Bardzo dziękuję za dużo ciekawego info oraz danych, odniosę się, z perspektywy osoby mieszkającej w Dublinie od 20 lat, pracującej w sprzedaży, gastronomii i w tech na chwilę obecną. Problem imigracji występuje oczywiście, ale nie wynika on tak do końca z samego faktu imigracji, nie miałem nigdy problemów bądź prześladowany na tle skąd pochodzę. Ale, zaznaczam zapewne jak i w Polsce tak i w Irlandii, problem występują. Ogóle nastroje anty imigracyjne nasiliły się w ostatnich dwóch latach najbardziej, na chwilę obecną bardzo widoczne są wszędzie namioty, bardzo często w których śpią osoby pochodzenia Afrykańskiego, bądź Arabskiego, wnioskuję po wyglądzie oraz języku. Irlandia wspuscila bardzo dużo azylantów, nie zapewniając im zawsze zakwaterowanie. Osobiście sam mieszkałem, naprzeciw biura przekształconego właśnie w taki dom azylantów, gdzie miały miejsce liczne prostrate, dlaczego, osoby protestujące twierdziły że przekazano im informacje że są to Ukrainy uciekający przed wojną, matki z dziećmi, prawda okazała się inny, były to osoby pochodzenia arabskiego, oraz napewno, sprawdziłem gruzińskiego. I sytuacja mocno oburza Irlandczyków ze względu na to jak podałeś, jest 14 tys bezdomnych, w tym wielu Irlandczyków którzy są mocno uzależnieni od narkotyków ( bardzo duży problem w Dublinie )
Dlatego nie podoba mi się oskarżanie irlandczuków o bycie anty imigracji. Przez 10 lat życia w Irlandii nie spotkałam się z tym osobiście. Problem jest brak rzetelnej polityki imigracyjnej
Ogólnie mi się wydaje, że te anty imigranckie protesty/nastroje w Irlandii pokrywają się z tym co jest w całej Europie. Przecież nawet w Polsce są tego typu narracje mimo relatywnie mniejszej skali w naszym kraju
Pozdrawiam ze slonecznego (dzis) Limerick. Niestety to irlandzkie bogactwo to tak raczej na papierze, nie przeklada sie to na budownictwo, infrastrukture, sluzbe zdrowia i jeszcze mozna by wyliczac...
Z perspektywy osoby mieszkającej w Dublinie, posiadającej samochód muszę się nie zgodzić, budownictwo wystrzeliło mocno na samym East Wall- dzielnicy Dublina buduje się osiedle 700 apartamentów.
Z perspektywy Navan, nowy dom 3 sypialnie za 350k? Domki jeden na drugim ciasno patologicznie. Gdzie dostępne z domu, parki transport publiczny żabki? Wszystko budowane jak najniższym kosztem z minimalną infrastruktura. A to i tak dosyć nowoczesne podejście! Starsze osiedla często to jeszcze większy dramat. Przechadzka prze polskie miasta to przy Dublinie jak wycieczka na inny kontynent mimo że jeszcze dużo jest do zrobienia. Fakt, że można dobrze zarobić i żyć bez stresu ale coś za coś.
Aktualnie tu za....dalam w serwisie samochodowym od siedmiu lat a obecnie za siedem stów za tydzień , szału nie ma , luksusu nie widać a jedynie co można potwierdzić to to że ludzie rzeczywiście jakby sympatyczniejsi , drogi lokalne to porażka ale kraina piękna i nie należy się spodziewać gorących pór letnich ale za to zimą nie jest aż tak zimno . Za tydzien przylatuje do mnie syn z dziewczyną i pojedziemy do Glendalouh i innych miejsc ciekawych , pozdrawiam
BARDZO CIEKAWY ODCINEK! Wielkie dzięki za jego nagranie i opublikowanie. Trochę szokujący jest ten mechanizm bogacenie się Irlandii, który najsłabszych wypycha poza nawias, a patologicznym poglądom społecznym daje doskonały rezerwuar rozwojowy. Dodatkowo nie można zapomnieć, że zbyt gwałtowne procesy imigracyjne nie są dobre dla więzi społecznych.
Irlandia to nie Skandynawia. Irlandzki dobrobyt nie jest wypracowany, a Irlandczycy przeskoczyli z nędzy do dobrobytu zbyt szybko w wyniku manipulacji systemem podatkowym. Taki skok ma skutki.
@@MrTekeshiDobrobyt z ropy naftowej. Wielka Brytania szybko sprzedała i pieniądze poszły na doraźną konsumpcję, nie mówiąc już o Wenezueli. Mądre wykorzystanie tego co daje natura to też praca.
@@piotrkuhiwczak To było pytanie retoryczne. Schemat podobny nafta im spadła z nieba ja Irlandii korporacje. Schemat podobny, Duza bieda --> bogactwo. A że jedni i drudze mieli na to pomysł to wiadomo, bez tego by sie nie udalo.
komu brakuje ? znasz kogos kto ma zawod i problem z mieszkaniem ? Bo ja nie, a poznalem tu mnostwo ludzi. Problem maja Ci co przyjechali robic za najnizsza stawke i sie dziwia, ze drogo. Tak samo jakbys przyjechal w Polsce do Warszawy pracowac za najnizsza krajowa, namiot nad wisla bo na pokoj nie zarobisz..
@@tomeknowicki2795 tutaj żeby mieszkać samodzielnie fakt jest drogo, ale wydaje 1/4 wypłaty na wynajem(1100€ 25m2 z osobnym wejściem i garażem 5min od Nenagh)w Polsce nie było tak kolorowo, a pracowałem pod ziemią więc trochę więcej jak średnia krajowa
Swietny material.Jesli chodzi o dodatkowe pieniadze ,ktora przyjala Irlandiia od Apple,juz Rzad Irlandzki oglosil ,ze ich nie wykorzysta w nowym budzecie.A przeciez takie sa ogromne potrzeby ,jak tanie mieszkania,sluzba zdrowia czy szkolnictwo.
