Dziś mówiliśmy o... minerałach a nie skałach. Minerał to jednorodny materiał krystaliczny, skała to materiał złożony z drobnych kryształów lub ziaren, zwykle różnych minerałów. Minerał to na przykład skaleń, skała to na przykład granit czyli mieszanka kwarcu, plagioklazu, skalenia i miki w różnej wielkości ziarnach. Tak że zamiast rozjaśnić tylko namieszałeś. Anizotropowość to główna cecha charakterystyczna kryształów ogółem. A więc mają ją też te nieprzezroczyste formy kalcytu z różnymi domieszkami. Nie jest to cecha tylko szpatu islandzkiego. Uleksyt jest fajny i ma jeszcze jedną ciekawą właściwość - światło lasera przepuszczone przez uleksyt rozdziela się na trzy okręgi - dwa są spolaryzowane a jeden normalny. Mam dwa kawałki dobrze wyszlifowanego i nieco natłuszczonego, dobrze w nim widać. Jeśli chodzi o Czarnobylit, to wielu mineralogów nie uznaje za minerały substancji powstałych w związku z działalnością ludzi. Bizmut zwykle sprzedawany na targach minerałów to kryształy otrzymywane przez ludzi, bizmut rodzimy ma inną formę.
Mam dla Ciebie wyzwanie- nakręć chociaż krótki odcinek na temat procesu schnięcia farby. O tym jak to działa, porównanie różnych typów farb pod względem procesu schnięcia itp. Myślisz, że dasz radę? :) Naprawdę chciałbym to zobaczyć :)
Bardzo mi się spodobał ten materiał, Uwielbiam uzupełniać swoją (jak na razie niewielką, ale i tak w porównaniu do osób w moim wieku dużą) wiedzę o skałach i minerałach. Filmik mnie bardzo zainteresował. Co do nanodiamentów - Unb, zrobisz o nich osobny materiałm
wiedza o skalach i mineralach przyda sie do wyrywania dupeczek na disco. zapytaj: hej mala fajna z ciebie foczka zgadnij czy mam teraz stalaktyta czy stalagmita w spodniach xD
Tam chodzi raczej o kontrolę jakości. Czy schnie w odpowiednim czasie i rownomiernie, czy kolor jest prawidlowy i różne inne parametry. Na Galileo chyba był o tym program
zainspirowały muzyków... i tak sobie myślę, hmmm, jakaś muzyka poważna jakiś kompozytor zafascynowany diamentami, no bo czego się spodziewać po Naukowym Bełkocie, a tu to disco xDDDDD Lubię to!
Mam nadzieję, że odbierzesz to jako komplement. Podczas oglądania Twoich filmików jedno słowo ciągle kołacze mi się w głowie - sapioseksualizm. Miłego dnia i owocnej pracy.
Ostatnio na jakiś kwejkach (najlepsze i stu procentowo prawdziwe źródło wiedzy) wyczytałem o przezroczystym drewnie. Autor napisał o wytrąceniu jakichś składników i ogólnie naukowo bełkotał. Mógłbyś napisać czy jest to w ogóle możliwe?
Kolekcjonuje minerały i interesuje się tym od kilku lat a moja kolekcja zawiera ok. 100 minerałów skatalogowanych i zabezpieczonych , z tych które tu przedstawiłeś posiadam : bizmut , szpat islandzki i obsydian , ale akurat tego nie zdążyłem opisać .
Mój syn robił prezentacje komputerową właśnie o minerałach. Szkoda, że dopiero teraz pojawił się taki materiał. Mógłby rozszerzyć warstwę merytoryczną o podane informacje. Super.
Jeśli chodzi o azotek boru to jest to substancja dosyć masowo produkowane, powszechnie wykorzystywana np.: do produkcji naczyń chemicznych. Problem w tym, że jest to ta miększa postać. Uzyskanie tej twardej postaci wymaga najprawdopodobniej bardzo dużych ciśnień, napewno wyższych aniżeli potrzeba do produkcji diamentów.
W skali poziomów filmów, Twoich Dawid nikt nie jest w stanie zarysować, co czyni je najbardziej wartościowymi, choć teoretycznie naukowcy wyliczyli, że mogą takowe istnieć, jednakże na ziemi istnieje ich bardzo, bardzo, bardzo mało. Pozdrawiam :)
Zrobiłbyś odcinek o transmutacji (zamianie jednych pierwiastków w drugie), odmianach alotropowych, izotopach i ogólnie o konkretnych pierwiastkach chemicznych, najlepiej o wszystkich np. w postaci serii (po jednym odcinku na każdy)??? PROSZĘ ZRÓB!!! Tematy czysto chemiczne są u ciebie najciekawsze! :)
Mogę prosić o odcinek na temat pierwiastków z Tablicy Mendelejewa z pozycji 105 i wyżej, oraz nowo odkrytych pierwiastków w ostatnich latach przez naukę?
