Dlaczego ta cewka i kondensator muszą być takie duże?? I jakich mocach w ogóle mówimy? Jakie tam mogą być prądy i napięcia? Bo pewnie od tego zależy wielkość tych elementów LC. Rozumiem że autor wybrał regulowaną pojemność, ale czy można by dać pojemność stałą, a dobrać odczep na indukcyjności? Czy do jakiejś mocy wyjściowej jako pojemność można by dać agregat pojemnościowy od radioodbiornika Unity? Tam jest z reguły 2x 150pF. Nada się? Jak działa do odbioru na falach krótkich to powinien i zadziałać dla nadawania.
Dzięki za bardzo wartościowy komentarz Gordonie, cieszę się że powracasz do tych filmów. Pytania jakie zadałeś są mega wartościowe, nakręcę o nich film. Dzięki z feedback:) VY73! Józek
@@SQ9JJX A tak, interesuję się techniką radiową. Chętnie zajmuje się, na razie, nasłuchem, i chętnie bym kiedyś coś samodzielnie zbudował. Dlatego oglądam co ciekawsze materiały po sieci. Wg mnie ten Twój do tej kategorii się zalicza. Szczególnie wartościowa jest teoria którą prezentujesz, i jak to się poprawnie oblicza. Chętnie nawiąże kontakt, czy to mailowy, czy WhatsApp, czy nawet telefoniczny.
Ale dobrze, że przebrnąłeś. Teraz powinieneś przetrawić tą wiedzę. W filmie o skrzynce antenowej: ruclips.net/video/olNmio4Jyj0/видео.html jest ciąg dalszy przygody, tam masz wzory, plik Excella do obliczeń i rysunek. VY73! Józek
Witaj SP8EA, Super, że masz już znak. Na pewno się gdzieś spotkamy na jakimś pasmie. Na UKF mam w zasięgu przemiennik SR9A w Tarnowie więc w Twoją stronę jest. Na KF natomiast powinno polecieć jak po drucie:) Pozdrawiam VY73!
Witaj Robert, Było trochę innych ważniejszych rzeczy do zrobienia, ale ja wracam jak Terminator:) Miałem tu lokalne QRMy, ferie w miedzy czasie itp. Pozdrawiam VY73!
Witaj SQ9JJX, długo czekałem na ten film ale warto było poczekać. W końcu konkretne dane a nie tylko same wzory. Może zrobisz jakiś film o filtrach górno i dolnoprzepustowych, oczywiście na przykładach Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam. 73
Witaj Piotrze, Bardzo się cieszę że film Ci się podoba. Mnie trochę jakość tych kadrów na stole zmartwiła ale pomyślałem sobie, że treść jest najwazniejsza:) Wpierw pokaże wam grid-dip meter (falomierz-generator), ale filtry to też dobry pomysł. Pozdrawiam VY73!
@@SQ9JJX Wątek z przed 3 lat, ale napiszę. Zamiast papieru stosuj tablicę wirtualną na ekranie komputera. Dzięki temu poprawi się jakość, pojawią się przydatne kolory, a i miejsca ci nigdy nie zabraknie.
Witaj Dariusz, Bardzo się cieszę, że ci się podoba:) Ostatnio nie mam weny do nakręcenia następnego filmu, to co się dzieje wokół nas jest bardzo demotywujące. VY73!
Budować , ale nie na patykach i desce tylko odpowiednich materiałach izolacyjnych ( ceramika radiowa , a z braku laku teflon ) . Kondensator odbiorczy nadaje się do odbiornika ( zbyt małe odstępy ) natomiast cały układ LC powinien być zamknięty w obudowie metalowej, bo taką pajęczynę co masz to ci chata spłonie. Jeszcze przyczepiłeś do krokwi drewnianej . Ludzie nie naśladujcie tego !!!
Witam, takie pytanko teoretyczne, fajnie pan wyjaśnił działanie anteny nadawczej, chodzi mi tutaj o powstawanie zjawisko rezonansu. Stąd moje pytanie jak to wygląda w antenie odbiorczej, jaka jest sens fizyczny jej działania. Z góry przepraszam jeżeli mówię o zbyt oczywistych rzeczach, ale dopiero się uczę. Pozdrawiam ;)
Pytanie laika, więc z góry przepraszam : czy do samego nasłuch potrzebujemy skrzynki antenowej do opisanego tu typu anteny? Będę wdzięczny za odpowiedź...
