Nem, mert semmilyen minősítés nem készült rá.(Károsíthatja a vezetèket, annak a szigetelèsèt, nem tudjuk, hogy hogyan reagál a kültéri időjárás változásra mi történik ha kicsit nagyobb áramok folynak stb...) Csak minősített anyaggal szabad dolgozni, mert az ember élet a legdrágább
@@tamaskep4902 köszi, csak azért kérdeztem, mert pont ilyenbe futottam bele pár hete. Igaz az még talán csak pár hónapja lehetett ott a földben, de inkább messzire elkerülöm :)
A TN-S hálózat alapelve: A TN-S hálózatban a védővezető (PE) és a nullavezető (N) teljesen külön van vezetve a tápponttól (transzformátortól) a fogyasztókig. Ez a legbiztonságosabb érintésvédelmi rendszer. Az ÁVK működési elve: Az ÁVK egy olyan biztonsági eszköz, amely a fázisvezető(k)ben folyó áram és a nullavezetőben visszatérő áram közötti különbséget figyeli. Normál üzemben ez a két áram azonos. Ha azonban hiba lép fel (pl. testzárlat egy készüléken, vagy valaki megérint egy feszültség alatt álló részt), akkor az áram egy része a földön keresztül záródik, így különbség keletkezik a fázis- és nullavezetőben folyó áramok között. Ezt a különbséget (hibaáramot) érzékeli az ÁVK, és azonnal lekapcsolja az áramkört, ezzel megakadályozva az áramütést. Az ÁVK működése TN-S hálózaton: Normál üzem: A fázisvezetőn (L) a fogyasztó felé folyik az áram, és a nullavezetőn (N) tér vissza a táppontba. Az ÁVK-n áthaladó áramok összege nulla (vagy nagyon közel van a nullához). Az ÁVK nem old le. Hiba esetén (pl. testzárlat): Az áram egy része a földön (PE vezetőn) keresztül záródik. Az ÁVK érzékeli a fázis- és nullavezető közötti áramkülönbséget (hibaáramot). Az ÁVK lekapcsol: Amint a hibaáram eléri az ÁVK névleges kioldóáramát (általában 30 mA személyvédelem esetén), az ÁVK nagyon gyorsan (néhány milliszekundum alatt) megszakítja az áramkört, megszüntetve az áramütés veszélyét. Fontos tudnivalók TN-S hálózaton az ÁVK használatával kapcsolatban: A PE vezetőt soha nem szabad az ÁVK-n átvezetni. Mivel a TN-S rendszerben a PE és az N külön van vezetve, ez a feltétel automatikusan teljesül. Az ÁVK után a nullavezetőt és a PE vezetőt szigorúan tilos összekötni. Ez hibás működéshez vezetne. Az ÁVK nem véd a fázis-nulla közötti rövidzárlat ellen. Erre a célra kismegszakítókat (túláramvédelmi eszközöket) kell alkalmazni. Az ÁVK tesztgombjának rendszeres (havonta vagy legalább évente kétszeri) ellenőrzése javasolt. Ezzel ellenőrizhető az ÁVK működőképessége.
Olyan magyaros jóárúsított megoldásként ha semleges PH-jú szilikonnal kinyomja valaki a kötődobozt, az helyettesítheti a Wago megoldását?
Nem, mert semmilyen minősítés nem készült rá.(Károsíthatja a vezetèket, annak a szigetelèsèt, nem tudjuk, hogy hogyan reagál a kültéri időjárás változásra mi történik ha kicsit nagyobb áramok folynak stb...) Csak minősített anyaggal szabad dolgozni, mert az ember élet a legdrágább
@@tamaskep4902 köszi, csak azért kérdeztem, mert pont ilyenbe futottam bele pár hete. Igaz az még talán csak pár hónapja lehetett ott a földben, de inkább messzire elkerülöm :)
Miért zàrtad most rövidre? Esélyes volt hogy vki a tàvoli elosztóban felny omhatjav az àramot?
Azért zártam rövidre, hogy meg tudjam mérni a folytonosságot, hogy jók e a kötések. Bár ez a műszer nem a legjobb erre, de a célnak megfelel.
TNS hálózaton hogy működik az ávk?
A TN-S hálózat alapelve:
A TN-S hálózatban a védővezető (PE) és a nullavezető (N) teljesen külön van vezetve a tápponttól (transzformátortól) a fogyasztókig. Ez a legbiztonságosabb érintésvédelmi rendszer.
Az ÁVK működési elve:
Az ÁVK egy olyan biztonsági eszköz, amely a fázisvezető(k)ben folyó áram és a nullavezetőben visszatérő áram közötti különbséget figyeli. Normál üzemben ez a két áram azonos. Ha azonban hiba lép fel (pl. testzárlat egy készüléken, vagy valaki megérint egy feszültség alatt álló részt), akkor az áram egy része a földön keresztül záródik, így különbség keletkezik a fázis- és nullavezetőben folyó áramok között. Ezt a különbséget (hibaáramot) érzékeli az ÁVK, és azonnal lekapcsolja az áramkört, ezzel megakadályozva az áramütést.
Az ÁVK működése TN-S hálózaton:
Normál üzem: A fázisvezetőn (L) a fogyasztó felé folyik az áram, és a nullavezetőn (N) tér vissza a táppontba. Az ÁVK-n áthaladó áramok összege nulla (vagy nagyon közel van a nullához). Az ÁVK nem old le.
Hiba esetén (pl. testzárlat): Az áram egy része a földön (PE vezetőn) keresztül záródik. Az ÁVK érzékeli a fázis- és nullavezető közötti áramkülönbséget (hibaáramot).
Az ÁVK lekapcsol: Amint a hibaáram eléri az ÁVK névleges kioldóáramát (általában 30 mA személyvédelem esetén), az ÁVK nagyon gyorsan (néhány milliszekundum alatt) megszakítja az áramkört, megszüntetve az áramütés veszélyét.
Fontos tudnivalók TN-S hálózaton az ÁVK használatával kapcsolatban:
A PE vezetőt soha nem szabad az ÁVK-n átvezetni. Mivel a TN-S rendszerben a PE és az N külön van vezetve, ez a feltétel automatikusan teljesül.
Az ÁVK után a nullavezetőt és a PE vezetőt szigorúan tilos összekötni. Ez hibás működéshez vezetne.
Az ÁVK nem véd a fázis-nulla közötti rövidzárlat ellen. Erre a célra kismegszakítókat (túláramvédelmi eszközöket) kell alkalmazni.
Az ÁVK tesztgombjának rendszeres (havonta vagy legalább évente kétszeri) ellenőrzése javasolt. Ezzel ellenőrizhető az ÁVK működőképessége.