Ława fundamentowa czy płyta? | Co tańsze | Porównanie kosztów !

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 авг 2024
  • Masz pytania: biuro@grupastruktura.pl
    Projekty budowlane: www.grupastruktura.pl
    Kalkulatory do szacowania kosztów budowy: www.kosztybudowy.pl
    MUZYKA
    Music: Song "Make it Funky" appearing on "Pack A Clones" by Cullah Available at: www.cullah.com

Комментарии • 39

  • @IreneuszSzum
    @IreneuszSzum Год назад +1

    Dobry materiał i końcowe wnioski. Patrząc na to, z czym się spotykam w praktyce, wielu chętniej dopłaca za płytę, żeby mieć posadzkę, albo zapewnić wodoszczelność (z tego co widzę we Wrocławiu, jej brak to plaga w nowych budynkach od deweloperów). Budżetowa opcja to ławy i chyba właśnie wodoszczelność to najważniejsza rzecz do rozpatrzenia, gdy decydujemy się na rozwiązanie.

    • @GrupaStruktura
      @GrupaStruktura  Год назад

      Dziś planuje kolejny materiał na przykładzie domku. Akurat fizycznie znajomi potrzebują informację co tańsze. Pewnie wrzucę na kanał. Bez rozważania co lepsze tylko co tańsze ;)

  • @michalmarkiewicz4358
    @michalmarkiewicz4358 2 года назад +1

    Budynek parterowy z poddaszem uzytkowym, 10x13 m, sciany ze silikatu, strop lany, dachowka ceramiczna. Grunt niejednorodny. Pod budynek jest zaprojektowana plyta : grubosc 35 cm, po obwodzie prety fi 18, reszta pretow fi 14 gora i dol co 25 cm. Da sie to zoptymalizowac ?

  • @xaisog588
    @xaisog588 2 года назад +1

    W sumie to o racja, że nie można z góry założyć co jest tańsze i wszystko wymaga indywidualnego podejścia..

  • @mateuszjak2849
    @mateuszjak2849 2 года назад +1

    Można prosić jakiś film o wytrzymałości na ściskanie? Ja wiem że to wszystko jest "to zależy", ale chciałbym wiedzieć o jakich siłach mowa. Chciałbym budować dom z poddaszem, z lanym stropem i dachem z dachówką, same ciężkie rzeczy, a jednocześnie na ściany podoba mi się materiał który ma jedne z mniejszych odporności na ściskanie. No i chciałbym wiedzieć czy takie rozważania mają sens czy trzeba będzie ścianę nośna co 2 metry robić...
    Przy okazji można słówko o rodzajach spoin, ciekawi mnie czy ten pianoklej jest tak dobry jak mówią i czy coś wiadomo ile lat to wytrzyma.

    • @GrupaStruktura
      @GrupaStruktura  2 года назад

      Dodałem film. Może nie ściśle o taką odpowiedź chodziło ale mam nadzieję że trochę to wyjaśni.

  • @freddykrueger8228
    @freddykrueger8228 2 года назад +1

    Mam pytanie czy zamiast bloczka fundamentowego moge uzyc liatop start z czamaninka. Wymiary domu do 18,5x10,8, strop monolityczny, dach dwuspadowy z ceramicznej plytki, sciany z pustaków keramzytowych czamaninek, lawa fundamentowa 60 cm i po jednej dlugosci sciany nosnej 74cm

    • @GrupaStruktura
      @GrupaStruktura  2 года назад

      Zgodę na zmianę może udzielić projektant który wykonał projekt.

  • @dawidpeczkowski6480
    @dawidpeczkowski6480 Год назад +1

    Witam. Jak najlepiej zrobić płytę, tzn ocieplić? Xps pod płytę i po obwodzie czy ten sam rezultat bedzie jesli plyte wyleje na gruncie a styropian dam na plyte i ogrzewanie podlogowe. Które rozwiazanie jest lepsze i dlaczego?

    • @GrupaStruktura
      @GrupaStruktura  Год назад

      Hej. Temat nie jest tak prosty aby opowiedzieć o nim w komentarzu. Może pojawi się odcinek dodatkowy na to pytanie.

