Moim zdaniem do nowych budynków o średniej powierzchni (120-150m2) z podłogówką i dobrym ociepleniu, najlepiej pompa ciepła split + awaryjnie np. duża koza w salonie. Do miasta starsze budownictwo (grzejniki) ogrzewanie gazowe lub pellety. Na wieś starsze budownictwo (słabsze ocieplenie i grzejniki) kocioł dwupaliwowy na drewno/pellety i klimatyzacja do dogrzewania w okresie przejściowym.
Kominek z płaszczem wodnym dom 200m2 użytkowej , ogrzewaniw właczyłem na początku listopada , kominkiem przepalone co 2-3 dni od końcówki września , nie wyobrażam sobie domu bez kominka ale o tym trzeba myśleć na etapie budowy
2 месяца назад+1
Dom 232, użytkowych 180 pompa ciepła Vaillant 10,5 z foto 10kw na nowych zasadach. Za cały prąd od maja 2023 do 2024 wyszło 1150 PLN. Bez magazynu, bez reku (będą dołożone) dokładne wyliczenia mogę znaleźć. Pompa po dopłatach 21 panele 23.
U nas też endo2, gazu przez równe 3 lata poszło 1800m3, czyli około 600 na rok więc ogrzewanie dość tanie, w lecie grzejemy wodę grzałką w bojlerze, pewnie kiedyś jeszcze dojdzie klima bo w lecie przy fali upałów dochodzimy w pewnym momencie do 25 stopni. Na dzień dzisiejszy mamy 22,5stopnia w domu i ogrzewanie jeszcze nie włączane, niedługo pewnie będzie czuć chłodną podłogę więc odpalimy ogrzewanie utrzymując całą zimę między 22-23stopnie w domu.
Co byś nie założył to wypłata lub dwie pójdą. Tez nie zbudowałem komina, później dziurę robiłem w salonie na komin z nierdzewki i nie żałuję, pale tylko kominkiem dopóki temperatura nie spadnie poniżej -5 w nocy. W tamtym sezonie poszło 5m drewna,a podłogówka łącznie chodziła 10dni.
Czy rekuperacja się opłaca? - oszczędność przy pompie ciepła budynek 250m2 to 1200 kWh prądu elektrycznego a koszt instalacji rekuperacji 25tys zł Ocieplenie 15cm styro ściany, 25cm wełna dach, podłoga styro 8cm, dół podłogówka a góra grzejniki Sezon z rekuperacją zużycie prądu 7450kwh a bez rekuperacji 8600kwh (została założona po siedmiu latach od zakończenia budowy).
Czyli 25tys.zł podzielić przez 1200zł to ponad 20 lat zwrotu. Do tego koszt wymiany filtrów, Do tego koszt serwisu, Do tego pobór energii elektrycznej ok.300kWh rocznie, Do tego koszt remont po wykonaniu instalacji Do tego im mniejszy budynek tym mniejszy zysk energetyczny z rekuperacji... Tak to się na pewno nie opłaca 🤷🏻
To się nazywa komfort ..co miesiąc lub dwa tracić czas siadać przed komputerem albo jeździć po sklepach ,żeby szukać filtrów i je kupić ,a potem wymieniać. 👏 Czyścić regularnie rekuperator w środku i czerpnie na zewnątrz.👏 Wąchać smród z okolicznych grilli, palonych liści czy gnojowicy , bo wszelkie okoliczne zapachy są ściągane przez rekuperację 👏 W lecie wyłączać bo zaciąga gorące powietrze do domu i można się ugotować 👏 Ci , którzy muszą ją zamontować w zamieszkałym już budynku kosztowny remont i sprzątanie 👏 Komfort jak ta lala 😳😂🤣
Żałosny kłamczuszek , co ci daje oszukiwanie rodaków 🤔👏 Odpowiedz merytorycznie gdzie się mylę albo kłamie 👏 Aaaa mówię prawdę , a prawda boli 😎 Myślę ,że wystarczy iż byłem instalatorem tego badziejstwa i mam nadal dostęp do kilkudziesięciu instalacji oraz możliwość monitorowania jak pracują 👏
Mam piec na pellet i jestem mega zadowolony. Pellet po 950 zł u mnie w okolicy. Obsługi praktycznie przy tym nie ma. Spalanie małe inwestycja też niewielka.
Smerf maruda się trafił. Balia, jaccuzi, sauna są to wspaniałe sprzęty. Ja niestety mam tylko jaccuzi pompowane i wyciągam w miesiącach ciepłych bo działka za mała ale jak będę miał większą to na pewno wleci coś większego i opalanego drewnem.
witam mamy koze nowoczesn w domu extra sprawa nie tylko w przejsciowym czasie ale rowniez w czasie swiat klimat robi jak bedzie mozliwe to robcie bez zastanowienia pozdrawiam
Gdzie Panie, jeszcze z tydzień bez ogrzewania można spokojnie :) Teraz ma być ciepło. Worek węgla dla każdego, pobiegacie z nim trochę w domu i dogrzejecie się do końca września, hehehe :D
Jaką temperaturę mieliście pod koniec sierpnia w domu? Bardzo szybko spadło Wam do tych 21st. Ja nagrzewam dom pod koniec lata do 24-25 stopni, we wrześniu przechodzę na ustawienia zimowe rekuperatora i w zeszłym roku udało się utrzymać temperaturę 21 stopni do 16.10. Pomyśl może o klimatyzacji którą można dogrzać w okresie przejściowym. Jeśli chodzi o dolot powietrza do kominka to wydaje mi się że nie można robić takich wykuć poziomym w ścianach.
To naturalne że tyle masz. Dziwi mnie że u autora filmu tak szybko spadło. Rekuperacja na odpowiednich ustawieniach pomoże tylko wydłużyć ten czas do października.
