Ta, ta- byłeś tam nie?- jak stwierdzasz ,że dokładnie wszystko pokazane!- skąd ta pewność - tak odległa historia to tylko przypuszczenia nie wierzymy w " garbate aniołki"- chyba ,że masz Wechikuł Czasu!- Oki?- no!🤠🤟⚡🧐
Powiem Ci, że jest to doskonały materiał. Jak opowiadałeś o przebijaniu się rzymskich legionów przez las Teutoburski to powiem szczerze poczułem tą dramaturgię sytuacji. Trzymaj ten poziom, bo Twoje filmy i opowieści historyczne powinny pojawiać się w telewizji publicznej realizując obowiązek edukacyjny. Pozdrawiam serdecznie.
Daje suba bo zasługujesz fajnie, konkretnie opowiedziane . Bardzo lubie historię starożytna a że mieszkam od pewnego czasu w Detmold to cos tam wiem o tej bitwie i o Arminiuszu :) pozdrawiam dobra robota
Jak zwykle dobra robota❤ Mam jedno pytanie dotyczące wydarzeń z filmiku czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby wycofanie się spowrotem do miejsca wymarszu i obrona w tamtym miejscu a nie próba dotarcia na równiny?
Według autora opracowania z którego korzystałem była to gorsza opcja, gdyż teren był mocniej zalesiony i pokryty wzgórzami, stąd marsz trwałby jeszcze dłużej.
Wszystko ładnie i pięknie, tylko skąd Słowianie w I w. wzięli się w dorzeczu Wisły i Bugu? I dlaczego Germanami na mapie są tylko nieliczne grupy Germanów? Goci, Swebowie, Markomanowie, Cymbrowie itd. to ludy Marsjańskie?
W omawianym okresie plemiona germanskie ocaliła nie omawiana bitwa ( tak naprawdę " odkryta " z zapomnienia w okresie renesansu i odpowiednio skomentowana w XIX wieku, okresie rodzącego się nacjonalizmu, w tym wypadku wielkoniemieckiego ) ale ich zacofanie społeczne i gospodarcze. Rozrastajace się Imperium musiało się w koncu gdzieś zatrzymać a linia Renu i Dunaju nie tylko przez długi czas była skuteczną barierą obronną ale i cywilizacyjną ( odgradzala kulturę halsztadzka -- celtycka - na południu, od jastforskiej - germanskiej - na północy). Ta druga to w przybliżeniu połlepianki jako domostwa i poletka uprawianej w najbardziej prymitywny sposób ziemi w wykarczowanych fragmentach lasu. Dla Rzymu strata trzech legionów to nie była jakaś wielka tragedia ( dramatyczne słowa biegającego po palatynie Oktawiana to późniejszą " licentia poetica") '. na terenach na których mu naprawdę zależało podnosił się nie z takich porażek ( a że gorowal w sposób jednoznaczny nad ówczesna germanską " sztuką wojenną " i w normalnych warunkach z łatwością Germanów zwyciezali, udowodniła chociażby kampania GERMANIKA ( przyprowadzil przynajmniej 3 razy tyle legionów, ile Warrus stracił w lesie teutoburskim ) z 16 - 17 roku i ciężkie klęski zadane koalicji plemion germanskich pod wodzą Arminiusza przy wale Angrywariow i nad Wezerą ) . I może dobrze się stało że zbudowany z brązu, kiczowaty pomnik Arminiusza - Hermana, wpisujący się w zjednoczenowa histerie c. 1870 powstał kilkadziesiąt kilometrów od zasadzki zastawionej na Legiony Warrona... Faktem jest, co udowodniły choćby wykopaliska z Maslomecza na Lubelszczyźnie ( lata 70/80- te XX wieku) że gocki rolnik żył w I- II w. naszej ery na poziomie jaki polski osiągnąl dopiero po II wojnie światowej, ale co Rzymianie I- II wieku mogli szukać nad Laba , Odrą i Wisłą? Najwyżej kory brzozowej na lypcie i kamiene do kiszenia kapusty - wystarczał szlak którym sprowadzano bursztyn i niewolników. Koszty sprawowania kontroli znacznie przekraczał ew. korzyści ekonomiczne. ( sporo lat po podboju Rzymianie zorientowali się że Brytania nie jest wyspa skarbów, jak im się wydawało, ale przez kolejne wieki deficytowa inwestycją z której do 410 roku nie rezygnowali że względów głównie prestiżowych i nigdy nie zdecydowali się z w /w powodu na podboj Irlandii - Hibernii, uważanej za jeszcze biedniejsza ). Reasumując, legenda bardziej rzezi w wyniku zasadzki a nie klasycznej bitwy, zrodziła się z konkretnej przyczyny w zupełnie innym kontekście historycznym i nijak się ma do realiów epoki wczesnego Cesarstwa . Takie są fakty, nie możemy ulegać sentymentom.
