Díky za recenzi, Petře, vůbec jsem nečekal, že budeš tohle recenzovat. Na Svatyni se hodně těším. Chci se pustit do RPG (už jsem si nějaké rpg knihy pro zábavu načetl) a z role Vypravěče mám trochu obavy. Tahle hra vypadá opravdu jako dokonalý způsob, jak si v rpg napoprvé trochu smočit nohy.
Skvělé představení, bylo by fajn kdyby se tomu dařilo, vypadá to moc sympaticky pro začátečníky. A dokud bude poptávka, tak si dokážu představit celou sérii různých příběhů + obtížnosti. Příště Albi něco se sólem, eventuálně v coopu s knihou plnou odkazů a možností ;)
@@Bedikk-Deskovehry To mě právě napadlo, pro jednoho jsou gamebooky to jo. Jen jak mám rád příběhové hry, tak bych si dokázal něco takového představit jako další příběhová hra :D Asi mě to napadlo díky té omáčce okolo, mapa, nějaké obrázky. A možná hlavně ta nahraná kapitola audiohry :D
Ve skupině jsme RPG-čka chtěli vždycky vyzkoušet, ale nikdo se nikdy nechtěl obětovat a naučit se pravidla. Natož pak připravit příběh 😅.... Takže do téhle krabice vkládám velké naděje... 🙌🏻🫠
@@odehrano Bude super, kdyz vas to nakopne. Svoboda nekoridoroveho RPG s tim, ze vskutku hraci mohou udelat cokoliv je nejlepsi na RPG. Mohu doporucit se treba stavit na Gameconu nejake RPG ozkouset nazivo.
Proč se vždy uvádí, že si může zahrát otec se synem? S dcerou hrát nemůže? :D Slýchám to ve videích a podcastech o deskovkách pořád. Jinak hezké video jako vždy! ❤
Ahoj, Dobrá práce🎉 Již delší dobu mě láká zkusit RPG a cěkal jsem na nějakou vstupní hru, ale není tohle až moc “osekané” a neodradí mě to naopak svou jednoduchostí? Nebo je stále co dělat? Díky
Hravam RPG viac ako 15r a presne ked si zacal tu recenziu tak som cakal ze ako sa riesi ked hraci chcu spravit nieco s cim hra nepocita, lebo to sa MUSI stat. Z mojej skusenosti viem, ze tieto predpripravene hry vyzeraju, ze usetria dost casu s pripravou, ale na konci dna to cloveka dobehne a paradoxne mi pride ze lepsie/jednoduchsie pre gamemastra aj pre hracov je ak je tam naozaj volnost v tom co robia a ze si clovek pripravi ten pribeh sam, kludne len v nejakych par bodoch a potom improvizuje... gamemaster to ma lahsie, lebo ma kontrolu nad tym pribehom a postavy sa necitia az tak manipulovane :) Asi sa to netyka tejto hry, ale uz som zazil pri takych vacsich kampaniach co boli pripravene, aj taku vec ze postavy chceli zlikvidovat nejake npc a ja som netusil ze ci im to mozem dovolit a ze ci v nejakej 10tej kapitole este nebude dolezita, lebo tiez som si pripravil len par kapitol :D Pre mna je idealne ked sa nemiesa RPG a stolovky takym pomerom ako je tu - ze viac RPG, ale preferujem hry ako napr Folklore kde je pribeh, v ktorom postavy rozhoduju co dalej, ale aby tam nevznikali take tie situacie ze "a co teraz..." tak ten pribeh vyslovene povie hracom co mozu a nemozu robit. Skratka ze je to tiez hybrid RPG a stolovky, ale je to viac ako stolovka... Mozno este fajn priklad podobnej hry je aj gloomhaven, ale tam je to este viac stolovka aj z toho dovodu ze tam nie je uz ani ten gamemaster...
Ano, přesně chápu. Na druhou stranu deskovky jsou často více zaměřeny na souboje, viz ten Gloomhaven, což je spíš taktický skirmish než RPG. U tohoto RPG je výhoda, že vám dají jeden list, kde máte přehled celé kampaně ve zkratce, takže máte neustále v hlavě, kam se to celé ubírá.