U mnie w nocy temperatura spada do 8-9 stopni na zewnątrz a rano jest 22 w środku. Jeśli jest choć trochę słońca, to wszystkie okna od południa w tym salon, ogrzewają pomieszczenia do 23-24 stopni. Rekuperacja u mnie już w trybie z odzyskiem ciepła. Myślę, że wysoki sufit jest przyczyną spadku temperatury w salonie Zuzi i Marcina, w sypialniach czy kuchni jest pewnie ciut cieplej.
@@grzesiekug9135 ale nie trzeba mieć rekuperacji i też można mieć jeszcze "normalną" temp. choć czuć - że gdyby przez jeszcze dwa trzy dni tak było to faktycznie należałoby uruchomić ogrzewanie - bo większa wilgotność i chcemy mieć komfort a nie "oszczędzanie"
Co do kosztów, pamietaj jeszcze ze PC sa tez gruntowe, tutaj dopiero zaczyna się zabawa. Koszt wysoki ale zuzycie prądu jest na zadowalajcym poziomie. Koszt mojej pc 10kw wyszedl po odjęciu dopłat ok 41k czyli koszt daikina albo stiebla powietrznego, zaden gaz, tyko PC grunt.
Jaka pompa gruntowa? Jestem na etapie wyboru właśnie powietrzna czy gruntowa. Dom 150m2 w budowie. Póki co mam wyceny na Panasonic 7kW gen. K - 37-38k brutto, Daikin 6kW Erga - 42-44k brutto w zależności od firmy (Miałem jeszcze na Vaillant ale jakieś kosmiczne kwoty). Na gruntową Gejzer 9kW lub Stiebel 7/10kW + 2 odwierty po 90-100m mam wycenę razem z projektem geologicznym 72k. Wszystkie opcje ze zbiornikami ze stali nierdzewnej 200l. Wiadomo, że są te dotacje 7k na powietrzna i do 21k (30%) inwestycji na gruntową, więc wychodzi 15-20k brutto więcej za gruntówkę. Pytanie czy ma to szansę się zwrócić kiedykolwiek 😵💫
@@heverag jaki rejon Polski obecnie pompy która mam nie ma w sprzedaży w Polsce (szwedzka) przy 150m2 jak jest projekt geologiczny to odwierty około 150m (czyli 2 po 70-80) Budujesz dom aby się zwrócił???? Jak zrobisz łazienkę za 30 czy 50 tys to kiedy się zwróci???
@@marekprzedstawiciel8740 Małopolska Czy buduje dom żeby się zwrócił, nie o to chodziło. Po prostu, w trakcie budowy zawsze jest za mało pieniędzy. Nie mieszkałem nigdy w domu z pompą ciepła ani powietrzną, ani gruntową. Nie mam porównania. Wiem, ze gruntówki są trwalsze, zużywają mniej prądu itd. Nawet w przypadku gdy padnie pompa, to zawsze zostanie dolne źródło. Rozważam tylko czy jest sens na ten moment wyskakiwać z tych dodatkowych 15-20k, czy może te pieniądze przeznaczyć na co innego :)
@@heverag u mnie gruntowa pracuje od 12 lat (za chwilę zacznie się 13 sezon) dla gruntówki nie ma żadnego problemu jak będzie bestia syberyjska - bo może okazać się, że będziemy mieć afrykańskie upały ale i syberyjskie mrozy też nawet podwyżki cen prądu nie są problemem bo mało zużywa co do żywotności - pompa pracuje w domu - to jakie czynniki zewnętrze mają na nią wpływać?? To że jest mało kasy (to fakt) - ale my w 2012 wzięliśmy drugi kredyt z BOŚ na innowacyjne źródło ogrzewania z oprocentowaniem 0,99% na 5 lat czyli praktycznie kapitał rozłożony na 60 miesięcy zapłacone zapomniane - a pompa pracuje na "wolnych" obrotach rocznie sprężarka pracuje 1600-1800 h dom ponad 250m2 dobra sprężarka powinna przepracować około 100.000 godzin pompa pracując w domu pracuje w optymalnych warunkach bez narażenia czynników atmosferycznych będzie na "dzień dobry" drożej - ale uważam, że warto bo jest potem spokój fakt, że musi być wszystko dobrze wykonane i dobrane - bo to jest sukces
jak dom jest dobrze zbudowany to temp spada na dzień o około 0,5 - 0,8 stop. Kiedy było w nocy 5 stop??? chyba, że w górach u mnie bez rekuperacji (22,2-23,2) okna zamknięte - pompa wyłączona na co (tylko na cwu)
@@grubygienek862 Kolego, fenomen (nie mam ani ocieplenia i rekuperacji) a dokładnie tak jak na pisałeś, że im wolniej spada tym też wolniej rośnie ale dom budowany w technologii systemowej jednowarstwowej + okna trzyszybowe i jest super
nisko cos, o 2-3c za nisko, to sa jakies gory czy co bo normalnie nawet w starych domach w centralnej polsce nie ma 20C dzisiaj a w nowych budynkach to trzeba zaluzje zaslaniac bo ja w lato ciekawe jak system rozsaczania wody po 5 dniach opadow, wybija woda 5-10kwp paneli wykonanych samemu i klima, kominek to sciema, dwoje kosztuje jesli nie robimy samemu, trzeba w kolo tego chodzic. jak nie ma rekuperacji to smierdzi w domu jesli nie jest sie uwaznym zuzycia i rachunki letnie macie dziwne, pompa ciepla od marca do wrzenia- pazdziernika bierze ~30kwh miesiecznie na CWU, nie wiedzialem ze gaz jest tak drogi albo ciagle siedzicie w wannie, na dwie osoby rachunki okrutne ale cos tu sie nie zgadza biedy nie ma nowe autko stoi ;)
2 месяца назад+4
Może po prostu żyjemy jak ludzie, a nie szczury żeby na wszystkim oszczędzać bo za duży rachunek :D Od tygodnia pada, 12 stopni w dzień, 5 stopni w nocy.. dziwne jakby temperatura nie spadła, no ale w komentarzach to wiadomo, mają za darmo, wszystkiego więcej, lepiej.. zawsze te same osoby ☺️ Woda nie wybija, dlaczego miałaby? A klime gdybym chciał to bym zamontował, nie chce, wolę kominek :)
