Zupa mojego dziecinstwa, z czasow wyjazdow do cioci na wies. U kuzynow po sasiedzku zawsze stal na piecu garnek z zakwasem i gotowali wielki sagan zalewajki wczesnie rano. Czlonkowie rodziny wstawali o roznych porach i kazdy, przed wyjsciem do pracy w gospodarstwie nalewal sobie miche zupy. A mnie ciocia wysylala z duzym kubkiem do babuni sasiadow.po zakwas. Gliniany garnek z domosym smalcem byl w domu zawsze. Zupa byla na wodzie, bez grzybow i cebuli, a juz na talerzu dodawalo sie lyche smalcu i smietane - kazdy sam, tyle, ile chcial. Delicja!
Moja babcia śmietanę, skwarki, koperek i pieprz dodawała już do zupy na talerzu. Zalewajka była zawsze na śniadanie. Do tego swój chlebek. To było w latach siedemdziesiatych.
Widzę, że tu każdy zna i ma swoją zalewajkę. Moja jednak jest z krajanką ziemniaczaną, dużą ilością czosnku i majeranku, na serwatce, maślance lub kefirze zmieszanym z kwaśną śmietaną (podstawa). Można wykorzystać do niej smak z gotowania kiełbasy lub boczku, dorzucić do smaku parę grzybków (nie za dużo), parę smalcowych skwarków lub nawet zesmażyć małą kiełbasę w kostkę. Liść laurowy, ziele angielskie i pieprz do smaku też jej nie zaszkodziły, ale wykorzystanie żurku raczej mija się z celem, bo główny smak to czosnek z ziemniakami plus obficie majeranek zakwaszone białą zalewą (bez mąki). Wydaje mi się, że różnice w zalewajkach wynikają od regionów z jakich pochodzimy i nikogo nie naprawiam, ale dzielę się trochę swoim przepisem. Zalewajka, ojo, jo, jo, jo...
Zamiast żuru, dodaję maślankę zagęszczoną łychą mąki. W mojej (a właściwie babcinej) wersji, zalewajka jest trochę łagodniejsza, ale też smaczliwie kwaskowata. Koniecznie, jak u Ciebie, delikatne skwareczki ze słoniny + zeszklona cebulka. Na wytopionym tłuszczu można przyrządzić jasną zasmażkę i całość dodać do potrawy, chyba że chcemy uszczknąć co nieco kalorii, wtedy rezygnujemy z tego sposobu. Najbardziej smakuje mi wersja wielkanocna (jak ją nazywam), czyli na wywarze z białej kiełbasy, oczywiście surowej. Kiedy się porządnie zaparzy i odda smak, wyjmuję ją z wywaru, a po lekkim przestudzeniu usuwam otoczkę i kroję w plastry - później wyląduje w zalewajce jako treściwa wkładka. I jeszcze słowo nt. ziemniaków. W wersji ekspresowej (jednogarnkowej) gotuję je Twoim sposobem. Jednak najczęściej przyrządzam puree, i okraszone dowolnie, podaję na oddzielnym talerzyku jako tzw. dobierak. Polecam.
Od kiedy zalewajke gotuje sie na buljonie???.Nigdy sie nie robilo gdyz to zupa jak moja babcia " mawiala dla bidokow" na piatek skwarki kawaleczki boczku ale nie zawiele
Witam Pana serdecznie . Zalewajka to zupa która zajmuje parę minut :) Wersja którą jadałam u dziadków na wsi była bardziej okrojona i jadali ja wszyscy rano bo z biedy nie było wyboru a zawsze to coś ciepłego można było zjeść . Wyglądało to tak.... Babcia rzucała na wrzącą wodę do sagana ziemniaki pokrojone w kostkę - dodała soli . Dziesięc minut potem wlewała zakwas z kamiennego garca który zawsze stał na piecu .Dalej gotowała przez 2 min a w miedzy czasie skwarzyła słonine pokrojoną w kostkę aby po zdjeciu sagana z ognia wlać słoninę z tłuszczem do srodka . To wszystko . Taka postna zupa była na stołach terazniejszego woj świetokrzyskiego codziennie rano dawno temu . Ja jadałam z odrobiną swojskiej śmietany . Pozdrawiam
Bardzo piękne wspomnienie, przecież w Zemście Cześnik mówi : "cóż, nie dacie dziś polewki ? " i chodzi tutaj o śniadanie , a Zemsta to tamte tereny. Tylko nie wiem czy zupę ze skwarkami można nazwać postną.
