Dziadek do orzechów - Społeczne Ognisko Artystyczne - RCAK 2023
HTML-код
- Опубликовано: 5 янв 2023
- Dziadek do orzechów - koncert noworoczny w wykonaniu sekcji baletowej Społecznego Ogniska Artystycznego Lubuskiego Towarzystwa Muzycznego. Baletnice.
Dziewczęta przygotowują się do spektaklu, pod okiem:
Anieli Anny Sidło
Agaty Flasza
Scena: Centrum Kreatywnej Kultury w Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. Dzięki uprzejmości P. Dyrektor Izabeli Kumor-Pilarczyk.
Realizacja techniczna: Rafał Bociek
Dziadek do Orzechów (inny tytuł - Dziadek do orzechów i Król Myszy, niem. Nussknacker und Mäusekönig) - opowiadanie dla dzieci autorstwa E.T.A. Hoffmanna, wydane po raz pierwszy w Berlinie w 1816 roku. Książka, utrzymana w baśniowej, fantastycznej konwencji, opowiada o przygodach małej Klary w świecie, w którym zabawki ożywają, a księciem ich królestwa zostaje tytułowy Dziadek do Orzechów. Zaadoptowano na taniec baletowy.
Balet Dziadek do Orzechów to jeden najpopularniejszych baletów klasycznych do muzyki Piotra Czajkowskiego. Występują soliści baletowi jak również grupy baletowe.
Dla czytelników francuskojęzycznych utwór ten zaadaptował i przetłumaczył Aleksander Dumas (ojciec). Francuska adaptacja stała się inspiracją dla Piotra Czajkowskiego do skomponowania baletu Dziadek do orzechów.
Klara[1] (oryg. Marie) - siedmioletnia dziewczynka - ładna, grzeczna i miła główna bohaterka opowieści
Fred (oryg. Fritz) - brat Klary
Radca (oryg. Medizinalrats Stahlbaum) - ojciec Klary i Freda
Radczyni - żona Radcy, matka Klary i Freda
sędzia Droselmajer (oryg. Droßelmeier) - ojciec chrzestny Klary i Freda, zegarmistrz i wynalazca
Zabawki: Dziadek do Orzechów - jeden z gwiazdkowych prezentów
Jest Wigilia. Siedmioletnia Klara i jej braciszek Fred czekają na świąteczne prezenty. Jak zawsze najwspanialszy dostaną od sędziego Droselmajera, zegarmistrza i wynalazcy, ich chrzestnego ojca; w tym roku jest to wspaniały zamek z poruszającymi się figurkami. Jednak dzieci wolą inne zabawki od mechanicznych cudów skonstruowanych przez sędziego, którymi nie można się tak po prostu bawić: Klara dostaje nowe lalki i śliczną sukienkę, Fred pułk ołowianych huzarów oraz konia na biegunach. Pod choinką jest jeszcze jeden prezent - dziadek do orzechów,
Prapremiera: Petersburg, 18 grudnia 1892, Teatr Maryjski.
Premiera polska: Bydgoszcz, 10 kwietnia 1958, Studio Operowe, w choreografii Rajmunda Sobiesiaka
Występ: Zielona Góra, 5 styczeń 2023r. Regionalne Centrum Animacji Kultury sala Centrum Kreatywnej Kultury.