Ja też uwielbiam te bzdury o smrodzie i brudzie w domu gdy jest kominek 😳😂 Dlatego pewnie wszyscy przyjeżdżają na weekend w odwiedziny i proszą,żeby rozpalić a przy okazji upiec ziemniaki z boczkiem 😁😎 Ale tak Polacy mają innym pozazdrościć i ponarzekać 🤷🏻 PC przy 4 osobowej rodzinie pochłania ok. 100kWh miesięcznie na CWU. Gdy ktoś normalnie korzysta. 30kWh miesięcznie to Janusze myjący naczynia raz na 3dni i zabraniający się dziecią kąpać w wannie. I oczywiście max temperatura wody w zbiorniku 40stopni 👏 Jak się ma rozsaczenie nieprawidłowo wykonane jak i kominek to pewnie , że nie będzie działać 🤷🏻
@@Jarek_Szefer ziemniaki w kominku, z boczkiem, gdzie ja zyje, ludzie przyjezdzaja bo sami nie maja a naogladali sie ckliwych obrazow kominkow ci co maja kominek traktuja tak samo jak balkon, nie jest uzywany chyba ze wlasnie ktos prosi bo sam nie ma i chce poczuc magie swiat czy filmowy klimat jesli pompa ciepla bierze ci przy 4 osobach 100kwh na CWU w lato to rozumiem ze masz miesiecznie zuzycie wody na poziomie 50metrow szesciennych :) ale ty pewnie nie zalapales nawet ze mowie o zuzyciu pompy a w domu masz CWU na grzalke jak wiekszosc ludzi nie rozumiem o co chodzi z nawodnieniem ty a powiedz mi grilla tez robisz w kominku, wez nagraj o tym film bedziesz memem :)
@@MrZiemwit no widzisz Polaczku typowy, tylko narzekać potrafisz i głosować na tych samych złodzieji od ponad 20 lat,a potem wytykać że źle się żyje w tym kraju 👏 Kominek jest i będzie nawet w nowym domu👏 Odpalamy jest wtedy gdy potrzebuje lub chce moja rodzina 👏 Tak da się piec w nim ziemniaki, robić kociołki i inne smaczne cuda👏 Tak PC w lecie pobiera ok.100kWh na CWU ,gdy ktoś używa jej w sposób normalny i nie żałuję rodzinie kąpieli w gorącej wodzie 👏 Np. moja 4 osobowa zużywa 10000 M3👏 I co tam jeszcze opowiesz Polaczku nad Polaczki 🤔 Twoje key już krążą po sieci 😎
Cześć Marcin dobrą alternatywą może być biokominek ja sam mam normalny kominek ale w czasie przejsciowym sam dogrzewam biokominkiem wolnostojącym.Podeśle Ci link
Drogo to podgrzewanie CWU. U mnie pompa ciepła miesięcznie za samo CWU pobierała średnio 35kWh miesięcznie (czyli około 35-42zł w zależności od stawki za prąd, bo się zmieniała w tym czasie). W domu 3 osoby. Wanna + prysznic
@@phitus7183 Mowił o okresie letnim, ja dla porównania też. Ogrzewanie domu 145m2 kosztowało mnie do dnia dzisiejszego od początku października 2023 dokładnie 2497 kWh razem z CWU. Parterówka, w domu utrzymywane 22*C w okresie zimowym.
@@marekprzedstawiciel8740 Z podlicznika, Stiebel Eltron HPA-O 8 CS Plus. Cyrkulację mam zrobioną na włącznik czasowy. Działa dopiero jak jest rzeczywiście potrzebna i wyzwolona na 3min po naciśnięciu włącznika.
@@marekprzedstawiciel8740 Dane z podlicznika. Pompa powietrzna Stiebel Eltron HPA-O 8 CS Plus. Cyrkulację mam wyzwalaną włącznikiem czasowym na 3min wtedy kiedy jej rzeczywiście potrzebuję.
@@aggness2996Jeden żyje na Pomorzu a drugi na południu albo w centralnej Polsce. Na Pomorzu było może kilka dni gdzie temperatura na zewnatrz była ponad 30 stopni. Na Śląsku były upały po 3 tygodnie 33-34 stopnie.
A to się zgadza u nas na dolnym Śląsku całe lato było nieznośnie upalne, dom się nagrzewał wewnątrz do 30 st jeśli się nie upilnowali by iie otwierać drzwi.
Dom 240m2, 7cm styro ściany, 15cm wełna strop, 2 cm styro podłoga, went graw, okna dwuszybowe 25m2, grzejniki parter faviery przewymiarowane, piętro grzejniki aluminiowe 1 żeberko na 1m2 powierzchni grzewczej. Z zapotrzebowania wychodzi zużycie w sezonie grzewczym na CO i CWU 2-2,5t węgla i 6m3 (9mp) drewna. Sezon grzewczy 2022/23 10.09.22-10.05.23r. śr temp 5,5°C, długość trwania 245dni, kocioł na węgiel/drewno na CO i CWU 1,8t węgla, 6m3 (9mp) drewna. Sezon grzewczy 2023/24 10.10.23-25.04.24r. śr. temp 5,4°C, długość trwania 200dni, fotowoltaika stare zasady, kocioł na węgiel/drewno 1t węgla, 4m3 (6mp) drewna, grzałka do CWU 300 kwh, 2 klimatyzatory 3,5kw do dogrzewania w okresie przejściowym (gdy na zewnątrz jest powyżej 3°C) parter (110m2) 650 kwh (klima pracowała w ciągu 200dni przez 1800godz.) i piętro (110m2) 360 kwh (klima pracowała w ciągu 200dni przez 620godz.), krócej pracowała na piętrze ze względu na większe zyski słoneczne od przeszkleń i bytowe od mieszkańców - gotowanie, komputery. Temperatura w budynku oscyluje w granicy 20-22°C. A kocioł węgiel/drewno jest całkowicie wygaszany na noc a uruchamiany przeważnie rano 5-8/9 i popołudniu 16-19/20. Z moich obserwacji i karty katalogowej klimatyzatora wynika, że przy +14C to COP ok. 4,6, przy +7C to COP 3,8, przy +3C to COP 3,2, przy -2C to COP 2,8, przy -7C to COP 2,3, przy -10C to COP 1,9, przy -15C to COP 1,3. Robiłem test zużycia prądu w porównaniu z farelką w pomieszczeniu o kubaturze 37m3 i temperaturze zew. wynoszącej +3oC. Klimatyzator zużył od 2,9 (średnia moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 49oC) do 3,6 (niska moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 34oC) razy mniej prądu elektrycznego do nagrzania pomieszczenia do takiej samej temperatury niż farelka.
