Zaproszenie na II Ogólnopolską Konferencję z Cyklu Prawo dla przedsiębiorców | 7 grudnia 2021

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 11 сен 2024
  • Zapisz się już dziś - liczba miejsc ograniczona: rzecznikmsp.go...
    Cykl ogólnopolskich konferencji naukowo-praktycznych pod hasłem „Prawo dla przedsiębiorców” stanowi wspólną inicjatywę Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu oraz Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
    Wychodząc naprzeciw aktualnym wyzwaniom, przed którymi stoją przedsiębiorcy, Komitet Organizacyjny postanowił ponownie połączyć potencjał naukowy oraz praktyczne doświadczenia Rzecznika MŚP. Tym razem jako temat przewodni Konferencji z cyklu Prawo dla przedsiębiorców wskazano wsparcie państwa na rzecz MŚP.
    Temat konferencji
    W ocenie Komitetu Organizacyjnego, pomoc państwa udzielana w celu niwelowania skutków kryzysu gospodarczego wywołanego epidemią COVID-19 stanowi obecnie niezwykle doniosłe zagadnienie, zarówno z prawnego, jak i praktycznego punktu widzenia.
    Jedocześnie przed przedsiębiorcami pojawia się perspektywa uzyskania dodatkowego wsparcia z Krajowego Planu Odbudowy, czy też z funduszy przewidzianych w ramach nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027.
    Wobec powyższego podjęcie merytorycznej debaty na temat „pomocy kryzysowej” oraz „pomocy na rozwój” jest uzasadnione nie tylko z naukowego punktu widzenia, ale również odpowiada na aktualne potrzeby społeczne.
    Panele w ramach konferencji
    Panel I. Pomoc kryzysowa
    Kryzys gospodarczy wywołany COVID-19 w istotny sposób wpłynął na płynność finansową setek tysięcy przedsiębiorców, w tym na przedsiębiorców zaliczanych do sektora MŚP. Odpowiedzią na to zjawisko była niespotykana dotąd interwencja państwa. Świadczą o tym kolejne “tarcze antykryzysowe”, w ramach których przewidziano różnorodne formy wsparcia. Wśród nich można wskazać m.in.: zwolnienia ze składek ZUS, dofinasowania do wynagrodzeń pracowników, świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy, czy świadczenia postojowe.
    Należy jednak zauważyć, że nie wszyscy przedsiębiorcy dotknięci skutkami COVID-19 skorzystali z wsparcia ze strony państwa. Przyjęte przez ustawodawcę kryteria ich dystrybucji (np. w oparciu o kody PKD) prowadziły niejednokrotnie do wykluczenia z grona beneficjentów przedsiębiorców, którzy w sposób obiektywny znajdowali się w trudnej sytuacji finansowej spowodowanej epidemią. Powstałe na tym tle spory rodzą szereg pytań natury prawnej.
    Celem I panelu będzie próba zidentyfikowania głównych problemów związanych z dystrybucją środków pomocowych w ramach poszczególnych tarcz antykryzysowych, a także możliwości przeciwdziałania ich występowania w przyszłości.
    Moderator: Prof. dr hab. Bożena Popowska | Zakład Publicznego Prawa Gospodarczego Wydział Prawa i Administracji UAM w Poznaniu
    Panel II. Pomoc na rozwój
    Odbudowie gospodarek państw członkowskich UE po pandemii COVID-19 mają służyć m.in. środki finansowe dedykowane przedsiębiorcom w postaci dotacji oraz preferencyjnych pożyczek. Przedsiębiocy oczekują na możliwość uzyskania dodatkowego wsparcia finansowego na działalność gospodarczą. Mowa tutaj przede wszystkim o funduszach przewidzianych w ramach nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027 oraz w Krajowym Planie Odbudowy, stanowiącym podstawę do dystrybucji środków przewidzianych w ramach europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności.
    Celem II panelu jest próba usystematyzowania aktualnego stanu wiedzy na temat potencjalnych możliwości finasowania projektów rozwojowych. W ramach dyskusji zostanie przedstawiona zarówno perspektywa krajowa, jak również unijna. W celu zapewnienia jak najbardziej aktualnych informacji, do niniejszego panelu zaproszono zarówno przedstawicieli instytucji zarządzających i monitorujących system wsparcia, jak również beneficjentów środków rozwojowych i podmioty zaangażowane we wsparcie przedsiębiorców w procesie uzyskiwania dofinansowania i rozliczania projektów unijnych.
    Moderator: prof. dr hab. Maria Królikowska-Olczak | Katedra Europejskiego Prawa Gospodarczego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego
    Panel III. Wsparcie na rzecz MŚP z perspektywy przedsiębiorców - praktyczne doświadczenia i wyzwania na przyszłość
    Mimo poprawy sytuacji epidemiologicznej wielu przedsiębiorców nadal pozostaje w trudnej sytuacji gospodarczej. Ponadto, rosnąca liczba zakażeń w związku z tzw. czwartą falą stwarza ryzyko kolejnych obostrzeń. Z drugiej strony jednak w przestrzeni publicznej dostrzegalny jest powolny powrót do sytuacji sprzed epidemii.
    Szczególne miejsce w tym panelu przewidziano dla przedstawicieli organizacji zrzeszających przedsiębiorców, którzy zaprezentują perspektywy i doświadczenia swoich członków.
    Moderator: Prof. dr hab. Eryk Kosiński | Kierownik Zakładu Publicznego Prawa Gospodarczego Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu

Комментарии •