Tu nie chodzi tylko o podatki dla firm. Mieszkam w Irlandii od 20 lat i ostatnio porównałem sobie podatek (plus te wszystkie ubezpieczenia itp.) jaki płacę tutaj, do tego jaki płaciłbym w Polsce. Tutaj 14,5 %, a w Polsce około 40%.. Nie mam pytań. Dziwi mnie trochę ta sprawa z brakiem mieszkań, bo pustostanów jest mnóstwo. Z racji pracy dużo jeżdziłem po Dublinie, Limerick etc i wszędzie jest mnósto opuszczonych domów. Domy do kompletnego remontu a ceny z kosmosu
Bo remont domu z lat 80-90 ale zamieszkanego czyli nie ruiny, to koszt 100k? I mówimy tu o średniej jakości masówce nie o luksusach. Wiem że Polak zrobi sobie taniej ale nie damy rady wszystkiego. Oni na wszystko muszą mieć papiery i certyfikaty co wcale nie idzie w parze z jakością ale za to podnosi cenę więc jest mało dostępne dla Kowalskiego. Bardziej zrujnowane domy to w zasadzie koszt budowy nowego bo począwszy od fundamentów te domy do niczego się nie nadają no może hodowli grzyba na płucach.
@robertk4706 gdzie Ty tyle płacisz, mieszkam tu prawie tyle co Ty. Ja płacę 20% i wszyscy moi znajomi, dopiero przy progu jakiś 30k płacisz 40 procent więc gdzie płacisz 13.5 procenta bo napewno nie w Irlandii. Nawet na samozatrudnieniu wychodzi około 40 procent na koniec roku. Chyba że jesteś na własnym i mówisz 13.5 wychodzi ci po tym czego nie wpisałeś do książek czytaj ukradłeś państwu. To wtedy Tak.
@@jacekwarmuz949 Masz rację, że najniższy próg podatkowy jest 20%, ale po odliczeniu tax credit wychodzi znacznie mniej. Ja po prostu policzyłem wszystkie potrącenia i wyszło, że to jest około 14% całości.
Powinno się zakazać posiadania mieszkań i domów przez podmioty gospodarcze. Ceny stałyby się przystępne z dnia na dzień. Domy i mieszkania są dla osób fizycznych i rodzin, nie dla biznesu.
Nie pomyślałeś że wtedy nie byłoby mieszkań na wynajem . Nie ma na świecie kraju w którym każdego byłoby stać na własne mieszkanie , część ludzi musi wynajmować.
@@kubaspeed1po pierwsze ceny mieszkań nie podbijane przez spekulacje spadłyby co sprawiłoby, że stałyby się przystępniejsze cenowo. Po drugie pozostałyby mieszkania wynajmowane przez osoby fizyczne. Po trzecie dla osób w naprawdę trudnej sytuacji samorządy powinny posiadać zasób mieszkań komunalnych. Dach nad głową jest zbyt fundamentalnym dobrem, by podlegać spekulacji sztucznie windujące jego ceny i dostępność dla zwykłych obywateli.
Nie wiem skad ty masz te informacje ale o Irlandii to chyba niewiele wiesz. Prąd droższy niż w Polsce o ile 10-15 %? Paliwo to samo drozsze o 15 % a zywnosc bardzo często jest tansza. Owoce warzywa przetwory. Tylko mięso jest droższe i nabiał ale lepszej jakości wiec cos za coś. Czynsze sa tez w podobnej cenie co w Polsce.
ciekawe ile wynosi średnia nauczycielska pensja i jak się ma do ceny wynajmu. Podejrzewam, że te irlandzkie 2/3 w Polsce może wyglądać jeszcze gorzej :)
Podałeś tu wiele ciekawych faktów, ale z Twoimi opiniami nie bardzo siė zgadzam. Nie rozumiem też jaką wartość "historyczno-kulturową" mają zdjęcia czyjegoś tyłka zapisane w icloud. Zapominasz, że te dane są regularnie usuwane.
Ludzie słusznie oburzaja się z powodu nierówności dochodowych, przecież tak samo było a może i jest W Polsce. Poza tym ludzie pracujący dla globalnych firm również potrzebują innych ludzi, którzy będą pracować na ich rzecz. Ktoś musi wynosić śmieci, reperować auta, konserwować kanalizację sieć elektryczną, pracować w kawiarni itd itd Jak oni mają ułożyć sobie życie jezeli wszystkie nieruchomości idą na airbnb??? W swoim odcinku o Nowym Jorku Peter Zeihan powiedział "people working in the service economy sector need other people who serve them."
W Irlandii największy problem jest z brakiem polityki wspierającej irlandczykow. Tak jest od dawna. Nawet w ich komediach się o tym mówi. Dlaczego nie rozpoczęła się budowa metra? Bo cena inwestycji już wzrosła x4. Szpital dziecięcy? Jeden z najdroższych w Europie i ledwo skończony. System wodociągowy…powodzenia. To jest kraj idealny dla nierobów. Dopóki są dodatki i pomoce i tacy ludzie nie wychodzą na ulice dopóty przekręty sa dalej. Budowa w Irlandii to już osobny stan umysłu. Osoby odpowiedzialne za rozwiazanie kryzysu mieszkalnego na tym zarabiają, więc wiadomo, że nie będą biednieć 😂
Mieszkałem w Irlandii 9 lat! I z tym bogactwem to nie przesadzajcie tam jest bieda! A jeśli chodzi o podatki od korporacji to oficjalnie jest około 12% a faktycznie po manipulacjach 0,1 %. Raj podatkowy!