Byłem miedzy innymi w Eksternsteine w rejonie lasu teutoburgskiego jakoś w 2016 roku. Warto zobaczyc, ale trzeba znać niemiecki lub angielski by sie czegos dowiedzieć z tabliczek informacyjnych.
Można wiedzieć z jakich materiałów korzystałeś przy produkcji odcinka? Pytam się, bo oglądałem angielsko języczny film o rzezi w Lesie Teutoburskim na kanale Kings And Generals. Twoja wersja i ich różnią się ogromnie jeśli chodzi o kierunek marszu legionów. Szczegóły też są inne. Jestem ciekawy która wersja jest najwierniejsza wydarzeniom.
Gdyby komuś do małej główki przyszło myśleć, że wtedy Rzymianie walczyli ze Słowianami to radzę spojrzeć co twierdzą historycy o korespondencji z plemionami germańskimi :) Bo te plemiona ni cholery nie mówiły w żadnym słowiańskim narzeczu :)
Bitwa pod Cedynią ? Może mało znana bitwa wśród ludzi a ja uwielbiam twoje materiały i chciałbym zobaczysz jak ona przebiegała bo mało wiem na ten temat, oprócz tego gdzie była to nic 😆
Widzę na mapie nazwę etniczną Germanie,nie było takiego ludu etnicznego jak Germanie, co prawda Niemcy szukają na tych terenach swoich przodków, jednak bezskutecznie.
@@intro-lv5mu I tak w krótkim czasie Germanie się rozmonożyli jak króliki i powędrowali na południe zajmąc całe zachodnie Niemcy, Holandię, Austrię, północną Belgię i północną Szwajcarię, a później także na Brytanię i częściowo na tereńy dzisiejszej Francji. Zauważ że to był I/1 wiek naszej ery, a poza tym ludy germańskie nie zamieszkiwali całej Skandynawii, bo na północ były tam też ludy ugrofińskie, a dokładniej przodkowie dzisiejszych Sammów. A we wczesnym średniowieczu mamy już klasyfikowanych kilka języków germańskich, nie jeden czy dwa, między innymi staroniemiecki, staroangielski , starofryzyjski, staronordycki (z którego później wyodrębniają się szwedzki, duński, norweski, islandzki i farerski) czy frankoński (z którego wyodrębniębnia się później niderlandzki i luksemburski), oczywiście spora część Franków przyjęła język gallo-romański, ale nie wszyscy.
@@slonskipieron twoim zdaniem współcześni Niemcy, Szwajcarzy, Holendrzy, Austriacy, Flamandowie i Anglicy to potomkowie Germanów z tego regionu z 1 wieku naszej ery? Moim zdaniem tak a z wypowiedzi intro 123 zrozumiałem że w tym czasie przodkowie Niemców byli w Skandynawii czyli kogo są potomkami wikingów? Cokolwiek ten typ miał na myśli?
Przyjmując niemieckie zasady nazewnictwa, odpowiednio mają oni np. dwie bitwy pod Tannenbergiem - pierwsza w której ponieśli klęskę (u nas mówi się o niej bitwa pod Grunwaldem) i druga w której odnieśli zwycięstwo nad wojskami rosyjskimi, należałoby mówić tu o pierwszej bitwie w Lesie Teutoburskim. Druga odbyła się niewiele lat później i Rzymianie rozbili w niej Germanów. Ale o dziwo ;) zarówno o pierwszej bitwie pod Tannenbergiem jak i o drugiej bitwie w Lesie Teutoburskim jest w tamtejszej historiografii dość cicho.
Gdyby nie arminiusz wykształcony w legionach to byliby niewolnikami nawet państwo założyli im Frankowie ( Niemcy powstały w wyniku rozpadu imperium Karola Wielkiego)
Błędem Rzymian było rozciągnięcie marszu, niewykorzystane rozpoznania. Błąd jest bardziej brutalny i nieokiełznany w wyniku niż brawurowy szaleńczy atak. Ten drugi lepiej sprzyja sytuacji. BŁĘDY TO OSZOŁOMSTWO, nieudolność.
Chyba ta bitwa odmieniła losy świata. Rzymianie nie starali się już podbijać niczego na wschód, a geografia Europy wygląda tak, że Wisła jest taką naturalną zaporą dla najeźdźców, (całkiem szeroka rzeka, która sięga od Karpat po Bałtyk), a nizina Polska wydaje się być idealnym miejsce do ewentualnego zatrzymania najazdu. Granica na Renie miała tą wadę, że kilkaset lat później Attyla przekraczając tą rzekę wbijał się od razu do całkiem bogatej Galii, co miało poważne konsekwencje gospodarcze. Po przekroczeniu Wisły, (co byłby trudniejsze), i tak Rzymianom zostawałaby kolejna linia obrony na Odrze, przez co późniejsze najazdy dla Imperium nie musiałby nieść tak opłakanych konsekwencji.
