Rehabilitacja chodu po udarze - praca z pacjentem - Reha Expert

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 сен 2024
  • Film przedstawia w dużym skrócie terapię oraz efekty pracy z pacjentem po udarze mózgu. Celem rehabilitacji była poprawa chodu.
    Rehabilitacja po udarze wymaga odpowiedniej wiedzy i zastosowania specjalistycznych metod neurofizjologicznych, takich jak Bobath czy PNF. Podczas terapii skupiono się na wzmacnianiu odpowiednich grup mięśniowych, poprawie czucia i odtwarzaniu prawidłowego wzorca chodu.

Комментарии • 11

  • @jerzyboczek749
    @jerzyboczek749 2 года назад +3

    (c.d.przerwanego wpisu) Rurę do tańca -TAK - BEZCENNĄ pomoc w takiej fazie choroby. Dzięki tej rurze SAMODZIELNIE !!! ,bez pomocy żadnych osób ( ogromne odciążenie rodziny ) i w bezpieczny sposób nauczyłem się wstawać (przecież mogłem się bezpiecznie trzymać zdrową ręką ) ,stać ,przenosić ciężar z nogi na nogę ćwiczyć równowagę, ćwiczyć wykroki i obciążanie chorej nogi oraz siadanie . Mało tego - SAMODZIELNIE !!! po wstaniu przestawiając stopy robiłem obrót o 90 stopni i siadałem na fotelu-sedesie . Pełna samoobsługa - BEZCENNE. Kiedy trafiłem na szpitalną rehabilitację byłem już samodzielnie chodzący !!!! Wielu pacjentów dopiero uczono wstawać,chodzić , czyli ta faza była mocno opóźniona.
    Jeśli nie była ręka ćwiczona i nie były utrzymane zakresy ruchów pacjenci odczuwali ból , który czasem uniemożliwiał ćwiczenia - tu nie można czekać z ćwiczeniami.
    U pacjentów bez spastyki postępy są większe . Spastyka zmniejsza ogromnie możliwość większej intensywności ćwiczeń . Po prostu następuje wzrost napięcia , pojawiają się większe sprężyny i mrowienia, pojawiają się drgania i kurcze- trudno przekazać te objawy, aby osoby postronne to w pełni zrozumiały. Dlatego też systematyczne, krótkie , nie z dużym wysiłkiem powtarzane 2-3 razy dziennie co najmniej 3x w tygodniu , a potem gdy nie ma już postępów choć 2x w tyg.- aby utrzymać dotychczasowe postępy. Aby chodzić -niezbędne codzienne krótkie spacery !!!!
    U mnie spastyka przeszkadzająca pojawiła się po kilku m-cach od udaru. Objawem towarzyszącym były ranne ziewania z kurczem kończyn prawych (u mnie) porażonych.

  • @kasiakatarzyna1390
    @kasiakatarzyna1390 4 года назад +5

    Moj tatko jutro wyjeżdża na rehabilitację mam nadzieje, ze po tez będzie tak chodzic🙏🥺 🍀

  • @jerzyboczek749
    @jerzyboczek749 2 года назад +3

    Jestem mgr. rehabilitacji po udarze niedokrwiennym-obecnie ze spastycznością , ale bez przykurczy . Chciałbym przekazać parę ważnych rad.
    1. Jak najszybciej żeby nie doprowadzić do przykurczy ćwiczymy chorą rękę we wszystkich stawach i płaszczyznach -SAMEMU-drugą zdrową ręką . Ja zacząłem trzeciego dnia ( rehabilitant miał przyjść po tygodniu ). Ćwiczymy wolno luźno równomiernie oddychając - starać się w pełnych zakresach ruchu- nic nie boli. Robimy to po 10 razy w każdej płaszczyźnie w każdym stawie (bark, łokieć nadgarstek ,palce ) Jeśli będziemy to ćwiczyć choćby co drugi dzień dwa lub trzy razy dziennie - nie dopuścimy do przykurczy . Każdy pojawiający się ruch samodzielny ćwiczymy po kilka razy dając dłuższe przerwy na odpoczynek. Jeżeli ruch jest tylko cząstkowy drugą ręką pomagamy aby wykonać pełny zakres To co można wykonać samemu-nie pomagamy. Nie ćwiczymy zbyt intensywnie.
    2.Jeśli pojawi się ruch mięśnia czworogłowego w nodze będziemy mogli stać i chodzić - dobry optymistyczny objaw. Przestajemy myśleć o sznurze i zaczynamy walkę o lokomocję . Napinamy mięsień z przerwami po kilka razy dziennie. Potem próbujemy unieść prostą nogę choć na centymetr, jak się udaje-unosimy.
    Zwykle w tej fazie pacjent jest wypisywany do domu , lub jak ma szczęście idzie na turnus rehabilitacyjny. Ja trafiłem do domu i wiedząc,że terapeuty raczej nie zobaczę -OKRES PANDEMII- zamówiłem do pokoju w bloku odpowiedniej długości rozprężną rurę do

    • @BorusinskiTomasz
      @BorusinskiTomasz Год назад

      Dziękuję, za Pana post, to złoto, dla ludzi których dotknął udar, a którzy nie wiedzą jak zacząć i czekają na pomoc. Dał Pan swoim postem inspirację, że nie trzeba czekać, tylko samemu brać się do pracy, ciężkiej, żmudnej pracy, ale bez tej własnej pracy NIE będzie nigdy takich efektów jakie można osiągnąć. Życzę wytrwałości w walce o siebie i jeżeli można prosić, napisać jeszcze co Panu się udało.

  • @weronikaradzka8896
    @weronikaradzka8896 3 года назад

    Super efekty ;)))

  • @ryszardpatalas8046
    @ryszardpatalas8046 2 года назад

    Po jakim czasie od terapii u pacjenta nastąpił taki progres?

    • @ukaszroszkiewicz9108
      @ukaszroszkiewicz9108 2 года назад

      Szkoda że nie ma podanego czasu terapii w którym udało się to osiągnąć. Na filmie wygląda to tak jakby ten efekt miał być po jednej wizycie.

  • @andrzejdolski5862
    @andrzejdolski5862 3 года назад +3

    Ta bebniaca muzyka przeszkadza
    Czy to tak trudno pojac ??

  • @Zofia-wq9kg
    @Zofia-wq9kg Год назад

    za głośna muzyka zgłasza mowiacego