Jeśli mogę coś zasugerować, to wydaje mi się, że łatwiej by było odkręcić tę nakrętkę 36 kluczem nasadowym. Co prawda nasadkę 36 prawie na pewno trzeba by kupić oddzielnie (większość zestawów kluczy nasadowych kończy się na 32) ale mając styk na nakrętce na wszystkich jej krawędziach pewnie był trochę ułatwiło sprawę (nie powinna się uszkodzić). Dodatkowo klucz nasadowy możemy dociekać od góry, żeby się nie ześlizgnął ze śruby. A jak będzie ciężko ruszyć, to "rura" na klucz ile tam możemy sięgnąć ręką. Może się to wydawać przesadą, to nie szpilki od tira ;), ale mając dużo dłuższe ramie, nie musimy wkładać tak dużo siły w odkręcanie przez co będzie to szło dużo bardziej precyzyjnie, bez zapierania się, klucz się nam nie ześlizgnie itd.. Taka tylko sugestia jakby ktoś miał problemy z odkręceniem. Film jak zwykle super. Trafiłem na ten kanał chyba ze 2 tygodnie temu i dowiedziałem się więcej przez te parę dni, niż z większości materiałów, które do tej pory wdziałem. Szacun.
@@unbrokenreed Nic z tego. Ta "nakrętka" jest ośmiokątna. Mnie dobrze poszło kluczem francuskim. Może i zostały jakieś ślady, ale minimalne. Na pewno się nie zgniotła i uszczelnienie pasowało.
Włoska firma Beta którą chyba wszyscy znamy ze smarowniczki chyba jako jedyna produkuje nasadę 36 mm do filtrów olejowych dodatkowo z interfejsem na klucz płaski oprócz kwadratu 1/2" na grzechotkę. Wtedy taką nasadę zabezpieczamy przykręcając ją zwyczajnie śrubą i nakrętką od góry do osi piasty tak jak to się przykręciło klucz do suportu na wielowpust do samej osi suportu żeby nie spadał. Odkręcając sposobem z filmu łatwo zerwać ramiona sześciokąta bo ta duża nakrętką jest wykonana z aluminium i należy użyć jej wszystkich ramion do przyłożenia siły. Taka nasadka to koszt około 50 zł więc sporo ale jak ktoś robi dużo piast z dynamem od Shimano to na pewno będzie to opłacalne.
Fajną zabawę miałem jak przerabiałem Piastem z dynamem na prąd stały wyprostowany. Trza było odizolować masę (minus) od masy (widelec i reszta metalowych elementów roweru) a następnie zabudować mostek prostujący w środku. Ale się udało już na kilku piastach. Moja ma przebiegu jakieś 40 tysięcy przebiegu i hula dalej. Prąd stały impulsowy na kole 26 x 2,125" przy prędkości 20 km/h to 6,21V 0,53A czyli ciut więcej niz 3 Watt. Mi to na wyjazdach wystarcza żeby zasilić akumulator- światła, ładowanie iPoda i telefonu. Zasilania świateł i głośniczków do słuchania muzyki.
Sporo osób pisze w komentarzach o zniszczonych miskach. U siebie też to odkryłem, totalnie zryta bieżnia i brokat w smarze. Niestety ale te piasty wychodzą z fabryki zbyt ciasne, poprostu skręcają nakrętki aby nie było luzu i sprawdzają czy działa. A prawidłowo to powinno się ustawić lekki wyczuwalny luz na ośce. Tylko w ten sposób można ocalić łożyska, bo nie wyczujemy przecież palcami czy się swobodnie obracają tak jak w zwykłej piaście bez dynama.
Do odkręcania tego dekla od strony z wtyczką Shimano zrobiło dedykowany klucz, TL-DH10. Do serwisu piast z dynamem polecam kupić, wtedy nie zgniata się tej flanszy pod klucz. Co do elektryki, to w nowszych piastach, jak DH-3D37, Shimano niestety zmieniło wtyk plusowy na zagniatany, a nie lutowany. Przy okazji zmienili materiał kabla na taki, którego cyna się nie trzyma. Skutek - niestety przy przerwaniu tego kabelka albo uszkodzeniu jego izolacji piasta jest kaputt. Nie da się dosztukować kabelka, nie ma też jak sensownie ściągnąć i potem założyć z powrotem wtyk, by np. założyć koszulkę termokurczliwą w miejscu przerwanej izolacji. Przez to też piasta na nakrętki staje się w praktyce nierozbieralna. W pieście na qr wtyk chowa się za końcem osi, ale i tak lepiej zostawić to w spokoju. Serwis łożyska robić po wyjęciu całego środka. Dekiel wtedy można odsunąć na tyle, by przez szparę dostać się do kulek, wpsikać odtłuszczacz, a następnie podać nowy smar strzykawką.