Ja też jestem mocno zaintrygowana tą teorią. No, dlaczego nie można?Po kilkudziesięciu latach mojej działalności w kuchni może dowiem się czegoś nowego?
Drogi Panie Kucharzyku ! O ile mi wiadomo to sa w polsce 3 podobne zupy rozniace sie od siebie znacznie nad czym wiekszosc z nas polakow sie nie zastanawia a szczegolnie jak oglada tak dzielnego propagatora polskiej kuchni jak Pan Wtorek....... nie ? ......a Pan Czwartek ...... ? ........tez nie ? Przepraszam Pan Sroda no ale dni tez do siebie podobne. 1 .Barszcz Bialy robimy na wywarze z bialej kielbasy lub innej wedliny parzonej przed spozyciem, na zakwasie z maki przennej z dodatkiem jajka jest to czysta zupa bez ziemniakow warzyw itp. 2 .Zurek jest juz inna zupa na zakwasie z maki zytnej, bogatrzym w smaku gdzie dodajemy podsmazony boczek lub wedline z cebula , ziemniaczka .... nie jest tak zawiesisty jak jego poprzednik bardziej kwasny i z nuta czosnkowa ktora pzebija sie z zakwasu. 3. Natomiast zalewajka to jeszcze inna innszosc. Pierwotna forma powstala z dodania smalcu do gotujacych sie ziemniakow w wodzie to byla szybka forma i syty zarazem posilek na ktorego przygotowanie nie trzeba bylo poswiecac czasu. Tak podsumowujac nie krytykuje Pana drogi Panie ale to co Pan tu na przedstawia to jest hybryda wszystkich 3 potraw w 1. Prosze pamietac tez o jednej waznej bardzo waznej domenie polskiej kuchni ktorej tradycje siegaja dalej niz 35 lat wstecz. Polska kuchnia jest bardzo ekonomiczna i czasochlonna, gotowanie danych potraw nigdy nie bralo sie z pomyslu.... a co dzisiaj jemy ?? Tylko z tego co moglismy jesc i jak modyfikowac nasz diete. Tu nalezy sie jakis przyklad dla niedowiarkow..... prosty z brzegu niedzielny rosol. Jak juz mielismy kure i warzywa i troche maki to bylo nas stac na wystawny obiad. Mielismy zupe rosol kurczaka ktorego mozna przygotowac na wiele sposobow oczywiscie juz po obgotowaniu np. potrawka w sosie rewelacja, obgotowane mieso mozna opiec ect. W poniedzalek moglismy na bazie rosolu przygotowac kilka innych zup ( pomidorowa, krupnik, grochowa, barszcz czerwony , ect), wywar uzyc do sosow i tak w nieskonczonosc..............oczywiscie bez przsady w koncu niedzielny obiad dla 3 lub 4 osobowej rodziny wyczerpie nasze fantazje i zasoby w 2 dni ale ale ale jest to zawsze cos o czym w dzisiajszych czasa sie nie pamieta zapomina lub z dobrobytu juz wszstkmi sie w glowach miesza. Prosze sie cofnac w glab polskiej wpanialej tradycji kuchni dla ubogich no bo przeciez zurek czy zalewajka to nie ma Panskie Szlacheckie stoly szla. Pozdrawiam Serdzecznie i Zycze dalszych Hybrydowych ekstarwagancji. Z uklonami Piotr
@@romualdulanowski8485 zabawne jest że gość nawet nie odpowiedział na tak wyczerpujący post. Odpisuje tylko na jakieś pochwalne krótkie teksty Ala " super panie Władku zalewajka"
@@Kamillo041285 miło się czytało ten komentarz i zgadzam się, że polska kuchnia to przede wszystkim wynikająca z tego co było dostępne. A i rosół kocham!
U mojej Babci zalewajka była piątkową zupą postną. Po obejrzeniu Pańskiego filmu podskoczył mi cholesterol 😜 Nie skorzystam z tego przepisu, ale brawo za entuzjazm! I proszę nie jeść tłuszczu wieprzowego, szczególnie na kolację 😉
Dla mnie i moich bliskich to połączenie jest zbyt mocne. Te przyprawy nie pasują jednocześnie do zup. Natomiast doskonałe są z warzywami np. W rybie po grecku. Jednak jeśli ktoś lubi to proszę dodawać. Smak to wielce subiektywne odczucie. Mój syn jadł wafle grzeski z wegetą!
