym gazem i producent zaleca uruchamianie na benzynie i przelaczanie na lpg w trakcie. Jedyny minus to dlugie stabilizownie obrotow na gazie, z 3 minuty zanim chodzi tak jak trzeba, więc nadaje sie tylko do dlugotrwalej pracy. Na szybkie skorzystanie tylko benzyna.
Nie używałem benzyny i pracuje bezproblemowo stabilnie
Ja w swoim agregacie od nowosci wypalilem zbiornik paliwa a takto odpala na lpg bezproblemowo
@@pawelblaszcvzyk1191 fajnie wiedzieć, bo nawet nie próbowałem odpalać na LPG, tylko robiłem zgodnie z zaleceniami producenta
Kup Stag AFR na szerokopasmowej sondzie i nie będziesz musiał gdybać nad mieszanką czy to w tym projekcie czy również dowolnym piecu.
Dobre rozwiązanie nawet do domu.
Czyli niestety na działkę się nie nada. Troche szkoda. Ale film pierwsza klasa. Najtańsze paliwo (w sensie za jedna kWh) to chyba nadal węgiel i gaz ziemny.
Z drugiej strony, gdyby wykorzystać taki generator do zasilania małej pompy ciepła (np klimatyzacji domowej ustawionej na grzanie) + odzyskiwac ciepło ze spalin, to mogłoby się okazać że jest taniej niż ogrzewanie piecem na gaz ziemny czy węgiel ;-)
Potrzebny do tego silnik z płaszczem wodnym by odzyskać ciepło czyli te ok 70% bo w pracę idzie reszta
Poogladane i 👍super odcinek
o. oglądnąłem i muszę jeszcze raz na spokojnie,aby cos zrozumieć..dla laika ,czyli mła- dobre,fajne.👍
Jogi babu brawo Jasiu ! uzywam takiego taniego agregatu jak prądu nie ma a że w górach śnieg lub wjeje to w ciągu roku kilka razy odpalam - raz chodził ponad prawie 7h i zjadł jakies 15l benzyny - zasilał jedną lodówkę i kompa i ze 2 żarówki - oczywiście przez stabilizator bo ten prad szaleje miedzy 210 a 225 V jak zauważyłem
Ale podobny czy dokładnie ten model ? Ten konkretny ma AVR i trzyma napięcie dobrze
Hex-Gen 3500 ma 3kW mocy nominalnej ciągłej a w teście obciążony był 2/3 mocy max . Gdyby go obciążyć na maksa to owszem zwiększy obroty ale relacje - zużycie gazu do pobranego prądu mogłyby być korzystniejsze ... (?)
Uważam że taki generator to 2,5kw max , zapisałem opalarka jeszcze z ciekawości to strasznie wibrował ale wycisnął 3,5kw ale jak piszesz spalanie było by okrutne jak w twoim samochodzie gdy gaz wciśniesz w podłogę i tak będziesz jechał cały czas
zgoda - rachunek ekonomiczny musi też uwzględniać tempo zużywania się urządzenia - przy danym obciążeniu @@nietypowerozwiazania1659
Włśnie że nie, bo o to chodzi że pod dużym obciażeniem (pradnica) to silnik spalinowy jest najekonomiczniejszy. To tak jak w samochodzie, jak najszybciej przechodzisz na wyższe biegi żeby na każdy kilometr przejechany silnik miał jak najmniej obrotów... czyli pracował pod jak najwiekszym obciażeniem ... a nie że ma lekko na niższych biegach ale więcej cykli robi, czyli wiecej paliwa spala w danym przedziale czasowym...
@@blazejnycz1 zastanawiałem się również nad takim porównaniem i sądzę , że owszem tak ale generator nie posiada skrzyni biegów - zwiększa obroty i tyle :)
@pawekiszczyszyn2558
No tak, ale zwieksza na tyle zeby utrzymać proporcjonalny moment obrotowy do dużo wiekszego obciażenia powodowanego przez prądnicę. Jak chodzi na biegu jałowym to silnik spala paliwo a w sumie nic nie produkuje.... wiec koszt 1kwh jest nieskończenie wielki.... on ma mieć maksymalne zaprojektowane obciążenie prądnicy jeśli chcemy z takiego generatorka mieć jak najmniejszy koszt 1 kwh.... bo wtedy cały zestaw silnik-prądnica działa najbardziej optymalnie.
