Vše, co (ne)potřebujete vědět o Dysonově sféře

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 11 окт 2024
  • Už jste o ní někdy slyšeli? Že ne? Tak to je veliká chyba. Dysonova sféra je totiž hypotetická megastavba, kterou by měl znát každý! Existuje totiž šance, že právě skrze ní bychom se mohli dozvědět o existenci vyspělé mimozemské civilizace! Proč to? Jo, tak na to se jdeme v tomto videu podívat.
    ----------------------
    Pokud byste chtěli se o geovědách a fungování Země dozvědět více, pořiďte si mou knihu Geostorky, ve které v 25 příbězích vysvětluji nejrůznější taje z téhle nesmírně fascinující části přírodních věd! www.knihydobro...
    Nebo jestli se vám líbí moje tvorba a chtěli byste mě v ní podpořit, můžete si mě i předplatit! :) www.forendors....

Комментарии • 20

  • @phoenixcz8608
    @phoenixcz8608 4 месяца назад +5

    Tak to už si dejme také Fermiho paradox. :)

    • @LEON_pilot
      @LEON_pilot 4 месяца назад +1

      Tak ten byl přece vysvětlen v knize Temný les 🙂

    • @phoenixcz8608
      @phoenixcz8608 4 месяца назад

      @@LEON_pilot ale ne tady ve videu 😉

  • @NikiBretschneider
    @NikiBretschneider 4 месяца назад +1

    S Dysonovou sférou je upřímně řečeno ještě jeden (a to prosím daleko větší) problém. Ono získat energii z hvězdy je jen polovina celé věci, daleko složitější je se jí ale následně zbavit. Totiž, narážím na zákon zachování energie. Tu energii můžete použít v mnoha věcech, můžete s ní kupříkladu tavit ocel. Jenomže jakmile z ní něco odlejete, tak to něco musí zase vychladnout. Můžete s tím třebas rozjet vlak, jenomže už když jede, tak se vám část té energie přemění v teplo v důsledku tření, valivého odporu a vlastní účinnosti stroje, načež následně ten vlak musíte zase zastavit a při tom částečně zahřejete brzdy, které se zase musí ochladit do prostoru, no a něco vyrekuperujete, při čemž jsou ovšem zase nějaké ztráty v podobě tepla vyzářeného do prostoru. Můžete s tím třeba pohánět soustruh, jenomže tam ta energie zase končí v horkých šponách, zahřátém obrobku a emulzi, čili se zase musí vyzářit v podobě tepla do prostoru. No a když zkusíme něco trochu abstraktnějšího, můžete s tím napájet nějaký počítač, z toho nikam žádná hřídel nevede. Tím pádem se všechna příchozí energie přemění na teplo přímo v té věci samotné, proto to taky má na sobě tolika ventilátorů, prostě příchozí energii vyzáříte jako teplo. Takhle se dá pokračovat ještě hodně dlouho, nicméně ve všech případech padnete do situace, kdy v rámci nějakého procesu pouze přeměníte příchozí energii na jinou formu energie, které se následně potřebujete zbavit. Pokud se na energii podívám jako na elektromagnetické vlnění, což definitivně to, co z té hvězdy vyleze, je, pak to příjde na nějakém kmitočtu, použije se to k výrobě něčeho a následně to odejde na jiném kmitočtu, typicky někde v infračervené oblasti, bohužel však v nezměněném množství. Energii můžete uložit, nebo vyzářit. Vyzářit z malé planety energii velké hvězdy značí zvedat kmitočet, přičemž drtivá většina procesů, ve kterých lidská civilizace energii používá, dělají pravý opak (a má to svoje důvody).