Może to i smaczne, ale z zalewajką ma niewiele wspólnego. No, ale dzisiaj schabowe robi się z soczewicy to i tę zupę też można nazwać zalewajka:)
6 лет назад+3
Ciekawe bardzo, sprawdziłem 6 czy 7 źródeł w tym książki z lat 60, jednak widzę że to mało i jest jeszcze jedna wersja, jeśli można to prosiłbym o przepis.
Środa Gotuje proszę nie słuchać bzdur, bo pana zalewajka jest prawie jak oryginał. W podstawowym przepisie nie ma tylko grzybów, wywaru i majeranku, ponieważ była to zupa biedoty. No i czosnek daje się, ale już po wyłączeniu zupy, dosłownie ząbek nieduży. Moja babcia rocznik 1903 jest z regionu, skąd zalewajka się wywodzi i przepis ma Pan ok. Reszta, to przeróbki.
@@agatahogata5341 Zgadzam się wersja b. zbliżona do oryginału. To jest region częstochowsko-radomszczański. Podstawowa zalewajka jest na wodzie, bez grzybów , cebulę dodaje się w połówce, a słoninką się krasi na talerzu.
Denerwujace sa te zdrobnienia: ziemniaczki, zupki, smietanki, skwareczki itp. , a takze chaotyczny i troche sztuczny zachwyt nad kazdym drobiazgiem podczas gotowania. Wiecej spokoju i mniej slow... Ale potrawy rzeczywiscie przyrzadzane wspaniale.
5 лет назад
Dzięki za opinię, staram się nieco opanować, jednak jak wchodzę w gotowanie i coś zaczynam tworzyć, nakręca się I nie zauważam tego, potrzebuję reżysera ;)
Zwykly zurek moim zdaniem. Nigdy bym nie wpadl na nazwe zalewajka. Ja ziemniaki gotuje osobno, potem je rozgniatam, mieszam ze smazona cebulka i spowrotem lepie w takie kule o rozmiarze pyry. Zamiast sloniny mi smakuje kielbasa, ale ze sloninka na pewno tez jest super. No doslownie zwykly zurek domowy. Kazdy robi na wlasne sposoby i ma swoj patent i metody. Smietane nie pamietam czy dawalem do mojego zurku ale chyba nie bo zawsze sie boje ze sie zetnie na ser, bo zakwas z maki juz jest kwasny i wchodzi w reakcje ze smietana.
Były czasy, że do garnka wrzucano to co było, bo za dużo nie było. Teraz jest wszystko dostępne, więc nie wiem po co te insynuacje o luksusie. W swoim domu to sobie ugotuj na samej wodzie i też będziesz miał, jeśli tak chcesz się trzymać zasad.
No niestety to nie tak, ziemniaki nie kroi sie tak drobno, cebulke sie rumieni razem z slonina oraz grzyby noga byc rozne ale lesne, slonine z cebula wlewa sie na koncu do zupy aby w zupie za syczalo tak wyglada prawdziwa Kielecka zalewajka
Z rosołem to nie jest prawdziwa zalewajka. Powinno użyć się innej nazwy aby jasne było co jest zalewajką a co nią nie jest. Decydują o tym składniki. Cóż, to jest barszcz biały.
Zupa mojego dziecinstwa, z czasow wyjazdow do cioci na wies. U kuzynow po sasiedzku zawsze stal na piecu garnek z zakwasem i gotowali wielki sagan zalewajki wczesnie rano. Czlonkowie rodziny wstawali o roznych porach i kazdy, przed wyjsciem do pracy w gospodarstwie nalewal sobie miche zupy. A mnie ciocia wysylala z duzym kubkiem do babuni sasiadow.po zakwas. Gliniany garnek z domosym smalcem byl w domu zawsze. Zupa byla na wodzie, bez grzybow i cebuli, a juz na talerzu dodawalo sie lyche smalcu i smietane - kazdy sam, tyle, ile chcial. Delicja!
Moji RODZICE robili pyszną zalewajke. Za swojskiego białego barszczu. Nie mylić z żurem. Okraszona spyrka. Albo z kurkami. Smak mojego dzieciństwa.
moja mama robiła identyczną zalewajkę,jako dziecko nie chciałam jej jeść ze względu na cebulę.Teraz wpierdzielam,aż mi się uszy trzęsą:)
Moja babcia śmietanę, skwarki, koperek i pieprz dodawała już do zupy na talerzu. Zalewajka była zawsze na śniadanie. Do tego swój chlebek. To było w latach siedemdziesiatych.
Widzę, że tu każdy zna i ma swoją zalewajkę.
