Szia Zoli! Szerintem nagyon jól összefoglaltad a témát! Közérthetően, egyszerűen, de mégis műszakilag is teljesen megállja a helyét! Ilyen ismeretterjesztő anyagok kellenek ide, ez a szint tökéletesen megfelel egy barkács-kedvű lakóautósnak, aki esetleg nem is műszaki végzettségű! Gratulálok! Áruld el, ugye műszaki végzettséged van? Ez szerintem mindenképpen érezhető, ahogy hozzányúltál a témához. Én gépészmérnök egyetemi oktató vagyok, szoktam a témát oktatni (járművillamosság, napenergia-hasznosítás), ezért merem így leírni a véleményem a videódról. Egyébként mindig megnézem az összes videótokat, várom az új fejleményeket. Szeretnék egyszer én is egy lakóautót (esetleg építeni), ha összegyűlik a pénz rá. Szóval nagyon jók vagytok, élvezetesek az "utifilmek" is! Csak így tovább!
Űdv! Nagyon jó volt hallgatni. Végre egy ésszerű összefoglaló készült. Megnyugodtam, hogy vannak még olyan emberek akik nem azt nézik mi a megvalósítható műszaki tartalom felső határa, hanem a megfizethető / megtérűlű / fenntartható beruházást :)
A 13:25 körül beszélsz a főbb fogyasztókról. Amit hiányolok és akár családiház, akár nyaraló, akár lakókocsi esetében kimaradt az a hűtőgép. Bár általában nem nagy a teljesítménye, (főleg ha energiatakarékos) viszont az időjárástól és használattól függően az egyik leggyakrabban működő berendezés, ráadásul motoros. Ha emlékeim nem csalnak itt még az inverter által előállított 230V-os feszültségű áram színuszos alakja is bekavar a tervezésnél.
Jó videó volt köszönjük! Egy kis helyesbítés: egy autó generátora mindig ugyan annyit tölt! Ha alapjáraton vagy tiltáson forog akkor is ugyan annyit fog tölteni, ezért van benne fesszabályzó! Csúnya lenne ha pl 4 ezres fordulaton 30 voltot töltené 14 helyett
Год назад+1
A feszüptség fix, de az amper az fordulatszám és gerjesztés kérdése.
Szia! Szerintem 7mm2-est akartál mondani, ami valójában 6-os, mert az a szabványos méret. Ha mégis 0,7mm2-es (szabványos mérete: 0,75mm2!), akkor az a kábel nagyon karcsú! Ez minden, csak nem túlméretezett egy kisfeszültségű, nagy áramú rendszerben. Egy USB töltőnél már az lenne. Van egy olyan ökölszabály, hogy 10A/mm2, ha ezt használod, nagyot (legalábbis ekkorát) nem tévedhetsz. Én azt mondom, erőátvitelnél, ahol teljesítményt kell átvinned, ha a csatlakozó elbírja fizikailag, pl befér a sorkapocsba, stb, akkor a 1,5-es alatti vezeték méreteket el kell felejteni. Akkor is, ha csak 3-4 ampert viszel, és a 0,75-ös is elbírná (nagyjából 7 amperig bírja!). Nem tudom, ismered-e és szereted-e a Deep Purple: Smoke on the water című számát? Ismered a történetét is? A Genfi-tó partján, kábel hiba miatt elfüstölték ha jól emlékszem, a Rolling Stiones stúdió lakókocsiját. Ne járj úgy, mint ők!
Szia! Azt,hogy oldottad meg azt hogy akár az autógenerátor,akár a solár panel is tudja tölteni a munka akkumulátort? Van valami választó kapcsolód erre???
Hali. Én tervezem solar telepítését a lakóautóra. 2x270w (540w) solar panel, 2x130Ah (260Ah) AGM akku lenne az alap 2000wattos inverterrel. Eredetileg egy Renogy 60A MPPT és egy Renogy 40A DC to DC töltő volt a terv, de a videó után találtam meg a Renogy 50A vezérlőjét, ami 2 az 1-ben, viszont ez csak max. 2x 25A tud (DC to DC és MPPT) Melyik verzió lenne a jobb választás, ha későbbiekben tervezem a rendszert fejleszteni, mind akku vagy solar panel tekintetében. A vételár különbség elhanyagolható számomra. Köszi
Год назад+1
Ha később bővítenéd akkor lehet jobb ha a dc-dc konverter és külön mppt kombónál maradsz. Renogynál néztem a manualt de nem tudtam kivenni hogy ez a 25-25 A külöm oldalanként értendő vagy akár csak solarról is tud 50 A-t...kicsit homályos nekem is. Viszont az biztos hogy csak 23 (vagy 25) V ig kezel panelt, szoval ez a feszültségtartomány elég szűk, nagyobb panelek (30V+) kilőve. Érdemes még esetleg szétnézni a CTEC kínálatából, pl D250SE, de ez is hasonló paraméterekkel bír.