Jest całkowity marazm w budownictwie, brak mieszkań czy domów na wynajem, a ceny są nieprawdopodobnie wysokie. Na dzień dzisiejszy, 26.09.2024 cena pojedynczego pokoju do wynajęcia na obrzeżach Dublina wynosi ok. 750 euro plus rachunki.
Widzę, że prowadzący nie do końca czuje realia, bo prawie 25 miliardów. EUR nadwyżki budżetowej to nie jest wcale jakaś oszałamiająca kwota. Oczywiście chwali się rządzącym Irlandią, że rok rocznie generują nadwyżki budżetowe, ale jeśli chodzi o wielkość kwot to na przeciwnym biegunie jest Polska, która w tym roku osiągnie deficyt na poziomie 260 miliardów PLN czyli jakieś 60 miliardów EUR, a na przyszły rok ta kwota wzrośnie do 300 miliardów PLN czyli jakiś 70 miliardów EUR. To pokazuje, że nadwyżka 25 miliardów EUR nie jest jakaś kosmiczną wartością, a Polska no cóż będzie bieda.
Dlaczego nie mozna przeznaczyc tej ogromnej nadwyzki na budownictwo socjalne? Maja rozwiazanie na rece i nie wiedza jak to zorganizowac? Niech pojada do Wiednia i sie dowiedza jak to moze funkcjonowac.
w irlandii bieda az piszczy, wszystko stare, sluzba zdrowia, mieszkalnictwo,szkolnictwo wszystko lezy, przemyslu nie ma wcale, drogi jak z 19-tego wieku, zero rozwoju i perspektyw...ale irlandczykom to nie przeszkadza, oni nie chca zmian...taka prowincja, w wiekszosci wies i mentalnosc tez taka zasciankowa.
Mentalnosc zasciankowa? No cóż taki kraj i taka kultura. Ludzie mili i otwarci. Jestem tu 8 lat i uwazam że jest tu ok. Pomijam kwestię znalezienia dachu nad głowę bo to jest tragedia...właśnie jestem na tym etapie po 8 latach pod jednym adresem. A co do biedy to jej nie widać.
Czyli Irlandia zarabia na całej UE. Tak naprawdę to my tracimy np. w Polsce gdzie wielkie korporacje płacą małe podatki. Oddają znikome procenty do Irlandzkiego budżetu a resztę zachowują dla siebie stając się jeszcze potężniejszymi. Jak jakakolwiek teraz firma z UE ma dogonić ich? A te 8,5 mld nadwyżki budżetowej czy te 13-14 mld powinni wydać na masowe budownictwo dla ludzi. Cześć na akademiki a część na tani wynajem z dojściem do własności. Na oko z 100-150k mieszkań mogliby wybudować spowodowałoby to mniejsze problemy społeczne. Pewnie tak nie zrobią bo tym na górze zależy na pompowaniu rynku nieruchomości kosztem biednych ludzi.
Tylko dopisz że to nie cała Irlandia zarabia ale wąska grupa elity typu rząd, prawnicy, biznesmeni etc. Tych pieniędzy nie zobaczyć w przestrzeni publicznej, zobaczysz natomiast narkomanów, dilerów, gangi, irish gypsies, obsikane ulice i tysiące nowych darmowych social houses dla tych którzy palcem w życiu nie kiwną.
Jak zawsze bardzo ciekawy felieton,dziękuję. Mam pytanie takie by zaspokoić ciekawość. Czy to co mówi Pan w filmach, opowiada Pan z głowy na podstawie przeczytanych informacji czy tam za kadrem ma Pan prompter i czyta wcześniej napisany przez siebie tekst?🤔
To jest skladowa czesc prawdy. Mozna rowniez na ten przyklad dorzucic przepisy regulujace zasady stawiania nowych domow. Doloz pandemie i rynek nieruchomosci ktorego produkt jest w znacznej mierze konsumowany przez inwestorow itd. Troche za szybko dotarlismy do konkluzji nie uwazasz ?
Część z nich była też zsyłana przez Brytyjczyków w charakterze niewolników. Ale fakt, powinni o tym pamiętać. Na początku XX wieku Irlandczycy byli dyskryminowani przez resztę społeczeństwa, przez co się izolowali we własnych społecznościach i to doprowadziło do powstania irlandzkiej mafii.
@@erwineisenstein4718 To nie prawactwo tylko gwóźdź w mózgu przez który komentujący nie spostrzegł tematu podtrzymywania kultury, którą się raczej kojarzy z konserwatyzmem/tradycjonalizmem. Obecnie ludzie identyfikujący się z prawicą robą karykaturę z idei i widzą wszędzie ideologię woke. No chyba, że mówi się o polskiej historii, wtedy próby zniszczenia polskiej kultury poprzez rusyfikację i inne represje w czasie zaborów i okupacji nie są już woke tudzież multikulti :))
Zawsze sie dziwiłem skąd Irlandia ma tak wysokie pkb nie mając żadnego przemysłu poza apple ,google ,facebook .Bedac zarazem panstwem socjalnym .Niestety przybysze z innych krajów płaca podatki na swiadczenia dla reszty kraju.
Już jebnelo w 2008 i na razie się nie zapowiada. Amerykanie wykupują ziemię, banki niechętnie udzielają pożyczek na domy. Generalnie jak się z boku spojrzy to niby ludzie bogaci a jak się ma znajomych irlandczyków to potrafią się czasem otworzyć i ponarzekać.