Moja jednak jest z krajanką ziemniaczaną, dużą ilością czosnku i majeranku, na serwatce, maślance lub kefirze zmieszanym z kwaśną śmietaną (podstawa). Można wykorzystać do niej smak z gotowania kiełbasy lub boczku, dorzucić do smaku parę grzybków (nie za dużo), parę smalcowych skwarków lub nawet zesmażyć małą kiełbasę w kostkę. Liść laurowy, ziele angielskie i pieprz do smaku też jej nie zaszkodziły, ale wykorzystanie żurku raczej mija się z celem, bo główny smak to czosnek z ziemniakami plus obficie majeranek zakwaszone białą zalewą (bez mąki).
Wydaje mi się, że różnice w zalewajkach wynikają od regionów z jakich pochodzimy i nikogo nie naprawiam, ale dzielę się trochę swoim przepisem.
Zalewajka, ojo, jo, jo, jo...
dokladnie... z kefirkiem, albo maslanka :)
Moja babcia robiła tak samo ale dodawała w sezonie kurki,uwielbiam 😍😍
Super masz te przepisy, aczkolwiek niezwykle kaloryczne. Ogladam Ciebie od kilku lat i z modyfikacjami stosuje czasami u siebie. Dzieki.
Kocham zalewajkę, króluje u nas w domu ponad 40 lat i jest to nasza ulubiona zupa.
prawdziwą zalewajkie robił tylko Franek Dolas!!! ale twoja tez super...👍👍👍
ZALEWAJKA - od razu film mi się przypomniał ;)
Ugotowałem.Pyszna.Dziękuję za przepis.Pozdrawiam serdecznie
Moja ulubiona zupa :) Moja mama dodaje też boczku i czasem kiełbasy
Świetny sposób dziś wypróbowałem i jestem pod wrażeniem.
Brawo Ty :)
Super przepis, dziękuję
U nas w domu była często a za czasów moich dziadków codziennie
Smaka mi zrobiles-uwielbiam zupy. Takie jak: zur, barszcz, leczo, grochowka itd.- rosol oczywiscie tez. Fajnie gotujesz i Pozdrawiam
Suppeneintopf
Moja babcia gotowała zalewajkę na kiełbasie- na koniec porządny kawałek zalewajkowej kiełbasy z chrzanem i starczało za obiad 2-daniowy :)
Podoba mi się :)
Zamiast żuru, dodaję maślankę zagęszczoną łychą mąki. W mojej (a właściwie babcinej) wersji, zalewajka jest trochę łagodniejsza, ale też smaczliwie kwaskowata. Koniecznie, jak u Ciebie, delikatne skwareczki ze słoniny + zeszklona cebulka. Na wytopionym tłuszczu można przyrządzić jasną zasmażkę i całość dodać do potrawy, chyba że chcemy uszczknąć co nieco kalorii, wtedy rezygnujemy z tego sposobu. Najbardziej smakuje mi wersja wielkanocna (jak ją nazywam), czyli na wywarze z białej kiełbasy, oczywiście surowej. Kiedy się porządnie zaparzy i odda smak, wyjmuję ją z wywaru, a po lekkim przestudzeniu usuwam otoczkę i kroję w plastry - później wyląduje w zalewajce jako treściwa wkładka. I jeszcze słowo nt. ziemniaków. W wersji ekspresowej (jednogarnkowej) gotuję je Twoim sposobem. Jednak najczęściej przyrządzam puree, i okraszone dowolnie, podaję na oddzielnym talerzyku jako tzw. dobierak. Polecam.
4:27 Do zalewajki potrzebujemy zupę pokrojoną w niezbyt drobną kostkę... No się uśmiałem 😂
Nareszcie ktoś to zauważył. Gratulacje :)
Ja tez sie usmialam hahahahaha
Najlepsza zalewajka jakąkolwiek jadłem była w Nowym Mieście nad Pilicą bar Partyzant.
ZALEWAJKA NA BULIONIE xDDDD
Moja babka gdy to zobaczyła powiedziała "...weź wyłącz dziada...". Tak też zrobiłem.
🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Dokladnie, to lipa a jie zalewajka
Miała rację!Brawo dla Pana Babci!👍👏👏
4:28"do zalewajki potrzebujemy zupę"myślałem że cebulę ale ok! dzięki za pomysł i przepis!👍i subik leci!!! pozdrowienia!!!