W Następnym roku, wojska rzymskie, zadając klęski Germanom, dotarły na miejsce owej klęski, tak iż zdawało się, że Germania powróci pod panowanie Rzymu; jednak rozgrywki polityczne na dworze, spowodowały zaprzepaszczenie owych sukcesów i powstanie mitu, który zachęcał Germanów do dalszych wojen oraz stał się jednym z mitów założycielskich niemieckiego nacjonalizmu; dużą rolę w tworzeniu owej ideologii , odegrał protestantyzm, przedstawiający Germanów jako ludzi niezwykle prawych w przeciwieństwie do zdegenerowanych Rzymian.
@@heroe480 Przegrane bitwy z Rzymianami raczej mu nie pomogły ale został zabity ponieważ chciał przejąć władzę i tym samym zjednoczyć na stałe zwaśnione germańskie plemiona aby mogły w przyszłości przeciwstawić się prącemu na wschód imperium .
@@virescens1000 jak słabo? podczas kampani odwetowej gdyby nie on rzymianie znowu zdobyliby germanie plus prawie zniszczył 4 legiony gdyby nie jego wuj
Głupota Warrusa że stracił legiony, ale Oktawian a potem Tyberiusz też zmarnowali szansę na ponowny podbój Germanii ponowny. Germanie nie byli zjednoczeni , każde plemię miało własnego wodza. Można ich było pokonać po kolei. Germania byłaby cenna dla Imperium !!!
raz juz zawiązali sojusz dlaczego nie mieliby zawiązać po raz 2 ? wsumie to zrobili ale nie zostało to przedstawione w tym materiale jak germanik odzyskał orły legionów
@@julianebertowski5135 Tak jak powiedziałem bitwa w Lesie została przegrana z winy Warrusa. Arminiusz musiał ponieść zbyt wielkie straty skoro nie zaatakował po tym Galii. Oktawian okazał się głupcem ze zrezygnował z prób odzyskania. A Tyberiusz poprzestał na odzyskaniu orłów, choć Germanik był blisko!!!
@@heroe480 Tak samo prowincja Brytania !!! Germania dawała wojowników , srebro , drewno i skóry . Podbijając Germanie zabezpieczano Galię przed plądrowaniem , nie wszystkie prowincje jakie Rzym podbił były bogate ale musiał to zrobić!!!
@@marlenakranc1279 Wydaje mi się, że mimo podboju pojawiłyby się inne plemiona które tym razem atakowałyby Germanie czy inne pogranicza i w kółko byłoby to samo
i tego typu akcje nazywamy słowiańskim wpierdolem 😆😉 no serio, germanie to tacy skundleni słowianie 😆 tak swoją drogą, mógłbyś zrobić film o bitwie nad dołężą (tollense)? wiadomo niewiele kto z kim i po co ale genetyka ciekawa.
Materiał ciekawy ale proszę dostosuj intonację. Nie brzmi to dobrze jak akcentujesz na końcu i przeciągasz na sile wyrazy. Bardziej melodyjnie i bez spiny
Zaraz, zaraz Rzym w szczytowym momencie posiadał DWADZIEŚCIA SIEDEM legionów, a z tego filmu wynika że w Dalmacji oraz Germanii było ich DWADZIEŚCIA. W całej Germanii NIGDY nie było więcej jak TRZY legiony.
Rochala podaje co innego. Po klęsce trzech legionów Warusa: "Wiadomo tylko o dwóch, którym udało się ujść cało na lewy brzeg Renu. Jednym była dwulegionowa armia Lucjusza Noniusza Asprenasa, której zabrakło Warusowi. „Pełniąc służbę wojskową jako legat pod komendą swego stryja, Warusa, Asprenas dzięki energii i męstwu ustrzegł przed katastrofą dwa legiony powierzone swej pieczy i, posuwając się pospiesznie ku leżom zimowym nad dolnym Renem, utwierdził w wierności ludy osiedlone z lewej strony rzeki, które zaczęły okazywać wahanie”" Czyli było ich pięć.
Ta karta pokazuje zły przebieg marszu. Na początku widać rzekę Wezera która płynie z północy na południe przez ciągnące się ze wschodu na zachód wzniesienie. Do dzisiaj nazwa tego miejsca to Porta Westfalica. Dzisiaj na północnej stronie tego wzgórza jest położone miasto Minden które jako Mindenia była letnim obozem Warusa. A więc kierunek marszu w tym filmie jest błędny i źle pokazany. Otóż wojska Warusa przemieścili się wzdłuż rzeki Wezera na południową stronę owego wzgórza i maszerowali na zachód w kierunku rzeki Hase i potem Ems a więc kierunek Renu. Wtedy Warus został zmylony przez Arminiusza który opowiedział mu o powstaniu plemiennym na północnej stronie. Aby stłumić powstanie które tak naprawdę nie miało miejsca przeszły legiony znowu na północ nie wiadomo w jakim dokładnie miejscu (być może na wysokości Barkhausen; Bad Essen lub Ostercappeln). Wtedy zaczęły się napady które ciągnęły się aż do Kalkriese
Zawsze interesowałem się starożytnym Rzymem więc cieszę się że nagrywasz z tego odcinki
Uczęszczałeś może do liceum w Wągrowcu ?