Благодарю Друже 🤝 Не буду пока что разбирать свою втулку просто помою всё колесо тряпочкой и забортирую камеру с покрышкой Мне конусные ключи надо будет купить Смазку хорошую и какой то спецключ для самого корпуса генератора Хорошее видео 👍 Добра, развития вам и вашей мастерской ✊
Super materiał. Kolejny z cyklu, jak przeserwisować (wg. Shimano) nierozbieralną część 😀 Trochę mnie korciło żeby rozebrać nową piastę (chyba nawet identyczną) w rowerze żony i trochę dosmarować, bo czytałem że różnie bywa z ilością smaru w nowych piastach Shimano. Teraz już mnie nie korci 😁 Wykonałem kiedyś taką operację na dużo starszym dynamie (Shimano Nexus HB-NX70). Pacjent przeżył, ale jakoś nie mam już zaufania do tej prądnicy, bo kilka razy wygiąłem za mocno kabelek w miejscu w którym wychodzi spod zwojów. Gdyby ułamał się w tym miejscu, to byłby nie do naprawienia. Myślę że gdybym to robił drugi raz to obszedłbym się z nim ostrożniej i miałby większe szanse na przetrwanie. Teraz wożę zawsze ze sobą silikonową lampkę pozycyjną, gdyby w razie prądnica przestała działać. W wożenie takiej zapasowej lamki ma też pewien sens także wtedy gdy w pełni ufamy prądnicy... Teraz kilka wniosków po obejrzeniu filmu: 1. Lepiej używać normalnej 17 do kontry, zamiast cienkiej "konusówki". Mniejsze ryzyko spadnięcia klucza. Użycie 2 konusówek ma sens chyba tylko wtedy gdy ustawiamy luz bez wyjmowania kła z roweru. Wiadomo że jak ktoś ma wprawę to i cienki klucz mu nie spadnie, no ale ... 2. Twoja piasta ma 2 dodatkowe utrudnienia względem mojej HB-NX70. Po pierwsze u mnie chyba nie było silikonu albo było go mniej i był tylko w rowku. No i dało się odkręcić całkowicie konus bez odlutowywania kabelka od blaszki. To było dawno i nie wiem jak to zrobiłem, ale odnoszę wrażenie, że ten kabelek był dłuższy. 3. Też rozkręcałem korpus piasty. Bardziej z ciekawości. Poszło mi zadziwiająco łatwo. Użyłem całkiem sporego, ciężkiego klucza francuskiego. Na kole to jednak zupełnie inna robota. Jedną ręką dopychałem klucz żeby nie spadł, a drugą napierałem na rękojeść żeby obrócić i poszło.
mam takie 2 piasty ale jedna jest na śrubki a druga jest na zacisk koła na klameczkę - zastanawia mnie teraz jak puścili ten kabelek plusowy w tej co ma ośkę przelotową z dziurką na zacisk koła :)
Fajny materiał , co prawda czekam na zestaw narzędzi serwisowych ponieważ mam ze swoim problem . Mianowicie na Twoim filmie widać że zrobiłes lekki obrót i już świeci moje przy prędkości 10 kilometrów mruga , dopiero jak jadę 30 na godzinę świeci stałym światłem ( dynamo 6V 3W ) lampka przednia AXA również 6V więc nie rozumiem gdzie jest u mnie problem .
Witam mam trzy takie piasty ze złomu sprawne potrzebny mi jest taki przenośny wiatrak który by mógł ładować 12 woltowy akumulator na łodzi czy w busie jak uzyskać z tego 12v czy dało by coś połączenie dwóch dynam szeregowo,czy należałoby zwiększyć obroty lub zastosować jakąś przetwornicę pozdrawiam
Witam. Mam problem z moim dynamem w piaście, a mianowicie dynamo przy szybkiej jeździe daje prawie 20V , co spowodowało spalenie lampek . Może jest jakiś sposób naprawy tego???
Nieciekawa robota, ja niestety w moim dynamo XT DH-T780 mam rozwaloną miskę łożyska od strony złącza. Rozważam rozebranie i wymianę bieżni. Choć kusi mnie przerobienie na łożyska kulkowe tzw. mechaniczne, ale bez tokarki chyba się nie obędzie i ze względu na stojan rodzi się problem zaparcia łożyska na bieżni wewnętrznej. Może ktoś podejmował się takiego wyzwania?
najlepiej sie odkreca tego typu połączenia z uzyciem młotka, nakładasz ten klucz 36 robisz wstepne napręzenie i uderzasz młotkiem w klucz i puszcza poprosu najlepiej wychodzi użycie siły kinetycznej
Mam w kilku rowerach piasty Shimano z prądnicą. Prawie w każdym po czasie powstały wżery w konusach. Takie zużycie jest kwestią zbyt małej ilości smaru, brudu, złego luzu roboczego (za mały, za duży), czy zwyczajne zużycie wynikające z przebiegu?
w łożyskach kulkowych nie ma czegoś takiego jak zużycie. Tylko elementy trące - takie jak np. hamulec, opony - podlegają zużyciu. Uszkodzenia konusa to albo niska jakość produktu (na co nie mamy wpływu), albo brak serwisu: woda, piasek, brak smaru, zbyt ciasny montaż. Dokładnie tak, jak napisałeś.
@@Szyszku - fabryczny montaż faktycznie skręca łożyska dość ciasno. Po krótkim czasie jednak części sie docierają i powinien wystąpić należyty luz. Dlatego sklepy zalecają przegląd zerowy, aby skontrolować luzy. Kto nie robi tego przeglądu, sam bierze odpowiedzialność za regulacje.
Właśnie złożyłem swoją piastę. Wymieniałem konus od strony wtyczki ze względu na wżery. Problematyczne jest tu ustalenie prawidłowego stopnia zaciśnięcia łożyska bo nie puścimy piasty wolno jak klasycznej. Tu zawsze skacze. Swoją drogą warto sprawdzać je na bieżąco bo widzę że dostępność części obecnie zerowa. Aby pozyskać konus musiałem kupić na ślepo używaną piastę. PS. Nie trzeba rozlutować nic by zdjąć konus. Wykręcamy i schodzi.