@ köszi. Én is jobban preferálom, ha külön van a kettő. Ha az egyikkel gond van, nem viszi a másikat is. Domestic panelokat akarok felrakni, annak a VOC feszültsége 38.17v. a VMP feszültsége 31.13v. A Renogy MPPT controller tudja 150 voltig és 800 wattig kezelni a solartól bejövő feszültséget. Még egy kérdés: ha az inverter 2000w akkor milyen kábel átmérőt ajánlanál, mert a neten 50mm2 (1/0 AWG) mondanak de az nekem túlzásnak tűnik. Az inverterbe lesz bedugva egy 230 voltos kicsi hűtő (kb. 60-80w) de láttam olyan hűtőt is ami kevesebb, mint 1Wh fogyaszt naponta
Sziasztok ! "Egyébként az is megoldható, hogy a hűtőszekrényed totál napelemről működjön" És kb. mekkora napelem és akksi kell hozzá? Nekem 270w napelem és 2X100Ah akksi van.
3 года назад
Meg, ha kompresszoros a hűtő. Ezzel a rendszerrel nyáron szerintem jó vagy, 1-2 esős napot is átvészel vele az akku szerintem, peresz egyéb energiafogyasztás függvénye is. Abszorbciós hűtőnél felejtős.
@ Ok, köszönöm! Akkor lehet hogy lecserélem az adszorpcióst kompresszorosra. Sokszor a szél elfújja gáz lángot álló helyzetben, különben jól működik. Mikor indultok újra útnak? Jó pihenést Nektek!
3 года назад+1
@@happy123bodri4 Akkor ott valami bibi van. Nekünk soka nem fújta még ki pedig volt már nagy szél párszor 🙂
@ Nem tudom mi lehet vele, pedig alul nincs rács, csak felül a kéménynek, meg alul a lakó alján volt, de azt NIKEcel betakartam, és mégis elfogja. Menetközbe meg esélytelen gázzal működtetni, persze akkor praktikusabb 12 V-ról, úgyis tölti az aksit a generátor is
3 года назад
Nekünk totál be van burkolva a láng lemezzel. Van egy videó a hűtőről ott szerintem látszik hogy van.
Szia, egy abszorpciós hűtő nagyon lehúzza az aksit, ha arról szeretném üzemeltetni? Az enyém csak 220 voltal működik. Sokkal többet fogyasztanak ezek, mint a kompresszorosak?
2 года назад
Állandó 130 W (10A 12 V on). Az rengeteg, szóval ez halott ügy sajna.
Laptopot meg telefont tölteni napelemről nyilván lehet. Arra lennénk kíváncsiak, hogy egy 3,5 kW-os klímát lehet -e 10 órában folyamatosan üzemeltetni, vagy esetleg egy hűtőszekrényt meleg garázsban (0,79 KW) nyáron, szigetszerűen, inverter nélkül pl napi 10 órában. Nem akarok se tárolni, se rendszerbe feltölteni, csak magamnak működtetni. Köszi!
Год назад+1
Miért ha akkora butaság, akkor miről töltöd ha pl nincs áramhálózat??? De kérdésedre a válasz, olyan 3-4 Kwh napelemmel megolható kb májustól szeptemberig. Persze csak nappal, mivel tárolni nem akarsz éjszaka vagy ha nem süt a nap muszály vagy a hálózatból vételezni.
A butaságot úgy értettem hogy otthon ha van áram felesleges beruházás a napelem mivel a laptop, teló töltő nem nagy fogyasztó. Ezért nem vennék napelemet otthonra. Egy sima akkumulátorról is tudok telefont meg laptopot tölteni, ledes izzót működtetni. Én azon gondolkodom, hogyha nyáron üzembe kell állítani még egy hűtőt, vagy a legnagyobb kánikulában megy a klíma a tetőtérben napi 10 órában, annak a fogyasztását hogy lehet kiváltani. Megéri -e egy egyszerű napelemes beruházás. Megtérülne -e 5 év alatt. A klíma és a plusz hűtő tavaly az intenzív hónapokban kb 5-6 e ft-tal nyomta meg a villanyszámlát emlékeim szerint. Most nem mindegy hogy beleférek -e az államilag támogatott keretbe.