Jestem dość młodą kolekcjonerką (mam poniżej 15 lat) ale mam sporą kolekcję (warta jest mniej więcej ponad 300 zł) i irytuje mnie jak ktoś mówi KAMIENIE
Brakuje mi tutaj czarnego diamentu. Minerału pochodzenia kosmicznego, dzięki któremu, niewykluczone, że za parę lat układy scalone będą robione nie z krzemu, tylko z diamentów (oczywiście pozyskiwanych sztucznie :)
Witam !!!! Trzeba bylo zaczac od miejsca :7- KRYPTONIT i miesiac pozniej sprawdzic w statystykach o ile razy wiecej byl googlowany ten "mineral" 🙂 🙂 🙂 pozdrawiam Urbanowicz R.
A bizmut ze wstępu nie jest przypadkiem metalem? :P a poza tym jeżeli są ludzie którzy nawet o kamieniach potrafią mówić ciekawie to zastanawia mnie co w szkołach robi znaczna część nauczycieli nauk ścisłych.... no ale nie ważne widocznie nie każdy nadaje się na nauczyciela. Wielki wielki plus za film jak i cały kanał :)
Jak ma sie diament do grafenu? Podobno grafen jest bardziej odporny na np zgniecenie i rozciąganie. Czy taka płytkę pokrytą grafenem dało by sie zarysować diamentem?
Jest to trochę skąplikowane. Grafen, dzięki fizyce kwantowej zachowuje się jak grafit, ale bardziej. Lepiej przewodzi ciepło i prąd, i jest kruchszy. Wyobraż sobie szachownicę (owalną), na której, na każdym polu leży kulka. Każda z nich jest połączona z sąsiadem mocnym pręcikiem - to jest grafen czyli jedna warstwa grafitu (takie płaszczyzny połączone ze sobą w słupy ja piętra budynku) diament zaś swoje kulki (atomy) ma połączone mocnym pręcikiem (wiązaniem) z sąsiadem z przodu z tyłu, z lewej, z prawej z góry z dołu co powoduje jego twardość. Teoretycznie mógłby, ale to jest niemożliwe bo jest za kruchy
Nie wiem czy dało by się, ale sam fakt że jeden materiał jest bardziej odporny na zgniecenie i rozciąganie od drugiego, nie znaczy że drugi nie będzie bardziej odporny na zarysowanie
Bardziej odporny na rozciąganie niż... płytka diamentu o tej samej grubości. A grafen jest generalnie strasznie cienki. Tak cienka warstwa mogłaby zostać rozdarta ostrym końcem diamentu bez większych problemów. To takie same porównanie jak pajęcze nici i stal. Mówi się że pajęcza nić jest bardziej wytrzymała niż stal, ale to oznacza tylko że jest bardziej wytrzymała niż stalowy drucik cienki jak pajęczyna.
Czarnobylit nie jest minerałem. Zgodnie z definicją, żeby nazwać substancję minerałem, musi ona powstać w sposób naturalny, bez działalności człowieka.
O bizmucie warto poopowiadać. Zdarzyło mi się nim handlować. Niektórzy hodują ładne minerały, ale warto wspomnieć o najlepszych właściwościach wypychania elektronów pod wpływem różnicy temperatur. Bizmut, tellur, antymon, termopary, termogeneratory i te sprawy. Aha i jeszcze jest ten popularny stop, z bizmutem, który rozpuszcza się w 60-70 stopniach C,
W sumie czy nano-diamentów nie tworzy również człowiek w procesie technologicznym? Z tego co wiem to do przemysłu stosuje się diament technologiczny, czyli bierzemy grafit, ściskamy go bardzo mocno prasą i grzejemy, (naśladując naturalne procesy), atomy grafitu porządkują się, i tworzą nano-diamanty Drugie co do diamentów, to czytałem gdzieś, (chyba u porf. Bielańskiego), że w sumie to forma metastabilna, i tak naprawdę w naszych warunkach termodynamicznych nie powinien istnieć, ale jego proces ugrafitowienia został "zamrożony" w czasie. Ponoć za pomocą lupy można ów proces rozpocząć na nowo.
