Jak edytuję zdjęcia w Photoshopie I Camera Raw + podstawowa edycja

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 авг 2023
  • Dzisiaj chciałabym pokazać, jak robię podstawową edycję zdjęć krajobrazowych w Photoshopie i jak dodaję lekko matowy efekt do zdjęcia.
    1. Camera Raw + ustawienie "matowości" czerni
    2. Usuwanie zbędnych elementów (narzędzia Spot Healing Brush Tool + Stamp Tool + Remove Tool)
    3. "Coś" zamiast winiety 🙂
    4. Wyostrzanie (High Pass)
    .............................................
    Jeśli macie pytania - pytajcie. Jeśli chcielibyście film na jakiś konkretny temat z zakresu edycja - piszcie 🙂
    .............................................
    ➡ Facebook:
    joannamalakcom
    ➡ Instagram:
    joannamalakcom
    joannamalak.photo
    ★ Kontakt:
    joannamalak.photo@gmail.com

Комментарии • 36

  • @majagasperowicz3400
    @majagasperowicz3400 11 месяцев назад +3

    ciekawe słuchać takich szczegółowych technicznych wskazówek :)

  • @anetakowalska5011
    @anetakowalska5011 9 месяцев назад

    💚

  • @izakowalczyk3073
    @izakowalczyk3073 11 месяцев назад +1

    Dziękuję za filmik o edycji..🙂

  • @marekmarek6574
    @marekmarek6574 11 месяцев назад +1

    Oo, trochę technikali. Fajnie zobaczyć tajemnice warsztatu. Pozdrawiam życząc kolejnych magicznych kadrów

  • @barbarawol-gajewska5915
    @barbarawol-gajewska5915 11 месяцев назад +1

    Bardzo ciekawe! Czekamy na kolejne filmy o edycji! 😊 pozdrawiam. Marek

    • @JoannaMalak
      @JoannaMalak  11 месяцев назад

      Chyba będę robiła filmy o edycji, bo dostałam sporo próśb o teki e filmy i w komentarzach i w mailach :)

  • @tomaszgalek2167
    @tomaszgalek2167 11 месяцев назад +1

    Tak jak niżej było. Prosimy o więcej takich filmów.

  • @TomaszG76
    @TomaszG76 11 месяцев назад +1

    Jak zwykle super film, pełen wiedzy i wskazówek.
    Odnośnie prostowania zdjęcia, po kliknięciu w ikonę linijki, należy przeciągnąć linię na zdjęciu wzdłuż horyzontu, aby stała się punktem wyjścia do wyprostowania zdjęcia - wtedy to zadziała.
    Pozdrawiam i życzę ciekawych kadrów!

    • @JoannaMalak
      @JoannaMalak  11 месяцев назад

      Zapomniałam powiedzieć o tej linii :) Ale kliknięcie w ikonę też czasem działa całkiem dobrze. Ja jednak jeśli mam do wyboru ryzowanie linii i ręczne przekręcanie, to już przekręcam ręcznie :) Ale jak zwykle w PS jest kilka możliwości na osiągnięcie tego samego efektu.

  • @wujBat
    @wujBat 11 месяцев назад

    Fachowe video!

  • @andwin1957
    @andwin1957 8 месяцев назад +1

    Materiał bardzo ciekawy, dziękuję. Ale mam też pytanie: gdybyś miała drugie, bardzo podobne zdjęcie to jak skopiowałabyś ustawienia, by nie przechodzić całej ścieżki ponownie a opracować następne zdjęcie jednym kliknięciem? Pozdrawiam, Andrzej

    • @JoannaMalak
      @JoannaMalak  8 месяцев назад

      Ja tak nigdy nie robię. Owszem w Camera Raw czasami kopiuję wstępne ustawienia. Ale raczej nie edytuję potem na warstwach dwóch podobnych zdjęć. Wybieram jedno.
      Można skopiować warstwy (zaznaczyć i przeciągnąć ze zdjęcia na zdjęcie), ale to też się często nie sprawdza, bo niektóre ustawienia nanoszę tylko na fragment obrazu i w przypadku innego zdjęcia wypadnie on w innym miejscu.
      Można zapisać sobie akcję, ale to też słabo się sprawdza z powodów jak powyżej.
      Ja każde zdjęcie edytuję ręcznie najpierw w Camera Raw, a potem na warstwach w PS. I najczęściej na maskach zaznaczam tylko fragment obrazu, który ma podlegać zmianom. I to z różnym natężeniem w różnych miejscach. Na kolejnej warstwie tak samo i na kolejnej... :)