Ciekawy odcinek ale trochę dużo tematów na raz. Kwestia hejtu wobec migrantów mam wrażenie wciśnięta na siłę, przez co pointa materiału nie wybrzmiała. Czytając komentarze potwierdza się, że temat migracji i dziedzictwa gościnności kompletnie pominięty. A szkoda. Nie znam Irlandii, nigdy tam nie byłem ale wydaje mi się, że hejt wobec migracji nie ma nic wspólnego z szukaniem kozła ofiarnego wobec cen mieszkań. Ten proces myślowy przetacza się przez całą Europę. Narasta sceptycyzm wobec multikulturowości podsycany dodatkowo przez działania kognitywne Rosji, które mają na celu skłócić Europejczyków wewnętrznie. Osobiście uważam, że emigracja jest problemem, bo państwa UE nie określiły kryteriów, tylko biorą ludzi na pałę w przeciwieństwie do np. Kanadyjczyków czy Australijczyków. Kolonialna przeszłość zachodniej Europy w tym nie pomaga, bo jest naturalnym katalizatorem ekstremizmów, a te z kolei rodzą się z głębokiego poczucia niesprawiedliwości także dziejowej. Irlandia nie była państwem kolonizującym tylko raczej kolonizowanym, ograbianym, głodzonym przez co Celtowie będą zawsze beczką prochu wrażliwą na turbulencje. Myślę, że to naród odczuwający równie silnie niesprawiedliwość dziejową co odległe państwa kolonialne. Stąd szukanie kozła ofiarnego w obliczu kryzysu (przyczyny nie są w nas, są zewnętrzne).
Czesć z, doslownie otwartą gębą wysluchałem Twojego materiału. I wcale, paradoksalnie nie ze względu na te "miliardy w tytule" (choc ten frapujacy tytuł rzeczywiscie przyciągnął moją uwagę) tylko z powodu Twojej niezwykle ciekawej narracji historycznej i głębokiej analizy tzw. zwiazkowo przyczynowej... I obiecuję zasubskrybować Twój kanał pod jednym warunkiem... przestań wykonywać te "omłoty" rękoma bo to po pięciu minutach patrzenia zaczyna wyglądać na... patologiczne... przepraszam ze zwrocilem Ci uwagę moze nazbyt obcesowo ale robię to z ogromnej sympatii. Pozdrawiam
Bardzo dziękuję za dużo ciekawego info oraz danych, odniosę się, z perspektywy osoby mieszkającej w Dublinie od 20 lat, pracującej w sprzedaży, gastronomii i w tech na chwilę obecną. Problem imigracji występuje oczywiście, ale nie wynika on tak do końca z samego faktu imigracji, nie miałem nigdy problemów bądź prześladowany na tle skąd pochodzę. Ale, zaznaczam zapewne jak i w Polsce tak i w Irlandii, problem występują. Ogóle nastroje anty imigracyjne nasiliły się w ostatnich dwóch latach najbardziej, na chwilę obecną bardzo widoczne są wszędzie namioty, bardzo często w których śpią osoby pochodzenia Afrykańskiego, bądź Arabskiego, wnioskuję po wyglądzie oraz języku. Irlandia wspuscila bardzo dużo azylantów, nie zapewniając im zawsze zakwaterowanie. Osobiście sam mieszkałem, naprzeciw biura przekształconego właśnie w taki dom azylantów, gdzie miały miejsce liczne prostrate, dlaczego, osoby protestujące twierdziły że przekazano im informacje że są to Ukrainy uciekający przed wojną, matki z dziećmi, prawda okazała się inny, były to osoby pochodzenia arabskiego, oraz napewno, sprawdziłem gruzińskiego. I sytuacja mocno oburza Irlandczyków ze względu na to jak podałeś, jest 14 tys bezdomnych, w tym wielu Irlandczyków którzy są mocno uzależnieni od narkotyków ( bardzo duży problem w Dublinie )
Zgadzam sie w 100%
Dlatego nie podoba mi się oskarżanie irlandczuków o bycie anty imigracji. Przez 10 lat życia w Irlandii nie spotkałam się z tym osobiście. Problem jest brak rzetelnej polityki imigracyjnej
Ogólnie mi się wydaje, że te anty imigranckie protesty/nastroje w Irlandii pokrywają się z tym co jest w całej Europie. Przecież nawet w Polsce są tego typu narracje mimo relatywnie mniejszej skali w naszym kraju
@@AnixKajolzdecydowanie
Pozdrawiam ze slonecznego (dzis) Limerick.
Niestety to irlandzkie bogactwo to tak raczej na papierze, nie przeklada sie to na budownictwo, infrastrukture, sluzbe zdrowia i jeszcze mozna by wyliczac...
Z perspektywy osoby mieszkającej w Dublinie, posiadającej samochód muszę się nie zgodzić, budownictwo wystrzeliło mocno na samym East Wall- dzielnicy Dublina buduje się osiedle 700 apartamentów.
Perspektywa Dublina jest myśląca, jeśli się chce z niej oceniać Irlandię.
Z perspektywy Navan, nowy dom 3 sypialnie za 350k? Domki jeden na drugim ciasno patologicznie. Gdzie dostępne z domu, parki transport publiczny żabki? Wszystko budowane jak najniższym kosztem z minimalną infrastruktura. A to i tak dosyć nowoczesne podejście! Starsze osiedla często to jeszcze większy dramat. Przechadzka prze polskie miasta to przy Dublinie jak wycieczka na inny kontynent mimo że jeszcze dużo jest do zrobienia. Fakt, że można dobrze zarobić i żyć bez stresu ale coś za coś.
@@adranonim poniekąd jest to inny kontynent, the Continent.
@@IamVoitico to jest 700 mieszkań?
