Bread is the most expensive in history! | Ľudovít Ódor | TEDxTrencin
HTML-код
- Опубликовано: 18 янв 2025
- Ľudovít offers as new point of view on current economical and energy crisis that is most felt in our wallets. Inflation is at its peaks and Ludovit is telling us that we are living the best times in history. Ludovít Odór is the Vice-Governor of the Slovak National Bank. He studied mathematics and management at the Comenius University and worked as an economist in several institutions as well as at the Ministry of Finance. In addition to his rich career, he manages to publish into professional articles, books for the general public where he describes often complex economic phenomena from a perspective so that people understand the world of economics and finance. Why Ludovit: His expertise and actions worthy of dissemination in several important economic and political decisions in Slovakia, both in the monetary and fiscal fields, speak for themselves. He is the co-author of several reform concepts, including the strategy for the introduction of the euro, changes in the tax and pension system, the constitutional law on budgetary responsibility or the value-for-money project, and at the same time he knows how to reach the general public by explaining difficult economic topics with the help of his blog or books.
Ludovít Odór je Viceguverner Slovenskej Národnej Banky. Vyštudoval matematiku a manažment na Univerzite Komenského a pôsobil ako ekonóm vo viacerých inštitúciach ako aj na ministerstve financií. Popri jeho bohatej kariere stíha publikovať okrem odborných článkov aj knihy pre širokú verejnosť kde popisuje z nadhľadu často zložité ekonomické javy tak aby ludia chápali svet ekonómie a financií. Prečo práve Ľudovít: Jeho odbornosť a činy hodné šírenia vo viacerých významných hospodársko-politických rozhodnutiach na Slovensku tak v menovej ako aj vo fiškálnej oblasti hovoria sami za seba. Je spoluautorom viacerých reformných koncepcií vrátane stratégie zavedenia eura, zmien v daňovom a dôchodkovom systéme, ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti alebo projektu hodnoty za peniaze a pritom vie osloviť širokú verejnosť s vysvetlením žložitých ekonomických tém pomocou svojho blogu alebo kníh. This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community. Learn more at www.ted.com/tedx
Parádička.
O byvani ani rec ...
1. To že sa zvýšili platy 4,5 násobne oproti roku x, ešte neznamená že aj kúpna sila obyvateľstva sa zvýšila rovnakým pomerom. 2. Priemerný plat na Slovensku je diametrálne odlišný ukazovateľ ako plat priemerného Slováka. 3. Žiť dlhšie, neznamená žiť plnohodnotnejšie a kvalitnejšie. 4.Porovnávať životnú úroveň ku krajinám kde sa majú ľudia horšie je kontraproduktívne, v škole ste sa tiež neporovnávali s päťkármi ale s jednotkármi.
A? Myslis si ze on to nevie? Ci sa snazis byt mudrejsi?
@@davidborovsky2877 Vedieť niečo a uvedomiť si niečo nie je to isté ... možno to vie, ale či s tými informáciami aj vie alebo chce pracovať, to už je druhá vec. Každopádne tá prednáška v tejto forme je málo komplexná, ale neviem aké bolo zadanie. Účel to možno splnilo.
@@Ipso79 Aj ten najchudobnejší Slovák sa má lepšie, než ten pred x rokmi. Pretože rastie aj kúpna sila minimálnej mzdy.
@@michal.kralovic Tak skúsme pre zaujímavosť porovnať počet exekúcií spred 20 rokov a dnes, alebo kľudne aj pomer chudoby na 100 000 obyvateľov. Ak sa máme lepšie, prečo sú tieto ukazovatele horšie? Ale kľudne sa môže stať že som pozeral nesprávne data ...
Toto je 15-minutova popularizacna prednaska na TEDx, nie habilitacna prednaska 🙂
Rovnako hlúpi ekonómovia a centrálny bankári v EU natlačili nekryté peniaze do obehu a dnes to obyčajný človek ich nezodpovednosť zaplatí svojimi úsporami. Ďakujeme pán Odor. Ekonomika je paveda od krizi po krizu😅
TIe peniaze sa nenatlacili do obehu ty blb. Emitovane peniaze centralnymi bankami nekoncia priamo umerne v ekonomike.
Robí sa to, čo chce väčšina ľudí - demokracia. Hoci nevedia, že si s tým len ubližujú najmä tí, čo sú za takéto opatrenia, lebo sa tomu nerozumejú (sociálna politika rozdávania peňazí "zadarmo"). Tí šikovnejší vedia, ako sa chrániť pred infláciou, preto na ňu menej doplatia, a ostanú bohatší.
ekonomovia? Nie politici. Ukazte mi krajinu kde sa netlaci. Japonsko? USA? KANADA? EU? Tlaci sa uz niekolko storoci, len mudry clovek nedrzi uspory ale investuje.
@@karolmelichercik3667 netrep ENRON krásny príklad
Boze...uz prides?
On fetuje?
A prečo, keď sme dokázali vytrhnúť 40 percent svetovej populácie zpod hranice chudoby, nedokážeme na Slovensku zvýšiť životnú úroveň. Čo keby sa zlepšili napr. podmienky pre podnikanie, obmedzenie veľkích zahraničních hráčov, nižšie dane, zvýhodnenie domácich podnikateľov oproti zahraničným, podpora domácej produkcie a distribúcie potravín, našich, teda slovenskích. To by bolo možno riešenie ako sa vymaniť z toho zahraničného otroctva, ktoré nás okráda o naše dedičstvo. Je to možné? Sme suverénny štát.
Trvalo by to niekoľko dekád kým by sa Slovensko stalo ekonomicky suverénnym štátom bez zahraničných investorov. Počas tohoto obdobia by sa z nás stál ďalší Detroit.
@@Shadowb4n Nie, ak by sme dokázali okopírovať úspešný model výroby a distribúcie, poprípade vytvoriť a zrealizovať vlastný z vlastnej skúsenosti, vyrábať kvalitné výrobky s dlhou životnosťou. Na to by sme potrebovali materiály. Tie by sme si museli vyťažiť, kúpiť, alebo požičať. Museli by sme pokryť potravinársky, textilný, strojársky, zbrojný priemysel, vedu, farmaceutický pr., zábavný, ak som na niečo zabudol, doplnte ma. Tieto podniky prepojiť medzi sebou, tak aby sa navzájom dopĺňali a zásobovali. Pokryť v takom merítku, aby to slúžilo nášmu obyvateľstvu za nižšiu cenu ako sa teraz predáva. Čo zostane exportovať poprípade sa zásobiť a následne exportovať do zahraničia.
@@gregorvrana2036 jasne, ved kusok na vychod od nas krasne vidime ako tento model funguje