Posljednji košarkaški Kup Jugoslavije - 1991. Rijeka

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 сен 2024
  • Posljednji košarkaški Kup Jugoslavije odigran je 1991. u dvorani Mladost na Trsatu u Rijeci. Pobjednik završnog turnira bila je Jugoplastika (Pop 84). Reportaža prikazuje sva zbivanja na turniru kao i prijedlog klubova za osnivanjem Jugoslavenske profesionalne košarkaške Superlige. U finalnoj utakmici Jugoplastika koja je nosila ime sponzora (POP 84) pobijedila je Cibonu rezultatom 80:79 i tako osvojila posljednji košarkaški Kup u bivšoj državi. Kontraverzna završnica dogodila se i dan ranije kada je protivnik bila Smelt Olimpija. Koš Jure Zdovca nije priznat jer je postignut, kako je zapisnički stol utvrdio, izvan vremena. Reportaža prikazuje i ljutitog trenera Cibone Mirka Novosela koji nakon utakmice nije htio dati izjavu.
    #Jugoplastika​ #Pop84​ #Split
    Košarkaški kup Jugoslavije je bilo godišnje natjecanje košarkaških klubova u Jugoslaviji. Održavalo se uz povremene prekide između 1960. i 1991. godine. Najuspješnije momčadi u ovom natjecanju su bili hrvatski klubovi - Cibona iz Zagreba (igrala i pod nazivom Lokomotiva), te Split (pod nazivima Jugoplastika i POP 84).
    U reportaži se prikazuje izvještaj sa sastanka predstavnika košarkaških klubova i inicijativa za osnivanje Jugoslavenske Superlige, odnosno profesionalne košarkaške lige. Nešto kao Jugoslavenski NBA.
    U videu se pojavljuju i: Branko Kovacevic, Goran Radonjic, Zarko Varajic, izbornik (selektor) reprezentacije Jugoslavije Dušan Ivković, Aleksandar Aco Petrovic i drugi.