Aktualnie tu za....dalam w serwisie samochodowym od siedmiu lat a obecnie za siedem stów za tydzień , szału nie ma , luksusu nie widać a jedynie co można potwierdzić to to że ludzie rzeczywiście jakby sympatyczniejsi , drogi lokalne to porażka ale kraina piękna i nie należy się spodziewać gorących pór letnich ale za to zimą nie jest aż tak zimno . Za tydzien przylatuje do mnie syn z dziewczyną i pojedziemy do Glendalouh i innych miejsc ciekawych , pozdrawiam
BARDZO CIEKAWY ODCINEK! Wielkie dzięki za jego nagranie i opublikowanie. Trochę szokujący jest ten mechanizm bogacenie się Irlandii, który najsłabszych wypycha poza nawias, a patologicznym poglądom społecznym daje doskonały rezerwuar rozwojowy. Dodatkowo nie można zapomnieć, że zbyt gwałtowne procesy imigracyjne nie są dobre dla więzi społecznych.
Irlandia to nie Skandynawia. Irlandzki dobrobyt nie jest wypracowany, a Irlandczycy przeskoczyli z nędzy do dobrobytu zbyt szybko w wyniku manipulacji systemem podatkowym. Taki skok ma skutki.
Skandynawia wypracowana? Co Norwegia sobie wypracowała? Szwecja owszem, Dania.
@@MrTekeshiDobrobyt z ropy naftowej. Wielka Brytania szybko sprzedała i pieniądze poszły na doraźną konsumpcję, nie mówiąc już o Wenezueli. Mądre wykorzystanie tego co daje natura to też praca.
@@piotrkuhiwczak To było pytanie retoryczne. Schemat podobny nafta im spadła z nieba ja Irlandii korporacje. Schemat podobny, Duza bieda --> bogactwo. A że jedni i drudze mieli na to pomysł to wiadomo, bez tego by sie nie udalo.
Mieszkam tu 18 lat i nie widać tych pieniędzy. Ludzie mieszkają w namiotach bo domów brakuje
komu brakuje ? znasz kogos kto ma zawod i problem z mieszkaniem ? Bo ja nie, a poznalem tu mnostwo ludzi. Problem maja Ci co przyjechali robic za najnizsza stawke i sie dziwia, ze drogo.
Tak samo jakbys przyjechal w Polsce do Warszawy pracowac za najnizsza krajowa, namiot nad wisla bo na pokoj nie zarobisz..
@@WanderBikeRRnie , nie tak samo. Co ma przyrównanie Warszawy do np jakiejś malutkiej wioski w ie , jeżeli już to tak przyrównujesz ?
@@tomeknowicki2795 myślisz, że tak bym porównywał? Miałem na myśli wymienione duże miasta
@@tomeknowicki2795 tutaj żeby mieszkać samodzielnie fakt jest drogo, ale wydaje 1/4 wypłaty na wynajem(1100€ 25m2 z osobnym wejściem i garażem 5min od Nenagh)w Polsce nie było tak kolorowo, a pracowałem pod ziemią więc trochę więcej jak średnia krajowa
@@WanderBikeRRnie wiem co Ty za bzdety piszesz. Kiedyś za tą najniższa krajowa było cie stać na pokój i w miarę żyć.
Swietny material.Jesli chodzi o dodatkowe pieniadze ,ktora przyjala Irlandiia od Apple,juz Rzad Irlandzki oglosil ,ze ich nie wykorzysta w nowym budzecie.A przeciez takie sa ogromne potrzeby ,jak tanie mieszkania,sluzba zdrowia czy szkolnictwo.
Tu nie chodzi tylko o podatki dla firm. Mieszkam w Irlandii od 20 lat i ostatnio porównałem sobie podatek (plus te wszystkie ubezpieczenia itp.) jaki płacę tutaj, do tego jaki płaciłbym w Polsce. Tutaj 14,5 %, a w Polsce około 40%.. Nie mam pytań.
Dziwi mnie trochę ta sprawa z brakiem mieszkań, bo pustostanów jest mnóstwo. Z racji pracy dużo jeżdziłem po Dublinie, Limerick etc i wszędzie jest mnósto opuszczonych domów. Domy do kompletnego remontu a ceny z kosmosu
Bo remont domu z lat 80-90 ale zamieszkanego czyli nie ruiny, to koszt 100k? I mówimy tu o średniej jakości masówce nie o luksusach. Wiem że Polak zrobi sobie taniej ale nie damy rady wszystkiego. Oni na wszystko muszą mieć papiery i certyfikaty co wcale nie idzie w parze z jakością ale za to podnosi cenę więc jest mało dostępne dla Kowalskiego. Bardziej zrujnowane domy to w zasadzie koszt budowy nowego bo począwszy od fundamentów te domy do niczego się nie nadają no może hodowli grzyba na płucach.
@robertk4706 gdzie Ty tyle płacisz, mieszkam tu prawie tyle co Ty. Ja płacę 20% i wszyscy moi znajomi, dopiero przy progu jakiś 30k płacisz 40 procent więc gdzie płacisz 13.5 procenta bo napewno nie w Irlandii. Nawet na samozatrudnieniu wychodzi około 40 procent na koniec roku. Chyba że jesteś na własnym i mówisz 13.5 wychodzi ci po tym czego nie wpisałeś do książek czytaj ukradłeś państwu. To wtedy Tak.
@@jacekwarmuz949 Masz rację, że najniższy próg podatkowy jest 20%, ale po odliczeniu tax credit wychodzi znacznie mniej. Ja po prostu policzyłem wszystkie potrącenia i wyszło, że to jest około 14% całości.
sa dofinansowania na te domy :)
Jestem pod wrażeniem opisu sytuacji i kompetencji, dodam ze globalne firmy i tak odejdą do Polski bo tu jest taniej, taka jest kolej rzeczy
Swietny material zgadzam sie w 100% ze wsztstkim o czym mowiles .Pozdrowienia z Dublina od 18 lat
Powinno się zakazać posiadania mieszkań i domów przez podmioty gospodarcze. Ceny stałyby się przystępne z dnia na dzień. Domy i mieszkania są dla osób fizycznych i rodzin, nie dla biznesu.
