Ochrona powrotu kotła przez CWU

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024

Комментарии • 44

  • @kornelcar1
    @kornelcar1 8 месяцев назад +4

    Dzięki Romku są wszystkie porady i informacje . I życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku

  • @krystianbugaa7030
    @krystianbugaa7030 8 месяцев назад +5

    Witam. Mam ten sam pięć i podobna instalacje ale bez 3 pompy. Od 5 lat jako ochrony używam pompę CWU i nie montowalbym 3 pompy. Szkoda kasy na pompę i energię. Oczywiście zależy to od długości instalacji CWU.

  • @kornelcar1
    @kornelcar1 8 месяцев назад +3

    No tak jak zawsze bardzo ważne informacje. U mnie instalatorzy zamontowali czujnik na powrocie CWU. Ale dzięki Romkowi po na którymś z wczesniejszych nagranych filmików podpatrzylem prawidłowe polozenie czujnika. Polecam ochrone powrotu przez CWU u mnie sprawdza sie znakomicie. Zalety caly dzie ciepla woda rodzina zadowolona bo o każdej porze można brać prysznic😅 i stabilna praca kociołka. U mnie pompa pracuje cyklicznie sprawdza się to dobrze przy bardzo dużym spadku temp CWU. Nie obciąża to bardzo kociołka tylko pomału dogrzewa. Przy ciągłej pracy duzy pobór cieplej wody U mnie powodowało gwałtowna reakcje kotla. Duży wzrost spalania otwarcie zaworu 4d itd. Jescze można dodać gdzieś wyczytałem że dlugo utrzymująca ciepła ok 50 stopni woda w bojlerze powoduje występowanie niehigienicznych bakterii które gina w temperaturze ok 60 -70 stopni jestem ciekawy opini na te temat innych użytkowników

    • @romjarj9304
      @romjarj9304  8 месяцев назад +1

      Po takim wwpisie jeszcze sam odstawię swoją 3 pompę 😀 Ale naprawdę ciekawe rozwiązanie. 👍Jeśli ktoś w rodzinie dużo korzysta z cwu przez cały dzień to może być lepsze od 3 pompy 🤔

    • @PabloEG1
      @PabloEG1 8 месяцев назад +1

      @@romjarj9304 Jestem ciekaw czy faktycznie duże są różnice w spalaniu między grzaniem wody non stop a z ustawieniem bardzo dużej histerezy jak się zaleca. A minus takiego nastawienia jest niewątpliwy, bo woda jest coraz zimniejsza i trzeba wachlować inaczej kranem, spada komfort. Po drugie taka woda w CWU powinna mieć minimum 60 stopni ze względów zdrowotnych. Do tego jeżeli CWU spadnie o 10 stopni to i tak trzeba tą energię włożyć. Ciągłe grzanie CWU moim zdaniem powoduje bardziej stałe parametry pracy kotła. Bo powrót na CWU będzie chodził 24h/7, jeżeli mamy niskotemperaturowe ogrzewanie, nie ma co się oszukiwać. Do kolegi wyżej. Właśnie najgorsza jest woda, która ma tendencje do zastania i tak jak mówisz temp. 25-45 stopni jest najgorsza. Im wyżej to bakteria coraz gorzej się czuje. Dodam, że znajomy na PLUMie ma odkażanie CWU po przez zaplanowanie podgrzania CWU do 70 stopni. A dodam, że w erze oszczędzania i tych nieszczęsnych pomp ciepła właśnie cwu ma 40-45 stopni... Żeby było śmieszniej legionelle w domu można zabić przez wychłodzenie boilera wodą z sieci ; -)

    • @romjarj9304
      @romjarj9304  8 месяцев назад

      @PabloEG1 Jeszcze sobie to dzisiaj testuję. Specjalnie więcej to nie zużywa opału. Ta lgionella to ciekawy temat do przemyślenia 👍

  • @golfcztery3145
    @golfcztery3145 8 месяцев назад +2

    Witam jak zwykle Super materiał na pewno wielu użytkowników z tego skorzysta przy okazji wszystkiego dobrego w 2024 roku aby był lepszy i opał tańszy Pozdrawiam Maciek

    • @romjarj9304
      @romjarj9304  8 месяцев назад +1

      Oczywiście Szczęśliwego Nowego Roku 🥂🍾

  • @adamfiat862
    @adamfiat862 8 месяцев назад +1

    Kolejny bardzo ciekawy i przydatny materiał 👍
    W jednym z poprzednich pana filmów pożaliłem się że przegrzewa mi się woda w bojlerze mimo mniejszych nastawień na sterowniku, a mam właśnie taki układ z ochroną powrotu przez pompę CWU i wszystko już się wyjaśniło.
    Bardzo dziękuję za ten materiał i pozdrawiam serdecznie 🤚