Kilka poprawek apropo diamentu Za twardość i brak przewodnictwa elektrycznego przy bardzo dobrym przewodnictwie termicznym odpowiada typ wiązania(baaaardzo duży udział charakteru kowalencyjnego), a nie stopień upakowania atomów(który notabene nie jest taki duży...) Skala mohsa jest najbardziej rozpoznawalną skalą twardości dla laików ale tak naprawdę niewiele mówi o faktycznej twardości materiału i używana jest jedynie przy porównywaniu minerałów. W zastosowaniach inżynierskich używa się innych skali(a w zasadzie powinienem napisać metod pomiaru) takich jak skala rockwella, vickersa, brinella, shore'a. Ponadto często też twardość przedstawia się w MPa (mega paskalach) co pozwala porównywać wyniki z różnych skal.
Nie był bym pewien czy "Czarnobylit" nie występuje naturalnie. Może nie na ziemi ale napewno gdzieś jest jakaś planeta czy inne ciało niebieskie o podobnym składzie w obecności jakiegoś niebieskiego/białego giganta (gwiazdy) A co do naszych możliwości, metalurgia napewno była by zainteresowana jego budową, w końcu nikt jeszcze nie wykorzystał reakcji termonuklearnej do produkcji nowych materiałów :)
Hmm, a ten czarnobylit... Nie próbowano go uzyskać w laboratorium? Otrzymać go w kontrolowanych warunkach? Np. wsypać piasek do uranu i ,,nieco" podgrzać xD ??
Twardszy od diamentu jest zdecydowanie BETONIT - minerał spotykany w polskim Sejmie i wielu urzędach u tzw. zawodowych polityków, których od kilku dekad nic nie jest w stanie zarysować! :-) Jak siedzieli u koryta od lat, tak dalej siedzą i nawet atom ich nie ruszy, a co dopiero jakiś tam diament... :-)
U mnie na uczelni (wydz. budownictwa) na geologii nie było czegoś jak gleba czy ziemia co wymieniłeś a grunt. Sam przedmiot jeden z nudniejszych i bardziej niepotrzebnych jak na moje.
Myślałem że na pierwszym miejscu bedzie ten super drogi najstarszy kamien zapomnialem nazwy ale wydobywa sie go tylko w 1 miescie w rosji nigdzie indziej go niema
Chciałem tak to zorganizować, ale na obecną chwilę ciężko stwierdzić co jest najrzadsze na Ziemi. Bo ilekroć na coś trafiłem, to zaraz docierałem do doniesień, że znaleziono nowe złoża. Więc zrezygnowałem.
z tego co sam szukałem i czego mnie gdzieśtam uczyli (nie jestem naukowcem, tylko studentem :P) to nie ma metalu, który by prądu nie przewodził. jest to podstawowa cecha metali. niektóre po prostu robią to lepiej (np miedź) a drugie gorzej (np tytan) edit: chemikiem też nie jestem, ale przewodnictwo metali ma chyba coś wspólnego z delokalizacją elektronów/elektronami walencyjnymi
Dziś mówiliśmy o... minerałach a nie skałach. Minerał to jednorodny materiał krystaliczny, skała to materiał złożony z drobnych kryształów lub ziaren, zwykle różnych minerałów. Minerał to na przykład skaleń, skała to na przykład granit czyli mieszanka kwarcu, plagioklazu, skalenia i miki w różnej wielkości ziarnach. Tak że zamiast rozjaśnić tylko namieszałeś.
Anizotropowość to główna cecha charakterystyczna kryształów ogółem. A więc mają ją też te nieprzezroczyste formy kalcytu z różnymi domieszkami. Nie jest to cecha tylko szpatu islandzkiego.
Uleksyt jest fajny i ma jeszcze jedną ciekawą właściwość - światło lasera przepuszczone przez uleksyt rozdziela się na trzy okręgi - dwa są spolaryzowane a jeden normalny. Mam dwa kawałki dobrze wyszlifowanego i nieco natłuszczonego, dobrze w nim widać.
Jeśli chodzi o Czarnobylit, to wielu mineralogów nie uznaje za minerały substancji powstałych w związku z działalnością ludzi.
Bizmut zwykle sprzedawany na targach minerałów to kryształy otrzymywane przez ludzi, bizmut rodzimy ma inną formę.