Nie pomyślałeś że wtedy nie byłoby mieszkań na wynajem . Nie ma na świecie kraju w którym każdego byłoby stać na własne mieszkanie , część ludzi musi wynajmować.
@@kubaspeed1 szczególnie, że wielu potrzebuje mieszkania na jakiś czas (studenci, młodzi ludzie zbierający doświadczenie)
@@kubaspeed1oczywiście, że by były. Przecież mieszkania wynajmowane są też przez osoby prywatne
@@kubaspeed1po pierwsze ceny mieszkań nie podbijane przez spekulacje spadłyby co sprawiłoby, że stałyby się przystępniejsze cenowo. Po drugie pozostałyby mieszkania wynajmowane przez osoby fizyczne. Po trzecie dla osób w naprawdę trudnej sytuacji samorządy powinny posiadać zasób mieszkań komunalnych. Dach nad głową jest zbyt fundamentalnym dobrem, by podlegać spekulacji sztucznie windujące jego ceny i dostępność dla zwykłych obywateli.
@@sebastianchmielewski6281 Osoby fizyczne mogłyby nadal wynajmować sobie mieszkania, zniknąć z rynku miałyby tylko podmioty sztucznie zawyżające ceny.
Czwartek = Maciek
Dziękuĵę bardzo za doskonały wykład na ten mało popularny temat
Dziekuje tak dlugo nie bylo mnie w Europie ...ucze sie zycia od nowa
Mógłbym codziennie słuchać 🙌 pozdro z Łodzi
Mieszkam tutaj 24 lata. Faktycznie bardzo bogato tu jest.
PKB to nie wynacznik. W Irlandi wszsytko kosztuje masakrczyna kase. Prad, Paliwa, podatki, zywnosc. o czynszach nie wspomne.
Nie wiem skad ty masz te informacje ale o Irlandii to chyba niewiele wiesz. Prąd droższy niż w Polsce o ile 10-15 %? Paliwo to samo drozsze o 15 % a zywnosc bardzo często jest tansza. Owoce warzywa przetwory. Tylko mięso jest droższe i nabiał ale lepszej jakości wiec cos za coś. Czynsze sa tez w podobnej cenie co w Polsce.
@@arekp4637 ale nie mieszkam w Polsce tylko Irlandi, wiec to porownanie jest bez sensu. 20lat temu a teraz w irlandi
Od kiedyż to Genewa jest w UE?
W kontekście rosnących cen mieszkań, widzę podobieństwo z Polską.
ciekawe ile wynosi średnia nauczycielska pensja i jak się ma do ceny wynajmu. Podejrzewam, że te irlandzkie 2/3 w Polsce może wyglądać jeszcze gorzej :)
2005 za wyplate mozna bylo kupic ponad 1300 kaw 2025 za wyplate nie kupisz 500 (Minimalna) i ze wszytkkim tak zuborzanie trwa
Rząd Irlandii jak ma za duzo pieniędzy to mógłby uruchomić budownictwo mieszkalne po cenach konkurencyjnych czy nawet rzeczywistych a nie biznesowych.
Podałeś tu wiele ciekawych faktów, ale z Twoimi opiniami nie bardzo siė zgadzam. Nie rozumiem też jaką wartość "historyczno-kulturową" mają zdjęcia czyjegoś tyłka zapisane w icloud. Zapominasz, że te dane są regularnie usuwane.
Bardzo dobre Video
Ludzie słusznie oburzaja się z powodu nierówności dochodowych, przecież tak samo było a może i jest W Polsce. Poza tym ludzie pracujący dla globalnych firm również potrzebują innych ludzi, którzy będą pracować na ich rzecz. Ktoś musi wynosić śmieci, reperować auta, konserwować kanalizację sieć elektryczną, pracować w kawiarni itd itd
Jak oni mają ułożyć sobie życie jezeli wszystkie nieruchomości idą na airbnb???
W swoim odcinku o Nowym Jorku Peter Zeihan powiedział "people working in the service economy sector need other people who serve them."
to znaczy, że za mało biorą za swoje usługi, proste jak konstrukcja cepa
@@sebastianchmielewski6281Jest 10 rano. Schowaj telefon bo dostaniesz uwagę.
Polska inna, bo tu prawdziwych bogaczy prawie brak
@@jacekjacek5469 nowy telefon to nie bogactwo
@@jacekjacek5469 co masz na mysli, ze w domu syf? brudno?
Pozdro z Irlandii
Ale paczka fajek 80 zł, litr gorzały 130 zł, a czynsz za pokój 3×4 w Dublinie od 4000 zł. w górę 😂😂😂😊
W Irlandii największy problem jest z brakiem polityki wspierającej irlandczykow. Tak jest od dawna. Nawet w ich komediach się o tym mówi. Dlaczego nie rozpoczęła się budowa metra? Bo cena inwestycji już wzrosła x4. Szpital dziecięcy? Jeden z najdroższych w Europie i ledwo skończony. System wodociągowy…powodzenia. To jest kraj idealny dla nierobów. Dopóki są dodatki i pomoce i tacy ludzie nie wychodzą na ulice dopóty przekręty sa dalej. Budowa w Irlandii to już osobny stan umysłu. Osoby odpowiedzialne za rozwiazanie kryzysu mieszkalnego na tym zarabiają, więc wiadomo, że nie będą biednieć 😂
Mieszkałem w Irlandii 9 lat! I z tym bogactwem to nie przesadzajcie tam jest bieda! A jeśli chodzi o podatki od korporacji to oficjalnie jest około 12% a faktycznie po manipulacjach 0,1 %. Raj podatkowy!