😂
Moja ulubiona Z dziecinstwa na wedzonce najlepsza 👍😋
Moja babcia z okolic Opoczna gotowała nam zalewajkę codziennie rano na śniadanie.. ale to było z 40 lat temu.
jest pan bardzo pozytywny 🤩
Polecam Do Zalewajki malutkie Świerże Maslaki. Paluszki Lizac
Od kiedy zalewajke gotuje sie na buljonie???.Nigdy sie nie robilo gdyz to zupa jak moja babcia
" mawiala dla bidokow" na piatek skwarki kawaleczki boczku ale nie zawiele
Piątek na boczku 😀
Super super, kocham zalewajeczkę! Dzięki.
Witam Pana serdecznie . Zalewajka to zupa która zajmuje parę minut :) Wersja którą jadałam u dziadków na wsi była bardziej okrojona i jadali ja wszyscy rano bo z biedy nie było wyboru a zawsze to coś ciepłego można było zjeść . Wyglądało to tak.... Babcia rzucała na wrzącą wodę do sagana ziemniaki pokrojone w kostkę - dodała soli . Dziesięc minut potem wlewała zakwas z kamiennego garca który zawsze stał na piecu .Dalej gotowała przez 2 min a w miedzy czasie skwarzyła słonine pokrojoną w kostkę aby po zdjeciu sagana z ognia wlać słoninę z tłuszczem do srodka . To wszystko . Taka postna zupa była na stołach terazniejszego woj świetokrzyskiego codziennie rano dawno temu . Ja jadałam z odrobiną swojskiej śmietany . Pozdrawiam
Cudowne wspomnienia, jak mniemam :)
"Skwarzyła słoninę". Genialne. Chyba tylko w języku polskim można tworzyć takie idiomy. Kradnę :)
Bea Zab mniam,mniam to byly wspaniale czasy!!!!,I ten smak skwareczek!!!!!,pozdrawiam serdecznie!!!!
To jest żur
Bardzo piękne wspomnienie, przecież w Zemście Cześnik mówi : "cóż, nie dacie dziś polewki ? " i chodzi tutaj o śniadanie , a Zemsta to tamte tereny. Tylko nie wiem czy zupę ze skwarkami można nazwać postną.
taka prosta a wciąż ja uwielbiam, ja mam specjalnie zgrzewarkę foodSaver i rozdaje takie zupki znajomym
U nas dużo czosnku zawsze było 😍
Bardzo lubię Twoje filmy bo widzę i czuję pasję i radość. Ale królową zup jest przecież rosół :-)
tak tak rosół, dlatego specjalnie napisałem "wiejskich" :)
Słusznie, zwracam honor :-) Pozdrawiam.
Środa Gotuje Rosół na Wsi gotuje się jak jest kura chora, albo gospodarz jest chory :-) Pozdrawiam
Zalewajka to jest zupa zup,pyszna i lekka.
Zalewajko zup królowo, kto cię jada żyje zdrowo.
:)
Jak rozpętałem drugą wojnę światową... Zalewajka!
Gość opowiada troszkę podobnie do Makłowicz 😄
Dobra robota:)
ja tam wolę pyszny solnik,śniegu niedawno było dużo nazbierałem i zamroziłem na zaś
Artur Chadaj ale sie swiateczna atmosfera zrobiła
U nas na wigilię zawsze była woda.... Ojciec już dwa dni wcześniej zbierał śnieg do miednicy....
Żółty najlepszy!!!
Ale podjemy!
Ja nadal robię zalewaje z boczkiem i kiełbasą 😊 pychota
Wszystko super ale filmik za długi zdecydowanie jak na tak prosta zupe.
Mistrzunio!
Robię bardzo często. Pyszna,treściwa zupa
Zalewajka tylko w Zagłębiu . Sam żur bez mąki, coś wędzonego, ziemniak, czosnek, trochę śmietany i koperek. To jest wtedy zalewajka !
Ile kucharzy tyle przepisów.
Dlaczego liść laurowy i ziele angielskie nigdy razem?
Ja też jestem mocno zaintrygowana tą teorią. No, dlaczego nie można?Po kilkudziesięciu latach mojej działalności w kuchni może dowiem się czegoś nowego?
ile wsi tyle zalewajek hihi
Fajny kanał.
Pozytywny kolo, no i jutro zalewajeczka na stole :)
Ale bogata ta zalewajka
Jak z prostej zupy, można zrobić coś tak zawiłego ?
☺️☺️☺️
pozdrawiam zupa moze byc smaczysta ale nie wiem co na to doktor zdrówko :D
Jak babcia mówi na smalcu to ma tak być.