@@attilasipos2364 Ez alapján hogy egy évben 3-4 hónapot van plussz 7000 ft plusz, az évente durván 25eft. Egy 3-4 kwh rendszer költsége alsóhangon 1 mft még nagyon okosban is, szóval emiatt nem éri meg.
Sziasztok. Nekem ket panelem van egy 30 wattos 1.85 amperes toltessel es egy 10 wattos 0,55 amper toltessel. Szerinted ez egy 50 amperes akkut fel fog tolteni? Koszonom
2 года назад+1
Hát biztos kell neki vagy 2-3 napos nap mire feltölti ha nem használsz kozben semmit.
Kedves Zoli! Visszatérve az elöző kommenthez (mivel nem engedi a you); a + szélkerekes megoldást tanyára (esetleg külföldön pl.: említetted angliát) használnám. Köszönöm...
Szia Zoli, Említetted, hogy kb 100ah akkud van. Be tudnád másolni, hogy milyen napelemet használsz? Hány wattos napelem modult használsz? Előre is köszi!
Szia Zoli! Volt egy videód, ahol azt írtad le, hogy mire kell figyelni ha az akkumulátort le szeretnénk választani a napelemekröl. Mutattál egy pontos sorrendet, hogy mi a menete. Be tudod kérlek linkelni h mekyik videoban volt erről szó? Nem találom sehol a videók között. Nagyon köszönöm!
8 месяцев назад+1
Nemtudom melyikben volt de, először akksi le majd napelem le. Összeszereléskor meg fordítva, akksi rá utánna napelem rá.
1 évnyi fogyasztást el kell osztani 365 nappal és meglesz az átlag energia felhasználás naponta és azt kell minimum produkálnia bármekkorát is épít az ember
Ha egyformák akkol lehet, ha nem akkor nem célszerű. Párhuzamosan a feszültség ugyanaz marad, az áramerősség összeadódik, sorbakötve az áramerősség ugyanaz marad a feszültség pedig összeadódik. Ezt észben kell tartani a töltésvezérlő választásánál.
Szia Zoli! Mi a véleményed a következőről: van nekem egy epevert 30 A-es töltésvezérlő, 280 W-os Napelem, két évesek. Ehhez van 2 db 100 amperórás munka aksi, szintén két évesek. Eddig tökéletesen működött minden, most viszont nem töltődnek az aksik. A töltésvezérlő képernyőjén villog az üres akksi jel és egy “!” jel ami háromszög be van. Mi lehet a probléma? Tönkrement a töltésvezérlő, vagy az aksik haltak meg, netán a Napelem?. A Napelemről 36 V jön, ha jól mértem.
3 года назад
Hát inkább az akksi. Nincs biztosíték az akksik és a napelem között? Lehet csak az ment ki. Mérj rá az akksikra multiméterrel hány volton vannak. Amikor beüzemeled a rendszert fontos hogy előbb az akksit kösd a töltésvezérlőre majd a napelemt. Szétszedéskor fordított sorrend.
Jónaot kivánok egy kérdésem volna honna tudok beszereyni Magyarországon ilyen smart hotspot free module napelemet egy weboldal linket kaphatnak esetleg válaszát előre is köszönöm :)
3 года назад+1
Cellasor optimalizált napelem a neve. Keress rá googleben biztos lehet találni, vagy keress egy napelemekkel foglalkozó céget a közeledben és kérdezd meg, biztos tudnak segíteni. 😉
Szia ! Mi a helyzet ha mondjuk 12V-os akkukat úgy kötöm össze, hogy 24V-ot adjanak le a kimeneten és egy 24V-os invertert veszek hozzá? Nem bírna sokkal többet a rendszer? Mert így az alacsonyabb melegedés miatt tartósabb lenne a rendszer. Vagy tévedek? Köszi
3 года назад+1
Ilyen szempontból jobb a 24 V, kisebb áramok folynak, ugyanazon a teljesítménynél az tény a veszteség is kisebb, de a lakóautó elektromos rendszere 12V os így sok fogyasztónak ez kell. Persze eztbis meg lehet oldani
Milyen gyakran fordult elő veletek, hogy hosszabb egy helyben állás közben be kellett indítani a motort töltés céljából?