  • @reflex04
    @reflex04 11 месяцев назад +1

    Ciekawy film. Według mnie zdjęcie po obróbce gorsze niż przed. Acha! Fotoszop poradził sobie z horyzontem bardzo dobrze. Po ustawieniu przez panią horyzontu zdjęcie "wywraca" się na prawo. Ta mała kreseczka na końcu perspektywy, którą uznaje pani za horyzont, nawet nim nie jest. Często położenie horyzontu można ustalić, nawet intuicyjnie, opierając się "pionach". W tym przypadku jestem tego pewien.

    • @JoannaMalak
      @JoannaMalak  11 месяцев назад

      Czy zdjęcie jest lepsze przed czy po to kwestia gustu. PS nie poradził sobie z poziomowaniem. Ten mostek jest rozwalony, a przez ustawienie aparatu nisko zmienia się też perspektywa, która dodatkowo się przez to nieco odkształca. Poziom, o którym mówię w filmie jest poziomem. Byłam tam, to wiem :) Ustalanie horyzontu na pionach to pułapka. Piony często się zniekształcają ze względu na błędy optyczne, ze względu na perspektywę, która zmienia się w zależności od punktu fotografowania, a przede wszystkim, w przyrodzie dzieją się bardzo różne rzeczy. Drzewa rosną krzywo, mostki się przechylają, na horyzoncie pojawiają się wzgórza (a na zdjęciu jest przecież tylko fragment rzeczywistości)... Ustalenie horyzontu w wielu przypadkach jest proste. Ale często wcale nie jest takie oczywiste :)

    • @reflex04
      @reflex04 11 месяцев назад +1

      @@JoannaMalak Uwzględniłem kwestię gustu, napiałem "według mnie" Co do reszty, no przecie! nie ma jednej reguły do wszystkiego, choć grawitacja jest gwarantowana (zwłaszcza poza Warszawą).

  • @sulaco33
    @sulaco33 11 месяцев назад +1

    Wg mnie winieta to zaraza. Nawet gdy zapinam jakiś winietujący obiektyw, to później staram się zniwelować tę winietę w obróbce.

    • @JoannaMalak
      @JoannaMalak  11 месяцев назад +1

      Zgadzam się w 100%!!! Można jej użyć w bardzo wyjątkowych sytuacjach. Jedna na milion :)

  • @andrzejanielski9635
    @andrzejanielski9635 11 месяцев назад +1

    Interesuje mnie, jak pracuje Pani nad chmurami, nad niebem ...
    Pozdrowienia :>)

    • @JoannaMalak
      @JoannaMalak  11 месяцев назад

      Oj, chmury to osobny wielki temat. Może kiedyś zrobię film o tym. Czasami w Camera Raw maskuje i na krzywych lekko ruszam. Ale w dwóch zdaniach tego ogarnąć się nie da :)

  • @PawelK
    @PawelK 11 месяцев назад

    Super. Matowienie fajne, czasami też tak robię, szczególnie gdy zdjęcie w środku dnia, ostre słońce..., jednak częściej jasnymi tonami zjeżdżam. Aż tak szczegółowo to nie wymazuję, muszę przyglądać się bardziej - dobra rada. Winieta jak najbardziej. Nie wiem co to ten High Pass, sam jadę na CaptureOne i pewnie brak lub inna nazwa. Strukturę często nawet minusuję.
    Ciekawi mnie, że praktycznie nie ma tu działania na krzywych. Sam kolorów suwakami nie ruszam, no może przy 10% zdjęć. Światła, cienie, jasności... i owszem. Za to bawię się krzywymi i warstwami z krzywymi. Kiedyś LR nie miał tej funkcji w przeciwieństwie do CaptureOne, dlatego ten program i tak zostało.
    "Wincyj" takich filmów proszę. Bardzo mi odpowiada takie podejście: "moim zdaniem", "to co MI się podoba" 👍