Dla zakładu energetycznego to raczej oni powiedzą że nie legalne :) Ja dzisiaj też kupiłem agregat tylko starszy typ zipper 6,5 konia i myślę że dłużej pochodzi niż ten nawet jak u mnie wymienię pierścienie na cylindrze, z tego co wiem to ma miedziane uzwojenie a tu amelinium jest :) i norma euro 5 co do emisji spalin to jak będzie go pan katować to nie długo puści biały dym, i możliwe że lepsze rozwiązanie jak palą w piecu jak zostanie wybrany nowy papież 🤣
Ściemniasz. Każdy chinol to kopia hondy GX160 a dokładniej to GX200 o oznaczeniu 170F. Tam pojemności były 196cm3 albo 212cm3 - nie stosuje się już typowych gx160 - przynajmniej nie są popularne. Chiny tłuką to na potęgę i to działą niezależnie od marki. Aluminiowe uzwojenia były w pewnych seriach agregatów ale szybko rynek zweryfikował i obecnie nie kupi się z aluminium (chyba że gdzieś na olx bez gwarancji). Jedyne różnice w agregatach to moc prądnicy a prościej mówiąc to szerokość rdzenia - pod blaszką. Z tego co pamiętam to 2kW ma tak 120mm. A te 2kW to dotyczy grzejników - żeby było bezpiecznie to trzeba pilnować prądu i agregat 2kW ma 10A co w przypadku innych odbiorników niż rezystancyjne daje około 30% mniejszą moc.
Panie to jest do awaryjnego zasilania. Ja mam już 10 lat 2200W i nic się z nim nie dzieje. AWARYJNE ZASILANIE całego domu
Tak jak olej spozywczy nigdy w sklepie nie bedzie tanszy od ON (pomijając jednostkowe promocje) tak samo stosunek cenu gazu do ceny kilowatogodziny nigdy nie będzie koszystny. Państwo tak steruje cenami żeby to nie było opłacalne.
Wystarczy nadpodaz rzepaku z ua gdzie ostatnia faza jest oprysk rundapem by wysechl i masz olej ktory tylko jako paliwo sie nadaje
Gdyby trafił się kompletny kolaps energetyczny to będzie super rozwiązanie dlatego warto mieć w zapasie więcej niż jedną butlę
Bardzo łatwo jest wyprodukować w warunkach domowych węglowodory lotne z tego co masz dokoła
Witam. Wedlug mnie wynik zalezny jest od obciązenia agregatu. Jesli wykozystamy jego maksymalną moc to koszt wytwozenia 1kw bedzie mniejszy niz jak podlaczymy np 1kw odbiornik. Roznica wynika z tego ze opory silnika i jego pracy sa zawsze . Wiec jesli chodzi silnik godzine i wyprodukuje 3.5 kw to spali proporcjonalnie mniej paliwa na 1kw niz taki sam silnik ktory bedzie chodzil kilka godzin pod malym obciazeniem i produkowal np 500w na godzine pracy . Pozdrawiam
Na pewno będzie jakaś różnica ale porównaj to do pracy samochodu - kiedy auto jest ekonomiczne ? Moim zdaniem jak poruszamy się w zakresie średniego obciążenia a nie max
@@nietypowerozwiazania1659 Dokładnie tak. Chodziło mi bardziej o takie skrajności jak by pobierać np. 200-500w wtedy to staje się dużo mniej ekonomiczne . Tak jak jazda samochodem tylko na pierwszym biegu. Pozdrawiam i liczę na więcej testów.
@@nietypowerozwiazania1659 Mam pytanie powiązane z tym tematem: podczas jazdy samochodem alternator ładuje akumulator, czy jeśli podepnę do gniazda zapalniczki dodatkowy powerbank (albo drugi akumulator), to zużycie paliwa wzrośnie?
Zasad fizyki nie oszukasz, energia musi się skądś brać. Jest możliwość, że przy "zwykłym" użytkowaniu nadmiar energii z alternatora jest "marnowany"...
Jak to jest w praktyce?
@@nietypowerozwiazania1659 uważam ze trochę głupi przykład co do samochodu ponieważ jadać samochodem masz opory powietrza im szybciej tum są większe. A i inny przykład- żeby pociąć 3m sześcienne drewna na opla do kominka piła spalinową to więcej paliwa spalisz używając 100% mocy ze silnika czy jedynie 25%?