a kominek to nie dostarcza energii?? na dodatek praca, czyszczenie, dla mnie nie do zaakceptowania bo salon to salon a nie kotłownia ale faktycznie kto co lubi😉
@@marekprzedstawiciel8740 drewno przyjeżdża porąbane, wystarczy ułożyć a z tym czyszczeniem to faktycznie kto co lubi, dla mnie klimat ognia w domu bezcenny
@@michalb001 - dla mnie system bezobsługowy jest bezcenny - zapomniałem, że mam jakieś źródło ogrzewania przez 12 lat (zero pracy, zero problemów) temp w domu taka sama przez 24/24 7/7 31/31 a co do klimatu ognia (teraz można kupić taki kominek do wtyczki który, też ma płomienie i strzela dla klimatu wieczornego😉)
Ja wam powiem tak, nie mamy rekuperacji, PC split, dom 210m2, z poddaszem uzytkowym, ogrzewany caly dom wlacznie z pow. nieuzytkowa, styro 15cm elewacja, podloga 12cm, okna 2 szybowe. Zuzycie pradu za 3,5 mies od maja do konca sierpnia 423kW, Marcin mowi ze zyzywaja ok 300 kW w miesiacach letnich, to cos za duzo. Z tym ze nie mamy bramy automatycznej ani garazowej, zaluzji el. Ani innych zbednych zabawek, za to na okraglo chodzi pompa glebonowa z duza moca, kuchenka turystyczna, 2 lodowki w tym jedna 10 letnia😅, sprzet bidowlany, . Jak to kest u Was?
A zamiast kominka nie myślałeś o klimatyzacji ? Nie ma bezwładności jak przy ogrzewaniu podłogowym, przy zmianie temperatury za oknem szybko możesz reagować, a i latem przyjemnie się schłodzić. Fakt klimatu nie ma ale można odpalić kominek w TV 😂
Gaziarze, tego jeszcze nie słyszałem :D Po dupie dostanie każdy, raz pompiarze, raz gaziarze, raz peleciarze i węglarze ;) Co wybierzesz to w długim terminie każdy zapłaci więcej.
Moim zdaniem do nowych budynków o średniej powierzchni (120-150m2) z podłogówką i dobrym ociepleniu, najlepiej pompa ciepła split + awaryjnie np. duża koza w salonie. Do miasta starsze budownictwo (grzejniki) ogrzewanie gazowe lub pellety. Na wieś starsze budownictwo (słabsze ocieplenie i grzejniki) kocioł dwupaliwowy na drewno/pellety i klimatyzacja do dogrzewania w okresie przejściowym.
Nie kominek tylko klima. Odpalisz na 30 minut i w takk dzień styknie.
A najlepiej i kominek i klima 🤷🏻
A ja mam właśnie klimę kominek i gaz @@Jarek_Szefer
Kominek z płaszczem wodnym dom 200m2 użytkowej , ogrzewaniw właczyłem na początku listopada , kominkiem przepalone co 2-3 dni od końcówki września , nie wyobrażam sobie domu bez kominka ale o tym trzeba myśleć na etapie budowy
Dom 232, użytkowych 180 pompa ciepła Vaillant 10,5 z foto 10kw na nowych zasadach. Za cały prąd od maja 2023 do 2024 wyszło 1150 PLN. Bez magazynu, bez reku (będą dołożone) dokładne wyliczenia mogę znaleźć. Pompa po dopłatach 21 panele 23.
U nas też endo2, gazu przez równe 3 lata poszło 1800m3, czyli około 600 na rok więc ogrzewanie dość tanie, w lecie grzejemy wodę grzałką w bojlerze, pewnie kiedyś jeszcze dojdzie klima bo w lecie przy fali upałów dochodzimy w pewnym momencie do 25 stopni. Na dzień dzisiejszy mamy 22,5stopnia w domu i ogrzewanie jeszcze nie włączane, niedługo pewnie będzie czuć chłodną podłogę więc odpalimy ogrzewanie utrzymując całą zimę między 22-23stopnie w domu.
Co byś nie założył to wypłata lub dwie pójdą. Tez nie zbudowałem komina, później dziurę robiłem w salonie na komin z nierdzewki i nie żałuję, pale tylko kominkiem dopóki temperatura nie spadnie poniżej -5 w nocy. W tamtym sezonie poszło 5m drewna,a podłogówka łącznie chodziła 10dni.
Ciekawe 🤔 też będę miał kominek, ciekawe jak będzie
Czy rekuperacja się opłaca?
- oszczędność przy pompie ciepła budynek 250m2 to 1200 kWh prądu elektrycznego a koszt instalacji rekuperacji 25tys zł
Ocieplenie 15cm styro ściany, 25cm wełna dach, podłoga styro 8cm, dół podłogówka a góra grzejniki
Sezon z rekuperacją zużycie prądu 7450kwh a bez rekuperacji 8600kwh (została założona po siedmiu latach od zakończenia budowy).
Czyli 25tys.zł podzielić przez 1200zł to ponad 20 lat zwrotu.
Do tego koszt wymiany filtrów,
Do tego koszt serwisu,
Do tego pobór energii elektrycznej ok.300kWh rocznie,
Do tego koszt remont po wykonaniu instalacji
Do tego im mniejszy budynek tym mniejszy zysk energetyczny z rekuperacji...