Mam dla Ciebie wyzwanie- nakręć chociaż krótki odcinek na temat procesu schnięcia farby. O tym jak to działa, porównanie różnych typów farb pod względem procesu schnięcia itp. Myślisz, że dasz radę? :) Naprawdę chciałbym to zobaczyć :)
Bardzo mi się spodobał ten materiał, Uwielbiam uzupełniać swoją (jak na razie niewielką, ale i tak w porównaniu do osób w moim wieku dużą) wiedzę o skałach i minerałach. Filmik mnie bardzo zainteresował. Co do nanodiamentów - Unb, zrobisz o nich osobny materiałm
?
Komentarze można edytować
+Lee Sin Nie na telefonie :(
wiedza o skalach i mineralach przyda sie do wyrywania dupeczek na disco. zapytaj: hej mala fajna z ciebie foczka zgadnij czy mam teraz stalaktyta czy stalagmita w spodniach xD
najlepszy ranking skał na polskim yt jaki widziałem dotychczas - gratuluję ;)
To... potrafiłbyś ciekawie opowiedzieć o schnięciu farby? :p
W niektórych fabrykach farb, jest czlowiek, którego praca polega na patrzeniu jak schnie farba. Musi on ocenic czy proces idzie prawidlowo.
pewnie jakieś reakcje chemiczne w procesie malowania i schnięcia zachodzą. Np dlaczego trzyma sie ściany itp.
Tam chodzi raczej o kontrolę jakości. Czy schnie w odpowiednim czasie i rownomiernie, czy kolor jest prawidlowy i różne inne parametry. Na Galileo chyba był o tym program
co za temat se znaleźli
Jestem za, chętnie posłucham
kurde jak pięknie opowiedziane i ciekawie i do tego ta delikatna muzyczka w tle, klasa!!!
Zawsze byłam ciekawa jak wygląda szpat islandzki i efekt jaki daje, super materiał!
Z chęcią zobaczyłbym odcinek o mało znanych pierwiastkach, ich właściwościach i zastosowaniu (np tych z bloku f)
świetnie opowiedziane, nie dziwię się ze ten kanał ma aż tylu fanów :)
zainspirowały muzyków... i tak sobie myślę, hmmm, jakaś muzyka poważna jakiś kompozytor zafascynowany diamentami, no bo czego się spodziewać po Naukowym Bełkocie, a tu to disco xDDDDD Lubię to!
ja też zostałam rozbrojona! padłam :)
Czasem trzeba zaskoczyć. Nigdy nie wiadomo co ściągnie widzów :)
+Uwaga! Naukowy Bełkot wprawdzie ja jestem widz dawno upolowany, ale racja, wrażenie warto zrobić zawsze! :D
Fajna miniaturka! Pozdrawiam :)
Pink Floyd - Shine on You Crazy Diamond
gorąco polecam
Mam nadzieję, że odbierzesz to jako komplement. Podczas oglądania Twoich filmików jedno słowo ciągle kołacze mi się w głowie - sapioseksualizm. Miłego dnia i owocnej pracy.
Swego czasu interesowałem się minerałami i je kolekcjonowałem :D
Aktualnie moja kolekcja wynosi:
- ametyst x2
- jaspis czerwony x2
- kwarc różowy x2
- awenturyn zielony
- onyks czarny
- fluoryt (odmiana zielona) x2
- tygrysie oko x2
- jadeit
- krwawnik
- howlit biały
- lazuryt (wkurza mnie jak ludzie nie tłumaczą międzynarodowego lapis lazuli -_- )
- unakit
- rodonit x2
- onyks biały
- turkmenit (nie mylić z turkusem)
- kalcyt żółty
- obsydian płatek śniegu
- awenturyn czerwony
- hematyt
- jaspis obrazkowy
- agat niebieski/błękitny x2
- jaspis brekcjowaty
- agat muszlowy
- jaspis dalmatyński
- chalcedon niebieski
- amazonit
- turmalin
- serpentyn
- sodalit
- jaspis leopardzi
- kryształ górski (kwarc biały) x2
- opal drzewny
- labrador (to on pomagał wikingom w nawigacji dzięki zjawisku zwanemu labradoryzacji)
- prehnit
- kwarcowe sokole oko
- heliotrop
- chryzokola
- kwarcowe tygrysie żelazo
- róża pustyni x2
- galena (ruda ołowiu i srebra)
- fuchsyt
- celestyn
- piryt x3
przy okazji mam jeszcze fiolkę 22-karatowego złota.
Boże kocham cie za szmaragdy i diamenty ♥♥♥ to jedyna piosenka która jest dla mnie tak sentymentalna ♥
Jak ja Cie kocham
*****
Nie widzisz 1k subów?