Do samego nasłuchu nie jest potrzebna skrzynka, jednak skrzynka antenowa z szeregową indukcyjnością oraz kondensatorem w gałęzi poprzecznej ma właściwości filtrujące (filtr dolnoprzepustowy). Na samym drucie będziesz słyszał -- na początek wystarczy. VY73! DE SQ9JJX
Zbudowałem sobie antenę LW z 41m drutu miedzianego 1,5mm i baluna 1:9. Uziemienie to 2m2 blachy ocynkowanej zakopane 1m pod ziemią. Antena nie działa zbyt dobrze. Co robię żle? Jak budować anteny z Balunem 1:9?
Ja również miałem niezadowalające efekty z LW zasilanym poprzez balun 1:9. Dopasowanie L sprawdza się u mnie najlepiej (pomiaru analizatorem dokonuję zaraz przy dopasowaniu). Polecam rozwiązanie z filmu. VY73! Józek
@@SQ9JJX Problem w tym że antena jest głucha mimo zastosowania dość solidnego baluna. Co ciekawe rozwieszony na prędce i to niezbyt wysoko bo 1,5 m nad ziemią kawałek 41,5 metrowego drutu podłączony przez tani mini balun 1:9 za 5 zł dawała naprawdę niezłe efekty. Uziemieniem był pręt stalowy wbity może na 1m w ziemię. Zastanawiam si co jest nie tak. Oczywiście miejsce instalacji jest to samo.
Dzięki za miłe słowa, zawsze jest dylemat aby pracować w liniowej części charakterystyki:) Postaram się zastosować softwareową kompresję dynamiki. Pozdrawiam VY 73! de SQ9JJX
Będzie dobra, skrzynka dodatkowo będzie pełniła filtr dolnoprzepustowy więc wytnie ci zakłócenia powyżej częstotliwości rezonansowej LC (C jest równolegle do anteny wpięty, dla w.cz. stanowi zwarcie, im wyższa częstotliwość tym większe zwarcie). VY73! Józek
Witam próbuje zrozumieć pewne kwestie jeśli antena ma rezystancję 50 ohm tak jak nadajnik to jaka dobroć układu bo ze wzoru wychodzi 0 i kolejna sprawa rozwiesilem ok 20,5m drutu od poręczy balkonowej do drzewa poręcz robi jako przeciwwaga i tu moje zdziwienie po podłączeniu nanovna przez fider pokazuje mi swr blisko 1 i rezystancję ok 54 ohm a nie jak w literaturze pisze ok 2000 nawet dołek jest na 3720kHz co nie jak się ma do długości przewodu czy coś źle interpretuję?
Cześć, jeżeli antena reprezentuje rezystancję 50 omów tak jak i wyjście nadajnika to nie ma co dopasowywać. W przypadku drugiego pytania: powstaje tutaj problem wpływu kabla na dopasowanie (zjawiska falowe jakie w nim zachodzą). Kabel transformuje impedancję. Postaraj się uzyskać rezystancję anteny na poziomie kilkadziesiąt omów, nie musi ona być stricte 50 lecz około tego, czyli 45 do 80 na przykład. Ważne jednak aby antena była w rezonansie na tej częstotliwości (antena a nie kabel i antena). Pomiary prowadź w miejscu zainstalowania anteny lecz bez kabla. VY73!
Mam takie pytanko. Jest sens robienia anteny do takiego radia jak tecsun pl660. Czasem lubię sobie posłuchać co tam lata w powietrzu ;) Pozdrawiam serdecznie.
Witaj, Myślę że jest sens tym bardziej że to radio ma złącze na zewnętrzna antenę. Z uwagi na szeroki zakres odbiornika w twoim przypadku indukcyjność powinna być przełączana ręcznie na odczepach i regulował będziesz również kondensator na największy szum. Układ który pokazałem na filmie ma kondensator od strony anteny więc jest układem dolnoprzepustowym (dla coraz większych częstotliwości stanowi coraz mniejszą reaktancję). W filmie przedstawiłem jak to policzyć, gdybyś miał problem to daj znać. Pozdrawiam VY73!