Tak to się na pewno nie opłaca 🤷🏻
rekuperacja nie ma się opłacać, rekuperacja ma dawać komfort
To się nazywa komfort ..co miesiąc lub dwa tracić czas siadać przed komputerem albo jeździć po sklepach ,żeby szukać filtrów i je kupić ,a potem wymieniać. 👏
Czyścić regularnie rekuperator w środku i czerpnie na zewnątrz.👏
Wąchać smród z okolicznych grilli, palonych liści czy gnojowicy , bo wszelkie okoliczne zapachy są ściągane przez rekuperację 👏
W lecie wyłączać bo zaciąga gorące powietrze do domu i można się ugotować 👏
Ci , którzy muszą ją zamontować w zamieszkałym już budynku kosztowny remont i sprzątanie 👏
Komfort jak ta lala 😳😂🤣
@@Jarek_Szeferdawno nie czytałem tak pokrętnych argumentów, widać że nie korzystałeś z dobrze zrobionej rekuperacji
Żałosny kłamczuszek , co ci daje oszukiwanie rodaków 🤔👏
Odpowiedz merytorycznie gdzie się mylę albo kłamie 👏
Aaaa mówię prawdę , a prawda boli 😎
Myślę ,że wystarczy iż byłem instalatorem tego badziejstwa i mam nadal dostęp do kilkudziesięciu instalacji oraz możliwość monitorowania jak pracują 👏
Jak wielką macie działkę i jakie wymiary?
Może kupię podobną i chciałem się zorientować co tam można zrobić, a u was to fajnie wygląda.
Mam piec na pellet i jestem mega zadowolony. Pellet po 950 zł u mnie w okolicy. Obsługi praktycznie przy tym nie ma. Spalanie małe inwestycja też niewielka.
Szybko coś temperatura spadła, u mnie jeszcze ciepło na Warmi 😀 zużycie gazu na CWU mam ok 70 PLN 2+1 wiec u was duzo jakos
Po tygodniu miała prawo :)
A co do cwu, nie wiem czy w zeszłym roku nie było mniej 🧐
balia to taki sam fajny zakup jak jacuzzi - skorzystasz 5 razy i stoi i zawala miejsce
Mówisz o sobie z doświadczenia? My mamy inne odczucia :)
Smerf maruda się trafił. Balia, jaccuzi, sauna są to wspaniałe sprzęty. Ja niestety mam tylko jaccuzi pompowane i wyciągam w miesiącach ciepłych bo działka za mała ale jak będę miał większą to na pewno wleci coś większego i opalanego drewnem.
@@Torch77777777Dlaczego maruda? Może poprostu nie lubi tego typu relaksu.
@@maniekk1983 a czy napisał że nie lubi korzystać czy napisał że rzadko się wykorzystuje w ciągu roku i zawala miejsce ?
We wtorek bedzie slonecznie dom sie dogrzeje sam.
witam mamy koze nowoczesn w domu extra sprawa nie tylko w przejsciowym czasie ale rowniez w czasie swiat klimat robi jak bedzie mozliwe to robcie bez zastanowienia pozdrawiam
Gdzie Panie, jeszcze z tydzień bez ogrzewania można spokojnie :) Teraz ma być ciepło. Worek węgla dla każdego, pobiegacie z nim trochę w domu i dogrzejecie się do końca września, hehehe :D
Jaką temperaturę mieliście pod koniec sierpnia w domu? Bardzo szybko spadło Wam do tych 21st. Ja nagrzewam dom pod koniec lata do 24-25 stopni, we wrześniu przechodzę na ustawienia zimowe rekuperatora i w zeszłym roku udało się utrzymać temperaturę 21 stopni do 16.10. Pomyśl może o klimatyzacji którą można dogrzać w okresie przejściowym. Jeśli chodzi o dolot powietrza do kominka to wydaje mi się że nie można robić takich wykuć poziomym w ścianach.
nie mam rekuperacji a w domu nadal 22,2 -23,2 (na zewnątrz wiatr i 14 stop.)
To naturalne że tyle masz. Dziwi mnie że u autora filmu tak szybko spadło. Rekuperacja na odpowiednich ustawieniach pomoże tylko wydłużyć ten czas do października.
U mnie w nocy temperatura spada do 8-9 stopni na zewnątrz a rano jest 22 w środku. Jeśli jest choć trochę słońca, to wszystkie okna od południa w tym salon, ogrzewają pomieszczenia do 23-24 stopni. Rekuperacja u mnie już w trybie z odzyskiem ciepła.
Myślę, że wysoki sufit jest przyczyną spadku temperatury w salonie Zuzi i Marcina, w sypialniach czy kuchni jest pewnie ciut cieplej.
@@grzesiekug9135 ale nie trzeba mieć rekuperacji i też można mieć jeszcze "normalną" temp.
choć czuć - że gdyby przez jeszcze dwa trzy dni tak było to faktycznie należałoby uruchomić ogrzewanie
- bo większa wilgotność i chcemy mieć komfort a nie "oszczędzanie"
@@joannajaworska0000 - nie ma znaczenia czy jest wyżej czy nie jak jest dobra izolacja
mam 2,71 i 2,53 i jakość nic nie ucieka
Czemu takie duże zużycie na samo grzanie wody do łazienki?
W sumie to film o niczym. Nie możesz ustawić pieca żeby się włączył kiedy temperatura na zewnątrz będzie wynosić x?
Co do kosztów, pamietaj jeszcze ze PC sa tez gruntowe, tutaj dopiero zaczyna się zabawa. Koszt wysoki ale zuzycie prądu jest na zadowalajcym poziomie. Koszt mojej pc 10kw wyszedl po odjęciu dopłat ok 41k czyli koszt daikina albo stiebla powietrznego, zaden gaz, tyko PC grunt.