4 года назад+1
Ez abszolult változó, időjárásfüggő, illetve attól. Is függ mennyit laptopozunk, mert az a legnagyobb fogasztó nálunk. Már hónapok óta nem kellett, ha nem süt abszolút a nap akkor kb 2-4 napot kibírunk beindítás nélkül.
Ha hosszabb ideig nem használod, pl. télen, akkor lekötsz vmit, vagy ki lehet kapcsolni? Ugyan ekkor akkukisütés vagy egyebek? Vagy jótól kérdezem?
4 года назад+4
Eddig egyszer nem használtuk 3 hónapig de az nyáron volt, akkor levettem az akkusarut a biztons@g kedvéért. De akkor még gagyibb töltésvezlőnk volt illetve 3 hónapig senki nem nézett rá az autóra ezért sem mertem rajtahagyni. A mostanival már lehet rajtahagynám. Amúgy télen is süt a nap és jobb az akkksinak ha töltődik valamennyit mintha nem. Másik megoldás hogy kiveszed az akksit és beviszed a lakásba illetve néha rátőltessz akksitöltővel.
Szia .. nagyjából értem a lényegét a dolognak ...de ezek a szám részekkel bajba vagyok...😎😂 Ha kb 1 hónapban 250 kw a fogyasztásom akkor mekkora akkura van szükségem ??? Válaszodat köszönöm szépen 😎🙏🏻
2 года назад+1
Hello. A videóban található képlettel ki lehet számolni hogy mekkora akksi kell, de lakásnál inkább 24 vagy 48 voltos rendszer jöhet szóba. Egy hónapig fogyasztás ad nem igazán érdekes inkább a Nap itt kéne megnézni hogy kb átlag mennyi majd Azt megszorozni azzal hogy hány napig szeretnéd kihúzni napsütés nélkül. És végezetül mindenhez választani megfelelő mennyiségű napelemet
Azért a max 6A-t nem bíznám egy 0,75-ös vezetékre, még akkor sem, ha tudom, ez az érték valójában szinte sosem fordul majd elő. 1-es, de inkább 1,5-es. Ha a fesz esést is csökkenteni szeretném, meg a mechanikai szilárdsága is fontos számomra, akkor 2,5-ös. Nem akkora plusz költség, ráadásul a bővítés lehetőségét is magában foglalja.
Szia! Megirnád légyszives a Banner akumulátorod kódját. Ehhez hasonlóra gondolok: 957 01. Mi is összeszeretnénk állitani egy ilyen rendszert. Élvezem a filmecskéiteket 😊
2 года назад+1
Már másik akksit használok, nemtudom. De egy 115 Ah banner munkaakksi volt.
Szia Zoli! Szerintem nagyon jól összefoglaltad a témát! Közérthetően, egyszerűen, de mégis műszakilag is teljesen megállja a helyét! Ilyen ismeretterjesztő anyagok kellenek ide, ez a szint tökéletesen megfelel egy barkács-kedvű lakóautósnak, aki esetleg nem is műszaki végzettségű! Gratulálok! Áruld el, ugye műszaki végzettséged van? Ez szerintem mindenképpen érezhető, ahogy hozzányúltál a témához. Én gépészmérnök egyetemi oktató vagyok, szoktam a témát oktatni (járművillamosság, napenergia-hasznosítás), ezért merem így leírni a véleményem a videódról.
Egyébként mindig megnézem az összes videótokat, várom az új fejleményeket. Szeretnék egyszer én is egy lakóautót (esetleg építeni), ha összegyűlik a pénz rá. Szóval nagyon jók vagytok, élvezetesek az "utifilmek" is! Csak így tovább!
Köszönöm . Számomra is érthető volt ! Ez látva, hallva már nyugodt szívvel teszem fel a napelemet!
Még egyszer köszönöm
Szép napokat!
Örülünk hogy segített! 😉
Köszönöm szépen. Nagyon érthető volt.
Szuper jó, közérthető összefoglaló, köszönöm! Napok óta nézegetem a témát, de még így is volt benne újdonság bőven. Köszi mégegyszer!