    A pak je tu samozřejmě ještě jedna věc - vesmírné cesty. To z pohledu průměrného člověka vyžaduje spoustu energie, jenomže ona realita se poněkud liší, vpřed se pohnete tak, že dozadu zahodíte hmotu. Jinými slovy, pokud by mi tady měla pomoci energie hvězdy znamenalo by to, že musím (nějak) přeměnit energii na hmotu, což je otázka zda vůbec jde. Samozřejmě na mě někdo zkusí lidmi oblíbené E=mc², jenomže jediným (z mého pohledu viditelným) důsledkem té rovnice je, že nejde překonat rychlost světla (což upřímně řečeno nevím jestli byl předpoklad na jehož základě ta rovnice vznikla, nebo vzešla z něčeho jiného a tohle je důsledek). Mohu také prohlásit, že všechna hmota je vlnění, jenomže tím se zpětně dostávám ke kmitočtům, čímž onu otázku toliko přeložím do jiného jazyka, podstata zůstává zachována. Pokud tohle (z nějakého důvodu) nejde, nedává celá dysonova sfera smysl. A pak je tady samozřejmě další otázka, ono za současné situace té hmoty do prostoru při vesmírných cestách odhodíme trochu, nicméně kdyby se toto množství nějak zásadně zvýšilo, co by to udělalo s gravitačními poměry v rámci dané soustavy? (A teď mě bude do konce života děsit noční můra, že se mi omylem podařilo založit vesmírné zelené.) Takže řekněme, že i toto využití té energie je silně diskutabilní…a nabízí to prostor pro nádhernou povídku ve které by některé hvězdy byly skládkami vyspělé vesmírné civilizace, která si tímto způsobem ulevuje od odpadní energie…ne, tohle už je moc hustý, to by mi asi neprošlo.
    Reálně vzato. Celá myšlenka dysonovy sféry je naivně dětská z pohledu řekněme poznání průměrného člověka. Na druhou stranu, prohlásit to za blbost je docela riziková věc, protože průměrný člověk je ve svém poznání omezen, navíc lidské poznání fyziky je omezeno na prostředí s velice silným gravitačním polem. V takovém prostředí žijeme a současně taková prostředí dokážeme pozorovat ve vesmíru, nicméně v prostoru, který je mezi takovými řekněme zdroji gravitačního pole, kde toto pozvolna slábne, nevidíme nic. Což ovšem neznamená, že tam nic není, takže o fyzice prostředí se slabým gravitačním polem nevíme vůbec nic. On může existovat velice dobrý důvod, proč tam z našeho prostředí se silnou gravitací nevidíme nic, mohou se tam také dít věci, v jejichž světle by dysonova sféra dávala smysl. Čímž se dostávám k tomu nejhoršímu. Pokud připustím, že existuje prostředí o kterém nevím vůbec nic (a to je tady s prominutím zjevné), musím též připustit, že se v něm může dít naprosto cokoliv, no a ve světle tohoto je někde daleko ve vesmíru možné naprosto cokoliv (včetně StarTreku, Hvězdných válek, chodícího kobere a člověka, který je napůl pizzou), tudíž neexistuje věc, kterou mohu beztrestně prohlásit za blbost, protože jakýkoliv pokrok ve zkoumání takových oblastí má potenciál mě historicky znemožnit. Nicméně prohlásit dysonovu sferu za blbost mi připadá relativně bezpečné, totiž pořád to mohu udělat na základě toho, jak se k tomu došlo. Totiž základem byl trvalý nárůst ve spotřebě elektřiny v souvislosti s technickým pokrokem, jenomže, znamená tohle nárůst v celkové „spotřebě“ (on ten pojem spotřeby je tady problematický, bo energii nejde zničit, pouze přeměnit) energie? Ona řekněme elektřina a plyn (což je snadno měřitelná věc) v mnoha situacích nahradila zdroje, které už tak snadno měřitelné nejsou, takže o celkové spotřebě nevíme vlastně vůbec nic. Ono když hodím prádlo do sušičky, tak ta sušička má nějaký příkon a ten se nějak zaúčtuje. Když to stejné prádlo vyvěsím na dvůr, tak se nikde nezaúčtuje nic, ale pořád si to musí vzít energii z prostředí na to, aby se z toho odpařilo to stejné množství vody, přičemž ta odpařená voda zase zkondenzuje někde v mracích a spadne na zem namísto toho, abych ji vylévala ze sušičky, takže ten proces je identický, rozdíl je pouze v tom JESTLI to má někde snadno měřitelný vstup, který se následně dá zaúčtovat. Takže to, co mu rostlo, bylo množství zaúčtované energie, nikoliv množství použité energie, takže už celý základ té teorie stojí na bolavé noze, protože o celkové „spotřebě“ energie nevíme nic, pouze se zlepšuje její zaúčtovatelnost.