Pytanko - jak taka piasta powinna się kręcić? U mnie wszystko działa ale czuc pewna skokowosc podczas kręcenia kołem. Nie wiem czy tak ma być. Pozdrawiam
Witam, jestem w trakcie naprawy takiej piasty i mam zapytanko: czy te wkłady magnesowe , które są na wew. stronie piasty i te zwoje na prądnicy mocno zardzewiałe mogę przeczyścić papierkiem ściernym? Chyba, że macie inny sposób? pozdro
Czy to jest normalne, że obracając kołem z taką piastą zanim takie koło stanie to widać, że ono nie kręci się płynnie tylko z takim skokiem jak silniki krokowe - tak jakby to dynamo stawiało opór ?
Wedle własnej oceny, jak utopiłeś sprzęt to najlepiej od razu , jak jeździsz okazjonalnie to raz na dwa sezony, jak jeździsz sporo to minimum raz na sezon.
@@unbrokenreed Haha udało się! Sprawa okazała się nie całkiem trywialna i już wyjaśniam dlaczego, może ci się kiedyś przyda albo komuś. Mianowicie moja piasta to DH3D37, a drut nawojowy w niej jest aluminiowy(pewnie waga i koszt) i taki tez wychodzi na zewnątrz. Powoduje to dwie rzeczy: aluminium jest bardziej podatne na złamania(work hardening) więc trzeba bardzo uważać z wyginaniem drutta przy serwisie. Druga rzecz to ewentualna naprawa złamanego już druta. Aluminium nie jest lutowalne(problem), a łączenie go mechanicznie z miedzią powoduje reakcję galwaniczną i w efekcie zeżarcie połączenia po czasie. Nie ma tam też miejsca na cuda wianki grubsze niż ~2mm. Rozwiązaniem jest łączenie przez trzeci bardziej inertny metal oraz smarowidło które spowolni ewentualną reakcję. Skąd to wiem? Jestem zawodowym druciarzem elektr/onicznym/ycznym. Mianowicie użyłem cynowanej miedzianej tulejki kablowej 0,5mm2 oraz smaru do połączeń elektrycznych(może być też inny), i zagniotłem łącząc z miedzianym drutem o średnicy bodajże 0,7mm którego końcówkę włożoną do tulejki przed zagnieceniem cienko pobieliłem cyną. Wszystko po to żeby zminimalizować szanse na bezpośredni kontakt aluminium z miedzią. Dalej to już tylko jak najpasowniejszy termokurcz na drutta, oraz wleciał regularny serwis - czyszczenie kulek, nowy smar, skręcenie całości(udało się odkręcić knipex cobrami, nie było nawet ciężko ale trochę poharatało anodę mimo taśmy zabezpieczającej). Na koniec dolutowałem końcowy terminal, poskładałem do kupy i działa. Może się komuś kiedyś przyda :) Pozdro!
Natrafiłem na filmik, ponieważ dostałem na serwis piastę z zerwanym gwintem, szukam informacji na temat wymiany osi. Ten film bardzo fajny ale nie doszedłeś wystarczająco głęboko 😁, pytanie czy się da i czy powinienem próbować? Chyba mnie zniechęciłeś.
Czy normalne jest jak trzyma się koło za OŚKi z dynamem i kręci się nim czuć takie szarpanie i opory.? Mam to i siebie i widziałem też na jednym filmie,.
Siten 1978 Ja mam to samo, dzisiaj roskręciłem i przesmarowałem wszystko jak na filmie, po skasowaniu lózów na ośce i zakręceniu kołem, wyczuwalne delikatne opory z systematycznym przeskakiwaniem...? (tyrkotem)?... Czy to normalbe w tej piaście?
Ja mam tak samo i szukam opinii innych ludzi. Miałem do czynienia już z dynamami w piaście ale dawno i wydaje się jakby tamte mniej szarpaly-skakaly. Może zależy to od modelu
@@kapanator mam podobny problem kupiłem dwa nowe rowery z identycznym osprzętem jak na filmie... Jeden chodzi idealnie i płynnie drugi... Delikatnie mówiąc opornie wręcz ciężko... Udało się Wam usunąć ten problem czy w grę wchodzi tylko reklamacja i wymiana?? Pozdrawiam
niby nie skomplikowane ale nie skomplikowane za to kupę zabawy i nie ma gwarancji że ładnie da się wszystko poodkręcać - lepiej tam wsadzić igłę po obu stronach nawalić smarku lub oleju silnikowego i jeździć nie rozbierając tego... (tak myślę) a jak już się zapiecze tak lub nie będzie działać to kupić nowe całe koło używkę sprawną i tyle :) Bo za dużo zabawy z tym dla zwykłego człowieka co robi takie rzeczy raz w życiu...
Technicznie ok, ale małe sprostowanie językowe. To jest piasta, nie piesta, więc w piaście, nie w pieście. Ktoś mi zaraz powie, że w mieście i w cieście, ale miasto i ciasto są rodzaju nijakiego. Piasta jest rodzaju żeńskiego. Jak kasta. A członek kasty jest w kaście, nie w keście.
@@Tome4kkkk nic dziwnego z tym skojarzeniem, bo z technicznego punktu widzenia są to bardzo podobne konstrukcje :) A Twoje wątpliwości dotyczące sprawności nie bardzo wiem z czego wynikają? Piasty z dynamem są starsze niż ja i używane są z powodzeniem.