Drogi Panie Kucharzyku ! O ile mi wiadomo to sa w polsce 3 podobne zupy rozniace sie od siebie znacznie nad czym wiekszosc z nas polakow sie nie zastanawia a szczegolnie jak oglada tak dzielnego propagatora polskiej kuchni jak Pan Wtorek....... nie ? ......a Pan Czwartek ...... ? ........tez nie ? Przepraszam Pan Sroda no ale dni tez do siebie podobne.
1 .Barszcz Bialy robimy na wywarze z bialej kielbasy lub innej wedliny parzonej przed spozyciem, na zakwasie z maki przennej z dodatkiem jajka jest to czysta zupa bez ziemniakow warzyw itp.
2 .Zurek jest juz inna zupa na zakwasie z maki zytnej, bogatrzym w smaku gdzie dodajemy podsmazony boczek lub wedline z cebula , ziemniaczka .... nie jest tak zawiesisty jak jego poprzednik bardziej kwasny i z nuta czosnkowa ktora pzebija sie z zakwasu.
3. Natomiast zalewajka to jeszcze inna innszosc. Pierwotna forma powstala z dodania smalcu do gotujacych sie ziemniakow w wodzie to byla szybka forma i syty zarazem posilek na ktorego przygotowanie nie trzeba bylo poswiecac czasu.
Tak podsumowujac nie krytykuje Pana drogi Panie ale to co Pan tu na przedstawia to jest hybryda wszystkich 3 potraw w 1. Prosze pamietac tez o jednej waznej bardzo waznej domenie polskiej kuchni ktorej tradycje siegaja dalej niz 35 lat wstecz. Polska kuchnia jest bardzo ekonomiczna i czasochlonna, gotowanie danych potraw nigdy nie bralo sie z pomyslu.... a co dzisiaj jemy ?? Tylko z tego co moglismy jesc i jak modyfikowac nasz diete. Tu nalezy sie jakis przyklad dla niedowiarkow..... prosty z brzegu niedzielny rosol. Jak juz mielismy kure i warzywa i troche maki to bylo nas stac na wystawny obiad. Mielismy zupe rosol kurczaka ktorego mozna przygotowac na wiele sposobow oczywiscie juz po obgotowaniu np. potrawka w sosie rewelacja, obgotowane mieso mozna opiec ect. W poniedzalek moglismy na bazie rosolu przygotowac kilka innych zup ( pomidorowa, krupnik, grochowa, barszcz czerwony , ect), wywar uzyc do sosow i tak w nieskonczonosc..............oczywiscie bez przsady w koncu niedzielny obiad dla 3 lub 4 osobowej rodziny wyczerpie nasze fantazje i zasoby w 2 dni ale ale ale jest to zawsze cos o czym w dzisiajszych czasa sie nie pamieta zapomina lub z dobrobytu juz wszstkmi sie w glowach miesza.
Prosze sie cofnac w glab polskiej wpanialej tradycji kuchni dla ubogich no bo przeciez zurek czy zalewajka to nie ma Panskie
Szlacheckie stoly szla.
Pozdrawiam Serdzecznie i Zycze dalszych Hybrydowych ekstarwagancji.
Z uklonami Piotr
Czy mogę Panu postawić setkę?
Jakaś literatura do polecenia by poszerzyć swoją wiedzę o polskiej kuchni? Zlituj się Pan!
Masz u mnie flaszkę chciałem napisać coś podobnego zalewajkę można zakwasić maślanką jesteś szef
@@romualdulanowski8485 zabawne jest że gość nawet nie odpowiedział na tak wyczerpujący post. Odpisuje tylko na jakieś pochwalne krótkie teksty Ala " super panie Władku zalewajka"
@@Kamillo041285 miło się czytało ten komentarz i zgadzam się, że polska kuchnia to przede wszystkim wynikająca z tego co było dostępne. A i rosół kocham!
"no i ta zupe kroimy w drobna kostke" super
Widać zupa też che być krojona
U mojej Babci zalewajka była piątkową zupą postną. Po obejrzeniu Pańskiego filmu podskoczył mi cholesterol 😜
Nie skorzystam z tego przepisu, ale brawo za entuzjazm! I proszę nie jeść tłuszczu wieprzowego, szczególnie na kolację 😉
Ale mnie ubawiłeś tym gotowaniem ziemniaków do momentu gdy "będą miały zaokrąglone rogi". Pomyliła Ci się kuchnia z kabaretem.
"Jak się skończy wojna, wrócę do domu, ugotuję garnek zalewajki i...wywalę za okno!" ;)
Najlepsze prawdziwki sa na ul.Wiejskiej!
Jadłam za dziecka u babci, znana w woj.łodzkim.
witam,czy moge prosic o przepis na panski zakwas,dziekujei pozdrawiam.