100% racja
u mnie gruntowa od 12 lat (rewelacja)
Jaka pompa gruntowa? Jestem na etapie wyboru właśnie powietrzna czy gruntowa. Dom 150m2 w budowie. Póki co mam wyceny na Panasonic 7kW gen. K - 37-38k brutto, Daikin 6kW Erga - 42-44k brutto w zależności od firmy (Miałem jeszcze na Vaillant ale jakieś kosmiczne kwoty). Na gruntową Gejzer 9kW lub Stiebel 7/10kW + 2 odwierty po 90-100m mam wycenę razem z projektem geologicznym 72k. Wszystkie opcje ze zbiornikami ze stali nierdzewnej 200l.
Wiadomo, że są te dotacje 7k na powietrzna i do 21k (30%) inwestycji na gruntową, więc wychodzi 15-20k brutto więcej za gruntówkę. Pytanie czy ma to szansę się zwrócić kiedykolwiek 😵💫
@@heverag jaki rejon Polski
obecnie pompy która mam nie ma w sprzedaży w Polsce (szwedzka)
przy 150m2 jak jest projekt geologiczny to odwierty około 150m (czyli 2 po 70-80)
Budujesz dom aby się zwrócił????
Jak zrobisz łazienkę za 30 czy 50 tys to kiedy się zwróci???
@@marekprzedstawiciel8740 Małopolska
Czy buduje dom żeby się zwrócił, nie o to chodziło. Po prostu, w trakcie budowy zawsze jest za mało pieniędzy. Nie mieszkałem nigdy w domu z pompą ciepła ani powietrzną, ani gruntową. Nie mam porównania. Wiem, ze gruntówki są trwalsze, zużywają mniej prądu itd. Nawet w przypadku gdy padnie pompa, to zawsze zostanie dolne źródło. Rozważam tylko czy jest sens na ten moment wyskakiwać z tych dodatkowych 15-20k, czy może te pieniądze przeznaczyć na co innego :)
@@heverag u mnie gruntowa pracuje od 12 lat (za chwilę zacznie się 13 sezon)
dla gruntówki nie ma żadnego problemu jak będzie bestia syberyjska - bo może okazać się, że będziemy mieć afrykańskie upały ale i syberyjskie mrozy
też nawet podwyżki cen prądu nie są problemem bo mało zużywa
co do żywotności - pompa pracuje w domu - to jakie czynniki zewnętrze mają na nią wpływać??
To że jest mało kasy (to fakt) - ale my w 2012 wzięliśmy drugi kredyt z BOŚ na innowacyjne źródło ogrzewania z oprocentowaniem 0,99% na 5 lat czyli praktycznie kapitał rozłożony na 60 miesięcy
zapłacone zapomniane - a pompa pracuje na "wolnych" obrotach rocznie sprężarka pracuje 1600-1800 h
dom ponad 250m2
dobra sprężarka powinna przepracować około 100.000 godzin
pompa pracując w domu pracuje w optymalnych warunkach bez narażenia czynników atmosferycznych
będzie na "dzień dobry" drożej - ale uważam, że warto bo jest potem spokój
fakt, że musi być wszystko dobrze wykonane i dobrane - bo to jest sukces
Możesz nagrać materiał z wykonywania obrzeży z kostki? Mnie to za chwilę czeka i dla mnie byłoby to bardzo wartościowe.
Poszukaj, jest kilka materiałów :)
To ja wam zazdroszczę temperatury w domu
U mnie jak narazie w żadnym pomieszczeniu nie spada poniżej 24 a to dla mnie za duzo
u mnie też :D
Przez tydzień temperatura na dworzu 12 stopni, w nocy 5 i nie spada Ci poniżej 24? To ile miałeś latem, 30? :D
jak dom jest dobrze zbudowany to temp spada na dzień o około 0,5 - 0,8 stop.
Kiedy było w nocy 5 stop???
chyba, że w górach
u mnie bez rekuperacji (22,2-23,2) okna zamknięte - pompa wyłączona na co (tylko na cwu)
Jest odwrotnie, im wolniej spada temperatura podczas chłodnych dni, tym wolniej rośnie w gorące. Ocieplenie, rekuperacja itp.
@@grubygienek862 Kolego, fenomen (nie mam ani ocieplenia i rekuperacji) a
dokładnie tak jak na pisałeś, że im wolniej spada tym też wolniej rośnie
ale dom budowany w technologii systemowej jednowarstwowej + okna trzyszybowe i jest super
Wyrzucajcie liczby do opisu filmu kiedyś można było to zobaczyć
Pozdrowienia
Jak już się zdecydujecie to zrób i kominek i klimatyzację, przy jednym remoncie dwie użyteczne i potrzebne instalacje 👌
Grzej klimą najlepsza opcja na okresy przejściowe ❤
Zrób bez dopływu, wszystko będzie działać :)
Eurokołchoz poczyna sobie coraz śmiałej
nisko cos, o 2-3c za nisko, to sa jakies gory czy co bo normalnie nawet w starych domach w centralnej polsce nie ma 20C dzisiaj a w nowych budynkach to trzeba zaluzje zaslaniac bo ja w lato
ciekawe jak system rozsaczania wody po 5 dniach opadow, wybija woda
5-10kwp paneli wykonanych samemu i klima, kominek to sciema, dwoje kosztuje jesli nie robimy samemu, trzeba w kolo tego chodzic. jak nie ma rekuperacji to smierdzi w domu jesli nie jest sie uwaznym
zuzycia i rachunki letnie macie dziwne, pompa ciepla od marca do wrzenia- pazdziernika bierze ~30kwh miesiecznie na CWU, nie wiedzialem ze gaz jest tak drogi albo ciagle siedzicie w wannie, na dwie osoby rachunki okrutne ale cos tu sie nie zgadza
biedy nie ma nowe autko stoi ;)
Może po prostu żyjemy jak ludzie, a nie szczury żeby na wszystkim oszczędzać bo za duży rachunek :D Od tygodnia pada, 12 stopni w dzień, 5 stopni w nocy.. dziwne jakby temperatura nie spadła, no ale w komentarzach to wiadomo, mają za darmo, wszystkiego więcej, lepiej.. zawsze te same osoby ☺️
Woda nie wybija, dlaczego miałaby?