  • @janwicher7837
    @janwicher7837 2 года назад

    Wszystko zależy od gruntu bo nie wszędzie da się płytę i trzeba kotwiczyć budynek fundamentem aby nie "odpłynął". ps. Nie każdy wybiera do poziomu ław materiał i potem robi zasyp. Co z ławami kopanymi i wylewanymi do gruntu ? Może być piasek, może być kamień - nikt tego nie będzie wybierał bo i po co?

  • @kaziu44
    @kaziu44 2 года назад +1

    A gdyby w płycie zastosował zamiast stali to zbrojenie kompozytowe.. ?chyba była by to tańsza opcja🤔 Na strop bym tego nie zaryzykował ale tu...moze 😎

    • @GrupaStruktura
      @GrupaStruktura  2 года назад +1

      Nie wiem jak teraz ale liczyłem to rok temu to taniej nie było. Może się to zmieniło.. nie wiem.

    • @kaziu44
      @kaziu44 2 года назад +1

      @@GrupaStruktura dobrze ze jest jakis wybor..😎

    • @GrupaStruktura
      @GrupaStruktura  2 года назад +1

      No dokładnie;)

  • @piotrkondo3710
    @piotrkondo3710 Год назад

    Przy płycie powierzchnia podłogi to max. + 10- 15 cm od gruntu. Budynek wydaje się wkopany w ziemię jak jakaś wiata, czy altanka. Ława daję zazwyczaj możliwe +50 a nawet więcej.
    Bryła budynku niepodpiwniczonego prezentuje się bardziej proporcjonalnie. Poza tym przy ławie ten cholerny mostek cieplny. Na płycie nie postawisz ciężkiego budynku wielkokondygnacyjnego z pustaków ceramicznych a na ławie bez problemu. Jak widać problem jest bardziej skomplikowany.

    • @GrupaStruktura
      @GrupaStruktura  Год назад

      Dlaczego na płycie nie można wyższych budynków?

    • @martinsm4237
      @martinsm4237 Год назад +1

      Na płycie też można postawić wielokondygnacyjny budynek. Znam taki, duży budynek usługowy, 4-kondygnacyjny, stawiany właśnie na płycie

    • @GrupaStruktura
      @GrupaStruktura  Год назад

      Dokładnie. Można i to całkiem spore budynki stawiać ;)

  • @bernackiandrzejab
    @bernackiandrzejab 2 года назад +1

    Ale płyta fundamentowa że zbrojeniem rozproszonym na piasku bez wymiany gruntu tylko zebranie i zbrojenie wieńca

  • @Marcin-zn9ow
    @Marcin-zn9ow 2 года назад +1

    Płyta pod garaż 35 cm? 🤔

    • @GrupaStruktura
      @GrupaStruktura  2 года назад

      Marcin to jest przykład aby pokazać że po prostu to zależy.

    • @GOLONKO69
      @GOLONKO69 2 года назад

      @@GrupaStruktura to nie jest przykład aby pokazać - tylko to jest przykład żeby pokazać swoją rację.

  • @dzikusdzikusdzikus
    @dzikusdzikusdzikus 2 года назад +3

    Powinieneś wspomnieć, że robiąc płytę masz od razu podłogę.

    • @marekduczman
      @marekduczman 2 года назад

      Dokładnie. Ja pod lekki dom szkieletowy też zamierzam zrobić płytę.
      Dom 70m2 bez pozwolenia. Płyta 20cm, belka obwodowa z kompozytu fi 11+ beton ze zbrojeniem rozproszonym. Sporo zamierzam robić sam, a taka płyta to dużo mniej roboty.