Ale odcinek super , ciekawe jak by taki gaźnik sprawdził się w kosiarce samojednej (traktorku) kosze dużą działkę i idzie mi na jedno koszenie około 8-11 l benzyny tylko nie wiem czy nie musiał by być większy ten gaźnik do 15 konnego silnika
Super ! Bardzo interesują mnie te filmy , a ten szczególne ponieważ posiadam agregat prądotwórczy Geko . Jest to stary dobry , ale paliwożerny sprzęt , używany awaryjnie w czasie zaniku w sieci . Jeżeli nie jest to owiane tajemnicą , to gdzie można taki gażnik z reduktorem LPG kupić i jaka jest jego cena ( w przybliżeniu ) Pozdrawiam
na aliexpres na pewno są.
Jest tego pełno na allegro od 70 zł do 160 zł
@@nietypowerozwiazania1659 Dziękiiii
gdzieś chodzi filmik gość przerabia z matiza i tico i ma tio w gazie napędza to generator a ciepła woda do garażu
Się oglądało, się podobało. Pozdrawiam Rysiek
Przy silniku większej pojemności i sterowanym komputerem pewnie dało mi się zejść z kosztem 1kwh przy mocy około 10kw. Te agregaty z założenia służą do awaryjnego zasilania. Mozna jeszcze pobawić się metanem.
To prawda, prawdziwy mocny większy agregat z wtryskami i sterowaniem elektronicznym powinien dać o wiele większą ekonomię ale znowu jak ktoś nie ma wielkiej firmy będzie nieefektywne aby chodził taki na niskich obrotach
Jeśli pobór prądu w "drukarce" nie jest duży rozważyłbym zakupy kilku akumulatorów i przetwornicy. Akumulatory można ładować z alternatora samochodowego. Koszty paliwa wciągać w koszty firmy. Uruchamiać silnik na 1h w samochodzie a prad zgromadzony w akumulatorkach wykorzystywać przez 8h. Myślę że jakby ktoś chciał używać taki agregat do drukarki 150W przez 8h to koszty utrzymania pracy agregatu przekroczą koszty wytworzenia prądu do drukarki.
Słyszałeś o przepisie mówiącym ile minut max samochód może pracować na parkingu ?
@@nietypowerozwiazania1659 po co te nerwy? Na drodze publicznej faktycznie czas ten jest ograniczony do 1 min. Ale na terenie prywatnym nie ma ograniczeń. Podejrzewam że jak ktoś ma działalność w garażu to na własnej posesji. Myślę że dla sąsiadów będzie też bardziej odpowiedni pracujący samochód przez 1 h niż ten "generator hałasu" przez 8h. Ale oczywiście decyzja należy do właściciela tego urządzenia.
@@nietypowerozwiazania1659 ale tylko w terenie zabudowanym na drodze publicznej - na swoim podwórku może pracować 24/7 nic nikomu do tego
ale na filmie było mówione ze jest jakiś system ofgrid - tylko chodzi o podładowanie jak teraz nie ma słońca
@@nietypowerozwiazania1659 Na parkingu, na którym obowiązuje PoRD - a nie na parkingu prywatnym.
A właśnie miałem pisać o Arku 👍
Czy można pod taki generator podpiąć UPS z czystym sinusem na wyjściu?
Widać w odcinku, że ten agregat ma aproksymowany na wyjściu. Mam kilka przyzwoitych UPSow i dość drogą lodówkę.
Jakie aproksymiwane ?
Aproksymiwane to schody a ta jest obła choć lekko wygięta ale bez przesady :) laboratorium wzorcowe czy jak ?:) wszystko na tym śmiga z indukcja włącznie a ona wybredna bardzo :) gorzej jak żona kolegi :)
Witam. Czy na takim agregacie da radę spawać spawarka elektrodową lub migomatem?