@@unbrokenreed Sprawność w sensie jak wysoki moment oporu wytwarza ta piasta, dając zaledwie 3W mocy elektrycznej. Historia rowerów nie ma tu nic do rzeczy. Oczywiście nawet świetne niemieckie dynama przystawiane do opony dawały większy opór niż ta piasta, ale to było kilkadziesiąt lat temu :)
@@Tome4kkkk Piasty z dynamom SON ponoć mają bardzo małe opory. Ale nigdy nie miałem jej na serwisie. Pamiętaj, że zaprezentowany na materiale model to jedna z najtańszych konstrukcji tego typu na świecie :D
Witajcie ja mam problem z tą piasta że bardzo ciężko mi chodzi koło w rękach czy źle mam dokręcone czy nie dokręca się tak jak koło tylne że w rękach można je obrócić 😢😢
@unbrokenreed po skręceniu i trzymaniu na pręcie w rękach koło się obraca ,ciężko chodzi ..nie powinno chodzić lekko..po dokręceniu sròb ...czuje podczas jazdy że koło przednie bardzo mi chamuje
@Damian-m6m3q Rozumiem, że piasta stawia Ci opór, ale cóż mogę na to odpowiedzieć? Przeserwisuj ją i upewnij się, że jest poprawnie zamocowana. Jeśli nie jesteś w stanie zrobić tego sam, oddaj ją do serwisu. W dalszym ciągu nie wiem, jakie jest Twoje pytanie. Napisałeś, że ciężko chodzi i jedynie domyślam się, że szukasz sposobu na zmniejszenie oporu. Niestety, nikt tu nie ma szklanej kuli; nie mamy pojęcia, czemu u Ciebie jest duży opór.
Potrzeba takich materiałów. Nie ma ściemy. Wszystko klarownie.
Nie dość, że fachowo to jeszcze miło się słucha człowieka mówiącego płynnie i poprawnie po polsku.
Podoba mi się zwrot strona napedowa 😊
Jeśli mogę coś zasugerować, to wydaje mi się, że łatwiej by było odkręcić tę nakrętkę 36 kluczem nasadowym. Co prawda nasadkę 36 prawie na pewno trzeba by kupić oddzielnie (większość zestawów kluczy nasadowych kończy się na 32) ale mając styk na nakrętce na wszystkich jej krawędziach pewnie był trochę ułatwiło sprawę (nie powinna się uszkodzić). Dodatkowo klucz nasadowy możemy dociekać od góry, żeby się nie ześlizgnął ze śruby. A jak będzie ciężko ruszyć, to "rura" na klucz ile tam możemy sięgnąć ręką. Może się to wydawać przesadą, to nie szpilki od tira ;), ale mając dużo dłuższe ramie, nie musimy wkładać tak dużo siły w odkręcanie przez co będzie to szło dużo bardziej precyzyjnie, bez zapierania się, klucz się nam nie ześlizgnie itd.. Taka tylko sugestia jakby ktoś miał problemy z odkręceniem. Film jak zwykle super. Trafiłem na ten kanał chyba ze 2 tygodnie temu i dowiedziałem się więcej przez te parę dni, niż z większości materiałów, które do tej pory wdziałem. Szacun.
Rozwiązanie logiczne i przeszło mi przez myśl, ale nasadka musiała by być bardzo długa, bo w środku trzeba zmieścić oś.
@@unbrokenreed Nic z tego. Ta "nakrętka" jest ośmiokątna. Mnie dobrze poszło kluczem francuskim. Może i zostały jakieś ślady, ale minimalne. Na pewno się nie zgniotła i uszczelnienie pasowało.
Włoska firma Beta którą chyba wszyscy znamy ze smarowniczki chyba jako jedyna produkuje nasadę 36 mm do filtrów olejowych dodatkowo z interfejsem na klucz płaski oprócz kwadratu 1/2" na grzechotkę. Wtedy taką nasadę zabezpieczamy przykręcając ją zwyczajnie śrubą i nakrętką od góry do osi piasty tak jak to się przykręciło klucz do suportu na wielowpust do samej osi suportu żeby nie spadał. Odkręcając sposobem z filmu łatwo zerwać ramiona sześciokąta bo ta duża nakrętką jest wykonana z aluminium i należy użyć jej wszystkich ramion do przyłożenia siły. Taka nasadka to koszt około 50 zł więc sporo ale jak ktoś robi dużo piast z dynamem od Shimano to na pewno będzie to opłacalne.
Fajną zabawę miałem jak przerabiałem Piastem z dynamem na prąd stały wyprostowany. Trza było odizolować masę (minus) od masy (widelec i reszta metalowych elementów roweru) a następnie zabudować mostek prostujący w środku.
Ale się udało już na kilku piastach. Moja ma przebiegu jakieś 40 tysięcy przebiegu i hula dalej.
Prąd stały impulsowy na kole 26 x 2,125" przy prędkości 20 km/h to 6,21V 0,53A czyli ciut więcej niz 3 Watt.
Mi to na wyjazdach wystarcza żeby zasilić akumulator-
światła, ładowanie iPoda i telefonu. Zasilania świateł i głośniczków do słuchania muzyki.
To dynamo daje prąd stały czy przemienny?