Nie ja dopiero podstawówkę kończe w 8 klasie jestem
Super, że wróciłeś do bitew starożytnego Rzymu. Mój ulubiony okres w historii. 👍
Szacunek za pomysl i super realizację. Łapka w górę i czekam na więcej👍
Jak zawsze interesujący materiał👍👍👍
Super film nic dodać nic ująć
Świetny film! Imponują mi twoje produkcje
Klasa. Wiecej Rzymu!
Świetne są te odcinki
Na cześć zwycięskiego wodza Germanów Arminiusza, klub Bundesligi z miasta Bielefeld nazywa się Arminia.
Ciekawe, nie znałem
@@nabitewnymszlaku Grało w nim w przeszłości kilku reprezentantów Polski, między innymi Artur Wichniarek. Pozdrawiam 😜
Wódz Arminiusz był Sławianinem, a nie niemcem.
Rzym......- proszę więcej!!!!
To czytaj książki
Bardzo dobrze opowiedziana historia, plus za grafikę i dokładne pokazanie przebiegu walk.
Ta, ta- byłeś tam nie?- jak stwierdzasz ,że dokładnie wszystko pokazane!- skąd ta pewność - tak odległa historia to tylko przypuszczenia nie wierzymy w " garbate aniołki"- chyba ,że masz Wechikuł Czasu!- Oki?- no!🤠🤟⚡🧐
Powiem Ci, że jest to doskonały materiał. Jak opowiadałeś o przebijaniu się rzymskich legionów przez las Teutoburski to powiem szczerze poczułem tą dramaturgię sytuacji. Trzymaj ten poziom, bo Twoje filmy i opowieści historyczne powinny pojawiać się w telewizji publicznej realizując obowiązek edukacyjny. Pozdrawiam serdecznie.
Daje suba bo zasługujesz fajnie, konkretnie opowiedziane . Bardzo lubie historię starożytna a że mieszkam od pewnego czasu w Detmold to cos tam wiem o tej bitwie i o Arminiuszu :) pozdrawiam dobra robota
I znowu świetny materiał
Świetny materiał jak zawsze
Dobra robota. Dzięki.
świetny odcinek! Dzięki wielkie.
Jak zwykle świetny film, pozdrawiam
Piękne te mapy.
Nawet jeśli nie masz wielu wyświetleń to twoje filmy są na tyle dobre i ciekawe, że każdy z nich jest przeze mnie oglądany często kilkukrotnie
Super
Jak zawsze świetny film. PS dobra muzyka.
Dzięki za radę i pomoc, jaką udzieliłeś mi wczoraj.
Dziś mi się wszystkie posty i film od Ciebie wyświetlają normalnie w subskrypcjach.
Oby jak najwięcej takich filmów. Robisz świetną robotę!
Nie przepadałem w szkole za tym okresem historii mimo, że jest niesamowity. Bardzo ciekawie pokazane ale to norma na tym kanale.
Nie no.
Temat git.
I film też.
Możesz nawet częściej robić z starożytności.
Bardzo fajny materiał a może nagrasz i opowiesz o bitwie nad Zamą
Jeśli coś o Hannibalu to raczej bitwa pod Kannami.
SUPER, szcun za doskonalą pracę.
Bardzo fajny materiał
Skoro cofnoles się tak daleko to może coś o bitwie pod dolerza Ok 1256 rok pne 😎
Dołężą i raczej nad niż pod, bo to rzeka
Zaluje jedynie ze niezbyt czesto sa odc, ale zdecydowanie wolę jakość zamiast ilości. Dziekuje
Jak zwykle dobra robota❤
Mam jedno pytanie dotyczące wydarzeń z filmiku czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby wycofanie się spowrotem do miejsca wymarszu i obrona w tamtym miejscu a nie próba dotarcia na równiny?
Według autora opracowania z którego korzystałem była to gorsza opcja, gdyż teren był mocniej zalesiony i pokryty wzgórzami, stąd marsz trwałby jeszcze dłużej.
@@nabitewnymszlaku a i wszystko jasne dzięki za rozwianie moich niepewności
Wszystko ładnie i pięknie, tylko skąd Słowianie w I w. wzięli się w dorzeczu Wisły i Bugu? I dlaczego Germanami na mapie są tylko nieliczne grupy Germanów? Goci, Swebowie, Markomanowie, Cymbrowie itd. to ludy Marsjańskie?