Teoretycznie tak , do 3kw poradzi sobie więc zależy jakim prądem chcesz spawać
Wynik 2zł /kwh jest rewelacyjny gdy nie ma dostępu do sieci ,bo inaczej to nie ma sensu taka zabawa
Mała firma w c11 gdy podzielisz całą kwotę tv przez liczbę kWh to wychodzi ok 3,5 zł a będzie lepiej
@@nietypowerozwiazania1659 3.5 zł za kwh to bandytyzm i rabunek ze szczególną zuchwałością
@@nietypowerozwiazania1659 no właśnie, ma być jeszcze 'lepiej'
Witam,
u mnie 1kWh z firmy tauron kosztuje 2,2zł i już od jesieni zastanawiam się nad ogrzewaniem domu agregatem ponieważ latem energię
pozyskuję ze słońca.
Witam można spróbować odzyskać ciepło z generatora do ogrzewania wtedy koszty mocno spadają .pozdrawiam
Dlatego o tym mówię pokazując wymienniki ciepła - jak oglądasz ? :)
Same spaliny to mało ciepło z silnika i generatora odzyskać najlepiej jakby był chłodzony wodą a nie powietrzem .
@@nietypowerozwiazania1659
@@zbydeczekbodek209 to już musi być inne urządzenie chyba ze chciałbyś go w pokoju postawić :)
mój solar tracker wygenerował dzisiaj 11 kWh, latem 35 kWh. Benzyna i gaz są drogie, dziękuję za eksperyment 😄👍
Kto na ten ma :) a jak nima i tylko betoniarka na zadupiu to inna historia :)
A solar tracker za darmo.
@@spacerkowe generuje 10 000 kWh rocznie, rachunki mam zerowe, tracker zrobiłem sam 😀
@@OLESSION No proszę generujesz 10 000 kWh z trackera który zrobiłeś sam z tego co miałeś niepotrzebnego w domu. Cóż - gratuluję umiejętności.
Przypuszczam, że wydajność i koszty są uzależnione od poboru mocy i wyższy tym wydajność wzrasta, tak więc do całego układu dodał bym jakiś nieduży magazyn energii w postaci UPSa na przykład.
cześć fajny materiał , mam generator silnik 420cc 16km i na początek chciałbym jakiś cichy wydech zamontować - może ktoś pomoże
Witam Pana Majstra 🤗
Jaki reduktor miałeś podłączony do butli? Jest on wymagany do tego gaźnika ? :D
Pijany jesteś ? Przecie pokazuje wszystko na filmie ....
ja do tego celu wykorzystuję przetwornicę zamontowaną na stałe w samochodzie auto na biegu jałowym spala ok 1l gazu na godzinę
zalety są takie że mam do dyspozycji duży zbiornik i auto pracuje bardzo cicho w porównaniu do generatora wadą jest nagrzewanie przetwornicy przy pełnej mocy i obawa o pożar.
Raczej wiecej niż litr gazu
@@nietypowerozwiazania1659 zależy od pojemności silnika ale 1,5 spala około 1,8 na wolnych a bez problemu kręci drugim alternatorem ;) mamy tak w aucie technicznym w firmie - drugi alter zasila 2 aku na pace a do nich podpięty jest inwerter
Kolego, widzę wrzuciłeś link do alledrogo z gaźnikami. Podpowiedz, który konkretnie podpasował ci do tego agregatu. Bo jest ich tu kilka. Mam identyczny agregat. Dzieki.
Wszystkie pasuje bo są na bazie tego samego gaźnika
@@nietypowerozwiazania1659 i mają tą samą średnicę gardzieli? (jaką?) Tej samej średnicy dysze?
Trzeba dokonać analizy jakie uradzenia są zainstalowane, o przewadze poboru mocy biernej czy czynnej. Dodatkowo jakie ma wgrane oprogramowanie licznik z naliczaniem mocy biernej? Najważniejsza rzecz umowa i taryfa.