Jest 100, nie kantuj
no
Pięknie mówisz o tych kamieniach. Ups, skałach ;)
Ekstra przekaz i super material dla takiego ;zieleniaka;jak ja.keep the way.
Jak mawia Sheldon Cooper Geologia to nie nauka a geologowie to ludzie od brudu :-). Jak zwykle ciekawy odcinek tak dalej Dawid :-)
Bardzo fajny odcinek, z chęcią obejrzałem jako geolog :) Bardzo rzetelny, sam się dowiedziałem kilku ciekawych rzeczy :)
w końcu jakiś fajny materiał o minerałach
Ostatnio na jakiś kwejkach (najlepsze i stu procentowo prawdziwe źródło wiedzy) wyczytałem o przezroczystym drewnie. Autor napisał o wytrąceniu jakichś składników i ogólnie naukowo bełkotał. Mógłbyś napisać czy jest to w ogóle możliwe?
Wyborcza też o tym coś pisze. Temat warty zainteresowania.
Wybrocza to za bardzo wiarygodne źródło na takie głupoty
wielgus wielguses Ykhym. Napisałem tylko, że to ciekawe. Z palca tego nie wyssali.
www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3595749/Scientists-create-TRANSPARENT-wood-Revolutionary-material-replace-glass-windows-cars.html
Z tego co wiem możliwe. Postaram się zorientować bardziej.
Kolekcjonuje minerały i interesuje się tym od kilku lat a moja kolekcja zawiera ok. 100 minerałów skatalogowanych i zabezpieczonych , z tych które tu przedstawiłeś posiadam : bizmut , szpat islandzki i obsydian , ale akurat tego nie zdążyłem opisać .
Mój syn robił prezentacje komputerową właśnie o minerałach. Szkoda, że dopiero teraz pojawił się taki materiał. Mógłby rozszerzyć warstwę merytoryczną o podane informacje. Super.
Szukałeś tematu na siłę. Minerały to najnudniejszy temat jaki można sobie wymyślić. Łapka w górę! :D Masz niesamowity potencjał kanału. Podziwiam.
Jeśli chodzi o azotek boru to jest to substancja dosyć masowo produkowane, powszechnie wykorzystywana np.: do produkcji naczyń chemicznych. Problem w tym, że jest to ta miększa postać. Uzyskanie tej twardej postaci wymaga najprawdopodobniej bardzo dużych ciśnień, napewno wyższych aniżeli potrzeba do produkcji diamentów.
W skali poziomów filmów, Twoich Dawid nikt nie jest w stanie zarysować, co czyni je najbardziej wartościowymi, choć teoretycznie naukowcy wyliczyli, że mogą takowe istnieć, jednakże na ziemi istnieje ich bardzo, bardzo, bardzo mało. Pozdrawiam :)
teraz mam taki nawyk, że ledwo odpalę a już daję łapkę w górę, bo wiem, że będzie dobre! :)
Zrobiłbyś odcinek o transmutacji (zamianie jednych pierwiastków w drugie), odmianach alotropowych, izotopach i ogólnie o konkretnych pierwiastkach chemicznych, najlepiej o wszystkich np. w postaci serii (po jednym odcinku na każdy)??? PROSZĘ ZRÓB!!! Tematy czysto chemiczne są u ciebie najciekawsze! :)
Mogę prosić o odcinek na temat pierwiastków z Tablicy Mendelejewa z pozycji 105 i wyżej, oraz nowo odkrytych pierwiastków w ostatnich latach przez naukę?
Jak zwykle świetny film :)
Czekamy na ciekawy odcinek o schnięciu farby
10:16 *Pieśni lodu i ognia. Wiem że się czepiam.
cytując klasyka "... diamenty to węgiel, który wziął się do roboty ..." :)
A mam pytanie czy azbest w masce gazowej jest grożny
To są mineraly!
*KAMIEŃ*
Breaking bad ☺️
jakie fajne *KAMIENIE!!!*
Jestem dość młodą kolekcjonerką (mam poniżej 15 lat) ale mam sporą kolekcję (warta jest mniej więcej ponad 300 zł) i irytuje mnie jak ktoś mówi KAMIENIE
@@oliwial4032 A ja też jestem młodą kolekcjonerką... mam dopiero 11lat moja kolekcja jest warta około 1000zł
@@lt_fake6460 moja od ostatnich zakupów to około 2500 zł
@@lt_fake6460 a jakie masz minerały jeśli wolno wiedzieć? Nie musisz wszystkich tylko te najcenniejsze i wyjątkowe dla ciebie.
jak zawsze super :)
Bardzo fajnie się ciebie słucha
Brakuje mi tutaj czarnego diamentu. Minerału pochodzenia kosmicznego, dzięki któremu, niewykluczone, że za parę lat układy scalone będą robione nie z krzemu, tylko z diamentów (oczywiście pozyskiwanych sztucznie :)
Nie moge się powstrzymać, po prostu muszę to napisać... DAJ KAMIENIA!!!