Prąd napiecie i moc zależą od obciążenia
Sporo osób pisze w komentarzach o zniszczonych miskach. U siebie też to odkryłem, totalnie zryta bieżnia i brokat w smarze. Niestety ale te piasty wychodzą z fabryki zbyt ciasne, poprostu skręcają nakrętki aby nie było luzu i sprawdzają czy działa. A prawidłowo to powinno się ustawić lekki wyczuwalny luz na ośce. Tylko w ten sposób można ocalić łożyska, bo nie wyczujemy przecież palcami czy się swobodnie obracają tak jak w zwykłej piaście bez dynama.
shutter precision pl-8x mam właśnie do servisu, press fit dynamo, czekam aż mi ściągacz przyjdzie to zobaczymy jak to wyjdzie.
Dziękuje za poświęcony czas na instruktaż i wrzucenie na yt ❤
@@JaToCos-LivingSoul Dziękuję za miły komentarz :)
Dziękuję bardzo z Armenii!
Klucz pasuje od centralnej nakrętki koła w powozie konnym 😎🤠
Witam I pozdrawiam dzieki za ciekawy filmik akurat dziś mi się przydał miłego dnia zycze
Aż miło popatrzeć na robotę fachowca 👌
Do odkręcania tego dekla od strony z wtyczką Shimano zrobiło dedykowany klucz, TL-DH10. Do serwisu piast z dynamem polecam kupić, wtedy nie zgniata się tej flanszy pod klucz.
Co do elektryki, to w nowszych piastach, jak DH-3D37, Shimano niestety zmieniło wtyk plusowy na zagniatany, a nie lutowany. Przy okazji zmienili materiał kabla na taki, którego cyna się nie trzyma.
Skutek - niestety przy przerwaniu tego kabelka albo uszkodzeniu jego izolacji piasta jest kaputt. Nie da się dosztukować kabelka, nie ma też jak sensownie ściągnąć i potem założyć z powrotem wtyk, by np. założyć koszulkę termokurczliwą w miejscu przerwanej izolacji. Przez to też piasta na nakrętki staje się w praktyce nierozbieralna. W pieście na qr wtyk chowa się za końcem osi, ale i tak lepiej zostawić to w spokoju. Serwis łożyska robić po wyjęciu całego środka. Dekiel wtedy można odsunąć na tyle, by przez szparę dostać się do kulek, wpsikać odtłuszczacz, a następnie podać nowy smar strzykawką.
Dorobić taka końcówkę której cyna zechce się trzymać 😉
Благодарю Друже 🤝
Не буду пока что разбирать свою втулку просто помою всё колесо тряпочкой и забортирую камеру с покрышкой
Мне конусные ключи
надо будет купить
Смазку хорошую и какой то спецключ для самого корпуса генератора
Хорошее видео 👍
Добра, развития вам и вашей мастерской ✊
Super materiał. Kolejny z cyklu, jak przeserwisować (wg. Shimano) nierozbieralną część 😀
Trochę mnie korciło żeby rozebrać nową piastę (chyba nawet identyczną) w rowerze żony i trochę dosmarować, bo czytałem że różnie bywa z ilością smaru w nowych piastach Shimano.
Teraz już mnie nie korci 😁
Wykonałem kiedyś taką operację na dużo starszym dynamie (Shimano Nexus HB-NX70). Pacjent przeżył, ale jakoś nie mam już zaufania do tej prądnicy, bo kilka razy wygiąłem za mocno kabelek w miejscu w którym wychodzi spod zwojów. Gdyby ułamał się w tym miejscu, to byłby nie do naprawienia. Myślę że gdybym to robił drugi raz to obszedłbym się z nim ostrożniej i miałby większe szanse na przetrwanie.
Teraz wożę zawsze ze sobą silikonową lampkę pozycyjną, gdyby w razie prądnica przestała działać. W wożenie takiej zapasowej lamki ma też pewien sens także wtedy gdy w pełni ufamy prądnicy...
Teraz kilka wniosków po obejrzeniu filmu:
1. Lepiej używać normalnej 17 do kontry, zamiast cienkiej "konusówki". Mniejsze ryzyko spadnięcia klucza. Użycie 2 konusówek ma sens chyba tylko wtedy gdy ustawiamy luz bez wyjmowania kła z roweru. Wiadomo że jak ktoś ma wprawę to i cienki klucz mu nie spadnie, no ale ...
2. Twoja piasta ma 2 dodatkowe utrudnienia względem mojej HB-NX70. Po pierwsze u mnie chyba nie było silikonu albo było go mniej i był tylko w rowku. No i dało się odkręcić całkowicie konus bez odlutowywania kabelka od blaszki. To było dawno i nie wiem jak to zrobiłem, ale odnoszę wrażenie, że ten kabelek był dłuższy.
3. Też rozkręcałem korpus piasty. Bardziej z ciekawości. Poszło mi zadziwiająco łatwo. Użyłem całkiem sporego, ciężkiego klucza francuskiego. Na kole to jednak zupełnie inna robota. Jedną ręką dopychałem klucz żeby nie spadł, a drugą napierałem na rękojeść żeby obrócić i poszło.
mam takie 2 piasty ale jedna jest na śrubki a druga jest na zacisk koła na klameczkę - zastanawia mnie teraz jak puścili ten kabelek plusowy w tej co ma ośkę przelotową z dziurką na zacisk koła :)
Czekaj jesli by podac napiecie na uzwojenia tylko tam pewnie drucik cieniutki bylby z tego silnik :)
14:30 Szukam takiej towotnicy. Jaka to firma i model? Może jakiś ekwiwalent?