Prościej, z pewnością -- tylko czy przy okazji nauczysz się czegoś? A jakie dopasowanie jest w tej antenie, że chodzi w całym KF? Pozdrawiam VY 73! de SQ9JJX
Pisze się i tak i pisze się razem i pisze się również Long-Wire (vide Radio Amateur's Handbook, przynajmniej w tej z lat 50. którą posiadam), więc trzeba wybrać sobie formę której się chce używać:) Pozdrawiam VY73!
Witaj, Kondensator zmienny nie jest dziś powszechnie dostępny, w nowoczesnych odbiornikach radiowych mamy syntetyzery częstotliwości. Jest jednak masę odbiorników starego typu, w których takie kondensatory występują. Następnym razem gdy będzie wyrzucanie wielkogabarytowych odpadów -- rozglądnij się co ludzie wyrzucają, w starym radiu znajdziesz na pewno coś takiego. Oczywiście taki kondensator z radia nie nada się na dopasowanie pracujące z mocami kilkudziesięciu watów ale na QRP będzie dobry. Pozdrawiam VY73!
Jedyny sensowny materiał na budowę anteny drutowej to nic innego jak miedź. Nie warto stosować innych przewodów z innych metali ponieważ mają one bardzo duża oporność własną już na małym odcinku.
Oczywiście masz rację, miedź ma najmniejszą rezystywność ale ... była w radiu kiedyś taka reklama ZHP: dla jednych przygoda to wycieczka jakiś ośmiotysięcznik, dla innych przygodą jest spanie w namiocie pod blokiem. Dla mnie krótkofalarstwo jest raczej fajne w tym drugim wykonaniu. Eksperymentowanie na kawałku drutu też jest fascynujące, to jest piękne gdy możesz zrobić coś inaczej niż wszyscy a i tak będzie działało. Antena z takiego drutu będzie działała. VY73!
Tu kolega się deczko myli. Srebro ma mniejszą rezystancję niż miedź, więc musisz zmienić antenę jak najszybciej bo to potwarz używać tak kiepskiego materiału 🤪 A jak już to zrobisz to znowu wyrzuć wszystko, łącznie z pół kilogramem srebra, i zacznij wszystko od początku. Tym razem z grafenem, bo on jest jeszcze lepsiejszy od srebra 😝
Dlaczego ta cewka i kondensator muszą być takie duże??
I jakich mocach w ogóle mówimy?
Jakie tam mogą być prądy i napięcia? Bo pewnie od tego zależy wielkość tych elementów LC.
Rozumiem że autor wybrał regulowaną pojemność, ale czy można by dać pojemność stałą, a dobrać odczep na indukcyjności?
Czy do jakiejś mocy wyjściowej jako pojemność można by dać agregat pojemnościowy od radioodbiornika Unity? Tam jest z reguły 2x 150pF. Nada się? Jak działa do odbioru na falach krótkich to powinien i zadziałać dla nadawania.
Dzięki za bardzo wartościowy komentarz Gordonie, cieszę się że powracasz do tych filmów. Pytania jakie zadałeś są mega wartościowe, nakręcę o nich film. Dzięki z feedback:)
VY73!
Józek
@@SQ9JJX A tak, interesuję się techniką radiową. Chętnie zajmuje się, na razie, nasłuchem, i chętnie bym kiedyś coś samodzielnie zbudował. Dlatego oglądam co ciekawsze materiały po sieci. Wg mnie ten Twój do tej kategorii się zalicza. Szczególnie wartościowa jest teoria którą prezentujesz, i jak to się poprawnie oblicza.
Chętnie nawiąże kontakt, czy to mailowy, czy WhatsApp, czy nawet telefoniczny.
Możesz emailować na: jozek@odwroconalogika.pl
@@SQ9JJX Zapisałem, można skasować.
BTW: Oryginalna nazwa domeny 😄
W końcu w ludzki sposób, ktoś wytłumaczył po co i jak dopasować antenę do nadajnika 👍 😉 Bardzo dobry film...👏
Dzięki za uznanie:) Fajnie, że się przydało:)
VY73! de SQ9JJX
Świetny materiał, w końcu ktoś wprowadził normalne obliczenia.
A nie powielanie schematu. Gratuluję i powodzenia.
Dzięki bardzo -- jedziemy dalej:)
VY73!
Niesamowita ilość informacji, wiedzy teoretycznej inpraktycznej...ale forma mnie przeraża :-) ledwo przebrnąłem :-D
Ale dobrze, że przebrnąłeś. Teraz powinieneś przetrawić tą wiedzę. W filmie o skrzynce antenowej: ruclips.net/video/olNmio4Jyj0/видео.html jest ciąg dalszy przygody, tam masz wzory, plik Excella do obliczeń i rysunek.