Może autorzy wzięli pod uwagę tajemniczych Wenedów którzy zamieszkiwali te rejony w tym czasie?
Co co jakie ludy?
A skąd się wzięli wojownicy o genach zbliżonych do współczesnych Polaków 1200 p.n.e pod Tolenze? Trzeba zrewidować historię .
Wings was not able to make a big noise, but terryfied Enemies as The Hussar looked like giant Angel of Death
W omawianym okresie plemiona germanskie ocaliła nie omawiana bitwa ( tak naprawdę " odkryta " z zapomnienia w okresie renesansu i odpowiednio skomentowana w XIX wieku, okresie rodzącego się nacjonalizmu, w tym wypadku wielkoniemieckiego ) ale ich zacofanie społeczne i gospodarcze. Rozrastajace się Imperium musiało się w koncu gdzieś zatrzymać a linia Renu i Dunaju nie tylko przez długi czas była skuteczną barierą obronną ale i cywilizacyjną ( odgradzala kulturę halsztadzka -- celtycka - na południu, od jastforskiej - germanskiej - na północy). Ta druga to w przybliżeniu połlepianki jako domostwa i poletka uprawianej w najbardziej prymitywny sposób ziemi w wykarczowanych fragmentach lasu. Dla Rzymu strata trzech legionów to nie była jakaś wielka tragedia ( dramatyczne słowa biegającego po palatynie Oktawiana to późniejszą " licentia poetica") '. na terenach na których mu naprawdę zależało podnosił się nie z takich porażek ( a że gorowal w sposób jednoznaczny nad ówczesna germanską " sztuką wojenną " i w normalnych warunkach z łatwością Germanów zwyciezali, udowodniła chociażby kampania GERMANIKA ( przyprowadzil przynajmniej 3 razy tyle legionów, ile Warrus stracił w lesie teutoburskim ) z 16 - 17 roku i ciężkie klęski zadane koalicji plemion germanskich pod wodzą Arminiusza przy wale Angrywariow i nad Wezerą ) . I może dobrze się stało że zbudowany z brązu, kiczowaty pomnik Arminiusza - Hermana, wpisujący się w zjednoczenowa histerie c. 1870 powstał kilkadziesiąt kilometrów od zasadzki zastawionej na Legiony Warrona...
Faktem jest, co udowodniły choćby wykopaliska z Maslomecza na Lubelszczyźnie ( lata 70/80- te XX wieku) że gocki rolnik żył w I- II w. naszej ery na poziomie jaki polski osiągnąl dopiero po II wojnie światowej, ale co Rzymianie I- II wieku mogli szukać nad Laba , Odrą i Wisłą? Najwyżej kory brzozowej na lypcie i kamiene do kiszenia kapusty - wystarczał szlak którym sprowadzano bursztyn i niewolników. Koszty sprawowania kontroli znacznie przekraczał ew. korzyści ekonomiczne. ( sporo lat po podboju Rzymianie zorientowali się że Brytania nie jest wyspa skarbów, jak im się wydawało, ale przez kolejne wieki deficytowa inwestycją z której do 410 roku nie rezygnowali że względów głównie prestiżowych i nigdy nie zdecydowali się z w /w powodu na podboj Irlandii - Hibernii, uważanej za jeszcze biedniejsza ).
Reasumując, legenda bardziej rzezi w wyniku zasadzki a nie klasycznej bitwy, zrodziła się z konkretnej przyczyny w zupełnie innym kontekście historycznym i nijak się ma do realiów epoki wczesnego Cesarstwa . Takie są fakty, nie możemy ulegać sentymentom.
Proszę o bitwę pod Farsalos
Tak było.
Może zrobisz bitwę pod Platejami 479 pne? Pozdrawiam
Ostrogoci i Gepidowie to moi ulubieni barbarzyńcy!
Długo czekałem na ten materiał, świetny 😎🇵🇱
Czekałem na nowy film, dobrze się twój kanał ogląda .
To były wojny i wojenki. Bez bomb, rakiet i takich tam.
Dobra seria.
o wiele bardziej mordercze walki. Można było zostać porąbanym na kawałki, wykrwawić się bądź umrzeć od zakażeń
Byłem miedzy innymi w Eksternsteine w rejonie lasu teutoburgskiego jakoś w 2016 roku. Warto zobaczyc, ale trzeba znać niemiecki lub angielski by sie czegos dowiedzieć z tabliczek informacyjnych.
nowa animacja na plus
Czy to just czasy Germanow czy to jeszcze slowianie? Moze przelom?
Witam
Mam pytanie bd gdzieś dostępna mapa cesarstwa z początku odcinka?
