Złodzieje VAT. Jak nie zostać ofiarą? Jak się bronić? [w 13 pytaniach]

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 апр 2024
  • Dużo mówi się o tym że Rząd na 2024 rok założył nieralną wysokość dochodów z podatku VAT. Specjaliści już przewidują zwiększenie kontroli podatkowych, ponieważ ten VAT ma zapłacić nie kto inny tylko podatnicy.
    Rozmawiam dzisiaj z Panem mecenasem Kamilem Siłuchem, który od 20 lat specjalizuje się w pomocy podatnikom już na etapie kontroli podatkowych jaki po tych kontrolach przed sądami. Rozmawiamy o tym jak przetrwać taką kontrolę oraz o tym jak nie dać się wmanewrować w tzw. karuzelę VAT będąc tego całkowicie nieświadomym.
    W 2023 roku prawie połowa przychodów z podatku VAT została zwrócona podatnikom. Czy to normalna sytuacja, czy też można doszukiwać się skutków działania oszustów podatkowych?
    Biorąc pod uwagę wytyczne, że urzędy powinny kontrolować każdy zwrot VAT to mają pełne ręce roboty. Przy takich kwotach spektakularnie duża wydaje się ilość zwrotów. Czy urząd jest w stanie to kontrolować?
    Jak w praktyce działa ta karuzela VAT. Może dwa przykłady dla osób, które nie zajmują się podatkami?
    Czy uczciwy podatnik również może być wciągnięty w ten proceder nie mając świadomości?
    A co z JPK, które miało skasować wyłudzanie VAT? Miał to być idealny instrument dla Państwa. Da się go oszukać?
    Czy kontrole podatkowe są zjawiskiem nieuniknionym w praktyce zawodowej przedsiębiorców. Gdy słyszymy, że przychodzi kontrola to należy się bać? Rozumiem, że urząd nie informuje z jakiego powodu jest kontrola. O tym, że zostaliśmy wciągnięci przez oszustów w machinę wyłudzania dowiemy się dopiero w czasie kontroli lub nawet po niej.
    W jaki sposób urząd wybiera konkretnego podatnika do kontroli?.
    Jak w związku z tym „przygotować” się do kontroli?
    Jakie uprawnienia przysługują podatnikom w toku kontroli podatkowej? Jak zachować się w toku kontroli?
    Czym kończy się kontrola? Jakie uprawnienia przysługują podatnikowi?
    Czy z urzędem można się „dogadać” na etapie kontroli?
    Jakie konsekwencje mogą spotkać podatnika w związku z negatywnym dla niego zakończeniem sprawy podatkowej, karno skarbowej?
    Czy istnieje katalog ogólnych porad praktycznych jak podatnik powinien zachować się w toku kontroli i na dalszych etapach sprawy? Taki przewodnik 5 kroków, które wykonujemy, gdy dowiadujemy się, że będziemy kontrolowani?

Комментарии • 2

  • @Marcin_ES
    @Marcin_ES 2 месяца назад +1

    Dziękuję!

  • @interbestaaaaa
    @interbestaaaaa 2 месяца назад

    Dokładnie ręce opadają. W organach pracują ludzie jak wszyscy i tu jest problem. Przedsiębiorca działający legalnie, obracający skutecznie kwotami z sześcioma zerami to nie jest czlowiek jak wszyscy w potocznym rozumieniu. Dla typowego urzędnika ktoś kto ma większe pojęcie o ekonomii, handlu międzynarodowym i od wielu lat prowadzi swój interes to z automatu potencjalny oszust. Taka typowa polska postkomunistyczna mentalność. Dlatego ja działam na angielskiej firmie i wszystko to o czym mówi tutaj Pan prawnik mogę sobie spokojnie oglądać tylko w ramach ciekawostki. Pozdrawiam!