A klime gdybym chciał to bym zamontował, nie chce, wolę kominek :)
jesli 5 dni pada to ziemia nasiaknieta a pemitam ze rozsaczanie ze skrzynek nie bylo ogromne i raczej plytko wiec juz poiwnno byc napelnione
Ja też uwielbiam te bzdury o smrodzie i brudzie w domu gdy jest kominek 😳😂
Dlatego pewnie wszyscy przyjeżdżają na weekend w odwiedziny i proszą,żeby rozpalić a przy okazji upiec ziemniaki z boczkiem 😁😎
Ale tak Polacy mają innym pozazdrościć i ponarzekać 🤷🏻
PC przy 4 osobowej rodzinie pochłania ok. 100kWh miesięcznie na CWU. Gdy ktoś normalnie korzysta.
30kWh miesięcznie to Janusze myjący naczynia raz na 3dni i zabraniający się dziecią kąpać w wannie. I oczywiście max temperatura wody w zbiorniku 40stopni 👏
Jak się ma rozsaczenie nieprawidłowo wykonane jak i kominek to pewnie , że nie będzie działać 🤷🏻
@@Jarek_Szefer ziemniaki w kominku, z boczkiem, gdzie ja zyje, ludzie przyjezdzaja bo sami nie maja a naogladali sie ckliwych obrazow kominkow ci co maja kominek traktuja tak samo jak balkon, nie jest uzywany chyba ze wlasnie ktos prosi bo sam nie ma i chce poczuc magie swiat czy filmowy klimat
jesli pompa ciepla bierze ci przy 4 osobach 100kwh na CWU w lato to rozumiem ze masz miesiecznie zuzycie wody na poziomie 50metrow szesciennych :) ale ty pewnie nie zalapales nawet ze mowie o zuzyciu pompy a w domu masz CWU na grzalke jak wiekszosc ludzi
nie rozumiem o co chodzi z nawodnieniem
ty a powiedz mi grilla tez robisz w kominku, wez nagraj o tym film bedziesz memem :)
@@MrZiemwit no widzisz Polaczku typowy, tylko narzekać potrafisz i głosować na tych samych złodzieji od ponad 20 lat,a potem wytykać że źle się żyje w tym kraju 👏
Kominek jest i będzie nawet w nowym domu👏
Odpalamy jest wtedy gdy potrzebuje lub chce moja rodzina 👏
Tak da się piec w nim ziemniaki, robić kociołki i inne smaczne cuda👏
Tak PC w lecie pobiera ok.100kWh na CWU ,gdy ktoś używa jej w sposób normalny i nie żałuję rodzinie kąpieli w gorącej wodzie 👏
Np. moja 4 osobowa zużywa 10000 M3👏
I co tam jeszcze opowiesz Polaczku nad Polaczki 🤔 Twoje key już krążą po sieci 😎
Cześć Marcin dobrą alternatywą może być biokominek ja sam mam normalny kominek ale w czasie przejsciowym sam dogrzewam biokominkiem wolnostojącym.Podeśle Ci link
Ja mam gaz ,klime i kominek ,ale przestawilem sie z gazu na grzanie klima i grzejnikami elektrycznymi ,ale mam panele na dachu .
U nas w nocy 13°C w dzień 24°C POZDRAWIAM SERDECZNIE
Najlepiej pewnie klimatyzacja, chyba że chodzi też o kwestie estetyczne to może kominek elektryczny?
Klimatyzacja
dziwnie że się tak wychłodziło...może dlatego, że parterówka ?
Drogo to podgrzewanie CWU. U mnie pompa ciepła miesięcznie za samo CWU pobierała średnio 35kWh miesięcznie (czyli około 35-42zł w zależności od stawki za prąd, bo się zmieniała w tym czasie).
W domu 3 osoby. Wanna + prysznic
Taaaaaa:) w zimie tez 35kWh :D:D:D
@@phitus7183 Mowił o okresie letnim, ja dla porównania też. Ogrzewanie domu 145m2 kosztowało mnie do dnia dzisiejszego od początku października 2023 dokładnie 2497 kWh razem z CWU. Parterówka, w domu utrzymywane 22*C w okresie zimowym.
@@pawel220819 dane z podlicznika czy z licznika pompy??
jaka pompa?
bo u mnie pompa na CWU (4 os.) ciągnie około 80-85 kWh miesięcznie (cyrkulacja)
@@marekprzedstawiciel8740 Z podlicznika, Stiebel Eltron HPA-O 8 CS Plus. Cyrkulację mam zrobioną na włącznik czasowy. Działa dopiero jak jest rzeczywiście potrzebna i wyzwolona na 3min po naciśnięciu włącznika.
@@marekprzedstawiciel8740 Dane z podlicznika. Pompa powietrzna Stiebel Eltron HPA-O 8 CS Plus. Cyrkulację mam wyzwalaną włącznikiem czasowym na 3min wtedy kiedy jej rzeczywiście potrzebuję.
Dałbym dużo za takie temperatury. Właśnie wróciłem z Polski do UK, o 6 rano po pracy 3.5 stopnia I już przymrozek miałem. Nie narzekaj! 😂
Ja w sezonie grzewczym za wodę ciepla i ogrzanie domu 250m² place 6500 zł.
a jakie źródło??
Już grzejecie??? Po co? U mnie mimo że noce zimne to temperatura w domu nie schodzi poniżej 25 stopni.
25 to ja w lato nie miałem ☺️
Pozazdrościć ja latem po powrocie z pracy 31 -33 stopnie
Jak to możliwe? Musisz mieć bardzo dobrze zaizolowany dom z drogich materiałów.
@@aggness2996Jeden żyje na Pomorzu a drugi na południu albo w centralnej Polsce. Na Pomorzu było może kilka dni gdzie temperatura na zewnatrz była ponad 30 stopni. Na Śląsku były upały po 3 tygodnie 33-34 stopnie.