Zrobisz druga czesc?
Nie planowałem, ale jak czytam te żadne kontynuacji komentarze to zaczynam o tym myśleć.
+Uwaga! Naukowy Bełkot Bo strasznie interesujacy material
potwierdzam chętnie bym posłuchał więcej moja koncentracja się nie wyczerpala;)
+Uwaga! Naukowy Bełkot W drugiej części mógłby się znaleźć fluoryt (ze względu na mnogość jego barw kształtu kryształów).
Będzie o tych skałach których nie da się dobrze zbadać bo jest ich tak mało?
kopalniawiedzy.pl/mineral-katalog-Ziemia-fingeryt-hazenit,24017 Mało informacji, ale zawsze coś :)
Mega odcinek! :D
Dobre, a niedawno oglądałem Wikingów i zastanawiałem się po co główny bochater patrzy przez blady kamień w niebo :D :D
*bohater
Witam !!!! Trzeba bylo zaczac od miejsca :7- KRYPTONIT i miesiac pozniej sprawdzic w statystykach o ile razy wiecej byl googlowany ten "mineral" 🙂 🙂 🙂 pozdrawiam Urbanowicz R.
A bizmut ze wstępu nie jest przypadkiem metalem? :P a poza tym jeżeli są ludzie którzy nawet o kamieniach potrafią mówić ciekawie to zastanawia mnie co w szkołach robi znaczna część nauczycieli nauk ścisłych.... no ale nie ważne widocznie nie każdy nadaje się na nauczyciela. Wielki wielki plus za film jak i cały kanał :)
półmetalem jeśli już ale tak
Jak ma sie diament do grafenu? Podobno grafen jest bardziej odporny na np zgniecenie i rozciąganie. Czy taka płytkę pokrytą grafenem dało by sie zarysować diamentem?
Jest to trochę skąplikowane. Grafen, dzięki fizyce kwantowej zachowuje się jak grafit, ale bardziej. Lepiej przewodzi ciepło i prąd, i jest kruchszy. Wyobraż sobie szachownicę (owalną), na której, na każdym polu leży kulka. Każda z nich jest połączona z sąsiadem mocnym pręcikiem - to jest grafen czyli jedna warstwa grafitu (takie płaszczyzny połączone ze sobą w słupy ja piętra budynku) diament zaś swoje kulki (atomy) ma połączone mocnym pręcikiem (wiązaniem) z sąsiadem z przodu z tyłu, z lewej, z prawej z góry z dołu co powoduje jego twardość. Teoretycznie mógłby, ale to jest niemożliwe bo jest za kruchy
Nie wiem czy dało by się, ale sam fakt że jeden materiał jest bardziej odporny na zgniecenie i rozciąganie od drugiego, nie znaczy że drugi nie będzie bardziej odporny na zarysowanie
Mylisz twardość z wytrzymałością. Diament jest twardy, ale nie wytrzymały.
Bardziej odporny na rozciąganie niż... płytka diamentu o tej samej grubości. A grafen jest generalnie strasznie cienki. Tak cienka warstwa mogłaby zostać rozdarta ostrym końcem diamentu bez większych problemów.
To takie same porównanie jak pajęcze nici i stal. Mówi się że pajęcza nić jest bardziej wytrzymała niż stal, ale to oznacza tylko że jest bardziej wytrzymała niż stalowy drucik cienki jak pajęczyna.
No bo Grafen to tak naprawdę jedna warstwa atomów węgla z grafitu
Czy tylko ja cały czas myślałem o Hanku z breaking bad?
Jesus Christ Marie, they're not rocks. They're minerals!
Czarnobylit nie jest minerałem. Zgodnie z definicją, żeby nazwać substancję minerałem, musi ona powstać w sposób naturalny, bez działalności człowieka.
O bizmucie warto poopowiadać. Zdarzyło mi się nim handlować. Niektórzy hodują ładne minerały, ale warto wspomnieć o najlepszych właściwościach wypychania elektronów pod wpływem różnicy temperatur. Bizmut, tellur, antymon, termopary, termogeneratory i te sprawy. Aha i jeszcze jest ten popularny stop, z bizmutem, który rozpuszcza się w 60-70 stopniach C,
10:29 Jak mogłeś? A ja liczyłem na Beatlesów :(
czy diament można zarysować drugim diamentem? i wtedy wyjdzie że ten drugi jest twardszy czyli 11 w skali twardości?