  • @hanakrizova451
    @hanakrizova451 4 месяца назад +3

    Dobrý podvečer, co nás ve škole neučili aneb díky doktore.

  • @Andrew-CZ
    @Andrew-CZ 4 месяца назад +1

    Ted jsem si to pocital ze zvedavosti a chatgpt i excel mi rikaji, ze potrebny material má hmotnost 4,6 x 10 na 27 kg (pri R = 1 AU, tloustka sfery = 3 m, hustota materialu 5500 kg / m3) a vy tam mate 1,8 x 10 na 24 kg. To je celkem rozdil 🙂 Doufam, ze v tom vypoctu nemam chybu.

    • @martincepka8789
      @martincepka8789 4 месяца назад

      chat GPT pocita nejako zle. Mne sa to uz parkrat stalo ze mi to zle vypocitalo

  • @baconboy6664
    @baconboy6664 4 месяца назад +2

    Zdravíčko

  • @freediver41
    @freediver41 4 месяца назад

    My ji už máme, kolektory od ISS, takovou malou...-)

  • @rolidcz7954
    @rolidcz7954 4 месяца назад

    Nechápu proč se tím zabývat. Znamenalo by to konec života na Zemi tak jak ho známe. Divím se že pan Brož jako člen strany Zelených vůbec takové téma řeší.

    • @Andrew-CZ
      @Andrew-CZ 4 месяца назад +1

      je to zajímavé kvůli hledaní civilizací ve vesmíru

  • @pavelbroch5035
    @pavelbroch5035 4 месяца назад

    každých 50 světelných let jedna civilizace

  • @ivokarero5980
    @ivokarero5980 4 месяца назад

    Fermi fermi fermi

  • @vendi558
    @vendi558 4 месяца назад

    Myslím, že my dokážeme, že to dokážeme: ruclips.net/video/_46sCBsu_3U/видео.htmlsi=2QBHDQM5a6ZgVAlJ 😂

  • @Martin-v8b
    @Martin-v8b 19 дней назад

    Slušná utopie 😅😅😅. Co je uvnitř Jupiteru, nebo Saturnu nikdo neví a nejspíše ani nezjistí. Ale jako pohádka před spaním dobrý, dík.

  • @jedentaky-ie2xh
    @jedentaky-ie2xh 4 месяца назад +3

    Nevidím jedinej důvod, proč by nejaká civilizace měla stavět megastavby, ktoré si představují sebestřední hloupí tvorečkové na planete Zem. 😄

    • @filipes1024
      @filipes1024 4 месяца назад +2

      Protože fyzikální zákony jsou v celém vesmíru stejné?
      My sice netušíme jak konkrétně to postavit, ale známe základní principy, jak by to mělo fungovat, na základě kterých to umíme ve vesmíru najít...

    • @jedentaky-ie2xh
      @jedentaky-ie2xh 4 месяца назад +2

      @@filipes1024 Ne. Protože o fyzikálních zákonech stále víme pramálo. Defacto, jako o všem ostatním (i sobě samých).

    • @petrbasista9239
      @petrbasista9239 4 месяца назад

      @@jedentaky-ie2xh My si jenom myslíme že o nich něco víme. Stále je to jen pokus a omyl.