Űdv! Nagyon jó volt hallgatni. Végre egy ésszerű összefoglaló készült. Megnyugodtam, hogy vannak még olyan emberek akik nem azt nézik mi a megvalósítható műszaki tartalom felső határa, hanem a megfizethető / megtérűlű / fenntartható beruházást :)
Király lett a videó, köszi a napelemek bemutatását. Nagyon hasznos volt. Üdv
Köszönöm szépen nagy segítség ez a videó érthető volt kezdő vagyok 👏👏👏👏
Egyszerű volt és laikusként minden érthető volt, ezer köszönet!! Mutasd már be végre az új párod mert meghúzzuk a füled !! 😂😂😂
A 13:25 körül beszélsz a főbb fogyasztókról. Amit hiányolok és akár családiház, akár nyaraló, akár lakókocsi esetében kimaradt az a hűtőgép. Bár általában nem nagy a teljesítménye, (főleg ha energiatakarékos) viszont az időjárástól és használattól függően az egyik leggyakrabban működő berendezés, ráadásul motoros. Ha emlékeim nem csalnak itt még az inverter által előállított 230V-os feszültségű áram színuszos alakja is bekavar a tervezésnél.
Jó kis videó, szép összefoglaló! 👍🏻
Köszi Zoli, hasznos kiselőadás volt 👍
Jó videó volt köszönjük!
Egy kis helyesbítés: egy autó generátora mindig ugyan annyit tölt! Ha alapjáraton vagy tiltáson forog akkor is ugyan annyit fog tölteni, ezért van benne fesszabályzó! Csúnya lenne ha pl 4 ezres fordulaton 30 voltot töltené 14 helyett
A feszüptség fix, de az amper az fordulatszám és gerjesztés kérdése.
Remek, közérthető összefoglaló volt.
Nagyon ügyes vagy Zoli! Jó műszaki érzékkel vagy megáldva.
Tetszet !A lényeg meg volt!Kívánok mindenkinek szép napot és erőt ,egészséget!
👍📸☀️⚡️🔋👆
Köszi szépen,ez egy érthető videó,szuper.
Nagyon erdekesen megertettem...mert eddig sosem ertettem ezt a napelemes temat koszonom
Köszönet a hasznos infóért👍👍👍 👋🙂
Ezt nagyon jól összefoglaltad. Köszi!
Szia! Szerintem 7mm2-est akartál mondani, ami valójában 6-os, mert az a szabványos méret. Ha mégis 0,7mm2-es (szabványos mérete: 0,75mm2!), akkor az a kábel nagyon karcsú! Ez minden, csak nem túlméretezett egy kisfeszültségű, nagy áramú rendszerben. Egy USB töltőnél már az lenne. Van egy olyan ökölszabály, hogy 10A/mm2, ha ezt használod, nagyot (legalábbis ekkorát) nem tévedhetsz. Én azt mondom, erőátvitelnél, ahol teljesítményt kell átvinned, ha a csatlakozó elbírja fizikailag, pl befér a sorkapocsba, stb, akkor a 1,5-es alatti vezeték méreteket el kell felejteni. Akkor is, ha csak 3-4 ampert viszel, és a 0,75-ös is elbírná (nagyjából 7 amperig bírja!). Nem tudom, ismered-e és szereted-e a Deep Purple: Smoke on the water című számát? Ismered a történetét is? A Genfi-tó partján, kábel hiba miatt elfüstölték ha jól emlékszem, a Rolling Stiones stúdió lakókocsiját. Ne járj úgy, mint ők!
Jaja, 7mm2 es van csak rosszul mondtam.
@ Csak a vezető keresztmetszetét adjuk meg magába,n, szigetelés nélkül. 0,5 - 0,75 - 1 - 1.5 - 2.5 - 4 - 6 - 10 - 06 - 25 -mm2 a szabványos vezeték keresztmetszet.
@@katikahalone6097 Szia, megpróbállak kijavítani: ......6 - 10 - 16 - 25 mm2, de emígy jó.
szuper!köszi!
nagyon köszi, képbe hoztál! :)
Szia! Azt,hogy oldottad meg azt hogy akár az autógenerátor,akár a solár panel is tudja tölteni a munka akkumulátort? Van valami választó kapcsolód erre???
Pontosan ez kell nekem, amatőrnek...kösz!
Hali. Én tervezem solar telepítését a lakóautóra. 2x270w (540w) solar panel, 2x130Ah (260Ah) AGM akku lenne az alap 2000wattos inverterrel. Eredetileg egy Renogy 60A MPPT és egy Renogy 40A DC to DC töltő volt a terv, de a videó után találtam meg a Renogy 50A vezérlőjét, ami 2 az 1-ben, viszont ez csak max. 2x 25A tud (DC to DC és MPPT) Melyik verzió lenne a jobb választás, ha későbbiekben tervezem a rendszert fejleszteni, mind akku vagy solar panel tekintetében. A vételár különbség elhanyagolható számomra. Köszi
Ha később bővítenéd akkor lehet jobb ha a dc-dc konverter és külön mppt kombónál maradsz. Renogynál néztem a manualt de nem tudtam kivenni hogy ez a 25-25 A külöm oldalanként értendő vagy akár csak solarról is tud 50 A-t...kicsit homályos nekem is. Viszont az biztos hogy csak 23 (vagy 25) V ig kezel panelt, szoval ez a feszültségtartomány elég szűk, nagyobb panelek (30V+) kilőve.