Bo super by wyglądała na ścianie;)
Pozdrawiam
Witaj,
To już pytanie do twórcy mapy www.sklep.exgeo.pl
historical.regions@gmail.com
Mam nadzieję że to pierwszy odcinek z wielu dotyczących Rzymu i okolic 👌👍
W sumie to drugi :)
Można wiedzieć z jakich materiałów korzystałeś przy produkcji odcinka? Pytam się, bo oglądałem angielsko języczny film o rzezi w Lesie Teutoburskim na kanale Kings And Generals. Twoja wersja i ich różnią się ogromnie jeśli chodzi o kierunek marszu legionów. Szczegóły też są inne. Jestem ciekawy która wersja jest najwierniejsza wydarzeniom.
Hej, zawsze na końcu materiału masz bibliografię.
Uwielbiam twój kanał❤️❤️
Ty. - Sinatra a może Zenek Martyniuk!- to tobie lepiej pasuje ( ta ksywą)- ze wsi jesteś w nogach śpisz!👺👺🤧👇
@@reginaltkoralewski2944 jaki masz problem frajerze?
W Barbarzyńcach fajnie to ukazano
Ależ cofnięcie się w czasie chyba pierwszy film z tej epoki? Zarąbiście fajne mapy
Była jeszcze bitwa pod Akcjum
@@nabitewnymszlaku nie widiałem na kanale
Fajnie ale w tym czasie istniała Lechia pod którą były tereny właśnie do Renu
A gdzie jest Maximus 😏
Gdyby komuś do małej główki przyszło myśleć, że wtedy Rzymianie walczyli ze Słowianami to radzę spojrzeć co twierdzą historycy o korespondencji z plemionami germańskimi :) Bo te plemiona ni cholery nie mówiły w żadnym słowiańskim narzeczu :)
Niestety mało wiemy z tego okresu dlatego są spory
Rany skąd wiadomo że tak dokładnie było?
Badania archeologiczne zapisy w książkach i nowoczesna technologia
@@gigachad3457 jak to nowoczesna technologia?
@@kacperswierzewski3806 czyli ekranizacja modele 3d i badanie gruntu
Jestem ciekaw jakie były plany imperium?? Dokąd chcieli dojść??
Komentarz taktyczny 😎
Pokonali Rzymian bez Asterixa i Obelixa :)
Mapy zwykle możecie zakupić z rabatem -15% (kod BITWY) na www.sklep.exgeo.pl
Będzie kiedyś odcinek o którejś z bitew kawaleryjskich II RP?
P.S jak dla mnie to najlepszy kanał opisujący bitwy z dawnych epok
I to jest pożądny kanał
No to bitwa pod kannami lub pod alezją
Bitwa pod Kannami jest w kolejce, systematycznie pnie się w górę ;)
No fajnie ale też nie tylko pod kannami może też oblężenie Jerozolimy w 73 roku
@@nabitewnymszlaku to może też bitwa pod kadesz
Albo też mogę na kręcić z tobą
Czekam bardzo na bitwa pod Waterloo
Bitwa pod Cedynią ? Może mało znana bitwa wśród ludzi a ja uwielbiam twoje materiały i chciałbym zobaczysz jak ona przebiegała bo mało wiem na ten temat, oprócz tego gdzie była to nic 😆
Ciekawy pomysł, tylko zapewne bibliografa uboga.
@Ygg TetraWolf dzięki myślałem ze coś większego
Widzę na mapie nazwę etniczną Germanie,nie było takiego ludu etnicznego jak Germanie, co prawda Niemcy szukają na tych terenach swoich przodków, jednak bezskutecznie.
Podobnie jak Polacy szukają Słowian gdzie ich nie było, ale fandzolniem jest to że Niemcy, Holendrzy i inni wzieli się z znikąd.
@@slonskipieron Ja nie fandzole ,może ty, przodkowie Niemców w tym czasie łowili ryby w skandynawskich fiordach panie Cieśla.
@@intro-lv5mu jak to w Skandynawii?
@@intro-lv5mu I tak w krótkim czasie Germanie się rozmonożyli jak króliki i powędrowali na południe zajmąc całe zachodnie Niemcy, Holandię, Austrię, północną Belgię i północną Szwajcarię, a później także na Brytanię i częściowo na tereńy dzisiejszej Francji. Zauważ że to był I/1 wiek naszej ery, a poza tym ludy germańskie nie zamieszkiwali całej Skandynawii, bo na północ były tam też ludy ugrofińskie, a dokładniej przodkowie dzisiejszych Sammów. A we wczesnym średniowieczu mamy już klasyfikowanych kilka języków germańskich, nie jeden czy dwa, między innymi staroniemiecki, staroangielski , starofryzyjski, staronordycki (z którego później wyodrębniają się szwedzki, duński, norweski, islandzki i farerski) czy frankoński (z którego wyodrębniębnia się później niderlandzki i luksemburski), oczywiście spora część Franków przyjęła język gallo-romański, ale nie wszyscy.