Moc hezká recenze (hned jsem dal odběr na celý kanál). Nicméně jako dlouholetý hráč RPG a propagátor musím říct, že tahle hra je pro začátečníky v důsledku strašně špatná. Railroad - tedy série scén, že které nelze uhnout - je sice jednoduchý na přípravu a dá se k němu vyrobit hromada vizuálně přitažlivých pomůcek, ale na hraní je to ZLO hned z několika důvodů. 1) Vypravěč musí zařezávat všechny nápady hráčů, pro které nemá scénář. Buď to dělá očividně, což nápadité hráče demotivuje, nebo to dělá "skrytě" pomocí různých nepřekonatelných překážek a manipulace prostřednictvím nehráčských postav. "Skrytě" jsem dal do uvozovek úmyslně, protože všímaví hráči na to dříve či později přijdou a často je to štve. Kvůli tomu ztrácí motivaci pokračovat ve hře, protože často doufají, že budou skutečnými spokutvůrci příběhu. V neposlední řadě tyhle hry učí začínající Vypravěče, že si mají vytvořit, nebo dokonce sehnat nějaký předem připravený liberální příběh, kterým hráče protáhnou. Výsledkem je velmi účinný filtr hráčů - aktivní a nápadité hráče tahle hra spíše odradí od dalšího zkoušení RPG her, Vypravěče naučí zamítat a blokovat nápady hráčů místo jejich rozvíjení, a jako bonus vytváří dojem, že takhle se RPG běžně hrajou a hlavně mají hrát, což je ve výsledku strašná škoda. Vím že zním dost ostře, nicméně to není namířeno proti tobě a tvé recenzi, jako spíše povzdech nás tím, že hry vydávané s úmyslem přivést nové hráče k zajímavému koníčku vlastně ten koníček postupně ničí.
@@brodizajn pokud hráč bude proaktivni, tak mu může být klidně šest let, a railroad mu bude vadit úplně stejně jako dospělému. Celkem běžně se s takovými prvohráči setkávám. A myslím si, že právě u nich je nejdůležitější je neodradit sešněrováním jejich kreativity, protože si nejsnáze po první takové hře řeknou, že RPG není pro ně.
@@jersonjanprucha2956 Ono tento "koridor" spomína aj Bedikk, ale aj tak to asi vyskúšam skrz tú nenáročnú prípravu a kratšie sedenia. Ja som niekedy hrával DrD a pár rokov dozadu aj DnD 5e a napr. u Dračej hlídky som musel veci deťom redukovať, listy hrdinov boli pre nich komplikované, tak uvidím, či nám toto nesadne viac :). Díky za odpoveď.
To je velmi cenná poznámka, díky za ni. Rozhodně je to validní pohled, ale chtěl bych k tomu dodat, že je to viděno moc tvrdě. Věřím, že někdo na to může narazit hned takto ve své první RPG hře, ale z mé zkušenosti teda musím říct, že to proběhlo hladce. A to byli hráči, kteří jsou proaktivní a snažili se mi utákat z koridoru, ale prostě jsem je buď nějak navedl zpět na trasu, nebo jsme si trochu něco domysleli. Ono to je tak i pravděpodobně myšleno. Ta hra vám představí scénu a nabídne vám třeba dvě nebo tři východiska. Skoro vždy jsme ale řešili, že hráče napadlo něco dalšího. A jako vypravěč jsem to tam prostě zakomponoval. Samozřejmě oproti velkému dosplému RPG nemáte v rukou těch nástrojů tolik, ale když někdo dostane fakt pěkný nápad, který jde trochu mimo... vy mu na to dáte nějaký test, který ještě pěkně dopadne, tak ho přinejhorším vždy můžete ocenit nějakým žetonem, kterým získá výhodu. Jakože "tudy sice ne, ale něco jsi našel". Je asi potřeba říct, že ta příručka v Critical není definitivní a člověk ji nesmí brát jako zákon. Je to stále pomůcka, ve které nějak oscilujete. Při prvních úrovních se budete kolejí držet asi trochu víc. Jakmile si začnete být jistí v kramflecích, můžete víc experimentovat. Věřím, že jsou vypravěči, kteří umí odvyprávě příběh ze sandboxu, ale i během jiné kampaně bych si chtěl připravit nějaké narativní "beaty", kterých chci dosáhnout. Chtěl bych si připravit nějaký směr... ať to vyprávění má hlavu a patu.