  • @n0m5rcy59
    @n0m5rcy59 2 года назад +1

    Plyta fundamentowa pod dom (ocieplenie, wraz z ogrzewaniem w podłodze juz i do tego fakt ze mamy podloge juz i to wszystko z ociepleniem) w porownaniu do tradycyjnych law wg wielu źródeł z youtube jest nieznacznie droższy. Sam fakt jak termicznie plyta jest lepsza sklania niekorych inwestorow z zacięciem analityczno porównawczym do stanowczego rozwazenia plyty w swoim projekcie domu. Niestety większość projektow gotowych ma fundament tradycyjny a przeprojektowanie czegos takiego jest drogie. Nie jest popularne "branie" projektanta bo to drogo - za drogo - lepiej kupić gotowca.. Tak samo po co brac projektanta na wykonczenie mieszkania czy domu - opinia stracone pieniadze. Wydaje mi sie ze prawda lezy oczywiście gdzieś po środku jednak bliżej plyty. Optymalizacja projektu budowy jest trudna rzeczą, bardzo pracochłonna i ze mozna wiele zaoszczedziec na etapie projektu jak np okna fix, dobor stropu przy założeniu rozpiętości pomieszczeń (wybor stropu tańszego rzecz jasna) dobor drzwi zewnetrznych w cenie dwukrotnie mniejszej niz wymaga tego projekt gotowy i kilka innych rozwiązań. Na dzień dzisiejszy zastosowanie płyty w budowie wydaje mi się koniecznością a oszczędności na budowie oprwcuje się z projektantem od technologi budowy. Kupując projekt gotowy sa ławy, zmiany sa drogie i wychodzi koszt taki sam jak u projektanta no alejak juz inwestorzy kupili gotowy projekt to na zmiany kosztujące tysiące zl nie chca się decydować. My sami z projektantem projektujemy dom. Ma byc za pieniadze takie same jak tradycyjny ale energooszczędny lecz nie pasywmy. Dlugoterminowo to najlepsze rozwiazanie a przecież dom buduję się 1 na cale zycie - no w 9 na 10 przypadków.

  • @GOLONKO69
    @GOLONKO69 2 года назад +1

    Nie no ja wszystko rozumiem, ale jestem na 1 minucie filmu i już wiem, że jak większość materiałów masz rzetelną tak tutaj to chyba chcesz kogoś zrobić w bambuko ... jak możesz jako osoba mająca pojęcie wstawiać do jednego worka płytę fundamentową 35cm z zbrojeniem góra dół co 15cm, którą chyba możesz wrzucić jako płytę pod dwupiętrowy duży budynek z ławami 35x40 ? Naprawdę aż się zagotowałem słuchając co tu się wyprawia. Naprawdę ten film powinieneś na nowo nagrać bo gryzie się strasznie z pozostałymi dobrymi materiałami. Podkreślę, że płytę fundamentową powinieneś porównywać z ławami na podstawie nie budynku garażu, czy innej małej
    "budy do psa" która ma ławy po obrysie, tylko z większością budynków, które się buduje, a więc takimi gdzie tych ław jest dużo więcej.

    • @xaisog588
      @xaisog588 2 года назад

      Przecież gość w filmie później zmienia płytę na 20cm i tłumaczy że robi to po to aby pokazać jak się koszty zmieniają a nie że jest to wyznacznik czy też wytyczną jak zrobić płytę.. nie wiem zatem o co się rzucasz.

    • @GOLONKO69
      @GOLONKO69 2 года назад

      @@xaisog588widać mało wiesz że nie rozumiesz o co się rzucam - płytę pod ten garazyk mały powinien wziąć do obliczeń 20cm zbrojone fi 10 co 20cm, a najlepiej fi12 tylko dołem i na końcu filmu dodać że może być płyta inna np. maks 25cm itp.
      To jest w filmie postawienie swojej tezy na swoich warunkach która zawsze wyjdzie

    • @GrupaStruktura
      @GrupaStruktura  2 года назад

      Człowieku nie masz pojęcia o czym piszesz ..płyta zbrojona dołem.. a co z rozciąganiem góra ? A co z terenami górniczymi gdzie dla ław robi się tylko przedłużenia.. ? Sam nie wiesz o czym mówisz a się wymadrzasz.

    • @GOLONKO69
      @GOLONKO69 2 года назад

      @@GrupaStruktura ale co ty chcesz porównać ? Tereny górnicze tak? To nie ma problemu ale proszę porównaj je z ławami krzyżowymi które się stosuje na takich trenach. Tak zbrojenie dołem z fi12 w zupełności pod taki garaż wystarczy, chcesz dozbroić rozciąganie góra to dołóż zbrojenie góra po obwodzie płyty.
      Naprawdę nie mam zamiaru się wymądrzac a jak tak to odbierasz to nie było to moim zamiarem. Po prostu porownujesz w filmie dwie skrajne wersje - z jednej strony przeogromnie przewymiarowana płytę z malutkimi ławami. I dobrze wiesz że te porównanie wyjdzie tylko i wyłącznie w jedną stronę.

    • @GrupaStruktura
      @GrupaStruktura  2 года назад

      Rozciąganie góra po obwodzie płyty... Fundamentowej ?