Érdemes még esetleg szétnézni a CTEC kínálatából, pl D250SE, de ez is hasonló paraméterekkel bír.
@ köszi. Én is jobban preferálom, ha külön van a kettő. Ha az egyikkel gond van, nem viszi a másikat is. Domestic panelokat akarok felrakni, annak a VOC feszültsége 38.17v. a VMP feszültsége 31.13v. A Renogy MPPT controller tudja 150 voltig és 800 wattig kezelni a solartól bejövő feszültséget. Még egy kérdés: ha az inverter 2000w akkor milyen kábel átmérőt ajánlanál, mert a neten 50mm2 (1/0 AWG) mondanak de az nekem túlzásnak tűnik. Az inverterbe lesz bedugva egy 230 voltos kicsi hűtő (kb. 60-80w) de láttam olyan hűtőt is ami kevesebb, mint 1Wh fogyaszt naponta
Köszi Zoli!
Szia! Az kiderült hogy az aksit az amperórája/10 A árammal illik tölteni. De azt megmondanád hogy hány A al illik meríteni?
Ugyanez igaz merítésre is. Ez nagy általánosságban igaz az ólomsavas akksikra.
Nem vagyok szakmabeli de tudtommal a monokristályos működik és teljesít jelentősen jobban gyenge fényben!
Valószínű véletlenűl mondtad fordítva…🙂
Sziasztok ! "Egyébként az is megoldható, hogy a hűtőszekrényed totál napelemről működjön" És kb. mekkora napelem és akksi kell hozzá? Nekem 270w napelem és 2X100Ah akksi van.
Meg, ha kompresszoros a hűtő. Ezzel a rendszerrel nyáron szerintem jó vagy, 1-2 esős napot is átvészel vele az akku szerintem, peresz egyéb energiafogyasztás függvénye is. Abszorbciós hűtőnél felejtős.
@ Ok, köszönöm! Akkor lehet hogy lecserélem az adszorpcióst kompresszorosra. Sokszor a szél elfújja gáz lángot álló helyzetben, különben jól működik.
Mikor indultok újra útnak?
Jó pihenést Nektek!
@@happy123bodri4 Akkor ott valami bibi van. Nekünk soka nem fújta még ki pedig volt már nagy szél párszor 🙂
@ Nem tudom mi lehet vele, pedig alul nincs rács, csak felül a kéménynek, meg alul a lakó alján volt, de azt NIKEcel betakartam, és mégis elfogja. Menetközbe meg esélytelen gázzal működtetni, persze akkor praktikusabb 12 V-ról, úgyis tölti az aksit a generátor is
Nekünk totál be van burkolva a láng lemezzel. Van egy videó a hűtőről ott szerintem látszik hogy van.
Szia, egy abszorpciós hűtő nagyon lehúzza az aksit, ha arról szeretném üzemeltetni? Az enyém csak 220 voltal működik. Sokkal többet fogyasztanak ezek, mint a kompresszorosak?
Állandó 130 W (10A 12 V on). Az rengeteg, szóval ez halott ügy sajna.
@ köszi a gyors választ! Ez nem hangzik jól😂 utólag ezekbe a hűtőkbe a gázüzem beépíthető? Tudsz ilyenről?
Laptopot meg telefont tölteni napelemről nyilván lehet. Arra lennénk kíváncsiak, hogy egy 3,5 kW-os klímát lehet -e 10 órában folyamatosan üzemeltetni, vagy esetleg egy hűtőszekrényt meleg garázsban (0,79 KW) nyáron, szigetszerűen, inverter nélkül pl napi 10 órában. Nem akarok se tárolni, se rendszerbe feltölteni, csak magamnak működtetni. Köszi!
Miért ha akkora butaság, akkor miről töltöd ha pl nincs áramhálózat???
De kérdésedre a válasz, olyan 3-4 Kwh napelemmel megolható kb májustól szeptemberig. Persze csak nappal, mivel tárolni nem akarsz éjszaka vagy ha nem süt a nap muszály vagy a hálózatból vételezni.