VY73!
Józek
Doczekałem się filmu ogladałem cie jak nie mialem licencji a teraz juz mam i moze uda się na pasmie spotkac pozdrawiam SP8EA
Witaj SP8EA,
Super, że masz już znak. Na pewno się gdzieś spotkamy na jakimś pasmie. Na UKF mam w zasięgu przemiennik SR9A w Tarnowie więc w Twoją stronę jest. Na KF natomiast powinno polecieć jak po drucie:)
Pozdrawiam
VY73!
Wreszcie wróciłeś ;) Ostatnio zdałem egzamin, teraz czekam na papiery... 73!
Ejjj super. Trochę mi zeszło ale wróciłem:) Gratulacje, gdy będziesz miał znak - pochwal sie:) Smerfastycznie!
Pozdrawiam
VY73!
znak już powinien być :D Jaki ? Pozdrawiam i witam w naszym gronie SQ2DW
No wreszcie coś się dzieje przerwy za długie....i teraz w Castoramie zabraknie rur i drutu .
Witaj Robert,
Było trochę innych ważniejszych rzeczy do zrobienia, ale ja wracam jak Terminator:) Miałem tu lokalne QRMy, ferie w miedzy czasie itp.
Pozdrawiam
VY73!
Bardzo dziękuję! Fajny filmik.
Dzięki za miłe słowa, trzymaj się i uważaj na siebie.
VY73!
Dzięki serdeczne za kolejny materiał :) 73
Dzięki za miłe słowa, cieszę się że Ci się podoba.
Pozdrawiam
VY73!
Witaj SQ9JJX, długo czekałem na ten film ale warto było poczekać. W końcu konkretne dane a nie tylko same wzory. Może zrobisz jakiś film o filtrach górno i dolnoprzepustowych, oczywiście na przykładach
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam. 73
Witaj Piotrze,
Bardzo się cieszę że film Ci się podoba. Mnie trochę jakość tych kadrów na stole zmartwiła ale pomyślałem sobie, że treść jest najwazniejsza:) Wpierw pokaże wam grid-dip meter (falomierz-generator), ale filtry to też dobry pomysł.
Pozdrawiam
VY73!
@@SQ9JJX Wątek z przed 3 lat, ale napiszę. Zamiast papieru stosuj tablicę wirtualną na ekranie komputera. Dzięki temu poprawi się jakość, pojawią się przydatne kolory, a i miejsca ci nigdy nie zabraknie.
Dziękuję bardzo za film
Witaj Dariusz,
Bardzo się cieszę, że ci się podoba:) Ostatnio nie mam weny do nakręcenia następnego filmu, to co się dzieje wokół nas jest bardzo demotywujące.
VY73!
Właśnie dlatego kupiłem radio i uczę się
super przyjacielu mam lajka dla ciebie
Czas ją zbudować Remik:)
Pozdrawiam
VY73!
Budować , ale nie na patykach i desce tylko odpowiednich materiałach izolacyjnych ( ceramika radiowa , a z braku laku teflon ) . Kondensator odbiorczy nadaje się do odbiornika ( zbyt małe odstępy ) natomiast cały układ LC powinien być zamknięty w obudowie metalowej, bo taką pajęczynę co masz to ci chata spłonie. Jeszcze przyczepiłeś do krokwi drewnianej . Ludzie nie naśladujcie tego !!!
Witam, takie pytanko teoretyczne, fajnie pan wyjaśnił działanie anteny nadawczej, chodzi mi tutaj o powstawanie zjawisko rezonansu. Stąd moje pytanie jak to wygląda w antenie odbiorczej, jaka jest sens fizyczny jej działania. Z góry przepraszam jeżeli mówię o zbyt oczywistych rzeczach, ale dopiero się uczę. Pozdrawiam ;)
Pytanie laika, więc z góry przepraszam : czy do samego nasłuch potrzebujemy skrzynki antenowej do opisanego tu typu anteny? Będę wdzięczny za odpowiedź...
Do samego nasłuchu nie jest potrzebna skrzynka, jednak skrzynka antenowa z szeregową indukcyjnością oraz kondensatorem w gałęzi poprzecznej ma właściwości filtrujące (filtr dolnoprzepustowy). Na samym drucie będziesz słyszał -- na początek wystarczy.