W sumie czy nano-diamentów nie tworzy również człowiek w procesie technologicznym? Z tego co wiem to do przemysłu stosuje się diament technologiczny, czyli bierzemy grafit, ściskamy go bardzo mocno prasą i grzejemy, (naśladując naturalne procesy), atomy grafitu porządkują się, i tworzą nano-diamanty
Drugie co do diamentów, to czytałem gdzieś, (chyba u porf. Bielańskiego), że w sumie to forma metastabilna, i tak naprawdę w naszych warunkach termodynamicznych nie powinien istnieć, ale jego proces ugrafitowienia został "zamrożony" w czasie. Ponoć za pomocą lupy można ów proces rozpocząć na nowo.
będzie 2 część o takich fajniutkich błyszczących *kamyczkach*?
Kilka poprawek apropo diamentu
Za twardość i brak przewodnictwa elektrycznego przy bardzo dobrym przewodnictwie termicznym odpowiada typ wiązania(baaaardzo duży udział charakteru kowalencyjnego), a nie stopień upakowania atomów(który notabene nie jest taki duży...)
Skala mohsa jest najbardziej rozpoznawalną skalą twardości dla laików ale tak naprawdę niewiele mówi o faktycznej twardości materiału i używana jest jedynie przy porównywaniu minerałów. W zastosowaniach inżynierskich używa się innych skali(a w zasadzie powinienem napisać metod pomiaru) takich jak skala rockwella, vickersa, brinella, shore'a. Ponadto często też twardość przedstawia się w MPa (mega paskalach) co pozwala porównywać wyniki z różnych skal.
"no nie mogłem się powstrzymać"
czekałem na "shine on you crazy diamond" Pink Floydów, a tu taka niespodzianka... "a idź Pan, Panie z takim tym"
Wytłumacz mi jak to jest że diament jest najtwardszą skałą ale jest także kruchy ?
NOKIA JEST NAJTWARDSZA!
A może odcinek o epigenetyce?Bardzo przepraszam, jeśli taki film już pojawił się na kanale, ale jeszcze nie zdążyłam wszystkich nadrobić ;)
a nic nie bylo powiedziane o kamieniu filozowicznym dlaczego?
Azbest jest taki mięciutki :3 chciałam nazwać królika "Azbest", ale niestety spotkałam się ze sprzeciwem domowników
W takim razie czym się różni kamień od skały?? :V
Czy mógłbyś zrobić odcinek na temat modyfikacji genów (crispr cas9)?
Był.
Przepraszam. A mógłbyś mi podesłać link do filmu gdyż nie widzę go na kanale? Z góry dziękuje :)
Planuję coś konkretnie pod crispr. A o GMO generalnie już było.
To uczucie kiedy wiesz o czym jest filmik, bo miałeś mineralogię i petrografię na studiach :D
Ciekawe 😊 brakuje mi tylko czaroitu i mołdawitu.
Nie był bym pewien czy "Czarnobylit" nie występuje naturalnie. Może nie na ziemi ale napewno gdzieś jest jakaś planeta czy inne ciało niebieskie o podobnym składzie w obecności jakiegoś niebieskiego/białego giganta (gwiazdy) A co do naszych możliwości, metalurgia napewno była by zainteresowana jego budową, w końcu nikt jeszcze nie wykorzystał reakcji termonuklearnej do produkcji nowych materiałów :)
Facet, najważniejsze dwie skały to ropa naftowa oraz gaz ziemny.
Skoro był Czarnobylit to warto wspomnieć o Fordycie (ang. Fordite) powstałym w lakierniach samochodowych Detroit.
Super film
miałeś na myśli raczej azotek węgla niż azotek boru, który jest otrzymywany i wykorzystywany
Super
opowiec ciekawie o schnięciu farby
W podstawówce zbierałem "Skarby Ziemi" : D
Fajny odcinek, liczę na kontynuację ;)
Ciekawi mnie, skoro diament jest najtwardszym materiałem, to jak się go szlifuje?
Również diamentem. Są diamentowe wiertła, itp
Lub jakiś materiał o Fulerenach lub Alotropii.
Hmm, a ten czarnobylit... Nie próbowano go uzyskać w laboratorium? Otrzymać go w kontrolowanych warunkach? Np. wsypać piasek do uranu i ,,nieco" podgrzać xD ??