A butaságot úgy értettem hogy otthon ha van áram felesleges beruházás a napelem mivel a laptop, teló töltő nem nagy fogyasztó. Ezért nem vennék napelemet otthonra. Egy sima akkumulátorról is tudok telefont meg laptopot tölteni, ledes izzót működtetni. Én azon gondolkodom, hogyha nyáron üzembe kell állítani még egy hűtőt, vagy a legnagyobb kánikulában megy a klíma a tetőtérben napi 10 órában, annak a fogyasztását hogy lehet kiváltani. Megéri -e egy egyszerű napelemes beruházás. Megtérülne -e 5 év alatt. A klíma és a plusz hűtő tavaly az intenzív hónapokban kb 5-6 e ft-tal nyomta meg a villanyszámlát emlékeim szerint. Most nem mindegy hogy beleférek -e az államilag támogatott keretbe.
Éjszakára nem kell hűtő, se klíma.
@@attilasipos2364 Ez alapján hogy egy évben 3-4 hónapot van plussz 7000 ft plusz, az évente durván 25eft. Egy 3-4 kwh rendszer költsége alsóhangon 1 mft még nagyon okosban is, szóval emiatt nem éri meg.
Köszi, erre voltam kíváncsi!
Sziasztok. Nekem ket panelem van egy 30 wattos 1.85 amperes toltessel es egy 10 wattos 0,55 amper toltessel. Szerinted ez egy 50 amperes akkut fel fog tolteni? Koszonom
Hát biztos kell neki vagy 2-3 napos nap mire feltölti ha nem használsz kozben semmit.
@ Az nem problema, csak ne legyen az akkuban akkora ellenallas, hogy ez miatt ne toltodjon.
Kedves Zoli!
Visszatérve az elöző kommenthez (mivel nem engedi a you); a + szélkerekes megoldást tanyára (esetleg külföldön pl.: említetted angliát) használnám.
Köszönöm...
Szia Zoli,
Említetted, hogy kb 100ah akkud van. Be tudnád másolni, hogy milyen napelemet használsz? Hány wattos napelem modult használsz? Előre is köszi!
Szia Zoli! Volt egy videód, ahol azt írtad le, hogy mire kell figyelni ha az akkumulátort le szeretnénk választani a napelemekröl. Mutattál egy pontos sorrendet, hogy mi a menete. Be tudod kérlek linkelni h mekyik videoban volt erről szó? Nem találom sehol a videók között. Nagyon köszönöm!
Nemtudom melyikben volt de, először akksi le majd napelem le. Összeszereléskor meg fordítva, akksi rá utánna napelem rá.
@ köszönöm szépen!
Honnan érdemes a szükséges eszközöket beszerezni?
Hát ahol olcsó! Webshop, Aliexpress, ilyesmi. 😉
1 évnyi fogyasztást el kell osztani 365 nappal és meglesz az átlag energia felhasználás naponta és azt kell minimum produkálnia bármekkorát is épít az ember
Két napelemet lehet párhuzamosan kötni?
Ha egyformák akkol lehet, ha nem akkor nem célszerű. Párhuzamosan a feszültség ugyanaz marad, az áramerősség összeadódik, sorbakötve az áramerősség ugyanaz marad a feszültség pedig összeadódik. Ezt észben kell tartani a töltésvezérlő választásánál.
Köszönöm szépen a gyors választ 😊
Szia Zoli!
Mi a véleményed a következőről: van nekem egy epevert 30 A-es töltésvezérlő, 280 W-os Napelem, két évesek. Ehhez van 2 db 100 amperórás munka aksi, szintén két évesek. Eddig tökéletesen működött minden, most viszont nem töltődnek az aksik. A töltésvezérlő képernyőjén villog az üres akksi jel és egy “!” jel ami háromszög be van. Mi lehet a probléma? Tönkrement a töltésvezérlő, vagy az aksik haltak meg, netán a Napelem?. A Napelemről 36 V jön, ha jól mértem.
Hát inkább az akksi. Nincs biztosíték az akksik és a napelem között? Lehet csak az ment ki. Mérj rá az akksikra multiméterrel hány volton vannak. Amikor beüzemeled a rendszert fontos hogy előbb az akksit kösd a töltésvezérlőre majd a napelemt. Szétszedéskor fordított sorrend.