Pěkná recenze. Chci se zeptat, proč Páno prstenů (journey of middle Earth), není RPG, ale Critical je? Copak to není to samé, ale místo vypravěče má Páno prstenů aplikaci? ... ... Jinak mě tyto hry docela odrazují, protože většinou hraju jen s mojí holkou, takže jeden musí být vypravěč a druhý hráč. No a kdybych chtěl něco takového hrát tak bych pánem jeskyně musel být výhradně já. Navíc když máte jenom jednoho hráče v DD, tak jako PJ máte tendenci mu odpouštět chyby, aby se to nemuselo začínat od znovu a to je taky otrava... V tom je páno prstenů super, ale upřímně mně to přijde fakt hnusný. Já oceňuji, že pomalu každá karta z nichž většina ani nepřijde během jedné kampaně do hry má svůj vlastní obrázek (například slabosti), ale spíše bych ocenil méně obrázků, zato kvalitnějších. No a ta mapa je sice fakt detailní, ale fakt hnusná... Naopak critical se mi vizuálně moc líbí, ale možnost vypravěče v aplikaci mi tam chybí...
Rozdíl mezi hrami je obří. Critical je vážně hra na hrdiny silně inspirovaná Dračím doupětem (existují i jiné RPG systémy). Každý hráč má nějakou kartičku postavy a časem dostane i nějaké vybavení. Ale tím to hasne. Veškeré "hraní" probíhá ve vyprávění. Vypravěč řekne kde jsme (popíše scénu - zde je bonus, že máte na každou kapitolu 3 kartičky trochu ukazující prostředí, ale to zdaleka nestačí), co se děje a nechá na hráčích, aby "něco dělali" - nevybírají ale z nějakých dostupných akcí. Prostě sami zkusí přijít s nějakým nápadem ("co kdybych vylezl na strom?", "zkusím najít stopy v trávě" atd.). Vypravěč to nějak interpetuje, následuje testování a příběh se vypráví dál. Vypráví se navzájem (vypravěč vs hráči). Putování po středozemi samozřejmě má některé prvky blízké RPG systému, ale nemá tu volnost (ano, lezení na stromy a hledání stop tam je taky - ale hra vám řekne, že to jdete dělat, neexistuje, že byste si vymysleli sami jak chcete něco dělat). Navíc se vše odehrává na skutečných komponentech, hýbete figurkami, taháte karty, máte herní plán, prostředí vidíte atd. A to vyprávě je také více jednostrané (aplikace k hráčům).
A ještě dodám k tomu nadržování - krása tohohle systému vypravěče je v tom, že může organicky držet úroveň obtížnosti tak, aby všechny bavila. Když je to moc snadné, přitvrdí. Když je to moc těžké, ubere a zavolá nějakou nečekanou pomoc. A dělá to právě proto, aby to stále byla pro hráče co největší zábava. Tohle se v systému řízeném aplikací udělat nedá, aby to nepůsobilo špatně.
Ďakujem za pútavé predstavenie tohto RPG 👍.
Díky za recenzi, Petře, vůbec jsem nečekal, že budeš tohle recenzovat.
Na Svatyni se hodně těším. Chci se pustit do RPG (už jsem si nějaké rpg knihy pro zábavu načetl) a z role Vypravěče mám trochu obavy. Tahle hra vypadá opravdu jako dokonalý způsob, jak si v rpg napoprvé trochu smočit nohy.
To je super! Podle mě to je přesně tak. A Critical může sloužit i jako taký malý návod, jak si v budoucnu tu kampaň připravit.
Skvělé představení, bylo by fajn kdyby se tomu dařilo, vypadá to moc sympaticky pro začátečníky. A dokud bude poptávka, tak si dokážu představit celou sérii různých příběhů + obtížnosti.