W centrach danych dane nie sa tylko przechowywane, są tam także (a właściwie przede wszystkim) przetwarzane.
Pytanie do Ekspertow. Na co przeklada sie to wspaniale irlandzkie bogactwo? W czym konkretnie sie przejawia oprocz zapisow w tabelkach?
Na nic. bo to falszywka. dziury w drogach brak podstawowej infrastrktury itd
@@MrJetMango nie jestem ekspertem ale potwierdzam
@@czeslawleszczyna8881 nie musisz być
Na zatokę rowerową dla ministrów za 350tys euro pod parlamentem ;)
@@miczbikale chyba nie wszystkich bo tylko 16 miejsc na rower jest? Ja bym im wyspawal taką nawet większą za 13k 😂
Jakość Irlandzkiego budownictwa mieszkaniowego jest żałosny! Pracowałem 5 lat. Po 10 latach nowy dom zaczyna pękać i zżerają go grzyby!
@@KurtFishtailnie
Jest całkowity marazm w budownictwie, brak mieszkań czy domów na wynajem, a ceny są nieprawdopodobnie wysokie. Na dzień dzisiejszy, 26.09.2024 cena pojedynczego pokoju do wynajęcia na obrzeżach Dublina wynosi ok. 750 euro plus rachunki.
850,00 + bills za pokój 4x4 m ze wspólną łazienką i kuchnią - okolice Blanchardstown
Jak mówiła moja babcia: jak dają, to bierz.
Widzę, że prowadzący nie do końca czuje realia, bo prawie 25 miliardów. EUR nadwyżki budżetowej to nie jest wcale jakaś oszałamiająca kwota. Oczywiście chwali się rządzącym Irlandią, że rok rocznie generują nadwyżki budżetowe, ale jeśli chodzi o wielkość kwot to na przeciwnym biegunie jest Polska, która w tym roku osiągnie deficyt na poziomie 260 miliardów PLN czyli jakieś 60 miliardów EUR, a na przyszły rok ta kwota wzrośnie do 300 miliardów PLN czyli jakiś 70 miliardów EUR. To pokazuje, że nadwyżka 25 miliardów EUR nie jest jakaś kosmiczną wartością, a Polska no cóż będzie bieda.
Dlaczego nie mozna przeznaczyc tej ogromnej nadwyzki na budownictwo socjalne? Maja rozwiazanie na rece i nie wiedza jak to zorganizowac? Niech pojada do Wiednia i sie dowiedza jak to moze funkcjonowac.
Ludzie śpią na ulicach a nowiutkie mieszkania stoją odłogiem jako inwestycja tychże firm które kupują całe osiedla za nadwyżkę!
Skoro jest taka bogata to powinna obniżyć podatki
bardziej to przypomina joint venture aniżeli państwo
w irlandii bieda az piszczy, wszystko stare, sluzba zdrowia, mieszkalnictwo,szkolnictwo wszystko lezy, przemyslu nie ma wcale, drogi jak z 19-tego wieku, zero rozwoju i perspektyw...ale irlandczykom to nie przeszkadza, oni nie chca zmian...taka prowincja, w wiekszosci wies i mentalnosc tez taka zasciankowa.
Bo to kraj rolniczy a nie przemysł ciężki
Mentalnosc zasciankowa? No cóż taki kraj i taka kultura. Ludzie mili i otwarci. Jestem tu 8 lat i uwazam że jest tu ok. Pomijam kwestię znalezienia dachu nad głowę bo to jest tragedia...właśnie jestem na tym etapie po 8 latach pod jednym adresem. A co do biedy to jej nie widać.
Czyli Irlandia zarabia na całej UE. Tak naprawdę to my tracimy np. w Polsce gdzie wielkie korporacje płacą małe podatki. Oddają znikome procenty do Irlandzkiego budżetu a resztę zachowują dla siebie stając się jeszcze potężniejszymi. Jak jakakolwiek teraz firma z UE ma dogonić ich? A te 8,5 mld nadwyżki budżetowej czy te 13-14 mld powinni wydać na masowe budownictwo dla ludzi. Cześć na akademiki a część na tani wynajem z dojściem do własności. Na oko z 100-150k mieszkań mogliby wybudować spowodowałoby to mniejsze problemy społeczne. Pewnie tak nie zrobią bo tym na górze zależy na pompowaniu rynku nieruchomości kosztem biednych ludzi.
Tylko dopisz że to nie cała Irlandia zarabia ale wąska grupa elity typu rząd, prawnicy, biznesmeni etc. Tych pieniędzy nie zobaczyć w przestrzeni publicznej, zobaczysz natomiast narkomanów, dilerów, gangi, irish gypsies, obsikane ulice i tysiące nowych darmowych social houses dla tych którzy palcem w życiu nie kiwną.
Żadnej własności prywatnej, tylko tanie publiczne na wynajem. Jak w Singapurze. Czyli zdrowa konkurencja.
Dzięki!
Jest taki doskonały film o odzyskiwaniu języka irlandzkiego współcześnie, poprzez hip hop, pt. "Kneecap", polecam
Jak nazywa się ten dziennikarz i jego kanał na YT?
...ok... ale z tym łańcuchem świątecznym w tle to trochę pojechałeś po bandzie 😉😂 .
Super materiał 😮
Jak zawsze bardzo ciekawy felieton,dziękuję.
Mam pytanie takie by zaspokoić ciekawość.
Czy to co mówi Pan w filmach, opowiada Pan z głowy na podstawie przeczytanych informacji czy tam za kadrem ma Pan prompter i czyta wcześniej napisany przez siebie tekst?🤔
Problem mieszkaniowy powstał ponieważ Irlandia przyjęła 1mln emigrantów w ciągu ostatnich 15 lat a wybudowali kilkadziesiąt tys mieszkań.