A to się zgadza u nas na dolnym Śląsku całe lato było nieznośnie upalne, dom się nagrzewał wewnątrz do 30 st jeśli się nie upilnowali by iie otwierać drzwi.
👍👍👍👍👍
Dom 240m2, 7cm styro ściany, 15cm wełna strop, 2 cm styro podłoga, went graw, okna dwuszybowe 25m2, grzejniki parter faviery przewymiarowane, piętro grzejniki aluminiowe 1 żeberko na 1m2 powierzchni grzewczej.
Z zapotrzebowania wychodzi zużycie w sezonie grzewczym na CO i CWU 2-2,5t węgla i 6m3 (9mp) drewna.
Sezon grzewczy 2022/23 10.09.22-10.05.23r. śr temp 5,5°C, długość trwania 245dni, kocioł na węgiel/drewno na CO i CWU 1,8t węgla, 6m3 (9mp) drewna.
Sezon grzewczy 2023/24 10.10.23-25.04.24r. śr. temp 5,4°C, długość trwania 200dni, fotowoltaika stare zasady, kocioł na węgiel/drewno 1t węgla, 4m3 (6mp) drewna, grzałka do CWU 300 kwh, 2 klimatyzatory 3,5kw do dogrzewania w okresie przejściowym (gdy na zewnątrz jest powyżej 3°C) parter (110m2) 650 kwh (klima pracowała w ciągu 200dni przez 1800godz.) i piętro (110m2) 360 kwh (klima pracowała w ciągu 200dni przez 620godz.), krócej pracowała na piętrze ze względu na większe zyski słoneczne od przeszkleń i bytowe od mieszkańców - gotowanie, komputery.
Temperatura w budynku oscyluje w granicy 20-22°C. A kocioł węgiel/drewno jest całkowicie wygaszany na noc a uruchamiany przeważnie rano 5-8/9 i popołudniu 16-19/20.
Z moich obserwacji i karty katalogowej klimatyzatora wynika, że przy +14C to COP ok. 4,6, przy +7C to COP 3,8, przy +3C to COP 3,2, przy -2C to COP 2,8, przy -7C to COP 2,3, przy -10C to COP 1,9, przy -15C to COP 1,3.
Robiłem test zużycia prądu w porównaniu z farelką w pomieszczeniu o kubaturze 37m3 i temperaturze zew. wynoszącej +3oC. Klimatyzator zużył od 2,9 (średnia moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 49oC) do 3,6 (niska moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 34oC) razy mniej prądu elektrycznego do nagrzania pomieszczenia do takiej samej temperatury niż farelka.
kominek to jest sztos xD ja wlaczam ogrzewanie dopiero w listopadzie. kto co lubi :)
a kominek to nie dostarcza energii??
na dodatek praca, czyszczenie,
dla mnie nie do zaakceptowania
bo salon to salon a nie kotłownia
ale faktycznie kto co lubi😉
@@marekprzedstawiciel8740 drewno przyjeżdża porąbane, wystarczy ułożyć a z tym czyszczeniem to faktycznie kto co lubi, dla mnie klimat ognia w domu bezcenny
@@michalb001dokładnie
@@michalb001 - dla mnie system bezobsługowy jest bezcenny - zapomniałem, że mam jakieś źródło ogrzewania przez 12 lat (zero pracy, zero problemów) temp w domu taka sama przez 24/24 7/7 31/31
a co do klimatu ognia
(teraz można kupić taki kominek do wtyczki który, też ma płomienie i strzela dla klimatu wieczornego😉)
20 stopni? o.0 u mnie jest ponad 24 stopnie bez ogrzewania a pogoda barowa 16 na zewnątrz . (rekuperacja)
U mnie podobnie ,tylko zimniej na dworze i bez rekuperacji.
Załóż klime ja dogrzewam klimatyzacja w taki okres poza tym w lecie schłodzi w zimie dogrzejesz
🙂🙂🙂🙂🙂
Ja wam powiem tak, nie mamy rekuperacji, PC split, dom 210m2, z poddaszem uzytkowym, ogrzewany caly dom wlacznie z pow. nieuzytkowa, styro 15cm elewacja, podloga 12cm, okna 2 szybowe. Zuzycie pradu za 3,5 mies od maja do konca sierpnia 423kW, Marcin mowi ze zyzywaja ok 300 kW w miesiacach letnich, to cos za duzo. Z tym ze nie mamy bramy automatycznej ani garazowej, zaluzji el. Ani innych zbednych zabawek, za to na okraglo chodzi pompa glebonowa z duza moca, kuchenka turystyczna, 2 lodowki w tym jedna 10 letnia😅, sprzet bidowlany, . Jak to kest u Was?
Ale my tu nie mówimy o prądzie 🧐
Dlatego kominek na takie dni
A samo sie nie włączy
A zamiast kominka nie myślałeś o klimatyzacji ? Nie ma bezwładności jak przy ogrzewaniu podłogowym, przy zmianie temperatury za oknem szybko możesz reagować, a i latem przyjemnie się schłodzić. Fakt klimatu nie ma ale można odpalić kominek w TV 😂
Stary super cieszymy sie ze macie taka super chate ale najlepsze co mozesz zrobic to zrobta se dziecko a najlepiej trzy to w koncu bedziesz zyl 😅
A teraz co, umarłem?
trochę refleksji
Teraz nie robią dzieci, zakładają kanały na yt i kreują się na infuencerów
@@danieljablecki i piesek koniecznie a za 20 lat tradycyjne polskie nazwisko to Abdul Allah
Żyje z kominkiem i buduje nowy dom również z kominkiem . Mega sprawa .Dla nas obowiązkowo wiec polecam 👍
Potwierdzam 👌
Gaziarze, tego jeszcze nie słyszałem :D Po dupie dostanie każdy, raz pompiarze, raz gaziarze, raz peleciarze i węglarze ;) Co wybierzesz to w długim terminie każdy zapłaci więcej.
Słaby filmik ,chałupa stodoła , ja mam 4 spadowke podpowiadam piec do wyj e. Bania słaby chłopie chłoopie nie idzie no nie idzie