Punkt foto , drukarka kolorowa do zdjęć format papieru a4 max . Ile tam naciągnię prądu do laptopa drukarki i lampy błyskowej ? Wiesz co ? Szkoda czasu na analizę skoro kilka paneli plus pakiet Aku plus przetwornica i agregat zima rozwiązuje ten problem i cały system amortyzuje się w rok. Pokaż gdzie jakąkolwiek instalacja PV tak szybko się zwróci jak nie w mikrodzislalnosci na off gridzie. 500 zł co miesiąc w kieszeni
@@nietypowerozwiazania1659 to dosyci podobny zakład tylko z drukiem, Xero itp usługami plus pompom ciepła płać góra 350 złoty miesięcznie w sezonie grzewczym
Super materiał bo ostatnio myślałem nad tym tematem (panele nie ładują akumulatorów słaba pogoda)
jak mieszkasz w niektórych lokalizacjach to można się uzbrajać w małe wiatraki - jest tego masa ale realnie jeden taki wiatrak za 100 dolarów daje 120Watów
@@eSUBA94 nie bardzo, słabo raczej u mnie wieje chyba by się nie sprawdził wiatrak
@@Zwariowny to jest właśnie to, nawet jak wieje to ja bym kupił najpierw jeden i z nim mocno eksperymentował i po roku testów stwierdził czy kupić ich więcej
Mogłbys podac link gdzie kupiles ten gazinik z regulacją na śrubke ? Ka mamz ttm pokretłem pomaraniczowym brak regulacji na butli gazu raz wychodzi 15kwh a nastepnym razem 26kwh porażka
Nie ja kupowałem więc nie wiem ale na pewno z allegro , przejrzyj ofert
Potrzeba matką wynalazków. Pozdrawiam.
A inżynier Białas to gdzie się podział ?
Myszy gonił :)
Gdyby odzyskać ciepło z silnika i użyć go do ogrzewania, to było by bardziej ekonomiczne 💪
@@michajarek7200 wtedy takie urządzenie nazywa się COgeneratie
Gdyby jeszcze robili takie generatory chłodzone wodą.
Silnik od Tico i naprzód
Z regulacją gaźnika to może być tak że faktycznie zużycie gazu spadnie, ale silnik będzie pracował na ubogiej mieszance co mocno skróci jego żywotność.
Paradoksalnie uboga mieszanka na LPG nie daje małego zużycia gazu , a z drugiej strony to przy cenie 670 zł jaki ma być czas amortyzacji sprzetu ?
Nie wiemy tez ile ten bubel pali na benzynce... Wtedy byłoby ciekawe porównanie czy instalacja dobrze ustawiona
2,30 przy cenie LPG 3,15 za 670zl to dobry wynik nawet gdyby po 2 latach na złom
No właśnie , jaka cena 1kwh/1l95pb?
@@elektryk5 raczej tak
Więc tak. Sprawdź rachunek za " prąd ", a możesz się ostro . . . . zdziwić. Opłata : " stała ", " zmienna ", " abonamentowa ", " przesyłowa ", a nie wiem czy w działalności jeszcze nie doliczają za liczbę faz ! I okaże się, że " prąd " kosztuje 40 % rachunku za prąd, pozostałe 60 % to opłaty. Czyli za " prąd " płacisz " pięć dych ", a za " opłaty " 60 złotych ! " uwłaszczenie " : " majątku uspołecznionego " kosztuje !!! ;) Pozdrawiam
P. S. Przydałby się też namiar na ten " gaźnik gazowy ". Tak dla innych zainteresowanych tematem aby nie musieli " rzeźbić " bo wiadomo jak jest z gazem !
P. S. II Ludzie są szybcy . . . . . generator jak to gaz . . . . wyparował ! ;) Jeszcze raz Pozdrawiam
Wystarczy w allegro wpisać gaźnik gazowy , wszystkie wyglądają identycznie cena od 70
@@nietypowerozwiazania1659 Dzięki. Pozdrawiam !!!
Testowałes na gazie ziemnym z sieci?
Nie bo nie mam :)
Widzę że bez lampki czołowej to nie robota, to tak jak u mnie, to już ten wiek 😁
Ciemno a w telefonie mam jasny obiektyw
@@nietypowerozwiazania1659 ale dobra czołówka nie zaszkodzi do roboty, ja akurat ma ledlenser, stary model ale nie zawodny szeroki kont świecenia i regulator jasności. Jeszcze mogę potwierdzić że ta ładowarkę do baterii co kiedyś poleciłeś (LiitoKala) sprawdza się generalnie. Pozdrawiam
może równocześnie dałoby się tego jakoś użyć do podgrzewania czegoś 😂
niestety w cenach energii zdecydowana większość to podatki, składki, opłaty, vaty akcyzy i inne sztuczne zawyżajki cen
dlatego jakkolwiek by się nie obrócić to d^pa zawsze z tyłu - *taki jest odgórnie narzucony plan*
Plan ich to uzależnić nasz to samowystarczalność :) jasne że warto grzać
ten gaźnik to jakiś specjalny jest - gdzie go można nabyć ?)