VY73! DE SQ9JJX
@@SQ9JJX Dzięki za odpowiedź... Pozdrawiam
Dziękuję
Jak tam, budujesz antenę?
Pozdrawiam
VY73!
@@SQ9JJX Jeszcze nie ale jest w planie. Teraz będę robił antenę na 2m go "trójkąt" taką w teren😁 Pozdrawiam. Tomek SQ1MTS
Zbudowałem sobie antenę LW z 41m drutu miedzianego 1,5mm i baluna 1:9. Uziemienie to 2m2 blachy ocynkowanej zakopane 1m pod ziemią. Antena nie działa zbyt dobrze. Co robię żle? Jak budować anteny z Balunem 1:9?
Ja również miałem niezadowalające efekty z LW zasilanym poprzez balun 1:9. Dopasowanie L sprawdza się u mnie najlepiej (pomiaru analizatorem dokonuję zaraz przy dopasowaniu). Polecam rozwiązanie z filmu.
VY73!
Józek
@@SQ9JJX Problem w tym że antena jest głucha mimo zastosowania dość solidnego baluna. Co ciekawe rozwieszony na prędce i to niezbyt wysoko bo 1,5 m nad ziemią kawałek 41,5 metrowego drutu podłączony przez tani mini balun 1:9 za 5 zł dawała naprawdę niezłe efekty. Uziemieniem był pręt stalowy wbity może na 1m w ziemię. Zastanawiam si co jest nie tak. Oczywiście miejsce instalacji jest to samo.
Pozdrawiam ,materiał bardzo fajny,nagrywaj trochę głośniej pozdrawiam Andrzej
Dzięki za miłe słowa, zawsze jest dylemat aby pracować w liniowej części charakterystyki:) Postaram się zastosować softwareową kompresję dynamiki.
Pozdrawiam
VY 73! de SQ9JJX
Pozdrawiam 73 początkujący zachwycony ta pasja pasmo 2m i 70cm
Cieszę się że Cię to fascynuje:) Uważaj to uzależnia:)
Pozdrawiam
VY73!
A czy tego typu antena będzie dobra do radia lampowego z lat 60.? Oczywiście policzona do impedancji 300 omów
Będzie dobra, skrzynka dodatkowo będzie pełniła filtr dolnoprzepustowy więc wytnie ci zakłócenia powyżej częstotliwości rezonansowej LC (C jest równolegle do anteny wpięty, dla w.cz. stanowi zwarcie, im wyższa częstotliwość tym większe zwarcie).
VY73!
Józek
Witam próbuje zrozumieć pewne kwestie jeśli antena ma rezystancję 50 ohm tak jak nadajnik to jaka dobroć układu bo ze wzoru wychodzi 0 i kolejna sprawa rozwiesilem ok 20,5m drutu od poręczy balkonowej do drzewa poręcz robi jako przeciwwaga i tu moje zdziwienie po podłączeniu nanovna przez fider pokazuje mi swr blisko 1 i rezystancję ok 54 ohm a nie jak w literaturze pisze ok 2000 nawet dołek jest na 3720kHz co nie jak się ma do długości przewodu czy coś źle interpretuję?
Cześć, jeżeli antena reprezentuje rezystancję 50 omów tak jak i wyjście nadajnika to nie ma co dopasowywać.
W przypadku drugiego pytania: powstaje tutaj problem wpływu kabla na dopasowanie (zjawiska falowe jakie w nim zachodzą). Kabel transformuje impedancję. Postaraj się uzyskać rezystancję anteny na poziomie kilkadziesiąt omów, nie musi ona być stricte 50 lecz około tego, czyli 45 do 80 na przykład. Ważne jednak aby antena była w rezonansie na tej częstotliwości (antena a nie kabel i antena). Pomiary prowadź w miejscu zainstalowania anteny lecz bez kabla.
VY73!
Fajne filmiki nagrywaj dale
Witaj Smoła,
Dzięki za miłe słowa, pozdrawiam.
VY73!
Mam takie pytanko. Jest sens robienia anteny do takiego radia jak tecsun pl660. Czasem lubię sobie posłuchać co tam lata w powietrzu ;) Pozdrawiam serdecznie.