Czy konus od strony podlaczenia pradnicy da sie gdzies kupic? Rozkręciłem swoja i ma slady zniszczenia pewnie od piasku
Could you find a place to buy it?
14:10 A wirnik sie smaruje? Przecież tam nie powinno być kontaktu.
2:55 A ten kabel wewnątrz piasty jest 2 razy grubszy, w dodatku najprawdopodobniej aluminiowy!
Fajny materiał , co prawda czekam na zestaw narzędzi serwisowych ponieważ mam ze swoim problem . Mianowicie na Twoim filmie widać że zrobiłes lekki obrót i już świeci moje przy prędkości 10 kilometrów mruga , dopiero jak jadę 30 na godzinę świeci stałym światłem ( dynamo 6V 3W ) lampka przednia AXA również 6V więc nie rozumiem gdzie jest u mnie problem .
Kurna za dużo internetów, przeczytałem w tytule "pasta" i poszedłem po popcorn 😄
Mam takie dynamo, ale obręcz już mocno wytarta... jest sens przenosić do nowego koła, czy musiał bym nowe szprychy kupić ?
Witam mam trzy takie piasty ze złomu sprawne potrzebny mi jest taki przenośny wiatrak który by mógł ładować 12 woltowy akumulator na łodzi czy w busie jak uzyskać z tego 12v czy dało by coś połączenie dwóch dynam szeregowo,czy należałoby zwiększyć obroty lub zastosować jakąś przetwornicę pozdrawiam
Szukaj na jakimś forum elektronicznym, ja jeszcze nie mam pojęcia o prądzie :D
Witam. Czy da rady kupić tę podkłatkę dystansową w kształcie domku?
Witam. Mam problem z moim dynamem w piaście, a mianowicie dynamo przy szybkiej jeździe daje prawie 20V , co spowodowało spalenie lampek . Może jest jakiś sposób naprawy tego???
Nieciekawa robota, ja niestety w moim dynamo XT DH-T780 mam rozwaloną miskę łożyska od strony złącza. Rozważam rozebranie i wymianę bieżni. Choć kusi mnie przerobienie na łożyska kulkowe tzw. mechaniczne, ale bez tokarki chyba się nie obędzie i ze względu na stojan rodzi się problem zaparcia łożyska na bieżni wewnętrznej. Może ktoś podejmował się takiego wyzwania?
najlepiej sie odkreca tego typu połączenia z uzyciem młotka, nakładasz ten klucz 36 robisz wstepne napręzenie i uderzasz młotkiem w klucz i puszcza poprosu najlepiej wychodzi użycie siły kinetycznej
czy śruba nie pęknie z powodu uderzenia młotka?
@@annympOdkształci się !
Czy ten DH 2N35 zastąpi mój pęknięty DH 2R35 ?
Kto co myśli o tym silikonie? Czy on jest koniecznie tam potrzebny?
Mam w kilku rowerach piasty Shimano z prądnicą. Prawie w każdym po czasie powstały wżery w konusach. Takie zużycie jest kwestią zbyt małej ilości smaru, brudu, złego luzu roboczego (za mały, za duży), czy zwyczajne zużycie wynikające z przebiegu?
w łożyskach kulkowych nie ma czegoś takiego jak zużycie. Tylko elementy trące - takie jak np. hamulec, opony - podlegają zużyciu.
Uszkodzenia konusa to albo niska jakość produktu (na co nie mamy wpływu), albo brak serwisu: woda, piasek, brak smaru, zbyt ciasny montaż.
Dokładnie tak, jak napisałeś.
Kwestia wszystkiego po trochę 😊 ale jest w tym racja, że przy regularnej wymianie kulek i serwisie, powierzchnie toczne potrafią być "nieśmiertelne" .
zdarza się, że na nowych piastach z fabryki konusy są za mocno dokręcone i za jakiś czas mogą się pojawić wżery
@@Szyszku - fabryczny montaż faktycznie skręca łożyska dość ciasno. Po krótkim czasie jednak części sie docierają i powinien wystąpić należyty luz.
Dlatego sklepy zalecają przegląd zerowy, aby skontrolować luzy. Kto nie robi tego przeglądu, sam bierze odpowiedzialność za regulacje.
Właśnie złożyłem swoją piastę. Wymieniałem konus od strony wtyczki ze względu na wżery. Problematyczne jest tu ustalenie prawidłowego stopnia zaciśnięcia łożyska bo nie puścimy piasty wolno jak klasycznej. Tu zawsze skacze.
Swoją drogą warto sprawdzać je na bieżąco bo widzę że dostępność części obecnie zerowa. Aby pozyskać konus musiałem kupić na ślepo używaną piastę.
PS. Nie trzeba rozlutować nic by zdjąć konus. Wykręcamy i schodzi.
Siema, zrobisz serwisik z wymiany łozysk w ramie? Wielu osobom by się przydało ;)
Oczywiście, że tak.