Twardszy od diamentu jest zdecydowanie BETONIT - minerał spotykany w polskim Sejmie i wielu urzędach u tzw. zawodowych polityków, których od kilku dekad nic nie jest w stanie zarysować! :-) Jak siedzieli u koryta od lat, tak dalej siedzą i nawet atom ich nie ruszy, a co dopiero jakiś tam diament... :-)
To kiedy ciekawy filmik o schnięciu farby? ;)
U mnie na uczelni (wydz. budownictwa) na geologii nie było czegoś jak gleba czy ziemia co wymieniłeś a grunt. Sam przedmiot jeden z nudniejszych i bardziej niepotrzebnych jak na moje.
Fajne te KAMIENIE ;D
owszem
Skała jak kamień nic ciekawego
Eeemmm. ... bizmut który pokazałeś to nie jest naturalny bizmut... to stop naturalnego bizmutu najprawdopodobniej z żelazem
Czy wielka i jednolita bryła szpatu islandzkiego to jeszcze minerał, czy już skała? A może jedno i drugie jednocześnie?
za pewnie większy *KAMIEŃ*
Albo obsydianowy *kamień*, czy to minerał jest, czy skała... Oto jest pytanie.
minerał
żeby mieć skałę musisz mieć zespoloną "klejem"mieszankę minerałów.
Kwarcolit przykładowo może składać się w 100%z kwarcu a jest skałą magmową ;)
Halo halo... A gdzie czaroit ?
To już wiem co kupię teściowej- pierścionek z czarnobylitu ;)
Czy ktoś zbiera minerały/skały/skamieniałości? Jeśli tak to ile ich macie (na oko oddzielnie skaly, minerały...
proponuję odcinek o LSD bądź innych psychodelikach i ich ew. zastosowania w medycynie.
Popaczaj na bizmut , odechce ci się LSD
Kurde fajne te kamienie obsydian najlepszy aż de netheru bym poszedł
jak to jest, że skoro diament jest węglem to jest przezroczysty ?
Imo to wina wysokiego cisnienia zmieniajacego wegiel w diament :)
Wiesz, woda to wybuchowy wodór i podytzymujący spalanie tlen, a jednak wodą gasimy pożary
Myślałem że na pierwszym miejscu bedzie ten super drogi najstarszy kamien zapomnialem nazwy ale wydobywa sie go tylko w 1 miescie w rosji nigdzie indziej go niema
Chciałem tak to zorganizować, ale na obecną chwilę ciężko stwierdzić co jest najrzadsze na Ziemi. Bo ilekroć na coś trafiłem, to zaraz docierałem do doniesień, że znaleziono nowe złoża. Więc zrezygnowałem.
Czy może chodzi o czaroit? Występuje tylko na Syberii w pobliżu rzeki Czary, ale jakiś bardzo drogi to on nie jest :)
Czaroit
nie to jest czarne i wykorzystuje sie do bizuteri ceny od 50k zl w gore w
szungit?
już miałem unsuba dać za te kamienie
wiesz gdzie boli najbardziej
Miło posłuchać mądrego człowieka mówiącego w dość prosty I obrazowy sposób
Czy można gdzies kupić obsydian?
Tak, w internecie, na targach geologicznych
U Villagerów jakieś 3 emeraldy za blok XD
+Karol Krowicki jaki smieszek
Mógłby mi ktoś wymienić te 6 typów minerałów krzemianowych? Byłbym naprawdę wdzięczny.
Ale z was śmieszki, no ja pierdolę...
Zastanawiam się czy istnieje metal nieprzewodzący prądu? Może ktoś coś wie na ten temat?
No właśnie?
z tego co sam szukałem i czego mnie gdzieśtam uczyli (nie jestem naukowcem, tylko studentem :P) to nie ma metalu, który by prądu nie przewodził. jest to podstawowa cecha metali. niektóre po prostu robią to lepiej (np miedź) a drugie gorzej (np tytan) edit: chemikiem też nie jestem, ale przewodnictwo metali ma chyba coś wspólnego z delokalizacją elektronów/elektronami walencyjnymi
10:25 - to Ci sie udało :D :D :D
Mój przyjaciel ma kolekcję minerałów, kiedyś umieszczę o tym filmik na You Tube. :)
obsydian to nie skała tylko szkliwo wulkaniczne powstałe na skutek szybkiego krzepnięcia magmy
10:33 szmaragdy i diamenty!!!
Tak bez pirytu? :(