    • @JoannaMalak
      @JoannaMalak  11 месяцев назад +1

      Ja wymazuję sporo, bo polski krajobraz jest wyjątkowo chaotyczny. Jak do tego dojdą jeszcze takie patyczki, trawki i inne przeszkadzajki, to z fajnego krajobrazu potrafi zrobić się coś niestrawnego.
      Z krzywymi to różnie bywa. Jak jest dobrze naświetlone zdjęcie to dużo zmieniać nie trzeba. Suwaki dają inne możliwości i używam ich zamiennie. W zależności od potrzeb. Ale zauważyłam, że ludzie często mają problem z krzywymi, więc do nich chyba byłby potrzebny osobny film :)
      Natomiast suwakami kolorów ja pracuję bardzo dużo. Dzięki nim również można zmienić jasność zdjęcia, albo jego klimat. Ja próbowałam CaptureOne i jakoś się nie przekonałam. Ale to było jakiś czas temu, a ten program się dość szybko zmienia. Może zrobię jeszcze jedno podejście. Ale nie wyobrażam sobie pracy z samym CO. Tam nie ma wielu narzędzi (moim zdaniem) bardzo potrzebnych przy retuszu. Ja robiłam dużo retuszu skóry i mam chyba duże wymagania, jeśli chodzi o pracę na maskach i warstwach.
      Podejście: "Moim zdaniem" jest niezbędne :) Zawsze jest kilka sposobów na zrobienie czegoś i poza takimi naprawdę podstawowymi kwestiami, reszta jest bardzo uznaniowa :)
      Będę robiła więcej takich filmów, jeśli tylko będzie zapotrzebowanie :)

    • @PawelK
      @PawelK 11 месяцев назад

      @@JoannaMalak przydałby się film o krzywych. Co prawda naoglądałem się tego niezliczoną ilość i... ciągle mi czegoś brakuje ;) Problem z naświetlaniem? Na CO trochę dlatego, że odrzuca mnie Adobe swoimi płatnościami. Nie lubię coś mieć i jednocześnie nie mieć :) To jak z kredytem - umarł w nie spłaconych butach, których zwrotu nikt nie chce. Trochę może na przekór. Poza tym, tu chyba ostatecznie się zdecydowałem www.youtube.com/@JacekWPhoto/search?query=Capture%20One
      Krajobraz na foto naturalny? Czy taki jak go widzę? Stoję przed statywem w plenerze i się zastanawiam, potem przed kompem kolejny dylemat.

    • @JoannaMalak
      @JoannaMalak  11 месяцев назад +1

      @@PawelK CaptureOne jest spoko, ale to taki bardziej Lightroom niż Photoshop. Nie ma tam na razie wielu niezbędnych (moim zdaniem :) ) funkcji.
      Ja jestem grafikiem i muszę i tak mieć komplet programów do pracy. Ale nawet gdybym nie musiała chyba jednak zdecydowałabym się na PS... 12$ jest do przełknięcia :)
      A czego konkretnie brakuje ci w filmach o krzywych? Jak będę wiedziała, to nie ominę tych kwestii :)
      Ja w ogóle nie zastanawiam się nad tym, czy krajobraz naturalny czy inny. Robię to inaczej. Szukam kadru, ciekawych rytmów, zestawień kolorów, kompozycji. A potem idę za tym. Jeśli np. mam dużo czerwieni w kadrze, to zastanawiam się czy dać ich jeszcze więcej, żeby kadr był mega czerwony, czy wręcz przeciwnie - usunąć ich trochę. Co się stanie, jeśli będzie ich totalnie dużo? Czy taki obraz bardziej przyciąga wzrok, czy staje się interesujący, czy też wszystko zlewa się w jedną masę. A może do tych czerwieni warto dodać niebieski dla kontrastu? Może gdzieś tam na zdjęciu jest jakaś stalowa błękitność, która podbije czerwienie? Itd... Patrząc na potencjalny kadr nie można myśleć przedmiotami (np. drzewami, czy górami) tylko relacjami pomiędzy nimi.
      Jeżeli będziesz myślał w kategoriach: naturalny - nienaturalny to zawsze będziesz miał dylemat. Bo jeden nie jest lepszy od drugiego. Jest inny. Ale nie masz żadnego kwantyfikatora, żeby zdecydować się na jakiś wybór. Dlatego trzeba szukać w inny sposób.