Příště Albi něco se sólem, eventuálně v coopu s knihou plnou odkazů a možností ;)
Ještě existuje cyberpunk varianta, ale ta nevyšla česky. A věřím, že další díly budou. Solo by to byl spíš gamebook.
@@Bedikk-Deskovehry To mě právě napadlo, pro jednoho jsou gamebooky to jo. Jen jak mám rád příběhové hry, tak bych si dokázal něco takového představit jako další příběhová hra :D Asi mě to napadlo díky té omáčce okolo, mapa, nějaké obrázky. A možná hlavně ta nahraná kapitola audiohry :D
Tohle chceme určitě vyzkoušet... 👍🏻
Doporučuji! Mně se tem systém moc líbí a doufám, že toho Albi přinese víc.
Ve skupině jsme RPG-čka chtěli vždycky vyzkoušet, ale nikdo se nikdy nechtěl obětovat a naučit se pravidla. Natož pak připravit příběh 😅.... Takže do téhle krabice vkládám velké naděje... 🙌🏻🫠
@@odehrano Bude super, kdyz vas to nakopne. Svoboda nekoridoroveho RPG s tim, ze vskutku hraci mohou udelat cokoliv je nejlepsi na RPG. Mohu doporucit se treba stavit na Gameconu nejake RPG ozkouset nazivo.
@@Karadum Nějaká malá zkušenost s dráčákem z dětství tam je, ale nic velkého 🙂..... Každopádně díky za tip na akci 👍🏻
Proč se vždy uvádí, že si může zahrát otec se synem? S dcerou hrát nemůže? :D Slýchám to ve videích a podcastech o deskovkách pořád.
Jinak hezké video jako vždy! ❤
Dobrá poznámka :). Samozřejmě může a měli bychom to podporovat!
Ahoj,
Dobrá práce🎉
Již delší dobu mě láká zkusit RPG a cěkal jsem na nějakou vstupní hru, ale není tohle až moc “osekané” a neodradí mě to naopak svou jednoduchostí? Nebo je stále co dělat?
Díky
Já si myslím, že neodradí. Mě to určitě neodradilo a už se chystám na větší kampaň.
Hravam RPG viac ako 15r a presne ked si zacal tu recenziu tak som cakal ze ako sa riesi ked hraci chcu spravit nieco s cim hra nepocita, lebo to sa MUSI stat. Z mojej skusenosti viem, ze tieto predpripravene hry vyzeraju, ze usetria dost casu s pripravou, ale na konci dna to cloveka dobehne a paradoxne mi pride ze lepsie/jednoduchsie pre gamemastra aj pre hracov je ak je tam naozaj volnost v tom co robia a ze si clovek pripravi ten pribeh sam, kludne len v nejakych par bodoch a potom improvizuje... gamemaster to ma lahsie, lebo ma kontrolu nad tym pribehom a postavy sa necitia az tak manipulovane :) Asi sa to netyka tejto hry, ale uz som zazil pri takych vacsich kampaniach co boli pripravene, aj taku vec ze postavy chceli zlikvidovat nejake npc a ja som netusil ze ci im to mozem dovolit a ze ci v nejakej 10tej kapitole este nebude dolezita, lebo tiez som si pripravil len par kapitol :D Pre mna je idealne ked sa nemiesa RPG a stolovky takym pomerom ako je tu - ze viac RPG, ale preferujem hry ako napr Folklore kde je pribeh, v ktorom postavy rozhoduju co dalej, ale aby tam nevznikali take tie situacie ze "a co teraz..." tak ten pribeh vyslovene povie hracom co mozu a nemozu robit. Skratka ze je to tiez hybrid RPG a stolovky, ale je to viac ako stolovka... Mozno este fajn priklad podobnej hry je aj gloomhaven, ale tam je to este viac stolovka aj z toho dovodu ze tam nie je uz ani ten gamemaster...
Ano, přesně chápu. Na druhou stranu deskovky jsou často více zaměřeny na souboje, viz ten Gloomhaven, což je spíš taktický skirmish než RPG. U tohoto RPG je výhoda, že vám dají jeden list, kde máte přehled celé kampaně ve zkratce, takže máte neustále v hlavě, kam se to celé ubírá.