    • @romjarj9304
      @romjarj9304  8 месяцев назад +1

      Pamiętam. I też to było inspiracją żeby o tym skromnie powiedzieć 👍

  • @Auto255
    @Auto255 8 месяцев назад +1

    Cześć Romek, najlepszego w nowym roku, tydzień leciałem na ecoalu,bo po gruntownym czyszczenia pieca,i szok,wcześniej ci pisałem,o niebo lepiej spalanie opału, a teraz czyszczenie leci dziennie śmiatkiem, góra i boczne ścianki, kiedyś czyściłem te boczne ścianki co tydzień, warto dziennie pozamiatać.
    Od godziny 13 leci na ręcznym automatycznym, to dopiero bajka, w podajniku zeszło może 4 kg,przez 9 godzin, i warto dziennie czyścić kociołek raz dziennie chociaż smiatkiem.
    Pozdrawiam Wojciech, rybnik.

    • @romjarj9304
      @romjarj9304  8 месяцев назад

      Wszystkiego dobrego w Nowym Roku. Czystość to podstawa. Pozwól kiedyś aby wypalić do dna zbiornik i zobaczyć czy w rurze podajnika nie zalega za dużo pyłu węglowego 👍

    • @Auto255
      @Auto255 8 месяцев назад +1

      @@romjarj9304 no Romek powiem ci szczerze że przed sezonym, podajnik był pusty zodnego pyłu nie było.

  • @PabloEG1
    @PabloEG1 8 месяцев назад +1

    Tak samo musiałem rozwiązać ochronę powrotu przez CWU. Całe szczęście rurki do CWU mam w styropianie. Działa jak pompa obiegowa. Woda się grzeje cały czas. Sam sobie do tego doszedłem, po tym jak mi zostawił instalator powrót 35 stopni. W każdym bądz razie działa ; -) Jak ktoś nie ma opcji ochrony powrotu to trzeba oszukać tak nastawę grzania CWU, żeby nigdy nie mogło dojść do zadanej temperatury. Ja tak musiałem zrobić. Pozdro.

    • @diavoleycnc8971
      @diavoleycnc8971 7 месяцев назад

      A czy to nie jest teraz tak ,że piec "widzi" ze nie może dobić temperatury na CWU i wchodzi na wieksza moc co równa się wiekszemu spalaniu?

    • @romjarj9304
      @romjarj9304  7 месяцев назад

      Nie. Cwu nie osiągnie większej temp jak kocioł więc w pewnym momencie nie będzie miał co gonić.

    • @diavoleycnc8971
      @diavoleycnc8971 7 месяцев назад

      @@romjarj9304 czyli czujnik CWU dać na powrót żeby pompa się wyłączyła czy lepiej żeby szła cały czas np. Przez wyciągnięcie czujnika z bojlera lub zadanie temperatura nie osiągalnej np.70 stopni?

    • @romjarj9304
      @romjarj9304  7 месяцев назад

      @diavoleycnc8971 jaki masz sterownik? Czujnik CWÙ jest na swoim miejscu a na powrocie powinien być dodatkowy czujnik.

    • @diavoleycnc8971
      @diavoleycnc8971 7 месяцев назад

      @@romjarj9304 mam piec z innej firmy,ale chodzi o sam algorytm pieca, one są ustawione tak by osiągnąć temperature zaczynając od możliwie najniższej wartości, mocy modulacji np od 50% i w momencie gdy piec "widzi" ,że na aktualnej mocy ma problem z dogrzaniem CWU wówczas wchodzi na wyższa moc, chodzi o moment w którym piec pracuje ,wiadomo że gdy zagrzeje kocioł to spalanie się wyłącza, ale osiaga w momencie trybu modulacji większą moc bo chce dogrzać CWU w tym momencie,a czujnik ciągle wysyła sygnał, że jest niedobita wartość ustalona. Dlatego moje pytanie brzmi czy ustawiasz CWU żeby się wyłączyła? W moim sterowniku nie ma możliwości wybrania pompy cwu jako ochrona powrotu, mogę tylko oszukać czujnik lub zadać wieksza temperature lub jeszcze fizycznie przepiąć kabel pompy w module i wpiąć jako przewalowa lub CO2. Podejrzewam ,że teraz Twój piec pali więcej na powrocie przez CWU niż jak była pompa przewalowa,na powrocie.

  • @e-mka
    @e-mka 8 месяцев назад +1

    Wykresy jak ekg u człowieka

  • @trustnoone3864
    @trustnoone3864 8 месяцев назад +1

    Polecam stworzyć sobie swoje wykresy.
    Korzystanie z tego domyślnego jest niewygodne - wszystko na raz wyświetlone.
    Druga sprawa, to opcja lupy.
    Mówisz, że ci się zlewa, a wystarczy zaznaczyć fragment, który cię interesuje i cyk na całym ekranie mam tylko ten wycinek.