To jest skladowa czesc prawdy. Mozna rowniez na ten przyklad dorzucic przepisy regulujace zasady stawiania nowych domow. Doloz pandemie i rynek nieruchomosci ktorego produkt jest w znacznej mierze konsumowany przez inwestorow itd. Troche za szybko dotarlismy do konkluzji nie uwazasz ?
To bardziej skomplikowana sprawam
Kiedy Szwajcaria wstąpiła do UE?
bardzo ciekawe i dokładnie prawdziwe
Irlandczycy chyba zapomnieli, że nie tak dawno temu (w ujęciu historycznym) to wielu z nich było emigrantami w Stanach
Część z nich była też zsyłana przez Brytyjczyków w charakterze niewolników. Ale fakt, powinni o tym pamiętać. Na początku XX wieku Irlandczycy byli dyskryminowani przez resztę społeczeństwa, przez co się izolowali we własnych społecznościach i to doprowadziło do powstania irlandzkiej mafii.
Fajny odcinek 👍
Naprawdę szczegółowy 👌
Ciekawe... dlaczego nie skupują złota?
Bardzo ciekawy odcinek. Szkoda tylko, że na koniec okraszony tą gadką multi-kulti co nijak się ma do całej reszty.
Trzeba być naprawdę słabym słuchaczem żeby twierdzić że nijak. Prawactwo zawsze musi się dojebać
XD
@@erwineisenstein4718 To nie prawactwo tylko gwóźdź w mózgu przez który komentujący nie spostrzegł tematu podtrzymywania kultury, którą się raczej kojarzy z konserwatyzmem/tradycjonalizmem. Obecnie ludzie identyfikujący się z prawicą robą karykaturę z idei i widzą wszędzie ideologię woke. No chyba, że mówi się o polskiej historii, wtedy próby zniszczenia polskiej kultury poprzez rusyfikację i inne represje w czasie zaborów i okupacji nie są już woke tudzież multikulti :))
❤
I najniższy w UE udział płac w PKB!
Zawsze sie dziwiłem skąd Irlandia ma tak wysokie pkb nie mając żadnego przemysłu poza apple ,google ,facebook .Bedac zarazem panstwem socjalnym .Niestety przybysze z innych krajów płaca podatki na swiadczenia dla reszty kraju.
Dużo firm farmaceutycznych ma tutaj swoje fabryki.
Kiedyś to *ebnie.
Już jebnelo w 2008 i na razie się nie zapowiada. Amerykanie wykupują ziemię, banki niechętnie udzielają pożyczek na domy. Generalnie jak się z boku spojrzy to niby ludzie bogaci a jak się ma znajomych irlandczyków to potrafią się czasem otworzyć i ponarzekać.
Ciekawy odcinek ale trochę dużo tematów na raz. Kwestia hejtu wobec migrantów mam wrażenie wciśnięta na siłę, przez co pointa materiału nie wybrzmiała. Czytając komentarze potwierdza się, że temat migracji i dziedzictwa gościnności kompletnie pominięty. A szkoda.
Nie znam Irlandii, nigdy tam nie byłem ale wydaje mi się, że hejt wobec migracji nie ma nic wspólnego z szukaniem kozła ofiarnego wobec cen mieszkań. Ten proces myślowy przetacza się przez całą Europę. Narasta sceptycyzm wobec multikulturowości podsycany dodatkowo przez działania kognitywne Rosji, które mają na celu skłócić Europejczyków wewnętrznie. Osobiście uważam, że emigracja jest problemem, bo państwa UE nie określiły kryteriów, tylko biorą ludzi na pałę w przeciwieństwie do np. Kanadyjczyków czy Australijczyków. Kolonialna przeszłość zachodniej Europy w tym nie pomaga, bo jest naturalnym katalizatorem ekstremizmów, a te z kolei rodzą się z głębokiego poczucia niesprawiedliwości także dziejowej. Irlandia nie była państwem kolonizującym tylko raczej kolonizowanym, ograbianym, głodzonym przez co Celtowie będą zawsze beczką prochu wrażliwą na turbulencje. Myślę, że to naród odczuwający równie silnie niesprawiedliwość dziejową co odległe państwa kolonialne. Stąd szukanie kozła ofiarnego w obliczu kryzysu (przyczyny nie są w nas, są zewnętrzne).
Oj za dobrze znasz Irlandię 🤔 mieszkałeś tu, prawda? 😊 pozdrowienia z Killarney 😉
Czesć z, doslownie otwartą gębą wysluchałem Twojego materiału. I wcale, paradoksalnie nie ze względu na te "miliardy w tytule" (choc ten frapujacy tytuł rzeczywiscie przyciągnął moją uwagę) tylko z powodu Twojej niezwykle ciekawej narracji historycznej i głębokiej analizy tzw. zwiazkowo przyczynowej... I obiecuję zasubskrybować Twój kanał pod jednym warunkiem... przestań wykonywać te "omłoty" rękoma bo to po pięciu minutach patrzenia zaczyna wyglądać na... patologiczne... przepraszam ze zwrocilem Ci uwagę moze nazbyt obcesowo ale robię to z ogromnej sympatii. Pozdrawiam
Strasznie głośne intro 😢
Dajcie plusa jeśli uważacie, że Irlandia gra nie fair z niskim CITem.
Dajcie łapkę jeśli inne państwa grają nie fair za wysokim CITem. 🙃😜
Jak nazywa się ten dziennikarz?
+
No to jaki problem? Budują TBSy, 500tys. mieszkań i ceny natychmiast zaczną spadać.