Będzie rama na wymianę łożysk i jednocześnie czas na nagranie to zrobię 😊
Pytanko - jak taka piasta powinna się kręcić? U mnie wszystko działa ale czuc pewna skokowosc podczas kręcenia kołem. Nie wiem czy tak ma być. Pozdrawiam
Tak ma być, naturalna sprawa, ten prąd nie bierze się z powietrza - przeskoki powodują magnesy które tam są 😊
Witam, jestem w trakcie naprawy takiej piasty i mam zapytanko: czy te wkłady magnesowe , które są na wew. stronie piasty i te zwoje na prądnicy mocno zardzewiałe mogę przeczyścić papierkiem ściernym? Chyba, że macie inny sposób? pozdro
Papier ścierny jest ok 👍
Co w przypadku uszkodzenia kabelka od plusa(mówię o przerwaniu kabla). W serwisie są w stanie to naprawić?
Zależy od serwisu przecież 😉 (do serwisu optycznego bym się z tym nie wybierał) .
Czy to jest normalne, że obracając kołem z taką piastą zanim takie koło stanie to widać, że ono nie kręci się płynnie tylko z takim skokiem jak silniki krokowe - tak jakby to dynamo stawiało opór ?
Tak, dynamo stawia opór (te skoki to kwestia magnesów - skądś ta energia musi się brać 😅
@@unbrokenreed Dziękuję :)
Co ile czasu/kilometrów warto rozebrać dynamo i dołożyć smaru? Czy kulki należy wymienić?
Wedle własnej oceny, jak utopiłeś sprzęt to najlepiej od razu , jak jeździsz okazjonalnie to raz na dwa sezony, jak jeździsz sporo to minimum raz na sezon.
Ulala to będę miał zabawe. Da się dokupić ta podkładkę w kształcie domku? bo jest pęknięta
Znajdź na si.shimano.com plik ev do swojej piasty i tam będzie kod części do wszystkiego. Ale wydaje mi się, że to nie występuje osobno.
@@unbrokenreed właśnie dla tego pytam bo nie znalazłem jako osobny part ;) ale dzięki za odpowiedź!
@@unbrokenreed Haha udało się! Sprawa okazała się nie całkiem trywialna i już wyjaśniam dlaczego, może ci się kiedyś przyda albo komuś. Mianowicie moja piasta to DH3D37, a drut nawojowy w niej jest aluminiowy(pewnie waga i koszt) i taki tez wychodzi na zewnątrz. Powoduje to dwie rzeczy: aluminium jest bardziej podatne na złamania(work hardening) więc trzeba bardzo uważać z wyginaniem drutta przy serwisie. Druga rzecz to ewentualna naprawa złamanego już druta. Aluminium nie jest lutowalne(problem), a łączenie go mechanicznie z miedzią powoduje reakcję galwaniczną i w efekcie zeżarcie połączenia po czasie. Nie ma tam też miejsca na cuda wianki grubsze niż ~2mm. Rozwiązaniem jest łączenie przez trzeci bardziej inertny metal oraz smarowidło które spowolni ewentualną reakcję. Skąd to wiem? Jestem zawodowym druciarzem elektr/onicznym/ycznym. Mianowicie użyłem cynowanej miedzianej tulejki kablowej 0,5mm2 oraz smaru do połączeń elektrycznych(może być też inny), i zagniotłem łącząc z miedzianym drutem o średnicy bodajże 0,7mm którego końcówkę włożoną do tulejki przed zagnieceniem cienko pobieliłem cyną. Wszystko po to żeby zminimalizować szanse na bezpośredni kontakt aluminium z miedzią. Dalej to już tylko jak najpasowniejszy termokurcz na drutta, oraz wleciał regularny serwis - czyszczenie kulek, nowy smar, skręcenie całości(udało się odkręcić knipex cobrami, nie było nawet ciężko ale trochę poharatało anodę mimo taśmy zabezpieczającej). Na koniec dolutowałem końcowy terminal, poskładałem do kupy i działa. Może się komuś kiedyś przyda :) Pozdro!
Witam. Fajny magnes serwisowy. Nie mogę takiego znaleźć.
Pomoże ktoś taki znaleźć?
Parktool ma swoje picki z magnesem, mam o tym osobny materiał (jak zrobić swoje własne)
Czy jest szansa dokupić boczną wkręcaną obudowę tej piasty z zaprasowaną miską? - rozpadła się niestety.
Nie wiem, szukaj!
Czy jest sens silikonować taką piaste z powrotem po rozebraniu czy szkoda brudzenia sie
Zależy od warunków, ale ja bym silikonował.
Plaski klucz oczkowy 6cio kątny zamiast knipexa i naprężenia były by rowne, zero uszkodzenia...
Czy istnieje jakieś rozwiązanie, które zlikwidowałoby mruganie lampki zasilanej dynamem przy małych prędkościach?
Oczywiście, akumulator i zasilanie akumulatorowe.
@@unbrokenreed w dynamo daje prąd stały czy przemienny?
@@kapanator na tyle na ile to rozumiem to jest zmienny i trzeba go później wyprostować
@@unbrokenreed to dlaczego lampkach do dynama jest wyraźnie zaznaczony plus i minus. Trzeba by to doczytać gdzies
Lampki z podtrzymaniem zasilania. Takie droższe pod dynamo.
Oj potrzebyn bym taki materiał chociaż będę wiedział jak to rozebrać dla siebie.Pozdrawiam waz...:)
Natrafiłem na filmik, ponieważ dostałem na serwis piastę z zerwanym gwintem, szukam informacji na temat wymiany osi.
Ten film bardzo fajny ale nie doszedłeś wystarczająco głęboko 😁, pytanie czy się da i czy powinienem próbować? Chyba mnie zniechęciłeś.
Weź nawet się nie wygłupiaj i przepleć koło/ wymień sam wkład.