Můžu se, prosím, zeptat, kde se dají stáhnout ty dodatečné mapky? Děkuji
Tady: www.en.gigamic-adds.com/game/critical/sanctuary#downloads
Tak si ma presvedčil to skúsiť ;). Dobre sa na to pozerá a počúva. Ty si to hral s dospelými, že?
No... jako dle občanek to dospělí jsou :D. ALe tohle je přesně hra, kterou bych se nebál hrát s dětmi, když jim budete dělat vypravěče.
Moc hezká recenze (hned jsem dal odběr na celý kanál).
Nicméně jako dlouholetý hráč RPG a propagátor musím říct, že tahle hra je pro začátečníky v důsledku strašně špatná.
Railroad - tedy série scén, že které nelze uhnout - je sice jednoduchý na přípravu a dá se k němu vyrobit hromada vizuálně přitažlivých pomůcek, ale na hraní je to ZLO hned z několika důvodů.
1) Vypravěč musí zařezávat všechny nápady hráčů, pro které nemá scénář. Buď to dělá očividně, což nápadité hráče demotivuje, nebo to dělá "skrytě" pomocí různých nepřekonatelných překážek a manipulace prostřednictvím nehráčských postav. "Skrytě" jsem dal do uvozovek úmyslně, protože všímaví hráči na to dříve či později přijdou a často je to štve.
Kvůli tomu ztrácí motivaci pokračovat ve hře, protože často doufají, že budou skutečnými spokutvůrci příběhu.
V neposlední řadě tyhle hry učí začínající Vypravěče, že si mají vytvořit, nebo dokonce sehnat nějaký předem připravený liberální příběh, kterým hráče protáhnou.
Výsledkem je velmi účinný filtr hráčů - aktivní a nápadité hráče tahle hra spíše odradí od dalšího zkoušení RPG her, Vypravěče naučí zamítat a blokovat nápady hráčů místo jejich rozvíjení, a jako bonus vytváří dojem, že takhle se RPG běžně hrajou a hlavně mají hrát, což je ve výsledku strašná škoda.
Vím že zním dost ostře, nicméně to není namířeno proti tobě a tvé recenzi, jako spíše povzdech nás tím, že hry vydávané s úmyslem přivést nové hráče k zajímavému koníčku vlastně ten koníček postupně ničí.
Zaujímavý postreh. Myslíš, že ten railroad bude vnímateľný aj pre deti vo veku okolo 10-12 rokov?
@@brodizajn pokud hráč bude proaktivni, tak mu může být klidně šest let, a railroad mu bude vadit úplně stejně jako dospělému. Celkem běžně se s takovými prvohráči setkávám.
A myslím si, že právě u nich je nejdůležitější je neodradit sešněrováním jejich kreativity, protože si nejsnáze po první takové hře řeknou, že RPG není pro ně.
@@jersonjanprucha2956 Ono tento "koridor" spomína aj Bedikk, ale aj tak to asi vyskúšam skrz tú nenáročnú prípravu a kratšie sedenia. Ja som niekedy hrával DrD a pár rokov dozadu aj DnD 5e a napr. u Dračej hlídky som musel veci deťom redukovať, listy hrdinov boli pre nich komplikované, tak uvidím, či nám toto nesadne viac :). Díky za odpoveď.
To je velmi cenná poznámka, díky za ni. Rozhodně je to validní pohled, ale chtěl bych k tomu dodat, že je to viděno moc tvrdě. Věřím, že někdo na to může narazit hned takto ve své první RPG hře, ale z mé zkušenosti teda musím říct, že to proběhlo hladce. A to byli hráči, kteří jsou proaktivní a snažili se mi utákat z koridoru, ale prostě jsem je buď nějak navedl zpět na trasu, nebo jsme si trochu něco domysleli. Ono to je tak i pravděpodobně myšleno. Ta hra vám představí scénu a nabídne vám třeba dvě nebo tři východiska. Skoro vždy jsme ale řešili, že hráče napadlo něco dalšího. A jako vypravěč jsem to tam prostě zakomponoval. Samozřejmě oproti velkému dosplému RPG nemáte v rukou těch nástrojů tolik, ale když někdo dostane fakt pěkný nápad, který jde trochu mimo... vy mu na to dáte nějaký test, který ještě pěkně dopadne, tak ho přinejhorším vždy můžete ocenit nějakým žetonem, kterým získá výhodu. Jakože "tudy sice ne, ale něco jsi našel". Je asi potřeba říct, že ta příručka v Critical není definitivní a člověk ji nesmí brát jako zákon. Je to stále pomůcka, ve které nějak oscilujete. Při prvních úrovních se budete kolejí držet asi trochu víc. Jakmile si začnete být jistí v kramflecích, můžete víc experimentovat. Věřím, že jsou vypravěči, kteří umí odvyprávě příběh ze sandboxu, ale i během jiné kampaně bych si chtěl připravit nějaké narativní "beaty", kterých chci dosáhnout. Chtěl bych si připravit nějaký směr... ať to vyprávění má hlavu a patu.