    • @PawelK
      @PawelK 11 месяцев назад

      @@JoannaMalak brakuje mi pracy na krzywych kolorów. Jeśli krzywa RGB to co z kontrastem i nasyceniem zdjęcia. CO ma krzywą Luma, którą można podbić jedynie kontrast nie wpływając na kolor. Sam, operując na krzywej RGB obniżam najpierw i kontrast i nasycenie. Czy musi być ta sławetna S-ka, czy może być inna linia z łagodnymi przejściami (odwrócona S-ka?) bądż tylko w jasności albo ciemne tony... umowne?
      I jeszcze, co to znaczy dobrze naświetlone zdjęcie? Brak prześwietleń czy czerni? Punkt 0 na drabince? Super histogram?ETTR? Czy sprawa również umowna? Jak patrzę po filmach to na kamerze histo wydaje się idealne, przy obróbce zostaje zmasakrowane :D
      A to czy kraj. naturalny czy inny... normalnie zapisałem w tel. i przed wyjściem w plener będę czytać 👍

    • @JoannaMalak
      @JoannaMalak  11 месяцев назад +1

      @@PawelK Tym zapisanie w tel. to czuję się zaszczycona :)
      Zapisałam sobie twoje pytania i zrobię o tym film. Nie wiem, czy wszystko w jednym się zmieści :) Ale do takiego filmu muszę się przygotować, bo to nie chodzi tylko o to, żeby pokazać jaki efekt daje jaki suwaczek na przykładowym zdjęciu, tylko żeby ktoś zrozumiał mechanizm jaki za tym stoi :) Tak więc: cierpliwości :) Ale będzie.

  • @leszekmak2441
    @leszekmak2441 5 часов назад

    Super ! Tylko pokaż to na bezpłatnym Bardzo rozbudowanym i po Polsku programie Raw Therapy.

    • @JoannaMalak
      @JoannaMalak  3 часа назад

      Będzie Raw Therapee! Będzie :) Na razie przygotowuję filmy z AffinityPhoto. Bardzo niedrogi program - bez abonamentu mniej niż 400 zł, a w promocji połowę tego. A jesienią albo wczesną zimą będzie RawTherapee :)

    • @leszekmak2441
      @leszekmak2441 3 часа назад

      @@JoannaMalak To bardzo mnie cieszy i trzymam za słowo. :) Myślę że jest to program naprawdę warty promowania.

    • @JoannaMalak
      @JoannaMalak  3 часа назад

      @@leszekmak2441 Jeszcze nie wiem, nigdy przez dłuższy czas go nie używałam. Ale co, jeśli mi się nie spodoba? Będę musiała o tym powiedzieć...

    • @leszekmak2441
      @leszekmak2441 3 часа назад

      @@JoannaMalak Chodzi o nim opinia że jest jednym z najlepszych darmowych programów. Sam się jego dopiero uczę. Jest oczywiście kilka filmików o nim, ale to mało. Czy się spodoba.... ? Tego nie wiem. Ale myślę że warto.

    • @JoannaMalak
      @JoannaMalak  2 часа назад

      @@leszekmak2441 No to zobaczymy :)

  • @Lumperator
    @Lumperator 11 месяцев назад

    Ja zauważyłem, ze bardzo dużo osób przesadza z matowością i fotografia robi się zbyt zamglona, taka słabo wpadająca w oko. Druga moim zdaniem kiepska rzecz to moda na radykalne zdejmowanie zieleni i przesuwanie jej stronę brązu. Jest to popularne w różnych presetach typu earth tone czy coś takiego. I ok czasami jest to w porządku, ale jak widzę foto wiosenne z lasu przerobione na brązy z dodaną flarą udającą zachód słońca... mnie to odrzuca.

    • @JoannaMalak
      @JoannaMalak  11 месяцев назад

      To prawda, z matowościa trzeba bardzo uważać. I przede wszystkim nie do każdego zdjęcia (wbrew pozorom) się nadaje.
      Jeśli chodzi o zielenie, to rozumiem wszystkich, którzy trochę je gaszą, bo matryce niestety przesadzają z wysycaniem zieloności. A nawet jeśli nie, to zielony jest kolorem mocno bijącym po oczach. Sama zazwyczaj je wyciszam. Ale co innego wyciszenie, a co innego przesunięcie w stronę brązów. Taki zabieg czasami może być ciekawy, ale... czasami.
      Z presetami jest problem, bo one nie tylko upodobniają do siebie wszystkie zdjęcia, ale przede wszystkim często nakładane są bez większego namysłu, albo co gorsza, żeby zdjęcie w ogóle jakoś wyglądało :)
      Flary - kolejny temat :). Może ze dwa razy w życiu mi się spodobały na moich zdjęciach, ale to i tak były flary zrobione obiektywem, a nie PS. Flara, jak każda inna rzecz, musi mieć kontekst. Nie można jej wrzucać, bo "jakoś tak pusto" na tym zdjęciu :)