Pro Olvadó biztosítékok

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 дек 2024

Комментарии •

  • @nagysandor5709
    @nagysandor5709 4 года назад

    Köszönöm a videót!

  • @ferego111
    @ferego111 5 лет назад

    Én jobban szeretem az egyszerű olvadóbiztosítékokat a megszakítóknál,még akkor is ha cserélni is kell. Mégpedig azért mert egyszerű a működése. Csak megolvad a fémszál és kész. A megszakítók viszont meghibásodhatnak. Tudom hogy egyszerű visszakapcsolni de én inkább bekészítek magamnak pár doboz olvadóbiztosítékot minthogy a technika ördögére bízzam magam... 😁. Amúgy nagyon tetszenek a videói kedves...most találtam rá a csatornájára és fel is iratkoztam...csak így tovább. ☺

  • @Neroumaru
    @Neroumaru 7 лет назад

    Miben más, ha relék (kapcsolók) vannak pl. egy lakás áramkörében, és túlfeszültségnél pl. ezek ,,csapódnak le", hogy-hogy a hibás fogyasztó megjavításakor / kikötésekor az áramkörből ezeket visszakapcsolva hibátlanul mehet tovább minden, bármiféle komponens cseréje nélkül?

    • @tamasnerudolf3948
      @tamasnerudolf3948  7 лет назад +2

      Az olvadó biztosítékok viszonylag kis helyet igényelnek, ezért használjuk őket pl. az autókban. Régen a lakásokban is ilyenek voltak és mindig újat kellett helyettük venni. Az automata biztosíték nagyobb helyet foglal, de az nem megy tönkre a túláramtól, csak megszakítja az áramkört egy benne elhelyezett elektromágnes.
      A biztosíték része az áramkörnek, amíg minden normálisan működik, rajta is normális erősségű áram halad át, ami nem tesz kárt sem a biztosítékban, sem az áramkörben. Ha nem lenne biztosíték, akkor a rövidzárlat miatt fellépő túláram miatt pl a falban levő vezetékek, vagy a gépekben levő alkatrészek "füstölnének el". Ez jóval többe kerülne, mint egy biztosíték.
      Természetesen új biztosítékot betenni vagy visszakapcsolni az automatát csak akkor éri meg, ha a kiváltó okot már megszüntettük, az áramkör meghibásodott elemét kicseréltük. Így visszaállítjuk az eredeti rendszert, már nem lesz túláram, minden folytatódhat úgy, mint azelőtt.

    • @tamassapi8538
      @tamassapi8538 3 года назад +1

      Már a kérdés felvetése is furcsa, mivel a vezetékvédő biztosítók nem túlfeszültség ellen, hanem túláramok és zárlati áramok ellen hivatottak védeni az épületek vezetékeit. A relék (vagy inkább a mágneskapcsolók, ami nem ugyanaz!) csupán az általuk kapcsolt készülékek névleges és üzemi áramának megszakítására vannak méretezve, nem túláramokra, különösen nem zárlati áramok megszakítására, ezért erre nem is alkalmasak. A zárlati áramok felfutási meredeksége olyan nagy, hogy az átlagos mágneskapcsolók nem képesek ilyen hatalmas (akár több 10 kiloamperes) elektromos ívek kioltására és ezzel az áramok megszakításáara, hanem ehelyett szétrobbannának. Példa: bár a kézi tűzoltó készülékek tűzoltásra készültek, de értelmetlen vállalkozás lenne velük elkezdeni oltani egy hatalmasra kiterjedt épülettüzet.