Witaj,
Myślę że jest sens tym bardziej że to radio ma złącze na zewnętrzna antenę. Z uwagi na szeroki zakres odbiornika w twoim przypadku indukcyjność powinna być przełączana ręcznie na odczepach i regulował będziesz również kondensator na największy szum. Układ który pokazałem na filmie ma kondensator od strony anteny więc jest układem dolnoprzepustowym (dla coraz większych częstotliwości stanowi coraz mniejszą reaktancję). W filmie przedstawiłem jak to policzyć, gdybyś miał problem to daj znać.
Pozdrawiam
VY73!
Wedle mojego ogladu long wire to bardzo kompromisowa antena. Lepiej poeksperymentowac z delta asymetryczna czy endfedem.
Long wire to dobra antena na początek, wyciągasz druta i jazda:)
VY73!
Józek
no ale anteny na zewnątrz nam nie pokazałeś
Właśnie montuję drugą część w której przedstawię pozostałe szczegóły techniczne. Dzięki za feedback:)
VY73!
Najlepszym materialem na antene jest fosforo braz
Kurde a nie prościej kupić antenę typu longwire za kilka złotych na całe KFy? ;)
Prościej, z pewnością -- tylko czy przy okazji nauczysz się czegoś? A jakie dopasowanie jest w tej antenie, że chodzi w całym KF?
Pozdrawiam
VY 73! de SQ9JJX
@@SQ9JJX nie nauczę się robić anten ale nawet nie chce się uczyć robić. Dopasowanie podobno jest na całe kfy. Tak zapewnia producent. Pozdrawiam
A co z moją płytką :-) Pozdrawiam
Cześć Carniculter,
Będzie już niedługo. Obiecuję.
Pozdrawiam
VY73!
Longwire jako typ anteny pisze się razem.
Pisze się i tak i pisze się razem i pisze się również Long-Wire (vide Radio Amateur's Handbook, przynajmniej w tej z lat 50. którą posiadam), więc trzeba wybrać sobie formę której się chce używać:)
Pozdrawiam
VY73!
ogólno dostępne rozwiązania to napewno nie ten kondensator dostrojeniowy
Witaj,
Kondensator zmienny nie jest dziś powszechnie dostępny, w nowoczesnych odbiornikach radiowych mamy syntetyzery częstotliwości. Jest jednak masę odbiorników starego typu, w których takie kondensatory występują. Następnym razem gdy będzie wyrzucanie wielkogabarytowych odpadów -- rozglądnij się co ludzie wyrzucają, w starym radiu znajdziesz na pewno coś takiego. Oczywiście taki kondensator z radia nie nada się na dopasowanie pracujące z mocami kilkudziesięciu watów ale na QRP będzie dobry.
Pozdrawiam
VY73!
Na przyszłość podgłośnij trochę, albo zastosuj zewnętrzny mikrofon, bo głos zbyt cichy
Możliwe że jest nieco ciszej niż zwykle, zawsze stosuję dodatkowy mikrofon, to podstawa dobrego audio:)
Pozdrawiam
VY73!
Jedyny sensowny materiał na budowę anteny drutowej to nic innego jak miedź. Nie warto stosować innych przewodów z innych metali ponieważ mają one bardzo duża oporność własną już na małym odcinku.
Oczywiście masz rację, miedź ma najmniejszą rezystywność ale ... była w radiu kiedyś taka reklama ZHP: dla jednych przygoda to wycieczka jakiś ośmiotysięcznik, dla innych przygodą jest spanie w namiocie pod blokiem. Dla mnie krótkofalarstwo jest raczej fajne w tym drugim wykonaniu. Eksperymentowanie na kawałku drutu też jest fascynujące, to jest piękne gdy możesz zrobić coś inaczej niż wszyscy a i tak będzie działało.
Antena z takiego drutu będzie działała.
VY73!
Tu kolega się deczko myli. Srebro ma mniejszą rezystancję niż miedź, więc musisz zmienić antenę jak najszybciej bo to potwarz używać tak kiepskiego materiału 🤪
A jak już to zrobisz to znowu wyrzuć wszystko, łącznie z pół kilogramem srebra, i zacznij wszystko od początku. Tym razem z grafenem, bo on jest jeszcze lepsiejszy od srebra 😝
19:55 *naprawdę :/
Ale jajo przepraszam:) W końcu musiało się to stać:) wybaczcie mi.
Parabéns muito bom pw8gts
TNX, greetings form Poland!
VY73!
Józek