@@slonskipieron twoim zdaniem współcześni Niemcy, Szwajcarzy, Holendrzy, Austriacy, Flamandowie i Anglicy to potomkowie Germanów z tego regionu z 1 wieku naszej ery? Moim zdaniem tak a z wypowiedzi intro 123 zrozumiałem że w tym czasie przodkowie Niemców byli w Skandynawii czyli kogo są potomkami wikingów? Cokolwiek ten typ miał na myśli?
Oddej moja rynta! he he he(🦖🦕👺
0:53 Czy ktoś jeszcze przeczytał "Państwo Narkomanów"? :D
A może bitwa pod Konyą w 1559 roku
Przyjmując niemieckie zasady nazewnictwa, odpowiednio mają oni np. dwie bitwy pod Tannenbergiem - pierwsza w której ponieśli klęskę (u nas mówi się o niej bitwa pod Grunwaldem) i druga w której odnieśli zwycięstwo nad wojskami rosyjskimi, należałoby mówić tu o pierwszej bitwie w Lesie Teutoburskim. Druga odbyła się niewiele lat później i Rzymianie rozbili w niej Germanów.
Ale o dziwo ;) zarówno o pierwszej bitwie pod Tannenbergiem jak i o drugiej bitwie w Lesie Teutoburskim jest w tamtejszej historiografii dość cicho.
Nie bajdurz, to żałosne.
Zaskoczyles tym tematem baedzo pozytywnie.
Gdyby nie arminiusz wykształcony w legionach to byliby niewolnikami nawet państwo założyli im Frankowie ( Niemcy powstały w wyniku rozpadu imperium Karola Wielkiego)
Skoro tylu tu pasjonatów Rzymu to może odtwórstwo historyczne by przypasowało ?
Legio XXI Rapax zaprasza chętnych
Kanał na YT pokazuje jak to wyglada.
Błędem Rzymian było rozciągnięcie marszu, niewykorzystane rozpoznania. Błąd jest bardziej brutalny i nieokiełznany w wyniku niż brawurowy szaleńczy atak. Ten drugi lepiej sprzyja sytuacji. BŁĘDY TO OSZOŁOMSTWO, nieudolność.
Chyba ta bitwa odmieniła losy świata. Rzymianie nie starali się już podbijać niczego na wschód, a geografia Europy wygląda tak, że Wisła jest taką naturalną zaporą dla najeźdźców, (całkiem szeroka rzeka, która sięga od Karpat po Bałtyk), a nizina Polska wydaje się być idealnym miejsce do ewentualnego zatrzymania najazdu. Granica na Renie miała tą wadę, że kilkaset lat później Attyla przekraczając tą rzekę wbijał się od razu do całkiem bogatej Galii, co miało poważne konsekwencje gospodarcze. Po przekroczeniu Wisły, (co byłby trudniejsze), i tak Rzymianom zostawałaby kolejna linia obrony na Odrze, przez co późniejsze najazdy dla Imperium nie musiałby nieść tak opłakanych konsekwencji.
🤣🤣🤣
Elegancko.
A BITWA POD EMPIKIEM?
Kłaniam się.
W Następnym roku, wojska rzymskie, zadając klęski Germanom, dotarły na miejsce owej klęski, tak iż zdawało się, że Germania powróci pod panowanie Rzymu; jednak rozgrywki polityczne na dworze, spowodowały zaprzepaszczenie owych sukcesów i powstanie mitu, który zachęcał Germanów do dalszych wojen oraz stał się jednym z mitów założycielskich niemieckiego nacjonalizmu; dużą rolę w tworzeniu owej ideologii , odegrał protestantyzm, przedstawiający Germanów jako ludzi niezwykle prawych w przeciwieństwie do zdegenerowanych Rzymian.
Więcej starożytnego Rzymu!
Lektor a podaj co mieli a co dostali jako wysiedlency co cienko u ciebie z chistpria lub sponsor nie pozwala
Możesz po polsku napisać?
@@nabitewnymszlaku Polski jenzyka trudny jenzyka. Salem Alejkum
A co z kobietami i dziećmi ?
Kilka lat później Arminiusz został zamordowany przez swoich rodaków którym dał zwycięstwo i wolność. Hmy... Szfaby to Szfaby.
Nie dziwię się że po wyprawach odwetowych Germanicusa rodacy tak potraktowali swojego "wyzwoliciela"
@@heroe480 Przegrane bitwy z Rzymianami raczej mu nie pomogły ale został zabity ponieważ chciał przejąć władzę i tym samym zjednoczyć na stałe zwaśnione germańskie plemiona aby mogły w przyszłości przeciwstawić się prącemu na wschód imperium .
Bo poza tym jednym zdradzieckim zwycięstwem słabo Mu szło w wojnie z Rzymianami
@@virescens1000 jak słabo? podczas kampani odwetowej gdyby nie on rzymianie znowu zdobyliby germanie plus prawie zniszczył 4 legiony gdyby nie jego wuj
@@julianebertowski5135 A dyplomatyczne "ze zmiennym szczęściem" może być ? I nie zniszczyłby znów legionów, Cecyna to nie był Warrus.