@@unbrokenreed wymienić sam wkład?
Dostępny u dziadka Shimano?
@@ostrywicher1 nie wiem jak dostępność, ale tylko ta opcja.
Czy normalne jest jak trzyma się koło za OŚKi z dynamem i kręci się nim czuć takie szarpanie i opory.? Mam to i siebie i widziałem też na jednym filmie,.
Nie wiem jakie to "takie szarpanie" ale delikatny skokowy opór występuje 😊
Siten 1978
Ja mam to samo, dzisiaj roskręciłem i przesmarowałem wszystko jak na filmie, po skasowaniu lózów na ośce i zakręceniu kołem, wyczuwalne delikatne opory z systematycznym przeskakiwaniem...? (tyrkotem)?...
Czy to normalbe w tej piaście?
Ja mam tak samo i szukam opinii innych ludzi. Miałem do czynienia już z dynamami w piaście ale dawno i wydaje się jakby tamte mniej szarpaly-skakaly. Może zależy to od modelu
@@kapanator mam podobny problem kupiłem dwa nowe rowery z identycznym osprzętem jak na filmie... Jeden chodzi idealnie i płynnie drugi... Delikatnie mówiąc opornie wręcz ciężko... Udało się Wam usunąć ten problem czy w grę wchodzi tylko reklamacja i wymiana?? Pozdrawiam
@@radekpuciennik6517 ja nic z tym nie robiłem
Jaka to jest pasta, przednia czy tylna ?
Pytam bo w opisie słownym pada zwrot "strona napędowa "
Przednia. Prawą stronę roweru, patrząc w kierunku jazdy, umownie nazywamy napędową.
niby nie skomplikowane ale nie skomplikowane za to kupę zabawy i nie ma gwarancji że ładnie da się wszystko poodkręcać - lepiej tam wsadzić igłę po obu stronach nawalić smarku lub oleju silnikowego i jeździć nie rozbierając tego... (tak myślę) a jak już się zapiecze tak lub nie będzie działać to kupić nowe całe koło używkę sprawną i tyle :) Bo za dużo zabawy z tym dla zwykłego człowieka co robi takie rzeczy raz w życiu...
Technicznie ok, ale małe sprostowanie językowe. To jest piasta, nie piesta, więc w piaście, nie w pieście. Ktoś mi zaraz powie, że w mieście i w cieście, ale miasto i ciasto są rodzaju nijakiego. Piasta jest rodzaju żeńskiego. Jak kasta. A członek kasty jest w kaście, nie w keście.
Dziękuję za słuszną uwagę :)
Dynamo "daje" napiecie ~ skąd w takim razie "plusik"? - +
Opór na tych dynamach to jakiś żart
ruclips.net/video/jsuK2rY_OD4/видео.html
Przecież jakoś ta energia elektryczna musi zostać wyprodukowana :D
@@unbrokenreed Chodzi o wątpliwą sprawność tego zespołu. Ten moment oporowy przypomina mi moment na dremelu na najniższym ustawieniu prędkości.
@@Tome4kkkk nic dziwnego z tym skojarzeniem, bo z technicznego punktu widzenia są to bardzo podobne konstrukcje :) A Twoje wątpliwości dotyczące sprawności nie bardzo wiem z czego wynikają? Piasty z dynamem są starsze niż ja i używane są z powodzeniem.
@@unbrokenreed Sprawność w sensie jak wysoki moment oporu wytwarza ta piasta, dając zaledwie 3W mocy elektrycznej. Historia rowerów nie ma tu nic do rzeczy. Oczywiście nawet świetne niemieckie dynama przystawiane do opony dawały większy opór niż ta piasta, ale to było kilkadziesiąt lat temu :)
@@Tome4kkkk Piasty z dynamom SON ponoć mają bardzo małe opory. Ale nigdy nie miałem jej na serwisie. Pamiętaj, że zaprezentowany na materiale model to jedna z najtańszych konstrukcji tego typu na świecie :D
👏👏👏🚴👍
Witajcie ja mam problem z tą piasta że bardzo ciężko mi chodzi koło w rękach czy źle mam dokręcone czy nie dokręca się tak jak koło tylne że w rękach można je obrócić 😢😢
@@Damian-m6m3q Zadaj pytanie jeszcze raz, bo nie wiem o co chodzi.
@unbrokenreed po skręceniu i trzymaniu na pręcie w rękach koło się obraca ,ciężko chodzi ..nie powinno chodzić lekko..po dokręceniu sròb ...czuje podczas jazdy że koło przednie bardzo mi chamuje
@Damian-m6m3q Rozumiem, że piasta stawia Ci opór, ale cóż mogę na to odpowiedzieć? Przeserwisuj ją i upewnij się, że jest poprawnie zamocowana. Jeśli nie jesteś w stanie zrobić tego sam, oddaj ją do serwisu. W dalszym ciągu nie wiem, jakie jest Twoje pytanie. Napisałeś, że ciężko chodzi i jedynie domyślam się, że szukasz sposobu na zmniejszenie oporu. Niestety, nikt tu nie ma szklanej kuli; nie mamy pojęcia, czemu u Ciebie jest duży opór.
Tak koło po skręceniu stawia opór i zatrzymuje się dosyć szybko
@@Damian-m6m3q A luz na osi:łożyskach jakiś jest? Może masz na myśli ten zwykły skakowy opór, który piasta musi mieć, aby wytwarzać prąd?