Proszę bardzo ruclips.net/video/u7Che2vpGVQ/видео.html
@ bardzo dziekuje, bo ja prubowalam z maki zwyklej bialej i po 3dniach byl o wyrzucenia bo smierdzial niesamowicie.
Dlaczego liść laurowy nigdy z zielem?
Dla mnie i moich bliskich to połączenie jest zbyt mocne. Te przyprawy nie pasują jednocześnie do zup. Natomiast doskonałe są z warzywami np. W rybie po grecku. Jednak jeśli ktoś lubi to proszę dodawać. Smak to wielce subiektywne odczucie. Mój syn jadł wafle grzeski z wegetą!
Na taki garnek zupy jak na filmie ja zawsze daję ze 4 liście laurowe i 5-6 ziaren ziela angielskiego.
@AdamSetEnoch Ja tez nie dodaje tych obu przypraw do zupy razem,pozatym nie dodaje ich do kazdej zupy.W niektorych po prostu "zabijaja"inne smaki
Zajebiście, ale mów normalnie w przyszłości bo rzucę czymś w TV następnym razem. Ogólnie spoczko ;-)
Jeszcze dodać kawałki wędzonej kiełbaski i zupa będzie genialna
A gdzie jajko ??
Moi rodzice codziennie gotowali zalewajke ja też gotuję
Zalewajka bez dużej ilości czosnku? To nie zalewajka, moja babcia w grobie się przewraca😢
Co kraj to obyczaj, o czosnek chodzi, nie o babcię :)
A niby dlaczego nie wolno liści laurowych z ziarnami ziela ang razem ?
Może to i smaczne, ale z zalewajką ma niewiele wspólnego. No, ale dzisiaj schabowe robi się z soczewicy to i tę zupę też można nazwać zalewajka:)
Ciekawe bardzo, sprawdziłem 6 czy 7 źródeł w tym książki z lat 60, jednak widzę że to mało i jest jeszcze jedna wersja, jeśli można to prosiłbym o przepis.
Środa Gotuje proszę nie słuchać bzdur, bo pana zalewajka jest prawie jak oryginał. W podstawowym przepisie nie ma tylko grzybów, wywaru i majeranku, ponieważ była to zupa biedoty. No i czosnek daje się, ale już po wyłączeniu zupy, dosłownie ząbek nieduży. Moja babcia rocznik 1903 jest z regionu, skąd zalewajka się wywodzi i przepis ma Pan ok. Reszta, to przeróbki.
Kolega ma rację to nie jest zalewajka.
@@agatahogata5341 Zgadzam się wersja b. zbliżona do oryginału. To jest region częstochowsko-radomszczański. Podstawowa zalewajka jest na wodzie, bez grzybów , cebulę dodaje się w połówce, a słoninką się krasi na talerzu.
Iwona P o tak, dokładnie ten region😃
No ale niestety mądrale twierdzą, że znają najlepszy przepis i " najmojszy"😉
Wszystko fajnie tylko dlaczego Pan się musi stylizować na p. Makłowicza? Własny styl jest lepszy.
Uwierz mi, nie robię tego celowo, wiele osób mi to mówi, a ja nawet nie oglądałem wielu programów Pana Roberta.
Denerwujace sa te zdrobnienia: ziemniaczki, zupki, smietanki, skwareczki itp. , a takze chaotyczny i troche sztuczny zachwyt nad kazdym drobiazgiem podczas gotowania. Wiecej spokoju i mniej slow... Ale potrawy rzeczywiscie przyrzadzane wspaniale.
Dzięki za opinię, staram się nieco opanować, jednak jak wchodzę w gotowanie i coś zaczynam tworzyć, nakręca się I nie zauważam tego, potrzebuję reżysera ;)
Ty sadysto !!! ZALEWAAAAAAAJKA - nie wiem, czy to poezja, czy stan umysłu ?
Tradycyjnoe lodzka zupa 😉
gdzie na śląsku a nie w wielkopolsce
Panie Kochany, za zalewajkę na bulionie ,to byś w Łodzi za jaja na latarni wisiał. To co zrobiłeś to jest jakiś wynalazek!
t
Maklowicz II. Pozdro
To mialbyc przepis a jest opowiesc o zupie. Ide szukac przepisu.
Może przepis jest na srodagotuje.pl, a jak nie to zaraz będzie
Od razu przypomniał mi się klasyk "Jak rozpętałałem drugą wojnę światową" 😂 kto wie o co chodzi??