@ Nincs biztosíték az aksi késő Napelem között. Az aksik on 13,2 V-ot mértem
Jónaot kivánok egy kérdésem volna honna tudok beszereyni Magyarországon ilyen smart hotspot free module napelemet egy weboldal linket kaphatnak esetleg válaszát előre is köszönöm :)
Cellasor optimalizált napelem a neve. Keress rá googleben biztos lehet találni, vagy keress egy napelemekkel foglalkozó céget a közeledben és kérdezd meg, biztos tudnak segíteni. 😉
@ köszönöm a választ
Szia ! Mi a helyzet ha mondjuk 12V-os akkukat úgy kötöm össze, hogy 24V-ot adjanak le a kimeneten és egy 24V-os invertert veszek hozzá? Nem bírna sokkal többet a rendszer? Mert így az alacsonyabb melegedés miatt tartósabb lenne a rendszer. Vagy tévedek? Köszi
Ilyen szempontból jobb a 24 V, kisebb áramok folynak, ugyanazon a teljesítménynél az tény a veszteség is kisebb, de a lakóautó elektromos rendszere 12V os így sok fogyasztónak ez kell. Persze eztbis meg lehet oldani
Milyen gyakran fordult elő veletek, hogy hosszabb egy helyben állás közben be kellett indítani a motort töltés céljából?
Ez abszolult változó, időjárásfüggő, illetve attól. Is függ mennyit laptopozunk, mert az a legnagyobb fogasztó nálunk. Már hónapok óta nem kellett, ha nem süt abszolút a nap akkor kb 2-4 napot kibírunk beindítás nélkül.
Ha hosszabb ideig nem használod, pl. télen, akkor lekötsz vmit, vagy ki lehet kapcsolni? Ugyan ekkor akkukisütés vagy egyebek? Vagy jótól kérdezem?
Eddig egyszer nem használtuk 3 hónapig de az nyáron volt, akkor levettem az akkusarut a biztons@g kedvéért. De akkor még gagyibb töltésvezlőnk volt illetve 3 hónapig senki nem nézett rá az autóra ezért sem mertem rajtahagyni. A mostanival már lehet rajtahagynám. Amúgy télen is süt a nap és jobb az akkksinak ha töltődik valamennyit mintha nem. Másik megoldás hogy kiveszed az akksit és beviszed a lakásba illetve néha rátőltessz akksitöltővel.
@ Köszi
Szia .. nagyjából értem a lényegét a dolognak ...de ezek a szám részekkel bajba vagyok...😎😂 Ha kb 1 hónapban 250 kw a fogyasztásom akkor mekkora akkura van szükségem ???
Válaszodat köszönöm szépen 😎🙏🏻
Hello. A videóban található képlettel ki lehet számolni hogy mekkora akksi kell, de lakásnál inkább 24 vagy 48 voltos rendszer jöhet szóba. Egy hónapig fogyasztás ad nem igazán érdekes inkább a Nap itt kéne megnézni hogy kb átlag mennyi majd Azt megszorozni azzal hogy hány napig szeretnéd kihúzni napsütés nélkül. És végezetül mindenhez választani megfelelő mennyiségű napelemet
@ köszönöm szépen
👌👌👌
Azért a max 6A-t nem bíznám egy 0,75-ös vezetékre, még akkor sem, ha tudom, ez az érték valójában szinte sosem fordul majd elő. 1-es, de inkább 1,5-es. Ha a fesz esést is csökkenteni szeretném, meg a mechanikai szilárdsága is fontos számomra, akkor 2,5-ös. Nem akkora plusz költség, ráadásul a bővítés lehetőségét is magában foglalja.
1,21 gigawattnyi energia kell. Nehéz napból összegyűjteni, de hátha. :)
Egy jó szénszálas 7 méteres horgászbot a tetőre és már jöhet is a villám, vagy dobj néhány banánhéjat a fúziós reaktorba. 😁
Többnyire... Ja!
0.7 mm2 az elég vékony
7 mm2 az nem 0.7 😉
Olyan ezermester féle a Zoli. Fater is ilyen volt.
szia. ennyi idő utan aksit kellet már cserélned?
Már Lithium vasfoszfát akksit használok több mint egy éve.
Szia! Megirnád légyszives a Banner akumulátorod kódját. Ehhez hasonlóra gondolok: 957 01. Mi is összeszeretnénk állitani egy ilyen rendszert. Élvezem a filmecskéiteket 😊
Már másik akksit használok, nemtudom. De egy 115 Ah banner munkaakksi volt.