Głupota Warrusa że stracił legiony, ale Oktawian a potem Tyberiusz też zmarnowali szansę na ponowny podbój Germanii ponowny. Germanie nie byli zjednoczeni , każde plemię miało własnego wodza. Można ich było pokonać po kolei. Germania byłaby cenna dla Imperium !!!
raz juz zawiązali sojusz dlaczego nie mieliby zawiązać po raz 2 ? wsumie to zrobili ale nie zostało to przedstawione w tym materiale jak germanik odzyskał orły legionów
@@julianebertowski5135 Tak jak powiedziałem bitwa w Lesie została przegrana z winy Warrusa. Arminiusz musiał ponieść zbyt wielkie straty skoro nie zaatakował po tym Galii. Oktawian okazał się głupcem ze zrezygnował z prób odzyskania. A Tyberiusz poprzestał na odzyskaniu orłów, choć Germanik był blisko!!!
Dlaczego Germania miałabyć cenna dla imperium? Utrzymanie tej prowincji kosztowałoby więcej niż zyski z niej, przynajmniej przez pierwsze dekady
@@heroe480 Tak samo prowincja Brytania !!! Germania dawała wojowników , srebro , drewno i skóry . Podbijając Germanie zabezpieczano Galię przed plądrowaniem , nie wszystkie prowincje jakie Rzym podbił były bogate ale musiał to zrobić!!!
@@marlenakranc1279 Wydaje mi się, że mimo podboju pojawiłyby się inne plemiona które tym razem atakowałyby Germanie czy inne pogranicza i w kółko byłoby to samo
:))
i tego typu akcje nazywamy słowiańskim wpierdolem 😆😉 no serio, germanie to tacy skundleni słowianie 😆 tak swoją drogą, mógłbyś zrobić film o bitwie nad dołężą (tollense)? wiadomo niewiele kto z kim i po co ale genetyka ciekawa.
Temat ciekawy, ale jak niewiele źródeł to raczej ciężko mi będzie coś stworzyć.
Materiał ciekawy ale proszę dostosuj intonację. Nie brzmi to dobrze jak akcentujesz na końcu i przeciągasz na sile wyrazy. Bardziej melodyjnie i bez spiny
.
Krzyki kobiet i dzieci co one tam robiły 6 minuta
Zaraz, zaraz Rzym w szczytowym momencie posiadał DWADZIEŚCIA SIEDEM legionów, a z tego filmu wynika że w Dalmacji oraz Germanii było ich DWADZIEŚCIA. W całej Germanii NIGDY nie było więcej jak TRZY legiony.
Rochala podaje co innego. Po klęsce trzech legionów Warusa: "Wiadomo tylko o dwóch, którym udało się ujść cało na lewy brzeg Renu. Jednym była dwulegionowa armia Lucjusza Noniusza Asprenasa, której zabrakło Warusowi. „Pełniąc służbę wojskową jako legat pod komendą swego stryja, Warusa, Asprenas dzięki energii i męstwu ustrzegł przed katastrofą dwa legiony powierzone swej pieczy i, posuwając się pospiesznie ku leżom zimowym nad dolnym Renem, utwierdził w wierności ludy osiedlone z lewej strony rzeki, które zaczęły okazywać wahanie”"
Czyli było ich pięć.
@@nabitewnymszlaku Komentarz: bez komentarza
@@stekzeszczura602 widać wysoki poziom trzymasz
@@nabitewnymszlaku Staram się.
...i wtedy przybył Germanik...
No, drogi Panie, wtedy nie było tam germanów, z Rzymem graniczyła Lechia.
Bmp
Nie Gemanie ..A Słowianie zniszczyli te legiony
Ta karta pokazuje zły przebieg marszu. Na początku widać rzekę Wezera która płynie z północy na południe przez ciągnące się ze wschodu na zachód wzniesienie. Do dzisiaj nazwa tego miejsca to Porta Westfalica. Dzisiaj na północnej stronie tego wzgórza jest położone miasto Minden które jako Mindenia była letnim obozem Warusa. A więc kierunek marszu w tym filmie jest błędny i źle pokazany. Otóż wojska Warusa przemieścili się wzdłuż rzeki Wezera na południową stronę owego wzgórza i maszerowali na zachód w kierunku rzeki Hase i potem Ems a więc kierunek Renu. Wtedy Warus został zmylony przez Arminiusza który opowiedział mu o powstaniu plemiennym na północnej stronie. Aby stłumić powstanie które tak naprawdę nie miało miejsca przeszły legiony znowu na północ nie wiadomo w jakim dokładnie miejscu (być może na wysokości Barkhausen; Bad Essen lub Ostercappeln). Wtedy zaczęły się napady które ciągnęły się aż do Kalkriese