Zaaaaaalllleeeeeewaaaaaajkaaaaaaaaaa mmmmmmmmmmmmmmmm :D
Zalewajka tylko na kielbasce😊✌🏻✌🏻👍👍👍👍👍👍✌🏻✌🏻😊🤤🤤
Grzyby to się raczej nie ugotują w 15 minut
Wszystko trwało 25 minut, potem jeszcze zupa stała 10 minut, więc są ok
No to wierzę! Grzyby suszone zwykle gotuję dłużej, stąd wątpliwości. Pozdrawiam :)
No ! może gdyby były namoczone...
Pychota 😊
Niespełniony Makłowicz...w głosie to słychać,jak robi pan z siebie nie siebie.buhaha
Kurcze, wiele osób to pisze, jednak ja nikogo nie naśladuje. Jak by P. Makłowicz był po mnie ty by mówili: niespełniony Środa :p
Pamiętam babcia robiła oj pyszna ta zupa
Zupę...pokrojona:):)
Zupa woda. Chcialabym byc zurkiem.
Proszę unikać zdrobnień, bo to infantylizm. Zupka, cebulka, ziemniaczki...
Ok
Jak dla mnie nie ma w tym nic złego, nie bylo w tym jakieś przesady
Ja dodaję koniecznie koperek i jajka na twardo.
No to jak? Żur czy barszcz.
Nie wiem o co chodzi, ale żur :p
U mnie w domu rodzinym sie gotowalo cale zycie przepraszam brak marchewki
To wersja bogata. Na wsiach w Galicji czy na Polasiu nie było w komorze bulionu a jeszcze wołowego???
Skwarki i tylko! Grzybek opcjonalnie.
"Ziele angielskie i liść laurowy, ale nigdy razem". Ty chyba nie jesteś z Polski. Każda polska zupa wymaga tych dwóch ziół.
Gryzą się, są zbyt aromatyczne, takie połączenie jest dla hardkorowych kosów :)))
@ Nic się nie gryzie. Zupa jest wtedy aromatyczniejsza.
Podstawa przypraw do zup polonez na dwie pary sól i pieprz, ziele angielske i liść laurowy typowy Polski sznyt
Zwykly zurek moim zdaniem. Nigdy bym nie wpadl na nazwe zalewajka. Ja ziemniaki gotuje osobno, potem je rozgniatam, mieszam ze smazona cebulka i spowrotem lepie w takie kule o rozmiarze pyry. Zamiast sloniny mi smakuje kielbasa, ale ze sloninka na pewno tez jest super. No doslownie zwykly zurek domowy. Kazdy robi na wlasne sposoby i ma swoj patent i metody. Smietane nie pamietam czy dawalem do mojego zurku ale chyba nie bo zawsze sie boje ze sie zetnie na ser, bo zakwas z maki juz jest kwasny i wchodzi w reakcje ze smietana.
Ale jestes przysto
Widzę tu wpływy Makłowicza
Ktoś go musi zastąpić :P
Zbyt dużo luksusu.Zalewajka to zupa biedoty nie wzbogacana takimi składnikami jak proponujesz.
Ile domów tyle zalewajek, tak bym to powiedział :)
Były czasy, że do garnka wrzucano to co było, bo za dużo nie było. Teraz jest wszystko dostępne, więc nie wiem po co te insynuacje o luksusie. W swoim domu to sobie ugotuj na samej wodzie i też będziesz miał, jeśli tak chcesz się trzymać zasad.
No niestety to nie tak, ziemniaki nie kroi sie tak drobno, cebulke sie rumieni razem z slonina oraz grzyby noga byc rozne ale lesne, slonine z cebula wlewa sie na koncu do zupy aby w zupie za syczalo tak wyglada prawdziwa Kielecka zalewajka
Z rosołem to nie jest prawdziwa zalewajka. Powinno użyć się innej nazwy aby jasne było co jest zalewajką a co nią nie jest. Decydują o tym składniki. Cóż, to jest barszcz biały.
Barszcz robi się z mąki pszennej. A żur proszę Pana z żytniej. Do są 2 różne rzeczy.
Przepis na domowy żur
Zalewajka -zalewa jajka chłopie,bez jajek to nie zalewajka!
To jest żeńska zalewajka
przepis super ale proponuje zmienic chochle do mieszania na drewniana czarny plastik jest wysoce toksyczny
A ja cały czas mam nadzieję, że w naszym Państwie obowiązują jakieś normy. ;)
To nie ma wiele wspolnego z prawdziwa zalewajka
niechce mi sie komentowac
Jak Makłowicz