Pěkná recenze. Chci se zeptat, proč Páno prstenů (journey of middle Earth), není RPG, ale Critical je? Copak to není to samé, ale místo vypravěče má Páno prstenů aplikaci? ... ... Jinak mě tyto hry docela odrazují, protože většinou hraju jen s mojí holkou, takže jeden musí být vypravěč a druhý hráč. No a kdybych chtěl něco takového hrát tak bych pánem jeskyně musel být výhradně já. Navíc když máte jenom jednoho hráče v DD, tak jako PJ máte tendenci mu odpouštět chyby, aby se to nemuselo začínat od znovu a to je taky otrava... V tom je páno prstenů super, ale upřímně mně to přijde fakt hnusný. Já oceňuji, že pomalu každá karta z nichž většina ani nepřijde během jedné kampaně do hry má svůj vlastní obrázek (například slabosti), ale spíše bych ocenil méně obrázků, zato kvalitnějších. No a ta mapa je sice fakt detailní, ale fakt hnusná... Naopak critical se mi vizuálně moc líbí, ale možnost vypravěče v aplikaci mi tam chybí...
Rozdíl mezi hrami je obří. Critical je vážně hra na hrdiny silně inspirovaná Dračím doupětem (existují i jiné RPG systémy). Každý hráč má nějakou kartičku postavy a časem dostane i nějaké vybavení. Ale tím to hasne. Veškeré "hraní" probíhá ve vyprávění. Vypravěč řekne kde jsme (popíše scénu - zde je bonus, že máte na každou kapitolu 3 kartičky trochu ukazující prostředí, ale to zdaleka nestačí), co se děje a nechá na hráčích, aby "něco dělali" - nevybírají ale z nějakých dostupných akcí. Prostě sami zkusí přijít s nějakým nápadem ("co kdybych vylezl na strom?", "zkusím najít stopy v trávě" atd.). Vypravěč to nějak interpetuje, následuje testování a příběh se vypráví dál. Vypráví se navzájem (vypravěč vs hráči). Putování po středozemi samozřejmě má některé prvky blízké RPG systému, ale nemá tu volnost (ano, lezení na stromy a hledání stop tam je taky - ale hra vám řekne, že to jdete dělat, neexistuje, že byste si vymysleli sami jak chcete něco dělat). Navíc se vše odehrává na skutečných komponentech, hýbete figurkami, taháte karty, máte herní plán, prostředí vidíte atd. A to vyprávě je také více jednostrané (aplikace k hráčům).
A ještě dodám k tomu nadržování - krása tohohle systému vypravěče je v tom, že může organicky držet úroveň obtížnosti tak, aby všechny bavila. Když je to moc snadné, přitvrdí. Když je to moc těžké, ubere a zavolá nějakou nečekanou pomoc. A dělá to právě proto, aby to stále byla pro hráče co největší zábava. Tohle se v systému řízeném aplikací udělat nedá, aby to nepůsobilo špatně.
Je tato hra opakovane hratelna pre pudi ktori uz konkretnu kampan hrali?
Není. Ale třeba jeden z hráčů si může krabici vzít jako vypravěč a zkusit si tuto roli s novou skupinou.
takže pre 1 hráča to neni.
Sebevražda dnes vydávat hru bez sola!
Hodně podorbně popsáno.