    • @romjarj9304
      @romjarj9304  8 месяцев назад +1

      Ciekawe. Przyglądnę się bliżej tematowi 👍

    • @trustnoone3864
      @trustnoone3864 8 месяцев назад +1

      @@romjarj9304
      Może sobie tworzyć dowolne wykresy. Dowolne dane, kolory, zakresy osi lewej i prawej. Różne grubości linii.

    • @romjarj9304
      @romjarj9304  8 месяцев назад +1

      @trustnoone3864 Nie poznałem tych metod do tej pory. Sam też nie jestem w stanie tego ogarnąć. Dzięki za ciekawą podpowiedź. Może to zobrazuję albo sam to zrobisz i wspólnie to pokażemy 👍

    • @Dario-coswymyslimy-cv4tj
      @Dario-coswymyslimy-cv4tj 8 месяцев назад

      @@romjarj9304 ja proponuję klikać na górze wykresów w poszczególne parametry. Klikając wyłączamy dany parametr i reszta jest bardziej widoczna. Pozdrawiam i wszystkiego dobrego i ciepłego w nowym roku 🙂 najwięcej widoczności daje wyłączenie temperatury spalin

  • @Briseis683
    @Briseis683 5 месяцев назад

    Czy lepiej zrobić ochronę powrotu przez CWU czy dodatkowy zawór ATV?

    • @romjarj9304
      @romjarj9304  5 месяцев назад

      Najlepiej dołożyć 3 pompę w układzie kotłowym by pas. Przez CWU ładnie stabilizuje pracę kotła ale daje zbyt gorącą wodę użytkową. Co do ATV się nie wypowiem. Proste rozwiązanie ale nie miałem takiego przypadku.

    • @Briseis683
      @Briseis683 5 месяцев назад

      @@romjarj9304 jestem na etapie przerabiania kotłowni. Hydraulik właśnie poleca kociol Ogniwo i ochronę przez CWU. Cieplejsza wodą to nie problem. Czy wzrost spalania będzie mocno zauważalny?

    • @romjarj9304
      @romjarj9304  5 месяцев назад

      @mulder1409 Raczej niezauważalny ale 3 pompa w perspektywie czasu kosztuje mniej. Warto to rozważyć.. Wówczas można wybrać więcej opcji. Nie namawiam.

  • @Rafa-lc1mp
    @Rafa-lc1mp 6 месяцев назад

    Witam, ja mam pewien problem, może mi coś podpowiesz... Mam zwykły kopciuch Ogniwa z jednym obiegiem z pompą, bojler jest wpięty w łazience jak zwykły grzejnik, w lecie zamykamy zaworami linie idące na pokoje i grzejemy tylko wodę. Teraz chcemy założyć piec na pellet i przydałaby się ochrona pieca. Ale jak to zrobić prosto? Mój monter powiedział, że jak założymy zawór 4-drożny i piec pójdzie na 55 stopni to zawór będzie puszczał na bojler ok. 40, bo resztę pójdzie na ochronę i będziemy mieli nie za ciepłą wodę w bojlerze...

    • @romjarj9304
      @romjarj9304  6 месяцев назад

      Monter powiedział dobrze. Musi być założona dodatkowa pompa do ochrony powrotu w układzie bybas. Idealnie by było gdybyście zabudowali sprzęgło z 2 obiegami.
      ruclips.net/video/eEzv9WQxf4k/видео.htmlsi=QaaHKXs1do4A8Iac

    • @Rafa-lc1mp
      @Rafa-lc1mp 6 месяцев назад

      @@romjarj9304 Nie mamy za bardzo jak zrobić oddzielnego obiegu na CWU, bo musielibyśmy przerabiać całą łazienkę. A jak zrobi się taki bypass z pompką to czy trzeba wtedy zakładać zawór 4D?

    • @romjarj9304
      @romjarj9304  6 месяцев назад

      Ddo nowego kotła raczej trzeba dać zawór mieszajacy 4D lub 3D mimo wszystko. Wymieniając kocioł należy koniecznie zrobić pompę kotłową do ochrony powrotu oraz od razu przygotować zawory pod CWÙ. Zwykle da się poprowadzić w laziekach rurki PEX przez komin wentylacyjny. Ale zawór mieszajacy powinien być.

    • @Rafa-lc1mp
      @Rafa-lc1mp 6 месяцев назад

      @@romjarj9304 Dziękuję za informacje

    • @Rafa-lc1mp
      @Rafa-lc1mp 5 месяцев назад

      Nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz... Jak przy mojej instalacji ogrzewać ciepłą wodę w bojlerze? Nie będę miał oddzielnej pompy na CWU, mogę jedynie pozamykać pozostałe linie na dom, zostanie linia na łazienkę. Jak piec będzie się włączał i wyłączał jeśli nie będzie miał żadnego sterowania ani pompą CWU, ani czujnikiem temperatury z bojlera (bo ich nie będzie)? Jak piec się będzie zachowywał?