przy okazji to ja bym jednak robił odwrotną przeróbkę - z jakiegoś złomowanego pojazdu wziąc silnik z instalacją LPG i można testować kogenerację
Wpisujesz w allegro hasło gaźnik gazowy i masz kilka stron
Waldek Wawer taką kogenerację z powodzeniem uruchomił. Wynik ekonomiczny - bardzo dobry🙂
Nie znam się to je to pierwszy raz ale zrobię to lepiej niż Arek który ma dużą wiedzę 😉
Jeżeli agregat ma służyć tylko jako ładowanie off-grid to wystarczy właśnie zwykły zawór bo obciążenie samo ustabilizuje obroty
No właśnie nie - zrób i zobaczysz co będzie się działo podczas rozruchu i zeaz ile spalisz LPG na kWh z takim sposobem - nie ma jak tego wyregulować - membrana sterująca zaworem regulowana jest podciśnieniem to jakbyś cały czas musiał przekręcać zawór bo co chwilę miał byś za ubogo albo za bogato , to rozwiązanie godne jest szkoły podstawowej i lekcji fizyki że węglowodory lotne mogą zasilać silnik spalinowy ale absolutnie nic więcej i dowie się tylko ten kto tak zrobi
@@nietypowerozwiazania1659czytać ze zrozumieniem
Arek ma wiedzę tylko na niektóre tematy. Przez to że stał się bardzo popularny to zaczęło mu się wydawać, że może wypowiadać się w każdej dziedzinie jako specjalista. Z resztą poczytaj u niego komentarze jak go inni punktują. Oczywiście też go lubię oglądać.
jaka pojemnosc silnika spalinowego ? 210 ccm ?
Jak już to 260 bo to kopie słynnego gx 160 lub 260 cm
to dziwne bo ja kupiłem taki podobny za 1200 zł Thunder T-7000-GA i ma 210 ccm o.O @@nietypowerozwiazania1659
Nie demontuj zbiornika! Bo benzyna i etanol też są paliwami w razie coś :)
Etanol ? W małej miejscowości nikt na to nie pozwoli :)
@@nietypowerozwiazania1659 Imprezę przy agregacie zrobimy 🤣🤣🤣
@@ZeptoBoxpl musi być zanieczyszczony bo inaczej urzędasy akcyzę wlepią
LPG może zabraknąć XD Albo odwrotnie XD Rozruch na benzynie jest w autach XD
Witaj.. W niedzielę 😮😮😮😮 jakaś zmiana?? Pozdrawiam 🍻 🍻 🍻 🍻
Miało być wczoraj ale poślizg ....
😁😁 Nawet nie wiesz jak miło dostać podpowiedź odkładając Twój dzisiejszy odcinek...
Można prosić o link do reduktora LPG ?
przepraszam - może COŚ wtrącę: - miałem kiedyś samogód i dałem zainstaslizować GAZ PLG. Silnik samochodu był chłodzony wodą /płynem/. Instalacja gazu LPG miała „rozprężacz” gazu - do „rozprężacza” dołącony był przewodami gumowymi obieg płynu chłodzącego silnik - i „rozprężacz” rozpoczynał działanie: - tj. puszczał gaz do silnika, dopiero, gdy został podgrzany przez płym chodzący do pewnej (ok. / kilkadziesiąt stopni”C.”.!) termperarury. - i dopiero w tym momencie silnik staje się „napedzany gazewm LPG” - a do tego momentu działa na „zwykłe paliwo: benzyna/lub ol. napęd.”! ( pisałem jeszcze przd oglądnięciem całego filmu - sorry)
@@jerzykania3569 reduktor LPG samochodowy by działał prawidłowo potrzebuje temperatury - taka konstrukcja, małej wydajności reduktory nie wymagają podgrzewania a dla silnika zimnego czy ciepłego nie ma różnicy na czym zapali LPG czy Pb
Naprawiam takie agregaty i jak bym się podpiąć na aluminiową pradnice 2 kw
A jaki jest gaźnik przystosowany do gazu - oznaczenie?
Nie ma oznaczę ja , na allegro nazywa się to gaźnik gazowy i wszystkie wyglądają identycznie
Polecam z alliexpress wytarga taki gaznik o polowe taniej wychodzi
Dziękuję za informację@@pawelblaszcvzyk1191